GYED,GYES, táppénz


Leiaa29 # 2008.08.28. 12:05

kedves kbs!

Írtam a cégemnek, hogy szept. 1-jével visszamennék dolgozni GYES mellett, 8 órában. DE: igényt tartok a közben felgyűlt szabimra. Ő erre visszaírt,hogy az "időközti szabadság bérszámfejtésre kerüléséről intézkedik". És a régi munkahelyemre nem tud visszavenni, csak a távolabbi üzletébe, de oda nem tudnék a buszjáratok miatt 8 órában dolgozni járni.

Kérdem én, hogy most ki szeretné fizetni a szabimat? Úgy olvastam,hogy nem lehet kifizetni, csak kiadni ... vagy tévedek?? Ill. kérhetem-e,hogy a távolabbi üzletbe csak 6 órában dolgozhassak?

Köszönöm válaszát!

Tamás73 # 2008.08.28. 12:46

Üdvözlöm!
2005-ben született meg az első gyerekem,akkor eljöttem a munkahelyemről GYEDre,majd 2007-ben mikor 2éves lett 3hónapog GYESen voltam(addig ott fiz.nélküli szabit engedélyeztek) majd megszületett a második babám,így megint GYEDet kaptam.
Közben a cégem végelszámolás alá került (nem tudom,hogy hivatalosan is elindították-e,de már nem működik,nincsenek alkalmazottak).
Írtam levelet,hogy októbertól a kisebb gyerek bölcsibe megy,így én meg dolgoznék,tehát rendezzük le a hivatalos dolgokat.
Az a választ kaptam,hogy munka nincs,amíg GYES-en vagyok (a kicsi 3éves koráig) addig mehetek fiz.nélküli szabira és mellette bárhol dolgozhatok VAGY csak az én kezdeményezésemre megszüntethetem a munkaviszonyom. Gondolom ez utóbbit azért mondták,hogy végkielégítést ne kelljen fizetniük (már több mint 3éve vagyok ott).
Azt kérdezném,hogy tényleg csak ez a két lehetőség van? És ha fiz.nélk.szabira megyek és közben végelszámoják mire számíthatok? Akkor csak a szabit fizetik ki vagy a végkielégítést is?

Bencze Csilla # 2008.08.28. 19:34

Kedves Kbs!

A következőkben szeretném még a segítségedet kérni.
Amennyiben a cégem visszavesz gyed után gyes mellett 8 órában dolgozni, ugye köteles a béremet a kollektív szerződésben megemlített béremelés szerint rendezni.
Tudomásom szerint, a velem ugyanabban a munkakörben dolgozó kolleganőmnek jóval magasabb a bére, van-e esetleg valami törvényi hivatkozás arra, hogy az ő bérével megegyező fizetést kell Nekem is kapnom.
Várom válaszod, köszönettel: Csilla

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 19:37

Van. De nem csak az azonos munkakör számít, hanem a gyakorlat, az adott munkáltatónál töltött munkaviszony hossza, stb.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 19:42

Leiaa; a munkáltató valószínűleg úgy értette, hogy értesítette a bérelszámolást, hogy Ön megszüntette a fizetés nélkülis szabadságot, és x naptól kezdve fizetett szabadságon van.

A másik kérdésre a válasz attól függ, hogy mi van megjelölve a munkaszerződésben a munkavégzés helyeként; mi történt azzal a telephellyel, ahol korábban dolgozott, stb. Kérni mindent lehet, de a munkáltató nem kötelezhető a munkaidő módosítására.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 19:45

Azt kérdezném,hogy tényleg csak ez a két lehetőség van?
Nem. De eléggé el vagytok tévedve. Te ugyanis most vagy fizetés nélküli szabadságon, épp ezt akarod megszüntetni. Amit a munkáltató köteles tudomásul venni; ha nem tud foglalkoztatni, akkor fizetheti az állásidőt.
Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy végelszámolás alatt áll-e vagy nem.

Leiaa29 # 2008.08.28. 20:25

Kedves kbs!

Köszönöm válaszát!
A munkaszerződésemben nincs megadva,hogy melyik üzletben kell dolgozzak, csupán a cég neve van. A régi hellyel semmi sem történt, létezik, csak felvettek mást helyettem anno.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 20:33

Az baj. Ha nincs megjelölve a munkavégzés helye, akkor az jó eséllyel változó munkahelyet jelent. Szerintem. (De ha nem így lenne, az átirányításhoz akkor is joga van a munkáltatónak.)

kerika1 # 2008.08.29. 09:36

Kedves KBS!

