GYED,GYES, táppénz


Milcsi2 # 2009.05.17. 23:28

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy gyes melletti munkavégzés alatt betegszabadságra eltudok-e menni? Tudom hogy táppénz esetén meg kéne szüntetni a gyest.
A Bajnai gyed gyes szigorításokról mit lehet tudni, vannak már konkrétumok? A Gyás-gyed igénybevételéhez elég még a 180 biztosított nap?

Dödölle1 # 2009.05.14. 10:59

Köszi, de nem én kérdeztem, én csak részben válaszoltam geret91nek. :)

Üdv.:)

Kriszti12 # 2009.05.14. 10:29

Kedve Dödölle1!

Körülbelül 84.000 Ft ha az adókedvezményt kérted!

Dödölle1 # 2009.05.14. 10:00

Üdvözletem!

Szeretném kérdezni, hogy ha a max gyedet kapom(bruttó), akkór
mennyít kapok kézhez?

Előre is köszönöm a választ

---------
A GYED max bruttó:100.100 Ft/hó. Ebből lejön 9,5% nyugíjjárulék, ami 9.510 Ft.-

Lejön még az adóelőleg, ami a kedvezményektől függ ezért ennek az összegét megmondani nem tudom.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.14. 09:53
Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő: Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának. Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, „ezt most találták ki az oep-nél“. Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva. A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik. Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma. A kórházba nem tudok befeküdni, mert „teltház“ van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem. Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult? Előre is köszönöm: Hegedűsné --------------
Még néhány info arról, hogy az orvos kit-hány napig tarthat táppénzen.

Forrás: radio.hu

------------------------
  • Egyre kevesebben mennek betegszabadságraDátum: 2009-05-13 08:39:47 A táppénzzel kapcsolatos tapasztalatok azt mutatják, hogy féltik a munkahelyüket a dolgozók. A tavalyi év első negyedévéhez képest idén az év első negyedévében az aktív dolgozók közül kevesebben mentek táppénzre. Az egészségbiztosító felmérést készített a helyzetről. Hallgassa meg!

Jelentősen nőtt azoknak a száma, akiknek megszűnt vagy megszűnik a munkaviszonyuk, ezért a kirúgást átmenetileg megelőzendő mennek betegszabadságra. Mindez az egészségbiztosító felméréséből derül ki, amit valószínűleg a háziorvosok ellenőrzése követ majd.

Negyvenöt nap. Mindössze ennyi ideig lehetnek táppénzen azok, akik a munkájuk elvesztése után lesznek keresőképtelenek. A számok azt mutatják: aki tud, él is a lehetőséggel. Ugyanakkor akinek még van munkája, mintha óvatosabb lenne. Mindkét esetre találtunk példát. Tóth Viktória háziorvos azt mondja: két-három hónappal ezelőtt tapasztalta, hogy mintha többen szerettek volna elmenni úgynevezett passzív táppénzre a munkahelyük megszűnését követően. Ám hiába a jó szándék, aki nem beteg, azt nem minősítheti az orvos keresőképtelennek. Megfelelő panasz nélkül és megfelelő betegség nélkül sajnos ilyenkor nem tudnak mit tenni - közölte. Erről mindig tájékoztatják a betegeket, és arról is, hogy az sem biztos, hogy még ha van betegségük, panaszuk, akkor ez mind a negyvenöt napra megfelelő. Mert minden betegségnél, állapotnál az is meg van határozva, hogy mennyi ideig lehetnek táppénzen. Tehát ha valaki jön akut megfázással, azt nem lehet negyvenöt napig táppénzen tartani.

Krónikus betegségei mindenkinek vannak bizonyos életkoron túl: mozgásszervi panaszok, magas vérnyomás, emésztőszervi panaszok, tehát adott esetben kiterjedhet negyvenöt napra az engedélyezett táppénzes idő. Minden hónapban a harminc napon túl táppénzen levők miatt azonban jön egy felülvizsgáló főorvos, aki ellenőrzi, milyen dokumentáció áll rendelkezésre. Minden alkalommal jegyzőkönyvet írnak és akár utólagos ellenőrzés is történhet. A doktornő tapasztalatai szerint azonban gyakori eset az is, hogy komoly betegeket sem lehet rábeszélni arra, hogy menjenek el táppénzre. Van olyan, aki még a saját egészségét is kockára teszi, de az orvos ilyenkor is tehetetlen - jegyezte meg Tóth Viktória.

