elbirtoklás


prudens # 2010.10.07. 19:10

Kacsa11,

Eszerint jól sejtettem, és félreértetted az állításaimat. Azaz nem velem vitatkoztál mostanáig, hanem azzal, amiről csak hitted, hogy én állítom. Ezt szerintem kár folytatnod, de ha ragaszkodsz hozzá, megteheted nélkülem is.

Impossible # 2010.10.07. 19:14

prudens,

kedves kácsával ne próbálkozz, esélytelen :D

Kacsa1111 # 2010.10.07. 20:12

Kedves prudens,

ez egy elég gyenge kihátrálásra sikerült...úgy veszem, hogy beláttad, hogy tévedtél...ismét.:)


Kacsa11

prudens # 2010.10.07. 20:22

OFF

Kacsa11,

"Úgy veszed"? :-)

Komolyan mondom, mint az oviban... :-)

ON

Impossible # 2010.10.07. 20:27

hagyjad már szegényt :D

guba # 2010.10.08. 05:10

Kacsa, lehet, hogy prudensnek ebben a vitában nincsen igaza, de - szemben veled - korrekt vitapartner, és tiszteletre méltóan képviseli az álláspontját. Miért fáj az neked, hogy nem akarja belátni? Ettől a gusztustalan személyeskedéstől nem fogsz megdicsőülni...

Kacsa1111 # 2010.10.08. 05:49

Kedves guba,

ha nem pont te mondtad volna, még lehet, hogy el is szégyeltem volna magam.:)


Kacsa11

guba # 2010.10.08. 10:11

Akkor már fejlődsz.

Kacsa1111 # 2010.10.08. 10:46

te is.


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.09. 06:53

Mondjak én is valamit?

Kacsa1111 # 2010.10.09. 07:07

Kedves kbs,

a világért se tartsd magadban!:)))


Kacsa11

Encóka # 2010.10.10. 21:18

Kedves Fórumozók!
A tudásotokra lenne szükségem:
A nagypapám elbirtoklást kíván elindítani. 1958 óta folyamatosan, megszakítások nélkül birtokolja az ingatlanát, az adásvételi szerződés is megvan róla, csak éppen a tulajdonjog nem lett bejegyezve. Voltam az illetékes városi bíróságon, ahol utána kérdeztem, hogy hogyan kell egy elbirtoklást elindítani ügyvéd nélkül. Nagyjából elmondták.
Viszont arról nem beszéltek, hogy hogyan lehet költségmentességet kérni, sem az illetékfeljegyzési jogról, sem arról, hogy kik lehetnek a tanuk és azt sem mondták el, hogy mit jelent az, hogy "közvetítői eljárás nem volt folyamatban".
Itt jönnének a kérdéseim:

  • mi a költségmentesség feltétele?(Papán nyugdíja 82ezer forint körül van, özvegy, és a most elbirtokolni kívánt ingatlanon kívül semmije sincsen, ingóságai értéke is szinte a nullával egyenlő)
  • mi az illetékfeljegyzési jog?
  • mit jelent az, hogy "közvetítői eljárás nem volt folyamatban? (Amíg nem tudom, hogy mit jelent, addig nem szívesen írom bele a keresetlevélbe.
  • az 5 tanú családtag is lehet, vagy a vérségi viszony kizáró ok?
  • ja és még egy kérdés: a földhivataltól mit kell kikérni a keresetlevélhez csatolva?

Ha tudtok, akkor kérlek válaszoljatok. Előre is köszönöm. Encó

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.11. 10:34

Azt nem mondták, hogy az elbirtoklás itt nem lesz jó? Ha adásvételi szerződése van, akkor nem jogcím nélkül birtokolt.
Szerintem erre az ún. rendezetlen tulajdonosi jogállású (vagy hogy hívják) ingatlanokra vonatkozó eljárást kell alkalmazni. Az nagyjából azt jelenti, hogy ha az adásvételi szerződésnek nincs nagy baja, akkor bejegyzik a tulajdonjogot. Még bíróság se kell hozzá.

Amúgy valószínűleg van a papának leszármazója, aki az örökségnek várományosa. Igazán megelőlegezhetné a költségeket.

kisemmizve # 2010.10.15. 13:15

Üdvözlök minden kedves fórumozót!
Röviden elmesélném élettörténetemet,kérném szaktudásukkal világosítsanak fel,mert a teljes fórumot végigolvasva nem tudom eldönteni hányadán is állunk:
Történés :1978-ban mentem feleségül egy gazdag család (később derült ki) részeges kicsapongó életvitelű egy szem gyermekéhez.1979-ben közösen kezdtünk el építkezni
nagyrészt apósomék finanszírozásában,melynek eredményeként 1984-ben lakhatási engedélyt kaptunk a kész házra.1995-ben apósomék(baleset) halálakor férjem megörökölte a családja cégeit ,autóit,telkeit és haltavait.
Engem,mint megunt feleséget otthagyott egy fiatalabb nőcskéért azzal a kijelentéssel(szóban):itt hagyja nekem a házat:az enyém ,neki úgyis van még néhány!!!éljek boldoguljak.
Azzal összeszedte az iratait cuccait és elköltözött,élte életét míg a vagyon tartott!!!!
Mára semmi nincs már abból amit a szülei verejtékes munkával anno összehoztak.
Pár hete megkeresett hogy van e pénzem kifizetni a ház felét vagy adjuk el és osszuk a pénzt?!!!???..
A ház és a telek az Ő nevén van a mai napig,nekem nem volt se pénzem se igényem hogy átírassam no és persze papírom sem!
A közüzemi díjak az én nevemre jönnek már 15,5 éve kivéve a vízdíjat ,mert a Víztársulattal nem jutottam dűlőre.
A házat 15,5 éve tartom rendben ,fejlesztem a kis fizetésemből,(300M2).
Az egész életem munkája benne van az ingatlanban,erőmön felül tartottam fent egy ekkora házat.
Kérdésem elbirtokoltam-e a házat??
Köszönöm előre is a válaszokat.

