ingatlan eladás után fizetendő adó


monalisa1 # 2013.04.02. 12:47

Köszönöm.

mackó01 # 2013.04.09. 21:47

Tisztelt Szakértők!
Társaságunknak eladó az ingatlanja,kb,18-20 millió értékben. 1996-ban vásároltuk 3,6 M-ért,azóta 6 milliót fordítottunk a fejlesztésére .
Azt szeretném megkérdezni,hogy ha sikerül eladni,most talált ránk egy vevő, akkor kb.mennyit kell adózni a társaságnak az ingatlan bevételéből.Egy BT-ről van szó.
Köszönöm előre is válaszukat.

Lilike@ # 2013.04.10. 07:51

Tiszteletem!
Olyan kérdésem lenne, hogy 2011 novemberében vásároltunk 7 mill. ft-ét egy családi házat, egy évvel később 2012 novemberében eladtuk 9,25 mill. ft-ért, mivel külföldre költöztünk.
Teljesen felújítottuk (teljes tető csere,ablak, fűtés, villany minden...) bővítettük is építési engedéllyel. Az építési osztályról van egy 379.300ft-os büntetésünk, ki is fizettük annak rendje és módja szerint.
Na már most ezt az összeget (Építési Bírság nevezetű)
beszámíthatom az adónál, mint költség???
Ahogy az illetéket és egyebeket, mivel számlát nem nagyon gyűjtöttünk,nem volt tervbe véve az eladás, és költözés.(viszont amit ráfordítottunk az 7 mill. ft de nincs a különbözethez elegendő számlánk)
Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.10. 11:51

Nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.10. 11:53

Mackó, nem vagyok az a kimondott könyvelő, de szerintem egy gazdasági társaság nem egyes ügyletek után adózik, hanem a bevétele (forgalmi adó) és a nyeresége (társasági adó) után.

mackó01 # 2013.04.10. 20:56

Kovács B.S Köszönöm !

tothnemary # 2013.04.11. 10:34

Üdvözletem!

Adózással kapcsolatosan lenne kérdésem. Tavaly megörököltem egy olyan teleknek a felét, melynek a másik fele már az enyém volt régóta. Decemberben eladtam az egészet, mi után kell adóznom?

Válaszukat várva maradok tisztelettel.

cunci # 2013.04.13. 14:44

Üdvözlöm.Az lenne a kérdésem,hogy 2007-ben vásároltunk egy családi házat.Természetesen hitelböl.Most el adjuk 4 millio 200 ezerért.A fent állo hitel amit még vissza kell fizetni a banknak 4 millio 800 ezer.A vevök az adásvételi szerzödésre 6 milliot szeretnének iratni,mert csak igy kapják meg a kért hitel összeget.A kérdésem pedig az lenne,hogy kell e adot fizetni utánna vagy sem nekünk mint eladok,illetve mennyit körülbelül ha 6 milliot irunk a szerzödésre?Válaszát köszönöm!

Zsigulee # 2013.04.18. 11:06

Tisztelt Szakértők!

2009-ben a párommal közösen vettünk egy ingatlant 20 millió Ft-ért. 50 - 50 %-ban vagyunk tulajdonosok. Válás miatt én el szeretném adni neki a tulajdonrészemet.
A lakásárak esése miatt kb. 8 millió Ft-ot kérhetek a tulajdonrészemért. A páromnak ehhez hitelt kell felvennie.
A kérdésem az, hogy a páromat terheli-e valami adó vagy illetékfizetés?
Illetve ha én csak mondjuk nem a kapott 8 millióért, hanem csak 7 millióért veszek magamnak új lakást, akkor mennyi illetékfizetési terhem keletkezik?
a különbözet 4%-a?

Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.18. 13:55

Igen; semennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.20. 06:27

Szja tv. 61. § (6) a) "lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet "

Hogy kell itt ezt a kifejezést érteni? Az adózás szempontjából már az is lakás, amire építési engedély van? Vagy csak akkor, ha már széljegyen van az épületfeltüntetés?

