ingatlan eladás után fizetendő adó


ricsi73 # 2009.02.28. 07:16

Sziasztok fórumozók !

Kérem aki tudja a választ a kérdésemre szíveskedjen válaszolni. 2004. decemberében eladtam egy családi házat mely eladásból 8 millió forint jövedelmem keletkezett. 2005-ben építkeztem és a teljes keletkezett jövedelmet az új ingatlan építésére használtam fel így bár adóbevallást készítettem a jövedelemről de adót nem fizettem be.
Amennyiben most eladnám az új építésű ingatlanomat ( nem drágábban mint amennyibe az építés számlákkal igazolhatóan került ) tehát elvileg nem keletkezne most jövedelmem be kell-e számítanom a korábban keletkezett jövedelmemet. Pontosabban a 2004. évet figyelembe kell-e venni az adó elévülés szempontjából ( 2004-2008 között elvileg eltelt az öt év ) vagy az még ebben az évben sem évült el ?
Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv. Richárd

Elekéva # 2009.02.26. 21:19

Köszönöm!
Éva

monalisa1 # 2009.02.25. 19:17

Az eladásból bár van bevétel, de jövedelem nincs, így adófizetési kötelezettség nincs. Ennek ellenére a tárgy évi szja bevallást el kell készíteni, különben később probléma adódhat a pénz eredetét illetően.

Monalisa
laikus hozzászóló

gaborita # 2009.02.25. 18:06

Sziasztok fórumozok.
2007ben 3an örököltünk egy ingatlant ami után 2008-ban az illetékek megfizettük/ 3 mill után /.2008 öszén eladtuk 3 mill ért .kérdésem kell e adót fizetnünk utána
előre is köszönök minden segitséget
Gábor

lalika78 # 2009.02.25. 16:23

Sziasztok fórumozok.
Az lenne a kérdésem hogy van egy ingatlanom amit 1 éve örököltem és most fizetem utána az illetéket.Ezt az ingatlant el szeretném adni ,de csak áron alul tudom el adni.Az illeték kiszabásakor meg állapított áron alul,az az a szerzett értéken alul.Szeretnék minél hamarabb meg szabadulni tőle és azért adom olcsóbban.
Ilyenkor ha áron alul adom el akkor ugye nem kell adóznom utána hiszen nem keletkezik jövedelmem.Vagy ez nem igaz és el kell bizonyos időnek telnie hogy a nevemen van az ingatlan,és csak utána adómentes?Vagy öröklésnél ez nem így van ?
Köszönöm a választ.
Üdv:Lalika78

Boglarka1 # 2009.02.25. 10:40

Nandy, köszönöm a segítségedet!

Igazából az a fő problémám, hogy az illetékről szóló fizetési meghagyás nincs megbontva: az összegben benne van, amit egy másik örökölt-de nem eladott ingatlan után fizettünk, továbbá ingóság (nyugdíj) után számított illeték összege is. A logikus számomra az lenne, hogy arányosítsuk, de megtehetem-e ezt saját magam vagy kérjek az APEH-től egy erre vonatkozó megbontást? Én úgy értelmezem az szja törvény vonatkozó részét, hogy nekem és az öcsémnek nem is kellene bevallanom az ingatlanértékesítést, mivel ebből nem származott jövedelmünk.(megszerzésre fordított összeg:7,5MFt>ingatlan átruházásából származó bevétel:6,65MFt, és akkor az egyéb költségekkel nem is számoltunk. Vagy rosszul értelmezem?
Édesapám viszont kapott 5,7MFt-ot a vevőktől a haszonélvezeti jogának értékesítésekor, viszont illetéket nem kellett fizetnie, így fizetési meghagyáésban nem szerepel a haszonélvezeti jogának megszerzésre fordított összege. Ugyancsak nem szerepel az öröklésről szóló közokiratban sem. Akkor az ő bevallásában a bevételt annak 75%-ával kellene csökkenteni? A vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem pedig a különbözet 90%-a? És azután kellene fizetni a 25% adót?

nandy # 2009.02.24. 21:52

kismatyika:

2008-tól új szabály van, mely szerint ha a lakást s zzerzés évétől számított ötödik évben (vagy utána) adod el, akkor már nem kell adót fizetni.

Nem kell bevallani sem a nullát, de én azért belevenném a bevallásba (hogy lássák, van a kiadásaimnak, pl. az új lakás vásárlásának fedezete)

nandy # 2009.02.24. 21:49

Éva:

Szja tv. 60. § (1) Az ingatlan, továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz - illetve 1986. július 1. napja előtt az illetékhivatalhoz - benyújtották.

Szerintem teljesen mindegy, hogy tulajdonjog fenntartással, vagy anélkül jegyeztek be. Így más idén el lehet adni a lakást (de várom boni mores, és aszinak véleményeit, mert sajnos volt egy hasonló ügyem, ahol a revizor így értelmezte - nekünk kedvezőtlen volt, neked kedvező lenne).

