ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.11.06. 08:51

Bocs, az öröklés éve és az eladás éve közti két évre figyelemmel a 25 ezer forintra 2×20%-a engedmény, vagyis 15.000 Ft a befizetendő adó.

BOCSÁNAT, MONALISA MÁR MEGINT HÜLYESÉGEKET BESZÉLT.

MONALISA, SZÁLLJ KI LÉGYSZI EBBŐL A TÉMÁBÓL!! KÖSZ.

monalisa1 # 2008.11.06. 18:32

Értve...

Nyugdíjas leszek # 2008.11.07. 19:55

Köszönöm a segítséget!

Detonator # 2008.11.07. 20:49

Bar kisse megkesve de koszonom a megnyugtatoto,valaszt.Nemtudom hogy a lelkem nyugalmaert vagy csak a tisztanlatasert de megirom hogy nem tartom magam adocsalonak,megpedig ,a hazat amit eladtunk nem az en penzembol vettuk,a felegem szulei vettek nekunk a 80-as evek elejen akik Amerikaban eltek,az utolso centig leadoztak rola,szocpolt vagy egyeb juttatast en nem vettem fel,tehat a Magyar allamtol en nem kaptam ,igaz nem is adtam semmit penzugyileg.Mivel mar akkor nehez volt az ingatlanoktol megszabadulni kb 2 millioval az ar alatt adtuk el,de hala az Istennek egy 3 gyermekes csalad jol jart vele es remelem boldogan elik a napjaikat a gondozott,parkositott es szepen felujitott(altalam)otthonukban.Megegyszer konom a valaszt.

nandy # 2008.11.07. 21:10

Detonator: miután végre kiderült, hogy mikor szereztétek az eladott házat, ezért van szerencsém nekem közölni veletek, hogy valószínűleg nem kell adót fizetni az eladás miatt - feltéve, hogy 1988 előtt vettétek (vagy kaptátok) az ingatlant.

De mivel az eredeti kérdésben ez az infó nem szerepelt, ezért én is csak annyit tudtam írni: „Szja-t kellett volna valószínűleg fizetni – ha az eladásból jövedelem származott.

LuciferTheReal # 2008.11.13. 12:29

Sziasztok!

Szeretnék infót kérni tőletek.
Örököltem ingatlant, melyet az önkörmányzat 10M forintra becsült (négyzetméter alapján) a kertet, garátzst, sufnit bele sem számolták, ami növeli az ingatlan értékét. Előreláthatólag a jövő hónapban fog a nevemre kerülni. A hagyatéki tárgyaláson mondták, hogy 8% illetéket kell fizetnem, amiből lejön a temetési számlák összege, így kb. 750e forint, amit adóban kell fizetnem. Innentől nem tudom a menetét:
Ha nem tudom kifizetni, és ezért el kell adnom, hogyan és mennyit kell utána fizetnem a jogszabályok szerint?

Monai # 2008.11.14. 09:11

Sziasztok!

2002-ben vettünk egy családi házat 5 M/Ft-ért.
Most eladjuk 9 M/Ft-ért.A férjem vállalkozó.
Kell-e az eladás után valamilyen adót vagy illetéket fizetnünk?

Előre is köszi a segítséget!

nandy # 2008.11.14. 15:51

Mivel a szerzés 5 évnél korábban történt, ezért már nem kell szja-t fizetni.

Illetéket pedig csak szerzés esetén.

(Remélem, a férjed nem számolt el écs-t az ingatlannal kapcsolatban, nincs műhely stb.)

bigdady # 2008.11.14. 18:24

Kedves Nandy!

Az Apeh visszaigazolt a lenti témában írt kérelmemre kérdéseimre.:

1.Az egészet igazolni kellett illetve mivel a fiam lakáscéljára fordítottam a 150 e Ft-ot (jövedelem 25%-a) és mivel ő a nejével építkezett és dupla számlát kellene küldenem neki 2×600 e Ft értékben.

2.Továbbá, mivel hitelt is felhasználtak a hitelösszeg fiamra eső részét is (50%) is számlával igazoljam vagyis így már több mint kb 6 M Ft-ot. (10 a hitel)

3.Azt mondja visszaigényelhetem az egész 150 e Ft-ot, viszont őt nem érinti/érdekli, hogy tandíj miatt volt fizetendő adó csökkentő tételem 60 e Ft és így csak 90 e Ft volt a fizetendő adóm. Ez jó így szerintetek? Módosíttata velem az Apeh a kérelmet, hogy az egészet kérjem vissza. Kvázi mosz visszaigénylem amit be sem fizettem vagy hogy?

Mindezt 150 e Ft adóvisszaigény­lésért?
Várom válaszotokat 8főleg a 3. kérdésre)

"Nandy:Azt én értem, de szerintem ettől függetlenül a lakáscélú felhasználást igazolni kell.

bigdady # e-mail 2008.09.05. 20:47 Ok. Beszélek a könyvelővel, aki az Apehnál dolgozik. :)
Csak nem az egészről kell számla. Hiszen a másik tandíj visszaigénylés.

nandy # 2008.09.05. 15:28 Bigdady:

Szerintem a teljes összegről kell beadni számlát. Visszakérni valóban csak a 90 ezret lehet.
A számla szólhat a gyermeked nevére is (mert ő közeli hozzátartozód).

