GYED,GYES, táppénz


t.edike # 2013.11.29. 18:44

Érdeklődni szeretnék, hogy valóban nem leszek jogosult szülés után semmire, hogy a felmondásba az szerepel hogy a munkavállaló mond fel?! Előre is köszönöm a választ!

annie345 # 2013.11.29. 18:08

Tisztelt Szakértő és Fórumozók!

Párommal jövőre szeretnénk kisbabát, viszont mindenképp szeretnék Gyed-re jogosult lenni. Jelenleg úgy néz ki, hogy 2012. augusztus 18-tól 2013. június 10-ig dolgoztam egyszerűsitett foglalkoztatásban. Majd 2013. augusztus 26-tól határozott idejű szerződéssel dolgozok jelenleg is. A kérdésem az lenne, hogy az egszerűsitett foglalkoztatást is beleszámitják a biztositott napokba, valamint az átlag keresetbe?
Válaszát/válaszotokat előre is köszönöm!

LRLR # 2013.11.29. 14:29

Köszönöm a válaszokat!

Én úgy tudom, hogy ha saját jogon megyek - vagyis mennék betegállományba, akkor az feltétlenül betegszabadságnak minősülne, vagyis 15 napig a munkáltató fizetné és csak utána a TB. A gyermekápolási táppénznél, ha kórházi, ha otthoni, már az első naptól a TB fizeti.

Még egy kérdésem lenne.

Vissza vagyunk hívva december 20-21-ére mindkettő munkanap az idén, újabb vizsgálatra, ez is bentfekvéssel.
Már megérdeklődtem, erre is mindkét napra táppénzes papírt állítana ki a kórház, ha kérném.

Ugyanez a bérelszámoló - nem is tudom, hogy miért kérdeztem rá :S - de gyakorlatilag rábeszélt, hogy szabadságot vegyek ki arra két napra, mivel neki bonyolult már így év végén elszámolni a táppénzt.

Olyan bonyolult lenne ez?

Mivel a cég ünnepek között már bezár, a 23-a lenne az utolsó nap, amikor munka folyik az idén itt nálunk.
Nem tudom elképzelni, hogy más emberek az országban nem mennek december végén táppénzre avagy betegszabadságra és nem a következő évben kell valamilyen korrekcióval lehívni a táppénzt a TB-től...

Zengőbérci # 2013.11.29. 14:15

LRLR

Kedves Fórumozók!

November elején egy pénteki naptól következő hét keddig kórházi táppénzen voltam - bent feküdtem, bent tartózkodtam én is a kórházban - a 10 éves kisfiammal.
Több helyen is azt találtam, hogy a táppénz jár hétvégére is.
A bérelszámolónk csak 3 napot a péntek, hétfő, keddet számolta el táppénznek, vagyis erre kaptam jövedelmet.
Helyesen tette?

Nem, nem tette helyesen!

Gyermekápolási keresőképtelenség esetén nincs betegszabadság, táppénz az első naptól kezdve, minden naptári napra jár!

A másik gondom az, hogy a fiam után már "csak" 14 nap táppénzre vagyok jogosult, még nem járok a határ közelében, de kellemetlen lenne, ha a TB igénybevettnek venné azt a 2 napot is, amire nem is kaptam ellátást.

Ha jól értem nem a TB, azaz az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv, hanem a foglalkoztató TB kifizetőhelye járt el ebben az esetben, azaz a TB nem fogja igénybevettnek venni ezt a két napot, az viszont az előadottak alapján több, mint valószínű, hogy a kifizetőhelyi ügyintéző nem a hatályos Ebtv. előírásai szerint járt el.

Rendes hétfőtől-péntekig 8 órás munkarendben dolgozom és hosszú évek óta van biztosítási jogviszonyom.

Válaszukat/válaszotokat előre is köszönöm!
solvejk

besszerrita # e-mail 2013.11.29. 12:38

Ha szombaton nem dolgoztál volna nem is jár rá táppénz.

