elbirtoklás


Kovács_Béla_Sándor # 2009.12.22. 14:47

Szvsz semmilyennel. Mert van jogcímetek a használatra.

Dr.Attika # 2009.12.22. 14:59

Jó eséllyel. ugyanis a közös tulajdon esetében is lehet elbirtokolni, de fokozottan kell vizsgálni az elbirtoklás feltételeit. Nyilván a mama itt a nevelt apa ( Érdekes jogi kategória. Én eddig csak nevelőapáról hallottam.) tulajdoni hányadát kívánja elbirtokolni. A leírtak alapján a feltételek megvannak.

kores # 2009.12.22. 16:15

Szia!
Elméletben Ő a nevelőapám jogilag,de gyakorlatilag én többet neveltem(próbáltam) rajta.
KBS említette a jogcímet,ebben az esetben nem él az elbirtoklás intézménye,kizáró ok??
vagy??
Kösz.
Kores

Dr.Attika # 2009.12.22. 17:19

Ha valaki valamilyen jogcímen: bérlet, haszonbérlet,lízing , szivességi használat stb. jogcímen birtokol egy ingatlant, akkor az elbirtoklás nem áll fenn. Jelen esetben más a helyzet és az elbirtoklás a neveltapa tulajdoni hányadára lehetséges. Annyi a teendő, hogy kérni kell édesanyádnak, hogy jegyeztesse be a földhivatalban a tulajdonjogát elbirtoklás jogcímen.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.12.22. 17:38

A földhivatal meg élből elutasítja. A bejegyzés ugyanis csakis jogerős bírósági határozat alapján lehetséges.

Dr.Attika # 2009.12.22. 19:05

" Az ingatlan-nyilvántartás szabályaiból sem következik, hogy elbirtoklással szerzett tulajdonjog bejegyzésére csak jogerős bírósági ítélet alapján kerülhetne sor ( LB.Kfv. VI. 37.546/2001/4.)."

Dr.Attika # 2009.12.22. 19:15

Viszont valamilyen okiratot produkálni kell. Legegyszerűbb, ha a neveltpapa ad erre vonatkozó nyilatkozatot. Ha nem ad, akkor a jognyilatkozatot a bíróság ítéletével pózolhatja. Lehetőség van az elbirtoklás tényének megállapítási keresetet előterjeszteni. Mindenesetre a tulajdonjogot a mama megszerezte. ( ingatlan-nyilvántartáson kívül.) Azért kell bejegyeztetni, hogy azt ne szerezhesse meg más, inyt-ban bízó johiszemú személy. A perindítás tényének feljegyzését viszont minnél hamarabb kérni kell a földhivataltól.

kores # 2009.12.23. 07:41

Sziasztok!
Szerintem nyilatkozatot nem fog adni,akkor marad a per.
Ha jól olvastam vissza a fórumot akkor a sorrend:keresünk egy ügyvédet, elbirtoklási pert indítunk,bejegyeztetjük a földhivatalba a peres eljárást nehogy kitolásból akár csak egy forintért is eladja nevelt apám a házat.pereskedünk néhány évig,majd ha megnyertük akkor a tulajdoni lapra rávezetjük a tulajdonszerzést.
ez egyszerűnek tűnik,mik lehetnek a buktatói?
Pl fogad ő is jogi képviselőt, mivel hivatalosan még házasok!! bár külön élnek 16 éve.Az elbirtoklási eljárásban gondolom illene mindjárt bontópert is csinálni zusammen??
Ha nem jön össze valamiért az elbirtoklás akkor vagyonmegosztás:a mi serpenyőnkben a karbantartás és felújítás,az ő oldalán a mi lakás túlhasználat áll ha jól olvastam az eddigi történeteket .

