Csalás ügyében kérdések


Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.02. 08:15

Dr.Attika!

Ez szép! Biztos vagyok abban, hogy ezt szív nélkül nem lehetne csinálni és látom, hogy Benned és a többi segítőkben mekkora szívetek van. Maradjatok ilyenek, mert a siker és a másokon való önzetlen segítés a legjobb gyógyszer a lelkünknek.

Gyanusitott8 # 2016.09.02. 08:48

100 sértett, arra hogy megtalálják őket, olyan 70%-ot látok. Büntetlen előélet, 24 évesen. Szeretném kártalanítani a sértetteket, azóta el is helyezkedtem, bejelentett munkám van.

Gyanusitott8 # 2016.09.02. 08:49

Átlag 40-60 ezer Forintos kár / sértett, néhány 100 ezer körüli

Dr.Attika # 2016.09.02. 08:52
Gyanusitott8 # 2016.09.02. 09:10

Átlag 40-60 ezer Forintos kár / sértett, néhány 100 ezer körüli

100 sértett, arra hogy megtalálják őket, olyan 70%-ot látok. Büntetlen előélet, 24 évesen. Szeretném kártalanítani a sértetteket, azóta el is helyezkedtem, bejelentett munkám van.

"Tisztelt jogiforum!

Közel 100 embert csaptam be, valótlan, nem létező termékeket árusítottam internetes piacokon, oldalakon, továbbá volt használt termék amit mással fizettettem ki, és én vettem át.

Közel 10-15 ember személyes okirataival éltem vissza az "eladások" során, melyeket szintén kicsaltam tőlük korábban.

Közel 2.5 hónapja gyanúsítottként hallgattak ki, lakásomban házkutatást tartottak, teljes körű beismerő vallomást tettem még aznap, majd rabosítottak, és 2 napi előzetes (fogdai őrizet) után szabadlábra helyeztek.

Jelenleg nyomozati szakaszban tart az ügyem, próbálja a nyomozóhatóság az összes sértettet felkutatni, ami a nyomozó állítása szerint akár egy év is lehet.

Milyen ítélet várható, és mikor kb. természetesen az üzletszerűség sem tagadható ebben a helyzetben. Az értékhatárt sem tudom sajnos pontosan, hogy 5 millió forint fölött vagy alatti az okozott kár, nagyjából a határán lehet."

Öreg Tölgy # 2016.09.02. 09:14

Azt már feltette korábban.

Ezek szerint kisebb értékre, üzletszerűen elkövetett csalás a legsúlyosabb, három hónaptól négy év hat hónapig terjedő szabadságvesztés, viszont nagy a halmazat. Szerintem legoptimistábban a felfüggesztett szabadságvesztés célozható meg, a büntetlen előélet ehhez jó, de az nem elég, hogy éveken keresztül hangoztatod, hogy a sértetteket kártalanítani szeretnéd, hanem kártalanítani is kell.

littleman2000 # 2016.09.02. 16:36

Öreg tölgynek igaza van.még azelőtt meg kell tériteni, hogy birósagra kerül, igy azok már valószinüleg nem is fognak számitani.ha bankszámla számra mentek a történetek, akkor ugy is lekérik és mindet meg keresik.

mikkamakkazzz # 2016.09.04. 21:36

Sziasztok! Érdeklődnék a kilátásaim felől: 5 embert vágtam át 20-26.000 ft körüli értékben. Ebből egy már biztosan feljelentett, a többi még nem, és ha 1-2 napon belül meg tudnám téríteni a kárt, akkor nem is tennék meg, de erre sok esélyem sajnos nincs.
Ezen kívül másfél hónapja 60.000 ft-t is kicsaltam valakitől, de ő nem hiszem, hogy feljelentett, mert a dolog, amiért fizetett önmagában sem kifejezetten legális.
Nézzük a legrosszabb esetet, miszerint: 5 feljelentés 20-25.000 ft értékben, és egy 60.000 ft értékben. A 60.000 teljesen más ügy. Büntetlen előéletű vagyok. Mire számíthatok? Leginkább nyilván a letöltendőt szeretném megúszni.

