GYED,GYES, táppénz


Angelani # 2008.06.16. 19:21

Köszönöm szépen!

Nandy!

Akkor pontosítok.

2005. 09. 06-án szültem. Arra az évre (2005), az összes azévi szabimat kivettem.
2006.-ban tudomásom szerint, nem voltam szabadságon.
2006. Februári hónaptól kaptam GYED-et (de februárban, még TGYÁS-t is kaptam).
Gondolom Febr. 6-ig TGYÁS és 7.-től meg GYED.
2007. 09. 06-tól kapok GYES-t.

Huh, remélem, mindent leírtam.
A párom vette igénybe a plusz 2 napot a Gyermek után.

kaali # 2008.06.16. 19:18

mmkata! Ismét elmondom, 19 éve vagyok óvónő, nincs rá jogszabály! Ott maradhat délután, senki sem ellenőrzi, és mire föl ellenőrizné? Próbálkoznak, sokkal jobb 4 gyereket altatni, mint 20-at. Velem is próbálkoztak, pedig a kerületben dolgozom, de nem volt sikerük. Az más téma, hogyha a sulinak vége, az ovist én se viszem többet, mert örülök, hogy nem kell reggel korán kelnem. De nem kötelezhet az ebéd utáni elvitelre!

nandy # 2008.06.16. 15:15

Jogszabályról én sem tudok, de az tény, hogy nálunk is előszeretettel alkalmazzák ezt a (létező???) szabályt. Sőt, nyárra csak az viheti a gyermekét, aki munkáltatói igazolást visz!

Sajnos nagyon rugalmatlanok az óvódák, bölcsik, és ez főleg az ott dolgozó alkalmazottak miatt van. Akik du. 6 helyett már 4-kor hazamennek, így négy-hat óvónő helyett egy marad "ügyeletben". Hát persze, hogy akit lehet, hazaküldenek... Ők meg mennek a másodállásba (pl. takarítani).
Épp ma jelent meg erről egy cikk az indexen:

http://index.hu/…rkiad080613/

monalisa1 # 2008.06.16. 15:10

Ismerősömnek két kisgyermeke van, a picivel otthon van, a 4 éves délelőtt jár az oviba, de ebéd után érte kell mennie - náluk ez a módi. (Persze a gyerkőc mindig sír, hogy ő is ott akarna aludni...)

mmkata # 2008.06.16. 13:05

Kedves kbs és kaali!
Köszönöm hozzászólásotokat! Igazából nem az a problémám, hogy oviba nem mehetnek, mert oda járnak, csak délutánra nem maradhatnának. Én átbújtam a Netet, de sehol nem találtam olyan jogszabályt, ahol azt írnák, hogy gyes-es szülő gyermeke nem vehet részt délutáni képzésben. Tudtok valamit, ahol ilyet írnak? Mert én egyik törvényben sem találtam, sem a hozzá kapcsolódó szankciókat. Vagy hogy az ovit büntetnék, mert ilyet sem találtam. (az óvónők ugyanis ezt is említették)De lehet, hogy csak elkerülte valami a figyelmem, vagy rosszul értelmezem a jogszabályokat?!Köszi, ha tud valaki segíteni!

kaali # 2008.06.16. 10:06

mmkata! Óvónőként, és hasonló cipőben járóként írok neked. Az óvodákban szoktak az óvónők ilyenekkel próbálkozni, hogy főként a szünetekre kevesebb gyerek legyen. Te a gyest a legkisebb, nem óvodába járó gyerek után kapod. A nagyoknak nemcsak hogy joguk van oviba járni, de 5 éves kortól kötelező. Ez persze a tanévre szól, ovikban ez szept. 1-től május 31-ig van. Utána, megkérhetnek, hogy ne vidd őket, de csak kérhetnek. Ha te azt mondod, hogy egész nyáron járni fognak mert dolgod van (pl, tanfolyamra jársz), nem tehetnek semmit. Úgyhogy Kbs-nek ismét igaza van, ne higgy annak, aki mondta.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.16. 09:25

Bárki mondta ezt neked, a jövőben inkább ne higgy neki.

mmkata # 2008.06.16. 08:58

Három gyermekem közül kettő óvodába jár, egy még pici. Az ellenőrzések miatt (mivel Gyesen vagyok) nem maradhatnának oviba délután a nagyok. Kérdésem: ki ellenőrzi, és milyen szankciókkal jár részemre, valamint az óvoda számára, ha mégis jár a gyermek.
Elveszik a Gyest, kiteszik a nagylányaimat az oviból?!
Aki tud erre jogilag alátámasztott véleményt írni, vagy javasolni, kérem tegye meg.
Köszönettel:mmkata

andsi # 2008.06.16. 07:29

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.16. 07:02

Nem kell ahhoz jogszabályi felhatalmazás, hogy a munkavállaló bármikor megszakíthassa a törvény által biztosított fizetés nélküli szabadságát. Fordítva: az mutasson jogszabályhelyet, aki azt állítja, hogy nem térhet vissza bármikor a munkába.