Mi van akkor, ha az eladó – a szerződéssel ellentétben nem adta be 30 napon belül a Földhivatalhoz az adás- vételi szerződést? Elég a bizonyításra az adás-vételi szerződés?

Nem elég. A földhivatali bejegyzés a döntő, teljesen mindegy, hogy mikor datálták a szerződést.

Kell-e az egy éven belül (+; -) vásárolt lakás után így illetéket fizetnünk?

Igen, a különbözet, 5 mFt után.

Elekéva # 2009.02.24. 11:46

Kedves nandy kérlek segíts!
Két kérdéskörben szeretném a segítségét kérni, ami némiképp összefügg:
Első kérdéskör:
2004-ben kötöttünk adás-vételi szerződést egy akkor épülő társasházi lakásra. A fizetés ütemezett volt, ezért a teljes vételár kifizetéséig a földhivatalhoz tulajdonjog fenntartással történt bejegyzésre az adás-vétel. Ezt az építkezés befejeztével, ill. a teljes vételár kiegyenlítésével ( 2006-ban megtörtént ) az adás-vételi szerződés szerint le kellett töröljék. Van egy tulajdoni lapunk ami nem részletes ( úgy értem, hogy nincs rajta az ingatlan teljes előélete), ezen a nevünkre 2007 áprilisában lett véglegesen bejegyezve mindenféle feljegyzés nélkül. Ha jól emlékszem eddigre készült el a társasházi alapítói okirat ( több mint 100 lakás).
A kérdésem az lenne: mikor adhatjuk el ezt a lakást úgy, hogy ne kelljen adózzunk az eladás után. Az 5 év az mikortól számít? Beleszámít-e az, ha tulajdonjog fenntartással, de már be vagyunk jegyezve az ingatlanra. Mi van akkor, ha az eladó – a szerződéssel ellentétben nem adta be 30 napon belül a Földhivatalhoz az adás- vételi szerződést? Elég a bizonyításra az adás-vételi szerződés?
Második kérdéskör:
Tavaly októberben vettünk egy másik lakást, aminek a vételára kevesebb, mint amennyiért az előző lakást el tudnánk adni. Pl.: Eladási ár: 15 000 000 Ft , a vételár: 10 000 000 Ft. Kell-e az egy éven belül (+; -) vásárolt lakás után így illetéket fizetnünk?
Nagyon várom válaszát!
Köszönettel! Éva

nandy # 2009.02.23. 12:36

naplo311:

  1. Igen.
  2. Az APEH értelmezése szerint igen.
  3. Nem.
nandy # 2009.02.23. 12:34

Boglárka:

A bevételből levonható az illeték alapja, a fizetett illeték, a haszonélvezőnek kifizetett összeg (ami nála viszont adóköteles bevétel lesz!), hirdetés díja. Nem vonható le a közjegyzőnek fizetett díj, temetési költség.

Az aláírásomban található kalkulátorral ezek után már nem nehéz kiszámolni.

naplo311 # 2009.02.22. 17:45

Tisztelt Fórum!

Három kérdésem lenne:

  1. Ha egy ingatlan 50%-a 8 éve, másik 50%-a 3 éve került a tulajdonomba, akkor ha eladom az ingatlant, az első 50% után nem adózok, a másik után pedig igen?
  2. Ha egy ingatlan 2004-ben került a tulajdonomba, de 2007-ben az ingatlanra "tulajdonjog feltétellel történő bejegyése" került, de 2009-ben visszakerült a nevemre (mivel a vevő nem fizetett), akkor újra el kell telnie az 5 évnek? Tehát a tulajdonjog feltétellel történő bejezése megszakította az 5 évet?
  3. Ha hozzátartozóm ingatlant vásárolt 2008 áprilisában és én pedig 2008 júniusban adtam el a saját ingaltanomat, akkor az SZJA bevallásnál élhetek a kedvezménnyel? Tehát beleszámít az eladás előtt hozzátartozó által hitelből szerzett ingalan?

Előre is köszönöm.

Boglarka1 # 2009.02.20. 14:09

Kérdésemmel kapcsolatban nem írtam, hogy édesanyánk után 99.348-99.348,-Ft-ot, míg nagymamánk után 214.890-214.890,-Ft-ot mint örökösödési illetéket fizettünk.

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

Boglarka1 # 2009.02.20. 13:55

Tisztelt Fórum!

