Ittas vezetés


Trance # 2006.09.26. 11:01

Tisztelt Jogi fórum!

Két kérdésem lenne.
Kaptam egy bírósági végzést, ittas járművezetés miatt 75000ft pénzbüntetésről, és 1 év 6 hónap eltiltásról.
Azt írják 15 napon belül meg kell fizetni, de csekket nem küldtek.
Akkor hova fizessek?
A másik kérdés.
Arról nem szól a végzés, hogy utánképzésen is részt kell vennem.
Ezt utólag fogják meghatározni, vagy ezt nem a bíróság indítványozza?

Előre is köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2006.09.26. 22:08

Az utánképzésről majd akkor hall, ha a letiltás után új jogsit igényel.
A bíróság gazdasági hivatalához kellene bemenni, majd ott tájékoztatást adnak arról, hogyan kell befizetni. Érdemes inkább ezt megtenni, mert különben szabadságvesztésre átváltoztatják.

ptomi1230 # 2006.09.27. 07:09

T. Obuda Fan!

Engem is pénzbüntire ítéltek! Csekket még nem kaptam, de gondolom majd küldik, azért nem hinném, hogy átváltoztatják szabadságvesztésre olyan könnyen.

Üdvözlettel

Trance # 2006.09.27. 10:04

T. ObudaFan!

Ezek szerint meg kell várnom míg lejár a bünti, utána új jogsit kell igényelnem, aztán el kell végeznem az utánképzést?
Akkor még a másfél évhez hozzájön az utánképzés időtartama is!
Azt hittem, hogy az eltíltás ideje alatt is megcsinálhatom, és ha viszem az igazolást akkor adják vissza a jogosítványom az okmányirodában.
Azt még mindig nem tudom ki kötelezhet az utánképzésre? A bíróság, rendőrség, okmányiroda?

A csekket nem azért nem küldték, mert kérhetek tárgyalást 8 napon belül, és ha nem kérek akkor kapom meg a csekket?

ObudaFan # 2006.09.27. 12:25

Az utánképzésre jogszabály kötelez. Ha még csak a tárgyaláson kívüli végzés jött meg, akkor valóban azért nem küldték a csekket, mert még nem jogerős.

ptomi1230 # 2006.10.06. 19:34

T. Mindenki!

A csekket a jogerős végzés után kb. két héttel küldte ki az illetékes bíróság gazdasági hivatala, a jogsit már visszaadta az okmányiroda és a csekk azután jött!

Üdv.

nihil # 2006.10.16. 21:04

Tisztelt Fórum!
Egyesek lehet,hogy emlékeznek még rám;májusban történ egy autóbalesetem,ahol a jobb első ülésen ülő személy rántotta el a kormányt,én pedig ittas voltam.Az ügyben a következő végzés született:Egyéb büntetést nem róttak ki és mást (pl. utánképzést) nem fogalmaztak bele.
Azt szeretném pontosan megtudni Önöktől,hogy gyakorlatilag mit jelent ez a végzés?Tehát ahogy letelik az egy év,bemegyek az okmányirodába és visszaadják a vezetői engedélyem?Ha nem,akkor mit várhatok?
Köszönettel:nihil

nihil # 2006.10.16. 21:09

Bocsánat,a bírósági végzést valamiért nem jelenítette meg az előbb.Tehát:"A bíróság... vádlottat ittas járművezetés vétsége miatt 1 (egy) évi időtartamban a "B" kategóriás járművezetéstől eltiltja."
Egyéb (mellékbüntetés sem) büntetés nem született.

ObudaFan # 2006.10.16. 21:18

Az okmányirodában pontos tájékoztatást fognak erről adni, de egyébként utánképzést ilyenkor megkövetelnek a jogosítvány visszaadásához.

nihil # 2006.10.17. 10:36

Mit jelent az utánképzés, mind összegben, mind időben?