kisemmizve # 2010.10.15. 13:16

Üdvözlök minden kedves fórumozót!
Röviden elmesélném élettörténetemet,kérném szaktudásukkal világosítsanak fel,mert a teljes fórumot végigolvasva nem tudom eldönteni hányadán is állunk:
Történés :1978-ban mentem feleségül egy gazdag család (később derült ki) részeges kicsapongó életvitelű egy szem gyermekéhez.1979-ben közösen kezdtünk el építkezni
nagyrészt apósomék finanszírozásában,melynek eredményeként 1984-ben lakhatási engedélyt kaptunk a kész házra.1995-ben apósomék(baleset) halálakor férjem megörökölte a családja cégeit ,autóit,telkeit és haltavait.
Engem,mint megunt feleséget otthagyott egy fiatalabb nőcskéért azzal a kijelentéssel(szóban):itt hagyja nekem a házat:az enyém ,neki úgyis van még néhány!!!éljek boldoguljak.
Azzal összeszedte az iratait cuccait és elköltözött,élte életét míg a vagyon tartott!!!!
Mára semmi nincs már abból amit a szülei verejtékes munkával anno összehoztak.
Pár hete megkeresett hogy van e pénzem kifizetni a ház felét vagy adjuk el és osszuk a pénzt?!!!???..
A ház és a telek az Ő nevén van a mai napig,nekem nem volt se pénzem se igényem hogy átírassam no és persze papírom sem!
A közüzemi díjak az én nevemre jönnek már 15,5 éve kivéve a vízdíjat ,mert a Víztársulattal nem jutottam dűlőre.
A házat 15,5 éve tartom rendben ,fejlesztem a kis fizetésemből,(300M2).
Az egész életem munkája benne van az ingatlanban,erőmön felül tartottam fent egy ekkora házat.
Kérdésem elbirtokoltam-e a házat??
Köszönöm előre is a válaszokat.

guba # 2010.10.15. 14:22

Nem.

prudens # 2010.10.15. 14:29

kisemmizve,
Elvileg elbirtokolhatta a házat, igen, ha több mint 15 év telt már el azóta, hogy a volt férje elköltözött, és azt mondta, hogy az Öné a ház. Kérdés persze, tudná-e Ön ezt bizonyítani a bíróság előtt.

guba # 2010.10.15. 14:38

Prudens, a szóban kötött ingatlan-adásvételi szerződés is feltétele az elbirtoklásnak?

prudens # 2010.10.15. 14:51

guba,

"Kisemmizve" hihette azt a volt férj szóbeli ígérete alapján, hogy végleg az övé a ház, nem? Ez - és a házzal járó költségek viselése - nem elég a "sajátjaként" való birtokláshoz?

Egyébként a férj kijelentése az elköltözéskor nem annyira adásvételi szerződés megkötése volt, hanem inkább ajándékozás, vagy még inkább a házassági életközösséget felbontó valamiféle elszámolás része.

guba # 2010.10.15. 15:42

Nem elég.

Egyébként pedig az elbirtokló mindig jogcím nélkül birtokol. Ha már „„Kisemmizve“ hihette azt a volt férj szóbeli ígérete alapján, hogy végleg az övé a ház,”, akkor van jogcíme a birtoklásra. Tehát erre eleve öngól hivatkoznia annak, aki elbirtokolni szeretne.

kisemmizve # 2010.10.16. 10:54

Kellemes napot mindenkinek!
Akkor most hogyan is van ez??
Ha akkor szóban nekem adta,akkor nem lehet elbirtoklásért szót emelnem,mert mint tulajdonos laktam ott.??
Tulajdonos nem vagyok,mert vélelmezem hogy a szóbeli ígéretét nem fogja elismerni (tekintve a jelen anyagi helyzetét).
Két szék között a földön vagyok??
Köszönettel.

prudens # 2010.10.16. 11:11

kisemmizve,
azt kellene bizonyitania egy perben, hogy On 15 even keresztul ugy hitte, hogy vegleg az One a haz. Ezt jol magalapozhatta, ha a volt ferje ezt az elkoltozesekor kifejezetten kijelentette. De ha a volt ferje ezt most letagadja, akkor kerdes, hogy be tudja-e On bizonyitani (pl. tanukkal, levelekkel). Ha nem, akkor nehezen tudja alatamasztai, hogy miert hitte, hogy a haz az One.

guba # 2010.10.16. 15:56

Két szék között a földön vagyok??

Így is lehet összegezni.
Az elbirtoklás egy eredeti tulajdonszerzési mód, ami azt jelenti, hogy a korábbi tulajdonosra tekintet nélkül szerez tulajdont az elbirtokló. Ezért írtam, hogy teljesen hibás lenne neked arra hivatkoznod, hogy bármilyen jogcímen a férjed engedte át neked tulajdonát, mert akkor az már egy átruházás lenne, amely nyilván kizárja, hogy egyidejűleg felmerülhessen az elbirtoklás.
Átruházással pedig szintén nem tudtál tulajdont szerezni, mert szóbeli nyilatkozat volt.

kisemmizve # 2010.10.16. 16:11

Lát itt valaki valamilyen megoldást akkor azon kívül hogy menjek a Dunának??

guba # 2010.10.16. 16:50

Az ingatlan fele, mint házassági közös tulajdon szerintem téged illethet.