Albérleti gondok


szeszter # 2011.05.15. 00:02

Valóban kompetens állásfoglalást szeretnék az alábbiakban: egy lakást bérlek 2 éve. "Lakva ismertem" meg a problémákat, amiket a bérbeadó előre nem jelzett. A lakás olyan házban van, ahol még szervezeti és működési sincs, csak káosz. A "lakásom" a ház szeméttárolója fölött van, büdös, zajos, és állandó a csótányinvázió alulról (én rendszeresen zseléztetek). Tőlem kb. 3 méterre egy iskolai sportpálya, a gyerekek rendszeresen kitörik az ablakaimat. A lépcsőházba csövesek járnak be "dolgukat végezni" (az ajtóm elé is), és drogosok szipuznak, injekcióznak. A távfűtés akadozik, a hőközpontot a fűtési szezonban újították fel, hónapokig nem működött a fűtés, de számla jött. Gyakoriak az áram kimaradások a munkálatok miatt, legutóbb 2 napig se fűtés, se áram. A fűtőtestek 30 évesek, úgyhogy a nálam a "felújítás" után is villannyal kellett "ráfűtenem" az egyébként 33-38 ezres főtáv számlára. A fölöttem lakó alkeszek üres borosflakonjai minden éjjel az én erkélyemen landolnak. ... soroljam még? Elegem van! Többször jeleztem a fenti dolgokat a tulajnak, a válasz mindig az volt, hogy "erről ő nem tehet". Nekem az a véleményem, hogy egy piaci alapon bérelt lakásnak illő lenne lakásként funkcionálnia. Mit tehetek, milyen igényt érvényesíthetek az "átverőmmel" szemben? Törvényesen! A bérlő jogait e téren mi szankcionálja? Köszi a választ előre is. Eszter

loverl # 2011.05.09. 19:23

Tisztelt Hozzáértők!

A következő problémával fordulok hozzátok:
van egy közös tulajdonú ingatlanom, amely bérbe adtam/adtunk. Bérleti szerződéssel rendelkezünk. Az utóbbi időben azonban nem fizetett az albérlő! (kb.3 hó bérleti díj, gondolom ezt elfelejthetem..., valamint pár közüzemi számla, ami a nevemen volt (villany, víz)). 2 napja kiderült, hogy igen komoly gáztartozást halmozott fel (több mint 500e), ez az egyetlen olyan közmű, ami az ő nevükre lett átírva. (Hallomás útján értesültem a dologról és utánajártam a tartozásnak, a szolgáltatótól semmi értesítőt nem kaptam.) Kérdésem: a tartozás bármilyen formában visszaüthet-e rám? Mi ilyenkor a legjobb megoldás? Milyen papírokat írjanak alá, mielőtt kiteszem őket? A gázt nem szeretném, ha kikötnék, mivel értesülésem szerint a tartozás rendezéséig nem kötik vissza az adott ingatlanba. Nagyon megköszönöm mindenkinek előre is a segítséget!

Zoltanuss # 2011.05.01. 17:19

manocs.ka !

Amiben megállapodtak ! Aszerint kell eljárni !

Egyáltalán megállapodtak ??
Egyébként a bevett gyakorlat , hogy 1 hónap a kölcsonös felmondási határidő.
Igaz vannak akik más vélnek, de azok nem gondolják át a helyzetet.

manocs.ka # 2011.05.01. 10:37

Tisztelt Hozzáértők!
Lányom kb. 3 hete költözött albérletbe. A tulajnak most hirtelen szüksége lett a lakásra, így onnan mennie kell. Kérdésem, hogy ilyenkor mi a helyzet a kaucióval, és milyen felmondási határidőt kell elfogadni a kiköltözéshez.
Köszönöm a választ!
manocs.ka