Érdeklődnék, hogy a kedves kollegina ezen állítását az 1997. évi LXXXIII. tv. melyik szakaszára alapozza különös tekintettel az alábbiakra:

Ebtv. 47. § (1) A táppénz .... minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is.

LRLR # 2013.11.29. 06:43

Kedves Fórumozók!

November elején egy pénteki naptól következő hét keddig kórházi táppénzen voltam - bent feküdtem, bent tartózkodtam én is a kórházban - a 10 éves kisfiammal.
Több helyen is azt találtam, hogy a táppénz jár hétvégére is.
A bérelszámolónk csak 3 napot a péntek, hétfő, keddet számolta el táppénznek, vagyis erre kaptam jövedelmet.
Helyesen tette?

A másik gondom az, hogy a fiam után már "csak" 14 nap táppénzre vagyok jogosult, még nem járok a határ közelében, de kellemetlen lenne, ha a TB igénybevettnek venné azt a 2 napot is, amire nem is kaptam ellátást.

Rendes hétfőtől-péntekig 8 órás munkarendben dolgozom és hosszú évek óta van biztosítási jogviszonyom.

Válaszukat/válaszotokat előre is köszönöm!

solvejk # 2013.11.26. 22:19

Tisztelt Szakértő!

Sajnos elég egyedi a problémám, s már nem igazán látom át a rendszert. Első gyermekem 2007-ben született, kaptam Tgyást, gyed-et, gyest-is, második gyermekem 2010-ben született, itt is folyamatosan kaptam az ellátást,a gyesem 2013 április 19-én megszűnt.Új munkahelyemen április 20-a óta dolgozom, Táppénzen nem voltam, harmadik gyermekem 2013 decemberében születik. Kérdésem, hogy ebben az esetben mire vagyok jogosult?
Az előző gyermekem által igényelt ellátások alapján biztosított vagyok e? (gyes beleszámít e a 365 napba?)
Mi az alapja a Tgyásnak? Gyednek? Ha előző évben (2012-ben) csak Gyest kaptam illetve Gyed-et? Ha kedvezőbb lenne a helyzet, milyen járandóságokat igényelhet apuka? (Tgyás,Gyed)
Illetve, hogy mit jelent a passzív gyed, gyes?
Köszönettel,

solvejk

ditke28 # 2013.11.24. 20:20

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne:
Nagyon szeretnénk a kislányunk mellé egy kistestvért, ha minden a terveink szerint alakul a kistesó 2014. őszén születne. Azt szeretném tudni mennyi lenne a tgyás-om és gyedem? ( úgy tudom a gyermek születése előtti évet veszik számítási alapnak) én viszont a 2013-as évben a kislányommal voltam gyesen, mellette pedig 6 órában dolgoztam, a brutto fizetésem 86000ft+gyes, ( ebben az esetben csak a 6 órás bejelentésemből számolják, vagy valamit "ér" gyes is? folyamatos munkaviszonyom van 2006. szeptember óta ugyanannál a cégnél, kislányom születése előtt brutto 108000ft volt a fizetésem.
Előre is köszönöm a válaszát!

Ggicca # 2013.11.22. 13:31

Tisztelt Szakértő és Fórumozók! A kérdésem az lenne, hogy ha valaki GYED-be szül bele, azaz még nincs két éves a gyermeke, amikor a kistestvér megszületik, azt megilleti a TGYÁS, vagy csak GYED-et kap továbbra is a 2. gyermek után? Illetve a 2. gyermek után mi számít a GYED (TGYÁS) kiszámításának az alapjául? Értem ez alatt, hogy a szülést megelőző év keresete, vagy a GYED, amit az első gyermek után kapott? Szülési adatok: első gyermek 2012. május, második gyermek várhatóan 2013 december/2014 január.Köszönöm!

Reguka22 # 2013.11.22. 07:15

köszönjük a választ. határozatlan idejű a szerződése.

Anyuka91 # 2013.11.21. 21:13

Tisztelt tanácsadó!

