GYED,GYES, táppénz


985kati # 2014.07.18. 13:55

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdèssel fordulok Önhöz, hogy férjem Ausztriában dolgozik, és igényelte családipotlékot. Aki intézte azt mondta hogy itthoni családipotlék megszűnik amit én kapok, de a gyes megmarad. Voltunk szenélyesen államkincstárban, ott már azt mondták hogy gyes is megszünik nekem. Akkor kapom újra ha dolgozok. Mivel sajnos tavaly rosszindulatú daganattal műtöttek így nem dolgozhatok. Semmit nem kapok gyerekek után. Mit tudok intézkedni ezzel kapcsolatban, hogy nem dolgozhatok? Meg hol?
Előre is köszönöm válaszát!
Katalin

Piros212 # 2014.07.18. 09:54

Kedves Fórumozók!
Szeretném a segítségeteket kérni,mert az eddig kapott információkon nem tudok kiigazodni.
Jelenleg itthon vagyok gyesen a 2éves kislányommal.
Nagyon szeretnék mégegy babócát, aki 2015 május-júniusában születne. A gyesem 2015 májusban jár le.
2009 óta van folyamatos munkaviszonyom a jelenlegi munkáltatómnál.
Az lenne a kérdésem,hogy ha terhességek alatt táppénzre megyek,akkor jár-e még a gyes a nagyobbik lánykámra,illetve a szülés utáni ellátások hogyan alakulnának? A tgyás és a GYED. És a táppénz alapja mi lenne? A gyedem vagy a munkabérek? Mi lenne az alapjuk? A munkàltatóm azt mondja a táppénz lenne az alap,de ellátás hogyan lehet egy másik ellátás alapja? Illetve változna-e az ellátások ősszege ha még a gyes alatt születne meg a pici babám?
Nagyon köszönöm előre is a segítségeteket!
Sajnos ilyen világban élünk,hogy a mocskos anyagiak nagyon is fontos szerepet játszanak a gyermekvállalásban :(
További szép napot mindenkinek!

Vercsike # 2014.07.17. 12:32

T.Szakértők!
2014.dec-ig GYED-en vagyok.2015.május hónapra várom a következő gyermekemet.
2013.március óta cég ahol dolgoztam felszámolás alatt áll. Ez év júliusában a Kft.megszünt.
Kiderült,hogy a jogviszonyom a felszámolás kezdeti napjával megszünt.A Gyed igénylés később történt ez akkor nem okozott gondot.
A 2.gyerkőc már GYES-be születne.A férjem vállalkozásába bejelentene.A kérdés elég lesz e 180 nap bejelentés,hogy ismét maximum gyedet kapjak.
Esetleg táppénzre is elmehetnék,de mikortól.
Az én esetemben a szülést(2015.05)megelőző két évben mi számít biztosítási időnek,a pillanatni GYed vagy csak az új biztosítási 180 nap jogviszonyom.
Köszönettel: Vercsike

sortie # 2014.07.14. 12:12

BLara
Tisztelt Szakértők!
Érdeklődöm, hogy tgyás és gyed alatt felmondhatnak-e a munkahelyemen. Ha felmondhatnak, akkor nem is kapnék tgyás-t, illetve gyed-et, ha felmondanának? Köszönöm a választ

Rendes felmondással nem mondhatnak fel, de ha pl. határozott idejű szerződése van és lejár a határozott idő, akkor automatikusan megszűnik a jogviszony. Ugyancsak megszüntethető a jogviszony próbaidő alatt.

A megállapított tgys és gyed ellátás passzív jogon, azaz a munkaviszony megszűnése után is folyósítható annak a lejártáig.

Más a helyzet, ha a munkaviszony (biztosítás) a szülés előtt szűnik meg!

