GYED,GYES, táppénz


Szecsi # 2013.10.29. 07:31

Igen

anne01 # 2013.10.29. 07:23

Tb kifizetőhely vagy?

Szecsi # 2013.10.29. 06:21

A segítségeteket szeretném kérni az alábbi témában:

Munkavállaló kismama

  • szeptember 29-ig gyed-en volt,
  • szeptember 30-án megszűnt a munkaviszonya közös megegyezéssel (erre az 1 napra munkabért kapott).

Ezt követően egy Kft-nél társas vállalkozóként társas jogviszonyt létesített.

A tegnapi napon felhívott telefonon, hogy szeretné ha passzív jogon továbbra is folyósítanám a gyed-et, ami december 24-ig megilleti őt.

Kérdéseim:

  • az 1 napos megszakítás ellenére folyósíthatom neki a passzív gyed-et?
  • ill. nem tudom, hogy pontosan mit jelent az, hogy egy Kft-nél társas vállalkozóként társas jogviszonyt létesített (a könyvelője elmondása szerint a Kft-től nem kap semmilyen juttatást, nem fizetnek utána semmit).

Köszönöm a válaszokat!

bertazsu # 2013.10.27. 17:35

Üdvözlöm!

Tanácsot szeretnék kérni Öntől abban, hogy van egy 6 hónapos kislányom, párommal tervezzük a kistesó születését is a közeljövőben, viszont nem igazán vagyunk tisztában azzal, hogy ilyenkor milyen juttatások járnak.
Én jelenleg GYED-en vagyok, egy gyárban dolgoztam a pici születése előtt. Kérdésem az lenne, hogy ha a GYED lejárta előtt teherbe esek még, akkor is jogosult vagyok TGYÁS-ra és GYED-re is? Mi lesz ezeknek az alapja? Mert ugye most a fizetésem 70%-a.
Megköszönném, ha részletes tájékoztatást adna nekem erről a kérdésről.

Várom mihamarabbi válaszát!

Nagyon köszönöm!

dornika # 2013.10.26. 08:23

Tisztelt Szakértők!!

Érdeklődni szeretnék hogy havi 28.000,- ra vagyok bejelentve 1 éve, de a nőgyógyász elküldött betegállományba. A könyvelő azt mondta hogy csak gyes-t fogok kapni es a gyerek születése után még hozzá a családi pótlékot, összesen 40.000,- ot!!! 9-es kóddal kellene magamat felvetetni. Most én ezt nem értem. Miért nem kapok többet?? Tényleg csak ennyi jár? Kérem segítsenek!!
Köszönettel: D. Dóra

ObudaFan # 2013.10.25. 11:47

A korábbi gyed alapjául szolgáló keresetből számolnák ebben az esetben.
Tgyásra nem mehetsz, gyedre igen.

Anaid # 2013.10.24. 17:52

Tisztelt Szakértők!

GYED-en vagyok január 21-ig. A munkáltatómnál egy éves ösztöndíjas képzésre járok.
Van-e jogosultságom az ösztöndíjra a GYED ideje alatt, vagy ez csak akkor illet meg ha visszamegyek dolgozni?

Tiszteletem!

Djkacsa # 2013.10.24. 15:53

Tisztelt Szakértők!

Segítséget kérek Tgyás Gyeddel kapcsolatban.

A feleségemet most vették vissza a munkahelyére, épp a sok szabadságát tölti, amikor kiderült hogy ismét állapotos. Ő már az abortuszt fontolgatja, mert azt mondja, hogy a gyede kevesebb lenne, mert nem dolgozna 1 évet. Elvileg október 1-től van állományban. Most 7 hetes a magzat, kb 6 hónapot tudna dolgozni.

Ilyen esetben hogy számítják a tgyást és a gyedet?

Valamint esetleg én elmehetek gyedre vagy tgyásra? nálam hogy működne ez?

ELőre is nagyon köszönöm a segítséget!

Egy aggódó apa.


Tisztelettel:
Gergely

Aggódószülő # 2013.10.24. 12:36

Az alábbiakban szeretnék segítséget kapni:

október 24-én lesz 2 éves első kisfiam, a gyed ugyebár ekkor lejár. Azonban úton van a következő trónörökös (24 hetes) ezért megkerestem munkáltatóm bérszámfejtő cégét akik azt tanácsolták, vegyem ki bent lévő szabadságomat (21 nap) majd táppénzre menjek a szülésig. Mivel cukrászként dolgozom, addigra több mint 7 hónaposan nem is mehetnék vissza dolgozni. Eztán megkerestem a főnökömet, aki közölte, hogy szerinte ezt nem tehetem, mert nekem gyesre kell mennem, nem pedig rajtuk “élősködnöm” és megfenyegetett, hogy mindent megtesz, hogy “megvétózza” a szándékaimat, mert ez szerinte károkozás a cégnek…
A kérdésem az lenne, valós-e a fenyegetőzése,vagy valójában nem tehet semmit ellenem? A bérszámfejtők továbbra is azt mondták, nyugodtan menjek szabira és táppénzre, de azért mindenképp szerettem volna kikérni egy a témában járatos személy szakvéleményét is.