Az Egészségbiztosító adatai összecsengenek a szakember tapasztalataival. Bagolyné Hampó Anita főosztályvezető-helyettes elmondta: az aktív dolgozók közül 2008. első negyedévében 305 ezren mentek táppénzre, míg idén csak 292 ezren. Ez körülbelül öt százalékos csökkenés. Ugyanakkor több mint ötvenkét százalékkal nőtt az úgynevezett passzív táppénzesek száma. Ők azok, akik a munkájuk elvesztése után kerülnek betegállományba. Addig, amíg a 2008. évi tényadatok 24,5 ezer esetet mutatnak az első negyedévre, addig az előzetes adatok 2009-re vonatkozóan ötvenkét százalékos emelkedésről szólnak. Ami érdekesebb, hogy a passzív táppénzre jutó táppénzes napok száma hatvan százalékkal emelkedett. Ennek okáról nem folytattak még tanulmányokat. A szakember azt mondja: valószínűleg lesznek ellenőrzések az okok kiderítése érdekében.

Üdv. :)

geret91 # 2009.05.14. 08:25

Üdvözletem!

Szeretném kérdezni, hogy ha a max gyedet kapom(bruttó), akkór
mennyít kapok kézhez?

Előre is köszönöm a választ

salyvett # 2009.05.13. 14:17

Tisztelt Jogi Fórum!

Az alábbiakban szeretném sürgős segítségüket kér­ni:

Hány nap szabadság jár a munkavállalónak, amennyiben két gyermek születése után vissza szeretne térni a munkáltatóhoz?

Munkavállaló születési éve: 1976.04.11
Gyermekek születési éve: 2003, 2006

Adatok:
2002.06.01. mun­kaviszony kezdete
2003. áprilistól december 7-ig: táppénz
2003.12.08–2004.05.07. Tgys
2004.05.08–2005.12.07. Gyed
2005.12.08–2006.03.07. Gyes
2006.03.08–2006.08.07. Tgys
2006.08.08–2008.03.08. Gyed
2008.03.09–2009.03.08. Gyes

Kérdésem továbbá, hogy fenti munkajogviszony után, amennyiben a munkáltató rendes felmonádssal mond fel, mennyi végkielégítés illeti meg a munkavállalót, valamint, hogy a felmondás előtt a fentiek alapján járó szabadságot le kell-e tölteni, vagy pénzben is megváltható?

Előre is köszönöm segítségüket, sürgős válaszukat várva, tisztelettel: S.I.

Dödölle1 # 2009.05.13. 06:40

Bocsánat, a vége lemaradt. Íme:

A törvénynek ez a része - a javaslat szerint - 2010. május 1-jén lép hatályba, tehát a jövő év április 30-ig született gyerekekre a jelenlegi szabályok vonatkoznak.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.13. 06:37

Tisztelt Jogi Fórum!

