GYED,GYES, táppénz


b.b.anya # 2017.01.13. 13:36

Tisztelt szakértô!
Én egy gyeden lévô anyuka vagyok.Kisfiam áprilisban lesz 2 éves,szeretnénk második babát vállalni.
Ha sikerül áprilisig várandóssá vállni akkor a terhesség alatt milyen juttatásban részesülök?Illetve ha nem leszek várandós csak április után akkor milyen juttatást kapok?Az elsô babám elôtt több éves munkaviszonyom volt.Illetve mire érdemes figyeljek táppénz,szabadság ilyesmivel lehet e játszani,hogy jobban járjak?

sortie # 2017.01.13. 09:21

bnéanikó 2017.01.11. 18:12
Tisztelt szakértő!
Segítséget szeretnék kérni.
2016 novemberében értesültünk a gyed extra lehetőségéről ,melyet a férjem szeretett volna igénybe venni 2016 január 21.-én született kislányunk után, mivel neki van biztosított jogviszonya.
Minden iratot elküldtünk Budapestre a Teve utcai Kormányhivatalba, a gyes megszüntető határozatot késve csatoltuk, de a lemondó papír másolatát elküldtük a többi irattal együtt 2016.november 17-én .
December 5-én telefonáltunk és azt mondták folyamatban van az ügy ,később érdeklődjek, de minden rendben van ... december 14.-én újabb telefonos megkeresés történt ahol a férjemnek azt mondtak valami hiányzik, nekem pedig azt hogy minden rendben van.
Többszöri telefon és e-mail után ahol vagy azt mondták,hogy nem tudják,hogy mi is van vagy majd értesítenek más nem történt... sem hiánypótlás sem semmi mást nem kértek,mindig leráztak valami ürüggyel.
2017 január 10.-én kiderült hogy 2016. november 12-én küldtek nekünk egy elutasító határozatot melyet azóta sem kaptunk meg.
A kérdésemre,hogy miért lett elutasítva nem kaptam választ (gondolom a később levélben küldött gyes megszüntető határozat hiánya volt a gond)
Azt mondta a hölgy,hogy mivel nem fellebeztem (mivel nem is tudtam róla )így nem tudja,hogy mi a teendő,megsürgeti a dolgot és a mai nap folyamán fognak hívni az ügyben,de szigorúan elmondta,hogy mindenképp vegyem fel a telefont mert ők nem hívnak mégegyszer... hát azóta is hivnak... Mit tegyek ,kihez forduljak? Közben elkezdták vonni a "jogtalanul felvett" gyes részleteket,így most vissza fizetem azt amit egyébként jogosan vettem fel. Újra igényeljük,vagy mi ilyenkor a teendő?
Köszönöm a választát: Tisztelettel : Bné Anikó

Kedves Anikó!

Javaslom, hogy a fenti történeti tényállás ismertetése mellett haladéktalanul írjon egy panaszlevelet a kormánymegbízottnak, egyet a 2017.01.01-től az ügyben illetékes ONYF főigazgatójának,ill egyet az ombudsmannak.

Panaszában kérje, hogy

  1. biztosítsák a személyes konzultáció lehetősét.
  2. biztosítsák, hogy a Ket. előírásainak megfelelően az irat betekintési és iratmásolat készítési jogát gyakorolhassa.
  3. tekintettel arra, hogy határozatot nem kapott vizsgálják meg annak az okát, amennyiben szükséges engedélyezzék, hogy igazolási kérelemmel éljen és panaszát/jogorvoslati kérelmét mielőbb bírálják el, az Önöket megillető ellátást haladéktalanul utalják ki, illetve oldják fel azt az ellentmondást, hogy míg az egyik ellátást, mint jogalap nélküli visszakövetelik, ugyanakkor a másik ellátást iránti igényét elutasítják.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgatóját, prof. Dr. Mészáros Józsefet a barabas.annamaria@onyf.hu , (ONYF központi iratkezelés) e-mail címen érheti el.

Az ombudsman elérhetőségei:
WEB: http://www.ajbh.hu/…90E21FABCD75
E-mail: panasz@ajbh.hu
Postai úton/levélcím: 1387 Budapest, Pf. 40.

Alaptörvény XIX.. cikk. (1) bekezdés: Anyaság, ( ) betegség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott támogatásra jogosult.

Alaptörvény XXIV. cikk. (1) bekezdés: Mindenkinek joga van ahhoz, hogy ügyeit a hatóságok részrehajlás nélkül, tisztességes módon és ésszerű határidőn belül intézzék.

Alaptörvény 30. cikk. (1)-(2) bekezdés: Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti. Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez.

sortie # 2017.01.13. 08:58

Mamboo 2017.01.13. 07:18

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi helyzet áll fent nálam. 2015 október 31-én megszűnt a munkaviszonyom. Kisfiam 2015 novemberében született. A szülést megelőzően igényeltema CSED-et,így annak folyósítása még a munkaviszony fennállása alatt megkezdődött. Momentán GYED-et kapok ez év novemberéig. A bérpapírt a munkahelyemről a mai napig havonta megküldik. Második gyermekem ez év augusztusában fog megszületni. Kérdésem az lenne,hogy esetemben jár-e valamilyen ellátás a második gyermek után a GYES-t leszámítva?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Katalin

Kedves Katalin!