Traffic # 2006.10.17. 19:08

T. nihil!

Kategória eltiltás esetén nincs utánképzési kötelezettség (1988. évi I. törvény), tehát ha letelik az eltiltásod, akkor menj be az okmányirodába és visszakapod a vezetői engedélyt.

Emlékszem arra, hogy mi történt veled. A balesetért nem vontak téged felelősségre, ugye? Kit marasztaltak el emiatt? Már ha nem vagyok indiszkrét...

Traffic # 2006.10.17. 19:35

T. nihil!

A pontosság kedvéért:

1988. évi I. tv.
18. §
(6) Az utánképzésen nem kell részt vennie a járművezetőnek, ha az eltiltás csak járműkategóriára vagy járműfajtára terjed ki, és az a vezetői engedély visszavonásával nem jár.

T. ptomi1230!

Megírnád, hogy a tűzoltóautós balesetben ki lett a felelős?

ptomi1230 # 2006.10.17. 20:33

T. Traffic!

A baleset az el lett tusolva, senki nem lett felelős (a rendőrség szerint egy szerencsétlen szituáció volt). A végzésben szó sem volt balesetről csak ittas vezetésről illetve, hogy én hajtottam az árokba...

Üdvözlettel

Traffic # 2006.10.18. 18:00

T. ptomi1230!

Érdekes ez a szerencsétlen szituáció... Köszönöm a tájékoztatásod!

jogoskodó # 2006.10.20. 11:39

Traffic, arról tudsz valamit, hogy kb. mennyi idő alatt szoktak ítéletet hozni?
Nekem május végén történt az igazoltatás + vérvétel. Július közepén megtörtént a rendőrségi meghallgatás és augusztus elején már az elkövetés helye szerinti bírósághoz került az ügy, azóta ugye eltelt bő 2 hónap, kb. mikorra várhatom a végeredményt?

ObudaFan # 2006.10.20. 17:23

Tárgyalás mellőzésével a határozat egy-két hónap alatt megjöhet, de tárgyalás tartása iránti kérelem esetén jóval hosszabb időre kell számítani.

kergeagy # 2006.10.24. 22:38

gdgdf

jogoskodó # 2006.10.27. 17:31

Na, megvan az eredmény. Egy picit sem örülök neki.

40.000Ft bünti + 18.000Ft költség
2 év jogsi

Inkább a pénz lett volna több... A hozzáértőktől kérdezem, mit csináljak?

A fontosabb körülmények:
2.14 lett a véralkohol (a klinikai tünetek enyhébbek voltak, ez benne van a végzésben), egy kis település belterületén kaptak el hajnali 4-kor, forgalom nem volt, kb. 300m-t tettem meg. A végzés szerint a rendőrautót látva gázt adtam és lekanyarodtam egy mellékutcában és ott kaptak el.

Amiről tudnék igazolást vinni:

  • munkámhoz kell a jogsi;
  • édesanyám mozgáskorlátozott (azzal a szöveggel, hogy őt kell furikázni);
  • és megtámadhatom esetleg hogy nem akartam elmenekülni (volt utas, mint tanu).

Szóval a kérdés: elérhetek-e enyhébb ítéletet tárgyalást kérve? Mondjuk 1, vagy másfél év? (ill. milyen nagyjábóli + anyagi következményekkel jár tárgyalás kérése?)
Válaszokat előre is köszi, 8 napom van.

ObudaFan # 2006.10.27. 18:00

Szerintem teljesen reális a bünti, de persze sosem lehet tudni, nem lehet-e jobbat elérni. Ha az ügyész nem kér tárgyalást, súlyosítani úgysem lehet, ezért meg lehet próbálni.

jogoskodó # 2006.10.27. 22:05

Köszi a választ. Majd Trafficét is várom:) Meg persze mindenkiét, aki tud ebben segíteni.
Nem tudom, mit kér az ügyész, ez honnan derül ki?
Az van még a szövegben, hogy az ügyész tárgyalás nélküli ítéletet kért. Meg a végén, hogy: a Be.548 par. (1) bek. alapján tartandó tárgyalásra - melyen nem kívánok részt venni - megidézni indítványozom: vádlottként .
Ez jelenti azt, hogy ha tárgyalást kérek, akkor az ügyész azon nem lesz ott, tehát súlyosbítani nem lehet?

