vagyis pereljetek!
Pihenőnapra eső fizetett ünnep.
Általános összefogással perelünk!!!!!!
Tisztelt szakértők!
Érdekes eset történt munkahelyemen. Egy ipari üzemről van szó, ahol kb. 240 ember, köztük én is 2002-től folyamatos munkarendben dolgozunk. Nem volt ünnepnap, nem volt hétvége. Plussz juttatésként a pótlékokat emelték magasabbra a szokásosnál az éjszakást 55%-ra, a délutánost 35%-ra. Folyamatos 20%, vasárnapi pótlék, és fizetett ünnep nem volt. Tavaly augusztustól annyi engedményt tettek, hogy ha fizetett ünnepen mentünk dolgozni, a műszak mellé megkaptuk annak az összegét is.
Ez év januárjától más lett a neve a gyereknek, már négyműszakban dolgozunk, az ég világon a néven kívül semmi nem változott a műszakbeosztásban. Erre hivatkozva a pótlékokat 47,5-re és 27,5%-ra csökkentették, és kapjuk a vasárnapi +50%-ot is A szakszervezet kinyitotta a száját, hogy ez így nem jó, mire hosszas tárgyalások után azt mondta a cég vezetősége, hogy hajlandó fizetni, 3 évre visszamenőleg (tehát 2003-tól, pedig egy évvel régebben vagyunk négyműszakosak) megkapjuk a fizetett ünnepekre járó összeget. A vasárnapi 50%-okat, és a folyamatos 20%-ot felejtsük el, mert az szerintük benne volt az emelt műszakpótlékban az évek során. A szakszervezet szó nélkül belement, sőt igyekezett rábeszélni az embereket, hogy ez nekik is így a legjobb. Talán megvették őket.
Azt is mondta még a cégvezetés, hogy azt a pár tízezer forintot kifizetik nekünk, és mi aláírunk egy papírt, hogy további követeléseink velük szemben nincsenek. De ha valaki perel, akkor lehet, hogy nyer több 100ezer forintot, viszont hamarosan el kell búcsúznia a cégtől.
A helyzet most úgy néz ki, hogy ezért a pár 10ezer forintért mindenki aláírja a papírt, és a cég ennyivel ússza meg pedig talán több is járhatott volna nekünk.
Mivel mi egyszerű kisvégzettségű emberek vagyunk, a joghoz annyit értünk, mint az űrtechnikához, ezért nem tudjuk, hogy igaza van-e a cégnek, és hogy pontosan mi az ami JOGOSAN jár nekünk az előbb felsorolt dolgok közül, és mi az, amiben nekik van igazuk, és tényleg nem jár nekünk az a pénz. Egy nyílt fenyegetés biztosan van a dologban, ráadásul 240 emberrel szemben, ez azt hiszem, nem helyénvaló.
Ha valaki tud valamit mondani nekem, kérem mihamarabb tegye meg. Pénteken elénk teszik a papírt, hogy elfogadjuk, az ajánlatukat, vagy perelünk. Előre is köszönettel. Atlon@mailbox.hu
Sziasztok!
Az én kérdésem a következő:
Színházi dolgozó vagyok, hetente egy fix (hétfői) és egy változó szabadnapot kapok. Érdekelne, hogy jogszerű-e a munkáltatómnak az a gyakorlata, hogy ezen a héten a második szabadnapomat márc. 15.-ére adja ki? Magyarul: Hiába fizetett ünnepnap 15.-e, nekem (és kollégáimnak) kiadott pihenőnapként van elkönyvelve, így a hétre további szabadnapot nem kapunk.
Előre is köszönöm a segítséget!
Dehogy teheti meg, ez joggal való visszaélés.
Csacsi4!
A főnöködet akár gengszternek is nevezhetjük. Szerintem az ügy megérne egy próbapert.
Lenne még egy kérdésem.
