Online jogi tanácsadás


kpz1 # 2015.09.17. 17:24

Tisztelt szakértők.
A következő esethez kérnék tanácsot.Egy rokonom hitelt vett fel,amire aláhamisította a nevem mint adóstárs.Természetesen erről csak akkor értesültem amikor KHR listára kerültem,ez miatt hitelt nem tudok felvenni.Kérdésem az indíthatok e kártérítési pert a hitelintézet ellen ez miatt?

varga edit # 2015.09.08. 17:05

Tisztelt szakértők.
a következő esethez kérnék állásfoglalást.
2008-ban vettünk fel apósomék házára jelzáloghitelt,hogy az apósék adósságát ki tudják váltani.én és férjem a fiuk az adósok.már nem tudjuk fizetni a törlesztést,és az apósék sem járulnak hozzá.viszont eladni sem hajlandó az após a házat.ilyen esetben mit lehet tenni?ha bedöntjük a hitelt,akkor elárvrezik,ugye?de a mi fizetésünkből fognak inkasszózni?mennyi a max a fizu levonásából?még van nekünk a saját házra is hitel ami havi 100 ezer,az apósé havi 270 ezer,a kettőnk nettója családival 2 kiskorú gyerekkel 550 ezer.
Várom remélhetőleg megnyugtató válaszukat.
köszönöm

hucul2 # 2015.09.08. 11:07

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

folyami géb # 2015.09.08. 04:44

Viszont ha hivatalból megindult az eljárás,és később állapítják meg,hogy csak k.t.s. van, akkor onnan indul a 30 nap.

ObudaFan # 2015.09.07. 20:27

De persze ha teljesen biztosra akarsz menni, még határidőben van, hogy megtedd szükség esetére a magánindítványodat.

ObudaFan # 2015.09.07. 20:26

ez hivatalbólüldözendőnek számit?

Egy késsel történő megszúrás még akkor is legalább súlyos testi sértés kísérlete, ha egyébként könnyebb sérülést okozott. Az pedig már hivatalból üldözendő.

hucul2 # 2015.09.06. 19:44

Köszönöm a válaszokat és a tanácsokat. Az a baj ha nem lépek valamit is az ügyben, sajnos nyeregben fogja érezni magát ezért szeretnék minden lehetséges lépést megtenni! Az a baj ha a rendőrség sem meg a bíróság sem tud semmit tenni, akkor csak kiröhög magyarán! Azért gondoltam a távoltartásra mert akkor talán felfogja, hogy nem tehet meg akármit. Ha két hónap vagy annál tovább is tart az ügy addig is éljek egy házban vele kizárt van egy két éves kisfiam. Nem tudom esetleg a gyámhatósághoz is fordulhatnék, és keresek fel ügyvédet is? Nem szeretném ha csak úgy megúszná az egészet! Olvasgatom a neten a btk. bekezdéseit de nem nagyon igazodom ki rajta. Meg a magánindítvány az is kellett volna? Mert kint voltak a rendőrök személy is megvolt.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.09.06. 18:09

A távoltartással vagy annak hiányában is ugyanúgy megtörténhet a baj. A kérdező a távoltartást kérdezte, arra kapott választ.

A rendőrségen már biztos kijelölték az ügy előadóját. Neki most a legrövidebb időn belül, illetve a nyomozás megindulásától számított két hónapon belül le kellene zárnia a nyomozást. Ezalatt az idő alatt tanúkat kell meghallgatni, bizonyítékokat kell begyűjteni. Ha két hónap alatt nem tudja az ügyet lezárni, akkor hosszabbíthat.

Dr.Attika # 2015.09.06. 17:36

Ez aztán megint feldühíti a nagybácsit, tehát még nagyobb baj is lehet.

Kollégám!Alkoholista esetében a távoltartás csak olaj a tűzre.

hucul2 # 2015.09.05. 19:30

Köszönöm a választ! Közben olvasgatok a forumon, és olvasok a magánindítvány ról, ezt nem igazán értem, mikor feljelentést tettem ez nem automatikus, mert kint voltak meg stb. vagy ez hivatalbólüldözendőnek számit?

ObudaFan # 2015.09.05. 13:29

A büntetőeljárás keretei között kérhetsz távoltartást.

hucul2 # 2015.09.04. 16:13

Tisztelt Forumozók! Olyan kérdésem van, hogy egy héttel ezelőtt történt, családon belül a nagybátyám késsel megtámadt meg is tudott szúrni könnyebb nyólc napon belüli sérülés keletkezett! Voltam orvosnál látleletet kértem de csak ambuláns lapot adott, azzal egyből a rendőrségre mentem feljelentést tettem, jegyző könyvbe felvették a vallomást helyszinre kijöttek lefohglalták a kést, a ruháimat amin a kés át hatolt és véres lettt, a személyt előállították! Ennél többet én sem tudok, nem tudom mi várható továbbiakban ez ügyben! Van egy két éves kisfiam is! Mikor értesítenek az üggyel kapcsolatban? Talán megússza egy ejnye bejnyével? Még annyit az édesannya is itt lakik nagyon idős én ápolom! A nagybátyám is idős és alkoholista, én meneküljek a fiammal a bizonytalanságba? Vagy kérhetek távoltartást a későbbiekben? Nem tudom ilyen ügyek jogi menetét sosem volt részem ilyenekben!