szegfu # 2011.04.25. 08:39

tisztelt monalisa1

sajnos az egész tartozás az övéké lelett irva az oraállás a szerzödésbe pontosan

sajnos csak a gáz 86000
a vilany 63000
a viz 20000
hát meg a kuka dij a kábel meg ilyenek kb 200000 nem tudom mit csináltak emyivel nem értetem én amikor az elsö csall kijöt kérdeztem tölük mért lett enyi állitolag fáztak ez volt a válasz nem értem
akkor ha biroságra beadhatom és akkor van esély hogy kifizetik de nem az a legszebb hanem a saját magátol lepcsételt csekk a gázosoknál bevitem és ök se értik ez mért nem okirat hamisitás ehhez nin cs joga szerintem


gyerektartás felemeltetésével szertnek érdeklödni a biroság 1999 ben állapitott meg 6000 ft de a volt férjem hallani sem akkar a felemelésröl mit tud

monalisa1 # 2011.04.25. 08:11

szegfu

Ami az általad írt 200.000 Ft-ot illeti, mindössze 2 havi rezsiköltségre számítva elég sok - mondhatni túlzott összeg, a fele mondjuk reális lenne.

Neked kellene tudni bizonyítani a valós/tényleges fogyasztást, de vélem a bérbeadáskor nem történt meg az egyes órák állásának pontos leírása.

Lehet hogy mindenösszes 200.000 Ft a számlatartozásod a közműcégek felé, de ennek felét vélhetően nem a bérlőd hozta össze...

monalisa1 # 2011.04.25. 08:03

milexis

Amennyiben a kérdés még aktuális: az illető a kauikciót elbukta, nem volt akadályozva hogy beköltözzön.

monalisa1 # 2011.04.25. 07:59

szegfu

1.) Az 1999-ben megállapított t.díj rég értécsökkent juttatás. (Gondolj csak bele, azóta az árak, a bérek, a költségek, a szolgálatási díjak stb. mind mennyivel emelkedtek.) Kérd a bíróságot, hogy állapítsa meg ujra a t.díj összegét, mely az apa mindenkori havi jövedelmének 15-25%-a lehet, általában 20%. (Persz azt nem tudjuk, neki azóta hány gyermekről kell még gondoskodnia, vagyis erre is figyelemmel lesz majd a bíróság.)

2.) A "bérlőd" az adóhivatallal feleslegesen fenyeget mert adóbevallást neked kell(ene) tenni és nem neki, tehát ehhez semmi köze. Valamint a személyi jövedelemadó bevallását minden év május 20-ig kell beadni, befizetni - már amennyiben adózni "óhajt" valaki...

3. ) Az elmaradt közműszámlákat sajnos neked kell megfizetni mert az órák a te neveden vannak., esetleges számlatartozás esetén a kikapcsolás várható...

4.) A 200.000 Ft-ról közjegyzőnél indíthatsz ellene fizetési meghagyásos eljárást., ha ellentmond per lesz a dologból majd. (Előszőr 3% illeték a közjegyzőnél, és ugyanannyi lesz majd a bíróságon is.)

Külön: mível szívességi használatra adtad át a lakást így lakbért nem kértél/kaptál, tehát jövedelmed az ügyletből nem származott, ergo nincs mi után adózni. Azonban a felmerült rezsiköltség simán követelhető tőle, elvégre a gázt-, a vízet- a villanyt ők fogyasztották el.

monaLuis
laikus hozzászóló

szegfu # 2011.04.25. 05:59

sos

aki tud kérem segitsen kiadtam a házamat sajnos egy olyan embernek aki nagyon rászedet nem volt hova menniük én csak segitetem neki.
erre ö nem fizete be a rezsit 2 honapig vagyis azt mondta befizete oda is addta a csekket amit ö lepecsételt mint utolag kiderült.
erre egyik napra küld gy esemest hogy elköltöztünk a kulcs a szomszédba.
fel se vette a telefont semmi a tartozás majdnem 200000 ft én dolgozok csak ezt nem tudom kifizetni

erre nagy nehezen felveszi a telefont és közöktem vele feljelentem a biroságon és még ö fenyegetözik az apechal
igy segitsen az ember ebböl megint tanultam

feljelenthet ha csak 2 honapal ezelöt költöztek be mit tegyek félek hogy kikötik a gázt meg a villanyt hova forduljak
aki tud segitsen nagyon sürgös
egy elkeseret anyuka

ui, azért adtam ki a házamat hogy a jelzálogomat kitudjam fizetni nem azért mert jol élek


gyerektartás felemeltetésével szertnek érdeklödni a biroság 1999 ben állapitott meg 6000 ft de a volt férjem hallani sem akkar a felemelésröl mit tud

milexis # 2011.04.05. 19:02

Kedves Fórumozók!