kores # 2009.12.23. 07:42

Sziasztok!
Szerintem nyilatkozatot nem fog adni,akkor marad a per.
Ha jól olvastam vissza a fórumot akkor a sorrend:keresünk egy ügyvédet, elbirtoklási pert indítunk,bejegyeztetjük a földhivatalba a peres eljárást nehogy kitolásból akár csak egy forintért is eladja nevelt apám a házat.pereskedünk néhány évig,majd ha megnyertük akkor a tulajdoni lapra rávezetjük a tulajdonszerzést.
ez egyszerűnek tűnik,mik lehetnek a buktatói?
Pl fogad ő is jogi képviselőt, mivel hivatalosan még házasok!! bár külön élnek 16 éve.Az elbirtoklási eljárásban gondolom illene mindjárt bontópert is csinálni zusammen??
Ha nem jön össze valamiért az elbirtoklás akkor vagyonmegosztás:a mi serpenyőnkben a karbantartás és felújítás,az ő oldalán a mi lakás túlhasználat áll ha jól olvastam az eddigi történeteket .

Dr.Attika # 2009.12.23. 08:22

Sia!
Nagyjából. Az elbirtoklással a mama a leírtak alapján inyt-on kívüli tulajdonos lett. Ezt a tulajdonjogot kell bejegyeztetni a földhivatalnál a lent leírtak miatt. Az elbirtoklás tényét rögzítőbírósági határozat érdekében nem kell szükségszerűen ügyvéd. Lehetőség van arra, hogy a mama a helyi bíróságon a keresetlevelet jegyzőkönyvbe mondja és ezzel elindul a per. A jegyzőkönyv másolattal kell megkeresni a földhivatalt. Na ehhez már szükséges ügyvéd. A jegyzőkönyvben kérni kell, hogy a bíróság rendeljen el perfeljegyzést. A földhivatal széljegy formájában feltünteti a perindítás tényét és innentől nem szerezhető harmadik személy részéről jóhiszemúen tulajdonjog. Innentől már mindegy mikor lesz jogerős határozat.

Mallinalli # 2009.12.23. 08:32

Nem szívesen szólok bele, de azért óvatosan javasold egy laikusnak, hogy maga álljon le bizonyítani a sajátjaként szakadatlan birtoklást (pláne közös tulajdon elbirtoklásánál).
A másik fele, hogy egy közepesen értelmes földhivatali ügyintéző úgy elutasítja a tulajdonos perfeljegyzési kérelmét, hogy csak úgy porzik a postán, szóval bár ez bejöhet, de azért eléggé kétséges, hogy széljegyként kihúzza addig, míg a végzés megszületik és jogerős lesz.

kores # 2009.12.23. 08:52

akkor ha jól értem előfordulhat hogy amíg perlekedünk addig eladja az ingatlant ,s az új tulajdonos átíratja a nevére mi meg mehetünk a híd alá??
Ez elég bizarr.

Mallinalli # 2009.12.23. 08:58

Nem. Ha az elbirtoklás megállapítása iránt pert indítasz, akkor kérésedre a bíróság feljegyezteti az ingatlan tulajdoni lapjára a perindítás tényét. Amíg ez a kérelem nem kerül legalább széljegyre, addig bármi történhet, azután elviekben nem.
Az egyet nem értés köztünk abban áll, hogy mit csinál a földhivatal a te kérelmeddel, merthogy te nem kérheted a perindítás tényének feljegyzését azon az alapon, hogy a keresetlevelet jegyzőkönyvbe mondtad.

kores # 2009.12.23. 09:12

Értem,ügyvéd kell a dologhoz ,de nem rajta múlik hanem a Bíróságon hogy bejegyezteti vagy sem a perlekedést a tulajdoni lapra??

Mallinalli # 2009.12.23. 09:21

Fel fogja jegyeztetni, csak nem azonnal.
Dr. Attika arra tett javaslatot, hogy addig is hogyan óvd meg az ingatlant az esetleges elidegenítéstől.

kores # 2009.12.23. 09:44

ok.értem
Elbirtoklásnál megvan a 15 évünk 1994-óta folyamatosan használjuk az ingatlant,költünk rá,a csekkek(víz-gáz-stb) édesanyám nevére jönnek.Az OTP hitelt amit közösen vettek fel anno,mi fizettük vissza.Az egyik felújítási munkánál az iparossal perben állunk ,mert kontár munkát végzett és nem tudtunk peren kívül megegyezni,egyszóval édesanyám és én minden olyan dolgot cselekszünk amit egy gondos gazdának a tulajdona érdekében kell tennie.
Megszakítás nélkül itt lakunk.
Mik lehetnek olyan okok amik a Bíróságon az elbirtoklás ellen szólnak?