Első gyermekemet 2012.03.19-én szültem. A munkaviszonyom 2011.április 18-tól áll fent.
Jelenleg 7 hetes kismama vagyok és második gyermekem várható születési dátuma 2014.06.13.
Engem az érdekelne, hogy 2014. március 9-én lejár a gyedem és hogy utána mit érdemes csinálni? Elmenni gyesre? Vagy kivenni a bent lévő szabikat? Illetve esetleg elmenni táppénzre. A munkáltatóm kérdezte, hogy nem e tudnék márciustól visszamenni dolgozni. De félek, ha visszamegyek elbocsájtanak.
Válaszát előre is köszönöm!

erikase # 2013.11.21. 17:44

Tisztelt Szakértő!

A problémám a következő: 2004. aug.-tól 2013. dec.31-ig közalkalmazotti jogviszonyom volt, egy iskolában tanítottam, minden évben uj szerződést irtunk. 2012. 09.20-n megszületett első gyermekünk, aki után tgyásra és gyedre vagyok jogosult 2014.09.20-ig. Jelenleg 7 hetes terhes vagyok. Az OEP-nél érdeklődtem, azt a választ kaptam, hogy ha egyéni vállalkozóként mostantól a szülésig biztosított leszek kapok ujra ellátást. Ezt meg is léptem, és szüneteltetem a Gyedet.
A kérdésem: visszakaphatom a Gyedet, ha jövőre az új GYED extra törvényben megszavazzák azt a lehetőséget, hogy GYED mellett lehet dolgozni? A MÁK ügyintéző akinél lemondtam azt mondta, hogy nem kérhetem vissza, mert passziv gyeden voltam. Nem úgy van, hogy ha már egyszer megítélték, akkor az 2014.09.20-ig visszakérhetem? Ráadásul, ha ezt jövőre teszem, akkor már biztosított leszek, hiszen magam után fizetek minden járulékot.

Köszönöm a válaszokat :)

anne01 # 2013.11.21. 15:36

Táppénzen szülésig lehet, és nem mondhatnak fel neki. Azért az még kérdés, hogy határozott vagy határozatlan idejű szerződése van.

Reguka22 # 2013.11.20. 13:18

köszönöm ezt sejtette is.de próba idő után ha el megy táppénzre, meddig mehet? még meg nem szüli a babát vagy? Vagy közben felmondhatnak neki?
Azért hangsúlyoztam ki hogy multi cégnél dolgozik mert azok sok mindent megtehetnek.....

Rocket # 2013.11.20. 10:02

Tisztelt Szakértő! Jelenlegi munkahelyemen 2013. június 24-től dolgozom bruttó 150.000 ft-os bérrel. Előző munkahelyemen 2012. november 9-től dolgoztam 2013. június 21-ig bruttó 167.000 ft-os bérrel, tehát még csak nem is anyagi okokból váltottam munkahelyet. Nemsokkal a munkahelyváltás után derült ki, hogy babát várok, 2014. március 15-re vagyok kiírva. 2012. március 15-től folyamatosan biztosított voltam, ugyan nem egy munkahelyen,de két jogviszony között maximum néhány nap telt el. Jelenleg betegállományban vagyok egyéb betegség miatt november 6-tól előreláthatólag e hét péntekig (11.22.), melyből ha jól tudom, az év közbeni munkahelyváltás miatt az első 8 nap lesz betegszabadság, a többi táppénz. Az orvosom javaslatára igazából már nagyon nem kellene visszamennem dolgozni, hanem egészségügyi okok miatt otthon kellene maradnom a szülésig. A kérdésem az lenne, hogyan alakulna ez esetben a tgyás, a gyed, illetve a táppénz, mert azzal tisztában vagyok, hogyha mostantól nem dolgoznék a szülésig, akkor a táppénz miatt nem lenne meg a 180 napom a mostani munkahelyemen, de mivel rám az átmeneti rendelkezések vonatkoznak, elvileg a régi számítás szerint is megállapítható az ellátásom. Aszerint milyen ellátásra lennék jogosult? Lenne a megállapított összegekre nézve negatív hatással a terhesség végéig tartó táppénz? Válaszát és segítségét előre is köszönöm!

