GYED,GYES, táppénz


posel # 2014.01.10. 13:14

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék érdeklődni, hogy kapok-e választ a 2.-án feltett kérdésemre, mert nagyon sürgető lenne!

Köszönettel

anne01 # 2014.01.09. 16:44

Jucipók

Dolgozhatsz. GYES, GYED melletti munkavégzésnél nem feltétel, hogy mikor született a gyermek, vagy mikor álltál újra munkába.

Jucipók # 2014.01.09. 13:34

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy az új GYES szabályok vonatkozásában, én igényelhetem-e a GYESt. 2011.okt. 08-án született a gyermekem, GYEDet igénybe vettem rá.2013.augusztus 31-ig visszatértem munkahelyemre. Mivel 2014. január 1-től GYES mellett lehet 8 órában dolgozni, igényelhetem-e most a GYESt január 1-től? VAgy azokra vonatkozik csak, akik még ezután kezdenek dolgozni, ill. ezután igénylik a GYESt?
Válaszát előre is köszönöm.

kriszi19@hotmail.com # 2014.01.09. 08:51

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő: 2 éves gyermekemmel jelenleg GYED-ben részesülök, szeretnék munkába állni orvosként. Azt szeretném megtudni, hány órára illetve hány ügyeletre vagyok kötelezhető?

Köszönöm!

Laula # 2014.01.08. 21:47

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg gyeden vagyok áprilisig utána pedig gyesen még 1 évig. Szeretnék 8 órában dolgozni, de a régi munkahelyem megszűnt. Vagyis csak abban a városban ahol Én dolgoztam.
Szóval mennék Én más munkáltatóhoz, de mivel ennél a cégnél több mint 3 éve vagyok és jár egy havi végkielégítés ezért nem szeretnék Én felmondani illetve közös megegyezéssel kilépni. Így pedig úgy vélik Ők nem mondhatnak fel a gyermekem 3 éves koráig. Amennyiben megszüntetném a fizetés nélküli szabadságot, felmondhatnak e azzal az indokkal hogy megszűnt a lakóhelyemhez legközelebb eső üzlet? Egy másik 60 kilométere van tőlünk és nem fizetnek utiköltséget, és buszom sem lenne hazafelé zárás után. De ha itt megszűnik a munkaviszonyom és még nem találok másikat, akkor az oep fizetni fogja nekem a gyedet. Mert ez a munkahely gyed kifizető hely. Azért kéne megtennem ezeket a lépéseket mert ha találok másik munkahelyet ott mindig azonnal kell kezdeni és a sok procedúra hosszadalmas ideje miatt elesnék a lehetőségtől. Illetve még azt is olvastam, hogy a munkáltató engedélyével másik helyen is dolgozhatok miközben náluk is állományban vagyok, csak azt mondták akkor nem vagyok jogosult a gyedre. Vagyis a gyed melletti 8 órás munkavégzés csak 1 munkáltatóval valósítható meg. Úgy nem, hogy náluk gyeden vagyok a másiknál meg 8 órában dolgozok. Hogy tudnám megoldani ezeket a problémákat? Hiszen a gyes alatt mindenképpen dolgoznom kell. De ha nem mondhatnak fel a gyermek 3 éves koráig akkor nekem kell vagy közös megegyezéssel akkor pedig elesek a végkielégítéstől.

Köszönettel!

rizsa30 # 2014.01.07. 19:32

Tisztelt szakértők!
A feleségem 2012.09.10-én szülte meg kislányunkat. Jelenleg gyed-en van.2014 juniusára várjuk a második babánkat.
Kérdésem a következő lenne:

  • 2014 Januártól visszamenne dolgozni de mivel 2012 januárjától a szülésig táppénzen volt ezért szabadsággal kezdene,majd veszélyeztetett terhesként elmenne táppénzre akkor járna neki a gyed és a táppénz egyszerre a szülésig?

Jogilag ez kivitelezhető? A munkahelyén tudnak a második terhességről és nyilatkoznunk kellene.
Tarthat-e a az esetleges elbocsátástól? Ő egy nagy multinál dolgozik 6 éve.
Köszönettel
rizsa30

sebarbi # 2014.01.07. 14:05

Tisztelt Szakértő!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy az új GYES szabályok vonatkozásában, én igényelhetem-e a GYESt. 2011.júl.27-én született a gyermekem, GYEDet igénybe vettem rá.2013.július 28-tól visszatértem munkahelyemre. Mivel 2014. január 1-től GYES mellett lehet 8 órában dolgozni, igényelhetem-e most a GYESt január 1-től? VAgy azokra vonatkozik csak, akik még ezután kezdenek dolgozni, ill. ezután igénylik a GYESt?
Válaszát előre is köszönöm.

