Csalás ügyében kérdések


Melinda119 # 2017.06.27. 20:09

Köszönöm Rexor!Ha valaki esetleg tud bővebben véleményt, segítséget adni, hálás lennék. Köszönöm szépen!

Öreg Tölgy # 2017.06.28. 04:47

Kedves Melinda, annál többet most tényleg nem lehet mondani, mint amit Rexor mondott. Vagyon elleni bűncselekmény esetén a jogkövetkezményeket alapvetően az elkövetési érték határozza meg, azt pedig nem tudod. Azért feltételezhető, hogy legrosszabb esetben az 500.000 - 5.000.0000 forint közötti kategóriába esik, ami jogi nyelven: nagyobb érték (kár). Ha ez üzletszerű is (azaz rendszeres haszonszerzésre törekvés megállapítható), akkor az baj, mert akkor a közvetítői eljárás is legfeljebb korlátlan enyhítésre jó. Minden más esetben (azaz ha nincs üzletszerűség, vagy ha az elkövetési érték 500.000 forint alatti) viszont közvetítői eljárással az eljárás megszüntetése is elérhető.

Végrehajtandó szabadságvesztéstől azonban - a leírtak alapján - a legrosszabb esetben sem kell tartanod.

Melinda119 # 2017.06.28. 07:22

Kedves, Öreg Tölgy! Hálásan köszönöm a segítséget! ☺️

Buksi07 # 2017.06.30. 17:03

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot segítséget kérnék tőletek.
Az eset a következő. A fiam sportol és a csapatból egy pár szülővel és gyerekeikkel jó kapcsolatba kerültünk. A gyerekeink egymásnál aludtak szóval eléggé bizalmas volt a kapcsolat. Mi éppen árultuk a házunkat és szeptemberben el is adtuk. Mindenki tudta hogy másikat szeretnénk vásárolni a pénzből de nem kapkodjuk el. Az egyik szülőpár női tagja megkeresett hogy szüksége lenne 500.000 Ft-ra mert az nav-tól van valami visszatérítése és csak akkor tudja visszaigényelni ha ezt az összeget befizeti. 1 hétre kérte. De ne szóljunk a párjának.Igy kezdődött. Utánna még több alkalommal zsarolt ki tőlünk pénzt hogy akkor azt se tudja visszaadni amit eddig adtunk neki. Összesen 3.200.000 Ft lett a vége. A pénzt nem adta vissza. A párját tájékoztattuk a történtekről amikor is kiderült pár dolog. Sok embertől kért pénzt és mindig ő fizette vissza. A szülői csoportból is 2 családnál is bepróbálkozott de őket előre figyelmeztették. A férj elmondta hogy valami nőnek viszi a pénzt aki tartozik neki és így a mi pénzünk valószínű a tudtán vagy sem az ő zsebébe vándorolt. Később otthagyta a férfi a családot és ő mosta kezeit. Azóta csak hitegetés van még 700.000 Ft-al tartozik. Azt állítja hogy a nő tartozik neki és szinte úgy állítja be mintha ő lenne az áldozat.Többször el akartam menni a rendőrségre de megzsarolt hogy akkor sose látom viszont a pénzem. A férfi és a nő is vállalkozó igaz feketén. Mit tanácsoltok merre induljak. Decemberben sikerült vele egy kölcsön papírt csinálni ami arról szólt hogy maradéktalanul visszafizeti a pénzt december 15-ig. Mindig erre a nőre hivatkozik. Lehet valamit tenni ellene.
Köszönöm előre is a válaszokat.

drbjozsef # 2017.07.01. 18:32

Buksi,

tenni ellene? Persze, lehet. De mit szeretnél?
Mert ha magától, szép szóra nem akarja visszaadni, akkor a jogi lépések lehetségesek csak.

Az pénz kölcsönadás egyetlen szabálya, hogy nem adunk kölcsön, de ha mégis, csakis annyit, amennyinek az elvesztése nem jelent problémát. De ez persze most már mindegy.

