elbirtoklás


Themisz # 2009.01.29. 21:21

Tisztelt Ügyvéd úr!
A „mechanikus” szón azt értettem, hogy az önkormányzat a területén lévő összes ingatlanra, amin állami tulajdon bejegyzést talált, egyetlen beadványban kérte az önkormányzati bejegyzést, anélkül, hogy egyes ingatlanok valós helyzetét tisztázta volna. Annyira tisztázatlanok voltak a tulajdonviszonyok, hogy a mi ingatlanunk másik fele a mögöttünk lévő utca túloldalán lévő ingatlan tulajdonosának a nevén szerepelt.
Azt is nagyon furcsának tartom, hogy a földhivatal nem találta meg azt a határozatot, ami alapján bejegyezte az önkormányzati tulajdont.

ObudaFan # 2009.01.28. 18:04

Themisz!

Az elbirtoklást megszakítja, ha a tulajdonos rendelkezik a dolog felett. Ebben az esetben azért látni kellene azt a határozatot, de ha ingatlan-nyilvántartási bejegyzés eredményezett, akkor alighanem megszakította az elbirtoklást.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.01.28. 16:21

A "mechanikus" jelző mit jelent? Az elbirtoklás megszakítható.

Themisz # 2009.01.28. 15:59

Szüleim több mint 70 éve építették kis családi házukat, utána adót fizettek, soha nem bérelték. A tulajdoni lap szerint a házuk felerészben mégis az önkormányzat tulajdonában van, egy 2004.-évi határozat alapján. Ezt a határozatot a földhivatal nem tudta kiadni kérésünkre. Az önkormányzat azt a felvilágosítást adta, hogy mind azt az ingatlant egyetlen határozatban, mechanikusan önkormányzati tulajdonba vették, amin állami tulajdon bejegyzés volt. Feltételezésem szerint tudtunk nélkül, tévesen került ez a bejegyzés a tulajdoni lapra.
Közjegyző közreműködésével kértük az önkormányzati rész elbirtoklásának elismerését, amit indoklás nélkül megtagadtak.
Tisztelettel kérdezem, egy ilyen mechanikusan elkészített határozat megszakíthatja e az elbirtokláshoz szükséges 15 évet?

Köszönettel: Themisz

alekszandrosz # 2009.01.20. 12:44

Köszönöm szépen.A 14 év körülbelüli érték,a részaránykiadás óta, mióta az illetőé mi használjuk. Csak néhány éve derült ki véletlenül ,hogy nem a miénk a földmérő 20 méterrel arrébb rakta le a határokat jelző oszlopokat.
Ha a részarány kiadás óta,a földhivatali bejegyzés óta eltelt 15 év akkor megindíthatjuk az elbirtoklást?
Ha jól tudom tanukat kell vinnem a bíróságra akik igazolják hogy 15 éve birtokoljuk,pl ők honnan tudják hogy nem 13 vagy 14 éve?Mi a menete az elbirtoklásnak,megbízok egy ügyvédet aki beadja a papírokat a bíróságra?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.20. 12:29

Korai lenne. Az elbirtokláshoz 15 év folyamatos, háborítatlan birtoklás szükséges.

alekszandrosz # 2009.01.20. 12:19

Köszönöm a gyors választ,de nagyon lakonikus volt.Magán nyomozás kellett ahhoz is hogy kiderítsem hogy nem él a tulajdonos.Mivel a terület pici és nem értékes illetve mi használjuk ezért merült fel az elbirtoklás lehetősége.Kérdeztem szakembert mi a menete a megvételnek de szerinte a pót hagyatéki eljárás és az ügyintézés többe kerül mint az egész terület értéke.Az általam ismert örökösöket nem érdekli a terület illetve már közülük is halott néhány.Akkor már 2 póthagyatékira is szükségem lenne?
Jól gondolom hogy egyszerűbb ha ügyvédet fogadunk és elindítjuk az elbirtoklást?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.20. 12:04

Miért ne lenne lehetséges az adásvétel? Az elbirtoklás is az, csak kérdés, hogy mikor következik be.

alekszandrosz # 2009.01.20. 12:00

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem a következő lenne:meg kívánok vásárolni egy földterületet amit már régóta 14 éve használ a családom és a többi birtokunk között fekszik.A tulajdoni lap szerinti tulajdonos azonban 95 óta halott, kihagyták az örökösök a hagyatékból ezt a területet.Elbirtoklással megszerezhetem e ezt a területet(,mivel az adásvétel nem lehetséges)?A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2008.10.27. 10:37

Ahhoz, hogy meg lehessen válaszolni azt, hogy ez jogszerű-e, és hogy lehet-e tenni valamit, minimum a következőket kellene látni:

  • a társasház hatályos SZMSZ-e,
  • a "bírósági papírok".
nagydris # 2008.10.26. 21:14

Segítséget szeretnék kérni. Volt 2006-ról 24000 Ft. közösköltség tartozásunk, amit néhány hete befizettünk (volna) de a bírósági paprok szerint ez a mai napra 68000 Ft-ra duzzadt, amit duplán kell befizetni. Az indoklás az volt, hogy ketten élünk a lakásban és ezért kell kétszeres árat fizetni. Szabályos-e ez az eljárás? Követelhetnek-e dupla összeget?