Tbj 5. § szerinti biztosítás (pl. munkaviszony) hiányában csed és gyed ellátásokra nem lesz jogosult.

A gyes mellett igénybővülés címén két gyerek után kaphat családi pótlékot, illetve a szülést követően igényelhet egyszeri anyasági támogatást.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a megyeszékhely járási (fővárosi kerületi) hivatala látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi, ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához, vagy a járási hivatalhoz fordulhat.

Ezen túlmenően lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Mamboo # 2017.01.13. 06:18

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi helyzet áll fent nálam. 2015 október 31-én megszűnt a munkaviszonyom. Kisfiam 2015 novemberében született. A szülést megelőzően igényeltema CSED-et,így annak folyósítása még a munkaviszony fennállása alatt megkezdődött. Momentán GYED-et kapok ez év novemberéig. A bérpapírt a munkahelyemről a mai napig havonta megküldik. Második gyermekem ez év augusztusában fog megszületni. Kérdésem az lenne,hogy esetemben jár-e valamilyen ellátás a második gyermek után a GYES-t leszámítva?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Katalin

bnéanikó # 2017.01.11. 17:12

tisztelt szakértő!
segítséget szeretnék kérni.
2016 novemberében értesültünk a gyed extra lehetőségéről ,melyet a férjem szeretett volna igénybe venni 2016 január 21.-én született kislányunk után ,mivel neki van biztosított jogviszonya. Minden iratot elküldtünk Budapestre a Teve utcai Kormányhivatalba, a gyes megszüntető határozatot késve csatoltuk, de a lemondó papír másolatát elküldtük a többi irattal együtt 2016.november 17-én . December 5-én telefonáltunk és azt mondták folyamatban van az ügy ,később érdeklődjek, de minden rendben van ... december 14.-én újabb telefonos megkeresés történt ahol a férjemnek azt mondtak valami hiányzik, nekem pedig azt hogy minden rendben van. Többszöri telefon és e-mail után ahol vagy azt mondták,hogy nem tudják,hogy mi is van vagy majd értesitenek más nem történt... sem hiánypótlás sem semmi mást nem kértek,mindig leráztak valami ürüggyel. 2017 január 10.-én kiderült hogy 2016. november 12-én küldtek nekünk egy elutasitó határozatot melyet azóta sem kaptunk meg. A kérdésemre,hogy miért lett elutasítva nem kaptam választ (gondolom a később levélben küldött gyes megszüntető határozat hiánya volt a gond) Azt mondta a hölgy,hogy mivel nem fellebeztem(mivel nem is tudtam róla )igy nem tudja,hogy mi a teendő,megsürgeti a dolgot és a mai nap folyamán fognak hivni az ügyben,de szigoruan elmondta,hogy mindenképp vegyem fel a telefont mert ők nem hivnak mégegyszer... hát azóta is hivnak... Mit tegyek ,kihez forduljak? Közben elkezdták vonni a "jogtalanul felvett" gyes részleteket,igy most vissza fizetem azt amit egyébként jogosan vettem fel. Újra igényeljük,vagy mi ilyenkor a teendő?
Köszönöm a választát: Tisztelettel : Bné Anikó

Jusztasz # 2017.01.11. 12:57

evaivett22 2017.01.11. 10:12

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni,2014.11.04-én született első gyermekem,jelenleg gyesen vagyok.

Érdeklődnék,hogy ha a második gyermekkel veszélyeztetett terhesség áll fent akkor milyen ellátásra vagyok jogosult? Elmehetek e táppénzre gyes mellett?(nem dolgozom mellette)

Várom válaszát!
Tisztelettel:evaivett

T. Kérdező!

Röviden:

Nem, illetve választhat, hogy a táppénzt, vagy a gyes-t kéri, de a kettőt együtt nem kaphatja.

Hosszabban:

Továbbra is főszabály, hogy aki GYED-en, vagy GYES-en van az ezzel egyidőben táppénzt nem kaphat, illetve ha GYED-re és táppénzre is (vagy GYES-re és táppénzre is) jogosult az ellátások között választhat és vagy az egyiket, vagy a másikat kaphatja.
Aki tehát a GYES/GYED mellett nem dolgozik, de a következő terhessége miatt keresőképtelenné válik és így táppénzre és GYED-re, vagy táppénzre és GYES-re is jogosult az választhat, hogy melyiket kéri.
Más a helyzet akkor, ha a GYED-en (vagy GYES-en) lévő biztosított a gyermek féléves kora után –a fizetésnélküli szabadságát megszakítva-, ismét munkába áll.
Ekkor kaphatja a GYED-et és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYED-et fizetés helyett a táppénzt, GYES esetén GYES-t és a fizetését, ha pedig megbetegszik a GYES-t és fizetés helyett a táppénzt.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