Kérdésem az lenne, hogy ha egy leendő albérletbe beköltöző letette a kauciót (előszerződés volt csak megkötve) március közepén, hogy a következő hónaptól ott lakna, ám időközben (konkrétan most, április 5-én) közli, hogy mégsem költözik, akkor visszajár-e neki a kaució, annak ellenére, hogy eddig fenntartottuk neki a szobát? Mert ezzel, hogy nem költözik, veszteség ér minket.

Remélem viszonylag érthető voltam.
A választ köszönöm előre is.

Renikeke # 2011.03.20. 19:14

Jó Napot!
2010 augusztusában beköltöztünk egy albérletbe.20 000 Ft albérleti díj van a szerzősében és arról adózik "talán" a tulaj viszont 40 000t kér. A másik hogy október óta fűtünk cserépkályhába és decemberben kijött a kéményen a kátrány. Azonnal szóltunk a tulajnak róla azt mondta, a kauciót elveszi mert a mi hibánk.Mondtuk h hívjunk kéményseprőt ö nem akarta hozott valakit másnap délelőtt, de mi nem voltunk otthon,mert dolgoztunk aki kitakarította a kályhát ami állítólag elvolt dugulva kifizettette velünk, de számlát semmit nem adott róla. Most felmondtuk a szerződést jövő hónapba költözünk és egy kicsit utána érdeklődtem hogy mennyire lehet a mi hibánk a kátrány. Nem tudja ránk bizonyítani mivel kellet volna a beköltözésünkkor egy állapot ellenőrzést csináltatnia, hogy a kémény alkalmas-e arra hogy használjuk. Hallottam, hogy akik előttünk ott laktak nem fűtöttek és a tulaj hordta be az udvarról a vizes fát amivel nem szabad kályhába fűteni, úgyhogy nem mi okoztuk a kárát hanem mi csak állandóan fűtöttünk benne és ami belül volt kifolyt.És megtudtam hogy 2 kéménye van bejelentve pedig 3 van a házon és mind a 3 használva is van. Sőt lehet hogy pont az nincs amivel baj van.A kéményseprőnek nem hatásköre az igazságosztás és nem áll senki mellé ha kihívom. Hallottam egy törvényről ami arra vonatkozik, hogy a tulaj kötelezettsége a kémény rendben tartása a keletkezett károk helyrehozása és a költség is őt terheli (1995 évi törvény).Ami még fontos lehet hogy számlát soha nem hozott magával csak egy papírral írta fel a fogyasztást és az összegét mivel nálunk csak egy almérő van a főmérő elöl van ahol mások laknak de nekik se mutattak soha számlát semmiről.Ráadásul házadót fizetünk azt mondták megkérdezték és az albérlőnek kell fizetnie, pedig mi be se vagyunk oda jelentve.A falak meg elkezdtek vizesedni a konyhába beköltözésünk napján le is vakart egy részt azt mondta küld valakit aki megcsinálja de azóta se volt senki ott a másik szobába október fele kezdett beázni szóltam neki rögtön,megnézte és semmi azóta jól bepenészedett a másik szoba is penészedik. A kátrányos kéménnyel veszélyeztette az életünket mert bármikor begyulladhatott volna a penész meg nem épp egészséges a vizesedő falakkal együtt. Eddig azért nem jöttünk el onnan mert kaució nélkül nem találtunk kiadó albérletet a tél közepén mostanra sikerült. A kérdésem annyi hogy ha nem tudok megegyezni a tulajjal a kaució vissza adásáról akkor hova forduljak?Jelentsem be a kéményét és mennyek az Apeh-hoz a számla miatt?Megéri-e egyáltalán harcolni?

Zoli... # 2011.03.17. 14:17

Kedves Olvasók!