Tudja valaki mikor lépnek életbe a GYED-re, GYES-re vonatkozó új szabályok ( Bajnai Gordon féle változtatások )? Köszönöm a segítséget. -------------------------------
Várható változások 2009. 05. 12.
  • Betegség esetén kevesebb táppénz jár augusztustól. Ma a 15 napos betegszabadságra a bruttó bér 80 százaléka illeti meg az alkalmazottat, ez 70 százalékra apad. A baleseti táppénz összege pedig a bér 100 százalékáról 90 százalékára mérséklődik. Akinek legalább kétéves biztosítási jogviszonya van (az egyszerűség kedvéért kétéves munkaviszonya van, akár egy cégnél, akár úgy, hogy közben munkahelyet váltott), annak betegség esetén a bruttó bérének 60 százaléka jár majd normál táppénzként a mai 70 százalékkal szemben, akinek nincs kétéves biztosítotti jogviszonya, az pedig 60 helyett 50 százalékát kapja a bérének táppénz gyanánt. Bejön még egy korlát: a táppénz nem haladhatja meg a minimálbér négyszeresét, aki pedig a munkahelyét úgy hagyja ott, hogy táppénzre megy egyúttal, az nem kaphat többet a minimálbér másfélszeresénél.
  • 5 százalékpontos járulékcsökkentés: a most 3 százalékos munkaadói járulék 1 százalékra csökken, a 29 százalékos tb-járulékon belüli 5 százalékos részt képviselő egészségbiztosítási járulék 2 százalékra apad, így lesz a 29 százalékos tb-járulékból 26 százalékos a minimálbér kétszereséig.

www.index.hu

  • 2010 május elején lép hatályba az új gyed-szabály

    A gyermekgondozási díj legfeljebb annyi időre vehető igénybe, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, de ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek két éves koráig jár - mondta a szociális tárca államtitkára kedden az Országgyűlésben, a gyermekek védelméről szóló törvény módosításának vitájában. Az előterjesztés azokat a gyermekgondozási rendszer átalakítására vonatkozó lépéseket iktatja törvénybe, amelyek Bajnai Gordon miniszterelnök válságkezelő programjában szerepelnek - írja a bama.hu az MTI alapján.

A kormány szándékai szerint a jövőben a terhességi gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj igénybevételéhez a jelenlegi 180 nap helyett 365 nap biztosításban töltött időre lesz szükség, és a gyermekgondozási díjat legfeljebb olyan időtartamban lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosításban töltött - mondta Korózs Lajos expozéjában. Hangsúlyozta: így ez a juttatás továbbra is legfeljebb a gyermek kétéves koráig jár. A törvénynek ez a része - a javaslat szerint - 2010. május 1-jén lép hatályba, tehát a jövő

  • *--------
Én ennyit tudtam segíteni. Üdv. :)
fantázia # 2009.05.12. 15:14

Tisztelt Jogi Fórum

A következő problémával fordulnék önökhöz.
1996-ban egy Alapítványi könyvtárnál kezdtem dolgozni,2000 óta fizetés nélküli szabadságon vagyok mert született három gyerekem.Anyagi ellehetetlenülés miatt az alapítvány a működését felfüggesztette de a cégbíróságon nem szüntették meg él az 1% illetve a havi nullás bevallást beküldik. Ezt a könyvelő ismerősöm derítette ki.
Kb.2007 decemberében felhívtak és közölték felmondtak nekem és ne is követeljek semmit úgy sincs pénzük se az Alapítványnak sem az alapító tagoknak. A mai napig semmilyen papírt nem kaptam és nem írtam alá. 2009.09.06.-án lejár a Gyesem szeretném rendezni a státuszomat.
Minden telefonos megkeresésemet elhárítják:-most költöztem valamelyik dobozba hányódnak a papírjaid.

  • minden áron rá akarnak beszélni a főállású anyaságra illetve legutóbb azt állították,nem kötelességük kiszámolni a szabadságaimat és a járandóságaimat mert nem volt hivatásos könyvelőnk és a munkanélküli hivatalban úgysem fogják kérni:)

Szeretettel várom válaszukat Albertné Zsuzsi

zitus001 # 2009.05.12. 10:02

Tisztelt Jogi Fórum!

Tudja valaki mikor lépnek életbe a GYED-re, GYES-re vonatkozó új szabályok ( Bajnai Gordon féle változtatások )?
Köszönöm a segítséget.

kittike # 2009.05.12. 09:19

Tisztelt Jogi Fórum!

Úgy tudom, hogy a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezni kell 180 biztosítási nappal.

De mi a helyzet, ha GYED alatt esek teherbe? Mi alapján számolják a 2 gyerekre jutó járandóságot?