geroa # 2016.09.05. 05:36

Érdeklődni szeretnék. Ha valakit elítélnek költségvetési csalással, amiről nemigayán van tudomása sem, és külföldön él, dolgozik, családot alapit, van e lehetősége külföldön az adott országban letölteni a büntetést.Ha ügyvédet fogad, akkor ay eljárhat e a már meghozott itélettel szemben, van e esély akár bent is a túlélésre, még akkor is ha az ügy viszonylag kis értéket képvisel.

Öreg Tölgy # 2016.09.05. 05:45

T. mikkkamakkazzz,

szinte bizonyosan elkerülnéd a végrehajtandót (felfüggesztett viszont esélyes), bár erről még kár gondolkodni, mert ha csak egy eset ismert a hatóság előtt (és az 50 ezer forint alatti kárértékű), akkor feltehetően még csak nem is bűncselekmény, hanem szabálysértés miatt lehet legfeljebb eljárás folyamatban (kivéve, ha más minősítő körülmény van, pl. a sértett idős vagy fogyatékos volt).

T. geroa,

természetesen lehet kérni a külföldi letöltést, de ennyire megint csak nem szaladnék előre: természetesen alanyi jogon terjeszthetsz elő perújítást a jogerős ítélet ellen, ha azt a távollétedben hozták meg, még ügyvédet sem kell fogadni hozzá (bár kirendelnek egyet, de azzal sokra nem mész).

mikkamakkazzz # 2016.09.05. 06:05

Közben olvastam, hogy ha a bírósági ítélet előtt visszaadom a pénzt, az enyhítő körülmény. Most azon vagyok, hogy még mielőtt feljelentenek vissza tudjam adni, de ha az nem is sikerül, 1-2 héten belül mindenképpen megtérítem, így remélem biztosan nem lesz belőle letöltendő. Köszönöm a választ.

AlexKirályfi # 2016.09.05. 06:16

Csak véletlen olvastam bele, de komolyan semmit nem értek.
Tőlem kb 4 millát csaltak ki, az összes minősítő körülmény fennállt (üzletszerűség, folytatólagosan ...stb), 100% bizonyossággal rá is lehetett bizonyítani, aztán megúszta 2 év felfüggesztettel. És "természetesen" az ég világon a mai napig sincs eszébe se visszaadni a pénzt, ill. behajthatatlan is, hiába ítélték meg.

Ilyen pár tízezres tételek miatt is komolyan ezen kellene dilemmázni, hogy vajon felfüggesztett vagy letöltendő? Semmit se értek ... Mégis mi alapján történik a mérlegelés, ha ekkora eltérések vannak?

mikkamakkazzz # 2016.09.05. 06:27

Lenne még egy kérdésem: a házkutatást van esélyem megúszni? (Idősek a szüleim, nem szeretném kitenni őket ennek, meg be is vallanék mindent nyilván, tehát sok értelme nem lenne. Internetes csalás volt viszont, úgy tudom ilyenkor megnézik a laptopom)

Öreg Tölgy # 2016.09.05. 13:27

T. AlexKirályfi,

azt nem hiszem, hogy az összes minősítő körülmény fennállt, mert amit írtál, azok közül a folytatólagosság nem minősítő körülmény, hanem az teszi lehetővé az azonos sértettnek okozott károk egybeszámítását. Azt sem hiszem, hogy a cselekmény bűnszövetségben elkövetett lett volna, mert akkor nem egyes számban írtál volna a tettesről, kicsi az esély, hogy közveszély helyszínén történt a dolog, és azt sem hiszem, hogy Te a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy lennél. Úgyhogy marad az üzletszerűség mint minősítő körülmény.

