elbirtoklás


Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.06.25. 05:24

Az a körülmény nem elhanyagolható, hogy a tulaj "néha kaszált", mert ezzel megszakította az elbirtoklást-ha egyáltalán volt ilyen.
Tankönyvi példa: Gazos telekre a tulajdonos egyszer kimegy szalonnát sütni, megszakítja az elbirtoklást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.24. 21:11

Ne is álmodj róla.

hun77 # 2008.06.24. 19:09

Tisztelt fórumszakértők, én is egy tanácsot szeretnék kérni.
A társasházunk és telke és a mellette lévő telek egy gyáré volt. A lakások már magántulajdonban vannak. ez tiszta sor.
A mellettünk lévő telek L-alakban a ház telkét érinti. A mellettünk lévő telek üzemi terület (volt). A házhoz tartozó telek mellett egy önkormányzati útszakasz (mert zsákutca) van, majd a kérdéses telek kezdődik. ezen a kérdéses földterületen, korábban volt egy kerítés. ami az ut szélétől mérve 10-15 méterre volt az úttal párhuzamosan. Tehát a házból kilépve egy kis előkert ez a kis földút (ami a garázsokhoz vitt), és jött a szóban forgó rét a kerítésig. Kerítésen túl olajtartályok voltak a gyár régi fűtésének maradványai, de nem üzemeltek már vagy 40 éve. Az elbirtoklás erre az általam rétnek nevezett területre irányulna. Voltam a városi építési hatóságnál a 6000m2 es telekből 2000m2-es telkek kialakíthatók tehát ha jól értem akkor megosztható.

Kérdésem a sajátjaként birtoklásról szól. Ez alatt mit ért a Bíróság...?

Tehát mi ez területet több úgy 30 éve használjuk: füvet nyírtunk, fociztunk, gyümölcsfát ültettünk, parkoltunk rajta.

De volt olyan év amikor a tulajdonos gyár is 1 szer max 2 szer átküldte egyik emberét aki szintén lekaszálta mind a kerítés mögötti részt mind a mi általunk használt rész.
Ezzel mit lehet kezdeni?

Most nemrég a tulajdonos eldózeroltatta a régi fentebb említett kerítést kijelölte a telek határát h látható legyen , mert valószínűleg el akarja adni.

"Szakadatlan birtoklás
Az elbirtoklás megszakad, ha

  • A tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul vagy (a bírói gyakorlat ilyennek minősíti a jegyzői birtokvédelemi eljárás megindítását is);
  • A tulajdonos a dologgal rendelkezik, vagyis dönt
    • a birtok és a használat átengedéséről (pl. bérbe adja)
    • a biztosítékul adásáról, megterheléséről (pl. jelzálogjogot enged bejegyezni).
    • a tulajdonjog átengedéséről (pl. eladja, tartási szerződést köt, végrendelkezik róla)."

DE még nem adta el és mi soha nem béreltük.

Tehát ha valaki tanácsot tudna adni, hogy van így esély (a tulaj is kaszált néha rajta, és most elrendezte a telkét) az elbirtoklásra és mit hogyan kell megindokolni
megköszönném.

Köszönttel és üdvözölttel:
hun77

ObudaFan # 2008.06.18. 14:10

Iny bejegyzés nélkül is hivatkozhat elbirtoklásra. Ebben az esetben ha ezt valószínűsíti, és igazolja, hogy pert indított ezügyben, akkor a birtokháborítási ügy tárgyalását felfüggesztheti a bíróság. Más kérdés, hogy ez itt nem nagyon állhat meg, alig hiszem például, hogy önállóan elbirtokolható lenne az a keskeny telekrész a helyi szabályok szerint.

luck66 # 2008.06.17. 11:46

én azon elgondolkoznék a szomszéddal együtt,hogy a későbbiekben milyen lesz a viszonyotok 50m2 miatt,nem irigyellek


Pontos választ talán csak a jogvégzettek adhatnak,de az Ó véleményük is sokszor különbözik!