Üdv

BSB

Gorgo # 2014.01.05. 14:49

Tisztelt Szakértő!
2014. január elsejével visszakerültem 8órás munkaállományba. Az új rendelet alapján most ne mondjam le a gyest, ami 2014. augusztus 3-ig járna,vagy le kell mondanom?
Köszönettel

Edit4 # 2014.01.04. 18:40

Tisztelt Szakértő!
Menyemnek három hónapja van magyarországi munkaszerződése, napi négy órát dolgozik otthonról, távmunkában.
Kérdésem: mikor lesz meg a gyed jogosultsághoz szükséges biztosítási jogviszonya? (egy év? vagy részmunkaidő esetén ez másként alakul?)
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel
Edit4

posel # 2014.01.02. 13:00

Tisztelt Cím!

A GYED extra bevezetésével lehetőségem nyílik, hogy heti 40 órás munkaviszonyban visszamenjek dolgozni. Kislányom másfél éves, csak júliusban tölti be a 2. életévét. Az új szabályok értelmében nem kell visszamondanom a GYED-et. Kérdésem lenne, hogyha ismét teherbe esnék, és veszélyeztetett terhes lennék (mert a kislányommal is az voltam sajnos), tehát táppénzre küldenének, akkor a GYED-et vissza kellene-e mondanom, vagy megkaphatom mindkét ellátást egyszerre. Valamint ha visszamegyek dolgozni, és a kislányom beteg lesz, igényelhetek-e gyermekápolási táppénzt vagy sem.
Válaszát előre is köszönöm!

anne01 # 2014.01.02. 11:16

clody0604

Csak akkor lenne lehetséges, ha a harmadik gyermek 2013.12.31. után született volna.

clody0604 # 2014.01.01. 12:50

Tisztelt Forum!!!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy 3 gyermekem van a legkisebbel gyeden vagyok 1 èves múlt, a másik kettő gyermekem 5 ès 6 éves ès tartós betegek.A kèrdésem az lenne hogy most akkor a gyed mellett igényelhetem még a két gyerkőcre a gyest is ami 10 éves korukig jár?? Köszönöm mielöbbi válaszát ès segítségét!!!

Éva60 # 2013.12.11. 11:50

Tisztelt Szakértő !

Próbaidőm 2014 02 10.-én telik le utána határozott idejű munkaszerződést kíván havonta a munkáltatóm kötni.
Kérdésem most derült ki állapotos vagyok valószínű veszélyeztetett terhesként beteg állományba kényszerülök.

Van.-e jelentősége terhességbejelentésének az időpontját halogatni?? Táppénz jár.-e ??? Illetve mien ellátások illetnek meg ha időközben megszüntetik a munkaviszonyt?

Nagyon Köszön szíves válaszát!

norcsika79 # 2013.12.06. 11:50

Tisztelt Szakerto,
Korabban feltettem azt a kerdest, hogy ha 2013. julius 1. ota Szlovakiaban van munkaviszonyom (3 napot kint, kettot Mo-on dolgozok le), elotte pedig tobb mint 10 eve folyamatos munkaviszonyom volt Mo-on, akkor gyermekvallalas eseten honnan vagyok jogosult ellatasra (Gyes, GYed, stb)ha egy-ket even belul gyermeket tervezunk?
A valasza az volt, hogy a TB illetekes orszagban vagyok jogosult ellatasra.
Ugy tudom Szlovakiaban csak 2 ev munkaviszony utan jar az ellatas es az nem feltetlenul fog teljesulni.
Elofordulhat-e az, hogy egyik orszagbl sem kapok penzbeli ellatast?
Nem az alap ellatasra gondolok, hanem ami a fizeteshez kotott.
Elnezest kerek, hogy ilyen laikusan fogalmazok
Koszonettel
N

greskoo # 2013.12.06. 11:32

Tisztelt Munkajogász!
A kérdésem a következő lenne.
Közalkalmazott vagyok, 2012. 02. 07-én született a lányom. Előtte teljes munkaidőben dolgoztam, TGYÁS és GYED után, 2103. novembertől heti 30 órában kezdtem meg a munkába állásomat, jelenleg az összegyűlt szabadságomat töltöm. A munkáltatóm a szabadság idejére a heti 30 órás bért számfejtette, a MÁK viszont nem állapított meg GYES-t erre az időre, mivel az összegyűlt szabadságom a heti 40 órás munkaviszonyból származik.
Kinek van igaza?
Köszönettel : Katalin

