elbirtoklás


Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.25. 11:22

Erről beszéltem.
Egyébként a gyakorlat azt az előszerzőst, amely a szerződés valamennyi lényeges elemét tartalmazza, szerződésnek tekinti. (Még akkor is, ha a felük maguk úgy hitték, később egy másik, "végleges" szerződést is kötniük kell.)
Arra továbbra is várom a választ, hogyan lehetne előszerződés egy olyan megállapodás, amelyben a felek nem csak rögzítik valamennyi lényeges feltételt, hanem teljesítenek is: egyik a vételárat, a másik a birtokba adást?
Szerintetek van olyan, hogy a felek előbb teljesítenek és csak később szerződnek?

prudens # 2010.09.25. 10:28

Felmerul egyebkent meg az is, hogy nem lehetne-e az eloszerzodest felteteles adasvetelinek tekinteni (ehhez nyilvan jobban kellene ismerni a szerzodest), azaz nem az volt-e a tartalma, hogy a felek az ingatlan atruhazasat ahhoz a felfuggeszto feltetelhez kotik, hogy az eladasi tilalom megszunik. Ebben az esetben az adasveteli jogcim nem volna ervenytelen, es ha a tilalom mar megszunt, akkor csak be kellene jegyeztetni a tulajdonatruhazast a nyilvantartasba. (Lehet, hogy ha en lettem volna az ugyved, igy csinalom. Sose ertettem, mire jo az eloszerzodes.)

prudens # 2010.09.25. 10:22

Ha eladasi tilalom volt az ingatlanra, akkor az adasveteli szertzodes ervenytelen lett volna. Felteszem, ezert kotottek eloszerzodest: mindket fel azt tervezte, hogy amint az eladasi tilalom megszunik, kotnek majd adasvetelit.

Kerdes megszunt-e a tilalom, es ha igen, mikor. Ha igen, akkor a foldet az orokostol meg lehet venni, mert az orokost - mint az orokhagyo jogutodjat - koti az eloszerzodes, kiveve ha az adasveteli szerzodes megkotesere iranyulo igeny mar elevult.

Az elbirtoklas szerintem eleg gyenge labakon all, hiszen a vevo minden jel szerint tudta, hogy eladasi tilalom allt fenn az ingatlanon. De utana kellene nezni az itelkezesi gyakorlatnak, hogy volt-e olyan eset, amikor az elbirtoklo tudta, hogy jogilag nem az ove az ingatlan, megis elbirtokolta.

Karr # 2010.09.25. 09:41

Első olvasatra (meg amit te írtál) úgy láttam, hogy csak előszerződést kötöttek, amiben legfeljebb arra vállalnak kötelezettséget, hogy egy későbbi időpontban egymással ingatlan-adásvételi szerződést kötnek. Ez nem történt meg. Ő írta, hogy nem bonyolították le a végleges vásárlást, tehát nem volt adásvételi.
A kárpótlási jegyek ellenében az árverésen megszerzett termőföld átruházására irányuló jogügylet előszerződésnek minősül.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.25. 08:02

Miért hiányzott a szerződés? Amit aláírtak, ami alapján mindketten teljesítettek, az szerinted mi volt?

Karr # 2010.09.24. 21:21

Szerintem elbirtoklás semmiképpen nem történt, mivel nem sajátjaként birtokolta, hiszen tudta, hogy nem az övé, mert az adásvételi hiányzott.
Az is furcsa, hogy azért nem tudja rendezni a helyzetet, mert az eladó meghalt. Kell lenni örökösnek, ha másnak nem a Magyar Államnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 21:53

Szerintem nem. Az az "előszerződés" nagy valószínűséggel adásvételi szerződés volt. Erre vall, hogy megtörtént a vételár kifizetése is meg a birtokba adás is. Vagyis a vevő nem elbirtoklással szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát, hanem az adásvételi szerződés alapján a telekkönyvi bejegyzéssel. A hozzájáruló nyilatkozathoz kötelmi igénye van, ami nem évült el az idő múlásával sem a folyamatos birtoklás miatt.

ObudaFan # 2010.09.14. 19:53

Véleményem szerint igen.

Cyrano # 2010.09.14. 19:32

Üdvözletem minden kedves Fórumtársnak !

Tanult, tapasztalt Fórumtárs segítségét kérem.
Egy ismerősöm elővásárlási szerződéssel vásárolt 1993-ban termőföldet, azonban nem bonyolították le a végleges vásárlást, mivel kárpótlás során szerzett jószág volt és arra eladási tilalom volt érvényben. Közben az eladó elhunyt, de a területet továbbra is az ismerősöm műveli/használja, de rendezni akarja a tényleges viszonyt is.
Elbirtoklással megszerezheti e a tulajdon jogot, mivel az elhunyttal már nem tud kapcsolatba lépni ?
Köszönettel
C


" A törvények olyanok, mint a pókháló..."