Szomszéd33 # 2008.06.17. 11:16

Nem lett bejegyezve, csak egy mostani nyilatkozata van, hogy így vette. Most folyik a per, hogy bejegyeztesse (amit a bíró "közölt" vele, mivel más megoldása nincs). A többi dolog meg szakítja-e a 15 évet? Mert folyamatosan hazudik és mindent letagad, valamint tanukat bújt fel ellenünk.

_Wasp_ # 2008.06.17. 11:02

A szomszéd védekezése nagyon szép és jó, azonban kérdés, hogy be lett-e jegyezve az ingatlannyilvántartásba? Mert anélkül sokra megy az elbirtoklási idejével.... (amit egyébként is megszakított szerintem a kerítés állítása például)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Szomszéd33 # 2008.06.17. 10:58

Üdv. Mindenkinek

Az én ęlbirtoklási ügyem a következő eseményeken alapul, ami egy kissé szokatlan (hasonlóval még nem találkoztam).
Földmérés (2007.04) során kiderült, hogy a telkem széléből több mint 50m2-t használ a szomszédom (ennek is csak 1 részét műveli). Ő 1991. 09.-ben vásárolta az ingatlant az önkormányzattól, előtte pedig bérelte (akkor is a szomszédom volt). 1991 előtt az édesapám és a szomszéd édesapja közösen egyeztek meg a kerítés vonalában. Az édesapám 1991 nyarán meghalt. 1992.03-ba került a nevemre az ingatlan. A telekhatárral egy ideig nem foglalkoztunk, 1998 tavaszán a kerítés helyreállítását végeztük, amikor a szomszéd az általam megbízott munkást megverte, olyan címszó alatt, hogy az Ő kárára beljebb tettük a kerítést *. Büntető jogi per lett a vége (felfüggesztettet kapott érte).
A kerítésépítés itt be is fejeződött (félkész állapotban A 2000-s években fejeződött be a kerítés (csak, hogy legyen valami). A szomszédom arra hivatkozik, hogy Ő így vásárolta az ingatlant, és amúgy is 15 év sajátként...birtokolja, így tehát Ő a tulaj!
Az ügyben a bírósághoz fordultam birtok védelemért.
Most a szomszédom ęlbirtoklással védekezik.
Kérdésem az lenne, hogy befolyásolja-e az ęlbirtoklás idejét, vagy tényét valamelyik esemény.

  • 1998 esemény? (121§ 2. alkalmazható-e?)
  • 2003.-ban a testvérem fél részét ajándékozás címén megszereztem, és az élettársam is kapott ekkor haszonélvezeti jogot, valamint az édesanyámnak van az ingatlanon haszonélvezeti joga(1992.03.) ?
  • 2006.-ban jelzáloghitelt vettünk fel az építkezéshez, amihez a szomszédom is hozzá járult? (Ptk.124§ 2.)
  • 2007.04. írásban felszólítás a kimérés után?
  • vagy, hogy közös megegyezéssel készült a kerítés?
  • esetleg egyéb tényezők vannak-e, ami megszakítja a 15 évet (a ptk. 124§ ismerem, de ezen kívül a sajátként való birtoklás megállja-e a helyét?)!
  • Az alsó idézet a C. J.-ból való. A zárójel utáni részre nem találtam fellelhető bővebb információt. Ez tehát megszakítja a 15 évet v. sem?

„Nem érinti az elbirtoklás szakadatlanságát az sem, ha a birtokos legfeljebb egy évre elveszti a dolog birtokát (de egy éven belül azt visszaszerzi, vagy e határidőn belül az újabb birtokossal szemben annak kiadása iránt pert indít) kivéve természetesen, ha a birtokot a tulajdonos szerezte meg.”

Köszönöm a válaszokat, szomszed33.