pami63 # 2013.12.06. 10:42

Tisztelt Szakértők !
2013.04.29.-ig gyesen voltam, ezután főállású egyéni vállalkozóként dolgoztam 09.30.-ig , ezután 30 napra szüneteltettem a vállalkozást , de közben november elején volt egy 27 napos munkaviszonyom. December 1.-től újra indítottam a vállalkozást . Közben kiderült , hogy veszélyeztetett terhes vagyok , így kiírtak táppénzre. A biztosításom 28 napra szünetelt közben és a 2013. évi összes biztosításban töltött időm összesen 195 nap . 2014. 04.15.-re vagyok kiírva szülésre.
Kérdésem , hogy ha 2014.04.15.-ig táppénzen leszek ,akkor jogosult leszek -e a TGYÁS-ra és a GYED + Gyes-re. Mi lesz ezen juttatások alapja . / Az egyéni vállalkozás alatt minimálbér , a munkaviszony alatt 170000 Ft bér volt .
Köszönettel : Pami

vaczkor... # 2013.12.06. 09:50

berkialex 2013.12.04. 14:47

Tisztelt szakértők!

2 hónapos kismama vagyok, második gyermekemet várom.
A kislányom 4 éves, tartós betegsége miatt kapok gyest és 2 éve már teljes munkaidős munkaviszonyom van e mellett.

A kérdésem a következő:

Miből fogják számolni a TGYS-t és a GYED-et.
2014.Július 25-ére vagyok kiírva a babával.
Ha nyugdíjas édesanyám nevére átkérem a gyest, akkor kaphatjuk a gyermek megszületése után is a gyes-t?
Köszönettel:
Alexandra

A tgys-t a 2013.01.01-től 2013.12.31-ig elért keresetéből fogják kiszámolni.

A jelenlegi szabályok szerint a TGYS és a GYES, valamint a GYED és a GYES közül egyidejűleg csak egy ellátás és csak az egyik szülő részére folyósítható, (ez vonatkozik a nagyszülőre is), azonban 2014.01.01-től mindez a tervek szerint megváltozik.

http://www.parlament.hu/…49/13049.pdf

berkialex # 2013.12.04. 13:47

Tisztelt szakértők!

2 hónapos kismama vagyok, második gyermekemet várom.
A kislányom 4 éves, tartós betegsége miatt kapok gyest és 2 éve már teljes munkaidős munkaviszonyom van e mellett.
A kérdésem a következő:
Miből fogják számolni a TGYS-t és a GYED-et.
Július 25-ére vagyok kiírva a babával.
Ha nyugdíjas édesanyám nevére átkérem a gyest, akkor kaphatjuk a gyermek megszületése után is a gyes-t?

Köszönettel:
Alexandra

zsoka78 # 2013.12.04. 13:00

Zengőbérci, köszönöm.

Zengőbérci # 2013.12.03. 14:50

l

Zengőbérci # 2013.12.03. 14:49

t.edike 2013.11.29. 19:44 Érdeklődni szeretnék, hogy valóban nem leszek jogosult szülés után semmire, hogy a felmondásba az szerepel hogy a munkavállaló mond fel?! Előre is köszönöm a választ!

A munkaviszony megszűnésének/megszüntetésének a módja nem befolyásolja a TB ellátásra való jogosultságot.

Az viszont igen, hogy az igénylőnek van-e munkaviszonya/biztosítási jogviszonya. Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira ugyanis főszabály szerint az jogosult, aki biztosított, azaz van fennálló munka/közalkalmazotti/köztisztviselői/válalkozói stb. jogviszonya.

Zengőbérci # 2013.12.03. 12:06

flora888 2013.12.01. 23:54

Tisztelt Szakértők!

Előre is nagyon köszönöm szíves válaszukat!
Élettársam Németországban dolgozik, egyenlőre heti 20 órában, én itthon egy multinál 3. éve, nagyon jó fizetéssel. Lombik programban veszünk részt, remélem márciusban megtörténik a beültetés. Utána kb. a 6. hónapig szándékozom terhesen dolgozni még a cégemnél (persze ha minden rendben megy), utána pedig a párommal szeretnék együtt felkészülni a szülésre, és kint tervezek szülni. Kint össze fogunk házasodni, még a gyermek születése előtt.
Kérdésem:
Ha kint szülök, jár-e a magyar Gyes/Gyed, ha életvitelszerűen kinn vagyok, és kint nem volt még munkaviszonyom?

Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó EU-s jogszabályok, határozzák meg.