Segítséget szeretnék kérni albérleti gondommal kapcsolatban. Egy újépítésű lakást bérlünk, amivel hosszú ideig nem volt problémánk, azonban a téli fűtéses időszakban a bejárati ajtó elkezdett penészedni, illetve nedvesedni, aminek következtében megjelent a rozsda. A tulaj (Kft.) kiküldte egyik alkalmazottát, aki elmondta, hogy megpróbálják garanciában javíttatni az ajtó forgalmazójával, azonban ha ezt nem vállalják el, akkor a mi költségünk lesz. Kérdésem, hogy jogilag ezt megteheti-e, mert úgy gondolom, hogy ez a hiba nem "nem rendeltetésszerű" használatból adódott...

Köszönettel: Zoli

darwinervin # 2011.02.07. 21:59

Kedves Cica85.Amennyiben hivatalos szerződéssel adószámmal stb adtad ki,és számlát is adtál mikor fizetett elötte,akkor igen ha nem igy akkor semmit nem tehetsz.Ezért kell előre kérni néhány hónap lakbért, plusz kauciót az esetleges ilyen károk megtérítésére.

Cica85 # 2011.02.07. 20:49

Segitseeg!!!!
Az alberlom nem fizette ki a kozuzemi szamlakat, kozos koltseget es berleti dijat az utoso 2 honapban. (osszesen 3 honapig lakott itt)
Kozos megegyezesre kikoltozott vegre.
Egyedulallo szulokent neveli kiskoru gyermeket (ovodas), es nincsen bejelentett munkahelye. Ezen kivul kiderult hogy piros lampas foglalkozasa van.
Nem tudom, hogy erdemes-e ugyvedhez fordulnom? Be lehet -e rajta hajtani a tartozast igy hogy nincs hivatalos munkahelye?
Koszonom a valaszt elore is!

Foxy # 2010.11.03. 09:59

Sziasztok!
Eloszor is szeretnem megkoszonni a sok hasznos tippet amit itt olvastam!
A otletek es tanulsagok alapjan (no, meg meg egy par szerzodesminta attanulmanyozasaval) osszedobtam egy egesz korrekt kis Lakasberleti szerzodest, amit szivesen megosztok barki erdeklodovel.

A forum Adminisztratoratol kerdeznem, hogy van-e lehetoseg Word doc-ot feltolteni vagy kapok-e orra koppintast, ha csak siman be"paste"elem?

Szoljatok, jelezzetek es allok rendelkezesre.

Szep napot mindenkinek!
F

Stella35 # 2010.10.26. 15:00

Kedves Matthiasi!

Köszönöm a választ. Szerintem is lehetetlen,és unkorrekt most megkeresnem a régi bérlőket.A számlatartozást(48 hónap=82 ezer Forint) a jelenlegi bérlő kapta meg,és most azt mondja,ő befizeti,de szeretné lelakni az összeget.
Én úgy gondolom,miután az utolsó 15 hónapban már ő lakik az ingatlanban,a tartozás arányosan őt is terheli.A fennmaradó 33 havi csatornadíj tartozás se a mi fogyasztásunkból ered,mégis egyösszegben kaptuk,és ráadásul ezt már megelőzte egy fellebbezés is,ami 2500 Forintba került.Ha nem fizetjük be,rá terhelik a házra,vagy menjünk bíróságra egy szolgáltatóval szemben?
Üdv

matthiasi # 2010.10.26. 12:34

boby764 -nak 20 nap után :
állampolgári jog a feljelentés, habár ez inkább panasztétel lenne!

matthiasi # 2010.10.26. 12:31

T. Stella35 !
Az útósó bérlőtől, aki jelenleg is bérli az ingatlant, minden további nélkül kérheted a csat díj kiegyenlítését.
A többitől alaigah. Habár valami nem stimmel :

!(A fo­gyasztásmérő mindig az aktuális albérlő nevén volt.)
Akkor a szolgáltató miért nem őket keresi meg a követelésével ??
Ezen a címen el lehetutasítani a kérést - ha eddig nem történt meg a befizetés.
megjegyzendő : a jogos követelés 5 évig nem évül el !!

Stella35 # 2010.10.26. 12:03

Kedves Fórumozók!