  • ((Az igazságügyi földmérő (2008-ban) nem mutatott ki eltérést az Ő kárára (5-10cm-re van a kerítés a kimért ponttól Ő felé, (+-30cm a pontossága a mérésnek!)))
Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.11. 05:49

Értesíteni az önkormányzatot. Az majd elvégezteti azokat a munkákat, amelyek az emberi életet, testi épséget vagy vagyontárgyakat fenyegető veszély elhárításához szükségesek.

nandy # 2008.06.10. 21:22

Egy jó barátom telke melletti telek tulajdonosa hosszú évek óta (kb. 12-15 éve) nem gondozza a saját telkét. Emiatt azon teljesen elburjánzott a növényzet, melyet időnként a szomszédok (köztük a barátom) szoktak ritkítani.
A probléma az, hogy a "gazdátlan" telken óriásira nőttek a fák, és a korhadt, kiszáradt ágak, hajtások lassan már életveszélyesek. Ezt viszont már nem tudják a szomszédok önerőből megoldani, tehát szakembert kellene hívni - persze jópénzért. A tulajt már hosszú évek óta nem tudják elérni.

Mit lehet tenni?

ObudaFan # 2008.06.10. 18:23

Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján nem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

strj # 2008.06.09. 17:24

Üdvözlet mindenkinek!
A következők miatt kérném a segítséget, tanácsot.
Vásároltam egy lakóingatlant, mely egy 1500 négyzetméteres telken fekszik. A kulcsok átadását követő napokban kiderült, hogy az a terület amit én a saját tulajdonomnak gondoltam (hiszen körbe van kerítve) abból egy 6 m-es sáv nem az én tulajdonom, hanem a szomszédé. A Földhivataltól korábban, kikértem a térkép másolatot, de nem ellenőriztem hogy a méretek megfelelnek-e a valóságnak, jóhiszemű voltam, bíztam az eladóba, azt kapom, amit látok (nagy hiba volt). Összegezve: vásároltam a papírok szerint egy 1500 négyzetméteres telket, azonban valójában kb. 2100 négyzetméteres rész van lekerítve. Sajnos a lakóingatlan elhelyezkedése miatt az a 6m-es sáv jelenti az udvart, annak hiányában nincs szint hova kilépni a bejárati ajtóból. Eladó elmondás szerint,15-20 éve így van lekerítve a terület. Folyamodhatok elbirtokláshoz? Mi a folyamat menete?

ObudaFan # 2008.06.06. 17:13

Ha ez lenne a legnagyobb pontatlanság, amit itt kérdezőktől látunk. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.06. 11:19

Tulajdonos elbirtokol? Fából vaskarika...

Zoli77 # 2008.06.06. 09:34

Köszönöm!

Ezt valamilyen jogszabályban megtalálhatom, vagy ez csak vélemyény?

ObudaFan # 2008.06.05. 18:45

A korábbiaké is.

Zoli77 # 2008.06.05. 15:01

Sziasztok!

Jogszabály szerint az elbirtoklási időbe beleszámít az előd elbirtoklási ideje is. A következő lenne a kérdésem. Csak egy megelőző tulajdonosra vonatkozik ez, vagy ebbe akár ez az előző tulajdonos előtti korábbi tulajdonosok elbirtoklási ideje is beleszámolható.

kiscsillag9 # 2008.05.22. 11:59

Üdvözlök mindenkit!

Az elbirtokolni kívánt ingatlan ügyében megkaptuk a KEKKH határozatát, 2 esetben kérelmünket elutasították elégtelen adatokra hivatkozva (földhivatali nyilvántartásban csak a név volt meg), a többi 4 tulajdonos elhunyt. Most gondolom, az örökösöket kellene kinyomoznom. Nem egyszerű, hiszen csak az utolsó lakcím van meg, a nyilvántartásban meg az elhalálozás éve alapján a legkönnyebb keresni..