Van egy szerencsés dolog is az esetben : az a papír, amit tavaly aláírtatok. Ez tulajdonképpen egy tartozáselismerés, úgyhogy ezzel jó helyzetben vagy. Viszont emiatt pont felesleges rendőrségre menni, mert ez most nem csalás, nem btk eset, hanem simán polgári vita.

Írj egy ajánlott levelet neki, hogy 15 (vagy 30, vagy 60 amennyit akarsz) napon belül fizesse vissza a tartozását XY számlaszámra, és ha nem teszi, akkor jogi útra tereled a pénz visszaszerzését, és végrehajtást fogsz indítani ellene, ami jelentős, akár a tartozását meghaladó költségekkel is járhat, amit persze neki kell majd a végén fizetnie.

Ha nem fizetne, akkor elballagsz egy közjegyzőhöz, és kibocsátatsz ellene egy fizetési meghagyást. Ha az alapján fizet jó, ha nem, és nem mond ellent neki, akkor máris végrehajtható okiratod van, amivel el is indíthatod a végrehajtást.

Ha ellentmond neki, akkor neked kell bíróságon pert indítania. Ha igaz amit írtál, és a papírod is megvan a tartozásáról, akkor nem lehet sok gondod, csak költségeket kell megelőlegezned, de előbb utóbb megítélik a tartozást, és megint indulhat a végrehajtás, ha a bírósági ítélet ellenére nem fizetne.

Ezzel persze se nála, se a többi szülőnél nem leszel népszerű, de hát ezt neked kell eldönteni, hogy jó viszony vagy pénz, ha nem együttműködő, akkor a kettő egyszerre nem fog menni.

alfateam # 2017.07.01. 19:13

Ha ellentmond neki, akkor neked kell bíróságon pert indítania.
Ha ellentmond automatikus perré alakul.
A közjegyző küldi az iratokat az illetékes bíróságnak.

drbjozsef # 2017.07.01. 19:38

Oké, javítok : ha ellentmond, automatikusan perré alakul, amit ha tényleg végig akarsz vinni, befizeted az illetéket, ha meg mégse akarod, akkor az illeték be nem fizetésével meg is szűnik az eljárás. Szóval, a lényeg, hogy neki akarnia kell azt a pert.

nonolet # 2017.07.01. 20:44

"megkeresett hogy szüksége lenne 500.000 Ft-ra mert az nav-tól van valami visszatérítése és csak akkor tudja visszaigényelni ha ezt az összeget befizeti.

Ilyet beszopni...naivság, tájékozatlanság.
Igazából butaság.

"De ne szóljunk a párjának."

Hát akinek még itt sem gyullad fel a vörös lámpa...
Az viszont már hülye.

"Utánna még több alkalommal zsarolt ki tőlünk pénzt hogy akkor azt se tudja visszaadni amit eddig adtunk neki. Összesen 3.200.000 Ft lett a vége."

NA vazze! ez már az élet képtelenség szintje...

Hogy lehetnek emberek ennyire bugyuták?!

A megoldás, hogy légy végre épeszű és kezdd el behajtani a pénzed.

Elsőre...
Fizetési felszólítás rövid határidővel, tértivevénnyel.

Után a jöhet a fizetési meghagyás, netán per.
Végül a végrehajtás következik, ha eddig nem fizet.

Vadsuhanc # 2017.07.02. 10:19

Buksi07

Azt elárulnád még, hogy a tartozásról szóló papír pontosan miről szól?
( pontosan mi áll benne ? )

SáraT # 2017.07.04. 09:09

Tisztelt Fórumozók!

Csalást követtek el ellenem, és 2 tucat másik ember ellen, ezért a két bűnöst tavasszal a bíróság 1 év szabadság vesztésre ítélte és kártérítésre kötelezte. Vagyon elkobzás is történt. Azonban a kár megfizetésére 15 napot adott a bíróság, de azóta sem fizettek semmit. Tudnátok segíteni, hogy ilyenkor mi a teendő? Polgári per, vagy valami más? Sajnos az ítéletet tartalmazó levélben nem volt semmi ami erre vonatkozik.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Buksi07 # 2017.07.04. 10:41

Köszönöm a válaszokat. Egy egyszerű kölcsönadási papír 2016. december 15-i határidővel. A felszólító levelet feladtam 8 napos fizetési határidővel. Utána közjegyző. Meglátjuk mi lesz. Ekkora hülye voltam hogy eddig vártam. A legnagyobb marha amikor adtam neki. Kezdenek kiesni a hullák a szekrényből mert rajtam kívül még jó pár emberrel megcsinálta ugyanezt.

