GYED,GYES, táppénz


Lolaviola # 2013.10.14. 14:31

Üdvözletem! Egy kis segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
2014.januárban meg fog születni a kisbabánk. Az én munkahelyemmel minden rendben van, azonban a férjem munkaviszonya 2013.11.01-től közös megegyezéssel megszűnik (ezt megelőzően folyamatos bejelentett állása volt már vagy 20 éve). Arra jutottunk, hogy a babánk fél éves koráig igénybe venném a TGYÁS-t és ennek lejáratakor én visszamennék dolgozni (távmunkába). Ezt követően a férjem venné igénybe GYED-et, így az apagyed igénylés időpontja a nekem járó TGYÁS lejárata lenne: 2014.06 hó. A kérdésem az, hogy ez hogyan kivitelezhető, hogy minél tovább megkaphassa a juttatást? Mindenképpen szükséges az igényléskor, hogy bejelentett állása legyen? A TB önkéntes fizetésével nem kiváltható a biztosítotti jogviszony? Ha nem, akkor az megoldás, hogy a munkanélkülit nem közvetlen a munkaviszony megszünését követően, hanem a GYED igénylést megelőző 3 hónapra veszi igénybe, hogy aktív biztosítás legyen?
Köszönettel:Viola

szilvike1234 # 2013.10.13. 08:28

Jó napot!
25 hetes kismama vagyok! Érdeklődnék hogy ha 2 évig 4 órában dolgoztam, aztán tavaj novembertől idén áprilisig nem volt munkaviszonyom (munkanélkülin meg szociális segélyen voltam) aztán április 1-től 8 órában keztem dolgozni, jár e nekem szülési szabi meg gyed és mennyi ideig? Mert júliús 15-től táppénzre mentem mert olyan körülmények között dolgoztam ami nem kismamáknak való és táppénzt már csak ebben a hónapban kapok mert nem jár tovább!

sortie # 2013.10.11. 06:07

Anetti Van arra lehetőség, hogy az apa vegye igénybe munkábaállásom után a GYEDet, illetve a gyerek 2 éves kora után a GYESt?

Igen van, feltéve hogy az apa rendelkezik a GYED jogosultság feltételeivel, azaz van fennálló jogviszonya és az igénylést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

A GYES-t választásuk szerint bármelyikuk igényelheti és annak sincs akadálya, hogy a jogosultság tartama alatt váltogassák azt, hogy éppen melyikuk kapja ezen ellátást.

sortie # 2013.10.11. 06:01

fiona26
Ma október 9-én jár le a gyedem,felszámolták a munkahelyem,a munkaviszonyom mèg nem szünt meg.
Meddig él a munkaviszonyom.Most veszélyeztetett terhes vagyok.Kaphatok e táppénzt?Kèrem ha tud segítsen.

Munkaviszonya -ha azt addig nem szüntetik meg- legkésőbb a munkáltató megszűnésekor (a cégjegyzékből való törléskor) automatikusan meg fog szünni.

Kaphat, de csak amíg fennáll a munkaviszonya (biztosítási jogviszonya). Az un. passzív táppénz intézménye megszűnt, azaz tekintettel arra, hogy a táppénz egy keresetpótló juttatás, így a mv. után nincs mit pótolni, ebből következően téppénz a mv. megszűnése után nem folyósítható.

Megjegyzem, hogy a gyermek 3 éves koráig alanyi jogon jogosult GYES ellátásra.

sortie # 2013.10.11. 05:45

Málnácska87

Biztosan akkor jogosult GYED-re, ha a szüléskor van biztosítása és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

a 2013.07.14 után, de 2014.05.11. előtt született gyermekek esetén a GYED ellátást mind a régi, mind az új szabályok alapján ki kell számolni és a kedvezőbbet kell folyósítani.