Tina25 # 2010.09.14. 18:15

Tisztelt ObudaFan

Az az igazság, hogy nem nagyon értem hogy ez mit jelent, hogy szükség van-e elbirtoklásra hivatkozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 16:21

Ha önálló helyrajzi száma van, akkor igen, de a tulajdonostárs általi elbirtoklásnál mindig fokozott gondossággal kell vizsgálni a feltételek meglétét. Nem fogadnék rá, hogy itt megvannak. Inkább vegyétek meg, mit kérhet érte a társtulajdonos?

osintos (törölt felhasználó) # 2010.09.14. 13:36

Üdvözlet Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben. 20 évvel ezelőtt hagyaték megosztása miatt került sor egy telekalakításra, mely során az ingatlan 2 részre lett osztva egy magánút kialakítása mellett. A magánút mindkét telek tulajdonosáé lett 50-50%-ban. Azt a telket, amit kizárólag az így kialakított magánúton lehetett megközelíteni, eladták egy olyan személynek, aki a magánutat soha nem használta, hiszen más ingatlanáról megközelíthette. Az utat így soha senki nem használta, nem gondozta rajtunk kívül. Nincs is elkerítve a mi területünktől, és nincs kialakítva közlekedésre alkalmas módon sem (füves). Törvényesen el lehet-e birtokolni az utat, és ha igen, azt milyen módon tudom bizonyítani.

Köszönettel: Cs Mónika

ObudaFan # 2010.09.13. 17:11

Az nem kizáró ok. Csak akkor kérdés, hogy szükség van-e elbirtoklásra hivatkozni.

Tina25 # 2010.09.13. 14:21

Lenne még egy kérdésem:
Nagymamám ugye az ingatlan felét a belépésével a kft-be bevitte. Belépése után 4 hónappal el is lett adva a cég. Innentől nem volt cég tag. Utána 5 év múlva lett megszűntetve a cég.
A kérdésem:
Mamám lehet az elbírtokló? Az nem kizáró ok, hogy ő is cég tag volt előtte? Mamám lakja az ingatlant folyamatosan.

ObudaFan # 2010.08.30. 12:34

Vagyonrendezési eljárást kell lefolytatni, aztán kiderül. Hogy kié lesz, az attól függ, hogy voltak-e adósságai a cégnek, és a hitelezők bejelentik-e a követelésüket.

Tina25 # 2010.08.30. 12:25

Abban az esetben mi lesz a céggel meg annak vagyonával ha az aki megvette a céget meghalt és annak senkije nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 10:44

Nem szűnik meg a cég a tag halálával.
Viszont így még valószínűbb, hogy az, aki tulajdonostársatok, nem tud róla, hogy tulajdona van, tehát menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy a jogait gyakorolhassa, vele szemben az elbirtoklás nem következett be. [Ptk. 123. §]

Tina25 # 2010.08.30. 08:34

Semmi baj:D

De hogy még csavarjak egyet a dolgon:D lenne még egy kérdésem:

Közben kértem egy cégmásolatot és abban az van hogy a cég hivatalból törölve.
Ma pedig megtudtam, hogy meghalt az emberke aki megvette a céget.
Sajnos a cégbíróságon a cégpapírjai között semmi nincs arról hogy mi lett a vagyonnal. Ez lehetséges, hogy azért van, mert a halálával szűnt meg a cég?

Ha igen, mi történik a cég vagyonával?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.29. 15:53

Ja igen. Bocsánat.

ObudaFan # 2010.08.29. 13:19

Mármint elbirtoklás lesz vagy sem, nem elévülés. :)

Ha nem rendelkeztek róla, akkor is azért tudhattak arról, hogy a cégnek van ingatlana, így én nem tartom lehetetlennek, hogy akkor el lett birtokolva.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 19:21

Nem lesz ott elévülés. Ha rendelkeztek a megszűnéskor az ingatlanvagyonról, akkor azzal megszakadt. Ha nem rendelkeztek, akkor nyilvántartáson kívüli tulajdonosok vannak, akik nem tudnak a tulajdonjogukról, velük szemben nyugszik az elévülés.

Mondta ObudaFan már az elején: vagyonrendezés, megváltás.

Tina25 # 2010.08.28. 17:56

Igen megszűnt a cég.

1994-ben lett az új tulajdonosé és 1999-ben megszűnt.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.28. 16:48

Azt mondtad, már megszűnt a cég.

Tina25 # 2010.08.28. 12:29

Sajnos rosszul fogalmaztam meg a kérdésemet,ezért félreértettük egymást.

Az előzőekben leírt ingatlannal kapcsolatos lenne a kérdésem. Most jártam pontosan utána az időpontoknak és a cég már 1994-óta az új tulajdonosé.
Így letelt a 15 év.
Ebben az esetben mi legyen a következő lépésem? Hogyan indítsam el az elbirtoklás pert és kb: mennyi ideig tart az eljárás?

ObudaFan # 2010.08.28. 10:49

A tulajdonjog bejegyzését pedig polgári perben lehet kérni.