Kérdésem: Ahhoz, hogy az elbirtoklás iránti pert elindítsuk, a póthagyatéki eljárást le kell-e folytatni? Hogyan tudnánk mi kötelezni a feltételezett örökösöket a póthagyatéki eljárás lefolytatására? Jól értettem, hogy a 2 elutasított esetében hirdetményi megkeresést és ügygondnok kirendelését kell kérni? (feltételezhetően ők is elhunytak, mert a tulajdonjog bejegyzése 1906. és 1909.)

Egyáltalán: Ha megtaláljuk az örökösöket, ők mondhatják azt, hogy eddig nem tudtak az ingatlanról, de ha már így van, akkor birtokba kívánják venni?

lewho # 2008.05.15. 08:57

Szerintem sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.15. 08:08

Szerintem az öröklés önmagában nem szakítja meg az elbirtoklást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.15. 08:08

Szerintem az öröklés önmagában nem szakítja meg az elévülést.

alekszandrosz # 2008.05.14. 21:01

Ha jól értem akkor vásároljunk tulajdonrészeket..?
A konkrét kérdésem az volna hogy ha az egyik tulajdonos meghal és öröklnek utána 2002-ben akkor az egész területre ,minden tulajdonostársára vonatkozóan megszakad az elbirtoklás vagy csak az ő tulajdonrészével kapcsoatban?
Köszönöm a választ előre is.

ObudaFan # 2008.05.07. 19:06

Az egész területet elbirtokolni csak az egész terület 15 évi használata útján lehet. akivel meg lehet állapodni, azzal érdemes megállapodni, nyilván ehhez meg szükségszerűen ügyvédi közreműködés kell, mert a földhivatal előtt csak ügyvédi képvisleet mellett lehet eljárni. Ha lakcím nincs az ingatlannyilvántartásban, először a KEKKH-t kell megkeresni, ennek sikertelensége esetén kell a bíróságtól kérni a hirdetményi idézést és az ügygondnok kirendelését.

alekszandrosz # 2008.05.07. 07:51

Köszönöm a gyors választ.
Mi az egész területet szeretnénk elbírtokolni,tehát nem csak a felőlünk levő határos részt ,hanem az egész helyrajzi számot.Ez lehetséges?
Továbbá a per megindítása előtt gondolom ne kössünk szerződést az általunk elérhető tulajdonosokkal.Esetleg mindenféle papír nélkül adjunk pénzt nekik hogy ne akadékoskodjanak a továbbiakban?Vagy vásároljunk minél több tulajdoni hányadot és méressük szét a területet?
Milyen költségekre számíthatunk nagyságrendileg?Hogy tudunk hirdetményi kézbesítést kérni ha csak egy név és egy Ausztria bejegyzés van a tulajdoni lapon?Szeretném minél kissebb költséggel megoldani ezt az ügyet ha egy évig tart az sem gond csak ne legyenek akadékoskodók a tárgyaláson.Az utolsó változástól számít az elbirtoklás határideje,ha nem jegyeztek be semmit a tulajdoni lapra ,mert nem is tudtak erről a területről az örökösök az számít egy elhalt esetében?
Tényleg köszönöm a gyors tanácsadást.

ObudaFan # 2008.05.06. 18:38

Ingatlan egy részét akkor lehet elbirtokolni, ha a helyi szabályok szerint megosztható úgy az ingatlan. Ez külterületeknél ritkán probléma, de nem árt a jegyző állásfoglalását beszerezni erről. Maga a per macerás lesz, az összes tulajdonost perbe kell vonni, amelyik meghalt, arra fel kell deríteni az örökösöket, és azokat perbe vonni, amelyik lakcíme ismeretlen marad a KEKKH megkeresése után is, azoknak hirdetményi kézbesítést kell kérni és ügygondnok kirendelését is kérni kell. Jogi képviselő nélkül nem javallott.