Az alábbi - szja fizetéshez kapcsolódó - ügyben szeretnék segítséget kérni:
2006.májusában meghalt édesanyánk után örököltünk egy ingatlanban 25-25% tulajdonrészt az öcsémmel.Édesapánk özvegyi jogot szerzett az ingatlanrészen. Az ingatlan másik 50%-a nagymamánk tulajdonában volt, aki 2006.júniusában meghalt, így az ő tulajdonrészét is megörököltünk egyenlő arányban az öcsémmel.
Kérésünkre a két hagyatéki ügy egyesített módon került megtárgyalásra.A közjegyzői végzés szerint az ingatlan összesített forgalmi értéke 15MFt volt a szerzés időpontjában. Ez a forgalmi érték szerepel az illetékről szóló fizetési meghagyásban is. is.2008.májusában összesen 19MFt-ért értékesítettük az ingatlant: öcsémmel 6,65-6,65MFt vételárat kaptunk, míg édesapánk 5,7MFt-ot mint haszonélvezeti jog eladó.
Az ingatlan értékesítése során 25.600,-Ft hirdetési díjat fizettünk.
Édesanyánktól örököltünk továbbá öcsémmel egy másik ingatlanban 25-25%-os tulajdonrészt, ami a mai napig is tulajdonunkban áll. Az 50%-os ingatlanrész forgalmi értéke a végzés szerint 4,35MFt volt. Ez a forgalmi érték szerepel az illetékről szóló fizetési meghagyásban is.
Az egyesített közjegyzői eljárás miatt csak egy közjegyzői számlával rendelkezünk, melynek bruttó összege 82.952,-Ft.
Kérdésem: mennyi lenne az értékesített ingatlan után az szja fizetési kötelezettségünk? A temetési költség érvényesíthető-e valamilyen módon az adófizetés során?

nandy # 2009.02.18. 16:15

Bonina: Igen. lehet kérni a méltányosságból történő elengedést ill. mérséklést. De ettől függetlenül az szja-bevallásban be kell vallani a jövedelmet. Külön adatlapot kell csatolni a fiz, könnyítésére.

Jogszabály:
Szja tv. 63. § (7) Az állami adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint az ingatlan vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem felhasználási körülményeire figyelemmel (különös tekintettel, ha a felhasználás saját maga, közeli hozzátartozója, a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra történik), az (1) bekezdés szerinti adót mérsékelheti, vagy elengedheti.

Adatlap:
http://www.apeh.hu/…/mersmag.pdf

(Megjegyzem, nagyon szomorú, hogy ezt a könyvelőd nem tudja...)

nandy # 2009.02.18. 16:11

indigobaba: Igen.
Költség lehet még a fizetett ügyvédi díj (pl. amikor a lakást vettétek), az ingatlanközvetítőnek fizetett díj stb.
Feltéve, hogy van róla számla.

Sz.Eszter # 2009.02.18. 06:56

Rexor: Köszönöm!

Bonina # 2009.02.17. 17:29

Sziasztok!
Szeretnék tanácsot kérni. 2008-ban eladtuk férjem építési telkét, ami 1996. óta volt a tulajdonában. A telek árából vettünk egy családi házat. Az ügyvédünk azt mondta, hogy adóznunk kell a telek árának bizonyos %-a után, de lehet kérni méltányosságból adókedvezményt, hivatkozva arra, hogy az ingatlaneladásból származó jövedelmet az adózó saját és családja lakhatására fordította. Voltunk könyvelőnél, aki azonban azt mondja, hogy ez már nincs, csak tavaly volt. Megnéztem az apeh honlapját, ahol viszont fent van ez a méltányossági lehetőség. Mondtam a könyvelőnek, de ő azt mondja, hogy az adóbevallás kitöltési útmutatójában viszont ez nem szerepel. Van ez a lehetőség vagy sincs? Ha van, ez valamelyik jogszabályban, rendeletben van leírva? Ha igen, melyikben? Köszönöm szépen a segítséget!

indigobaba # 2009.02.17. 15:40

Tisztelt Fórum!
Szeretnénk eladni 2007-ben vásárolt ingatlanunkat, néztem az apeh honlapján a kalkulátort, de ehhez egy kis segítségre lenne szükségem. Bevétel alatt, ugye azt kell érteni, hogy az eladái ár (mostani) mínusz a 2007-es ár? Átruházás éve=2009, szerzés éve=2007
Megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások= azzal az iletékkel, amit fizettünk a lakás után?
Válaszukat köszönöm

Rexor # 2009.02.17. 11:14

Ha több mint 15 éve a tiétek, akkor nincs adóvonzata.

Sz.Eszter # 2009.02.17. 06:43

Nem sajátította ki, hanem valódi adás-vétel történt közhasznú célból. Ha több, mint 15 éve már a miénk volt a telek, és 2008-ban történt az eladás, akkor van egyáltalán vmi vonzata?

boni mores # 2009.02.16. 18:17

Kisajátította?

Sz.Eszter # 2009.02.16. 13:00

Kedves Nandy!

Kérdésem a következő: Több, mint 15 éve már, hogy vettük a telkünket, melyre gyümölcsfákat ültettünk. Az önkormányzat ezt a telket a házunk végéből buszforduló kialakítása céljából megvásárolta. Milyen kötelességünk van ezzel a szerzett jövedelemmel kapcsolatban?

16ingatlan # 2009.02.12. 15:23

Kedves nandy!

Nagyon köszönöm a segítséget.
Remélem így lesz.
Üdvözlettel:

KA

nandy # 2009.02.11. 21:09

16ingatlan:

Nem. levonható a szerzési érték. Ami esetedben az, amit az illeték alapjául figyelembe vettek. Vagy ha illeték kiszabása nem történt, akkor a hagyatékátadó végzésben szereplő összeg.