Manna021 # 2015.09.01. 18:17

Kedves folyami géb!

Holnap akkor irány a bíróság, aztán majd írok. Köszönöm!

folyami géb # 2015.08.31. 17:07

Kedves Manna021,

akkor nyilvánvaló, hogy született az ügyben elsőfokú ítélet.
Igazából két dolgot kellene megtudni:

  • A.A.-ra jogerős-e az elsőfokú ítélet, és
  • a fia polgári jogi igényét egyéb törvényes útra utasította-e a bíróság, vagy nem rendelkezett róla.

Előbbi az ítélet végéről derül ki, ha igen, akkor ott kell lennie a végén, hogy az ítélet AA. I. rendű vádlott vonatkozásában valamikor (dátum) jogerős és (esetleg: fel nem függesztett részében) végrehajtható.

Utóbbi meg az ún. rendelkező részből, az "ítélet" és az "indokolás" címek között.

Nem tudom, mennyire részletezetten terjesztette elő a fia a polgári jogi igényét, tehát pontosan megjelölte-e, hogy mi miatt, hány forintot követel és alátámasztotta-e azt valamivel (pl. orvosi számlák stb.). Feltehetően, hogy ennek hiányában egyéb törvényes útra lett utasítva az igény.

Akkor el kel döntenie a fiának, hogy milyen címen mennyi pénzt követel az elkövetőktől, fel kell őket szólítani a fizetésre, ha nem fizetnek, jöhet a fizetési meghagyás, ha ellentmondanak, a polgári per. A büntető ítélettel annyival vannak beljebb, hogy az elkövetők már nem vitathatják, önöknek meg nem kell bizonyítaniuk, hogy az elkövetők mit követtek el a fia ellen.

Viszont megjegyzem, ha a fia felnőttkorú és cselevőképes, akkor Ön csak meghatalmazás alapján járhat el a nevében. Olyan meg nincs, hogy a bíróságról elküldik a B 262. § (1) bekezdése alapján a sértettnek jár az ítéletkiadmány, ha nem akarnak adni, írásban kérje, azt csak fellebbezhető végzéssel utasíthatnák el (de arra meg nem lenne törvényes ok).

Manna021 # 2015.08.30. 19:44

Kedves folyami géb!

A fiamat a rendőrségen, és a bíróságon is kihallgatták.

Az Ön javaslatai közül, valószínűleg az elsőt választom, tehát bemegyek /ismét/ a bíróságra és megpróbálom kikérni az elsőfokú ítéletet, bár mint leírtam, a múlt héten elég csekély válasszal 'leráztak'.

Az utolsó mondatát ha bővebben kifejtené, nagyon megköszönném, mivel nagyon nem értem.
Polgári eljárás....stb.

Megtisztelő és segítőkész válaszát köszönöm.

Csìnó33 # 2015.08.30. 18:38

Tiszteletem!
Angol birosagon kerheti a vadlott a targyalas elnapolasat azzal az indokkal,hogy az vedougyveddel nem egyesztetett,és nem beszeltek meg semmit?Ezert kerhet e a vadlott uj targyalasi idopontot, es uj vedo ugyvedet?
Elore is koszonom a valaszukat!
Tisztelettel J.A

folyami géb # 2015.08.30. 16:34

Kedves manna021,

nagyrészt érthető a sztori, egy ponton nem világos: a fiát a rendőrségen és a bíróságon is, vagy csak a rendőrségen hallgatták ki? Utóbbi eset elvileg nem nagyon történhetett volna meg, ha csak például úgy nem, hogy a sértett - a bíróság számára - ismeretlen helyen tartózkodott, és ezért csak felolvasták a vallomását.

Ami biztos: az ügyben már van elsőfokú ítélet, de az legalábbis B.B.-re nem jogerős. Az elsőfokú bíróságnak ezt meg kellett volna küldenie a sértettnek, de gyakran nem teszik meg (vagy sima postai küldeményként elkallódik).

Az ne zavarja, hogy a másodfokú bíróság értesítésén rablás szerepel, nyilván több ügye is volt ennek a jóságos B.B.-nek. Ilyenkor csak a legsúlyosabbat tüntetik fel, de "az és más bűncselekmények" között biztos, hogy ott van a fia sérelmére elkövetett is.

A.A. feltüntetése lehet, hogy azért hiányzik, mert őrá jogerős lett az elsőfokú ítélet, vagy azért mert a törvényszék az "és társa" megjelölést lefelejtette.

Amiket megtehet:

  • bemegy a bíróságra és kér egy elsőfokú ítéletet (hogy lássuk mi a helyzet). A sértettnek ki kell adni.
  • ír a törvényszékre, és megkérdezi, mi a helyzet,
  • elmegy a törvényszékre és belenéz az iratokba, vagy
  • elmegy a nyilvános ülésre, és szóban elmondja, amit akar.

