Csalás ügyében kérdések


yantsukata # 2021.10.12. 12:01

Kedves Gerbera317 !

Nem Gerbera messze nem támogatom ezt a viselkedést sőtt elitélem hiszen a gyermekeim is szabálykövetőknek nevelem .
Egyszerűen tájékozodom .....mert azt a részét elitélem ,hogy azért mert haragszom valakire akkor unalmamban " szövetségest " keritek és jól kitolok vele .
Maga az a tény ,hogy valaki másoktol kicsal sok pénzt azt undórítónak találom magam is .

....és bocsánatot kérek a sok felkiáltó jelért , senkit sem akartam ezzel bántani sem pedig ordibálni

Szép napot

Lederer_Gy # 2021.10.14. 01:04

Tisztelt Szakertők!

Edesanyam es testvere foberlo-tarsberlo viszonyban bereltek egy tanacsi lakast 1991-ig, amikor is az onkormanyzat felajanlotta az ingatlant megvetelre, foberlo/tarsberlo sorrendben.

Edesanyam sosem kapta meg a levelet, a testvere vette at, majd gyanunk szerint edesanyam neveben hamisitott egy lemondo nyilatkozatot, amit beadott azt onkormanyzatnak, ezutan pedig elt a vasarlas jogaval tarsberlokent.

Anyukam egyszeru, johiszemu asszony, soha nem derult ki szamara (egeszen mostanaig), hogy o is megvehette volna az ingatlant, raadasul testveret megelozve, elsokent.

Edesanyamnak a testvere annyit mondott, hogy o megvette a lakast, neki pedig vett egy kisebbet, es oda koltozzon at.
Igy is lett, am az uj lakas is a testver neven van, anyukam csak holtig tarto haszonelvezeti jogot kapott.

A testver az eredeti lakast busas haszonnal (az onkormanyzati arhoz kepest) nehany ev utan eladta.

A kerdesem az lenne, hogy vajon hol lehetne fellelni az eredeti lemondo nyilatkozatot, amit edesanyam testvere hamisitott anyukam neveben, hogy vegul o vehesse meg a lakast?
Foldhivatal, onkormanyzat, esetleg valamilyen leveltar?

30 ev tavlatabol van barmilyen lehetosegunk a felelossegre vonasra? Az ur egy hasonlo mutatvanyt csinalt nemreg, ismet csak csaladon belul, ami miatt most perrel fenyegetik. Ebben a perben sem nyomna semmit a latban egy ilyen regi bizonyitek? Legalabb arra vonatkozolag, hogy bar elevult, de maskor is csinalt mar ilyet.

Elore is koszonom.

gerbera317 # 2021.10.14. 07:03

30 ev tavlatabol van barmilyen lehetosegunk a felelossegre vonasra?
Viccelsz? Ilyen mértékű időmúlással az emberölés is elévül. Kétszer is.

yantsukata # 2021.10.14. 07:07

"30 ev tavlatabol van barmilyen lehetosegunk a felelossegre vonasra?"
Esélytelen . Veszett fejsze .

Lederer_Gy # 2021.10.14. 08:52

Koszonom.
Ettol fuggetlenul hol lehet ma ez a hamisitott level?
Gondolom valahol meg fellelheto.

gerbera317 # 2021.10.14. 09:33

A bérbe adó önkormányzat irattárában. Aztán az irattári tervtől függően vagy ott van még mindig, vagy már selejtezték.

Woody # 2021.10.14. 12:40

Valószínűleg internetes csalás áldozata lettem.
Egy fesztiváljegyet szerettem volna megvásárolni. Messengeren felvettem valakivel a kapcsolatot. Ő a beszélgetésünk alatt be is mutatta a jegyet. Természetesen QR kód és név ki volt takarva. Én el is utaltam neki a jegy árát (280 Euró; az eredeti ár 284 euró volt) egy megadott telefonszámra Marokkóba. Azóta azt mondja, hogy elindította a név átírást, de ennek már 2 hete. Egy névátírás meg egy pár percet, ha igénybe vesz. Abban maradtunk még várok pár napot mert még eddig nem válaszoltak neki. Ezt mondjuk nem hiszem. Szerintem nem csinált semmi. A csávót továbbra is el tudom érni Messengeren és válaszol. Kérdés hogyan tudom tőle visszaszerezni a pénzemet? nem tűnt el, megvan, válaszol. A jegyen sem akart meggazdagodni. Semmi nem utalt átverésre.

Lederer_Gy # 2021.10.14. 13:12

Nagyon koszonom Gerbera!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.14. 13:33

(Csak a jegyzőkönyv kedvéért: az emberölés a hatályos szabályok szerint nem évül el. Persze a 30 évvel ezelőtt elkövetettekre ez még nem vonatkozik.)

drbjozsef # 2021.10.14. 14:54

Woody,

Megkéred, hogy utalja vissza.

Ha ezt nem teszi önként, akkor lényegében sehogy. Az EU-ba még egész hatékonyan lehet európai fizetési meghagyást indítani, de 280 euróért Marokkóba nem nagyon valószínű, hogy megéri ügyintézni. Tanulópénz lesz ez, ha átverés. (Egyébként : szerintem az.)

Kogeza # 2021.10.14. 18:07

(Csak a jegyzőkönyv kedvéért: az emberölés a hatályos szabályok szerint is elévülhet, kivéve a minősített eseteit. Mondjuk az is igaz, hogy nagyon kreatívnak kell lennie annak, aki úgy akar megölni valakit, hogy egyik minősítő körülmény alá se essen a cselekménye...)