Jusztasz # 2017.01.11. 12:53

St.Zsuzsa 2017.01.11. 11:24

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2016.04.22-én született, a CSED-et én kaptam utána. A GYED-et a férjem venné igénybe 2016.10.07-től (169.nap), az igényt most beadva visszamenőlegesen. Az OEP-es ügyintéző hölgy szerint ennek nincs akadálya, csak kér egy foglalkoztatói igazolást.
Ezzel van gondunk: munkaviszonya 2016.12.30-van megszűnt, s a volt munkahelyén a bérügyes hölgy megtagadta a kért igazolás kiállítását, mert szerinte akkor tőlük vonják majd a férjem GYED-ét (TB kifizetőhely).
Honnan tudom hitelt érdemlően bizonyítani (milyen jogszabályra hivatkozatok?) bármelyik ügyintéző felé, hogy nem neki van igaza?
Nem szeretném, ha most elindulna egy ping-pongozás a két szervezet között és még jó ideig nem kapnánk GYED-et, mivel most ez az egyetlen biztos bevételünk, amíg a férjem nem talál munkát.
Köszönettel!
Stefanik Zsuzsa

Kedves Zsuzsa!

1. Erre hivatkozhat.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet (Vhr.) 38. § (1) Ha a foglalkoztatónál kifizetőhely nincs, a foglalkoztató a csecsemőgondozási díjra, a gyermekgondozási díjra, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal együtt – csecsemőgondozási díj iránti kérelem, illetve gyermekgondozási díj iránti kérelem esetén az ONYF Központja által a kérelem benyújtására rendszeresített nyomtatvánnyal együtt – öt napon belül a (4) bekezdésben foglaltaknak megfelelően a székhelye szerint illetékes járási hivatalnak megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

(2) Ha a foglalkoztatónál kifizetőhely működik, a foglalkoztató a csecsemőgondozási díjra, a gyermekgondozási díjra, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához a biztosított által benyújtott igazolásokat öt napon belül a kifizetőhely részére megküldi. A foglalkoztató a kérelem, illetve igazolások átvételét, beérkezését hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

2. A panaszhoz mintát itt talál.

http://convert.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

St.Zsuzsa # 2017.01.11. 10:24

Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2016.04.22-én született, a CSED-et én kaptam utána. A GYED-et a férjem venné igénybe 2016.10.07-től (169.nap), az igényt most beadva visszamenőlegesen. Az OEP-es ügyintéző hölgy szerint ennek nincs akadálya, csak kér egy foglalkoztatói igazolást.
Ezzel van gondunk: munkaviszonya 2016.12.30-van megszűnt, s a volt munkahelyén a bérügyes hölgy megtagadta a kért igazolás kiállítását, mert szerinte akkor tőlük vonják majd a férjem GYED-ét (TB kifizetőhely).
Honnan tudom hitelt érdemlően bizonyítani (milyen jogszabályra hivatkozatok?) bármelyik ügyintéző felé, hogy nem neki van igaza?
Nem szeretném, ha most elindulna egy ping-pongozás a két szervezet között és még jó ideig nem kapnánk GYED-et, mivel most ez az egyetlen biztos bevételünk, amíg a férjem nem talál munkát.
Köszönettel!
Stefanik Zsuzsa

evaivett22 # 2017.01.11. 09:12

Tisztelt Szakértő!

Segítséget szeretnék kérni,2014.11.04-én született első gyermekem,jelenleg gyesen vagyok.Érdeklődnék,hogy ha a második gyermekkel veszélyeztetett terhesség áll fent akkor milyen ellátásra vagyok jogosult? Elmehetek e táppénzre gyes mellett?(nem dolgozom mellette)

Várom válaszát!
Tisztelettel:evaivett

Moniq81 # 2017.01.10. 12:40

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni olyan témában,hogy Gyesen lévő 2 gyermekes egyedülálló anyuka vagyok!2016.novemberében visszamentem dolgozni,jelenleg pénztárosnak!Ennél a kereskedelmi cégnél 9 éve vagyok alkalmazott.Egyenlőtlen munkaidő beosztás miatt,nehezen tudom megoldani a bölcsödébe vitelt és elhozatalt,mivel az otthonunk is 15 km-re van.Kértem,hogy valami megoldást találjunk,de azóta sem változott semmi.A kérdésem:lehet valamit jogi úton tenni?

Előre is köszönöm mielőbbi válaszát!!

Mónika

Márti0606 # 2017.01.10. 10:31

Tisztelt Szakértő!

Nagyon szépen köszönöm a gyors, kimerítő, és precíz válaszát!
Köszönöm!
Tisztelettel: Márti

intentio # 2017.01.10. 09:51

Márti0606 2017.01.10. 09:49
Tisztelt Szakértő!
Szeretném a segítségét kérni!
Menyem első babájukkal terhes, a szülés várható időpontja 2017.02.16.
2016.12.13-tól veszélyeztetett terhesként táppénze ment.

Jogviszonyai a következők voltak:
2008.05.26 - 2016.03.18. munkaviszony
2016.06.09 - 2016.09.06. munkanélküli
2016.09.20 - munkaviszony
2016.12.13- táppénz
Előtte sehol nem volt táppénzen.
Szeretném megkérdezni, hogy a táppénzt, majd a CSED-et GYED-et mi alapján fogják kiszámolni?

