elbirtoklás


Tedus # 2010.08.28. 09:58

Ingatlan esetében 15 év, egyéb más dolog esetében 10 éven átszakadatlanul kell birtokolni, sajátjaként a dolgot. A szakadatlanul lényeges elem. De vannak korlátok is. Polgári Törvénykönyv 121-124. §§

Tina25 # 2010.08.28. 09:39

Az elbírtoklás mennyi időt vesz igénybe és mi is ennek a menete?Hogyan kell ezt intézni?És ennek van-e illeték vonzata?

ObudaFan # 2010.08.27. 10:00

Látni kellene a bíróság döntését. Ha a hagyatékit várja a bíróság, akkor elvileg nem kell megszüntetnie az eljárást, az csak félbeszakad.

hertlik # 2010.08.26. 19:54

Tisztelt valaszolo !

1989-ben vettunk 2/3-ad resz tanyat edesanyammal.Az 1/3-ad resz tulajdonosa sose kerult elo.Tavaly meginditottuk az elbirtoklast es akkor derult ki,hogy 1984-ben meghalt.A hagyateki eljarasban nem volt benne az ingatlan,ezert a harom gyereke se tudott rola idaig.Az elbirtoklast megszuntettek es most jon majd a pothagyatek a reszukre.Ha meglesz akkor az orokosoket kell perelnem az elbirtoklasra?Es ha nem is tudtak rola akkor hogy hasznaltak volna?Kerem segitsenek !

ObudaFan # 2010.08.26. 17:31

Az utolsó székhely szerinti megyei bíróságon ti is kérhetitek a vagyonrendezési eljárás lefolytatását. A megváltás azt jelenti, hogy piaci értéken megveszitek a másik tulajdonos hányadát. Ha nem adja, a bíróság perben kötelezi, hogy adja.

Tina25 # 2010.08.26. 11:13

Mi a cégről annyit tudunk, hogy hivatalból megszüntették. (ez nem tudom mit jelent) A cégbíróságon, a papírok között nincs olyat határozatt ami arról szólna hogy miért hogy szűnt meg. Szinte semmi erről.

Ha a cég (mivel nem foglalkozik ezzel az ingatlannal) nem kérvényezz vagyonrendezést, mit tudok én tenni?

Mit jelent az hogy perben meg kell váltani?

ObudaFan # 2010.08.20. 17:55

Az ingatlan a cég megszűntével a cég utolsó tulajdonosaié lett (Ha megszüntetési eljárással lett a cég megszüntetve, akkor először a megszűnt cégre le kell folytatni egy vagyonrendezési eljárást, hogy meg lehessen állapítani, hogy kié az ingatlan.) Aztán meg kell tőlük venni, vagy perben megváltani.

Tina25 # 2010.08.20. 15:30

Ha nem lebírtoklás útján, akkor vajon milyen megoldással lenne lehetséges megszerezni az ingatlan 58%-át? Mivel mi benne élünk amíóta felépült és senki nem érdeklődik az ingatlan iránt 13 éve?

Tina25 # 2010.08.20. 15:24

A társaságot és gondolom az ingatlant is vele együtt.
Ha ez automatikusan jár vele együtt.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.20. 13:22

Valószínűleg 1997-től.
De a társaság adta el a tulajdoni hányadot, vagy a társaságot adtátok el?

Tina25 # 2010.08.20. 08:16

Tisztelt tanácsadó!
Az én helyzetem elég bonyolult:S
Nagyszüleim 1989-ben vettek egy családiházat. Nagymamám lett a tulajdonos nagypapám a haszonélvező. 1994-ben lett egy családi vállalkozásunk, melybe apportként a ház 58%-ka be lett adva. A másik rész 42% maradt nagymamám tulajdonában. Ő a mai napig is ebben az ingatlanban él. 1997-ben a vállalákozás eladtuk.Így az ingatlan 58%-át is. A tulajdoni lapon nem lett megosztva az ingatlan. Az új tulajdonos a megvétel napjától a mai napig nem volt az ingatlan tájékán sem.
1999-ban megszűnt a vállalkozás is.
A kérdésem az lenne, hogy honnan kell számolni a 15-évet?

muncika9 # 2010.06.23. 17:11

Tisztelt Tanácsadó! Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy családi házunk (párom) rendezetlen ingatlan tulajdoni joga van. Ez azt jelenti, hogy a ház 1974–75-ben épült, és a párom édesapja és édesanyja építette. A helyrajzi száma szerint ezen a telken nincs bejegyezve semmilyen lakóház ill. családi ház. Ezt másnak az építési papírjain néztem meg, egy pár éve építkeztek! A ház tulajdoni papírjait nem tudták elintézni, mivel a párom édesanyja intézte de időközben meghalt és az édesapja mai napig nem foglalkozott vele. Ezt a szomszédok is bizonyítani tudják, hogy azótától itt laknak és esetleg még képekkel is tudnánk bizonyítani. A közüzemi számlák is erre a címre jönnek. Most hárman lakunk a házban párom édesapja (73 éves), a párom és én.
Kérdezném én, hogy ebben az esetben honnan induljak el, mivel még nem volt bátorságom bolygatni a dolgot a földhivatalban, hiszen anyagilag sem állunk úgy, hogy fizetni tudnánk a házért! Hallottam az elbirtoklási lehetőségről, de nem vagyok teljesen tisztában vele. A páromnak vannak testvérei, ha esetleg fontos lenne fizetni. Semmilyen segítségre nem tudok számítani senkitől!
Segítőkész válaszát előre is köszönöm!!!!