Az Itv. 26. § (1) szerinti kedvezmény igénybe vehető-e úgy, hogy valaki egy olyan telket vásárol, amelyen már áll az engedéllyel épített ház, és csak a tulajdonjoga bejegyzése után kéri meg rá a használatbavételit, tüntetteti fel a lakóépületet?

irreverzibilis # 2013.04.26. 15:36

Tanácsot kérnék,mivel a könyvelőm rám hozta a frászt. 1998.-ban vásároltam egy gazdasági épületet szőlő területtel,amit még azon nyomban lakóházzá mínősítettem és múlt évben adtam csak el abban a hiszemben,hogy a lakóház eladása öt év után már nem adóköteles. Erre a könyvelőm szerint 15 évig kellett volna várnom, mert a termőföld védelme miatt ez bizony még adóköteles a telek szőlő művelési ága miatt.Olvasgatom a NAV tájékoztatóját és eszerint:"Az ingatlannyilvántartás szerint lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott,vagy ilyenként feltüntetésre váró építmény és a hozzá tartozó földrészlet,A 2008. évben vagy azt megelőzően megszerzett lakás céljáró szolgáló ingatlan 2013. évi értékesítése esetén már nem keletkezik adóköteles jövedelem ". Akkor tuti, h nem kell adóznom? Próbáltam a NAV-al elkészítettnem a bevallásomat,- ha már úgyis minden adat befolyik hozzájuk,- nem voltak kaphatók rá,üres sorokkal kiküldték a bevallásomat.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 17:07

[felhúzom]

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.28. 17:45

Ugyanazon szakasz:

(2a) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti illetékmentesség alkalmazása során az állami adóhatóság a vagyonszerzés után megállapított illetéket - a megfizetés tekintetében - felfüggeszti. Az állami adóhatóság a lakóházépítésre meghatározott 4 éves határidő (a továbbiakban e bekezdés alkalmazásában: határidő) elteltét követő 15 napon belül megkeresi az illetékes építésügyi hatóságot a lakóház felépítésének igazolása céljából. Az állami adóhatóság a felfüggesztett illetéket törli, ha

  1. a határidő elteltét követő 15 napon belüli megkeresésére az illetékes építésügyi hatóság arról tájékoztatja, hogy a határidőn belül - a vagyonszerző nevére szóló - jogerős használatbavételi engedélyt adott ki, illetve a használatbavételt tudomásul vette; vagy
  2. a vagyonszerző a lakóház felépítését az illetékes építésügyi hatóság által határidőn belül kiadott - a vagyonszerző nevére szóló - jogerős használatbavételi engedéllyel, illetve a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvánnyal igazolja.

Nanemaaa ezt jobban tudja, meg kellene kérdezni az építéshatóságot, hogy meddig lehet belépni építtetőnek az eljárásba, mert a használatbavételit, vagy a tudomásulvételit, csak az engedéllyel rendelkező kérheti meg.
Nem minden épület alkalmas lakóépületnek, de minden épületet fel kell tüntetni a földhivatalba, akkor is, ha az nem lakóépület.

Viszont van olyan lakóépület, ami nincs feltüntetve a földhivatalba, attól az még laképület.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.28. 18:01

:) most már értem, feltüntetésre várót kellett volna kivastagítani.

Tehát mindennek a lényege, hogy építtetőnek kell lennie, hogy megfeleljen a követelményeknek. Ha más kapta a jogerős építési engedélyt, akkor az építkezés során beléphet építtetőnek, szerintem mindaddig, amíg meg nem kérik a használatbavételi engedélyt.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.29. 06:50

Két tök ellentétes kérdés volt. Csak gyanítom az elégedetlenséget. Az egyik kérdésre válaszoltam.