Rexor # 2017.07.04. 10:57

Ez már bűncselekményi kategória (csalás), tehát nyugodtan tehetsz feljelentést a rendőrségen. Az egy másik kérdés, hogy visszakapod e a pénzedet (szerintem elég kicsi erre az esély).

Csaló86 (törölt felhasználó) # 2017.07.12. 13:19

Üdv !!

Irtam korábban hogy csalást követtem ell ... hivtak is kihalgatásra de az ügyvédem vidéken volt ő mondta hogy ne tegyek vallomást és ezt megbeszélte a nyomozóval is ... Ez most mennyire néz ki rám nézve rossszul?? Mármint hogy nem tettem vallaomést ... igazábol ami volt is 2millo ft az összeg annyi külömbséggel hogy aki adta ő csak 1.7m ft mondott a vallomásába és egy másik embert is hivott hogy ő meg a 300.000 ft adta ... de igy is a vád nagyobb értékre elkövetett csalás ...

Rexor # 2017.07.12. 15:21

Van ügyvéded, feltételezem megbízol benne, gondolom magadtól is tudod a kérdésre a választ. Nagyobb trutymákot ne kavarj magadnak ha nem muszáj.

Öreg Tölgy # 2017.07.12. 15:25

Önmagában a vallomástétel megtagadásából nem lehet hátrányod, az szíved joga, hogy teszel-e vallomás vagy sem. Más kérdés, hogy az mindig a konkrét ügytől függ, hogy érdemes-e inkább csendben maradni (előnye, hogy később nem keveredhetsz ellentmondásba), avagy célszerűbb előterjeszteni a nyilvánvaló védekezést. Ez nyilván az ügy teljes ismerete nélkül nem ítélhető meg.

Ha Te csak egy személlyel álltál kapcsolatban, akkor az teljesen mindegy, hogy ő honnan kalapoztat össze a pénzt, a cselekmény attól még egy rendbeli, és Te azért a 2 millióért vagy felelős, amit kaptál.

Dr.Attika # 2017.07.12. 17:14

És főszabály, ha vallomást tesz a terhelt, akkor közli, hogy ügyész kérdésére nem válaszol.

Csaló86 (törölt felhasználó) # 2017.07.12. 17:59

Természetesen teszek majd vallomást ha a védőm jelen bir lenni! De monta a nyomozó hogy azért nem kell vissza jönnöm akár az ügyvédemmel is leirhatjuk és be küldhetejük! Ezt se tutam hogy ilyen van.... Itt igazánol kell az ügyvéd mert sajnos olyanokat tettek hozzá ami nem igaz plusz összeget is hogy több pénzt adtak ami szintén nem igaz ! Meg hogy más is adott pénzt csak papir nélkül és egymásnak tanuznak .... tehát igen komplikált lett az ügy de megmonta addig nem nyukszik mig sitten nem lát és még az se érdekli ha a pénzét soha nem látja igy !

Csaló86 (törölt felhasználó) # 2017.07.13. 08:01

Üdv !

Szeretném megkérdezni a hozzáértöktöl, hogy mi lenne ha nem is tennék vallomást .... Ilyenkor hogy zajlik az ügy menete tovább ?? Addig idéznek be mig nem fogok vallomást tenni ?? Vagy ha nem hogy fognak itéletet hozni ?? Gondolom igy a biroságon se fognak jószemmel nézni rám hogy nem tettem vallomást... És igy kaphatok akkor keményebb büntetést mint enyhébbet ... Segitséget és a válaszokat köszönöm!