Szeretném kikérni a véleményeteket egy olyan ügyben hogy: Egy vidéki kisvárosban van a tulajdonunkban egy családi ház,ami 2006 óta van kiadva.Azóta már a 3.albérlőnk van. Most hirtelen a vízszolgáltató rájött,hogy valami számlázási hiba folytán( a csatornadíj összege hiányzik) közel 80 ezer Forint tartozás jött össze 2006 óta.Én igazából sajnos a m3/Ft összeget sosem ellenőriztem a befizetett számlákon,csak a befizetés tényét.Az albérlők cserélődésekor mindig személyesen,óraállásig történt a számla rendezése. Kérdezném,köteles vagyok-e ezt én rendezni? Nem én laktam az ingatlanban!(A fogyasztásmérő mindig az aktuális albérlő nevén volt.)Illetve most keressem meg a régi bérlőket 3-4 év után,hogy fizessenek? A mostani bérlő 2009 szeptembere óta lakik ott,tőle számlaarányosítással kérhetem a tartozást?
Köszönöm

Onizuka # 2010.10.18. 11:16

Kedves fórumozók!

Körülbelül 4 éve vettünk egy kicsi, lerobbant vendéglátóipari egységet, amelyet ideiglenesen hagytunk, hogy az addigi managament vigye tovább. Akkor voltunk olyan vajszívűek (balekok), hogy hagytuk továbbra is bejelentkezni az épület címére a szálloda immár általunk megbízott igazgatóját.
Az emberünk később milliókkal meglopott minket, de ez csak az indok, nem maga a kérdés tárgya. Szeretnénk végre útilaput kötni a talpára, de nem tudjuk, hogyan tehetnénk ki a szállodából. Az önkormányzat szerint csak bírósági peres eljárás útján lehetne később kérelmezni a kijelentését. Szerintetek erre mi lenne a legjobb megoldás?
Felmerült, hogy bérleti díjat kellene fizetnie, hiszen amilyen smucig, lehet, hogy azt sem csengetné ki, és így ezt ráhúzhatnánk. Mennyi az ehhez hasonló kényszerbérletekben a négyzetméter arányos, elvárható díj?

Előre is köszönöm!

boby764 # 2010.10.06. 13:08

Tisztelt Jogi Fórum!

Kérném a segítségüket mégpedig abban,hogy a párommal és kettő gyermekével elköltöztünk egy albérletből ,mert elegünk lett abból hogy a családi nyugalmunkat illetve a békénket napi rendszerességel zavarta az utolsó időszakokban.Mi kérdeztük tőle mi a probléma de nem mondott semmit egyszer csak nagy hőzöngés tört rá és elhordta a barátnőmet mindennek a gyerekek előtt és közölte takarodjunk onnan.Azt hozzá kell tennem a családi ház tetőterét adta ki nekünk úgy hogy voltak fennt neki még saját cuccai amit fenn hagy mi mondtuk is hogy nem nyulunk hozzá!Egy régi ágy volt fenn aminek a matraca gyenge volt és mi alá raktunk a szekrénybűl egy paplant amit nem használt,de nem tudtuk hogy ragacsos a matrac csak amikor jött érte és látta milyen.Erre ő kártérítést kér valamint a feljáróra ami nem fedett sőt még én saját költségre mentesitettem télen a csúszástol arra is kért hogy azt is fizessük ki.A pláne az mindent rendbe hagytunk kitakarítva helyreállítva a rend és ő az én tulajdonom .... ami nem kis értékü nem akarta nekem addig odaadni amíg ezek nincsenek megtérítve neki.Szerződést mi nem irtunk mikor odamentünk ö most írt de olyat ami elfogadhatatlan igy nem irtam alá.Sértegetett mindenkit pitiáner dolgok miatt.Mi eljöttünk ugy hogy rendőrt kellett hívnom a tulajdontárgyam miatt.Zaklatta a szüleim kiknek semmi közük nem volt hozzá és most is öket zaklatja és fenyegetőzik mindennel.Erre kérnék megoldást ha lehet.Rendesen fizettünk minden hónapban ezért vagyok tanácstalan,mert nem szeretnénk hogy bármibe is belekavarjon a későbbiekben.Aláirtuk tanukkal a papírt hogy a továbbiakban nincs követelése velünk szemben,és ennek ellenére zaklatja szüleim.