Mivel nem folyamatos a jogviszonya, 180 vagy 120 napra mennek vissza?
Most a táppénzes papírokat a foglalkoztatói igazolással együtt papír alapon beküldtem a váci Eg.bizt.Pénztárhoz, Dunakeszin lakunk, azt mondták, hogy 07.01-ig lehet így.
A regisztráció még nem jött vissza, de ha a szülésig regisztrálnak, akkor már beküldhetem ügyfélkapun keresztül is a CSED-re az igényt?
Annál a cégnél dolgozom könyvelőként, ahol most dolgozik, de nem vagyok TB ügyintéző, nem kifizetőhely.

Válaszát nagyon köszönöm! Tisztelettel: Márti

Kedves Márti!

1.A táppénzt, CSED, GYED ellátásokat kizárólag a jelen jogviszonyban elért kereset alapján fogják kiszámolni. (A részletes számítási módokat a válasz végére bemásolom.)

2. Igen, 2017.06.30-ig –szemben a tavalyi hírekkel- továbbra is be lehet papír alapon nyújtani az igényt. (Az elektronikus igényérvényesítést a jogszabály csak 2017.01.01-től fogja előírni.)

A táppénz, csed, gyed ellátások kiszámítása egy bonyolult folyamat, melynek a jogi alapját az 1997. évi LXXXIII. törvény 42-48 szakaszai szabályozzák, melynek leegyszerűsített változata így szól:

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

az 1997. évi LXXXIII. törvény és a 2015/1. számú, valamint a 2015/2. számú, a TB kifizetőhelyek részére kiadott OEP Tájékoztató alapján

http://www.oep.hu/…_reszere.pdf
http://www.oep.hu/…ekoztato.pdf

Fontos, hogy csak a jelen jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, egy előző munkáltatónál elért jövedelem nem alapja az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásnak!
Ugyancsak fontos, hogy a jövedelem „keresése” során legfeljebb a tárgyévet megelőző év első napjáig (előző év január 01.) lehet visszamenni. Az ezt megelőző jövedelmet figyelembe venni nem lehet. Aki viszont ebben az időszakban jogviszonyt váltott annál a jövedelem „keresése” során legfeljebb a jelen jogviszony kezdetéig lehet visszamenni.

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai és a baleseti táppénz összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban, a személyi jövedelemadó előleg megállapításához, a NAV felé bevallott jövedelmet kell figyelembe venni.
2015. január 1-jétől tehát, csak azon pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem vehető figyelembe az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénz naptári napi összegének megállapítása során, amely pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem a számítási időszakban a NAV felé bevallásra került. (Ebtv. 5/C. és 39/A. §)

(Tekintettel arra, hogy a táppénz, csed, gyed, gyáp és a baleseti táppénz összegéből pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem kell vonni, így azok összegét egy következő pénzbeli egészségbiztosítási ellátás (táppénz, csed, gyed, gyáp stb.) összegének megállapításakor nem lehet figyelembe venni.)

Táppénz
számítási sorrend 2015.07.01-től

  1. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:
  2. A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább 180 napi, Tbj. 5. § szerinti folyamatos biztosításban töltött ideje. A folyamatos biztosítási időbe nem számít bele a biztosítás szünetelésének az ideje és pl. az az idő, amikor az igénylő az álláskeresési támogatás szünetelése alatt részesül CSED-ben, GYED-ben, GYES-ben) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a tp plafon. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak ettől kevesebb (pl. 29 napi) az alap a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a tp plafon.
(Amikor a jogszabály a nap szót használja az alatt naptári napot kell érteni. Ha a jogalkotó munkanapra gondolt, úgy a jogszabály a munkanap szót használja.)
(Táppénz plafon alatt az Ebtv. 48. § (7) bekezdésében szereplő, a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a 30-ad részét értjük.)

3/B Ha nincs: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, de van korlát. Korlát a minimálbér. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs legalább 30 napi jövedelme, csak attól kevesebb (pl. 29 napi, vagy 1 napi) jövedelme a táppénz alapja a szerződés szerinti jövedelem lesz. Korlát ebben az esetben is van. Korlát a minimálbér.

4. Előny/kedvezmény szabály:

Ha valakinek nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme) vizsgálni kell ennek az okát.

Ha az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja (tényleges jövedelme), mert legkevesebb 180 napig táppénzben, CSED-ben, vagy GYED-ben részesült a táppénzét és/vagy a GYED-et a jelen, elbírálandó ellátást megelőzően utolsóként megállapított eb. ellátás alapján kell megállapítani, azaz ezt kell hasonlítani a szerződés szerinti jövedelemmel és amelyik kedvezőbb, azzal kell adni. Ha tehát a fentiek miatt nincs 180 bérezett napja az alap az előző ellátás alapja, vagy a szerződés szerinti jövedelem. (A 120 napot, tényleges jövedelmet nem vizsgáljuk. A 180 napi időbe a méltányosságból megállapított ellátások időtartamát nem lehet figyelembe venni.)

CSED

  • csecsemőgondozási díj- (leánykori nevén terhességi-gyermekágyi segély, azaz thgy)

    alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:

3. A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja. (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Korlát a minimálbér kétszerese.