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

sortie # 2014.07.14. 12:06

repne

Tisztelt Szakértők!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy tavaly a munkaügyin keresztül csináltam egy tanfolyamot, ami bő 7 hónapig tartott. Ez az idő beleszámít nekem a Tgyás, Gyed igénylésébe?
Előre is köszönöm a válaszát!

1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

5. § (1) E törvény alapján biztosított

d) az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

A 4. § értelmében álláskeresési támogatás alatt a következő ellátásokat kell érteni:

Az álláskeresési járadékban,
keresetpótló juttatásban,
vállalkozói járadékban,
munkanélküli-járadékban,
álláskeresést ösztönző juttatásban,
nyugdíj előtti álláskeresési segélyben részesülő személy.

Amennyiben az Ön által végzett tanfolyam a fentieknek megfelel, úgy az biztosításnak minősül és a GYED-hez, tgys-hez "beszámít", ha nem felel meg nem számít be.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

BLara # 2014.07.14. 05:09

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődöm, hogy tgyás és gyed alatt felmondhatnak-e a munkahelyemen. Ha felmondhatnak, akkor nem is kapnék tgyás-t, illetve gyed-et, ha felmondanának? Köszönöm a választ!

pazs # 2014.07.12. 11:37

Táppénz, szülési szabadság és gyerekgondozás céljából kivett fizetés nélküli szabadság (azaz gyed és gyes) idején nem tudja elbocsátani a feleséged a munkáltatója.

Zsola81 # 2014.07.11. 22:45

Tisztelt Szakértő!

És mi a teendő akkor,ha esetlegesen a táppénz alatt a munkáltató elbocsájtja a feleségem?

Köszönöm!

repne # 2014.07.11. 16:44

Tisztelt Szakértők!
Lenne egy olyan kérdésem, hogy tavaly a munkaügyin keresztül csináltam egy tanfolyamot, ami bő 7 hónapig tartott. Ez az idő beleszámít nekem a Tgyás, Gyed igénylésébe?
Előre is köszönöm a válaszát!

sortie # 2014.07.11. 11:35

Zsola81 2014.07.10. 23:40

Tisztelt Szakértő!

Feleségem 2013 júniusában végzett a középiskolai tanulmányaival.

2013. szeptember 1-jével elkezdett dolgozni.

2014. januárjában volt 7 nap kiesése munkahely váltás miatt. Ezt leszámítva folyamatos biztosítása van.
Ő most 16 hetes terhes és még dolgozik.

Azt olvastam,hogy 365 nap biztosítottság kell. A kérdésem az lenne,hogy meddig kellene még dolgoznia,hogy jogosult legyen a gyedre,illetve a "szokásos" juttatásokra?
Köszönöm!

Tgys-re és Gyed-re főszabály szerint az jogosult aki biztosított ÉS a szülést megelőző 2 évben van/volt 365 biztosításban töltött napja.

A megadott adatok alapján felesége már most elmehet táppénzre, ugyanis

  • ha fennáll a jogviszonya és táppénzben részesül az biztosításnak minősül,
  • a 365 napot a szülés napjához és nem a keresőképtelenség kezdetéhez kell igazítani.

Ha most 16 hetes (4. hónapos), akkor várhatóan 5 hónap múlva (október körül) fog szülni, azaz a szülésig meglesz a 365 napja. Itt kívánom megjegyezni, hogy az Ebtv. értelmében amennyiben a szülést megelőző két éven belüli nappali képzésben részesült, úgy azon időtartamból legfeljebb 180 nap quasi biztosítási időként elismerhető. (Ez egy kedvezmény azoknak, akik a szülés előtt tanultak és emiatt nem tudtak elég biztosítási időt szerezni munkavégzéssel.)

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Zsola81 # 2014.07.10. 21:40

Tisztelt Szakértő!