A jelenlegi bér 70%-a, vagy az első gyerek születése előtti 2007-es bérem 70%-a? (Vagy a GYED 70%-a? Azt nem gondolom...)

Érdemes-e visszamennem előbb dolgozni, kivenni a szabit, majd a szülésig táppénzre menni?
(nem önszántamból, sajnos az elsővel is veszélyeztetett voltam több ok miatt is)?

Mit mond a törvény? Hogy éri meg jobban anyagilag?

Köszönöm választ!
Hné K. Anita

salyvett # 2009.05.12. 07:38

Tisztelt Szakértők!

Az alábbiakban szeretném sürgős segítségüket kérni:

Hány nap szabadság jár a munkavállalónak, amennyiben két gyermek születése után vissza szeretne térni a munkáltatóhoz?

Munkavállaló születési éve: 1976.04.11
Adatok:

  • 2002.06.01. munkaviszony kezdete
  • 2003. áprilistól december 7-ig: táppénz
  • 2003.12.08-2004.05.07. Tgys
  • 2004.05.08-2005.12.07. Gyed
  • 2005.12.08-2006.03.07. Gyes
  • 2006.03.08-2006.08.07. Tgys
  • 2006.08.08-2008.03.08. Gyed
  • 2008.03.09-2009.03.08. Gyes

Kérdésem továbbá, hogy fenti munkajogviszony után, amennyiben a munkáltató rendes felmonádssal mond fel, mennyi végkielégítés illeti meg a munkavállalót, valamint, hogy a felmondás előtt a fentiek alapján járó szabadságot le kell-e tölteni, vagy pénzben is megváltható?

Előre is köszönöm segítségüket, sürgős válaszukat várva, tisztelettel: S.I.

Dödölle1 # 2009.05.12. 06:20

Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő:
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának.
Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, „ezt most találták ki az oep-nél“. Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva.
A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik.
Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma.
A kórházba nem tudok befeküdni, mert „teltház“ van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem.
Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult?
Előre is köszönöm:
Hegedűsné

-----------
  1. Amiben tudok megpróbálok segíteni előre jelezve azonban, hogy nem vagyok orvos.
  2. Azt elképzelhetőnek, illetve megalapozottnak tartom, hogy a keresőképtelen állományba tartáshoza háziorvosnak szüksége van egy szakorvosi javaslatra/véleményre. Az, hogy ezt valóban 2 hetente ki kell adnia a szakorvosnak (nőgyógyásznak) szerintem már vitatható. (Ezt rendezze le egymással a két orvos)
  3. Azt orvosszakmai szempontból indokolatlannak, jogilag pedig megalapozatlannak tartom, hogy fennálló veszélyeztetettség esetén a keresőképtelenséget éves rendes szabadsággal kell megszakítani.
  4. Az OEP -takarékossági céllal- valóban minden eszközzel igyekszik visszaszorítani a keresőképtelenségek számát, tartamát és így a kifizetendő táppénz összegét. Ennek az egyik módja, hogy minden betegségnél meghatározta, hogy azzal max. mennyi ideig tarthatja a beteget a háziorvos keresőképtelen állományba.
  5. Erről szóló jogszabályt megnevezni én sem tudok.
  6. Ez viszont csak egy irányelv, amitől azonban az orvos a konkrét eset egyedisége esetén eltérhet, azonban annak betartását a háziorvosokat rendszeresen ellenőrző REP ellenőrző főorvosok ellenőrzik. Ha a háziorvos ezt az időt túllépi (tovább igazol keresőképtelenséget) a beteget a háziorvoshoz berendeli felülvizsgálatra.
  7. A háziorvosod valószínűleg ezt a számára kellemetlen ellenőrzést szeretné elkerülni. (senki sem örül egy ellenőrzésnek, hiszen akkor más szabálytalanság is kiderülhet)
  8. Az 1997. évi LXXXIII. törvény

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
  2. aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;

45. § (
(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

Tehát a keresőképtelenség megállapítására és igazolására -többek között- a háziorvos jogosult.