4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.

5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.

Ha az anya a GYED, vagy GYES alatt, vagy a GYED/GYES megszűnését követő egy éven belül ismét szül az ezt megelőző gyermekre kapott CSED alapja magasabb, mint az újonnan született gyermekre az Ebtv. 42. § (2)–(4) bekezdés alapján (180 napi, 120 napi, vagy tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján) számított, csecsemőgondozási díj alapja, akkor ezen előző, magasabb alappal kell az új gyermekre járó CSED ellátást megállapítani.

Ez az un. kedvezőbb szabály viszont csak akkor alkalmazható, ha az anya nem váltott jogviszonyt, azaz most is ugyanott dolgozik, mint ahol akkor dolgozott, ahol az előző, magasabb összegű CSED-et megállapították. Amennyiben az anya munkahelyet változtatott az előző munkáltatónál elért CSED alapja hiába magasabb mint amit most állapítanának meg azt nem lehet figyelembe venni. (Fontos, hogy jogviszonyról és nem foglalkoztatóról van szó. Lehet valaki az önkormányzatnál kormánytisztviselő, majd közmunkás, a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Szerződés szerinti havi jövedelem fogalma 2015.07.01-től:

 betegszabadságra jogosultak esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított távolléti díj, illetve az illetmény egy hónapra járó összege,

 egészségügyi szabadságra jogosultak esetében az ellátásra való jogosultság kezdő napjának hónapjára számított, egészségügyi szabadság idejére járó távolléti díj,

 egyéni és társas vállalkozók esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér másfélszerese,

 a Tbj. 5. § (1) bekezdés g) pontja esetében a 30 napot meg nem haladó biztosítási jogviszony esetén az ellátásra való jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér, egyéb esetben a jogviszony alapjául szolgáló szerződésben meghatározott díj,

 mezőgazdasági őstermelő esetében a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér;

(A CSED adóköteles, de abból sem egészségbiztosítási, sem nyugdíjjárulékot nem kell fizetni/levonni.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának az ideje, vagy a folyósítás szünetelése alatt (például az első gyermek után GYED-ben részesül az anya, és emiatt szünetel az álláskeresési támogatás folyósítása, és ezen időtartam alatt születik az újabb gyermek), vagy az álláskeresési támogatás folyósításának megszűnését követő 42 napon belül szül, annak a CSED összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

GYED (gyermekgondozási díj) alap számítási sorrend 2015.07.01-től

1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. Ha nincs:

2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi folyamatos biztosításban töltött ideje.) Ha nincs:

Vizsgálni kell, hogy van-e 180 napi –Tbj. 5. § szerinti- folyamatos biztosításban töltött ideje.

3/A Ha van: A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max). (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb, az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát ekkor sincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max).

3/B Ha nincs: 2015.07.01-től ekkor is a tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja, korlát nincs csak a minimálbér kétszerese (GYED max) (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) Ha nincs csak ettől kevesebb az alap a szerződés szerinti jövedelem.
4.Előny/kedvezmény szabály változás 2015.07.01-től:

Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy a gyermekgondozást segítő ellátás (leánykori nevén gyermekgondozási segély) igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a 42/D. § (2) és (3) bekezdés alapján ( 180 napi, 120 napi, tényleges, szerződés szerinti jövedelemből) számított gyermekgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az új gyermekre a GYED ellátást megállapítani.

Ez a szabály csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított csecsemőgondozási díj alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.

(Fontos, hogy jogviszonyról (munkaviszony, megbízásos jogviszony, vállalkozói jogviszony, közalkalmazotti jogviszony, kormánytisztviselői jogviszony stb.) és nem foglalkoztatóról van szó. Pl. Lehet valaki az önkormányzatnál közmunkás, majd közalkalmazott, vagy kormánytisztviselő a foglalkoztató ugyanaz, de a jogviszony változott.)

Annak, aki az álláskeresési támogatás folyósításának a szünetelése alatt válik GYED-re jogosulttá a GYED-et a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, de az összeg nem haladhatja meg az álláskeresési támogatás, illetve vállalkozói járadék alapját képező összeg harmincad részét. (217/1997. (XII.1.) Kormányrendelet 26. §. (2)

(A GYED adóköteles, de abból egészségbiztosítási járulékot nem, viszont 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni/levonni.)
2016.01.01-től minden, maximális összegben megállapított (korlátozott) GYED-et felül kell vizsgálni (meg kell emelni).