Azt, hogy mely tagállamból részesül egy család ellátásban, jogszabály rendezi - közigazgatási eljárás keretében kerül meghatározásra az, hogy az adott tagállam rendelkezik-e elsődlegesen joghatósággal a családi ellátások folyósítására -, tehát sohasem az ügyfél döntése határozza meg azt, hogy mely tagállam folyósít ellátást a részére.

amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékenységükből fakadóan az EGT (Európai Gazdasági Térség) két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.

  • Példa: Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa Németországban folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Németországban tartózkodik, akkor Németország rendelkezik joghatósággal.

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

(És mi van akkor, ha nem jelentem be a cégemnél a kinntartózkodást, úgyis bankszámlára utalják a pénzt?)

A jogszabály alapján köteles minden, a folyósítást érintő körülményt 8 napon belül bejelenteni!

Ha nem jár, a leendő férjem jogán milyen kinti ellátás illet meg a gyerek születése után? (Ő kint be van jelentve az ottani egészségpénztárba, teljesen legális német alkalmazotti jogviszonya van)

Mindaz megilleti, ami egy német állampolgárt.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Flóra

Zengőbérci # 2013.12.03. 08:24

zsoka78

1991. évi XLIX. törvény

a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról

47. § (5) A felszámolás kezdő időpontjától - a jogszabályok, a kollektív szerződés és a belső szabályzatok és a munkaszerződések keretei között - a felszámoló gyakorolja a munkáltatói jogokat, és teljesíti a kötelezettségeket.

Teendő: A tgys és GYED igényt a felszámolónál kell jelezni, az igényléséhez szükséges Fpglalkoztatói igazolást a felszámolónak kell kiállítania és megküldeni az "OEP"-nek!

zsoka78 # 2013.12.03. 07:48

Kedves Jogászok!

Az ismerősöm olyan helyzetbe került, hogy mialatt gyes-en volt a cég, ahol dolgozott felszámolás alá került, ami még nem fejeződött be, szóval elvileg még munkaviszonyban van. Közben megszületett a második gyerek és most szeretne tgys-t vagy gyed-et igényelni. A munkáltatója azt mondta, hogy ő már nem intézheti neki el, mivel felszámolás alatt van nem írhat alá semmit, hanem a felszámoló biztost kell megkeresnie, az OEP-nél pedig azt mondták, hogy menjen a munkáltatóhoz. Ilyen esetben mi a teendő? És milyen jogszabályban van ez leírva? Előre is köszönöm.

flora888 # 2013.12.01. 22:54

Tisztelt Szakértők!

Előre is nagyon köszönöm szíves válaszukat!

Élettársam Németországban dolgozik, egyenlőre heti 20 órában, én itthon egy multinál 3. éve, nagyon jó fizetéssel. Lombik programban veszünk részt, remélem márciusban megtörténik a beültetés. Utána kb. a 6. hónapig szándékozom terhesen dolgozni még a cégemnél (persze ha minden rendben megy), utána pedig a párommal szeretnék együtt felkészülni a szülésre, és kint tervezek szülni. Kint össze fogunk házasodni, még a gyermek születése előtt.

Kérdésem:

Ha kint szülök, jár-e a magyar Gyes/Gyed, ha életvitelszerűen kinn vagyok, és kint nem volt még munkaviszonyom? (És mi van akkor, ha nem jelentem be a cégemnél a kinntartózkodást, úgyis bankszámlára utalják a pénzt?)

Ha nem jár, a leendő férjem jogán milyen kinti ellátás illet meg a gyerek születése után? (Ő kint be van jelentve az ottani egészségpénztárba, teljesen legális német alkalmazotti jogviszonya van)

Egyáltalán, most még sok minden függőben van, Önök szerint hogy csináljuk, hogy a legjobban járjunk, nem szeretnék elesni az itteni Gyed-től, mivel aggaszt hogy kint a páromnak egyenlőre csak egy fél állása van és hárman (vagy többen ha ikrek lesznek) nem tudunk majd megélni, de azt is tudom, hogy a szülést és az azt követő időszakot egyedül nem tudom itthon végigcsinálni, csakis a párommal együtt, ahhoz meg ki kell költözzek hozzá.

A szülést, úgy tudom ha összeházasodunk a férjem egészségbiztosítója állja, az ő jogán nekem nem kell érte külön fizetni, jól tudom?

A magyar TB-met kötelező a kiköltözéskor megszüntetnem? Ellenőrzi ezt valaki? (a fogorvosomhoz pl. biztos vissza fogok járni)

Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Flóra