Polgári eljárás (nem biztos, hogy per, lehet fizetési meghagyás is) aligha lesz elkerülhető.

Manna021 # 2015.08.29. 18:23

Nem tudom, hogy mennyire fogom tudni érthetően leírni, de igyekszem rövidre fogni,amit a fiam elmond.

Tehát: 2013.nyarán súlyos testi sértés áldozata lettem.
egy társasággal egy szórakozóhelyet hagytuk el, amikor az utánunk érkező társaságból /tagjait ismerem/ valaki akkora ütést mért rám,hogy még megfordulni sem érkeztem, már jött a következő ütés is. Emlékezetemet rövid időre elvesztettem, mire felocsúdtam tiszta vér voltam, a barátaim nem engedtek beülni a kocsiba,ott hagytak, a másik társaság is elment.Nem tudtam mi tévő legyek, bevánszorogtam a szórakozó helyre, de onnan sem kaptam segítséget. Kértem egy ott tartózkodó ismerősömtől egy telefont, és hívtam a rendőrséget.Ezt követően már a kórházban ébredtem: Fülem felszakadt, dobhártyám beszakadt, arcomon sebhelyek, pár fogam elveszítettem,aminek a helyét két nap múlva műtötték,a fogtartó csontokból valamennyit el kellett távolítani.
A nyomozás hivatalból megindult.
A nyomozati anyagban kártérítési igényemet jeleztem.
Két fk. A.A. és társa/B.B./ ellen vádirat készült.
Törvényszéki orvosszakértőhöz lettem hívatva, valamint tanúként hallgattak meg.
Aztán mind idáig,semmi értesítést nem kaptam.
Javaslatukra most érdeklődtem a bíróságon.
Annyit mondtak, hogy az ügy nincs lezárva, valaki fellebbezett. / ki,és milyen ítéletet fellebbezett meg azt nem tudom,semmiről sem értesítettek/
Azt is mondták, hogy a polg. pert elindíthatom.

Tegnap érkezett a Törvényszékről egy értesítés, mely lényege a következő.
A rablás bűntette és más bűncselekmények miatt B.B. ellen indított büntetőügyben a fellebbezési nyilvános ülést a másodfokú bíróság 2016........napjára tűzte ki.
Mint sértett részt vehetek rajta, de nem kötelező.

B.B., a társ volt az ellenem elkövetett súlyos testi sértésbe.
Biztosan lehet, de én nem tudom összerakni, hogy hogyan kapcsolódnak össze a személyek és bűncselekmények.

Engem nem raboltak ki, B.B. az én ügyemben a társa volt az engem bántalmazó A.A.-nak. A.A.nincs is említve ebben a fellebbezési ügyben.
Ezért nem tudok 'képben' lenni, hogy mi is történik valójában.
Azt meg végképp nem tudom, hogy tényleg kell-e polg. pert indítanom a kártérítés végett, ill. van-e esélyem kártérítést kapnom.

Moni0701 # 2015.08.16. 18:09

Nem tudom, mindenesetre megpróbálhatja nem? Sajnos túl sok hasonló történet van a neten,pl. olyat is olvastam hogy az elvált apuka még el is játszatta a gyerekkel hogy anyu új pasija hogyan táncoltatta előtte a micsodáját, hogy élményszerüen tudja majd mesélni a szakértőnek. Úgy érzem jogosan tartok ettől.

Moni0701 # 2015.08.16. 12:27

Ráadásul még lathatastt is kaptak a gyerekeinkre a gyámügytől, hiába tiltakoztunk mindketten,szerencsére csak felügyelet mellett,de félek hogy később majd el is vihetik őket,es akkor elkezdi bemagyarazni a fiamnak az agyszüleményét,köszönöm a segítségüket

folyami géb # 2015.08.16. 09:23

Rosszul tudta.

A hamis vádolás önmagában bűncselekmény, büntetési tétele 3 évig terjedő szabadságvesztés. Ha a hamis vád alapján eljárás is indul, az már a hamis vád minősített esete, 1-5 éves büntetési tétellel. Úgyhogy, amit leírt, az az első kategóriába tartozhat, és azzal halmazatban sem a rágalmazás, sem a hatóság félrevezetése nem állhat.

Moni0701 # 2015.08.16. 08:12

Eddig úgy tudtam,hogy hamis vad csak akkor valósul meg hogyha eljárást is iinditanak ellenem,de a rendőrség nem inditott,sztem nem vették komolyan,de attól függetlenul rendesen kikészített a dolog és nem szeretném hogy büntetlenül megússza.

folyami géb # 2015.08.16. 04:09

Ott a feltételes mód! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.15. 21:54

Ne uszítsd. :)

folyami géb # 2015.08.15. 18:41

Nem. Ebben az esetben hamis vád valósulhatott meg, ami jóval súlyosabb bűncselekmény az általad említetteknél.