Anetti # 2013.10.10. 08:24

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 2012.05.01-én született, jelenleg GYED-en vagyok itthon vele. A munkahelyemről hívtak, hogy menjek vissza dolgozni napi 6 órában, és mivel az én keresetem még így is nagyobb, mint a férjemé, elgondolkodtunk azon, hogy visszamennék dolgozni és a férjem maradna itthon a kisfiunkkal. Van arra lehetőség, hogy az apa vegye igénybe munkábaállásom után a GYEDet, illetve a gyerek 2 éves kora után a GYESt?

2014 szeptemberben bölcsődébe menne a kisfiam, ekkor már a férjem is visszamenne dolgozni (napi 8 órában), de szeretnénk a GYESt továbbra is megkapni a gyerek 3 éves koráig, így akkor a férjem helyett én igényelném a GYESt, mivel én 6 órában dolgoznék. A GYES folyósítása közben van lehetőség arra, hogy a másik szülő igényelje inkább a GYESt ha ez számunkra kedvezőbb? Mivel a bölcsődében fizetni kell gondozási díjat, így nem szeretnénk "elesni" a GYES összegétől.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
ÜDv, Anetti

Cucu18 # 2013.10.10. 05:28

Tisztelt Vaczkor!
A múltkori hozzászolásomra nem jött válasz,megpróbálom újra:
Nekem egy olyan kérdésem lenne,hogy folyamatos munkaviszonyom van 2006.10.15 óta,jelenleg első gyermekemmel itthon vagyok,2013 május óta.A következő babát kb 2év múlvára tervezzük.Az érdekelne,hogy milyen ellátást kapok majd,ha a 2gyermek között nem megyek vissza dolgozni?ugyanúgy jár akkor is a Tgyás,GYED?úgy hallottam,hogy csúnyán mondva ,hogy az első baba 2éves koráig "kell teherbe esnem"ahhoz,hogy a 2.babánál is a 2012es fizetésemet vegyék alapul.Igaz ez?várom válaszát!üdvözlettel!

fiona26 # 2013.10.09. 10:38

Tisztelt Szakértő!
Ma október 9-én jár le a gyedem,felszámolták a munkahelyem,a munkaviszonyom mèg nem szünt meg.Meddig él a munkaviszonyom.Most veszélyeztetett terhes vagyok.Kaphatok e táppénzt?Kèrem ha tud segítsen.

veron980 # 2013.10.08. 15:22

Tisztelt Szakértő!

Jelenlegi munkahelyemen 8 éve dolgozom. A munkahelyem meg fog szűnni, nov. közepén kell leszámolnom, a felmondási időm dec. 30.-ig fog tartani. Átlagosan nettó 110 ezer forintot keresek havonta. Kismama vagyok, május végén fogok szülni. Az a kérdésem az lenne, hogy a terhességem alatt kaphatok-e valamilyen juttatást,ill. ha nem akkor érdemes-e igényelnem álláskeresési járadékot, és ha igen akkor mikor?
Továbbá szeretném megkérdezni, hogy szülés után jogosult vagyok-e TGYÁS-ra és GYED-re, és ezt mi alapján számolják ki, kb. mekkora összegre számíthatok?
Válaszát előre is köszönöm!

Málnácska87 # 2013.10.07. 17:50

Tisztelt Szakértő!

Az idei évben fél évet dolgoztam, jelenleg munkanélküli segélyen vagyok. Ha a terveink jól alakulnak jövő év végén szülnék egy gyermeket. Mivel látom hogy meglehetősen módosultak a jogszabályok, de mindenhol csak a jelenről van szó, így én a jövőről érdeklődnék.
Jövő év elejétől új munkahelyen helyezkednék el br. 200 000Ft-os fizetéssel. A kérdésem az lenne mennyi ideig kell fenntartanom a munkát ahhoz hogy biztosan jogosult legyek a Gyed-re? Mi történik akkor ha csak 3 hónapig alkalmaznak? Valóban csak ezt fogják jövő decemberben beszámolni, az idei évemet nem?

Segítségét előre köszönöm!

