ingatlan eladás után fizetendő adó


lopakodó # 2014.02.04. 14:47

Értem. De ez viszont azt jelenti, hogy 2015.febr-ban veszek, ez bezavar az szja bevallásba is...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.04. 14:35

Nem ugyanabban a naptári évben, hanem egy éven belül. Ha az adásvételi szerződést február 5-én kötöd meg, akkor az előző év február 6. és a következő év február 4. közötti időszak van egy éven belül.

lopakodó # 2014.02.04. 14:28

Cserepótló vétel kedvezmény: tehát 2014.dec.31ig kell vennem ? Így értendő ? Köszönöm !

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.04. 14:22

Ha tegnap vetted volna, akkor se kellene adózni.
Az illeték más kérdés, a cserepótló vétel kedvezménye akkor jár, ha egy éven belül adsz el és vásárolsz.

lopakodó # 2014.02.04. 13:48

Tisztelt szakértők !

Úgy néz ki, hogy a jövő héten lefoglalózzák a lakásomat, és a nullás rezsi igazolások beszerzése után azonnal fizet a vevő.

A lakást 9,5 M-ért vettem 5 éve ( 2008.08 hóban ),most eladom 8,3M-ért. (2014.február)

Kérdéseim :

  • letelt az 5 év, tehát semmi adót nem kell fizetnem ?
  • ha most , februárban adom el, december 31-ig van időm másik lakást venni ( ez a cél) , hogy ne kelljen adózni ?
  • ez a lakás volt az állandó lakcímem, de van egy hivatalos tartózkodási címem is. Az nem baj, hogy egy ideig nem lesz állandó címem ?

köszönöm előre is !

Anna19880815 # 2014.02.03. 07:43

Kedves ercsi83!

Édesapjának nem keletkezik adófizetési kötelezettsége tekintettel arra, hogy a szerzés óta 5 év már eltelt.

ercsi83 # 2014.02.01. 17:02

Tisztelt Jogi Fórum!

Édesapám 2013-ban értékesítette 1.700.000,- Ft-ért
beépítetlen terület megnevezésű ingatlant, melynek egyik felét 1993-ban örökléssel, másik felét 2003-ban cserével szerzett meg. Érdeklődnék, hogy ebben az esetben mennyi SZJA fizetési kötelezettsége keletkezik, illetve az adóbevallás 161. sor "B" oszlopának sorába a teljes eladási árat kell-e beírni.

Segítségüket előre is köszönöm szépen!

bsu55 # 2014.01.30. 07:58

Tisztelt Szakértők !

megkérdezni a következőket :

2oo7-ben vásároltam egy lakást,amelyet 2013-ban értékesitettem, és egy családi házat vásároltam ebből az összegből.
A lakás eladási ára és a ház vételára között van l.5 m Ft különbség/ennyi maradt/.
Kell-e ezt az összeget illetve az adás-vételt szerepeltetnem az adóbevallásomban és kell-e utánna adóznom.

Válaszukat várom.

Tisztelettel: bsu

Szuzi70 # 2014.01.29. 19:44

Tisztelt Fórumozók!
A gyerekem 2012 decemberébe az édesapjától ajándékozással, de holtig tartó haszonélvezettel kapott egy lakást. Az ajándékozási szerződésbe 4380000Ft forgalmi értéket tüntettek fel. A lakás 2013 novemberébe eladásra került, 6800000 Ft -ért. Venni eddig még nem vettek, de szándékukba áll. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetbe a gyerekemnek kell-e bármilyen adót fizetni? Gondolok itt SZJA -ra vagy lakás eladásból származó más adóra, illetve, hogy mivel haszonélvezet volt rajta, az befolyásolja-e az adózást?
Segítségüket előre is köszönöm!

helgasza # 2014.01.29. 19:31

Kérdésem a következő: Megvásároltuk egy társasház tetőterét 2002.januárjában.Építési eng. is van lakásra.Most jutottunk oda,hogy eladnánk.Még nincs használatbavételi,mert nem egyértelmű,hogy járnánk jobban. Padlásként eladni, v. lakásként.Számla nem nagyon van,mert nagyrészt saját erőből lett építve,és így igen nagy az árkülönbség. 16M -ért eladni,és vettük 210000,-ért,mert csak az önkormányzat részét kellett kifizetni.A többi a tetőfelújítás fejében ment.Hogy csináljuk?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 15:54

Ha öt évnél régebben szerezte, akkor nem kell adózni az esetleges jövedelem után.