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos hasznos anyagok, minták itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Márti0606 # 2017.01.10. 08:49

Tisztelt Szakértő!
Szeretném a segítségét kérni!
Menyem első babájukkal terhes, a szülés várható időpontja 2017.02.16. 2016.12.13-tól veszélyeztetett terhesként táppénze ment.
Jogviszonyai a következők voltak:

2008.05.26 - 2016.03.18. munkaviszony
2016.06.09 - 2016.09.06. munkanélküli
2016.09.20 - munkaviszony

2016.12.13- táppénz
Előtte sehol nem volt táppénzen.
Szeretném megkérdezni, hogy a táppénzt, majd a CSED-et GYED-et mi alapján fogják kiszámolni?
Mivel nem folyamatos a jogviszonya, 180 vagy 120 napra mennek vissza? Most a táppénzes papírokat a foglalkoztatói igazolással együtt papír alapon beküldtem a váci Eg.bizt.Pénztárhoz, Dunakeszin lakunk, azt mondták, hogy 07.01-ig lehet így. A regisztráció még nem jött vissza, de ha a szülésig regisztrálnak, akkor már beküldhetem ügyfélkapun keresztül is a CSED-re az igényt? Annál a cégnél dolgozom könyvelőként, ahol most dolgozik, de nem vagyok TB ügyintéző, nem kifizetőhely.
Válaszát nagyon köszönöm! Tisztelettel: Márti

Jereván # 2017.01.10. 07:08

jan5650 2017.01.09. 14:34
Tisztelt szakértő!
Feleségem kérdését tolmácsolom:
2015. 10. hó-tól feleségem GYED-en van kisfiúnkkal. Akkori fizetése bruttó 150.000 Ft volt. Ez alapbér + eltérítésből adódott össze. Ugyebár ez alapján lett a GYED összege is kiszámolva mivel már vagy 6-7 éve ezt a bért kapta. Fél évre rá hogy GYED-re ment az eltérítést megvonták tőle (közigazgatásban bevett szokás, minden év elején újraértékelnek) és később már nem is kapta vissza, így lett a fizetése bruttó 129.000 Ft. Ennek hatására a GYED is csökkent, bár nem értjük miért....
Ami viszont fontosabb, 2017. január 01-től megemelkedett a garantált bérminimum 160.000 Ft-ra. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a folyamatban lévő GYED összege is növekedni fog, vagy buktuk ezt az emelést?
Válaszát előre is köszönjük!

T. Kérdező!

1. Én sem értem, hogy miért csökkent a már megállapított GYED összege. Ez ügyben –tekintettel arra, hogy felesége a közszférában dolgozik- a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként:

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

2.Fő szabály szerint a GYED összege a folyósítás alatt nem változik. Ez alól azonban van egy kivétel. Mint köztudott a GYED összege maximalizálva (korlátozva) van.

Akinek nagyon magas a jövedelme, annak megállapítják az ezen jövedelem alapján járó ellátást, de korlátozzák, azaz nem ezt, hanem a jogszabályban meghatározott összeget folyósítják.

A korlát a minimálbérhez, illetve annak kétszereséhez igazodik.

Mivel azonban a minimálbért évenként emelik, így annak kétszerese, mint felső korlát is évente nő ezen magas keresetű személyek esetén a gyed összege is emelkedik.

Erről az Ebtv. ekként rendelkezik:

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj összege

  1. a (2) és (3) bekezdés szerinti esetben a naptári napi alap 70%-a,

b)de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a.

(4)A maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

További kérdéseivel –tekintettel arra, hogy a felesége közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájához, mint a közszféra központi kifizetőhelyéhez fordulhat pl. ekként.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

jan5650 # 2017.01.09. 13:34

Tisztelt szakértő!

Feleségem kérdését tolmácsolom:
2015. 10. hó-tól feleségem GYED-en van kisfiúnkkal. Akkori fizetése bruttó 150.000 Ft volt. Ez alapbér + eltérítésből adódott össze. Ugyebár ez alapján lett a GYED összege is kiszámolva mivel már vagy 6-7 éve ezt a bért kapta. Fél évre rá hogy GYED-re ment az eltérítést megvonták tőle (közigazgatásban bevett szokás, minden év elején újraértékelnek) és később már nem is kapta vissza, így lett a fizetése bruttó 129.000 Ft. Ennek hatására a GYED is csökkent, bár nem értjük miért....
Ami viszont fontosabb, 2017. január 01-től megemelkedett a garantált bérminimum 160.000 Ft-ra. A kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben a folyamatban lévő GYED összege is növekedni fog, vagy buktuk ezt az emelést?

Válaszát előre is köszönjük!

cincinnatus # 2017.01.09. 09:41

T.Tarisznyarák!

Tekintettel a viszonylag bonyolult jogi szabályozásra és hiányosan rendelkezésre álló jogviszony/munkabér/egyéb előzmények és releváns információkra a "hogyan járnék jobban" tipusú kérdésekre nem áll módunkban válaszolni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat, illetve a lenti minta segítségével személyes konzultációt kezdeményezhet.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

cincinnatus # 2017.01.09. 09:36

Iveett 2017.01.06. 15:19

Tisztelt Szakértő,

Segítséget szeretnék kérni.

Alap adatok:
Idén nyáron leszek 26 éves
2010. szeptembertől -2015. január végig volt folyamatos aktív hallgatói jogviszonyom
2015. március 9. óta dolgozom a jelenlegi cégemnél

(előtte 2015. január 1-től - március 6-ig egy másik cégnél dolgoztam)
Gyermek születése, várhatóan: 2017. ápr. 01.
2016. október 1-től a bruttó 154.500 Ft-ról megemelték a fizetésem: 240.601 Ft-ra
2016. nov. 30-ától 9-es kóddal, veszélyeztetett terhes státuszban vagyok táppénzen.
Tavalyról bent ragadt 5 nap szabadságom.