Edit4 # 2013.10.07. 17:39

Tisztelt "vaczkor..."!
Köszönöm segítő válaszát.
Edit4

vaczkor... # 2013.10.03. 14:22

pg88

A szülés várható időpontja 2014. március 8.
Akkor ha jól értettem a feleségem táppénzének (továbbá majd a tégyás, gyed) megállapítása, amennyiben pl. idén november 1.-én táppénzre menne, az azt közvetlenül megelőző 180 nap jövedelme alapján történne, mivel a tavalyi évben nem volt 180 napi jövedelme?
A táppénz összegének megállapítását ki végzi? Amennyiben a munkáltató bérszámfejtője, úgy mi a teendő abban az esetben, ha az Ön által leírtakkal nem megegyező a számítás módja?
A feleségem bérszámfejtőjének és az Ön által elmondottak közötti ellentmondás feloldására milyen lehetőségeink vannak?
Köszönöm.

Nem, nem jól érti.

Mindhárom ellátást külön-külön kell elbírálni és mindháromra más-más szabály vonatkozik.

Amennyiben 2013. november 01-től részesül táppénz ellátásban –mivel jogviszonyt váltott, és a jelen jogviszonyában 2012-ben nincs 180 bérezett napja-, ezért az azt közvetlenül megelőző 180 nap jövedelme alapján történik a táppénz megállapítása. Lásd. Ebtv. 48. § (3)

A 2014-ben induló tgys ellátás alapja főszabály szerint az egész 2013-as évi jövedelme és nem csak az utolsó 180 napi jövedelme lesz. Lásd Ebtv. 42. § és 48. § (2)

Sőt azt a régi szabály alapján is ki kell számolni és a kedvezőbbet kell adni.

A táppénz összegének megállapítását ha a munkáltatónál van TB kifizetőhely, úgy a TB ügyintéző, ha nincs az EBSZSZ kormánytisztviselője végzi az integrált táppénz számfejtő program segítségével.

Jó, ha tudja (lásd fórum szabályzat), hogy a fórum hozzászólásai nem minősülnek szakmai állásfoglalásnak, azok jogi kötőerővel nem bírnak.

Az ellentmondás feloldásához segítséget nyújt a 217/1997 XII. Korm rend. 39. § (3), amelynek értelmében a kifizetőhely/egészségbiztosító az ügyfél kérelmére köteles azt tájékoztatni az ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról, azaz kérésre meg kell tudnia indokolnia, hogy mit, miből, milyen módszerrel, mely jogszabály figyelembevételével számolt.

gannamary # 2013.10.03. 13:03

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésem lenne, hogy a jelenlegi cégemnél 2012 május 1 óta dolgozom az akkori bruttó bérem 108.000 Ft volt 2012. december 31-ig. 2013 január 1-től a bruttó bérem 114.000 Ft. A munkaviszonyom a mai napig fent áll viszont most első kisbabámat várom az ő várható születési ideje: 2014.04.05-e. 2013.08.14-től veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A baba születésig valószínű már nem tudok visszamenni dolgozni. Az lenne a kérdésem, hogy így jogosult vagyok-e TGYÁS-ra és GYED-re. Ha igen akkor, melyik bérem után számolják ki az összeget?

Válaszát előre is köszönöm!

anne01 # 2013.10.03. 06:18

bubuntina

Ha határozott idejű szerződésed van, akkor nem fog veled sokat vacakolni. Megvárja, amíg lejár a szerződésed és nem hosszabbítja meg.

pg88 # 2013.10.02. 19:48

Tisztelt Vackor...!

Köszönöm válaszát!

A szülés várható időpontja 2014. március 8.
Akkor ha jól értettem a feleségem táppénzének (továbbá majd a tégyás, gyed) megállapítása, amennyiben pl. idén november 1.-én táppénzre menne, az azt közvetlenül megelőző 180 nap jövedelme alapján történne, mivel a tavalyi évben nem volt 180 napi jövedelme?