norcsika79 # 2013.11.20. 09:45

Tisztelt Szakerto,

Korabban feltettem azt a kerdest, hogy ha 2013. julius 1. ota Szlovakiaban van munkaviszonyom (3 napot kint, kettot Mo-on dolgozok le), elotte pedig tobb mint 10 eve folyamatos munkaviszonyom volt Mo-on, akkor gyermekvallalas eseten honnan vagyok jogosult ellatasra (Gyes, GYed, stb)ha egy-ket even belul gyermeket tervezunk?
A valasza az volt, hogy a TB illetekes orszagban vagyok jogosult ellatasra.
Ugy tudom Szlovakiaban csak 2 ev munkaviszony utan jar az ellatas es az nem feltetlenul fog teljesulni.
Elofordulhat-e az, hogy egyik orszagbl sem kapok penzbeli ellatast?
Nem az alap ellatasra gondolok, hanem ami a fizeteshez kotott.
Elnezest kerek, hogy ilyen laikusan fogalmazok

Koszonettel
N

anne01 # 2013.11.20. 09:20

Próbaidő alatt nincs felmondási védelem, akkor sem, ha terhes.

Reguka22 # 2013.11.20. 05:27

Nekem olyan kérdésem lenne, hogy a barátnőm munkahelyén éppen próba időn van amiből még kb. 1 hónap van.de közben megtudta hogy állapotos. Attól fél hogy mivel nehéz fizikai munkát végez, ezért valami történhet a babával.most olyan 5-6 hetes terhes.igazából a kérdésem arra irányulna hogy el szeretne menni táppénzre, de attól fél hogy kirúgják, arra gondolt hogy megvárja hogy leteljen a próba idő és utána állítólag határozatlan idejű lesz.Tehát a kérdésem: ha próba idő alatt megy el ki rúgják e? ha utána megy el táppénzre akkor van e joguk kirúgni? Hozzá tenném ő egy multi cégnél dolgozik.

Soósné # 2013.11.14. 13:56

Köszönöm válaszát,mivel mi itt élünk a gyerekekkel Magyarországon úgy vélem nekem innen járna .Megvárom az írásos határozatot.

sortie # 2013.11.14. 09:06

Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó EU-s jogszabályok, határozzák meg.

A koordinációs rendelet alapelvként mondja ki az ellátások halmozódásának a tilalmát.

Ugyancsak alapelv az egy állam joghatósága alá tartozás elve ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy személy egyszerre csak egy országban, főszabályként abban az országban, ahol a munkát végzi fizessen járulékot, ezt hívják lex loci laboris elvnek.

Nézzük a családi ellátásokat:

Azt, hogy mely tagállamból részesül egy család ellátásban, jogszabály rendezi - közigazgatási eljárás keretében kerül meghatározásra az, hogy az adott tagállam rendelkezik-e elsődlegesen joghatósággal a családi ellátások folyósítására -, tehát sohasem az ügyfél döntése határozza meg azt, hogy mely tagállam folyósít ellátást a részére.

Mindezek alapján a kereső tevékenység folytatásának a helye, illetve a család életvitelszerű tartózkodásának a helye határozzák meg azt, hogy mely tagállam hatósága köteles (joghatóság) elsősorban a családi ellátások megfizetésére.

A családi ellátások megállapításánál azonban ezen belül elsősorban a biztosítási elv érvényesül, azaz a biztosítási elv és a területi elv ütközése esetében elsődlegesen a biztosítási elv alkalmazandó.

Amennyiben erre nincs lehetőség - illetve nem alkalmazható -, a területi elv szerint (tehát lakó- vagy tartózkodási hely alapján) kell az illetékes hatóságról, valamint a családi ellátások megállapításáról rendelkezni.

