elbirtoklás


kipkop # 2009.09.16. 13:28

Kedves Fórumozók!
Édesanyám 1989 óta tulajdonosa egy nyaralóingatlannak, amit életvitelszerűen - lakás céljára használ, ugyanúgy 1989 óta folyamatosan használja - párjával közösen - a szemközti telket. A régi tulajdonosról - mivel nem tett eleget beépítési kötelezettségének - ez a telek visszaszállt a helyi önkormányzat tulajdonába - erről meggyőződtem a földhivatalban. 1989 óta soha, senki nem szólította fel őket a terület elhagyására, soha senki nem volt kinn tulajdonosként, senki nem gondozta a területet - a szomszédság mindig is anyukáméknak tudta a telket!
Szeretnénk elbirtokolni a területet, ehhez segítséget kérvén, kérdezem:
1.Jól értelmezem-e, hogy az elbirtoklást nem befolyásolja a tulajdonos megváltozása!
2. Kell-e mindenképpen ügyvédet fogadnunk, vagy elég egy beadvány a bíróságra!
3. Mivel kell bizonyítani a megszakítás nélküli használatot?
Előre is köszönöm! KJ

Dr.Attika # 2009.08.27. 19:23

Üdv Zimcsi!
Ezt a szerződést a bíróság végzésével jóváhagyta? Ha igen nagyon meglepődök. Ön ezen szerződés megkötésekor rendelkezett belátási képességgel? Nem volt kényszer, fenyegetés hatása alatt: mert ilyen szerződéses nyilatkozatot épeszű ember nem tesz. Vagy van még valami amiről nem tett említést?

vortex # 2009.08.27. 18:09

Kedves Immaculata és kedves Kovács_Béla_Sándor!

Köszönöm a válaszokat.

Ezek szerint az első lépés mindenképpen a "másik fél" személyének a tisztázása, ami jelen esetben egy esetleg fellelhető örökös, vagy végső soron az Állam lesz. Ha a KBS által leírtak alapján értelmezzük az elbirtoklás lényegét, akkor figyelembe kell venni, hogy a másik fél itt egyik esetben sem tudott róla, hogy tulajdonosa lehetett volna ezen ingatlannak. Ilyen esetben tehát nem is áll fenn az elbirtoklás lehetősége, 15 évet meghaladó folyamatos használat mellett sem?

köszönettel,
vortex

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.08.27. 07:42

Ha már megszólíttattam:))

Kedves Vortex!

Mi sem lenne nagyobb öröm számomra, minthogy szállóigévé válljanak a mondataim. Ebben az esetben viszont a szövegkörnyezet fontos lenne.

Elbirtokolni állam, vagy önkormányzat ellen is ellehet.
Amíg a bíróság az elbirtoklást nem folytatja le, addig nem tudod a tulajdonjogodat bejegyeztetni. Az elbirtoklásnál meg kell jelölnöd, hogy ki ellen akarsz elbirtokolni. Ha kiderül, hogy az elhunytnak nincsenek örökösei, akkor a tulajdona a Magyar Államra száll. Ha pedig a tulajdonos ismeretlen helyen tartózkodik, nem fellelhető, akkor ügygondnokot rendelnek ki, aki képviseli őt. Ezt a bíróság hivatalból rendeli ki, de neked, mint felperesi elbirtoklónak kell az összeget megelőlegezned.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.27. 07:15

Amit te írsz (a 15 éves zavartalan, sajátjaként való birtoklá), az alapfeltétel, anélkül szóba sem jöhet az elévülés. Fontos azonban, hogy a birtoklónak ne legyen jogcíme, különben nem birtokolhat el.
Az elbirtoklás nyilván mindig valakivel, a tulajdonossal szemben történik - még ha ezt nem is deklaráklják kifejezetten. S itt figyelemmel kell lenni az elbirtoklás intézményének elvi alapjára, arra a megfontolásra, hogy aki ilyen hosszú időn keresztül hagyja, hogy más bitorolja az ingatlanát, az "megérdemli", hogy elveszítse. Tulajdonképpen úgy tekintik, mint aki felhagyott a tulajdonlással, belenyugodott a joga elvesztésébe.
Ez az érvelés azonban nem áll meg azzal a tulajdonossal szemben, aki nem tudott róla, hogy tulajdonos. Ilyen lehet az örökös.

