GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2009.08.25. 15:04

Üdvözletem!
Egy ismerősöm lánya a következő helyzetbe került, ebben szeretnénk kérni a segítségüket:
A lány nyár elején felmondott a munkahelyén augusztus 31-i határidővel, új munkahelyén pedig szeptember 1-én kezdene. Közben azonban hosszabb betegsége miatt táppénzre került, mely azóta is tart. A gyógyulás ideje egyenlőre kilátástalan.
Kérdése a következő:

táppénz mellett is válthat munkahelyet, új munkahelyén kezdhet táppénzzel,
ezek után a táppénz igazolást új munkahelyén kell leadnia?
Előre is köszönjük a választ!

-------------------
Kérdésére a választ a KMREP Tájékoztató 2009/1 számában találja meg, amely ezzel kapcsolatban a következőket mondja:

V.fejezet: Eljárás a pénzbeli ellátást megalapozó biztosítási jogviszony megszűnését követően folyósított táppénz időtartama alatti új jogviszony létesítése esetében.

1. Ha a folyamatosan passzív jogon táppénzben részesülő személy a táppénz ellátás folyósításának tartama alatt (új) munkaviszonyt létesít, a biztosítási jogviszony létrejöttét vizsgálni kell.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXXIII. törvény (Mt.) 76. §-ának (1) bekezdése alapján a munkaviszony – ha törvény eltérően nem rendelkezik, munkaszerződéssel jön létre. Az Mt. 78. §-ának (1) bekezdése alapján a munkaviszony kezdete a munkába lépés napja. A munkaviszony létrejöttének a munkaszerződésen kívül nincs más jogszabályi feltétele, így a keresőképtelenség önmagában nem zárja ki az új munkaviszony létrejöttét.

A Tbj. 7. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy a biztosítás – amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik – az ennek alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

A társadalombiztosítási jogviszony a munkaviszony kezdetével jön létre, a munkaviszony kezdete pedig a munkába lépés napja, ebből következően a biztosítás a munkába lépés napjától áll fenn, függetlenül attól, hogy a munkaviszony egy korábbi időpontban keletkezett.

Példa:

a)
2004. augusztus 23-tól 2007. március 31-ig állt munkaviszonyban.
2007. március 14-től 2007. június 29-ig táppénz ellátásban részesült.
Keresőképtelenségének ideje alatt 2007. június 18-tól munkaviszonyt létesített.

Ellenőri kivizsgálás során megállapítást nyert, hogy a munkába lépés nem történt meg, így a biztosítási jogviszony sem jött létre. Amennyiben megállapítható, hogy a keresőképtelen személy a munkát felvette, dolgozott és munkabért kapott a munkáltatótól, a táppénz jogalap nélkül került kifizetésre, amelyet meg kell téríttetni.

b)
A biztosított 2004. augusztus 23-tól 2008. május 31-ig állt munkaviszonyban.
2008. június 2-tól keresőképtelen, táppénzt igényel. A táppénz folyósításának tartama alatt 2008. június 25-én munkaviszonyt létesített. Amennyiben a munkát felvette, táppénzre ettől a naptól nem jogosult. Amennyiben a munkát nem vette fel, érvényes munkaszerződése alapján feltételezhetően a passzív táppénz lejártát követő naptól lesz munkavégzésre kötelezett.

----------------------
  • Összegezve álláspontom szerint aktív, majd "P" táppénzt a volt munkáltatójától kaphat, azaz a további folyamatos orvosi igazolásokat ott kell leadni.
(Sajnos nem közölte, a keresőképtelenség kezdő napját...)

Ha 2009.09.01-én -annak ellenére, hogy folyamatosan keresőképtelen beteg és a munkát mégis felveszi- a munkajogviszony és a biztosítás létrejön, de mivel dolgozik, tehát bért is kap -figyelemmel arra, hogy a táppénz keresetpótló juttatás- táppénzre ettől a naptól kezdve nem jogosult.

Ha a munkaszerződést megkötötték, de nem lép munkába a betegség miatt a munkajogviszony létrejöhet, de az új biztosítási jogviszonya csak a táppénz lejártát követő nappal -a munkába lépés napjával jön létre.

Vigyázzon, mert "P" tp. csak 45, illetve 2009.07.31. után kezdődő keresőképtelenség esetén 30 napig folyósítható!!!