9. Javaslataim:

  • Ne menj bele abba, hogy szabadság, munkábaállás stb. miatt Te magad szakítod meg a keresőképtelenséget.
  • Ha a háziorvos szerint keresőképes vagy akkor szüntesse meg azt az előírt módon, viszont ekkor -amennyiben a szakorvos szerint veszélyeztetett terhes vagy és erről orvosi dokumentáció is van a kezedben- fordulj írásban panasszal az OEP Főigazgatójához, a REP Igazgatójához (Orvosszakmai Ellenőrzési Osztályához), valamit az Országos Orvoszszalértői Bizottsághoz.

Az OEP Főigazgatója köteles a panaszt kivizsgálni és a háziorvos eljárásának a jogszerűségét ellenőrizni.

Az OOSZI jogosult a keresőképtelenség fennállását -a háziorvos döntését felülbírálva- megállapítani, sőt azt legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg is igazolni.

A REP Igazgatója ellenőrző főorvos útján vizsgálhatja a háziorvos eljárásának a jogszerűségét.

  • A panasz jogi alapja lehet A többször módosított, de jelenleg is hatályban lévő 1949. XX. törvény 64.§., amely jogszabályi hely szerint a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van arra, hogy egyedül, vagy másokkal írásban panaszt terjesszen az illetékes állami szerv felé, illetve a 2004. évi XXIX. törvénynek a közérdekű kérelmekkel, panaszokkal és bejelentéssel kapcsolatos eljárásról rendelkező 141.§. , 142.§. és a 143.§.

10. Amennyiben van olyan jogszabály, ami valóban korlátozza a keresőképtelen állományba tartást úgy arról a háziorvosod, illetve az OEP Főigazgatója tud pontos tájékoztatást adni. (Érdemes a panaszlevélben erre is rákérdezni)

11. Ha az orvos (bármelyik) indokoltnak látja a kórházi ápolást akkor adjon beutalót.

12. Tudom, hogy nem sok, de talán tudtam egy kicsit segíteni, illetve remélem, hogy más, a témában jártasabb hozzászólótól talán sikerül ettől érdemibb választ kapnod.

Üdv. :)

hjh666 # 2009.05.11. 17:36

Tisztelt Szakértő(k)! S.O.S segítséget szeretnék kérni. Problémám a következő:
Jelenleg 15 hetes kismama vagyok. 3hete vagyok táppénzen, mivel az előzmények és a jelenlegi komplikációk miatt veszélyeztetett terhes vagyok. Az orvosom ágynyugalmat, sok pihenést, fekvést javasolt hogy ne legyen semmi baja a babának.
Háziorvosom mikor táppénzre vett, közölte, hogy mivel veszélyeztetett vagyok két hetente vinnem kell javaslatot a nőgyógyászomtól, és havonta meg kell szakítanom a táppénzt.Vagy befekszem a kórházba két napra, vagy szabadságot veszek ki. Azzal indokolták, hogyha veszélyeztetett vagyok, akkor kórházba legyek, ne otthon, szakítsam meg a táppénzt, "ezt most találták ki az oep-nél". Kerestem többféle jogszabályt, rendeletet, de nem találtam hogy hol van ez pontosan szabályozva.
A munkaadómat is felkerestem (több mint 4 éves munkaviszonyom van), aki közölte, nem hajlandó szabadságra venni, betiltották, megszüntették ezt a rendszert, mert többletmunkát okoz nekik.
Felajánlottam több megoldást is, de nem tudtam megegyezni velük. Végül azt a javaslatot kaptam, hogy vegyem fel a munkát. Mármost a munkahelyemtől 20km-re lakom, nem buszozhatom, nem lépcsőzhetem, és nem tudom vajon a munkahelyem vállalna-e bármiféle felelősséget ha ott történik velem bármi probléma.
A kórházba nem tudok befeküdni, mert "teltház" van, mivel a szülészetet és a nőgyógyászatot összevonták, abszolut nincs hely még az arra igazán rászorulónak sem.
Kérdezem én, amennyiben nem tudom megszakítani a táppénzem, milyen következményekkel kell számoljak? Létezhet hogy egy ilyen ok miatt ne legyek táppénzre jogosult?
Előre is köszönöm:
Hegedűsné

benevar # 2009.05.09. 12:46

Kedves Ordi74!