A választ előre is nagyon köszönöm!

káosz82 # 2013.10.22. 13:16

Tisztelt Szakértő!

Több embert kérdeztem, illetve többfelé utána olvastam, de egyértelmű választ nem kaptam.

2003. óta folyamatosan biztosított vagyok, mint közalkalmazott (kórház). 2010. októberétől táppénzen voltam, 2011.03-ában szültem, majd TGYÁS, GYED, 2013.03-ától pedig GYES-en vagyok. Jelenleg kb. 5 hetes terhes vagyok, a szülés várható időpontja 2014.06. hó. Milyen esetben vehet az orvosom táppénzre?

Mi alapján és hogyan számolják esetemben a táppénzt (mivel nincs az elmúlt 2 év vonatkozásában 180 nap munkaviszonyom)? A jelenlegi garantált bruttó bérilletményem 124.000 Ft.

A TGYÁS és GYED mi alapján kerül majd megállapításra és hogyan?

Úgy tudom, hogy mivel 1. gyermekem tartós betegsége kapcsán emelt családi pótlékot kapok és elvileg a GYES orvosi igazolás esetén a gyermek 10 éves koráig munkavégzés mellett is megjár majd, hogy ha most táppénzre mennék, akkor is jogosult lennék rá szülésig. Ez valóban így van?

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Zengőbérci # 2013.10.18. 13:44

Lolaviola

Az átmeneti rendelkezések értelmében a 2014.05. előtt született gyermekek esetében mind a régi, mind az új szabályok alapján ki kell számolni a tgys és gyed összegét, és a kedvezőbbet kell folyósítani.

bally4 # 2013.10.17. 17:38

Kedves fórumozók, az alábbi kérdésem lenne!

2 éves a gyerkőc, szóval még jár rá 1 évig a gyes. Most lehetősége van az anyának közmunkára, az a kérdésem, hogy mellette igényelheti a gyest? Úgy tudom, közmunkára munkanélküli jogosult, ehhez szüneteltetni kell a gyest, azonban ha már dolgozik, akkor újraindítható a gyes, vagy így ez hülyeség? Vagy lehet bárhogy intézni, hogy mindkettő jövedelem járjon?

Előre is köszi!

Lolaviola # 2013.10.16. 15:24

Kedves Sortie, köszönöm a válaszod. További kérdések merültek fel bennem az idei jogszabály változások kapcsán, főleg a GYED összegét illetően.
A babánk januárban fog megszületni, a TGYÁS-om május vége, június eleje felé fog lejárni, a férjem ekkor adja be a GYED igénylést. Ami nem világos:

  • a régi szabály szerint állapítják meg a GYED összegét (vagyis a elmúlt egy év átlagjövedelmét veszik figyelembe és annyi hónapig jár a kisfiúnk 2 éves koráig, amennyi biztosított hónapja volt a férjemnek elmúlt 2 évben), vagy az új törvény szerint, amikor is csak az igénylés időpontjában bejelentett Br. bérét veszik alapul?
  • Ha ez utóbbi, akkor függetlenül hány hónapra kapta az éppen aktuális bért vagy akár az álláskeresési járadékot és mennyi volt az elmúlt 2 évben az adózott jövedelme, akkor is az éppen bejelentett bér a mérvadó?

A választ előre is köszönöm!

manuel # 2013.10.16. 08:42

Kedves Fórumozók!

Egy ismerősömmel kapcsolatos kérdésem lenne.
Jelenleg gyes-en van,ami két hét múlva jár le. Ő a három műszakot kisgyerek mellett nem tudja vállalni már újra, így a közel 8 éves munkaviszonya most megszűnni látszik, a munkáltató közös megegyezéssel akarja megszüntetni a munkaviszonyát. Mit tehet ilyenkor?Köszönöm a válaszokat!

Csurika # 2013.10.16. 07:54

Koszonom!:-)

pazs # 2013.10.16. 06:55

Helyes :) és drukkolok.

