ingatlan eladás után fizetendő adó


Peter1234 # 2014.01.12. 11:58

Tisztelt Jogi Fórum!

2011 júniusàban édesapàmtól ajàndékozàssal kaptam egy lakàst. Ezt a lakàst 2013 decemberèben eladtam. A tranzakció összege mindkét esetben 12,5 M Ft volt. Keletkezik-e nekem ezek utàn adófizetèsi kötelezettsègem ès ha igen mennyi?

Köszönöm előre is a segítsègüket!

Üdvözlettel:
Pèter

redlerm # 2014.01.12. 08:34

Tisztelt Fórum!
2011. december elején vettem egy házat 10 300 000-ért, 2014. áprilisában eladom 16 750 000-ért, veszek helyette 15 000 000-ért, mennyit kell adóznom, illetve mennyi lesz az illeték? Kell számlával bizonyítani az eladott ingatlanra fordított összegeket? PL. ingatlanos közvetítői dij, felújítás, stb.? Köszönöm a választ.

Boki57 # 2014.01.11. 12:27

Tisztelt Jogi Fórum!
Nem egyértelmű számomra az adózás szabálya, illetőleg arra nem találok válasz sehol, ha két ingatlan van, akkor az hogyan adózik?
Konkrétan 2013. évben eladtam egy kis értékű ingatlant, melyet 2008. évben vásároltam. Ebben az esetben tudom, hogy nincs illetékfizetési kötelezettségem, de ezt be kell vallani a NAV-nak? Van egy másik ingatlanom, illetve ez egy lakás, melyet még ebben az évben fogom eladni, ehelyett kettőt szeretnék vásárolni. Mire kell számítanom? Ez utóbbi lakást még gyermekkoromban a szüleim a nevemre vásárolták meg, az akkori tanácstól.
Köszönöm a segítséget.
Üdv.
fekmar

N&CS # 2014.01.08. 15:06

Tisztelt Norbi 1979!
Adót (szja.) abban az esetben kell fizetni az eladás után, ha többért adják el, mint amennyiért vették, és a megszerzést követően 5 év még nem telt el. Azt, hogy az adóalap milyen idő elteltével milyen mértékben csökken, az Szja törvény 62. § (6) bekezdése szabályozza. Arra figyelni kell, hogy ha az élettársa lemond az Ön javára a vételár őt megillető részéről, az ajándékozásnak fog minősülni, és illetéket kell fizetni utána.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

Norbi1979 # 2014.01.05. 16:51

Tisztelt Jogi Fórum!

2010 végén vettünk az élettársammal közösen hitelre egy lakást 6.5m. ft-ért. Most szétvállnak útjaink. Az ingatlant szeretnénk eladni. A volt párom lemond a részéröl a javamra. A kérdésem az lenne, hogy ezek kb. mekkora költséggel járnak. Párom a szerzödés szerint az adós én meg az adóstárs. Az eladásnál az egész összeg után vagy csak az után az összeg után kell adózni ami a hitelen fellül kapok?

Köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.05. 18:23

Egyrészt már kaptál már választ.
Másrészt nemigen számít, ugyanis a törvény úgy fogalmaz: "a szerzés évét követő ötödik év". Az meg ugyanaz, akkor is ha március 5-én szereztél és akkor is, ha december 30-án.

enterprise # 2013.12.05. 17:05

Tisztelt Jogi Fórum!
5 évvel ezelőtt kötöttem egy ajándékozási szerződést egy ingatlanra, mely feltételhez volt kötve. Az ajándékozott Én vagyok.
Ezt a szerződést az ügyvédem beküldte a Földhivatalnak. Amikor a feltétel két hét múlva beállt, akkor erről írásban tájékoztatta a Földhivatalt és mondta, hogy innentől minden rendben van. Mivel hónapokig nem kaptam értesítést a tulajdoni lapon történt változásról ezért szóltam az ügyvédemnek, aki rákérdezett a Földhivatalnál hogy mi a probléma. A Földhivatal kért egy ajándékozási szerződés megerősítést is amiben fel kellett tüntetni, hogy beállt a feltétel.
Mind a két dokumentum beérkezése fel van tüntetve a tulajdoni lapon.
A kérdésem az lenne, hogy mikortól érvényes a szerződés, pontosabban mikortól lettem Én az ingatlan tulajdonosa, mert az ajándékozási szerződés feltétellel, és az ajándékozási szerződés megerősítésének a tulajdoni lapon történt rögzítése között kb. 5 hónap van. Az ingatlant szeretném eladni, de adómentesen. Ehhez pedig nem mindegy melyik dátumtól számítom az 5 éves tulajdonlást.
Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.03. 14:57

Ja, hogy az anyjától örökölte. Akkor illeték sincs. (Bocs, megzavart, hogy "nagynénivel" kezdtél.)

krisszi11 # 2013.12.03. 13:17

adót ezek szerint nem kell fizetni, illetéket? mi alapján és mennyit?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.12.02. 12:58

Nem. De arra is igaz. Már ami az adót illeti.

krisszi11 # 2013.12.02. 08:52

Tisztelt KBS!