Szeretném megkérdezni, hogy iskolakezdési támogatás jár-e 7 évs gyermekem után akkor, ha 10 hónapos babámmal gyeden vagyok itthon. A munkáltatóm beleegyezett, de a külsős könyvelő szerint nekem nem adható. Válaszát előre is köszönöm.
Erika

Dónia # 2008.08.29. 09:39

Kedves kbs! Amit még nem írtam le az ügy kissé még bonyolultabb . Voltam az egyik tagnál aki azt mondta hogy eladta a céget adot egy nevet meg egy címet ( ahova bejegyzés alatt áll) . El is mentem a cimre egy lepukant lakás ahol egy nő lakik a lányával és azt monták nem tudnak semilyen kft-röl. A nevet felismerte a volt férje akitől 3 éve elvált és nem tud róla semit. Ugy érzem valami nem tíszta az ügyben tanácstalan vagyok- Köszi előre is a hozzászólásokat. Dónia

Dónia # 2008.08.29. 09:39

Kedves kbs! Amit még nem írtam le az ügy kissé még bonyolultabb . Voltam az egyik tagnál aki azt mondta hogy eladta a céget adot egy nevet meg egy címet ( ahova bejegyzés alatt áll) . El is mentem a cimre egy lepukant lakás ahol egy nő lakik a lányával és azt monták nem tudnak semilyen kft-röl. A nevet felismerte a volt férje akitől 3 éve elvált és nem tud róla semit. Ugy érzem valami nem tíszta az ügyben tanácstalan vagyok- Köszi előre is a hozzászólásokat. Dónia

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 10:19

Nincs jelentősége, ki a tulajdonos. A munkáltatói jogokat az ügyvezető gyakorolja. És ne hagyd magad ide-oda küldözgetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 10:22

Kedves kerika! Iskolakezdési támogatás senkinek nem jár, azt a munkáltató adhatja. Így aztán adhat annak is, aki fizetés nélküli szabadságon van. Más kérdés, hogy a neki juttatott támogatás hogyan adózik - azt a könyvelő nálam alighanem jobban tudja.

Bencze Csilla # 2008.08.29. 13:40

Kedves kbs!

Én ebben a munkakörben sokkal hosszabb ideje dolgozom, mint a kolleganőm, őt 2 éve vették vissza ebbe a munkakörbe előtte mást dolgozott. Én már 9 éve vagyok a cégnél, 5 évig végeztem a gyed előtt ezt a munkát, kolleganőm pedig - mint már említettem - 2 éve.
Szóval akkor amennyiben a cégem visszavesz gyed után gyes mellett 8 órában dolgozni, köteles a béremet a kollektív szerződésben megemlített béremelés szerint rendezni illetve van-e esetleg valami törvényi hivatkozás arra, hogy az ő bérével megegyező fizetést kell Nekem is kapnom.
Várom válaszod, köszönettel: Csilla

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 13:46
Fabiane # 2008.08.29. 14:07

Kedves kbs!

Kisfiam 2 éves. Összesen 5 évet töltöttem GYES-en, GYED-en. Most gyes alatt szeretnék visszamenni dolgozni. Munkahelyem - anyagi problémákra hivatkozva - 4 órás állásra, az eddigi fizetésem feléért venne vissza. Kérdésem, ha ebbe belemegyek, akkor ez hátrányt fog-e okozni nekem a továbbiakban? A munkahelyem köteles-e az eredeti fizetésemért foglalkoztatni? Meddig vagyok védett a kirúgás ellen?

Köszönettel: Erika

Bencze Csilla # 2008.08.29. 15:08

Köszönöm szépen gyors válaszod!
Ezt a törvényt úgy értelmeztem, hogy akkor meg kell kapjam visszamenőleg a fizetés emelést, de még így is kevesebb lesz a bérem, mint kolleganőmé. Kérhetem, hogy az ő béréhez mérten rendezzék fizetésem?
Köszönettel: Csilla

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 16:37

Kérdésem, ha ebbe belemegyek, akkor ez hátrányt fog-e okozni nekem a továbbiakban? A munkahelyem köteles-e az eredeti fizetésemért foglalkoztatni? Meddig vagyok védett a kirúgás ellen?
Annyi hátrányt okoz, hogy 4 órás munkáért feleannyi bér jár, mint 8 óraiért. Ugyanakkor a munkaidő is feleannyi.
Fontos, hogy a munkaidő és a bér módosítása csak határozott időre, a gyermek három éves koráig szóljon.
A gyes lejártát- de legkésőbb a gyermek három éves korát követő 30. napig áll fenn a rendes felmondás elleni védettség. (Már ami a felmondási idő elkezdődését illeti - a felmondást közölni lehet korábban is.)

Fel kell rá hívnom a figyelmedet, hogy nem vagy köteles beleegyezni egy ilyen módosításba. A munkáltatónak nincs mozgástere: vagy ad munkát 8 órára, vagy fizeti a láblógatást.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 16:44

Kérhetem, hogy az ő béréhez mérten rendezzék fizetésem?