A táppénz összegének megállapítását ki végzi? Amennyiben a munkáltató bérszámfejtője, úgy mi a teendő abban az esetben, ha az Ön által leírtakkal nem megegyező a számítás módja?

A feleségem bérszámfejtőjének és az Ön által elmondottak közötti ellentmondás feloldására milyen lehetőségeink vannak?
Köszönöm.

bubuntina # 2013.10.01. 17:40

Tisztelt Szakértő!

Vissza vettek a régi munkahelyemre,határozott időre. De én viszont szeretnék kisbabát (1-2 év múlva),ha esetleg továbbra is aktuális időközönként lenne meg hosszabbítva a szerződésem,és babát várnék,akkor milyen jövedelemre vagyok jogosult,és elküldhet-e!?

Válaszát előre is köszönöm!

vaczkor... # 2013.10.01. 11:21

pg88
Tisztelt Szakértő!
Feleségem 2010.06.03.-án született kisfiúnkkal volt otthon Gyesen, majd miután korábbi cége nem tudott neki szabad helyet biztosítani 2012.szeptemberében (egy állásajánlat ismeretében) közös megegyezéssel megszüntette munkaviszonyát és 2012.október 01.-vel elkezdett dolgozni jelenlegi munkáltatójánál. Jelenleg veszélyeztetett terhes és várhatóan október végétől táppénzzel otthon marad.
A könyvelés szerint a táppénz és a tgyás, gyed az előző, azaz 2012-es év (azaz 3 hónap) jövedelme alapján kerül meghatározásra. Ha ez így van, az igencsak jelentős kiesést jelent a családi költségvetésből, ahhoz képest, ha az elmúlt 1 naptári évet, vagy a 2013 eddigi hónapjait vesszük figyelembe.
Amennyiben ez tényleg így kerül meghatározásra, mit lehetne tenni annak érdekében, ill. milyen feltételeknek kellene teljesülnie ahhoz, hogy 2013 legyen a bázisév?
Előre is köszönöm válaszát!

Ha jól értem a felesége „régóta” ugyanannál a cégnél dolgozott, amely 2012 szeptemberében megszűnt, majd 30 napon belül, 2012.10.01-től új jogviszonyt létesített, ezen belül 2012-ben 06.03-ig GYED, majd 2012.06.04-től 2012.szeptemberéig GYES ellátásban részesült.

Tekintettel arra, hogy nem közölte a szülés pontos időpontját kérdésére érdemi választ nem lehet adni.

Ha azonban azt feltételezzük, hogy csak 2014-ben fog szülni a tgys és Gyed ellátásoknál a „bázisév” a 2013-as lesz.

A 2013-as táppénz ellátásnál sem a 2012-es bére lesz az alap, hanem a táppénzre való jogosultságot közvetlenül megelőző 180 napi jövedelme, azaz a „könyvelés” nem jól tájékoztatta, mivel 2013.07.14 utáni keresőképtelenségek vonatkozásában- csak az aktuális (jelen) jogviszonyában elért keresetből lehet ellátást számolni! (A 2012-es "3 havi" jövedelmét azért nem lehet figyelembe venni, mert 2012-ben nincs 180 bérezett napja!)

1997. évi LXXXIII. törvény (Ebtv.)

Ebtv. 39/A. § (1) Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni.

Ebtv. 48. §
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.

A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos.

vaczkor... # 2013.10.01. 11:01

Mini27
Tisztelt Szakértő!
Az ügyben szeretnék segítséget kérni, hogy jelenleg szerződéses hallgatói jogviszonyban vagyok II. éves PhD. hallgató, és a GYES-GYED-re vonatkozó leírások között nagyon sok eltérő információt olvastam. Jelenleg biztosított jogviszonyom van a TB felé az egyetem által, az első letöltött tanulmányi szerződéses évem előtt, pedig 2 évig egyéb munkavállaló által voltam biztosított, alkalmazott. A kérdésem az lenne hogy jogosult vagyok-e GYES illetve GYED-re illetve milyen mértékben? Jelenleg a fizetésemet ösztöndíj jogcímen kapom (100.000 Ft) így nettó-bruttó bérrel nem tudok számolni. Segítségét előre is nagyon köszönöm.