Csurika # 2013.10.16. 06:16

Szerencsere multinal dolgozom ahol a poziciok csoportokban vannak leirva igy tobb tucat vagy szaz hely van amire alkalmas vagyok es amihez hasonlot vegeztem.szoval ez erdekes helyzet lesz.hozzateszem,nagyon nagy multi es nem igazan kuldtek el eddig kismamakat.a fonokom egyeni akcioja ez,de ha a torvenyek mellettem allnak akkor szepen kikerulom ot..

pazs # 2013.10.15. 13:12

Gyakorlatilag.
Amit te írtál, az van, de nemigen láttam gyakorlati alkalmazását (sajnos), viszont nem ismerem a te cégedet (van-e egyáltalán ilyen munkakör nálatok és elfogadnád-e).

Csurika # 2013.10.15. 12:31

Koszonom!gyakorlatilag ugyanaz tortenik igy mint ha akkor rugna ki amikor visszamegyek? Azzal mi van hogy akkor kuldhet el ha nincs szamomra megfelelo munkakor?

pazs # 2013.10.15. 12:22

Megteheti azzal, hogy amíg fizetés nélküli szabin (praktikusan: gyeden vagy gyesen) illetve szülési szabin (azaz tgyás-on) vagy, a felmondási időd nem kezdődik el.

Csurika # 2013.10.15. 11:30

Gyeden,nem gyesen,bocsanat

Csurika # 2013.10.15. 11:26

Tisztelt Szakerto!
Tgyas-on levo kismama vagyok,7-8 eve dolgozom egy multinal.jovo szeptemberig szeretnek gyes-en lenni.A fonokom ma kozolte hogy el akar bocsajtani..Megteheti ezt tgyas vagy gyes alatt barmilyen modon?Meg akarja szuntetni a munkakoromet. Ha elbocsajt,attol fuggetlenul a tgyast es a gyest kapom ugyanakkora osszegben? Koszonom valaszat elore is.

sortie # 2013.10.15. 05:37

szilvike1234

Érdeklődnék hogy ha 2 évig 4 órában dolgoztam, aztán tavaj novembertől idén áprilisig nem volt munkaviszonyom (munkanélkülin meg szociális segélyen voltam) aztán április 1-től 8 órában keztem dolgozni, jár e nekem szülési szabi meg gyed és mennyi ideig?

Tgys és GYED ellátás főszabály szerint akkor illeti meg, ha a szüléskor is fennáll a biztosítása és a szülést közvetlenül megelőző két évben van 365 nap biztosításban töltött ideje. Az álláskeresési járadék folyósításának az ideje biztosításnak minősül a szociális segély viszont nem.

Szülési szabadság 168 napig (24 hét) illeti meg.
GYED-re a 169. naptól legfeljebb a gyermek két éves koráig jogosult, ha azonban a szülést megelőzően nincs legalább 562 nap biztosításban töltött ideje GYED-et csak annyi napra kaphat ahány biztosításban töltött nappal rendelkezik.

Mert júliús 15-től táppénzre mentem mert olyan körülmények között dolgoztam ami nem kismamáknak való és táppénzt már csak ebben a hónapban kapok mert nem jár tovább!

Amennyiben szociálisan rászorult (azaz a lakás alatt nincs kacsaláb és nincs miden családtagnag saját mercedesz gépkocsi) a szülést megelőző napig kérjen az egészségbiztosítótól méltányossági táppénzt az alábbi jogszabályi helyre hivatkozva:

Ebtv. 50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – ... méltányosságból ....táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

Vhr. 31/D. §(1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez, vagy a kormányablakhoz nyújthatja be.

A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról. Az Ebtv. 50. § (2)–(3) bekezdésében foglalt esetben az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv a biztosított méltányossági kérelmét és a rendelkezésére álló valamennyi dokumentumot, írásbeli javaslatával együtt felterjeszti az OEP-hez.

sortie # 2013.10.15. 05:21

Lolaviola

Mindenképpen szükséges az igényléskor, hogy bejelentett állása legyen? Igen.

A TB önkéntes fizetésével nem kiváltható a biztosítotti jogviszony? Nem, erre kb. 2006-tól nincs lehetőség.

Ha nem, akkor az megoldás, hogy a munkanélkülit nem közvetlen a munkaviszony megszünését követően, hanem a GYED igénylést megelőző 3 hónapra veszi igénybe, hogy aktív biztosítás legyen?

Igen, de vigyázzon, az igénylés időpontjára nehogy kimerítse a 90 napot!

Katavirág # 2013.10.14. 16:16

Tisztelt Jogi fórum!

2006. óta van egy főállásom (napi 8 óra), majd 2012-től mellékállást is vállaltam (heti 2X4 órában). Jövőre a párommal gyereket szeretnénk, viszont a baba megszületése után is a mellékállásomban továbbra is dolgozni szeretnék, a főállásomban pedig nem.
Van-e arra lehetőség, hogy lemondok a gyermekgondozási segélyről (a juttatásról) amit a főállásom után kapnék és a mellékállásomat továbbra is folytatnám.