A munkáltató természetesen kérheti, hogy egy alkalmasabb időpontot válasszon, javasolhat is konkrét időpontot. De ez csak kérés, javaslat. Ha a munkavállaló nem fogadja el, akkor nem fogadja el.

Cimbike # 2008.06.16. 06:55

Kedves kbs!

Elnézést, hogy számtalanszor lerágott csontot dobtam be a GYED-ről, GYES-ről dolgozni visszamenni kívánó munkavállalókról. Szeretném pontosítani a kérdésem: mely paragrafus - vagy mely rendelkezések együttállása - biztosítja, hogy az anyuka a gyermek 3 éves kora előtt, az általa preferált időpontban jöjjön vissza. Másfelől: jogszerű-e ha a munkáltatóm későbbi időpontot ajánl fel, vagy akár megpróbál egyezkedni, hogy töltsem ki a 3 évet.

Köszönöm a türelmet és a válaszadást.
Üdvözlettel
Cimbike

nandy # 2008.06.15. 10:38

Andsi:

Ebj. 42/D §

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a 48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér kétszerese harmincadrészének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosításijárulék-alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli-ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

48. §

(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdőnapját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzjogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

nandy # 2008.06.15. 10:34

Szjudit:

Erre gondolsz?

Ebj. 46. §
(3) Az, aki keresőképtelenségét közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelő időn át kaphat.

szjudit # 2008.06.15. 06:28

Egy munkavállaló kimerítette a tp-es idejét,jelenleg munkaképes, 4 hónapja már dolgozik.
Ha (ne legyen így!) újra munkaképtelen lenne, jogosult-e táppénzre?

kaali # 2008.06.14. 20:01

Minden elismerésem a tiétek. Ezt nem semmi vállalni! Én egy 4 saját gyerekes anyuka vagyok. Sok sikert, kitartást, örömet!

Büfé # 2008.06.13. 21:12

T. Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok 5 hónapos kisbabával, és a születése napján, magunkhoz vettünk egy másik gyermeket is, aki most 2 hónapos, és akinek még csak mostanában kezdődik el az örökbefogadási procedúrája, Csak akkor lesz "családba fogadott", ha megkezdődik az eljárás. Remélem ez megtörténik mihamarabb, de a gyámügy szerint az örökbefogadás egy évig is elhúzódhat, mivel az életet adó anya férjnél volt a teherbe esés idején, de nem ő a vérszerinti apa.
A férj nem fellelhető. Hivatalosan ez még nincs megállapítva. Sajnos nekem ezügyben még nem tudott jó választ adni senki. A két kisbaba között csak három és fél hónap van, de én így is csak egy után kaphatom a GYES-t. Van még másik két kiskorú gyermekünk is, tehát hivatalosan három, gyakorlatilag négy gyermeket nevelünk. Úgy tudom, visszamenőleg a GYÁS-t két hónapig, a GYED-et hat hónapig lehet igényelni. Mi lenne számunkra a legkedvezőbb támogatás? Méltányossági alapon nem lehetne igényelni az ikrek után járó támogatást? És ha lehet, akkor hol?
Köszönöm...

kaali # 2008.06.13. 15:11

Andsi! Én úgy hallottam, hogy ha most visszamész papíron dolgozni, akkor megkapod az időközben emelkedett béredet, és ez alapján fogják számolni az új tgyást. Nálunk volt már ilyen

gresiné # 2008.06.13. 15:06

T KBS!