A munkaidő hossza nem befolyásolja a TGYÁS-ra, illetve GYED-re való jogosultságot. A 4 órás munkaviszonnyal járó alacsonyabb jövedelem viszont csökkenti az ellátás összegét. Ugyanis főszabály, hogy a TGYÁS, GYED összegét a jogosutlság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. Ha a biztosított ezalatt az időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövelemmel, az ellátás összegét a jogosultság kezdő napját megelőző 180 napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani.

A GYES alanyi jogon jár, biztosítási jogviszony meglététől és jövedelemtől független ellátás.

ordi74 # 2009.05.08. 20:26

Sziasztok!

Kicsit tanácstalan vagyok, szeretnék segítséget kérni.
Szeretnénk mégegy babát vállalni a párommal,de nem tudom mi a helyzet ha most mososították a munkaviszonyomat 8 órásból 4 órásba, ugyanúgy jár a gyes, a gyed, a thgy?
Melyik jövedelem után számolják a gyedet?
A válaszokat előre is köszönöm.

Árpibá # 2009.05.08. 19:30

Elnézést a duplázásért:- sajnos nem lehet szerkezteni.
a dátumozás sem korrekt, (ugye egy szerződést akkora datálunk , amikor azt aláírjuk!!)
A nejemet elég bántja a dolog, egyik nap már pereskedni menne, de félti az állását. (Pedig GYES alatt nem rúghatják ki, csak rendkívül felmondással!
Ennek ellenére 2 hónapja pont ugyanitt megtörtént, minő véletlen a- az egyik művezetőt is megkínálták alkohollal-2 percel később ellenőrzés: pedig többen is ittak csak nála jelzett a szonda. Őt akarták kirúgni.)

Árpibá # 2009.05.08. 19:21

Kedves dr. Grád úr!

Köszönöm a válaszát.
A munkaadó eljárását felháborítónak tartom, bár a törvényeket betartotta, de messze nem volt etikus.
Annyival biztattak valahonnan, hogy a bérmódosítás formája nem egészen korrekt,
az hogy egy korábbi dátum szerepel rajta, az oké.
A munkaszerződések, módosítások elszámolásában nincsen valami havi zárás, vagy gyűjtőnyilvántartás, hogy ne lehessen később a dátummal manipulálni (később berakni egy korábbra datált cuccot)?

Grád András # 2009.05.08. 19:15

Kedves Árpibá!

Ha aláírta a papírt, nem sokat tudnak tenni. Elvben meg lehetne próbálkozni ellenbizonyítással a bíróság előtt, de az esélyek elég csekélyek. Ha többen is vállalnák az érintettek közül, hogy összefognak, és a bérjegyzéken is a korábbi (magasabb) bér szerepelne, akkor lenne esély. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Árpibá # 2009.05.08. 19:09

Tisztelt hozzászólók, szakértők!

Igyekeztem, az előző hozzászólásokból, írásokból meríteni okosodni.
Eléggé egyedi az esete a feleségemnek, bár közös vonások vannak sok egyéb esettel kapcsolatban.

Egy nagy magyarországi üzemnél dolgozik, már jó 10 éves munkaviszonnyal rendelkezik. Nem 20 éves csirke, terhes lett, mivel nehéz/veszélyes munkáról van szó, és a kora miatt még veszélyeztett terhesnek isszámított, ezért az háziorvos- aki üzemorvosként is dolgozik, minden további nélkül kiírta.

Letellt a 2 év GYED, természetesen jelezte, hogy megy vissza, visszavették előtte pár részletet tisztáztak: rákérdezett a pozícióra, beosztásra, munkabérre, melyik üzemrészben fog dolgozni. Pozitív válaszokat kapott, majd megkezdődött a szabi(illetve már a szabi alatt volt az interjú), megnyugodtunk, hogy nem lesz kitolás a munkavállalóval, meg főleg kicsivel.