Köszönöm a választ előre is.

bgabi1 # 2008.10.26. 21:06

Nagyon köszönöm a választ!

ObudaFan # 2008.10.26. 13:24

Az elbirtoklás ténye független attól, hogy ezt meg is állapítják-e; ettől függetlenül valószínűleg itt elbirtoklásról szó sem lehet, mert egy ingatlan egy részét csak akkor lehet elbirtokolni, ha az ingatlan megosztható úgy.

bgabi1 # 2008.10.26. 09:23

Sziasztok!
Kis segítséget szeretnék kérni a következő dologgal kapcsolatban! Idén tavasszal vásároltam egy dunaparti telket kis nyaralóval. Az előző tulajdonos egy cég volt és ők úgy döntöttek, hogy kerítést építenek a szomszéd és a saját telkük közé. A telken álló kis ház szomszéd felől eső falával párhuzamosan le a vízpartig megépítették ezt a kerítést, ugyanakkor nem vették figyelembe azt a tényt, mely szerint a telek a vízpart felé szélesedik, így másfél méterrel keskenyebb lett a telek vízparti része. Az általam elolvasott jogszabályok alapján, ha a szomszéd nem indított pert az elbirtoklást illetően és jogerős bírói ítélettel a kezében nem jegyeztette ezt be a földhivatalba, abban az esetben nem birtokolhatja el ezt a területet még akkor sem ha 15 éve használja. Persze lehet, hogy én rosszul értelmezem a szabályokat éppen ezért érdeklődöm, hogy tudna-e valaki ezzel kapcsolatban valami segítséget nyújtani, hogy egyáltalán merre induljak el! Köszönöm előre is.

ObudaFan # 2008.09.09. 19:35

Bármelyiket.

Emerita # 2008.09.09. 19:27

Sziasztok!
Tanácsra lenne szükségem!
5 éve örököltem egy telket, és azóta valaki folyamatosan kaszálja. Most hallottam erről az elbirtoklásról, utánanéztem a jogszabálynak, és nemigazán tudtam belőle kivenni, hogy mi van akkor, ha fogalmam sincs arról, hogy ki "műveli" a területet, és nem tudom felszólítani. Ilyenkor mit tudok tenni?

  • Felfogadok valakit, hogy tartsa rendbe a területet, és akkor már teljesen mindegy, hogy az a másik illető kaszálja e vagy sem?
  • Akit felfogadtam , kössek e vele szerződést, nehogy 15 év múlva bejelentse, hogy művelte a területet, és igényt tartson rá?
  • Vagy próbáljam meg bérbe adni?

Mit csináljak?
Előre is köszönöm:
Emerita

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.09.09. 08:27

Az elbirtoklás 15 évi szakadatlan birtoklás után lehetséges. Ez itt nem jöhet szóba.
Azt viszont neked kell eldöntened, hogy megérné-e megvenni, vagy sem.

Visszaadásnál viszont kérném, hogy a társasház helyezze át a saját költségén - az ingatlannyilvántartásnak megfelelően - a kerítést.

Elszámolnivalótok nem nagyon van, mert te használhattad, amit meg a használat során ráköltöttél, az a használattal kompenzálódott.

ObudaFan # 2008.09.06. 10:20

Elbirtoklást nem érdemes, mert aligha megosztható úgy az a másik telek, hogy az a kis sáv önállóan elbirtokolható lenne. Az viszont, hogy a társasház ezért fizetni szeretne, jogos, hiszen jóhiszemű túlépítésről van szó.

tibtiri # 2008.09.05. 15:13

Üdvözlöm a topic látogatóit!
Tanácsra lenne szükségem!
2001 évben vásároltam egy telket, majd 2003-ban építettem rá egy házat is. Az egyik szomszédomban (akkor) egy honvédségi lakótelep volt (kb 20 éve épült). Kettőnk között már akkor is meg volt a honvédség által (szintén 20 éve) elkészített kerítés, amely nem követte pontosan a telekhatárt, hanem az én javamra kb 1-2 méterrel beljebb van. A vásárláskor megkerestem a laktanya parancsnokot, azzal kérdéssel, hogy mi legyen a kerítéssel. Ő szóban azt válaszolta, hogy "ne foglalkozzak vele, ha akarom irassam át az én nevemre", de használjam nyugodtan mert ők (honvédség) nem tartanak rá igényt. Én persze berendeztem a kertet füvesítettem, bokrokat ültettem, locsoló berendezést telepítettem, stb.. A tavalyi évben a honvédség értékesítette a lakásokat és átalakultak "társasházzá". A napokban megkeresett a közös képviselő és kegyesen feljaánlotta megvételre a már általam használt telekrészt. Nekem alaphelyzetben nem lenne szükségem erre a részre viszont már mint írtam berendezkedtem rajta és olyan simán nem szeretnék megszabadulni tőle.
Mit tanácsolnak? Érdemes lenne a bíróságon az elbirtoklást kezdeményezni, vagy inkább csináljak még egy kerítést 1,5 méteren belül.