További kérdéseivel nyugodtan keresse meg a REP PEEO Osztályvezetőjét, aki szóban részletesebb tájékoztatát tud nyújtani. ----------------
  • Végül néhány hasznos információ egy régebbi hozzászólásomból, hátha tudja használni vagy most, vagy egy későbbi ügyében:
Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő tájékoztatás helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is.

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

Andi777 # 2009.08.25. 16:21

Kedves Kovács Béla Sándor!

Következőben kérném a segítségét:

Két és fél éve dolgozom ugyanannál a cégnél,egy akkor szülni készűlő hölgy helyére.Munkas­zerződésem határozatlan idejű.A hölgy most szeretne visszajönni dolgozni,viszont valaknek mennie kell a magas létszám miatt.Ebben az esetben lehet hivatkozni arra a felmondásnál,hogy létszámleépítés van?(pl:forga­lomcsökkenés mi­att)

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

nora82 # 2009.08.25. 21:14

Dödölle1
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Meg fogom próbálni.
Üdv :)

gigoca # 2009.08.27. 15:50

Tisztelt Szakértő!

Az idén várjuk első gyermekünket.
Segítséget nem kaptam sem a munkáltató, sem a védőnő, sem a MÁK, sem az egészségpénztár részéről, legalábbis érdemben nem. (Tudom, hogy jelen esetben különböző változások történtek e téren, de elkeserítőnek tartom, hogy nem egyértelműen, hebegve-habogva válaszolgatnak a kérdésekre azok, akiktől a "kisember" laikusan segítséget remélne.)
Remélem, minden szükséges információt megadok Önnek, amelyre szüksége van a megfelelő konklúzió levonásához.
Munkaszerződésem a 2009. év végéig szól.
2009. október 5-re van kiírva a baba születésének várható időpontja.
(Lekopogom.) A terhességet jól viselem, problémáim nincsenek, épp ezért mind a mai napig dolgozom, mint fejlesztő pedagógus.
Elmehettem volna már táppénzre is, és itthon lógathatnám a lábamat, de ezt nem csak azért nem tettem meg, mert panaszmentes vagyok, hanem azért sem, mert tudomásom szerint a táppénz jelen esetben a nettó munkabér 60%-a. Sajnos nem mindegy, rész- vagy egész bért tudok hazahozni... Ebből a megfontolásból képzeltük úgy a férjemmel, hogy a szülési szabadságom első 28 napját igénybe veszem még a kiírásom (október 05.) előtt, mert (és kérem itt is javítson ki, ha tévedek) állítólag ez idő alatt a bruttó munkabérem 70 %-ára számíthatok (tehát csaknem annyit kapok kézhez, mintha dolgoznék). Ez ügyben senki, akihez fordultam, nem tudott még konkrét választ adni. (Hihetetlen!)
Kérdésem lenne az is, hogy a szülési szabadság idejére és a (2 éves) GYED idejére is a bruttó munkabérem 70%-ára számíthatok-e?
Milyen formában (gondolok itt valami nyomtatványra) kell benyújtanom az igényemet a szülési szabadságra (a 28 napra)? Egyáltalán nekem kell-e igényelnem? S ha igen, kihez kellene benyújtanom?
Egyáltalán milyen ellátásokra leszek jogosult? Mit kell igényelnem saját magamnak?
Kérem, bocsásson meg, hogy ennyi kérdésre szeretnék választ kapni, de úgy örültem, hogy erre a fórumra bukkantam, ahol úgy tűnik, az ember fia/lánya is meghallgatásra talál, s érdemben válaszra!
Előre is köszönöm. Minden jót!

nandy # 2009.08.27. 16:02

Egy elég fontos információ hiányzik, mégpedig az, hogy a jelenlegi biztosítási jogviszony mióta áll fenn, továbbá azt sem tudjuk, hogy az elmúlt két évben volt-e 30 napot meghaladó megszakítás (amikor nem volt biztosítás).

Így általánosságban csak annyit lehet elmondani, hogy ha a TGYÁS/GYEd jogosultsága megvan, és nem volt megszakítás a jogviszonyban, akkor az ellátások alapja az igénylés évét megelőző évi kereset 70%-a lesz.
A TGYÁS-nak a 2008. évi, a GYEd-nek pedig már a 2009. évi jövedelem.