Feleségem 2013 júniusában végzett a középiskolai tanulmányaival. 2013. szeptember 1-jével elkezdett dolgozni. 2014. januárjában volt 7 nap kiesése munkahely váltás miatt. Ezt leszámitva folyamatos biztositása van.
Ő most 16 hetes terhes és még dolgozik. Azt olvastam,hogy 365 nap biztositottság kell. A kérdésem az lenne,hogy meddig kellene még dolgoznia,hogy jogosult legyen a gyedre,illetve a "szokásos" juttatásokra?
Köszönöm!

sortie # 2014.07.09. 11:39

gypenzes

Tisztelt Szakértő!
2014. november 20-ra várom második gyermekemet. 2010 szeptember óta folyamatos közalkalmazotti pedagógus munkakörben dolgozom határozatlan idejű kinevezéssel. (Ekkor mentem vissza gyedről dolgozni).
A kérdésem az lenne, hogy a táppénzem, tgyásom és a gyedem alapja melyik évi jövedelem lesz. Jól gondolom hogy a táppénz és a tgyás a 2013-as évi átlag alapján lesz?

Igen, ha 2013-ban volt legalább 180 bérezett napja.

Ha a gyedet már 2015-ben igénylem, akkor azt a 2014-es jövedelmem alapján számítják?

IGEN.

2013. szeptemberben volt kinevezés módosításom a pedagógus béremelés miatt ez nem befolyásol semmit?

Dehogynem. 2013 szeptemberétől a magasabb bért (is) figyelembe veszik. (Az ellátás alapja az egész, 2013-as évi peb. járulékalapot képező jövedelem.)

További kérdéseivel a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához fordulhat, amely közigazgatási szerv, mint tb kifizetőhely köteles önt tájékoztatni és az igényléshez segítséget nyújtani.

Remélem érthetően le tudtam írni!
Válaszát előre is köszönöm.

sortie # 2014.07.09. 11:32

oepkerdes 2014.07.08. 22:53
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg Gyesen vagyok, 10 hetes várandós,2015 januárban születik a testvér.

Megvan és szüléskor meglesz a 365. nap biztosítotti viszonyom. Mivel előző két gyermekemnél is kórházi ellátásra szorultam a terhesség alatt, kérhetném a veszélyeztetett terhesség miatti táppénzre vételt. Kérdéseim:
1.A Gyes megtartása mellett megtehetem-e a táppénzre vételt? Visszautasíthatja-e a munkáltató ezt kb olyan indokokkal, mint a korlátozott felmondási védelem indokai?

-Táppénzre és GYES-re egyidejűleg csak akkor jogosult, ha a GYES mellett munkába állt és ez idő alatt keresőképtelenné válik. Ha nem állt munkába egyszerre GYES ellátást és táppénzt nem kaphat!

  • A munkáltatónak ehhez semmi köze, a keresőképtelenség elbírálása orvosszakmai kérdés.
  • Igen, az orvosától kérheti, de Ő dönt arról, hogy az indokolt-e.

2. Úgy tudom táppénzes kifizetésnek nem lehet tb kifizetés az alapja.

Jól tudja, a táppénzt csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemből számítják egy esetleges előző táppénz összegét a kiszámításnál nem vehetik figyelembe.

3.A táppénz a bérem 50%-a lenne?

A táppénz kiszámításának szabályait az 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § szabályozza. A táppénz mértéke 60%, ha van 2 éves, folyamatos biztosítása és 50%, ha nincs 2 éves, folyamatos biztosítása, vagy ha fekvőbeteg gyógyintézetben látják el. A napi összeg tekintetében korlátot képez továbbá a minimálbér kétszeresének egy napra eső része.

4. A születendő gyermekre járó kifizetéseket abból számítanák-e, amikor még ténylegesen dolgoztam?

A táppénz, tgys és GYED ellátásokra különböző szabályok vonatkoznak. Leegyszerűsítve elsősorban az irányadó időszakban elért jövedelem az ellátás alapja. Ha ilyen nincs akkor a szerződés szerinti jövedelem, melynek korlátja a minimálbér kétszerese. Tp. és GYED esetében van un. előny/kedvezményszabály is.