Ha pl. az igénylő Svédországban tartózkodik életvitelszerűen a gyermekével, illetve Svédországban dolgozik, úgy a svéd munkaviszony, illetve életvitelszerű tartózkodás alapján a Svéd Királyság illetékes hatósága állapítja és fizeti meg a svéd jogszabályok szerinti családi ellátást.

A 1408/71/EGK rendelet családi ellátásokat koordináló VII. fejezetében foglaltak alapján amennyiben olyan helyzet áll fenn, hogy a szülők keresőtevékenységükből fakadóan az EGT (Európai Gazdasági Térség) két különböző tagállamából jogosultak ellátásra, akkor a családi ellátás kifizetésére a joghatósággal bíró tagállamot (azt az államot, amelyik a családi ellátásokat fizetni köteles) a gyermek lakóhelye jelöli ki.

  • Példa: Ha az anya Magyarországon rendelkezik munkaviszonnyal és GYED-re jogosult, de élettársa Németországban folytat keresőtevékenységet és a család életvitelszerűen Németországban tartózkodik, akkor Németország rendelkezik joghatósággal.

Amennyiben az anya már kapja Magyarországon a GYED-et és a fentiek később, de a GYED folyósítása alatt kiderülnek a GYED folyósítását határozattal fel kell függeszteni. (Lásd: OEP Állásfoglalás, 2007. január)

  • Másik példa: Amennyiben az ügyfél/igénylő (férje, vagy felesége, vagy élettársa) az EU valamelyik Magyarországon kívüli tagállamában munkaválaló, vagy egyéni vállalkozó, az ügyfél/igénylő viszont a Magyarország területén rendelkezik biztosítási jogviszonnyal (munkaviszony, közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszony, főállású egyéni, vagy társas vállalkozási jogviszony stb.) ÉS a család Magyarország területén tartózkodik életvitelszerűen Magyarország az elsődleges joghatósággal rendelkező tagállam a családi ellátások folyósítására.

Ekkor minden olyan családi ellátás (Csp, GYED, GYES, GYET) megállapítható a részére, amelyek vonatkozásában a hazai jogszabályok szerint a jogosultsági feltételek fennállnak. Amennyiben az ügyfél Magyarországról még nem részesült családi ellátásban Magyarországról igényét benyújthatja.

 Amennyiben az ügyfél/igénylő férje, vagy felesége, vagy élettársa az EU valamelyik Magyarországon kívüli olyan tagállamában munkavállaló, ahol a családi ellátások összege több, mint a magyar ellátás összege jogosult lehet az igénylő a különbözetre. A különbözetet a másik EGT tagállamban az ott dolgozó mások szülőnek kell évente kérelmeznie. Ekkor ez a másik EGT tagállam hatósága E 411-es nyomtatványon kér adatot a Magyar Államkincstártól.

A szóbeli elutasítást semmiképpen ne fogadja el, ragaszkodjon az igény határozattal történő elbírálásához, amelyben a Kincstárnak ki kell fejteni az elutasítás okát.

Ezt követően -ha a döntéssel nem ért egyet- élhet a jogorvoslati jogával.

Soósné # 2013.11.13. 16:36

Tisztelt Szakértő!1999 óta Magyarországon dolgozom.Két gyermekünk van 2 és négy évesek.Itt részesültem ellátásban gyed,családi pótlék.Idén Augusztusban lejárt a gyedem ezért gyest igényeltem.Augusztus 3.-án adtam be a kérelmet,szeptember elején kaptam levelet a MÁK-tól,hogy felfüggesztik a családi pótlékot amíg eljárnak a gyessel kapcsolatban.De majd visszamenőleg megkapom.Mai napon hívtak a MÁK-tól ,hogy sem gyest sem családi pótlékot nem fogok kapni,mert a férjem külföldön dolgozik(Német ország)?én mindig is itthon dolgoztam,és eddig nem is volt gond.Kintről semmiféle ellátást nem kapunk nem is kaptunk soha.Azt válaszolták ,hogy igényeljem meg kintről,nos én nem igényelhetem meg ,mert életvitelszerűen itt lakunk a férjem munkaviszonya januárban lejár.Azt mondták sajnálják,de nekem innen nem jár semmi.Tehát ha jól értem nekem nem jár se gyes ,se családi pótlék hiába van 12 éves munkaviszonyom és nem kapunk más országból támogatást.Azt is közölték hogy örüljek,hogy nem kell visszafizetni mindent.Valóban így lenne?Válaszát előre is köszönöm.:Soósné

sabuci # 2013.11.12. 19:56

Kedves Szakértő!