A TGYÁS-ból csak szja-előleget vonnak, a GYED-ből már a 9,5% egyéni nyugdíjjárulékot is. A TGYÁS-nak nincs maximuma, a GYEd-nek van: a (2010-ben érvényes) minimálbér kétszeresének 70%-a lehet. Mindkét ellátás alapjába beleszámít a munkabéren kívül a jutalom, jutalék stb. Betegállomány esetén beleszámít a betegszabadság is, de nem számít bele a táppénz.

Mindkét ellátást a munkáltatón keresztül kell igényelni. Ha a munkáltató egyben TB-kifizetőhely is, akkor ők folyósítják majd a TGYÁS-t és a GYED-et.

Ezen kívül jár még az egyszeri anyasági támogatás és a családi pótlék is, ezt viszont közvetlenül a MÁK-tól kell igényelni.

nandy # 2009.08.27. 16:04

Milyen formában (gondolok itt valami nyomtatványra) kell benyújtanom az igényemet a szülési szabadságra (a 28 napra)?

Az orvosi igazolást kell megküldeni a munkáltató felé (amit terhességi állományba vesz majd).

gigoca # 2009.08.27. 16:24

Kedves nandy!

Kiegészítésként: 2007. december 17-e óta állok alkalmazásban, folyamatosan, megszakítás nélkül.

A 2008. évi keresetet úgy értsem, miszerint a garantált illetményen kívül a 13. havi előleget és az egyszeri kereset-kiegészítést is beleszámítják?

(A 2009. évben már 13. havi előleget nem kaptunk, csak kereset-kiegészítést...)

Az alapot mindkét esetben a bruttó bér jelenti?

Előre is köszönöm válaszát!

nandy # 2009.08.27. 16:43

Nem tudom pontosan, hogy a 13. havi előlegből és a kereset-kiegészítésből vonják-e a 2% pénzbeni eb. járulékot, de szerintem igen. És ha vonják, akkor az is alapja a TGYÁS-nak, GYED-nek, táppénznek.

Bogárdi # 2009.08.27. 16:47

Három összefüggő kérdésem lenne.

1. Hol van az törvényileg leírva, hogy a gyesről visszamenő nőnek (közalkalmazott) 30 nap után lehet csak felmondani?
2. Ez a 30 nap a felgyűlt szabadság kiadása utántól számít, vagy az is beleszámít?
3. Ha valaki foglalkoztatva van a gyeses helyén határozott idővel, akkor neki mikortól szűnik meg a közalkalmazotti jogviszonya, a gyeses szabadságának megkezdésétől vagy csak annak leteltétől?

Válaszukat előre is köszönöm!

gigoca # 2009.08.27. 16:57

Kedves nandy!

Alapul tehát a bruttó bért veszik?

nandy # 2009.08.27. 17:10

Igen, a bruttót.

gigoca # 2009.08.27. 17:22

Kedves nandy!

Igazán köszönöm a gyors reagálást, köszönöm a segítségét!
Minden jót kívánok!

csodabéka # 2009.08.27. 18:57

Tisztelt Szakértő!

olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy augusztus 3-val lejárt a GYED folyósításunk, mostantól GYESt kapok. Jeleztem a munkáltatónak, hogy egy személyes találkozás keretén belül beszéljünk a munkaviszonyomról. 2006 június óta állok a cég alkalmazásában, illetőleg 2006 júniustól 2007 május 31-ig a külső cég alkalmazásában, utána az anyacéghez átvettek.
Arra jutottunk, hogy közös megegyezéssel mondanánk fel a szerződést. (közben megjegyezték, hogy NEM kötelesek engem visszavenni a GYES folyósítása alatt a gyerek 3 éves koráig, csak a kötelező egy hónapra, ez valóban így van? ) kiszámolták a felém járó kötelezettségüket, ami 2009.08.04.-09.02-ig felmondási idő alatt 21 nap szabadság, 2009.09.03.-09.30.ig felmondási idő (28 nap), szabadság megváltása 3 nap , jutalomként elszámolva felmentés megváltása 7 nap, és szintén jutalomként elszámolva 1 hónap végkielégítés tételeket tartalmaz.

nem értem mi ez a felmentés megváltása, és a szabadság megváltása. Hol van pl a 2009-es évre részarányosan járó szabadságom?
A felmondási idő az miért 28 nap, amikor az alap 30 nap járna?

Még egy kérdés: ha a gyermekemet szeptember hónapban tartósan beteggé nyílvánítják, és feltehetőleg a betegsége fennáll több évig is, akkor igényelhetem a hosszított GYES-t, ez alatt lenne a munkáltatónak kötelezettsége felém? Értem itt, a fizetésnélküli szabadságot, vagy állományban tartást!?