(Ha már választ szeretnél, engedd már meg nekünk, hogy tudjuk, milyen adatokra van szükség.)

Margherita # 2014.01.29. 14:03

"Miből vette, mikor, mennyiért, mit csinál a lóvéval, stb."

Most ezt nem értem.Mi köze ehhez? Azt kérdeztem mennyit kell adózni egy eladott ingatlan után?? Hány % ?.
2008-ban vette.A "lové" az eddig felhalmozott adósságokra fog elmenni (CHF alapu hitel miatt)

odoragi # 2014.01.28. 12:45

Tisztelt Fórumozók!
Nagymamám halála után örököltem 139.000,-Ft-ot, mely ingatlan eladásából keletkezett. Az ingatlan nem a nagymamám tulajdona volt, hanem a testvéréé, így mi az eladás után kaptuk meg jogos örökrészünket. Fel kell-e tüntetni az adóbevallásban?

Sherlock # 2014.01.26. 20:29

A kérdés akkor is alkalmatlan arra, hogy megválaszoljuk. Miből vette, mikor, mennyiért, mit csinál a lóvéval, stb.

Margherita # 2014.01.26. 20:14

Tök mindegy akkor ő adja el. A kérdésem ugyanaz.

Dilda # 2014.01.25. 13:16

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:
2008-ban nevelőapám ingatlant vásárolt, melyet most elad. Az ingatlan árából újabbat szeretne vásárolni, az én nevemre és ő lenne a haszonélvező. Van-e ilyenkor nekem valamiféle fizetési ( adó, illeték) kötelezettségem, esetleg a nevelőapámnak.

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.24. 20:10

Azt szeretném kérdezni, a fiam nevén vagy egy lakás ,melyet most el szeretnék adni.
Azt te nem adhatod el.

Margherita # 2014.01.24. 19:36

Üdvözlet mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, a fiam nevén vagy egy lakás ,melyet most el szeretnék adni. Mennyi adót kell fizetni utána és nincs-e valami kedvezmény.Első lakása volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.21. 07:31

Ne kopipészteld azt a kérdést, hanem tedd fel értelmesen. (És most nem a tárgyas és alanyi ragozás helyes használatára gondolok, azért nem szólnék.)

Boki57 # 2014.01.20. 22:00

Tisztelt Jogi Fórum!
Még egyszer fel szeretném tenni a 16-i kérdésemet:
Nem egyértelmű számomra az adózás szabálya, illetőleg arra nem találok válasz sehol, ha két ingatlan van, akkor az hogyan adózik?
Konkrétan 2013. évben eladtam egy kis értékű ingatlant, melyet 2008. évben vásároltam. Ebben az esetben tudom, hogy nincs illetékfizetési kötelezettségem, de ezt be kell vallani a NAV-nak? Van egy másik ingatlanom, illetve ez egy lakás, melyet még ebben az évben fogom eladni, ehelyett kettőt szeretnék vásárolni. Mire kell számítanom?
Köszönöm a segítséget.
Üdv.
fekmar

cserniold # 2014.01.19. 06:05

Tisztelt Hozzáértők !

Kérdéseim lennének az alábbi üggyel kapcsolatban:

Édesanyám 2009.01.28.-án halt meg
Hagyatéki végzés: 2009.04.08. 1/1 tulajdonban örököltem családi házát.
Ingatlan értéke a hagyatéki végzés alapján: 6 500 000 HUF.
Rajta lévő banki teher:3 500 000 HUF.
Banki hitel (term. Svájci frankos) bedőlt, bank hitelt felmondta.
2013-ban banki követelés: 8 500 000 HUF.
Bankkal történt megállapodásom alapján szerződött ingatlan-közvetítő cég a terhelt ingatlant eladta 2013.12.13.-án 3 000 000 HUF eladási áron, melyet teljes egészében a bank kapott meg ( mínusz az ingatlanközvetítő díja 185 000 HUF).
A megállapodás alapján a bank a fennmaradó tartozást elengedte. (tudom, hogy az elengedés összege nem szja-köteles 2013. közepe óta ).