OFF
Honnan van nicked?
ON

vortex # 2009.08.26. 17:07

Kedves Immaculata (vagy más hozzáértők)!

Ön azt írta egy korábbi hozzászólásban, hogy

" Minden elhúnytnál le kell folytatni a telek tekintetében a hagyatéki eljárást, különben nem tudsz ki ellen elbirtokolni. "

Van egy telek, amelynek a bejegyzett tulajdonosa kb. 130 éves lenne ma. A bejegyzett lakcíme sem létezik már rég. Ezek szerint ezt a telket nem is lehetne elbirtokolni, hiába a több mint 15 éves használat?

Az elbirtoklás tehát egy tulajdonos "ellen", nem pedig egy sajátként használt ingatlanra való, saját tulajdonjogom bejegyeztetéséről szól? (Én inkább így értelmezném, bár nem értek a joghoz.)

köszönettel,
vortex

ObudaFan # 2009.08.17. 12:23

Nem elég.

zimcsi # 2009.08.17. 12:13

Elnézést,ez lemaradt:
van tartozás a bank felé is,mint törlesztőrészlet elmaradás.

zimcsi # 2009.08.17. 12:09

Üdv Mindenki!

Elváltam 2008 márciusában.Megvolt a vagyonmegosztás,gyerekelhelyezés,szóval minden.
A közös vagyon megosztásnál,nyilatkoztam,h a közös tulajdonban lévő ingatlant elhagyom a visszatérés szándéka nélkül.Ez benne is van a jogerős bírósági végzésben.
Ez az ingatlan úgy lett vásárolva,h teljesen hitelből,az anyukám lakása teljesen jelzálog alá került,és az újonnan vásárolt is.
A házassági vagyonközösséget megszüntető szerződésbe benne van,h amennyiben nem fizeti a lakás törlesztő részleteit,úgy el kell hagynia a lakást,és át kell nekem engednie,h kiadhassam albérletbe,h ki tudjam fizetni a törlesztőrészleteit.
Pénteken kaptam egy levelet a banktól,h közös költség tartozás,179 ezer ft. elmaradását ráterhelték a lakásra,és a bank felmondja a hitelszerződést,ha ezt 8 napon nem intézzük el.Akkor elárverezik mamám lakását is.
A kérdésem az lenne,h ilyenkor nem tehetem ki a volt férjem?Csak ha jogerős bírósági végzésem van?
A szerződés nem számít?

Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2009.08.16. 09:48

Úgy lehet átvinni, hogy megállapodsz a társasházzal, vagy pert nyersz velük szemben. De a 15 éven túl azért kell a sajátkénti birtoklás és a nem csalárd módon szerzés, azzal meg lehetnek gondok.

Cans1 # 2009.08.15. 19:38

Kedves Fórumozók!

1992-ben a társasházi lakásomat kibővítettem a társasházi közös tulajdon kárára ~ 8 nm-el. A folyosón a falat kicsit kijjebb vittem Itt is 15 év az elbirtoklási idő ? Földhivatalon hogyan tudom átvinni az elbirtoklás bejegyzését?

Üdv,

Cans1

ObudaFan # 2009.08.13. 09:40

Elbirtoklásra szerintem nem, mert az az ingatlanrész, amit elbirtokoltál, önálló ingatlanként valószínűleg nem alakítható ki.

Gabesz6 # 2009.08.13. 09:18

Kedves Hozzáértők!