köszönöm tanácsukat

Racsti

guba # 2008.09.01. 15:56

A birtoklásra és a használatra volt jogcímük: a bérlet, tehát nem lehet szó elbirtoklásról.

Vikvalaki # 2008.09.01. 13:26

Tiszteletem Mindenkinek!

Az alábbi ügyben szeretnék egy kis esélylatolgatást kérni:

Nagymamám az 50-es évek tsz-esítésekor mindent beadott (perszere önszántából...) a közösbe, majd miután nem tudtak megélni kiléptek, azzal a tsz-elnöki köszönettel, hogy a "tag mehet a föld marad". Ez annyiban módosult, hogy - mai szemmel nézve teljesen aránytalanul - a bentragadt földért cserében kaptak egy "nadrágszíjat" ill. ennek bérleti jogát.

A szerződés sajnos nincs meg, ami viszont tény, hogy azóta (50 vége, 60 eleje) használják (ill. szántatják), viszont a bérleti díj fizetése (kb évi 1300 Ft) már kb 15 éve elmaradt.

A konkrét kérdés:

  1. minősülhet-e ez a nem fizetés, kvázi szerződésszegés jogalap nélküli használatnak és vezethet-e elbirtokláshoz
  2. mennyi esély van bíróság előtt az Önkormányzattól (mert időközben az Önkori szerepel a tullappon) való elbirtoklásoknak úgy általában, mert a köztől (sem) - törtét bár akármi korábban - nem szép elvenni...

Előre is köszönöm a felvilágosítás,

Vik

ObudaFan # 2008.08.30. 11:22

A két elérhető tulajdonossal ügyvéd előtt megállapodást kell kötni. Az elérhetetlennel szemben pert kell indítani, hirdetményi idézést és ügygondnok kirendelését kérni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.30. 10:28

Valamint milyen iratokat kell vinnem a földhivatalba hogy tulajdonosként bejegyezzenek?

Jogerős és végrehajtható bírósági ítéletet.

alekszandrosz # 2008.08.30. 03:54

Tisztelt fórumozók!

Az lenne a kérdésem ,hogy a birtokunk mellett levő külterületi föld tulajdonjogát szeretnénk megszerezni.Mindössze 1,2 ha a terület és 3 tulajdonosa van.2 tulajdonost sikerült felkutatnunk azonban a 3. aki a legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik nem elérhető.A földhivatalnál levő adatok szerint brüsszelben lakik de semmilyen megkeresésre nem válaszol a rokonok szerint ,(akik egyben a tulajdonostársak is )56-os magyar és vagy meghalt vagy elköltözött a megadott címről és egyébként sem tart kapcsolatot Mo-n senkivel valószínűleg már nem beszéli a nyelvet sem.
Ez a birtok beékelődik a mi földjeink közé és évek óta tisztán tartatjuk hogy ne fertőzze a mi területeinket.
A kérdésem az lenne hogy hogyan kell bozonyítani hogy 15 éve háborítatlanul használjuk valamit a külföldi tulajdonos felkutatása ,ügygondnok kirendelése mennyibe kerül hozzávetőlegesen.Ezeket gondolom nekünk kell finanszírozni..Valamint milyen iratokat kell vinnem a földhivatalba hogy tulajdonosként bejegyezzenek?
Előre is köszönöm a válaszokat.

Goodwitch # 2008.07.23. 17:01

Dius!

El kellene dönteni, hogy kell-e az a ház, vagy nem.

Ha kell, akkor vagy meg kell venni, vagy ajándékozza nektek. Tök mindegy. Aztán ki kell fizetni az illetéket meg az ügyvédet és kész. A tulaj halálakor nem jön senki, mert nincsen hozzá joga! ÉRTED? Akárhányan vannak, akkor sincsen.

Ha nem kell a ház, csak lakni akartok benne, akkor költözzetek be, de akkor a tulaj halálakor jönnek az unokatesók.

Az ismerős ügyvédnek meg üzenem, hogy olyan adásvételi vagy ajándékozási szerződést kell írni, hogy azt ne lehessen megtámadni. Persze nem tudom, hogy milyen alapon támadnák meg.

Az elbirtoklást meg hagyd a fenébe, egyszerűen fogadd el, hogy nálatok nem jöhet szóba.


Goodwitch