Valaki azt mondta, hogy a gyedet csak a minimálbér után kapnám, ha gyesről megyek szülni.

Valóban ez az egyik szabály, de vizsgálni kell azt is, hogy miért nincs 180 bérezett napja és ha tp. tgys, gyed miatt nincs, valamint ha az az ön számára kedvezőbb akkor az előző egészségbiztosítási pénzellátás alapját kell figyelembe venni a gyed alapjának a megállapításakor. (Ez az un. előny/kedvezmény szabály.)

Tekintettel a szerteágazó kérdéseire és a hiányos adatokra javaslom felkeresni az egészségbiztosító ügyfélszolgálatát, vagy azt az ügyintézőt, aki az előző GYED ellátását megállapította és folyósította, mivel teljeskörű tájékoztatást az előzmények és a béradatai ismeretében csak ő tud adni.

oepkerdes # 2014.07.08. 20:53

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg Gyesen vagyok, 10 hetes várandós,2015 januárban születik a testvér. Megvan és szüléskor meglesz a 365. nap biztosítotti viszonyom Mivel előző két gyermekemnél is kórházi ellátásra szorultam a terhesség alatt, kérhetném a veszélyeztetett terhesség miatti táppénzre vételt. Kérdéseim:

1.A Gyes megtartása mellett megtehetem-e a táppénzre vételt? Visszautasíthatja-e a munkáltató ezt kb olyan indokokkal, mint a korlátozott felmondási védelem indokai?

2. Jól gondolom-e,hogy teljes felmondási védelem alatt állok a születendő gyermek hároméves koráig, ha nem megyek vissza dolgozni? Van-e különbség, ha igénylem most a táppénzt?

Ha csak gyest kapok, akkor kedvezőtlenebb-e a számítási mód a jövőbeni Tgyás, GYed esetén, mint táppénz esetén? Úgy tudom táppénzes kifizetésnek nem lehet tb kifizetés az alapja, de fordítva is így van-e?

3.Azaz a táppénz a bérem 50%-a lenne?

4. A születendő gyermekre járó kifizetéseket abból számítanák-e, amikor még ténylegesen dolgoztam? (előző 180 nap ugye gyeses, előző évi meg 2014, ami gyes-gyed-tgyás)
Valaki azt mondta, hogy a gyedet csak a minimálbér után kapnám, ha gyesről megyek szülni, viszont ha csak 2 hétre is táppénzen vagy szabin lennék szülés előtt, a tgyással már meglenne a 180 napom, és életbe lépne a kedvezményszabály, ami szerint a bejelentett bérem alapján számolnak. Igaz-e az utóbbi javaslat?

Köszönöm segítségét

gypenzes # 2014.07.08. 13:57

Tisztelt Szakértő!

2014. november 20-ra várom második gyermekemet. 2010 szeptember óta folyamatos közalkalmazotti pedagógus munkakörben dolgozom határozatlan idejű kinevezéssel. (Ekkor mentem vissza gyedről dolgozni).
A kérdésem az lenne, hogy a táppénzem, tgyásom és a gyedem alapja melyik évi jövedelem lesz. Jól gondolom hogy a táppénz és a tgyás a 2013-as évi átlag alapján lesz? Ha a gyedet már 2015-ben igénylem, akkor azt a 2014-es jövedelmem alapján számítják? (180 bérezett napnál több is lesz, ugyanis augusztus közepéig dolgozok).
2013. szeptemberben volt kinevezés módosításom a pedagógus béremelés miatt ez nem befolyásol semmit?

Remélem érthetően le tudtam írni!
Válaszát előre is köszönöm.


Zsolo0402

pazs # 2014.07.08. 10:19

igen.

Treningre # 2014.07.08. 07:25

Tisztelt Szakértők!