2005 –ben vettem egy építési telket. Egyik szomszédomnál a közös kerítés elég csapnivaló állapotban van. A mi érdekünk is az volt, hogy rendbe rakjuk. A szomszédom is nyitott volt erre és kérte, hogy földmérővel tűzessük ki a megépítendő kerítés pontos helyét. Ki is hívtunk egy földmérőt a helyi földhivatalból, aki megállapította, hogy egy kb 10m2 résszel átlógunk a szomszédhoz. Akkor meg is állapodtunk vele, hogy semmi gond, ezt vissza adjuk neki és megépítheti a kerítést a hivatalosan kijelölt határra. Később ő is kimérette ezt a részt, ahol az ő földmérője azt állapította meg, hogy nem 10 hanem 40 m2-el lógunk át. Azt tudni kell, hogy másodszorra műholdas koordináták alapján mérték ki az adott szakaszt és nem vették figyelembe a telek többi pontját. Ezt a második mérést én nem fogadtam el. Most avval fenyegetőzik, hogy bíróságra viszi az ügyet.
A telek előzményei: Legjobb tudomásom szerint ezeket a telkeket 1976-ban osztották ki azóta áll fen a jelenlegi állapot. (akkor a kitűzés nyílván nem műholdas koordináták alapján történt. A földmérőnk elmondta, hogy a telkek nagysága kb. stimmel, csak földhivatali koordináták pontatlanok). Az adott kerítés is szemmel láthatólag 1976-ban épült és a szomszédom elődje építette. A legelső tulaj 1999 –ig (a haláláig) használta a jelenlegi állapot szerint a telket. Mostani szomszédom 2003-ban vette a telkét.
Anélkül hogy a bíróságon belemennénk hogy milyen koordináta pontos vagy nem pontos, én hivatkozhatok e elbirtoklásra, és van e esélyem hogy megnyerjem az ügyet? Az eddigi hozzászólásokból azt vettem ki, hogy az elbirtoklás feltételei érvényesek a helyzetemre, csak ez a telekmegoszthatóság nem világos.
Ha elbirtoklással nincs esélyem megtartani a részt, milyen más lehetőségem van?
A választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.07.28. 11:54

Jól.

bjános8 # 2009.07.27. 18:30

Ezek szerint nem lehet ily módon megosztani. Remélem jól értelmezem, nagyon köszi a választ!

ObudaFan # 2009.07.27. 17:23

Túlkombinálod, mert a megoszthatatlanság mellett ez teljesen mindegy.

bjános8 # 2009.07.27. 16:41

Tisztelt fórumozók!
A következő témában kérném a segítségüket.
Vásároltam egy telket házzal. A térképet kézhez véve láttam, hogy valami nem stimmel a telekhatárral. Kimérettem a földhivatallal és kiderült, hogy a szomszéd egy métert használ a telkemből. Ezen az oldalon kerítés áll, amelyet az én jogelődöm épített. Sajnos rossz helyre. A szomszédom először hozzájárult a kerítés áthelyezéséhez, majd amikor lebontottam a régi kerítést birtokháborításért feljelentett. Az egyezség sajna szóban történt, ezért le kellett állítanom a munkálatokat. Szomszédom valószínűleg utánajárt a lehetőségeinek és az elbirtoklás tényével állt elő. Ügyvédet is fogadott és bírósággal fenyeget. Én is utánajártam a dolgoknak és az elbirtoklás itt szerintem nem állja meg a helyét. Nem elég, csak a 15 év hanem másik két feltétel is szükséges. A föld megoszthatósága, ami szerintem nincs meg és az, hogy nem jegyeztette be, ugyanis én jóhiszeműen jogot szereztem ellenérték fejében az ingatlanon, azaz velem szemben nem érvényesítheti az elbirtoklást, csak ha anno bejegyeztette volna. Kérdésem a következő. Befolyásolhatja-e a bíróság döntését számomra negatívan az a tény, hogy a kerítést az én elődöm építette ki, magának ezzel kisebb területet elkerítve. Így úgy nézhet ki a dolog mintha lemondott volna erről a területről. Lehet, hogy túlkomplikáltam picit a dolgot, de tisztelettel kérdezném mik a kilátásaim. Egyáltalán megosztható-e ily módon egy telek, bár ennek sincs nyoma a tulajdoni lapomon. További szép napot mindenkinek!