Köszönöm előre is válaszát!! Üdv: csodabéka

Kriszlau # 2009.08.27. 19:58

Tisztelt szakértők és fórumozók!

Lehet, hogy rossz helyen teszem fel a kérdésemet, de kérlek segítsetek.
2. gyermekemmel vagyok 5 hónapos várandós, eddig szabadságon voltam, most már táppénzen vagyok szülésig.
Egyébként 2007. áprilisa óta nem dolgozom, mivel gyeden voltam itthon.
Munkáltatómmal abban állapodtunk meg, hogy most kiveszem a szabit és táppénzen leszek, igaz egyáltalán nem tetszett neki a helyzet, de jobbnak gondolta így, mint a munkabérem fizetni végig, mivel nem tudott számomra megfelelő munkát biztosítani.
A céges mobiltelefont eddig használhattam, a számlát fizette, nem szólt, hogy térítsem meg, mivel evvel azt mondta támogat, ő úgyis leköltségeli (szinte baráti viszony volt).
E hónapban megromlott a viszonyunk és kérte vissza a telefont, amit természetesen vissza is adtam.
Az lenne a kérdésem, hogy utólag ő kiszámlázhatja-e nekem a telefonszámlát, illetve mekkora az az összeg amit behajthat rajtam, mennyi időre visszamenőleg. Gondolom a híváslistát lekéri, hogy bizonyítsa majd a magáncélú használatot.
Köszönöm a válaszokat, és ha itt nem tudtok segíteni légyszíves írjátok meg hol járhatok utána illetve melyik topicban kérdezzek utána.
Kriszlau

iustinianus # 2009.08.27. 20:26

Kedves csodabéka!
Valami nem stimmel a munkáltatód körül! A gyermeked 3 éves koráig védettséget élvezel, ha igényeltél GYES-t! Tehát NEM mondhat fel neked, de gondolom ezért is akar a közös megegyezésre rávenni... Még akkor sem mondhat fel, ha nem tud számodra megfelelő munkát biztosítani!

csodabéka # 2009.08.27. 20:45

Kedves iustinianus!

Igen, én is így tudom. Köszönöm szépen a megerősítést!

Esetleg a levelemben felmerülő többi kérdésre is tudnátok nekem választ adni? :)

nandy # 2009.08.27. 21:39

csodabéka:

Ahogy már előttem is mondták, a gyermek 3 éves koráig - feltéve, hogy a GYES-t is kapod - nem mondhatnak fel neked!
Ha te azt mondod, hogy jövő héttől szeretnél munkába állni, kötelesek téged foglalkoztatni. Ha nem tudnak munkát adni (de tudnak majd...), akkor az állásidőre bért kell fizetniük. Mégpedig nem a régi béreddel, hanem valószínűleg emelt bérrel. Ugyanis a fiz. nélküli szabiról visszatérők bérét a hasonló munkakörben, hasonló végzettséggel rendelkezők bérfejlesztésének megfelelően rendezni kell.

Amit munkába állsz, a munkáltató köteles kiadni a tavalyi, tavalyelőtti stb. szabikat, ezt is az emelt bérrel. Addig természetesen nem kell az állásidőre fizetnie, de utána...

Szerintem kár itt bármit is számolgatni, ne írj alá közös megegyezést, hacsak nem fizetnek legalább 3-6 havi végkielégítést :) Megjegyzem, a jutalommal jobban járnál, mert az a későbbi táppénznek, GYEd-nek is alapja lesz, míg a végkielégítés nem.

nandy # 2009.08.27. 21:45

Egyébként is úgy működne - ha teszem azt, felmondhatnának neked -, hogy a fiz. nélküli szabi megszűnését követő 30 napon belül még nem kezdődhet el a felmondási időd, így ez már élből 30+30 nap = 2 hónap /felmondási védelem + felmondási idő/. (Természetesen ezidő alatt kiadhatja a szabadságodat is)

Plusz ha jogfolytonossággal vettek át, akkor már 3 éve vagy a cég alkalmazásában, jár még +5 nap felmondási idő és 1 havi végkielégítés.