Kérdésemre nem kaptam választ, ezért bátorkodom ismételten feltenni.

Van két gyermekem, a kisebbik most november 17-én lesz két éves. A harmadik babát március 14-re várjuk. Szeptember 2-ától ismét dolgozom, 8 órában a régi munkahelyemen, de mint korábban is, határozott idejű szerződéssel, ami 2014. októberig érvényes marad. (a korábbi határozott idejű szerződésem TGYÁS alatt, 2012. febr.24-én szűnt meg)
A 3.kicsi után fogok kapni TGYÁS-t illetve GYED-et? Miből fogják számolni?
Úgy tervezem, hogy február végéig dolgozni fogok, tehát elvileg meglehet a 180 nap biztosításom munkaviszonyból. Mi lesz azonban akkor ha esetleg mégsem? Ha pár napra táppénzre kell mennem, akkor az nem számít bele a biztosítási időszakba, jól gondolom?
Segítő válaszát előre is köszönöm:Kata

Anyuka91 # 2013.11.05. 10:00

Tisztelt tanácsadó!

Első gyermekemet 2012.03.19-én szültem. A munkaviszonyom 2011.április 18-tól áll fent.
Jelenleg 7 hetes kismama vagyok és második gyermekem várható születési dátuma 2014.06.13.
Engem az érdekelne, hogy 2014. március 9-én lejár a gyedem és hogy utána mit érdemes csinálni? Elmenni gyesre? Vagy kivenni a bent lévő szabikat? Illetve esetleg elmenni táppénzre. A munkáltatóm kérdezte, hogy nem e tudnék márciustól visszamenni dolgozni. De félek, ha visszamegyek elbocsájtanak.
Válaszát előre is köszönöm!

Szecsi # 2013.10.30. 12:24

Infóként, hátha valaki másnak is lesz hasonló esete:

az OEP-nél azt a tájékoztatást kaptam, hogy az 1 napos megszakítás ellenére is folyósíthatom a passzív gyed-et.

Újabb igénybejelentőt kell beadni a volt munkavállalónak, vissza kell küldeni a tb.könyvét és a munkáltatónak fel kell hívnia a volt munkavállaló figyelmét, hogy semmilyen jövedelemben nem részesülhet a gyed folyósításának ideje alatt.

Boszi20 # 2013.10.30. 08:47

Sziasztok.
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok h megtudjam mi hogyan fogok kapni. 2012. 04.09-én szültem az első gyermekem. Kaptam vele tgyást és gyedet is. A második gyermekem 2014. 05 .... ra várható. Szeretném megtudni, hogy hogy kapnék a legjobban. Ugye 04.09-én lejár a lányommal a gyed. Igénylem rá a gyest ezután. A gyes gondolom a második baba szülésig járna. Arra az egy hónapra vegyem ki a felgyült szabadságom és mennyek tgyásra vagy táppénzre és tgyásra? 1 hónapra érdemes gyest kérni? Nem igazán világosítottak fel a munkahelyemen mert uj a munkaügyes. Légyszi segítsetek mert a mai világban minden pénz számít. Köszönöm előre is

anne01 # 2013.10.29. 07:47

Szerintem ez ügyben a legegyszerűbb, ha az OEP-pel beszélsz. Ha főállású társas vállalkozó és ha jövedelmet nem is vesz fel, a minimum járulékokat meg kell fizetni utána, valószínűleg ezt akarja elkerülni, amikor a gyedért küzd.