Azt a mértékű emelést kell megkapnod, amit ő kapott a fizetés nélküli szabadságod alatt. Ha korábban is alacsonyab volt a béred, akkor most is alacsonyabb marad, sőt - a dolgok természete miatt - az abszolút különbség még nő is.

Bargigi # 2008.08.29. 16:53

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban kérném szíves segítségét, tanácsát.
Kisfiammal tavaly október végéig GYES-en voltam, majd pár hónapos munkaviszony ill. munkanélküli ellátás után a jelenlegi munkáltatóm 2008. április 1-től mint bejelentett alkalmazottat foglalkoztat. Határozatlan időre kötöttük a munkaszerződést, majd a próbaidő lejártakor ezt módosítva 6 hónapra, azzal a megjegyzéssel, hogy innentől kezdve 6 havonta hosszabbítjuk a munkaszerződést. Mivel kisfiamat egyedül nevelem (jelentős hitelterhek is a vállamon) aláírtam a módosítást, hogy az állást megtarthassam.
Az ígértekkel ellentétben a legalapvetőbb munkahelyi körülményeket sem biztosították, az elmúlt másfél hónapban a napi 10-12 óra munkavégzés vált általánossá (nincs túlóra kifizetés), a nevemre igényelt üdülési csekket a cégtulajdonos saját maga használta fel... Ennek ellenére úgy gondoltam, hogy a 6 hónap lejártáig a hátralévő időt még kitöltöm. Kisfiamat az apai láthatás alatt július elején olyan súlyos baleset érte, hogy azonnali műtét vált szükségessé, eddig nagy nehezen megoldottam az ellátását és felügyeletét (egyetlen napot sem maradva mellette), aug.21-től azonban itthon kellett maradnom a picivel. A munkáltató megfenyegetett, hogy semmi jóra ne számítsak, ha így cserben hagyom őt. Úgy tudom, hogy amennyiben én szűntetem meg egyoldalúan a határozott időre szóló szerződést, akkor köteles vagyok a munkáltató részére a felmondási időre eső átlagkeresetemnek megfelelő összeget megfizetni. Amíg ő a munkáltatóm arra számítok, hogy már az augusztusi béremet sem fizeti ki ill. a táppénzes papírt is visszatartja és nem küldi tovább az illetékes szervnek, ezért is gondoltam a munkaviszony megszűntetésére, hogy legalább a táppénz összegéhez hozzájuthassunk.
Mit tanácsol, mi a kivezető út ebből a helyzetből? Nem tudom én közvetlenül benyújtani a gyermek gondozása után igénybe vett táppénzről kiadott gyermekorvosi igazolást és igényt?
Várom szíves válaszát!

Köszönettel: Anikó

Fabiane # 2008.08.29. 16:54

Köszönöm a választ:)

Erika

SIL57 # 2008.08.29. 17:04

Tisztelt Szakértő!

Egy kismama beteg gyermekkel 10 éves korig 2010-ig gyesen van. Közben szült egy másikat aki most 2 éves elmúlt. Az a kérése, hogy a kisebbik gyermek után járó gyes letelte és a védelmi időszak után szüntessék meg a munkaviszonyát munkáltatói rendes felmondással mert talált egy számára megfelelő jobb munkahelyet. Ezzel nincs is gond de ebben az esetben meddig nem lehet felmondani ? a beteg gyermek után járó gyes lejártáig vagy a kisebbik gyermek után járó gyes lejártáig.
köszönöm


sil57

SIL57 # 2008.08.29. 17:05

Tisztelt Szakértő!

Egy kismama beteg gyermekkel 10 éves korig 2010-ig gyesen van. Közben szült egy másikat aki most 2 éves elmúlt. Az a kérése, hogy a kisebbik gyermek után járó gyes letelte és a védelmi időszak után szüntessék meg a munkaviszonyát munkáltatói rendes felmondással mert talált egy számára megfelelő jobb munkahelyet. Ezzel nincs is gond de ebben az esetben meddig nem lehet felmondani ? a beteg gyermek után járó gyes lejártáig vagy a kisebbik gyermek után járó gyes lejártáig.
köszönöm


sil57

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 17:25

Miért mondana fel a munkáltató, ha a munkavállaló szeretné megszüntetni a munkaviszonyt?

SIL57 # 2008.08.29. 17:31

Mert ha a kismamának lejár a 3 év akkor nem fogja tudni foglalkoztatni . A kismama kivárja a 3 évet amikor felmondanak neki.
Csak az nem egyértelmű, hogy meddig tart a védettsége.


sil57