A legegyszerűbb az lenne, ha felkeresnél egy helyi APEH kirendeltséget (nem központit, mert ott sokat kell várni), vidd magaddal a papírokat is. Valószínűleg ott helyben el tudod intézni az egészet.

nandy # 2008.09.05. 15:23 Rolla:

Szerintem fordulj személyesen egy könyvelőhöz, mert így messziről nehéz megmondani, hogy mit tegyél. 2–3 ezer forintot megér, nem?

bigdady # e-mail 2008.09.05. 13:43 Az ingatlan eladással be kellett volna fizetnem 150 e Ft-t, de mivel tandíjat igényeltem vissza 60 e Ft összegebn, ezért most a 90 e Ft-ig vehetek építkezési anyag számlát igaz, mert csak a 90 e Ft-ot lehet visszaigényelni?
saját névre kell a számla ugye nem a gyerekekére?
Köszi előre is.

nandy # 2008.11.14. 22:01

1. 150 ezer Ft lett volna a fizetendő adód, tehát 600 ezer forint jövedelmed kelekezett az eladásból. Így a 600 ezer forint felhasználását kell igazolni, nem a 150 ezret.
A tandíj kedvezményével csak az összevont jövedelem adóját lehet csökkenteni, de az ing. eladás különadózó jövedelem. Ezért is írtam, hogy a teljes összeg felhasználását igazolni kell, nem csak a tandíj kedvezményével csökkentettet. (Szerintem)

2. Valamit félreértettél. Nem a hitel összegét kell igazolni (illetve nem az a lényeg), hanem azt, hogy a fiad a hitel mellett az általad adott 600 ezret is lakáscélra fordította.

3. Itt én tévedtem, valóban a 150 ezret igényelheted vissza (ld. 1. pont)

bigdady # 2008.11.15. 19:02

Kedves Nandy!

Mivel a fiam a feleségével 50-50%-ban építették a házat ezért az Apeh 1200.000 Ft számlát kért.
Majd azt mondta hogy továbbá igazoljam az idegen erőt is, ami hitel volt vagyis a hitel rám eső 50%-át is igazolnom kellett (11 M Ft feléről + 1,2 M Ft számlát küldtem be nekik)

akkor nem volt jogos?

nb007 # 2008.11.16. 10:10

Tisztelt hozzaertok!

Szeretnek vasarolni egy ingatlant mely jelen pillanatban meg nyaralonak van minositve, de en lakasnak szeretnem hasznalni. Az atminositest engedelyezi az onkormanyzat. A kerdesem csupan annyi, h a jelenlegi tulajdonosnak milyen hatranyal jar, ha atminositteti eladas elott lakohazza. Tudomasom szerint 1975-ben vasarolta. Milyen ado vagy egyeb fizetesi vonzata van?
A valaszt elore is koszonom!

Tamas.

laurea # 2008.11.16. 11:37

Bigdady!

Csakhogy az Szja tv 63. (5)bekezdésében tavaly még ez volt:
Amennyiben a (2) bekezdésben említett cél megvalósítása a magánszemély és/vagy más magánszemély által igénybevett, a következő források felhasználása terhére (is) szervezett ügyletben történik

  1. az adott ügyletben lakásszerzési kedvezmény érvényesítésével ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem,
  2. adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás,
  3. kamatkedvezménnyel nyújtott lakáscélú munkáltatói hitel,
  4. lakás-előtakarékossági szerződés alapján folyósított összeg,

e) a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet alapján nyújtott közvetlen támogatás,

  1. a lakáscélú állami támogatásokról szóló kormányrendelet alapján kamattámogatással folyósított kölcsön,
  2. az e törvény szerint törlesztési adókedvezmény érvényesítésével lakáscélú hitel,

akkor a magánszemély az adott ügyletben nem érvényesíthet lakásszerzési kedvezményt az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelmének arra a részére, amely e jövedelem és az a)–g) pontban említett források együttes összegéből a (4) bekezdésben említett okiratok által igazolt összegek együttes értékét meghaladja.

Mivel építkezésről van szó gondolom támogatott hitelről van szó és ezért akar betekintést az APEH a hitellel történő elszámolásról

Szerintem jogosan kéri a hitellel való elszámolást is, persze azon lehet vitatkozni, hogy mennyiről is kell számla.
(11m+1,2m; 5,5m+1,2m; 5,5m+0,6m)

bigdady # 2008.11.16. 13:06

ahha, értem.
5,5+1,2-ről kérték. Így hát annyit küldtem.
Ilyenkor visszaszolgáltatják az eredeti számlákat ha én például le kéne hogy adjam szocpolhoz?

nandy # 2008.11.17. 07:00

Igen, kérd vissza a számlákat. Az nekik csak az ellenőrzéshez kell, utána vissza kell adniuk.

bigdady # 2008.11.17. 10:16

köszöntem a segítséget.

nb007 # 2008.11.18. 18:35

Sziasztok!