Az adózás szempontjából íme:

62. § (1) Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből (a szerzés időpontja szerint megosztott bevételből) le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt:

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;

c)
(2) A megszerzésre fordított összeg

  1. a 60. § (3) bekezdése szerinti ráépítés, létesítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összeg a használatbavételi (fennmaradási) engedély jogerőre emelkedésének napjáig, illetve a használatbavételi (fennmaradási) engedélyben megjelölt feltételek teljesítésének határidejéig, a 60. § (4) bekezdése szerinti esetben a tényleges használatbavételig, ennek hiányában az átruházásig kibocsátott, az építő (építtető) magánszemély vagy házastársa nevére kiállított számla szerinti érték, de legalább a beépített anyag-érték;

u.i. nincs 61. §. (6) bek.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.29. 07:52

Nem ellentétes, hanem különböző. :) Azt hittem, ez nyilvánvaló.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.29. 07:53

Mondjuk, a két kérdésből egyik sem az volt, mint amire most válaszoltál. Azért köszönöm, mindig értékelem az igyekezetet. :P

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.04.29. 08:09

Szerintem ezért nem segít neked senki. Előszöris nem tudsz értelmesen egy kérdést sem feltenni, másodszor nem kérdezel tovább, hanem elvárod, hogy egy hatályában már nem lévő szakaszra agyaljunk.

Magda&14 # 2013.04.29. 09:26

Édesanyám 2012-ben meghalt. A családi házat amiben édesapámmal lakott - aki még él - egyedüli örökösként öröklöm. Én viszont a két nagykorú gyermekemre szeretném íratni 1/2-1/2 arányban. Lakott ingatlanról van szó, Édesapámnak holtig tartó haszonélvezetet akarok biztosítani, valamint én is haszonélvező akarok lenni. A napokban lesz a hagyatéki eljárás. Van e valamilyen bejelentési kötelezettségem ez ügyben a közjegyző felé és édesapámnak ott kell e lennie a tárgyaláson? A másik kérdésem, hogy kell e adózniuk a gyerekeknek az ingatlanszerzést követően? Valamint a haszonélvezeti jog bejegyzése jár e valamilyen költséggel részemről vagy édesapám részéről?

lajcsó # 2013.04.29. 10:06

Amennyiben az ingatlan eladásából származott jövedelemed akkor igen.

monalisa1 # 2013.04.29. 15:06

EdinaMatyas

Ha az örökölt ingatlan értéke tegyük fel 6M Ft volt és ugyanennyiért adtad el akkor az ügyletből nem származott jövedelem, tehát nincs szja fizetési kötelezettség.

http://www.adozona.hu/…ulator_C325U

---
  • laikus hozzászóló
monalisa1 # 2013.04.29. 15:34

Magda&14

Apukád özvegyi jogon az ingatlan holtig tartó haszonélvezeti jogának bírtokosa lett. Magadnak szerintem meg azért nem kell haszonélvezetet keletkeztetned - legalább is most nem - mert te meg az ingatlan tulajdonos örököse lettél.

Apukádnak nem szükséges a hagyatéki tárgyaláson jelen lennie mert a haszonélvezete automatikusan rákerül a tulajdoni lapra.

---
  • laikus hozzászóló
rozsika101 # 2013.05.04. 16:26

T fórumozók.Tavaly eladtam a balatoni nyaralómat.2002 ben került a tulajdonomba .1994 től éptetük és az épitésről nincsen számlám.Ugytudom hogy ha nincs számla akkor a bekerülési költségnek az eladási érték 75 % lehet elszámolni válaszotokat várom rózsika101

rozsika101 # 2013.05.04. 16:33

Tavaly eladtam a baalatoni házamat.1994 tól épitettük,de tartos földhasználat volt a telek és 2002 -ben került a tulajdonunkba a ház.az épitésről nincsen számlánk.Ilyen esetben a bekerülési költség 75 % lehet ugytudom leirni.A ház nyaraló volt és sajnos adózni kell.Igaz a 75 % válaszotokat várom Rózsika 101