A munkavállalók folyamatos műszakban dolgoznak. (Uszoda, mely hétvégeken is nyitvatart.) Egyéves munkarend van nekik kidolgozva. Ezen belül a havi műszakbeosztást a vezetőjük szükség esetén megváltoztathatja (pl. táppénz, szabadságolás esetén). De megteheti-e azt, hogy a fizetett ünnepeket azoknak a dolgozóknak, akik éves munkarendjük szerint azon a napon dolgoznának, de az uszi zárva van, minden esetben pihenőre teszi át. Vagyis az adott hónapban, amikor a munkavállalónak pihenőnapja lenne, ezt a napot átteszi munkanapra, a fizetett ünnepet pedig helyette pihenővé. Így az összes munkavállaló minden fizetett ünnepen pihenőnapot kap.
Vajon törvényileg megtehető-e ez?
Nem értem mi nem világos abból amit írtam. Ha a dolgozó munakrendje szerint a fizetett ünnepen munakvégzésre kötelezett vagy az lett volna, akkro jár a távolléti díj, ha nem akkor nem. Ez igaz mindenkire, az ötnaposra, a folyamatodra minden munkarendre. ha valaki egy vasárnapra eső fizetett ünnepen dolgozik, vagy dolgoznia kellett volna, akkro jár. Ha nem, nem.
A folyamatosban dolgozó, ha pihenőnapja egy olyan csütörtök, ami egyébként fizetett ünnep, arra a napra nem jár neki távolléti díj.
Az uszodára is érvényes ez. A fizetett ünnep dolgozónként különböző, attől függően, hogy a munkarend szerint dolgozni kellett volna vagy sem. Az egyműszakos ötnapos munakrendben dolgozók meg nem kapnak a hétvégére eső fizetett ünnepek után semmit.
Még egy kérdésem lenne, amivel nem tudunk közös nevezőre jutni.
A megszakítás nélküli munkarendben, vagy folyamatos műszakban dolgozó munkavállalónak szombatra és vasárnapra eső fizetett ünnep díjazása jár-e, ha munkarendje szerint dolgozna. Természetesen pótlékok nélkül, mivel ténylegesen munkát nem végez.
Ugyanis felvetődött az a vélemény is, hogy mivel az egyműszakban dolgozó munkavállaló szombat-vasárnapra eső fizetett ünnepre nem kap semmilyen díjazást, ezért a megszakítás-, illetve folyamatos műszakban dolgozónak sem jár, hiába lenne munkarendje szerint munkanapja.
Vagyis a szombat-vasárnapra eső fizetett ünnepre pihenőnapot kellene írni akkor is, ha a munkavállalónak ott munkarendje szerint dolgoznia kellene.
És még valami, amiben szeretnénk, ha segítenél.
Aban az esetben, ha a munkavállalók folyamatos műszakban dolgoznak, de minden ünnepnapon zárva van az uszoda (mert ilyen munkahelyről lenne szó), vajon milyen díjazás jár a fizetett ünnepi napokra.
Ugyan azt kapja, mint mondjuk egy megszakítás nélküli munkavállaló, akinek a munkahelye ünnepeken is üzemel, vagy a zárvatartás miatt mindenkinek pihenőnap jár?
Mivel ugye az egyműszakos sem dolgozik, ha a fizetett ünnep hétköznapra esik, mégis megkapja rá a távolléti díjat, függetlenül attól, hogy ténylegesen munkát nem végez, hanem otthon pihen.
Távolléti díj annak jár fizetett ünnepen, aki az adott napon munkarendje szerint munkavégzésre lett volna köteles. Ha dolgozik is rajta, mert a munkáltatója megszakítás nélküli munkarendben működő munkáltató, akkor jár neki a távolléti díjon felül az alapbér, és 100% pótlék is.
Sziasztok!
A kérdésem a következő lenne:
Ha megszakítás nélküli munkarendben dolgozó munkavállaló pihenőnapja hétköznapra esik (hétfő-péntek), és ez a nap fizetett ünnep, akkor a munkavállalónak pihenőnapot kell-e adni, vagy jár neki is a fizetett ünnepre a távolléti díj, mint egy egyműszakos munkavállalónak.
Függetlenül attól, hogy végül is tényleges munkát nem végez, hiszen pihen.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02