_Wasp_ # 2009.07.21. 12:07

hogy mást ne mondjak, az említett vételárról történő tárgyalás önmagában megszakítja a sajátotokként történő birtoklást.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

wekike # 2009.07.21. 12:04

Kedves Wasp,az indokot azért kérdeztem, mert nem láttam...Bocsánat ha körülményes vagyok,de szeretek a dolgok miért-részére is rákérdezni.
Egyébként véleményem szerint a folyamatos birtoklás nem szakadt meg, mert a tulaj a beköltözésünk óta nem járt az ingatlanban- telefonon is csak közvetve beszéltem velük, egy másik rokon továbbította feléjük az üzenetemet, mert olyan jól nem beszélek németül..Vagy a távoli rokoni fok is kizáro ok? (bocs ez rímel :) )

Köszönöm a segítséget

_Wasp_ # 2009.07.21. 10:09

nem írtam indokot
(egyébként a sajátotokként történő folyamatos birtoklás nem valósult meg)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

wekike # 2009.07.21. 09:29

Köszönöm a választ,de nem értem az indokot.

_Wasp_ # 2009.07.20. 13:51

nincs elbirtoklás, sorry.

az általatok kifizetett szükséges költségekkel kapcsolatban azonban megtérítési igényed lehet.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

wekike # 2009.07.20. 13:24

Kedves Fórumozók,hozzászólók!

Már írtam egy ízben erre az oldalra és remek tanácsot kaptam-remélem most is...A problémám közel 15 éves:külföldi rokonunk vett egy kertes családi házat,mondván hogy ezt nekünk veszi,egy idő múlva úgyis a miénk lesz.Ekkor édesapámmal és anyukámmal éltem itt-azóta ők elhunytak.A cca. 15 év alatt végig ebben a házban éltünk,gondoztuk a kertet és a házat.Most is ugyanez a helyzet,de egyedül tartom fent az ingatlant és gyakorlatilag minden pénzem erre költöm (most éppen a falakat festem ki ) A külföldi rokon is elhalálozott és örököseire> két fiára és özvegyére szállt a hagyaték.

A beköltözésünktől kezdve a tulajt nem érdekelte a ház és az örököseit és az özvegyét sem (nagyon gazdagok és nem foglalkoznak ilyesmivel)Az édesapám a műlt hónapban halt meg, azóta én többször telefonáltam, hogy szívesen kimegyek hozzájuk és megbeszéljük ezt a ház-ügyet,de érdemi válasszal nem szolgáltak.

Nem vagyunk rosszban,de láthatólag nem erőltetik a rokonságot a "csóró" magyar rokonnal.A számlák az édesapám nevére szólnak kezdetektől és a javítási munkálatok zöméről számláim is vannak. Viszont semmilyen "jogcímem" nincs az ott élésre.Nem készült bérleti szerződés,sem széljegyzet a tulajdoni lapra,semmi ilyesmi. Fő is a fejem ha rámszabadul valami hatóság,mit mondok hogy mit keresek ott...?
Külföldi rokonaim jó pár évvel ezelőtt azt mondták a szüleimnek, hogyha kifizetjük az összeget, amennyiért az apjuk anno megvette,miénk lehet az ingatlan.Attól függetlenül,hogy ennyi ideje ott lakunk a lakcímre történő bejelentést csak 2004.11.hónapban tették meg, akkor is úgy, hogy kipostáztam a bejelentő lapot, ők pedig visszaküldték a címemre.

A probléma-számomra-nagyon összetett,mert még az eredeti vételárral sem rendelkezem,hogy kifizessem azt összeget,de nekem egyre sürgősebb hogy ezt a sokáig húzódó problémát lezárhassam és csak toldozom-foldozom azt a házat,de soha nem lesz így az enyém...
Mi a hozzászólók véleménye;kimeríthetem-e a fennálló szituációval az elbirtoklás tényét?

Nagyon köszönöm a segítséget előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.06. 16:16

És a lényeg: ha az épület tulajdona ráépítéssel elválik a telek tulajdonától, akkor az épület tulajdonosa nem birtokolhatja el a földrészletet, mert nem jogcím nélkül birtokol.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.06. 16:13

Az ingatlan elbirtoklásához jó ideje 15 év kell.
De a tényállásod amúgy is ellentmondásos. Ha ugyanis az épületek nem a telektulajdonos tulajdonában állnak, akkor ő magától értetődően nem is adhatja el azokat. Arról pedig, hogy elbonnthatóak-e, nem csak, hogy ő nem rendelkezhet, hanem még a tulajdonosaik sem, ahhoz hatósági bontási engedély kell.