A szabiknál sem stimmel valami, a 21 nap az túl kevés.
Szabadság jár a szülési szabi idejére, ha voltál előtte táppénzen, akkor arra is, továbbá a GYED első évére - ez már rögtön másfél évi szabadság! Plusz a szabival letöltött hónapra is jár arányosan az idei... Szóval szerintem az kb. 30-35 nap lehet.

nandy # 2009.08.27. 21:48

Kriszlau:

Ha eddig ingyenesen biztosította a telefonálási lehetőséget, akkor a múltra nézve nem számolhat fel költséget így utólag - szerintem...
Kivéve, ha a munkaszerződésed mást ír, de nem valószínű.

csodabéka # 2009.08.28. 06:12

Kedves Nandy!

Ez így máris másként hangzik, köszönöm!
Egyébként reggel csücsült egy e-mail a fiókomba a cégtől, hogy mivel jó fejek, így még plusz kettő havi bért hozzácsapnak, jutalomként elszámolva. persze a megfogalmazás nem ez volt, de a lényeg ez.

Halkan hozzáteszem,. hogy könyvelőhöz is elmegyek, mert még amit leírtak, hogy mit fizetnek ki, még azt sem jól nettósították.

Tényleg köszönöm a segítséget, így már nem teljesen hülyén megyek oda :)

Dödölle1 # 2009.08.28. 07:20

Tisztelt Szakértő!

Az idén várjuk első gyermekünket.
Segítséget nem kaptam sem a munkáltató, sem a védőnő, sem a MÁK, sem az egészségpénztár részéről, legalábbis érdemben nem. (Tudom, hogy jelen esetben különböző változások történtek e téren, de elkeserítőnek tartom, hogy nem egyértelműen, hebegve-habogva válaszolgatnak a kérdésekre azok, akiktől a „kisember“ laikusan segítséget remélne.)
Remélem, minden szükséges információt megadok Önnek, amelyre szüksége van a megfelelő konklúzió levonásához.
Munkaszerződésem a 2009. év végéig szól.
2009. október 5-re van kiírva a baba születésének várható időpontja.
(Lekopogom.) A terhességet jól viselem, problémáim nincsenek, épp ezért mind a mai napig dolgozom, mint fejlesztő pedagógus.
Elmehettem volna már táppénzre is, és itthon lógathatnám a lábamat, de ezt nem csak azért nem tettem meg, mert panaszmentes vagyok, hanem azért sem, mert tudomásom szerint a táppénz jelen esetben a nettó munkabér 60%-a. Sajnos nem mindegy, rész- vagy egész bért tudok hazahozni… Ebből a megfontolásból képzeltük úgy a férjemmel, hogy a szülési szabadságom első 28 napját igénybe veszem még a kiírásom (október 05.) előtt, mert (és kérem itt is javítson ki, ha tévedek) állítólag ez idő alatt a bruttó munkabérem 70 %-ára számíthatok (tehát csaknem annyit kapok kézhez, mintha dolgoznék). Ez ügyben senki, akihez fordultam, nem tudott még konkrét választ adni. (Hihetetlen!)
Kérdésem lenne az is, hogy a szülési szabadság idejére és a (2 éves) GYED idejére is a bruttó munkabérem 70%-ára számíthatok-e?
Milyen formában (gondolok itt valami nyomtatványra) kell benyújtanom az igényemet a szülési szabadságra (a 28 napra)? Egyáltalán nekem kell-e igényelnem? S ha igen, kihez kellene benyújtanom?
Egyáltalán milyen ellátásokra leszek jogosult? Mit kell igényelnem saját magamnak?
Kérem, bocsásson meg, hogy ennyi kérdésre szeretnék választ kapni, de úgy örültem, hogy erre a fórumra bukkantam, ahol úgy tűnik, az ember fia/lánya is meghallgatásra talál, s érdemben válaszra!
Előre is köszönöm. Minden jót!
gigoca

* -----------------------
Kedves Gigoca!

Válasz figyelembevéve azt is, hogy a kérdéseid nagyrészére az előttem szólók már érdemben válaszoltak:

1. Valószínűleg nem a megfelelő személytől kértél segítséget. A rendszeres fórumozóknak és szakértőknek már valószínűleg unalmas, de úgy látom mégsen tudom eléggé hangsúlyozni, hogy ha az információs, a biztonsági őr, az ügyfélszolgálati munkatárs, esetleg az illetékes előadó, TB ügyintéző, bérszámfejtő nem tud érdemi, teljeskörű választ adni, akkor az illetékes Osztályvezetőhöz kell fordulni!!!
(Sem a REP-nél, sem a Kincstárnál nem fognak elküldeni ha ilyen irányú kérésed van, mivel mindenkinek (a vezetőknek különösen) az az érdeke, hogy az ügyfél elégedetten, ügyét elintézve távozzon.