Mivel nem telt le az 5 év az örökléstől,
1., kell-e szja-t fizetnem annak ellenére, hogy jövedelmem nem keletkezett az adás-vétel
kapcsán ?
2., Ha fennáll az adófizetési kötelezettségem, lehet-e kérni ez alól mentességet a fentebb leírt
indokok alapján ?

Köszönöm előre is a választ.

Anna19880815 # 2014.01.16. 11:24

Tisztelt Jogi Fórum!
Az alábbiakban kérném a segítségüket:
Nővérem nevén van egy lakás, melyet 2008-ban vásárolt, valamint hármunk (testvérek)nevén egy telek, szintén 2008-ban került a nevünkre (ezután az illetéket már kifizettük.)
Szeretnénk ezeket az ingatlanokat eladni/elcserélni egy lakóházra, viszont belekavarodtam az illeték- és adószabályokba.
A nővérem tulajdonában lévő lakás kb 10 millió ft-ot ér, a telek 3 milliót, és az a ház, amit szeretnénk a párommal ketten megvenni kb 13 millió ft értékű. A lakás hitellel terhelt.
Úgy gondoltuk, hogy mi a párommal adasvétel keretében megvennénk a házat (35 év alattiak vagyunk, első lakástulajdonunk lenne), ami után ugye kedvezményes illetéket kell fizetni. Az eladó pedig megvenné nővéremtől a lakást, és hármunktól a kertet egy szerződés keretében.
Értelmezésem szerint nővéremnek nem kell adót fizetni, mivel az 5 év eltelt, valamint a ház eladójának sem, mivel az 5 év ott is rég eltelt, és illetéket azért nem kell, mert közvetlenül utána megvenné a lakást és a kertet, így 1 éven belül maradna.
Ami elbizonytalanított, hogy értelmezésem szerint a 3 millió értékű építési telek nem minősül lakástulajdonnak, így nem ugyanazok az illeték- és adószabályok vonatkoznak rá.
Kérem segítségüket abban, hogy ha a fenti módon történik a vagyonátruházás, mennyi illetéket és adót kell fizetnie az egyes eladóknak és vevőknek. Esetleg van költséghatékonyabb javaslatuk?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

N&CS # 2014.01.16. 09:10

Tisztelt Peter1234!
Ha a két összeg megegyezik, nem keletkezik adófizetési kötelezettség.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

N&CS # 2014.01.16. 09:09

Tisztelt Redlerm!
Szja-t fizetnie a 10,3 M Ft és a 16,75 M Ft különbsége után kell. Mivel a szerzést követő 3. évben jár, az adóalap a törvény erejénél fogva csökken, ha az ingatlanra fordított értéknövelő beruházásokat számlával tudja igazolni, tovább csökkenthető. Illetékfizetési kötelezettsége a vásárolt ingatlan után keletkezne, azonban ha a vásárolt ingatlan vételára alacsonyabb, mint az eladott, akkor ez nem áll fenn.


Nagy & Cserny Ügyvédi Iroda
1027 Budapest, Jurányi u. 3.
iroda@nagycserny.hu

Aesther1 # 2014.01.12. 13:31

Tisztelt Jogi Fórum,

Az lenne a kérésem, hogy milyen adó illetve egyéb költsége lenne a lakás eladás vásárlás számomra.
2010 aug. vettem egy lakást 9,7 m ft-ért. Ezt szeretném eladni jelenlegi ára kb 8m körül van. Amennyiben ez sikerül egy másik lakást szeretnék már közösen a párommal igy abba csak 5 m ft-ot kéne beletegyek. a maradék 3 m ft az adóköteles??? Vagy esetleg abból tudom fedezni a felújítási munkákat?

köszönöm válaszát