Kérdéseim:
1.) táppénz, CSED és GYED összegének számítása ebben az esetben

2.) A 2016-ból megmaradt 5 nap szabadságom mikor fizetik ki?

3.) 2017-re nem jár szabadság mert táppénzen vagyok/leszek a gyermek születéséig?

4.) Azt megtehetem, hogy januárra megszakítom a táppénzt és elmegyek X nap szabadságra, majd utána újra kezdeni a táppénzt?
Ha megszakíthatom ezt a táppénzt, esetleg felhasználhatom a 2016-ból megmaradt 5 napot + a 2017-ben időarányosan 3 hónapra járó 5 nap szabadságot?

T. Kérdező!

  • A táppénz összegét a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem figyelembevételével határozzák meg.
  • A megmaradt és a táppénz, csed, gyed ideje alatt felhalmozódott szabadságait akkor fogják kiadni ha ismét munkába áll. (Kifizetni szabadságot csak akkor lehet, ha a munkaviszonya megszűnik…)
  • De jár. Lásd: Mt. 115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.

(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában

  1. a munkaidő-beosztás alapján történő munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés,
  2. a szabadság,
  3. a szülési szabadság,
  4. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §) első hat hónapjának,
  5. a keresőképtelenség,
  6. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó,
  7. a munkavégzés alóli mentesülésnek az 55. § (1) bekezdés b)-k) pontban meghatározott

tartama.

  • Elvileg meg, de a szabadságai jelentős részével nem Ön, hanem a munkáltatója rendelkezik!

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22

Iveett # 2017.01.06. 14:19

Tisztelt Szakértő,

Segítséget szeretnék kérni.

Alap adatok:

  • Idén nyáron leszek 26 éves
  • 2010. szeptembertől -2015. január végig volt folyamatos aktív hallgatói jogviszonyom
  • 2015. március 9. óta dolgozom a jelenlegi cégemnél

(előtte 2015. január 1-től - március 6-ig egy másik cégnél dolgoztam)

  • Gyermek születése, várhatóan: 2017. ápr. 01.
  • 2016. október 1-től a bruttó 154.500 Ft-ról megemelték a fizetésem: 240.601 Ft-ra
  • 2016. nov. 30-ától 9-es kóddal, veszélyeztetett terhes státuszban vagyok táppénzen.
  • Tavalyról bent ragadt 5 nap szabadságom.

Kérdéseim:
1.) táppénz, CSED és GYED összegének számítása ebben az esetben

2.) A 2016-ból megmaradt 5 nap szabadságom mikor fizetik ki?

3.) 2017-re nem jár szabadság mert táppénzen vagyok/leszek a gyermek születéséig?

4.) Azt megtehetem, hogy januárra megszakítom a táppénzt és elmegyek X nap szabadságra, majd utána újra kezdeni a táppénzt?
Ha megszakíthatom ezt a táppénzt, esetleg felhasználhatom a 2016-ból megmaradt 5 napot + a 2017-ben időarányosan 3 hónapra járó 5 nap szabadságot?

Tarisznyarák # 2017.01.06. 13:51

Szép Napot!
Férjemmel tervezzük a második gyereket, és érdeklődnék a legjobb megoldásról. (Lányunk 2014 júliusában született, idén tölti a 3. évet és megy oviba. 2011 decemberétől folyamatos állandó munkaviszonyom volt. Ezeket az ellátásokat kaptam: 2014.03.03 - 2014.07.17ig táppénzt kaptam. 2014.07.18 - 2015.01.01 CSEDet kaptam. 2015.01.02- 2016.07.18 ig pedig GYEDet.
Hogy jönnék ki belőle a legjobban? A 3.év betöltése után ha vissza megyek dolgozni de csak kiveszem a felgyülemlő szabadságot? Mert olvastam h ilyet is lehet. Sajnos nem nagyon értek az ilyen dolgokhoz.
Előre is köszönöm a választ

monoszkop # 2017.01.06. 10:41

Kinga8829 2017.01.06. 11:01

JÓ NAPOT!

Szeretnék segítséget kérni.
2010.januárban kezdtem el dolgozni és 2014. Júniusig dolgoztam,amikor veszélyeztetett terhes lettem és táppénzre kerültem. 2015 januárban születetett meg a kislányom és 2015. Február 1.től a munkaviszonyoü megszünt. (Határozott idős szerződésem volt)
Most újra kismama vagyok és 2017 nyarára várható a tesó.
Az lenne a kérdésem,hogy a második gyerek után is jár a tgyás,gyed? És mi alapján fogják kiszámolni? Amíg dolgoztam minimálbéres voltam.
Vákaszát előre is köszönöm!

Kedves Kinga!

Amennyiben a szülésig változás nem áll be akkor sajnos nem, ugyanis csed, majd gyed ellátásokra kizárólag az jogosult, aki Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszonnyal (pl. munkaviszony) rendelkezik.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Kinga8829 # 2017.01.06. 10:01

JÓ NAPOT!