Jól értem-e a vonatkozó rendelkezéseket az alábbi ügyben:
van egy anyuka, aki hamarosan szülni fog. A gyermek egy éves kora előtt vissza fog menni dolgozni. Kérdés, hogy a gyermek egy éves kora előtt nyilván nem jár így a gyed, de az egy éves kora után igényelheti a munkavégzés mellett, ugye?

Köszönöm!

iriw4q # 2014.07.07. 05:33

Kedves Szakértők!

Jelenleg gyeden vagyok kisfiammal, és szept 22-én tervezem megszüntetni a fizetés nélküli szabadságomat.A szándéknyilatkozatot erről már megkapták kb 1 hónapja..Ezt tudomásul vették,de még mindig azzal riogatnak, hogy nem biztos, hogy lesz nyitott pozíciójuk.(vagyis gondolom élnek azzal a jogukkal, hogy kirúghatnak, ha lejár a szabim). A pozícióm él, 3-4 ember végzi ugyanazt a munkát, és folyamatosan vettek fel embert a csapatba, uyganebbe a pozícióba, míg én gyeden voltam. A kérdésem az, hogy kirúghat e ilyen indokkal? Ha igen, mire hivatkozva rúghat ki? 4 év munkaviszonnyal rendelkezem itt, ilyenkor jár végkielégítés, illetve, ha jól tudom a fizetésemet is kötelesek megemelni a gyárban adott béremelés mértékével.Ajánlhat alacsonyabb pozíciót kevesebb pénzért,amit nyilvánvaló, hogy nem fogad el az ember? Kisfiam 2012 novemberében született, ilyenkor nekem is jár majd a gyed extra a fizetés mellett, illetve majd a gyes?
Válaszát, és segítségét előre is köszönöm!

anne01 # 2014.07.05. 07:40

meli0609

Jár.

meli0619 # 2014.07.04. 18:22

Tisztelt Szakértők!

Fiam után gyes-t kapok 2014. február óta újra, mellette dolgozok 6 órában. 2014 június hónapban táppénzre kellett menjek vele, illetve egyszer a férjemnek is ő 7 órában dolgozik.. A kérdésem, h erre az időre jár e a Gyes vagy sem?

Köszönettel:
ZS.M

Zengőbérci # 2014.07.01. 10:10

Zolibiro

2014.06.26. 20:45

Tiszteletem!
Párommal Babát tervezünk,2012 november 6 -tól dolgozik probaidős szerződésekkel ,amit 2014 március 23.-án változtattak állandó munkaviszonyra.
Kérdésünk az lenne Gyed-re jogosult-e,illetve a táppénzt szülés elött befolyásolja -e a próbaidős munka?
Köszönjük a válaszokat!
Szép estét!

Tgys és GYED ellátásokra –főszabály szerint- az jogosult aki biztosított, azaz aki munkaviszonyban áll.

Amennyiben már határozatlan idejű szerződése van a táppénz jogosultságot nem befolyásolja az, hogy előtte próbaidős szerződései voltak.

(Megjegyzem, hogy vélhetőleg nem próbaidős, hanem határozott idejű szerződésről lehet szó, hiszen próbaidőt egyszer lehet, legfeljebb 3 hónapra köthetnek ki, azt meghosszabbítani nem lehet csak akkor ha ettől rövidebb próbaidőt kötöttek ki és akkor is csak egyszer lehet meghosszabbítani.)

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Zengőbérci # 2014.07.01. 10:09

Csuti82 2014.06.28. 11:13

Tisztelt Szakértő!

Gyed extrával kapcsolatban lenne kérdésem. Első gyermekem 2014.01.01-én született. Ő utánna ha jól tudom 2016.01.01-ig gyed (2010 óta van folyamatos munkaviszonyom), 2017.01.01-ig pedig gyes jár.

Jól tudja.