ObudaFan # 2010.06.05. 08:45

lindia

Az állított elbirtokláskori Ptk-t kell alkalmazni.

MAKEC # 2010.06.03. 12:12

TISZTELT CÍM! NÉHÁNY PERCEL EZ ELŐTT KÉRTEM A SEGÍTSÉGÜKET,DE NEM TUDOM HOGY SIKERÜL-E LEKÜLDENEN. KÉREM VALAHOGY ÉRTESÍTSENEK! sAJOS ÉN MÉG NAGYON KEZDŐ VAGYOK EBBEN A VILÁGBAN. kÖSZÖNÖM,MAKEC

lindia # 2010.05.30. 18:10

Kedves Fórumozók!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy 1994-ben indult (és még ma is tartó) közös tulajdon megszüntetése tárgyú perben alkalmazható e a per megindításakor hatályos (1994-es) Ptk, különösen az elbirtoklásra vonatkozó része, ami akkor 10 év volt.

Köszönöm.

ObudaFan # 2010.05.30. 16:01

A tulajdoni lapról meg kell tudni, kik a telekkönyv szerinti tulajdonosok, ha lehet, fel kell venni velük a kapcsolatot. Ha nem fellelhetők, vagy nem sikerül megegyezni, pert kell indítani. Ha nem fellelhetők a KEKKH adatbázis alapján sem, akkor a bíróságtól hirdetményi idézést és ügygondnok kirendelését kell kérni. Ha a telekkönyv szerinti tulajdonos már nem él? a perindítás előtt a hagyatéki eljárás lefolytatását kell kezdeményezni, és utána lehet pert indítani.

jakobinus # 2010.05.30. 14:20

Kedves Fórumozók!

Konkrét ügyben kérem a segítségeteket!

Már több, mint 15 éve családom tulajdonában van egy telek, amin van egy kis nyaraló. A zártkerti telek lényegében az utca sarkán helyezkedik el, ugyanis közvetlenül a telek mellett egy nagyobb füves rész található, majd mellete megy az út.
Később derült ki, miután édesapám bement a földhivatalba érdeklődni a területről, hogy a mellettünk lévő füves terültenek egy része valakinek a tulajdonában van, tehát nem köztulajdon, viszont kerítéssel nincs elkerítve.
A tulajdonost nem sikerült megtalálni, se leszármazottait.
Azóta már eltelt a 15 év, és mi továbbra is használtuk a területet, habár nem kerítettük le. Fákat, bokrokat ültettünk a területre és rendszeresen nyírtuk a füvet.

A kérdésem az lenne, hogy ha sem a tulajdonos, sem a leszármazottai nem jelentkeztek a területért és mi 15 éven keresztül használtuk és rendben tartottuk a területet, akkor milyen módon birtokolhatjuk el? Kerítéssel nem kerítettük el, de elképzelhető, hogy elkerítenénk, ha sikerülne elbirtokolni.

Időközben a területre új helyrajzi számokat adtak ki, és nem tudjuk, hogy a mellettünk lévő telek jelenleg még mindig ugyanannak a tulajdonában van-e, vagy az önkormányzat sajátjának nyilvánította (ha ezt egyáltalán megteheti). Ha viszont még nem lett az önkormányzaté, és továbbra is ugyanannak a tulajdonában van a telek, akkor van-e lehetőségünk azt elbirtokolni, és hogyan fogjunk bele?

Előre is köszönöm a segítéset!

ObudaFan # 2010.05.10. 16:51

Valószínűleg legfeljebb 96-ban, bár azért annak a pernek az anyagát ismerni kellene.

ObudaFan # 2010.05.09. 12:48

Az a tiédre.

ObudaFan # 2010.05.05. 10:33

Nem állami tulajdonú ingatlan volt ez előtte? Egyébként valószínűleg sikerült az elbirtoklás, ha az önkormányzat nem hajlandó a tulajdonjogod bejegyzéséhez megadni a hozzájárulását, polgári perben kérheted a tulajdonjogod megállapítását.

égivándor # 2010.04.27. 15:01

Akkor vezette a TIGÁZ a gázt és szükség volt a kiviteli tervekre az aláírásomra.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 14:08

Nem állsz jól. De a közös tulajdon miatt azért szerintem esélytelen sem vagy. A nagy érték miatt nem hiszem, hogy per nélkül le kellene mondanod a tulajdonrészedről. Szükséged lenne egy jó ügyvédre.

Mi volt az a 94-es intézkedés?

égivándor # 2010.04.27. 13:55

A levélre nem válaszoltam,az ügyvédjükkel beszélgettem.
tudom hibáztam ,mert írásban kellett volna válaszolni hogy nyoma legyen.Így ha tárgyaláson letagadják hogy én szóban elleneztem az elbirtoklást akkor letelt a 15 év.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.04.27. 13:08

Azt nem mondtam.
De közös tulajdon esetén, ha a tulajdonostárs hivatkozik elbirtoklásra, fokozottan kell vizsgálni a feltételek - különösen a sajátként birtoklás - fennállását.
Válaszoltál arra a 2009. szeptemberi levélre? Mikor, és mit?

égivándor # 2010.04.27. 11:56

Ezek szerint érdemes perbe bocsátkoznom,mert van jó esélyem.
Köszönöm a válaszokat.