Nekem tud valaki segiteni az lentebbi kerdesemben?
Ha mast nem, legalabb annyit, hogy hol tudnek utananezni, vagy kihez fordulhatnek tanacsert?

Koszi.

zsanka # 2008.11.19. 08:56

Kedves Tamás!
www.adozona.hu
Itt az APEH vagy pénzügyi-, számviteli szakemberek adnak választ a kérdéseidre.
Pontosan le kell írnod, hogy mi az az alaphelyzet amihez segítséget kérsz. Ez amit írtál sajnos nem egészen világos.
Zsuzsa (könyvelő)

zsanka # 2008.11.19. 09:04

A nyaraló átminősítése lakóingatlanná... ezt nem tudom, hogy milyen adó- vagy illeték vonzata van.
Legjobb ha az APEH véleményét kéred.
www.apeh.hu - n vagy a www.adozona.hu -n.
Kérhetsz az APEH-től állásfoglalást is, ez hivatalos vélemény a részükről.
Az ingatlan tulajdonosának is jobb ha egy hivatalos állásfoglalást kap az adóhatóságtól.
Zsuzsa

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.19. 09:18

Nincs benne hatásköre az adóhatóságnak. (Beleértve az Illeték Főosztályt is.)

Eljárási illeték- és költségvonzata viszont lesz: az építésügyi hatósági eljárásnak is és az ingatlan-nyilvántartási eljárásnak is.

LuciferTheReal # 2008.11.20. 00:43

Sziasztok!

Szeretnék infót kérni tőletek.
Örököltem ingatlant, melyet az önkörmányzat 10M forintra becsült (négyzetméter alapján) a kertet, garátzst, sufnit bele sem számolták, ami növeli az ingatlan értékét. Előreláthatólag a jövő hónapban fog a nevemre kerülni. A hagyatéki tárgyaláson mondták, hogy 8% illetéket kell fizetnem, amiből lejön a temetési számlák összege, így kb. 750e forint, amit adóban kell fizetnem. Innentől nem tudom a menetét:
Ha nem tudom kifizetni, és ezért el kell adnom, hogyan és mennyit kell utána fizetnem a jogszabályok szerint?

Tud valaki segíteni esetleg?

nandy # 2008.11.20. 10:45

Ha nem tudod kifizetni az illetéket, lehet kérni kamatmentes részletfizetést, ill. szociális alapon méltányosságból történő elengedést vagy mérséklést.

Ha sehogy sem megy, és el kell adni, akkor az eladás miatt szja-t kell fizetni, feltéve, hogy az eladásból jövedelmed származott.

Ha 10 mFt-nál többért adod el az ingatlant, akkor a különbözet 25%-át kell befizetni (szja). Az ingatlan szerzésének időpontja öröklés esetén az örökhagyó halálának napja (tehát itt nem az számít, mikor kerül a nevedre ténylegesen).

LuciferTheReal # 2008.11.20. 13:23

Köszönöm a választ.
Amit még szeretnék tudni:
Mi van olyankor, ha kb. 200e forint ráfordításból, kb. 2 millióval nagyobb lesz a lakás értéke?
Tehát ráfordítok 200e-t, és 12-őt fog érni?
2 millió a "jövedelem", de állítólag az Szja-ból lejön a ráfordítás összege, ha számlával igazolható. Ez így van?
Illetve még egy kérdés:
Jelenleg a hagyatéki után vagyok.
Most várom az illeték, és a földhivataltól a papírokat.
Ezt a méltányossági részét, akkor fogom tudni intézni, ha már megjöttek a hivataloktól az értesítések, vagy elötte kell elkezdenem intézkedni?

A választ előre is köszönöm!!!

nb007 # 2008.11.20. 18:02

Koszonom a valaszokat.

Erdekes amit mondtok, mert a foldhivatal azt allitja, hogy csak egy formanyomtatvagyt kell kitolteni ami ingyenes es 30 napon belul megtorteneik az atminosites...

Mondjuk az is gyanus, hogy az onkormanyzat latatlanban azt allitja, hogy nem kell toluk engedely...

Na mindegy, megyek az apeh-osokhoz

koszonom megegyszer a valaszokat!

Tamas

nandy # 2008.11.21. 07:40

Mi van olyankor, ha kb. 200e forint ráfordításból, kb. 2 millióval nagyobb lesz a lakás értéke?
Tehát ráfordítok 200e-t, és 12-őt fog érni?

Főszabály szerint akkor lehet levonni, ha az eladást megelőző két éven belül történt az állagmegóvás/felújítás, ÉS az eladási ár 5%-ánál nagyobb összegben.
12 MFt 5%-a 600 eFt, így a 200 ezres ráfordítást nem vonhatód le.

Ezt a méltányossági részét, akkor fogom tudni intézni, ha már megjöttek a hivataloktól az értesítések, vagy elötte kell elkezdenem intézkedni?

Mivel nincs még határozat, így nincs mit befizetni - egyelőre. Majd ha meglesz a határozat, akkor lehet kérni.