Gyes-re alanyi (állampolgári) jogon jogosult a szülés napjától a gyermek hároméves koráig.

Tgys és GYED ellátást csak az kaphat, aki biztosított.

Az minősül biztosítottnak, aki az 1997. évi LXXX. törvény 5. szakasza szerinti taxációjában (zártkörű felsorolásában) szerepel.

Az egyetemi és PhD. hallgató ebben a felsorolásban nem szerepel, így biztosítás (mint a jogosultság két konjuktív feltételéből ez egyik) hiányában ezen ellátásokra nem jogosult.

vaczkor... # 2013.10.01. 10:54

Edit4

Igen, gyes újra igényelhető.

A GYES-t automatikusan nem szüntetik meg, Önnek kötelessége bejelenteni minden olyan lényeges változást (pl. munkábaállást), ami a jogosultságra kihathat. Amennyiben ezen kötelezettségének nem tesz eleget egyrészt a Csttv. értelmében köteles azt visszafizetni, másrészt:

2012. évi C. törvény 395. § (1) Aki társadalombiztosítási ellátás, vagy az államháztartás alrendszereiből jogszabály alapján természetes személy részére nyújtható pénzbeli vagy természetbeni juttatás megszerzése vagy megtartása céljából mást tévedésbe ejt, tévedésben tart, vagy a valós tényt elhallgatja, és ezzel kárt okoz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Korlátlanul enyhíthető annak a büntetése, aki társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaéléssel okozott kárt a vádirat benyújtásáig megtéríti.

vaczkor... # 2013.10.01. 10:40

norcsika79 2013.09.27. 11:42
Tisztelt Szakerto!
2013.06.30-aval megszunt a magyar munkaviszonyom (addig 7 eve folyamatos volt es TB biztositott voltam).
2013.07.01-vel Szlovakiaban kezdtem el dolgozni, ott lettem biztositott, a magyarhoz hasonlo jovedelmi viszonyok mellett.
Kerdesem, hogy ha 1 even belul gyermeket tervezunk, akkor melyik orszagbol fog jarni ellatas (Tgyas, GYED), melyik jovedelmemet veszik figyelembe a szamitasnal es hogyan kell kiszamolni?
Jobban jarnek-e, ha inkabb Magyaro-on keresnek munkat a gyermekvallalas elott?
Koszonom

Az első kérdés annak tisztázása, hogy Szlovákiában van-e Tgyas és GYED elnevezésű ellátás és annak a szlovák jog szerint mi a feltétele?

Erre a választ a szlovák jogszabályokban találja meg.

Amit tudni kell, hogy a biztosításhoz kötött ellátásokat a biztosított főszabály szerint abból az államból kapja, ahol biztosított, azaz ahová a járulékot fizeti.

Ha tehát Szlovákiában biztosított Magyarországról a magyar tgys elnevezésű ellátásokra nem jogosult, szülését követően Szlovákiából olyan biztosításhoz kötött ellátást igényelhet, ami Szlovákiában van.

Főszabály az is, hogy Magyarországon nem veszik figyelembe a Szlovákiában, vagy más EU-s tagállamban elért jövedelmet.

2013.07.15-től hatályos az az előírás, amely szerint az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásait csak az éppen aktuális jogviszonyból elért jövedelemből kell kiszámolni, azaz "ha inkább Magyaro-on keres munkát a gyermekvállalás előtt" akkor is csak az új, éppen fennálló jogviszonyában elért keresetet fogják figyelembe venni, az előző szlovák és az azt megelőző magyar kereseteket nem. (Természetesen ezen munkaviszonyokat, mint biztosítási időt elfogadják, beszámítják.)

sabuci # 2013.10.01. 07:58

Kedves Szakértő!