A kistestvért 2015 tavasz-nyár környékére tervezzük. A kérdésem az lenne hogy miközben a nagyobbik gyerek után még jár a gyed, gyes, ugyanúgy jár-e közben a picire a tgyás és a gyed?
Igen, ez a GYED extra egyik lényeges eleme.
Illetve a nagyobbik gyes-e alatt a picire a gyed?

Igen!

Lényegében gyed-tgyás, 2 gyed illetve gyes-gyed jár-e egyszerre a két gyermekre?

Igen, de csak egy szülő részére, azaz olyat nem csinálhatnak, hogy a nagyra az apa kap GYED-et, a kicsire pedig Ön tgys-t.

Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel: Siposné

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Zengőbérci # 2014.07.01. 10:08

szeleizs 2014.06.28. 14:19
Tisztelt szakértő. Kisfiammal gyeden vagyok, de vissza kellett mennem dolgozni is gyed mellett. Sajnos úgy tűnik nem fog menni a pici mellett a munka. Abba lehet hagyni a munkát azonnal (vélhetőleg felmondás terhe mellett), vagy a munkáltató kötelezhet 30 nap munkára még ? Köszönöm.

Az 2012. évi I. törvény 128. § értelmében a munkavállaló gyermeke 3. életéve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából –fizetésnélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, azaz az ön által megjelölt időpontban „abba lehet hagyni” a munkát, további munkavégzésre nem kötelezhető, ezen kérése miatt sem önnek, sem a munkáltatónak nem kell a jogviszonyt felmondással megszüntetni.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

sortie # 2014.06.30. 12:08

toti0401 2014.06.20. 15:44
Tisztelt Szakértő!
Könyvelőként dolgozom és az egyik ügyfelem az alábbi kérdéssel fordult hozzám. Jelenleg egy egyszemélyes kft-ben ügyvezető, már nincs a cégben tevékenység és veszélyeztetett terhességgel táppénzen van. A cégnek jelentős nav tartozása van áfa és járulék, csődközelben van. Tagi kivét volt tavaly és idén minden hónapban, bevallva, de járulék nem lett befizetve. Jelenleg folyamatban van az egészségpénztárnál egy táppénz ellenőrzés,mert 30 napnál hosszabb lesz az ellátás, és azt mondták Neki,hogy lekérdezik az adatokat a navtól mi lett bevallva és befizetve. A kérdés, hogy ha tartozása van a cégnek melyben ő az ügyvezető is (tagi jogviszony), akkor nem fog táppénzt kapni, illetve ha csak az egészségbiztosítási járulékot befizeti akkor már járhat-e ellátás részére. Eddig ilyen ellenőrzéssel csak a nyugdíj és a munkanélküli ellátás esetében találkoztam, táppénznél nem. Köszönettel

Az ellátásra való jogosultságnak nem az a feltétele, hogy a peb. járulékot megfizessék, hanem az, hogy ezen járulék fizetésére kötelezett legyen, azaz jogszerűen, ilyen indokkal az ellátás megállapítását és a folyósítását nem lehet megtagadni.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

sortie # 2014.06.30. 12:07

zozo 2014.06.20. 15:58
Tisztelt Szakértő!
Ha a párom munkaviszonya megszűnt pont mikor kezdődőtt a gyes azaz 2013.04.01-én szűnt meg a munkaviszonya és ugyanebben az időben ment gyesre. Ilyenkor mennyi gyedet fog kapni? Közben 2014.04.01-én lejárt a gyese utána egy hónapig munkanélkülin volt majd kb. 1 hónapja ismét dolgozik. Még nem terhes csak tervezzük a gyereket!
Válaszát előre is köszönöm.

Ha gyest (gyermekgondozási segély) igényelt ugyanarra a gyermekre GYED-et (gyermekgondozási díjat) nem fog kapni.

Ha most tervezik a következő babát, úgy tgys-re akkor lesz jogosult, ha a szüléskor biztosított és az azt megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.

Az ellátás alapja az irányadó/számítási időszakban –jelen munkáltatónál- elért keresete 8pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme).

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu