GYED,GYES, táppénz


szizzs # 2009.06.24. 07:48

Kedves Szakértők!

Korábban volt szó a táppénz és betegszabadság mértékének aug. 1.gyel történő változásáról. A korábbi hozzászólásokból nem kaptam egyértelmű választ a kérdésemre.
2009 decemberre várom ikreimet,3,5 év munkaviszonnyal rendelkezem, idén nem voltam betegszabadságon.
Szeretném, hogy 80% betegszabit és 70% táppénzt kapjak, mikor kell megkezdenem a betegszabimat, hogy még mind a kettőre jogosult legyek.
(a munkáltatóm szerint elég ha július utolsó hetében megkezdem a betegszabit mert akkor már elkezdődött aug 1. előtt a keresőképtelenségem)
Segítségüket előre is köszönöm.

Bereniké # 2009.06.24. 11:15

Kedves Szakértők!
2009. december végére várom második gyermekemet. A munkaviszonyom 2006. január 3-tól kezdődött és a határozott idejű szerződésem lejár 2009. aug. 31-én.
Az lenne a kérdésem milyen juttatásokra lesz jogosultságom, kaphatok e GYED-et?
Válaszukat előre is köszönöm!

Hazai # 2009.06.24. 13:05

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatban én is abban szeretnék segítséget kérni, hogy az annak aug. 1-től 60%-ra csökkentése vontakozik-e arra is, aki július végén már táppénzen van? Ha nem, akkor addig már a betegszabadságnak is le kell telnie?

Segítségüket előre is köszönöm szépen!
Üdvözlettel: Hajni

UI.: 3 OEP-et hívtam fel ma, egyikben sem tudtak egyértelmű válasszal szolgálni...

timcsi0 # 2009.06.24. 16:23

Mindenkinek akit a táppénz szabályok változása érdekel:

http://www.adonet.hu/…adsag_090601

deseret # 2009.06.24. 18:55

Tisztelt Szakértők!

TGYÁS-sal kapcsolatos kérdésem az, hogy az új szabályozás szerint lesz-e maximálva, mint a táppénz, vagy sem. Elég homályosan van megfogalmazva, miszerint "számítása a táppénz alaplán történik".

Köszönettel:

d.

Dödölle1 # 2009.06.24. 19:05

Tisztelt Szakértők!

Táppénzzel kapcsolatban én is abban szeretnék segítséget kérni, hogy az annak aug. 1-től 60%-ra csökkentése vontakozik-e arra is, aki július végén már táppénzen van? Ha nem, akkor addig már a betegszabadságnak is le kell telnie?

Segítségüket előre is köszönöm szépen!
Üdvözlettel: Hajni

UI.: 3 OEP-et hívtam fel ma, egyikben sem tudtak egyértelmű válasszal szolgálni…

---------------
  • Válaszok:

1. Kérdés:
"3 OEP-et hívtam fel ma, egyikben sem tudtak egyértelmű válasszal szolgálni…"

Válasz: Sajnálom, pedig van kihírdetett jogszabály.

Az új szabályokat a 2009.07.31. után kezdődő keresőképtelenség esetén kell alkalmazni. ------
2. Kérdés: "aug. 1-től 60%-ra csökkentése vontakozik-e arra is, aki július végén már táppénzen van?"Válasz: Nem. --------
3. kérdés: Ha nem, akkor addig már a betegszabadságnak is le kell telnie?

A keresőképtelenség kezdete az orvos által igazolt betegnap 1. napja. Azt, hogy ki melyik (régi, vagy új) jogszabály hatálya alá tartozik azt ez a nap dönti el, a betegszabadságnak jelen esetben nincs jelentősége.

4. Szomorúan hallom, hogy a REP ügyfélszolgálatokon ilyen felkészületlenek, ezért a jövőben javasolom a REP PEO Osztályvezetőt.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

.... azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.06.24. 19:09

Az előbbi válaszomat -ismétlésként- kiegészíteném az alábbiakkal:

A Magyar Közlöny 2009. május 14-i 68. számában megjelent az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2009. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Módtv.). a munkáltatókat érintő, 2009. július 1-jén és 2009. augusztus 1-jén hatályba lépő legfontosabb változások:

2009. augusztus 1.
Egészségbiztosítási pénzbeli ellátások – változik a táppénz tartama és mértéke.

2009. augusztus 1-jétől a keresőképtelenség tartamára járó táppénz a biztosítási jogviszony megszűnését követően (azaz passzív jogon) a korábbi 45 nap helyett csak 30 napig jár.

A táppénz összege csökken: a folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának a korábbi 70 helyett 60%-a lesz a táppénz, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 60 helyett a jövedelem 50%-a. Bevezetésre került egy táppénzplafon is, 2009. augusztus 1-jétől a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400%-ának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150%-ának harmincad részét.

Betegszabadság
A Módtv. az Mt. módosításával a betegszabadság alatt járó távolléti díj mértékét is csökkentette. A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 helyett 70%-a jár 2009. augusztus 1-től.

A fenti rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni. -----

Hazai # 2009.06.25. 09:17

Nagyon szépen köszönöm a részletes segítséget!!
Üdvözlettel: Hajni

Dödölle1 # 2009.06.25. 09:42

Kedves Szakértők!

Korábban volt szó a táppénz és betegszabadság mértékének aug. 1.gyel történő változásáról. A korábbi hozzászólásokból nem kaptam egyértelmű választ a kérdésemre. 2009 decemberre várom ikreimet,3,5 év munkaviszonnyal rendelkezem, idén nem voltam betegszabadságon. Szeretném, hogy 80% betegszabit és 70% táppénzt kapjak, mikor kell megkezdenem a betegszabimat, hogy még mind a kettőre jogosult legyek. (a munkáltatóm szerint elég ha július utolsó hetében megkezdem a betegszabit mert akkor már elkezdődött aug 1. előtt a keresőképtelen­ségem) Segítségüket előre is köszönöm. -------
Válasz: Legkésőbb 2009.07.31-én keresőképtelen állományba kell, hogy kerüljél ahhoz, hogy a "régi" szabályok alapján a magasabb mértékű betegszabadságos bért, illetve táppénzt kaphassad.

További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEO Osztályvezetőhöz.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.25. 09:43

Kedves Szakértők!

Korábban volt szó a táppénz és betegszabadság mértékének aug. 1.gyel történő változásáról. A korábbi hozzászólásokból nem kaptam egyértelmű választ a kérdésemre. 2009 decemberre várom ikreimet,3,5 év munkaviszonnyal rendelkezem, idén nem voltam betegszabadságon. Szeretném, hogy 80% betegszabit és 70% táppénzt kapjak, mikor kell megkezdenem a betegszabimat, hogy még mind a kettőre jogosult legyek. (a munkáltatóm szerint elég ha július utolsó hetében megkezdem a betegszabit mert akkor már elkezdődött aug 1. előtt a keresőképtelen­ségem) Segítségüket előre is köszönöm. -------
Válasz: Legkésőbb 2009.07.31-én keresőképtelen állományba kell, hogy kerüljél ahhoz, hogy a "régi" szabályok alapján a magasabb mértékű betegszabadságos bért, illetve táppénzt kaphassad.

További kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP PEO Osztályvezetőhöz.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.25. 09:57
Kedves Szakértők! 2009. december végére várom második gyermekemet. A munkaviszonyom 2006. január 3-tól kezdődött és a határozott idejű szerződésem lejár 2009. aug. 31-én. Az lenne a kérdésem milyen juttatásokra lesz jogosultságom, kaphatok e GYED-et? Válaszukat előre is köszönöm ---------
Válasz röviden:
  1. Fő szabály szerint (biztosítási jogviszony nélkül) nem. (De vannak kivételek lásd lentebb.)
  2. Anyasági támogatásra, családi pótlékra és GYES-re.
  3. THGY-ra jogosultá válhatsz az álláskeresési járadék alapján is.
  4. Ugyanígy (kis odafigyeléssel) jogosultá válhatsz GYED-re is az álláskeresési járadék alapján. Erről érdemes előzetesen a REP PEO Osztályvezetőjével szóban egyeztetni, mert "trükközést" igényel. Lásd OEP Főigazgató helyettesének a tájékoztatását.
  5. Javaslom előbb a "P" táppénzt igénybe venni, majd álláskeresési járadékot igényelni, aztán THGY, majd ismét álláskeresési járadék, aztán GYED. (Ez utóbbit kell a REP PEO Osztályvezetőjével egyeztetni, mert jelentősége van a dátumoknak)
----------
Fentiek részletesebben:

THGY-ra (Terhességi-gyermekágyi segélyre) –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, valamint a 180 napba beszámít a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány időtartama.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re -Gyermekgondozási díjra- is.)

(A THGY –fő szabály szerint a szülés napjától, vagy a szülés várható időpontja előtt 28 nappal korábban 168 napig, a szülési szabadság tartamára jár. A GYED a 169. naptól a gyermek két éves koráig folyósítható. Lásd a Munka Törvénykönyve -1992. évi XX. törvény- 138.§. és 1997. évi LXXXIII. törvény 40.§. (3) és 42/B. §.)

Nézzünk néhány kivételt a teljesség igénye nélkül:
THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Jogosult még THGY-ra az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya de ezt követően táppénzben részesült, és ha a táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszült. -----------

GYED-re –fő szabály szerint- az jogosult aki (az igénylés napján) biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 42/A.§. rendelkezik.)

Ha az apa igényli a GYED-et, akkor a feltétel, hogy az apának legyen az igényléskor biztosítása ÉS az igénylés napját megelőző 2 éven belül rendelkezzen legalább 180 biztosításban (pl. munkaviszonyban) töltött idővel.

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot.

Tehát ha a GYED igénylésének a napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy GYED-re. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek..)

Ilyen kivétel, hogy GYED-re jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a jogviszonya a THGY folyósítása (igénybevétele) alatt szűnik meg.

A fentieket megalapozó jogszabály:
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
Gyermekgondozási díj
42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

-------------
Aki tehát álláskeresési járadékban részesül az azokon a napokon amelyekre járadékot kapott biztosított.

Az országban az álláskeresési járadékról THGY-ra illetve GYED-re való jogosultság egységes elbírálását, azaz az jogalkalmazást elősegítendő az OEP Főigazgató helyettese körlevelet adott ki a 10064/2008. számon, valamint az ez alapján az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya készített egy példákat is tartalmazó tájékoztatót, amit minden REP megkapott. A REP-ek feladata volt ennek a szakmai anyagnak a továbbítása a TB kifizetőhelyek felé. (Ezen tájékoztató –a jogforrási hierarchiának, illetve a jogalkotási törvénynek megfelelően nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalkalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Ezen tájékoztató tehát a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárban, illetve a kifizetőhelyeken megtalálható, akinek fentiekkel kapcsolatos, jogosultságot érintő kérdése, kételye van annak azt célszerű a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőtől elkérni, abba beletekinteni.

Ezen tájékoztató leszögezi:

  1. Az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosított.
  2. Álláskeresési járadékot és THGY-t, vagy álláskeresési járadékot és GYED-et egyszerre nem kaphat senki.
  3. A Foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény szerint szüneteltetni kell a járadék folyósítását, arra az időre, amelyre az álláskereső THGY-ban, GYED-ben, vagy GYES-ben részesül.
  4. Ha ez az ok megszűnik a járadékot tovább kell folyósítani.
  5. Az álláskeresési járadékban részesülőnek megszűnik a biztosítása attól a naptól, amelyiktől az álláskeresési támogatást THGY, GYED, vagy GYES miatt szünetelteti.
  6. Figyelemmel arra a jogszabályi helyre, amely szerint THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül az aki az álláskeresési járadékot a szülés napjától szünetelteti „passzív jogon” jogosult THGY-ra.

Erre a tájékoztató az álláskeresési járadék-THGY igényjoggal kapcsolatban a következő példát hozza:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.03. THGY-t 2008.03.03-tól 167 napon át kaphat.

A másik példa:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.02. Mivel a biztosítása 2008.03.01-én megszűnt és mivel a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszült THGY-t 2008.03.02-tól 168 napon át kaphat.

7. GYED-re fő szabály szerint az jogosul aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül 180 biztosításban töltött nappal rendelkezik. Jogosult továbbá az is akinek a biztosítása a THGY igénybevételének tartama alatt szűnik meg.

8. GYED-re vonatkozóan az állásfoglalás 3 példát említ. Ebből kettő azt mutatja be, hogy mikor nem jogosult GYED-re az igénylő, 1 pedig azt, hogy mely esetben állapítható meg ezen ellátás az álláskeresési járadékban részesülő személynek.

Az 1. példa:

  • A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.

2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, így a THGY-t 2008.04.03-tól igényli.
A THGY ellátás folyósítása ettől a naptól, 2008.04.03-tól kezdődik.
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

Példa:
A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik. (2008.04.02-ra járadékot, ellátást kapott)
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

Példa:

A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik.
THGY ellátást kap 167 napig.
A THGY lejártát követően ismét álláskeresési járadékban részesül 2008.11.30-ig Ezt követően (miután a járadékot 2009.12.05-én kifizették a részére) 2008.11.25-től GYED-et igényel.

A GYED jogosultság 2008.11.25-től fennáll. Mivel azonban 2008. 11.25-től 2008.11.-30-ig álláskeresési járadékot (ellátást) kapott a GYED-et csak 2008.12.01-től fogják a részére folyósítani, de ezzel a GYED jogosultságot megszerezte.

Összegezve:

  • Aki álláskeresési járadékban részesül és az egyéb feltételeknek megfelel –azaz a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja- az THGY ellátásra jogosult. A szülés napjától kérni kell a járadék szüneteltetését, illetve a THGY folyósítását.
  • Aki így jár el az -fő szabály szerint a fent részletesen ismertetett okok miatt- már GYED-re nem lesz jogosult, de ha a THGY után nem GYED-et, hanem álláskeresési járadékot igényel ismét hónap végéig, majd az utolsó példának megfelelően miután erre az időre a járadékot részére kifizették pár napra visszamenőleges időponttól igényli a GYED-et, úgy jogosulttá válik erre az ellátásra is.

Jelen összefoglaló a fent hivatkozott szakmai anyag alapján készült.

Tekintettel arra, hogy a fentiek jogi szabályozása nem egyértelmű (ezért is született a fent hivatkozott tájékoztató) a félreértések elkerülése érdekében javasolom mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –mielőtt bármilyen ellátást igényelne forduljon bizalommal a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szellemében, amely jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Rövidítések:
THGY: Terhességi-gyermekágyi segély
GYED: Gyermekgondozási díj
GYES: Gyermekgondozási segély

Én -a teljesség igénye nélkül- ennyit tudtam segíteni.

Üdv. :)

xcsillag # 2009.06.26. 05:47

Kedves Szakértők!
Korábbi kérdésemre szeretnék választ kapni.
Többévi folyamatos biztosításom alatt gyermeket szültem 2007.április 8-án (2007. szeptem­bertől szülésig táppénzen voltam veszélyeztett terhesség miatt). Szülés után thgys-t, majd gyed-et kaptam. Jelenleg gyes-en vagyok, és május 4-től a felhalmozódott szabaságomat töltöm le, mely július 19-ig tart. Érdeklődni szeretnék, hogy keresőképtelenség esetén, mi lenne a táppénzem alapja:

  • a gyes melletti munkavégzés alatt kifizetett távolléti díj, vagy
  • minimálbér, vagy
  • mivel táppénz, thgys, gyed miatt nem volt meg a szükséges jövedelmem, az előző ellátás alapján?

Köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2009.06.26. 07:25

Kedves Szakértők!
Korábbi kérdésemre szeretnék választ kapni.
Többévi folyamatos biztosításom alatt gyermeket szültem 2007.április 8-án (2007. szeptem­bertől szülésig táppénzen voltam veszélyeztett terhesség miatt). Szülés után thgys-t, majd gyed-et kaptam. Jelenleg gyes-en vagyok, és május 4-től a felhalmozódott szabaságomat töltöm le, mely július 19-ig tart. Érdeklődni szeretnék, hogy keresőképtelenség esetén, mi lenne a táppénzem alapja:

  1. a gyes melletti munkavégzés alatt kifizetett távolléti díj, vagy
  2. minimálbér, vagy
  3. mivel táppénz, thgys, gyed miatt nem volt meg a szükséges jövedelmem, az előző ellátás alapján?

Köszönöm a segítséget!

------------
Válasz:

Amennyiben a szabadság ideje alatt kapod a GYES-t, akkor az GYES alatti munkavégzésnek minősül, amire a T.46.§. vonatkozik.

Ha a GYES melletti/alatti munkavégzés során válsz keresőképtelenné a táppénzedet a GYES melletti jogviszony során elért keresetedből számolják.

Amennyiben ez 2009.04.09-től áll fenn az ettől számított 180 napig -nagyon leegyszerűsítve- csak a minimálbér alapján kaphatsz táppénzt.

Az általad említett 1. és 3. esetben (előnyszabály alapján) csak akkor lehetne a táppénzt megállapítani, ha a GYED után visszamész dolgozni, vagy kiveszed a szabadságaidat DE NEM VESZED IGÉNYBE a Gyes-t.

További anyagi, vagy eljárásjogi kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjéhez.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

szizzs # 2009.06.26. 09:06

Köszönöm szépen a választ. Felhívtam a győri OEP-et és ott is nagyon segítőkészek voltak:-)

Dödölle1 # 2009.06.26. 13:50

Köszönöm szépen a választ. Felhívtam a győri OEP-et és ott is nagyon segítőkészek voltak:-)

-----
Nagyon szívesen. :)

Végre egy pozítív visszajelzés a REP-ről. :)

Vidéken úgy tűnik, hogy ügyfélbarátabbak, mint Pesten.

(Az FPEP ügyfélszolgálatára elég sok a panasz.)

Üdv. :)

Zsanti # 2009.06.26. 14:42

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdéssel fogdulok önökhöz/önhöz, hogy én 2008. október 30-dika óta állok munkaviszonyba és közbe teherbe estem. Számításaim szerint bőven meg lenne a 180 biztosított nap a GYED-hez a szülés várható időpontjáig (2009 augusztus 6.), de április 6-án táppénzre írt az orvos a szülésig, a baba egészsége miatt. A cég most azt mondja hogy nem fog járni a GYED, mert a táppénz kezdetéig nincs meg a 180 nap. Ha táppénzen vagyok az tényleg nem számít bele? Hiszen akkor is munkaviszonyban állok.

Válaszukat előre is köszönöm!

rigo # 2009.06.26. 15:17

Tisztelt Szakértők!
SOS kérdésem van.
GYED alatt közös megegyezéssel megszüntethető-e a munkaviszony?
Ha igen, akkor ki kell adni az elmaradt bért, papírokat stb. Hogyan érinti ez a GYED-re való jogosultságot? (Pontosabban továbbra is kaphatja a GYED-et a szülő, vagy le kell mondani adott hónapra, majd újra igényelni)

Gyors válaszukat előre is köszönöm.
rigo

Dödölle1 # 2009.06.27. 06:54

Tisztelt Szakértők!
SOS kérdésem van.
GYED alatt közös megegyezéssel megszüntethető-e a munkaviszony?
Ha igen, akkor ki kell adni az elmaradt bért, papírokat stb. Hogyan érinti ez a GYED-re való jogosultságot? (Pontosabban továbbra is kaphatja a GYED-et a szülő, vagy le kell mondani adott hónapra, majd újra igényelni)

Gyors válaszukat előre is köszönöm.
rigo

---------------
  • Válasz:

1. Igen, megszüntethető.

2.Pontosan milyen elmaradt bért?
Ha a szabadságmegváltásra gondol azt természetesen igen. Ennek a kifizetése nem befolyásolja a GYED jogosultságot.

3.Igen a papírokat a Munka Törvénykönyvében foglaltaknak megfelelően ki kell adni. (Ha azonban a munkahelyeden TB. kifizető hely van bizonyos okmányok a TB jogszabályok szerint ottmradnak a GYED lejártáig. Ennek az az oka, hogy ez idő alatt a GYED mellett ne tudj munkát vállalni, vagy álláskeresési segélyt igényelni. (Ezen intézkedésnek a kettős ellátás folyósításának elkerülése a célja.)

4. Nem kell lemondania GYED-ről, azt folyamatosan kaphatja.

5.Nem jogosult viszont GYED-re az aki a GYED alatt díjazás ellenében munkát végez, vagy ha a teljes keresetét megkapja. (Ezért kérdeztem rá, hogy milyen bérre gondolsz?) Érdemes tehát ezt a bér dolgot átbeszélni a REP PEO Osztályvezetővel, vagy a GYED-et folyósító kifizetőhely ügyintézőjével.

6. A pontos válaszhoz tehát pontosan kellene ismerni a részleteket.

7.Mivel az okokat nem ismerem ezért nem szeretnék a döntésedbe beleszólni, de általában nem bölcs döntés a GYED alatt a jogviszonyt megszüntetni, mert addig is fennáll a jogviszonyod és az esetleges következő baba születése esetén nem lesz mindegy, hogy 2 éven belül hány nap biztosítási jogviszonyod van/volt.

8. További anyagi, vagy eljárásjogi kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjéhez.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.27. 07:09

Tisztelt Szakértők!

Olyan kérdéssel fogdulok önökhöz/önhöz, hogy én 2008. október 30-dika óta állok munkaviszonyba és közbe teherbe estem. Számításaim szerint bőven meg lenne a 180 biztosított nap a GYED-hez a szülés várható időpontjáig (2009 augusztus 6.), de április 6-án táppénzre írt az orvos a szülésig, a baba egészsége miatt. A cég most azt mondja hogy nem fog járni a GYED, mert a táppénz kezdetéig nincs meg a 180 nap. Ha táppénzen vagyok az tényleg nem számít bele? Hiszen akkor is munkaviszonyban á­llok.

Válaszukat előre is köszönöm!

------------------

Rövid válasz:

  1. A foglalkoztató tévesen tájékoztatott, keveri a THGY és GYED ellátásokra való jogosultság feltételeit és a táppénz, THGY, GYED összegének a kiszámítására vonatkozó szabályokat. (Mind a kettőben szerepel a 180 nap, de nem keverendő!!)
  2. A megadott adatok alapján -ha a munkaviszonyod nem szűnik meg- jogosult vagy/leszel THGY-ra és GYED-re, mivel a munkaviszony fennállása alatti táppénzes idő is biztosításban töltött idő, azaz számításaid helyesek.
---------
Hosszabb válasz:Az egészségbiztosítási törvény több esetben is használja a 180 nap fogalmát, azonban azokat nem szabad összekeverni.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az egyik esetben bizonyos ellátások (THGY és GYED) feltételeként ír elő a jogalkotó 180 BIZTOSÍTÁSBAN töltött (naptári) napot.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha valaki ezen és az egyéb feltételeknek eleget tesz jön az a megválaszolandó kérdés, hogy mi lesz az ellátás alapja, vagy közérthetően miből számolják ki ezen ellátásokat?--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nos ekkor találkozunk ismét a 180 nappal, de akkor már mint BÉREZETT nap jelenik meg.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fonos tehát, hogy a 180 BIZTOSÍTÁSBAN töltött napot és a 180 BÉREZETT napot ne keverjük!--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nézzük részletesen mint mond a jogszabály a 180 biztosításban töltött napról.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-THGY-ra (fő szabály szerint) az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is. Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) -----------------------------------------------------
ÉS -------------------------------------------------------------------------------------------
a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül legalább 180 naptári napon át dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.) ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 biztosításban töltött napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is, sőt a munkaviszony fennállása alatt folyósított THGY, GYED és GYES is beszámít a 180 napba.

Egy kis kitérő: Sokan szokták kérdezni, mivel számukra nem egyértelmű, hogy "a 180 napba a Tgyás és a táppénz is beleszámít, vagy meg kell szakítani a THGY és GYED ellátást, hogy a következő babára jogosulttá váljon THGY-ra? "

Válasz: Igen, beleszámít.

Azaz a 180 biztosítási napba nem csak a ténylegesen munkával töltött napok, hanem a munkaviszony fennállása alatt folyósított táppénzes napok és a THGY, GYED, GYES ideje is beszámít.

Ebből következik, hogy az aki az első babával THGY, GYED ellátást kap és ez idő alatt ismét szül, annak a következő baba születése előtt, az új ellátásokra való jogosultsághoz nem kell a GYED-et megszakítania és 180 napra munkába állnia, vagy szabadságot kivenni, esetleg táppénzre kerülni csak azért, hogy kaphassa majd az új babára a THGY, illetve GYED ellátást.

Ezen kitérő után folytassuk: Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget tesz az igénylő akkor jogosult THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek, amit most nem sorolok fel. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re is.) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Látjuk tehát, hogy egyrészt megjelent a 180 nap, mint BIZTOSÍTÁSBAN töltött nap, egyben mint az egyik jogosultsági feltétel. ----------------------------------------------------------------------------------
Most nézzük meg hogyan rendelkezik a jogszabály a számítási módról. Itt jön be megint a 180-as szám, de immár mint BÉREZETT, JÖVEDELEMMEL ELLÁTOTT nap és nem mint biztosításban töltött nap, azaz ismét hangsúlyozom, hogy a kettő nem keverendő!!! ----------------------------------------------------------
A THGY és a GYED ellátásokat - szinte kivétel nélkül - a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemből számolják. ------------------------------------------------------------------
- Fő szabály szerint a THGY és GYED alapja is a jogosultságot (THGY, illetve GYED esetén a GYED indulását) megelőző évi jövedelem, ha a megelőző évben a biztosítás (munkaviszony) folyamatos és az igénylőnek a megelőző évben volt legalább 180 munkabérrel (jövedelemmel) ellátott (naptári) napja. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  • -Ha ilyen, illetve ennyi nincs akkor a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző 180 napi jövedelem lesz az ellátás alapja.---------------------------------------------------------
  • Ha ez sincs, akkor ahány bérezett napja van -fő szabály szerint a megelőző évben és a tárgyévben- a THGY-ra, GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőzően az lesz a THGY, illetve a GYED alapja, de -mivel az igénylőnek az irányadó időszakban- nincs 180 JÖVEDELEMMEL(bérrel, illetve még pontosabban olyan jövedelemmel, amiből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot kell vonni)ellátott napja bejön egy felső korlát, azaz keressen az igénylő bármennyit -nagyon durván és leegyszerűsítve- nem lehet ellátás alapként többet figyelembe venni, mint a minimálbér kétszeresét, 2009-ben 143.000Ft-ot. -----------------------------------------------------------------
    Példa: a kérdező GYED után visszaáll dolgozni, de a következő szülésig csak 152 munkabérrel, és/vagy szabadságos bérrel ellátott napja van, havi átlagban bruttó 320.000Ft-ot keres. Mivel nincs 180 bérezett napja maximum csak 143.000Ft-os jövedelmet vesznek majd alapul a THGY kiszámításánál.------------------------------------------
Még egy fontos információ: Amikor majd az elbíráló azt vizsgálja, hogy az új baba születését megelőző évben, illetve a tárgyévben az igénylőnek van-e 180 BÉREZETT napja az új ellátás, jelen esetben a THGY, illetve az azt követő GYED alapjába nem számítja be az előző babára kapott GYED összegét, mert abból nem vonnak 2%-os mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulékot.-------------------------------------------------------
  • Igaza van Zsuzsának, hogy amikor viszont a REP igényelbíráló előadója, vagy a kifizetőhelyi ügyintéző azt vizsgálja, hogy a szülés előtt volt-e 180 BIZTOSÍTÁSBAN töltött napja, akkor az előző babára kapott THGY és GYED időtartamát beszámítja, mivel a munkaviszony fennállása alatt folyósított THGY és GYED biztosítási idő.
---------------------------------------------------------------------------------------------
  • Ezen ismételt kitérő után folytassuk az ellátás alapjának a vizsgálatát:-----------------------------------------------
  • Ha egyáltalán nincs jövedelme az igénylőnek a megelőző évben és a tárgyévben akkor az ellátást a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből állapítják meg, azonban ha ez az összeg magasabb, mint a mindenkori minimálbér kétszerese, akkor maximum csak a minimálbér kétszeresét , azaz 2009-ben max. 143.000Ft-ot lehet figyelembe venni. Ez esetben ennek a 70%-a lesz a bruttó havi THGY összege.------------------------------------------------------------
Remélem ez a kis összefoglaló segített valamit abban, hogy a 180 napot helyesen értelmezzük, sőt talán az ellátásokra való jogosultság és a kiszámítás módja is világosabb lett.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.27. 08:52

Tisztelt Szakértők!

TGYÁS-sal kapcsolatos kérdésem az, hogy az új szabályozás szerint lesz-e maximálva, mint a táppénz, vagy sem. Elég homályosan van megfogalmazva, miszerint „számítása a táppénz alaplán történik“.

Köszönettel:

d.

------------------
Válasz:

1. Álláspontom szerint Igen.

A kulcsszó nem az, hogy „számítása a táppénz alaplán történik“, hanem az, hogy ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a THGY-nál a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

Tekintettel arra, hogy a THGY-val foglalkozó szakaszok (42.§) csak azt határozzák meg, hogy a THGY mértéke 70% ebből következik, hogy -eltérő szabályozás hiányában- itt is érvényes a táppénzre vonatkozó felső korlát. (Módosító tv. szerinti T.48.§. (8) bekezdés)

-------
  • 42.§.(5) A terhességi-gyermekágyi segélyre, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
-----------------------------
Természetesen eddig is volt és ezután is marad egy másik, alacsonyabb korlát, a minimálbér kétszerese azoknál, akiknél nincs 180 napi jövedelem az irányadó/számítási időszakban.

2. További anyagi, vagy eljárásjogi kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Osztályvezetőjéhez.

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

vkati75 # 2009.06.27. 09:01

Tisztelt Szakértők!

Ahgy olvasgatom a válaszokat és a fórumot néhány dolog már kezd világossá válni számomra a GYED, GYES és THGY igen bonyolult világából. Azonban még így is lenne 1-2 kérdésem. 2006. október 13-án született meg a kislányunk, akivel azóta itthon vagyok. Mivel előtte 8 évet dolgoztam járt THGY, GYED és GYES is.
Most derült ki, hogy babát várok, de még eléggé az elején vagyok a terhességnek. Arra gondoltam, hogy várok a 12. hétig, ez valamikor aug. elején lesz és akkor bemegyek a munkahelyemre ( ami még szerencsére megvan) és kiveszem a szabijaimat, majd a szülésig táppénzre megyek. A kérdéseim a következőek:

  • Ha szabira ill. táppénzre megyek, akkor át kell íratnom a GYES-t a férjem nevére?
  • Mi lesz a táppénz alapja, amit szülésig kapok?
  • Ha jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokat akkor jogosult leszek THGY-ra és GYED-re is, de ezek alapja max. a minimálbér kétszerese, mert nem lesz 180 bérezett napom. Jól értelmeztem?
  • Egyáltalán ezek a jó lépések vagy mást kellene tennem?

Előre is köszönöm segítségüket!
Varga Katalin

Zsanti # 2009.06.27. 12:33

Köszönöm szépen a gyors és megnyugtató választ.
Az igazság az, hogy a kismamák nagyrésze nem tudja milyen jogai vannak és át lehet verni őket. Nagyon jó ez a fórum, hogy kételyek esetén kérdezhetünk.
Engem már nem vernek át!
További sok sikert kívánok és mégegyszer köszönöm a segítséget.

efi99 # 2009.06.27. 13:54

"Arra gondoltam, hogy várok a 12. hétig, ez valamikor aug. elején lesz és akkor bemegyek a munkahelyemre ( ami még szerencsére megvan) és kiveszem a szabijaimat, majd a szülésig táppénzre megyek."
Imádom, amikor egyesek úgy mennek táppénzre, mint mások boltba. Együttműködési hajlandóság a munkáltatóval nulla - pedig törvény írja elő - valószínű számítana rád ősszel, erre te beintesz, mert úgy döntesz, hogy táppénzre mész. Csakhogy ez nem így működik. Először is a munkáltatónak olyan munkakört kell felajánlani, ami alkalmas egy tizenvalahány hetes kismamának. Másodszor az orvos dönti el, hogy ki és mikor megy táppénzre, nem pedig más - előre 2 hónappal.
És csodálkozunk, hogy a munkáltatók háklisak a kismamákra...

Dödölle1 # 2009.06.27. 17:57

Tisztelt Szakértők!

Ahgy olvasgatom a válaszokat és a fórumot néhány dolog már kezd világossá válni számomra a GYED, GYES és THGY igen bonyolult világából. Azonban még így is lenne 1–2 kérdésem. 2006. október 13-án született meg a kislányunk, akivel azóta itthon vagyok. Mivel előtte 8 évet dolgoztam járt THGY, GYED és GYES is.
Most derült ki, hogy babát várok, de még eléggé az elején vagyok a terhességnek. Arra gondoltam, hogy várok a 12. hétig, ez valamikor aug. elején lesz és akkor bemegyek a munkahelyemre ( ami még szerencsére megvan) és kiveszem a szabijaimat, majd a szülésig táppénzre megyek. A kérdéseim a következőek:

1.Ha szabira ill. táppénzre megyek, akkor át kell íratnom a GYES-t a férjem nevére?
Mi lesz a táppénz alapja, amit szülésig kapok?
Ha jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokat akkor jogosult leszek THGY-ra és GYED-re is, de ezek alapja max. a minimálbér kétszerese, mert nem lesz 180 bérezett napom. Jól értelmeztem?
Egyáltalán ezek a jó lépések vagy mást kellene tennem?
Előre is köszönöm segítségüket!
Varga Katalin

-------------
Válaszok röviden:

1. Kérdés:
Ha szabira ill. táppénzre megyek, akkor át kell íratnom a GYES-t a férjem nevére?

Válasz: Igen célszerű, mert -ha az kedvezőbb-így a táppénz összege nem a minimálbér alapján, hanem az előző GYED ellátásod alapján kerül megállapításra.

(Ezt hívják előnyszabálynak.)

2. Kérdés:
Mi lesz a táppénz alapja, amit szülésig kapok?
Válasz:

Két lehetőség van.

Az egyik: Amennyiben a szabadság ideje alatt kapod a GYES-t, akkor az TB szempontból GYES alatti/melleti munkavégzésnek minősül, amire a T.46.§. vonatkozik.

Ha a GYES melletti/alatti munkavégzés során válsz keresőképtelenné a táppénzedet a GYES melletti jogviszony során elért keresetedből számolják és csak annyi nap táppénzre vagy jogosult ahány napot a GYES mellett dolgoztál. (Ezt nem javaslom.)

Amennyiben ez 2009.augusztustól fog fennállni az ettől számított 180 napig -nagyon leegyszerűsítve- csak a minimálbér alapján kaphatsz táppénzt.

A másik: Erről az 1. kérdés megválaszolásánál már volt szó. Ha a GYED után visszamész dolgozni, vagy kiveszed a szabadságaidat DE NEM VESZED IGÉNYBE a Gyes-t, akkor a GYED alapja figyelembevételével állapítják meg a táppénzt.

3. kérdés: Ha jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokat akkor jogosult leszek THGY-ra és GYED-re is, de ezek alapja max. a minimálbér kétszerese, mert nem lesz 180 bérezett napom. Jól értelmeztem?

Válasz. Igen.

----------
4. További anyagi, vagy eljárásjogi kérdéseiddel fordulj bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Osztályvezetőjéhez.

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

rigo # 2009.06.27. 20:42

Dödölle1!
Nagyon korrekt választ kaptam a rosszul feltett kérdésre is! Köszönöm!
(Elmaradt bér alatt szabadságmegváltásra gondoltam. )