ZZ24 # 2021.11.04. 20:10

Ezt egy ügyvédi iroda honlapján találtam:
" A kártérítéseknél – ha a kárt bűncselekménnyel okozták, - a bűncselekmény büntethetőségének elévülési ideje szerint alakul a polgárjogi elévülés is. "

A kérdésem az lenne, hogy az általam leírt esetre alkalmazva a leírást
:jelentős kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás esetén, a büntetőjogi elévülés 8 év, mivel a minősítő körülmény felhúzza a határt, akkor ennek értelmében a polgári jogi elévülés is 8 év lesz, ha hihetek a honlapnak?

ZZ24 # 2021.11.04. 23:37

Azt hiszem megvan a válasz a Ptk-ban:

6:533. § [Elévülés]
(1) A kártérítésre az elévülés szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy bűncselekménnyel okozott kár esetén a követelés öt éven túl sem évül el mindaddig, amíg a bűncselekmény büntethetősége el nem évül.

Tehát akkor tényleg 8 évre kitolódik a polgári jogi elévülés a konkrét esetre vonatkozóan.

Johanna # 2021.11.06. 10:21

Tisztelt Fórumozók és Szakértők!
Az alábbiakban szeretném véleményüket kérni:
Egy internetes útitárs -keresőn "megismert"személy ügyében tettem feljelentést (online, ügyfélkapu segítségével), melyről a visszaigazolás megérkezett és az illetékes Rendőr-főkapitánység e-mailben fel is vette velem a kapcsolatot, az illetékesség kiderítése végett.
A történet:nyár folyamán internetes útitárs-keresés során rám írt egy személy, akivel - miután fotót küldött- megszakítottam a kapcsolatot, nem találkoztunk, nem jött létre utazás.
Ez a személy ősszel egy fb-s (a nyáritól eltérő) útitárs-keresőn, egy másik hirdetésem kapcsán ismét megkeresett (eltitkolva a korábbi levelezésünket). Egyeztettünk egy közös kirándulásról (sajnos személyes találkozó nem történt addig, és a magáról küldött fotó nem hasonlított a nyárira, így nekem csak később , a személyes találkozót követően derült ki, hogy ugyanaz a személy), melyre tőlem 30000 Ft-ot kért el, messenger-üzenetben. Sajnos naiv voltam és elutaltam az összeget úgy, hogy csak a hotel foglalási igazolását küldte meg (összeg, banki bizonylat nem volt feltüntetve), de írásban utalást tett arra, hogy ő befizette a foglalást és a számlaszámát is közölte, hogy arra szíveskedjek utalni.
A személyes találkozót követően elálltam az utazástól és kértem az összeg visszatérítését tőle.
Ez nem történt meg napokig.Felvettem a kapcsolatot a hotellel az ügy kiderítésére, ahol nagy meglepetésemre közölte a hotel tulajdonosa (e-mailben), hogy a foglalás vissza lett mondva, viszont semmiféle összeg nem lett befizetve.
Ehhez képest a csaló azzal hitegetett (írásban), hogy majd a felét visszafizetik, türelem...stb.
Többször kértem a pénzem visszautalását e-mailben, sms-ben, de letiltott (azt gondolta, így "eltüntet").
A "cifra" a dologban, hogy ez a személy rendőrnek mondja (írja) magát, stílusa különösen megnyerő.
Banki bizonylat, messenger- és e-mail üzenetek rendelkezésemre állnak, ezeket a feljelentéshez csatoltam is.
A fb-csoportot tájékoztattam az ügyről.
Kérdésem:
A feljelentést követően kb.hogy zajlik a nyomozás?
Mennyire online-térben működik?
Mire számíthatok kb?
Fenti esetet azért is írtam le ennyire részletesen, mivel ezen útitárs-kereső fórumok-ahogy látom- nagyon népszerűek, és sajnos könnyű belefutni hasonlóba.
(Azért pozitívum, hogy korrekt módon is jön létre utazás így, erre is van saját példám.)

velemenyLM2 # 2023.01.01. 11:10

Üdvözletem, volna egy speciális kérdésem csalás tényállásához:

Adott két ember, egy normális, legális ember, és egy bünözö tipus, üzletet akarnak kötni.

A bünözö típus, úgy gondolja, hogy több okból is, ö birósági úton úgysem tud semmit intézni, ezért követeléseit alapvetöen fenyegetéssel hajtja be.

Ezt észleli a normális ember, és szó szerint tévedésbe ejti a bünözöt, magát egy behódóló, eröszaktól elrettenö, szerény figurának mutatja be.

A bünözö ezt elhiszi, üzletet kötnek, alig dokumentálják. De az üzleti események részben bizonyíthatóak.

A normális ember viszont nem teljesít, hanem pálfordulatot vesz, egyszerre csak bátran visszafenyeget a bünözönek.

Kérdésem, hogy mit szólna ehhez egy büntetö bíróság, ha a bünözö csalásért feljelentést tenne?

Azzal a valós indoklással, hogy a normális ember azzal ejtette, tartotta öt tévedésben, hogy töle fél és ezért úgyis teljesíteni fog.......

Majordomus # 2023.01.01. 20:25

Ez most vicc???
.
Csak az a kérdés,ki mit tud bizonyítani...