Előző kérdésemhez kiegészítésként hozzátenném:
Nem fiktív jövedelemt jelentenék be, ha többet dolgozom, többet is keresek, csak érdemes-e hajtanom; ezt a bért fogják-e figyelembe venni ha esetleg újra babát vállalnék, mert az előző könyvelőm bravúrjának köszönhetően a 2. babával csak gyes-t kapok, ezért is kellett munkába állnom mert gyes-ből nem élünk meg. Ott a vállalkozói jogviszonnyal volt a gond, mivel a terhesség alatti gondok miatt nem tudtam kereső tevékenységet végezni,se járulékot nem fizettem, de a jogviszonyom fenn állt. Ezt szeretném elkerülni, ezért kérdezem, mennyit és meddig kell ahhoz dolgoznom, hogy ezt a bért vegyék figyelembe, ha esetleg újra gyermeket vállalnék. Számít viszont, hogy valamilyen kedvezmény jár e a járulékfizetés alól, ha gyes-en vagyok, vagy ha már nem leszek, az jár-e plussz ktg-gel. Köszönöm

andsi # 2008.06.13. 14:59

Köszönöm a választ!
Már csak azt szeretném tudni, hogy ebben az esetben az előző év jövedelmét tekintik majd a thgy és a gyed meghatározásához, vagy az első gyereknél figyelembe vett összeget?
Az zavart be, hogy azt az infót kaptam, hogy ha most NEM létesítenék munkaviszonyt (maradnék gyesen csak), akkor a mindenkori minimálbér kétszeresét vennék alapul a gyed-hez (ami az esetemben több, mint mondjuk a tavalyi évi jövedelmem).
Én nem így tudtam, most nem tudom melyik helytálló!
Ki tudnál ebben segíteni?
Andsi anyuka

nandy # 2008.06.13. 14:50

Mivel a gyes mellett korlátlanul végezhetsz munkát, így magad döntöd el, visszamész-e dolgozni vagy sem.

Ha visszamész, mindenképpen szabival kezdesz, mivel azt a munkáltatónak kötelessége a munkábaállástól számított 30 napon belül kiadni (vagy legalábbis elkezdi kiadni).

A tgyás, gyed szempontjából nincs jelentősége, hiszen sem az irányadó időszakban (előző év), sem a tárgyidőszakban nem lesz 180 nap figyelembe vehető jövedelmed.

andsi # 2008.06.13. 14:21

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben keresem a választ ill. kérem a segítségüket: Első gyermekemmel július elejétől Gyesen leszek, ugyanis lejár a gyedem. Azonban a második gyermekekünket várjuk szeptember közepére. Azt szeretném megtudni, hogy mi a jobb számomra hosszútávon, (1) ha a munkáltatómnál az eltelt két év szabadságát kivenném, a gyes-sel párhuzamosan (ez pillanatnyilag több jövedelmet jelentene a családnak), majd thgy-t igényelnék, (2)vagy ha maradnék gyesen erre a 2-2,5 hónapra és a szülés előtti napokban igényelném a thgy-t.
Azt nem tudom pontosan, hogy az első esetben hogyan számolódik ki a thgym és a következő gyerek után járó gyed-em, ill. a második variáció miként befolyásolja mindezt. ( az első baba születésekor a gyedhez figyelembe vett bruttó fizetésem kb. 80e Ft. volt).
A válaszát várva, tisztelettel:
andsi anyuka

nandy # 2008.06.13. 13:32

A GYES mellett (a gyermek egy éves korától) már korlátlanul lehet dolgozni, így nincs akadálya a gyermek 8 órás bölcsődei elhelyezésének sem.

Kivéve, ha nagyszülő kapja a GYES-t, mert rá a 4 órás korlát továbbra is vonatkozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.06.13. 13:29

Gyereknek kell lennie, méghozzá 3 évesnél fiatalabbnak. (Ikreknél hatnál.)

zsui # 2008.06.13. 13:28

kedves szaelhelyezésekértők

a segítségüket szeretném kérni a tekintetben, hogy van a lehetőség a gyermek bölcsödei(8 órás) elhelyezése mellett, a GYES igénybevételére, ha visszamegyek dolgozni, vagyis milyen feltételei vannak a GYES IGÉNYBEVÉTELéNEK bölcsöde, illetve munkavállalás esetén?

segytségüket előre is köszönöm

fzuzo

zsui # 2008.06.13. 13:27

kedves szaelhelyezésekértők

a segítségüket szeretném kérni a tekintetben, hogy van a lehetőség a gyermek bölcsödei(8 órás) elhelyezése mellett, a GYES igénybevételére, ha visszamegyek dolgozni, vagyis milyen feltételei vannak a GYES IGÉNYBEVÉTELéNEK bölcsöde, illetve munkavállalás esetén?

segytségüket előre is köszönöm

fzuzo