Traffic # 2006.10.28. 11:03

T. jogoskodó!

Azt nem tudom, hogy honnan derül ki, hogy kér-e az ügyész tárgyalást. Úgy vélem nem fog, mert ez tényleg reális ítélet. De sosem tudni...

Ha kéred a tárgyalás megtartását, akkor vidd majd a tárgyalásra a munkáltatói igazolást, hogy a munkaköröd betöltéséhez elengedhetetlen a vezetői engedély megléte. Igazold a bíróság előtt, hogy édesanyád mozgáskorlátozott, bizonyítsd -akár orvosi igazolással is- hogy rendszeres orvosi kezelésre szorul, ahová csak te tudod őt kocsival elvinni. Tanúsíts megbánó magatartást (őszintén).

A megállítás körülményeit nem biztos, hogy érdemes feszegetni, akkor elhúzódik a tárgyalás, a rendőröket és az utast is beidézik. Az, hogy az ittas járművezető megpróbál a rendőri intézkedés alól kibújni, sokkal életszerűbb és nagyon nehéz ennek az ellenkezőjét bizonyítani. Nem tudom... Személy szerint ebbe nem vágnék bele.

Amennyiben az ügyész nem kéri a tárgyalás megtartását (csak te), a Bíróság az ítéletet helybenhagyja vagy enyhíti.

A legjobbakat!

jogoskodó # 2006.10.28. 12:50

Köszi Traffic a gyors választ. Már csak egy kérdés, a tárgyalás kérésének kb. milyen + anyagi vonzata van? (ügyvéd kell-e, vagy nem, vagy kirendelnek, vagy mi). Mert néhány 10e Ft nem érdekel, azt megkockáztatom, de ha mondjuk 200e-be kerülne a játék, akkor annyit nem ér az esetleg fél évvel kevesebb bünti.

És mégegy kérdés: büntetett előéletű leszek-e, lesz-e ennek nyoma, stb.?

jogoskodó # 2006.10.28. 12:54

Ja és egy fontos körülmény: édesanyám mozgáskorlátozott, mint írtam, erről van orvosi papír, van kozgáskorlátozott igazolványa is, ez eddig oké. De van kocsija (ami az ő nevén is van). Ebből nem lesz-e gond? Vagy ennek nem tudnak így hirtelen utánanézni? (bár akkor még mindig mondhatom, ami amúgy igaz is, hogy olyan gyógyszereket szed, amivel nem vezethet).

Traffic # 2006.10.28. 13:57

T. jogoskodó!

Esetedben nem kötelező a védelem, tehát te döntesz arról, hogy meghatalmazol ügyvédet vagy sem. Úgy tudom a tárgyalás kérésének nincs anyagi vonzata.
Kapni fogsz tiszta erkölcsi bizonyítványt, de ha még egyszer büntetőeljárás alá vonnak, a bíróság büntetett előéletűként fog kezelni.

Aki személygépkocsi tulajdonosa, az nem feltétlenül tudja azt vezetni...

happyboy # 2006.10.30. 14:15

Kedves Traffic!
Nemrégiben történ az ittas vezetésem, ami a rendőrségi idézésen kiderült hogy 1.9 véralkohol szintet értem el. Balesetet nem okoztam. A meghallgatásra vittem igazolást hogy a munkámhoz ítségeta gépkocsi használata elengedhetetlen, valamint szóbal elmondtam hogy van egy járóképtelen nagymamám, aki ellátásra szorul. Milyen büntetésre számíthatok, és a rendőrségi meghallgatás után mikor kapom meg a határozatot?
Eddig semmilyen szabálysértésem és büncselekményem nem volt!
köszönöm a segítséget!