Aztán jött a hidegzuhany- egyik nap műszak lejárta előtt eléraktak egy értesítés jellegű - de szerződés módosításra kevésbé emlékeztető- még az előző hónapra dátumozott céges papírt
, hogy bérét - közös megegyezéssel !!!!! (eldöntött tény volt, hogy kiszúrnak vele!!!)- kb 30 %-kal lefele módosítják-más beosztásba kerül meg hogy a az eredeti beosztásában nem tudják alkalmazni! Még hozzávágták pofátlanul hogy ,elég magas volt bére de hogy jól jöjjön ki, a gyese az majd kompenzálja!
OK aláírta, az a kérdésem, hogy a dátumozás, illtve alakiság miatt (na meg a közös megegyezés miatt) támadható-e az úgymond szerződés?
Ami szemet szúrt: Értesítjük hogy bére- közös megegyezéssel- x ft ra módosul....
...a végén a dátum x nap(előző hónap egy munkanapja)
....munkaköri leírás módosítás ...jól látható módosítás a dátumon kb 2 nappal,
Aláírás valós dátuma, ezelőtt 3 napppal (és ugye az új bér az elsejétől van!).

Tudom hogy nem lett volna szabad aláírnia, de előtte való nap volt egy nőgyógyászati műtéte, mely biztos befolyásolta tudatállapotában.
(Elmehetett volna táppénzre, de ez nem célszerű, ha az ember gyedről tér vissza. )

Annyit tudok, még hogy, hasonló emberkéből van még kb 4, a beosztás szerint csak egy vezető helyettes- bér szempontjából, mind egyformán kapnak, abban a kategóriában ,amiben a párom volt.A másik 3 bérmódosítást nem kapott, csak a munkakörben lett lefokozás.
Érzésem szerint mind a négyen féltékenyek a nejem tudására, ők nem tartanak vele normális kapcsolatot- az "utódja" kimondottan kerüli. Hallott pár becsmérlő megjegyzést, amit azért nem nagyon de felvett.

Nem tudom hogy leírjam e, de volt egy ügyem, ugyanennél a cégnél- amiben én voltam a hátrányos helyzetbe hozott emberke (munkahelyi bántalmazás- tanúk nélkül- mégis mindenki minden részletet tudott-szőnyeg alá söprés történt- nem történt megrovás a tettesek irányában- részemre retorzió igen; csendesen kiléptem egy idő után!!)- egyedül a nejem tett informálisan panaszt. Lehet hogy összefüggésbe hozható a 2 ügy?

A másik, amit tudok, még volt ilyen gyedről visszajövő, akivel elpróbálták ezt a bérmódosítást.

adrienn04 # 2009.05.08. 18:20

Bocsi!

Még egy kérdés!

Kell bármilyen papírt bevinni a MÁK-hoz a munkáltatótól?

A fizetés nélküli szabiról,vagy valamiről?

adrienn04 # 2009.05.08. 17:44

Ezer köszönet :)

Dödölle1 # 2009.05.08. 11:41

1. Elnézést a 39.§. (2) bekezdése lemaradt.

Íme:

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult,(esetedben THGY) választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe,

DE IGÉNYBEVEHETI a GYES-t is. ---------
2. Tehát nem kell a munkaviszonyodat csak azért megszüntetni, hogy GYES ellátást kaphass, mindössze egy fizetésnélküli szabadság engedély szükséges hozzá.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.05.08. 11:39

1. Elnézést a 39.§. (2) bekezdése lemaradt.

Íme:

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult,(esetedben THGY) választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe,

DE IGÉNYBEVEHETI a GYES-t is. ---------
2. Tehát nem kell a munkaviszonyodat csak azért megszüntetni, hogy GYES ellátást kaphass, mindössze egy fizetésnélküli szabadság engedély szükséges hozzá.

Üdv. :)