De ami a lényeg: felfüggeszteni a 2 évet meg nem haladó tartamú szabadságvesztés végrehajtását lehet. Az előző hozzászólóknál 3 hónaptól 4 év 6 hónapig, az azonos sértettől 4 milliót kicsalónál 1 évtől 5 évig terjed a kiszabható büntetés tartama. Amint látod, a 2 évet meg nem haladó tartam mindkettőbe belefér. Aztán a próbaidő hosszával is lehet differenciálni 1-5 év között. Nyilván, az előző kérdezők azon belül rövidebb büntetést fognak kapni, rövidebb próbaidőre felfüggesztve (utolsónál közérdekű munka vagy pénzbüntetés is szóba jöhet), míg az Általad írt esetben hosszabb büntetést kapott a tettes, hosszabb próbaidőre.

Öreg Tölgy # 2016.09.05. 13:49

T. mikkamakkazzz,

nyilván ha átadod a laptopot, az adott nyomozótól függ, hogy elhiszi-e, hogy nincs több vagy más. Ha sikerül bizalmat keltened az irányodba, az segíthet ebben.

geroa # 2016.09.06. 05:42

Csökkenti e a büntetés mértékét(költségvetési csalás) ha befizeti az összeget. Azt érti, hogy mulasztásért csak szabadságvesztés jár. Köszönöm

Idegenmaradok # 2016.09.07. 19:52

Tisztelt Fórum!

Egy csaló vagyok!
Körülbelül egy éva alatt 400-500 ezer forintot csaltam ki interneten emberektől.
a legnagyobb összeg talán 60E ft volt.(ami már bűncselekmény)
Milyen büntetésre számíthatok?
Lehet csücsülős a dolog?
Köszönöm a válaszokat!

mikkamakkazzz # 2016.09.07. 20:02

Idegenmaradok,

1, Büntetlen előéletű vagy?
2, Hány embertől gyűlt össze ez az összeg?

mikkamakkazzz # 2016.09.07. 20:03

amúgy én közben az ötöt lecsökkentettem háromra, két embernek vissza tudtam adni a pénzt, még mielőtt feltűnne nekik, hogy csalás áldozatai lettek, így remélem már nem lesz nagy gond.
Hjaj, nagy hülyeség volt ez. Alig várom már, hogy vége legyen. Egy rohadt piros lámpán se fogok többet átmenni :S

Öreg Tölgy # 2016.09.08. 04:19

Idegenmaradok: nemcsak a 60 ezer forintos eset bűncselekmény, az üzletszerűség miatt a többi is. Egyébként mikkamakkazzz feltette azt a két alapkérdést, ami szükséges a válaszhoz.

Idegenmaradok # 2016.09.08. 12:55

1 esetben kaptam egy 5000ft-os bírságot. Egy lopás szabálysértés miatt.
Nem tudom hány ember. 10-20. (fogalmam nincs hány jelentett fel) Legyen 20 feljelentés.
Felfügesztettel meglehet úszni?

ObudaFan # 2016.09.08. 15:50

Véleményem szerint valószínűleg felfüggesztett lehet belőle.

Öreg Tölgy # 2016.09.08. 17:52

Egyetértek OF kollégával.

Megbanbtam # 2016.09.10. 00:35

Üdvözletem! Sajnos 2 embert átvertem egy internetes fórumon, az egyiktől 51.000 forintot kaptam, a másiktól 58.000 et . Nemrég beidézett a rendőrség, kihallgattak, viszont csak az egyikről tudtak, az 51.000 forintosról. Közben visszafizettem az 58.000 ft ot a másik sértettnek. Viszont kaptam ujfent egy levelet, amiben folytatólagos kihallgatásra idéztek be. Kiderülhetett a másik csalás is? Milyen büntetésre számíthatok? Sosem büntettek még. Válaszukat előre is köszönom.

geroa # 2016.09.10. 11:11

Csökkenti e a büntetés mértékét(költségvetési csalás) ha befizeti az összeget. Azt érti, hogy mulasztásért csak szabadságvesztés jár. Köszönöm