2. A 2008-ban fizetett 13. havi előleg és a 2009-ben fizetett keresetkiegészítés egyaránt a nem rendszeres jövedelem kategóriájába tartozik és Peb. járulékalapot képez, azaz táppénz, Thgy és GYED alap.

3. 28 nappal korábban igényelt THGY esetében úgy kell eljárni, ahogy az előttem szóló elmondta azzal, hogy szükséges kiállítani egy THGY igénylő formanyomtatványt is. (Amennyiben a foglalkoztatód Kincstári körbe tartozik -az eddigi hozzászólásaidból ez valószínűsíthető- azt a munkáltató kincstári összekötője (iskolatitkár, munkaügyi ügyintéző) rendelkezésedre tudja bocsátani.

Üdv. :)

Kriszlau # 2009.08.28. 07:30

Kedves Nandy!
Nagyon szépen köszönöm, hogy válaszoltál. A munkaszerződésem a károkozásra tér ki, hogy azt köteles vagyok megtéríteni (de gondolom ez nem az, mert akkor miért nem szólt előbb).
Illetve azt írja, hogyha a munkaviszony megszűnik akkor köteles vagyok visszaadni a nálam lévő eszközöket, adathordozókat, de az én munkaviszonyom még fent áll, és senki sem kérte vissza eddig.
Egyébként nem telefonáltam havi szinten sokat (max 5000 havonta lehet, de nem tudom pontosan), ugyanakkor ha ezt most egy összegben ki kéne fizetnem visszamenőleg a 2,5 évet az nagy érvágás lenne, főleg így, hogy táppénzen vagyok és már dolgozni sem tudok elmenni esetleg máshova.
Kérdésem azért is írtam ki, mert levelet kaptam a a cégtől, hogy mióta vagyok táppénzen, majd szülési szabin, illetve most megint szabin, és azt is beleírták, hogy mióta van nálam a telefon és mikor adtam vissza szóbeli kérésükre.Ez miatt gondoltam rá, hogy eztán jön a fekete leves, hogy kiszámlázza majd visszamenőleg.
Akkor ezek után is az a véleményed, hogy ne nagyon aggódjak?
Maradok tisztelettel: Kriszlau

Timka2004 # 2009.08.28. 09:13

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni szabadságaim kiszámolásával kapcsolatban. Előzően már kalkuláltam, de egyáltalán nem egyezik a napok száma azzal, amit a munkahelyemen kiszámítottak. A helyzet a következő lenne:
Születési dátumom: 1971.08.04.
2004. áprilisától 16-tól nov. 30-ig táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként, előtte kivettem pár nap szabit, de azt tudom, hogy fixen 10 napom maradt arra az évre. 1. gyerek megszületett 2004.11.30-án, onnan 6 hónap TGYÁS volt, majd GYED 2006.10.06-ig, amikor megszületett a 2. gyerek. Onnan megint 6 hónap TGYÁS, majd GYED 2008.10.06-ig, 2008.10.07-2009.10.06 között pedig GYES.
A gyerekek utáni pótszabikat átadtam a férjemnek.
Nagy segítség lenne, ha pontosan tudnám, hogy mennyi szabi jár jogilag.
A másik kérdésem meg az lenne, hogy mit tudok tenni,- a felmondáson kívül - ha ők ezt nem ismerik el?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Tisztelettel,
Timka

nandy # 2009.08.28. 10:35

Mt. 130. § (1) A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
  2. a szülési szabadság tartamára;
  3. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első évére;435
  4. a harminc napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság tartamára;
  5. a tartalékos katonai szolgálat idejére; és
  6. minden olyan munkában nem töltött időre, amelyre a munkavállaló távolléti díj-, illetve átlagkereset-fizetésben részesül.438

131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.

nandy # 2009.08.28. 10:41

Szabadságok napjainak száma:

2004. 24 nap (ebből nem tudom, mennyit vettél ki)
2005. 24 nap
2006. kb. 9 nap (kb. május közepéig)
plusz még 6 nap (októbertől)
2007. 25 nap
2008. kb. 5 nap (március közepéig)

Ha nem így számolnak, akkor írásban kell őket felszólítani, hivatkozva az általam beidézett törvényre.
Utána nem marad más, csak a bíróság.