Tisztelt Fórum tagok, jogi segítséget kérnék...
Életjáradéki szerződés kötelezettje vagyok, s mivel a szerződés megkötésétől számított két éven belül - a jogosult halálával megnyílt az öröklés, a törvényes örökösök felszólítottak ultimátumszerű "kizárólag peren kívüli egyezség" megkötésével a kötelesrész kifizetésére.
Az örökhagyó hagyatékában csak banki tartozás maradt, s a Hagyatéki eljárásban a 'vérszerinti leszármazók nem nyilatkoztak az örökség részeként a kötelesrész igényükre, csak a "törvényes örökös" bizonyítvány kiállítását kérve - utólag, így örökség és öröklési igény nélkül - Hagyatéki Végzés lezárta az eljárást.
Az Életjáradéki Szerződés közjegyzői okirata rögzíti az ingatlan értékét is (amit a törvényes örökösök is elfogadtak) - valamint külön pontban a jogosultnak már életében juttatott pénzösszeget - amit külön kiegyenlítetlen 'Tartozáselismerő Nyilatkozattal' a jogosult közjegyző előtt aláírt.
Kérdésem:
Levonható-e az elidegenített ingatlan értékéből mindaz a költség(tartozás), járadéki összeg, ill. a temetési számla - amit a jogosult még életében juttatásként megkapott, ill. a végtisztesség számlával igazolt összege?
A Ptk. VII. könyv - XII.cím - 7:80. (4). pontja szerint az ingatlan értéke az Életjáradéki Szerződés ténylegesen juttatott összegével csökkentett érték, amely az 'elidegenített ingatlan értékének' nem fedezett része, mint a kötelesrész számításának a tiszta alapja.
A kötelesrész összege, mely az öröklés megnyílásának időpontjában az elidegenített ingatlan tiszta értékének 1/3-a.
A vitám - az 'alap' számításában van, a levonható összegek - az ingatlan értékét csökkentő összegek vonatkozásában ...
Semmiképpen sem ismerik el, s mivel nincs bizalmam sem az örökösökben, sem az ügyvédi felszólító ultimátumban - jó lenne tudnom, valóban mi az, amit a törvény is jóváhagy, amit elfogad.
Köszönöm előre is a válaszokat.