Dr.Attika # 2009.12.23. 09:49

Kores!
A teendő a következő:

  1. Tulajdoni lap hiteles másolat kikérése a körzeti földhivatalban.
  2. Mama bemegy az ingatlan fekvési helye szerinti helyi bíróságra.
  3. Kéri, hogy vegyék jegyzőkönyvbe az elbirtoklás tényét megállapító keresetlevelét. Ott adjon elő minden tényt: neveltpapa mikor ment el, többé az ingatlan felé sem nézett, a mama fizette a rezsit, felujítást, az ingatlan közterheit, közüzemi számlákat stb. Kéri továbbá, hogy a bíróság rendelje el a perindításának tényének feljegyzését az ingatlan-nyilvántartásba. Ha ez meg van elmentek a földhivatalba és kéritek a tulajdonjog bejegyzését. Ezt a földhivatal el fogja utasítani, mert nincs bejegyzésre alkalmas okirat, illetve jogi képviselet. De széljegyen ezt felfogja tüntetni, tehát ha valaki ezt követően próbálná megvenni a neveltpapa tulajdoni hányadát már nem jóhiszemű és így nem szerezhet tulajdonjogot. Januárban kerestek egy helyi ügyvéet és megbízzátok a teljes képviselettel. Innentől majd ő jár el.

Addig is édesanyád ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos, csak ez még nincs bejegyezve a tulajdoni lapra. Mindaddig tulajdonosnak kell tekinteni, amíg a bíróság jogerős ítéletében esetlegesen ki nem jelenti, hogy nem történt elbirtoklás.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.23. 09:50

Íme:

Tulajdonostársak közti elbirtoklás esetén különös jelentősége van a sajátjaként történő birtoklás megítélésének, amit csak akkor lehet megállapítani, ha a birtokos nemcsak külső megnyilvánulások szerint birtokolja a dolgot sajátjaként, hanem maga is alapos okkal feltételezi azt, hogy sajátjaként birtokol, tehát szubjektíve is abban a tudatban van, hogy birtoklását más személy, így a tulajdonos sem szakíthatja meg.

A Legfelsőbb Bíróság eseti döntései közül a BH 1979. 62. szám alatt közölt ügyben a bíróság úgy foglalt állást, hogy egymagában abból, hogy a tulajdonostárs jogaival nem élt, a sajátjakénti birtoklás nem állapítható meg. A BH 1996. 142. szám alatt közzétett ügyben pedig a bíróság kimondta, hogy közös tulajdon esetén önmagában a tulajdoni aránytól eltérő használat nem vezethet a többlettulajdon elbirtoklásához.

lewho # 2009.12.23. 09:52

Kontra:

pl.: Ha az édesapád nem fizetett gyerektartást, annak fejében, hogy az egész házat használjátok, nincs elbirtoklás.

Ha találnak egyéb jogcímet a használat átengedésére, nincs elbirtoklás.

  • amiről még nem tudunk
lewho # 2009.12.23. 09:53

illetve amiről még nem tudunk (a plusz jelet nem szeresse a fórum), sok minden egyéb is fontos lehet

kores # 2009.12.23. 10:03

Kedves Immaculata!
Elég alapos ok lehet a Bíróságon ha elmeséljük hogy mielőtt elment: egy józan pillanatában kijelentette hogy eleget szenvedtünk az alkoholista életmódja miatt, ő elmegy és itt hagyja ránk a lakást?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.12.23. 10:13

Kössetek vele ajándékozási szerződést. A per legyen a legutolsó lépés.

kores # 2009.12.23. 10:21

Szerinted belemegy??

kores # 2009.12.23. 10:25

Még egy kérdés:mi van ha már meghalt??

Mallinalli # 2009.12.23. 10:32

Ha pont 15 éve megy a dolog, nekem az lenne az első kontrám, hogy pár hónapra bizonyítom az elbirtoklás nyugvását.