Szeretnék segítséget kérni.
2010.januárban kezdtem el dolgozni és 2014. Júniusig dolgoztam,amikor veszélyeztetett terhes lettem és táppénzre kerültem. 2015 januárban születetett meg a kislányom és 2015. Február 1.től a munkaviszonyoü megszünt. (Határozott idős szerződésem volt)
Most újra kismama vagyok és 2017 nyarára várható a tesó.
Az lenne a kérdésem,hogy a második gyerek után is jár a tgyás,gyed? És mi alapján fogják kiszámolni? Amíg dolgoztam minimálbéres voltam.
Vákaszát előre is köszönöm!

Kinga8829 # 2017.01.06. 10:01

JÓ NAPOT!

Szeretnék segítséget kérni.
2010.januárban kezdtem el dolgozni és 2014. Júniusig dolgoztam,amikor veszélyeztetett terhes lettem és táppénzre kerültem. 2015 januárban születetett meg a kislányom és 2015. Február 1.től a munkaviszonyoü megszünt. (Határozott idős szerződésem volt)
Most újra kismama vagyok és 2017 nyarára várható a tesó.
Az lenne a kérdésem,hogy a második gyerek után is jár a tgyás,gyed? És mi alapján fogják kiszámolni? Amíg dolgoztam minimálbéres voltam.
Vákaszát előre is köszönöm!

vaczkor... # 2017.01.04. 09:54

ancsa983 2017.01.04. 10:19
Tisztelt Szakértők!
Abban kérném a segítségüket, hogy a páromnak mikortól jár a GYED?
Gyermekünk után a CSED január 31. én jár le.
A párom munkahelye tb kifizetőhely.
Ők azt mondták, hogy a párom a GYED-et a gyerek 6 hónapos korától veheti igénybe(02.17) és 2.01-02.17 között én kell hogy megigényeljem a GYED-et, illetve le kell mondani 02.18-tól. Azért fordulok Önökhöz, mert az OEP ügyintézők szerint apuka is igénybe veheti 02.01-től (169. naptól)
Köszönettel: Ancsa

Kedves Ancsa!

A jogszabály világosan fogalmaz:

Ebtv. 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

Láthatja, hogy a jogszabály nem a 6 hónapos kort, hanem a csecsemőgondozási díj, illetőleg az annak megfelelő időtartam (24 hét, azaz 168 nap) lejártát követő napot határozza meg a GYED igénybevételének első napjaként.

Amennyiben a csed 2017.01.31-én jár le akkor az apa a gyed-et 2017.02.01-től igényelheti, az ön által felvázolt hókuszpókuszra nincs szükség.

(Ezt egy tb kifizetőhelyi ügyintézőnek illene tudnia, ugyanis ez a szakmája, ebből él….)

Annak azért örülök, hogy legalább az OEP-es kolléga/kolléganő helyes választ adott Önnek.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

vaczkor... # 2017.01.04. 09:45

Vicente22 2017.01.04. 09:21

Tisztelt szakértők!

Érdeklődnék, hogy milyen jogaim vannak a munkahelyemen, ugyanis hétfőn kezdtem újra dolgozni GYED mellett, 8 hónapos a kisfiam. Megillet egyfajta védettség, amíg tart a GYED, illetve GYES, vagy ha leépítés lesz a cégnél, engem is elküldhetnek? Illetve arra van lehetőség, hogy ha nem tudom mégsem összeegyeztetni a munkát a gyerekneveléssel (még szoptatok, ezért itthonról dolgozom), akkor visszatérjek csak GYED-re? Ezutóbbi esetet nem szeretném, de azért jó lenne tudni, hogy egyáltalán kivitelezhető-e.

Köszönettel,

Lázár Adrienn

Kedves Adrienn!

Mt. 128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

tartama alatt.

Fentiekből látható, hogy felmondási védelem csak akkor illeti meg, ha fizetésnélküli szabadságon van. Amennyiben azt megszakítja és visszamegy dolgozni ezen védelem nem illeti meg.

Természetesen bármikor dönthet úgy, hogy visszamegy fizetésnélküli szabadságra, azonban ezen szándékát legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.

Tekintettel arra, hogy 2017.01.01-től ha a csecsemőgondozási díj, a gyermekgondozási díj, a táppénz, illetve a baleseti táppénz kapcsán a kormányhivatal jár el első fokon, akkor a feladatok úgy oszlanak meg kormányhivatalon belül, hogy az elbírálási feladatokat a járási (fővárosi kerületi) hivatal látja el, míg a folyósítási feladatokat a fővárosi, illetve megyei kormányhivatal végzi ezért
további kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.

Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:

http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:

ancsa983 # 2017.01.04. 09:19

Tisztelt Szakértők!
Abban kérném a segítségüket, hogy a páromnak mikortól jár a GYED. Gyermekünk után a CSED január 31. én jár le. A párom munkahelye tb kifizetőhely. Ők azt mondták, hogy a párom a GYED-et a gyerek 6 hónapos korától veheti igénybe(02.17) és 2.01-02.17 között én kell hogy megigényeljem a GYED-et, illetve le kell mondani 02.18-tól. Azért fordulok Önökhöz, mert az OEP ügyintézők szerint apuka is igénybe veheti 02.01-től (169. naptól)
Köszönettel: Ancsa