Ez az én kérdésemre vonatkozott?

"Akkor sem adót, sem illetéket nem kell fizetni. (Az illetékkedvezményhez a b400-as nyomtatványon nyilatkozni kell.)"

köszönöm

sisimoto1 # 2013.11.30. 18:51

Értem és köszönöm még egyszer a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.30. 08:24

Akkor sem adót, sem illetéket nem kell fizetni. (Az illetékkedvezményhez a b400-as nyomtatványon nyilatkozni kell.)

krisszi11 # 2013.11.30. 08:18

Tisztelt KBS!
A szerzéskori érték a hagyatéki végzés szerint 12M HUF, ami szerintem így utólag bődületesen fölé lett lőve. Egy évig árultuk, 9,5-ért kelt el. Most 6,9-ért vette az új lakást.
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.29. 12:29

Egyrészt az az adó 16%. Másrészt már írtam: nincs jövedelem, nincs adó.

sisimoto1 # 2013.11.28. 16:37

Tisztelt Kovács Úr!
Válaszát köszönöm. A hitel amit az ingatlanra felvettem csak az eredeti vételár felét tette ki mert a másik felét saját zsebből fizettem! De az elmúlt több mint négy évben annyit estek az ingatlan árak,hogy most féláron, ergo magáért a hitel összegéért tudom csak eladni..Így semmilyen hasznom nincsen rajta, sőt bukom az elmúlt években törlesztett összeget! Annyi maximum a pozitívum, hogy a banknak visszafizetem a tartozásom de, hogy ezek után még 30% adót is ki kellene fizetni, arra már nem marad pénz..

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 12:15

Vajon a NAV ezt méltányolja és elengedi a
Nem. De ha az eladási ár kisebb, mint a vételár, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nincs mit elengedni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 12:14

Ennyi adat kevés lesz. Mennyi volt az eladott lakásnak a szerzéskori értéke?

krisszi11 # 2013.11.28. 09:58

Sziasztok!
Nagynéném idén szeptemberben eladott egy lakást 9,5 M Ft-ért, most vásárol egy újat 6,9 M Ft-ért.
Milyen fizetési kötelezettsége van?
Árnyalja a képet, hogy a korábbi lakás örökölte az édesanyja halála után, szintén idén.
Köszönöm előre is!

sisimoto1 # 2013.11.26. 09:53

Tisztelt Jogi fórum szerkesztőség!

A kérdésem a következő:
Ingatlant vásároltam hitel felvétele segítségével majdnem 5. éve(jövő tavasszal lesz az 5. évforduló)! Az ingatlan értéke és ezzel a reális ára jelentősen csökkent a válság miatt,a nagyszámú eladósorba került ingatlan miatt és az adott környék negatív közbiztonsági mutatói miatt! Most fél áron értékesítem mert már csak a hiteltől szeretnék megszabadulni.
Mivel az 5. év még nem telt le és a hitelt mindenképpen visszafizetjük mert nem tudom és nem is akarom tovább törleszteni! Magyarán nem marad semmilyen haszon,hiszen a vételárból 100%-ban és egyenesen a tartozásomat rovom le a bank felé! Vajon a NAV ezt méltányolja és elengedi a 30%-os adófizetési kötelezettséget? Mik a tapasztalatok? A választ előre is köszönöm!

eraeraera # 2013.11.04. 08:52

Üdvözletem!
Kérdésem a következő: egyenesági öröklés útján üdülőt örököltem. Ezt szeretném eladni. Milyen fiezetési kötelezettségem van eladás után?
Köszönöm válaszát.

monalisa1 # 2013.10.21. 14:21

Írda be a gugliba a lakásvásálás utáni illeték kifejezést.

monalisa1 # 2013.10.21. 14:18

Az alább megjelenő kalkulátor még a 2012 év szerint számítja a fizetendő illetéket, f. évtől 15 M forintig bezárólag 4% az aktuális lakásvásárlási illeték.

monalisa1 # 2013.10.21. 14:15

15 millió forintig 4% az illeték, azonban 35 évnél fiatalabb és első lakást vásárló fiatalok esetében ennek 50%-a az engedmény. Tehát 14.500.000 Ft 4%-a 580.000 Ft : 2 = 290.000 Ft. http://www.illetekkalkulator.hu

Azt hogy a munkanélküliség és a már meglévő babára tekintettel adnak-e külön engedményt, aztért szorítani kell majd.

Minden jót!

Moflika # 2013.10.21. 13:12

monalisa....nagyon köszönöm a választ. Közben azt is megtudtam,hogy valószinű rosszul számoltam valamit,ugyanis a ház 14,2 millió volt,és mivel mindketten 35 év alattiak,első ingatlanjuk ez a ház,így az illeték jóval kevesebb lesz. Ha esetleg ebben is tudnál segiteni,hogy ez a várható összeg mennyi lesz :) További szép napot.


Tisztelt Mindenki !

Segítségre lenne szükségem..megpróbálom röviden leírni történetemet.
Fiam 1 éve elvált a feleségét?l,a gyerekeket az any