Qwertzy # 2010.10.01. 14:56

Érdeklődnék, mit lehet tenni, ha nem fizet az albérlő és több hétre elutazott külföldre? Kb 10 hónapja lakik a lakásomban, de folyamatosan problémák voltak a fizetéssel. Ez annyit jelentett, hogy gyakorlatilag soha nem fizett pl. bérleti díjat egy összegben, mindig telefonálgatások, email-es megkeresések után részösszegeket utalgatott. A jelenlegi tartozása meghaladja 200 000 Ft-ot és abban maradtunk, hogy elutazása előtt ezt rendezi (az utazás csak pár napja derült ki). Az egyébként új építésű lakást nem tartja rendben, a gondom az, hogy más városban lakom és nem tudom felügyelni, de rengeteg probléma van vele. Pár hónappal ezelőtt mondtam neki, hogy keressen más albérletet, erre kiegyenlítette az akkori tartozását, de a helyzet azóta sem változott. Most több hétre elutazott, kérdésem, hogy mit lehet tenni? Lefoglalhatom a lakásban hagyott tárgyait? Tegyek feljelntést? Kb 3 héten belül én is utazom hosszabb útra, borzasztó, hogy ilyen állapotban hagyjam itt a lakásomat, nem tudom, hogy mit lehetne tenni. Válaszát ezúton is köszönöm.

ingatlan.t # 2010.09.30. 15:59

Segítsetek!!!!
Lenne egy nagy problémám: Májusban költöztünk ki az albérletből, de akkor a tulaj a kauciót (60 000 Ft-ot), nem adta vissza, arra hivatkozva, hogy a számlákat majd összesítjük. Ez rendben is van, akkor elfogadtuk, viszont azóta azt állítja, hogy a távfűtés árából ( amit évközben rendszeresen általánydíjként fizettünk 12000 ft-ot) az összesítés, végszámla megjötte után, még mi tartozunk neki 20000 ft-tal, és a kauciót sem hajlandó visszaadni. Ezzel csak annyi a probléma hogy mért fűtés volt a lakásban, ami egyáltalán nem volt bekapcsolva. A fogyasztás 0-volt. tehát biztos hogy nem került 60000ft-ba, sőt még nekünk járna vissza. de a kauciót nem akarja visszaadni. mit lehet tenni ez érdekében? hova lehet fordulni? Nem hiszem el, hogy egy be nem kapcsolt fűtőtest havi szinten 20 000 ft-ot fogyasztott volna. Ez teljességgel képtelenség.
Aki tud segítsen légyszi, azért nem kevés pénzről van szó.
előre is köszi szépen.

kyra922 # 2010.09.13. 19:54

Remélem tudtok segíteni. Szóval nem rég költöztünk új albérletbe. És az előző lakásnál maradt x ezer közüzemi tartozásunk, amit a jövőhónap elején ki is rendezünk. Minden közmű a nevünkre volt írva. A volt tulajunk, meg bírósággal fenyegetőzik, hogy ha nem rendezzük ebben a hóban akkor megy oda. Van hozzá joga? Elvégre nem neki tartozunk, ha nem a közműveknek, mert mint tulaj volt a nevünkön minden óra. A fenyegetőzés mellett, folyamatosan zaklatja a családom, lehord előttük minden ...-nak, és amikor megmondják neki, hogy ne keresse őket, trágár szavakkal elküldi őket. Felbontotta az oda érkező leveleinket, amíg nem voltak átírva. Elrakta a bankszámla kivonatomat. Ezek ellen mit tehetnék. Abban igaza van hogy azt akarja fizessünk minél hamarabb. De amiket csinál, ahhoz nincs joga. Szerintem. A tartozás nem egy nagy összeg, és két hét múlva le is lesz rendezve. De addig is hogyan állíthatnám le??? Köszi ha tudtok segíteni.

ogbegb # 2010.07.10. 11:22

igazán rendes emberek vagytok