Van két gyermekem, a kisebbik most november 17-én lesz két éves. A harmadik babát március 14-re várjuk. Szeptember 2-ától ismét dolgozom, 8 órában a régi munkahelyemen, de mint korábban is, határozott idejű szerződéssel, ami 2014. októberig érvényes marad. (a korábbi határozott idejű szerződésem TGYÁS alatt, 2012. febr.24-én szűnt meg)

A 3.kicsi után fogok kapni TGYÁS-t illetve GYED-et? Miből fogják számolni?
Úgy tervezem, hogy február végéig dolgozni fogok, tehát elvileg meglehet a 180 nap biztosításom munkaviszonyból. Mi lesz azonban akkor ha esetleg mégsem? Ha pár napra táppénzre kell mennem, akkor az nem számít bele a biztosítási időszakba, jól gondolom?

Segítő válaszát előre is köszönöm:Kata

pg88 # 2013.09.30. 13:04

Még kiegészítésként egy kérdés az előző kérdésemhez: Arra van elvi lehetőség, hogy az idei évből megmaradó szabadságokat átvinni jövő év elejére és ott megszakítva a táppénzt mégiscsak 2013-at bázisévvé változtatni?

pg88 # 2013.09.30. 11:44

Tisztelt Szakértő!

Feleségem 2010.06.03.-án született kisfiúnkkal volt otthon Gyesen, majd miután korábbi cége nem tudott neki szabad helyet biztosítani 2012.szeptemberében (egy állásajánlat ismeretében) közös megegyezéssel megszüntette munkaviszonyát és 2012.október 01.-vel elkezdett dolgozni jelenlegi munkáltatójánál. Jelenleg veszélyeztetett terhes és várhatóan október végétől táppénzzel otthon marad.
A könyvelés szerint a táppénz és a tgyás, gyed az előző, azaz 2012-es év (azaz 3 hónap) jövedelme alapján kerül meghatározásra. Ha ez így van, az igencsak jelentős kiesést jelent a családi költségvetésből, ahhoz képest, ha az elmúlt 1 naptári évet, vagy a 2013 eddigi hónapjait vesszük figyelembe.
Amennyiben ez tényleg így kerül meghatározásra, mit lehetne tenni annak érdekében, ill. milyen feltételeknek kellene teljesülnie ahhoz, hogy 2013 legyen a bázisév?
Előre is köszönöm válaszát!

Mini27 # 2013.09.30. 08:19

Tisztelt Szakértő!

Az ügyben szeretnék segítséget kérni, hogy jelenleg szerződéses hallgatói jogviszonyban vagyok II. éves PhD. hallgató, és a GYES-GYED-re vonatkozó leírások között nagyon sok eltérő információt olvastam. Jelenleg biztosított jogviszonyom van a TB felé az egyetem által, az első letöltött tanulmányi szerződéses évem előtt, pedig 2 évig egyéb munkavállaló által voltam biztosított, alkalmazott. A kérdésem az lenne hogy jogosult vagyok-e GYES illetve GYED-re illetve milyen mértékben? Jelenleg a fizetésemet ösztöndíj jogcímen kapom (100.000 Ft) így nettó-bruttó bérrel nem tudok számolni. Segítségét előre is nagyon köszönöm.

Edit4 # 2013.09.29. 09:23

Tisztelt Szakértő!
A gyes, megszakítás után újra igényelhető?
A baba kilenc hónapos. Az anyuka a körülmények miatt csak az alanyi jogon járó gyest kapja, gyedre nem jogosult. Most adódott egy munkalehetőség számára, napi négy (heti 20) órában, amit otthon végezhetne távmunkában.
A Magyar Államkincstár honlapján az olvasható, hogy a gyermek egy éves kora előtt az anya nem folytathat kereső tevékenységet, ha gyest kap.
Meg fogják szüntetni a gyes folyósítását?
Ha igen, a gyermek egy éves kora után a gyes újra igényelhető?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel
Edit4