Rexor # 2017.07.13. 08:13
  1. Legalább olvasd el, amit írtak korábban: "Önmagában a vallomástétel megtagadásából nem lehet hátrányod, az szíved joga, hogy teszel-e vallomás vagy sem." Tehát nem vagy köteles vallomást tenni.
  2. Van ügyvéded...
Csaló86 (törölt felhasználó) # 2017.07.13. 08:42

Van ügyvédem .... de több szem többet lát!! És informálodok ahonnan csak lehet !

Dr.Attika # 2017.07.13. 08:58

Ha van ügyvédje, akkor bízzon meg benne és ne "láttasson több szemmel". Sajnos az internet elterjedésével egyre több az ilyen "okostojás" ügyfél.

Csaló86 (törölt felhasználó) # 2017.07.13. 09:17

Nem okostojás akarok lenni ! Hanem meghalgatom több ember véleményét ! És a tanécsokat gondolatokat magamba tartom! Nem azért kérem ki más hozzáértők tanácsát hogy később "okostojás" legyek bárhol is ! Nem arról van szó hogy nem bizok meg az ügyvédembe, de zargatni nem akarom szabadsága alatt, és igy gondoltam informálodok itt addig ! Ha ezzel valakit megbántottam elnézést kérek !

Igen ő ajánlotta hogy mig ő nincs addig ne tegyek vallomást ne mondjak semmit, csak mivel fogalmam sincs róla hogy hogy mennek a dolgok nem tudom a következményeket! A nyomozó se mondott bent semmit miután beszélt az ügyvéddel pár szót , csak a jövedelemröl kérdezett családi állapotrol és hasonló dolgokrol... másrol nem ezeket alá kelett irnom és már ki is "dobtak" a rendőrségröl!

Vadsuhanc # 2017.07.13. 11:43

Nagyon egyszerű a dolog. Azzal, hogy nem tettél vallomást a védekezésednek erről a módjáról lemondtál, így a tanúk és a sértett elmondását fogja az ügyész figyelembe venni a vádemeléskor.

A bíróságon ki lehet magyarázni, de a bíró nem biztos, hogy jó indulattal fog dönteni mert az eljárást és a bizonyítást ilyen módon akadályoztad- ráadásul indokolatlanul.

A nyomozati iratok ismertetésekor tehetsz indítványt, de ezt szerintem simán lesöpörheti a nyomozó hatóság azzal, hogy akkor kellett volna megtenned amikor erre lehetőséged volt és ezzel a jogoddal nem éltél és ezen jogodról lemondtál azzal, hogy nem tettél vallomást.

Rexor # 2017.07.13. 12:03

Ki mondta, hogy lemondott volna bármiről is? Az ügyvédje -nagyon helyesen- azt mondta neki, hogy ne tegyen vallomást, amíg ő nincs jelen, sőt az is lehet, hogy ezt írásban fogják majd elküldeni a nyomozó hatóságnak.Ennyi a történet...

Vadsuhanc # 2017.07.13. 12:30

Kedves Rexor!

Személyesen szerzett tapasztalataid ellenére csak az kívánom elmondani, hogy ha a terhelt a vallomás tételét megtagadja, figyelmeztetni kell arra, hogy ez az eljárás folytatását nem akadályozza. A terhelt figyelmeztetésének azért van kiemelt jelentősége, nehogy abban a téves feltevésben legyen, hogy vallomásának hiányában, közreműködése nélkül a büntetőeljárást vele szemben nem lenne lefolytatható.

Te abban a tévedésben vagy, hogy a gyanúsított az ügyben bármikor vallomást tehet. Erről a jogáról ha lemond a nyomozóhatóságnak joga van a későbbiekben a gyanúsított vagy védője által benyújtott indítványt elutasítani, hiszen egyszer már lemondott a jogáról nem kívánt vele élni. Az indítvány elutasítását a nyomozást felügyelő ügyész bírálja el, aki majd később a vádat képviseli.

A Bíróságon új lapot osztanak, ( írtam róla ) de ez nem a nyomozás keretein belül és nem a nyomozóhatóság dolga.