GYED,GYES, táppénz


Annaviktoria # 2012.04.06. 11:20

Kedves Szakértő!

2008-2011.januárig.ig dolgoztam,

2011 májusban az álláskeresési támogatást- 2011.augusztus 31-ig(januártól-májusig nem voltam biztosított)

2011.aug.31-2012.02.11-ig dolgoztam,mert közben babát várok.

Veszélyeztetett terhes vagyok,ezért táppénzre küldtek a munkahelyemről(amit még nem kaptam meg)

Milyen támogatások fognak nekem így járni?és milyen mértékű?mikor?

Üdv:A.

Pelion # 2012.04.08. 05:48

Tisztelt Szakértő!

Műtét előtt állok, kb.5-6 nap kórházi tartózkodással. A kérdésem az, hogy lehetséges-e az, hogy ezekre a napokra a szabadságomat használjam fel, ne a kórházi táppénzt vegyem igénybe, ami lényegesen kevesebb ellátással jár.

Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2012.04.08. 07:00

Pelion,

Lehetséges.

anne01 # 2012.04.08. 07:18

Annaviktoria

Táppénz a minimálbér 50%-a, ha nincs meg a 180 napod. Tgyás max. a minimálbér kétszerese, feltéve, ha a béred eléri ezt az összeget (2012-ben br. 186.000 Ft). Ha nem, akkor a tényleges béred lesz az alap. Gyed alapja pedig az előző ellátás (tgyás) alapja lesz.
Mindenesetre kérdezz utána a táppénzednek, mert szerintem már rég meg kellett volna kapnod.

http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF
http://www.oep.hu/…_2012_01.PDF

anne01 # 2012.04.08. 07:21

Manka12

Az álláskeresési 3 hónapra jár. Ha szeretnél tgyást, gyedet kapni biztosításba kell kerülnöd.

Manka12 # 2012.04.08. 16:11

köszönöm, Anne 01.

Emesi # 2012.04.08. 19:26

Kedves Szakértő!

2011. februárjában született a kislányom. Jelenleg gyed-en vagyok itthon. Ha időközben a munkahelyemen emelték a fizetéseket, akkor ez engem hogy érint? Ilyenkor az én fizetésemet is emelik, nekem is alá kell írnom munkaszerződés módosítást? Eddig két esetben volt emelés. Egyszer 2011 májusában minden dolgozónak, majd most 2012 januárjában azoknak, akiknek az adójóváírás megszűnése miatt kevesebb lett a fizetése. Én viszont csak most kaptam egy szerződés módosítást 2012 januári dátummal. Az lehetséges, hogy a tavalyi emelésből kihagynak?

Jázmini # 2012.04.10. 08:55

Kedves Szakértő!
Van egy 5 éves fiam, munkaviszonyom 2010. októberében szűnt meg. Ezután álláskeresési járadékot kaptam, 2011. áprilisa és októbere között támogatott képzésben vettem részt (ekkor 61000 Ft-ot kaptam), majd ismét álláskeresési járadékot kaptam (kb 35000Ft/hó)2012 januárjáig. Jelenleg nem találok állást. Másik babát tervezek. Ha második gyermekem 2013 márciusában születik. Mire leszek jogosult (gyed, gyes, tgyás, anyasági támogatás stb) és kb mekkora összegben?
Köszönettel:

Jázmini

pazs # 2012.04.10. 09:59

Emesi: majd ha visszatérsz a fizetés nélküli szabadságról, akkor kötelező rendezni a fizetésedet, addig viszont semmi jelentősége.
Jázmini: ha nem lesz a szülést megelőző 2 évben 365 nap biztosítotti jogviszonyod és a szülés napján aktív biztosítotti státuszod, akkor csak gyesre.

GNapocska # 2012.04.10. 10:39

Kedves Szakértők!

Mit jelent az, hogy a "fogantatás 91. napjától"? A nőgyógyászok a terhességi kort az utolsó ciklus kezdőnapjától számolják, de a tényleges fogantatás ettől átlagban két héttel később történik. Az adóbevalláshoz van szükségem arra, hogy melyik értelmezés számít ilyenkor. Én szeretném azt gondolni, hogy az első (például mert elvileg az a biztosabban tudható), de nem szeretnék a 79eFt-nyi adókülönbség után esetleg még büntetést is fizetni.

Karintia # 2012.04.11. 06:44

Tisztelt Szakértő!Az lenne a kérdésem,hogy hamarosan lejár a hosszabbított gyesem a tartósan beteg 10 éves kisfiammal.A volt munkahelyem már a terhesség alatt nem hosszabbított szerződést,így nincs hová visszamenni dolgozni.Már a gyes alatt is kerestem munkát három szakmával,de sajnos nem sikerült semmi.Az lenne végül is a kérdésem,hogy milyen támogatásokat vehet igénybe míg nem sikerül állás találnom?Előre is köszönöm a válaszát.Tisztelettel:Karintia.

assyg # 2012.04.11. 08:53

A kérdésem az lenne, hogy ha én már a TGYÁS letelte előtt visszamennék dolgozni, és az apuka maradna otthon a babával, milyen ellátásban részesülhet?
Amennyire tudom, GYED-et csak a 168 nap letelte után igényelhetne (egyéb jogosultsági feltételei megvannak).

femo76 # 2012.04.11. 09:38

Tisztelt Szakértő!

Tavaly szeptemberben, a 3 évet betöltött ikreimmel vagyok itthon GYES-en. Mivel oviba járnak, szeretnék vissza menni dolgozni, nem ülnék itthon 6-7 évig. Ezt jeleztem a munkáltatónak tavaly nyáron, szeptemberben; idén januárban személyes megbeszélés is volt, de nem vettek vissza. A cégen belül megszűnt a pozícióm, így ott most nincs helyem, mást nem tudtak felajánlani még a cégcsoporton belül sem. A főnököm azóta nem volt hajlandó velem beszélni, mondván: a helyzet változatlan (gondolom tudja, van még ideje). Így állást kezdtem keresni, április végén kezdhetek is az új helyen, igaz, fél éves határozott idejű szerződéssel, de jobb, mint a semmi.

1. Tudna v.mi felmondási mintát (linket) adni? Kerestem, de olyat, hogy a munkavállaló mond fel GYES alatt, nem találtam.

  • Kérhetek-e/írhatok-e "Közös megegyezéses" felmondást?
  • Van-e v.milyen hátránya, ha "sima" felmondással jövök el?
  • Kell-e indokolni a felmondást? - mit kellene írni (azt nem írhatom, hogy mert nem vettek vissza, habár kötelező - végül is volt rá hajlandóság, de megértem a cég helyzetét is)
  • Ilyen esetben kell-e számolni felmondási idővel? Azt hiszem, 1 hónap van a szerződésemben. De mivel nem vagyok aktív állományban a cégnél.... Inkább szívességet teszek nekik,hogy eljövök, szerintem.
  • Ha ragaszkodnak a felmondási időhöz (bár szerintem semmi értelme), tölthetem azt szabadságon? 32 nap szabim van.
  • A határozott idejű munkaviszony alatt ugyan olyan jogok illetnek meg, mint a határozatlan idejű alatt? Pl.: szabi (időarányosan), táppénz....

Válaszát előre is köszönöm!
Ágnes

Dödölle1 # 2012.04.12. 09:51

assyg # e-mail 2012.04.11. 10:53 A kérdésem az lenne, hogy ha én már a TGYÁS letelte előtt visszamennék dolgozni, és az apuka maradna otthon a babával, milyen ellátásban részesülhet?
Amennyire tudom, GYED-et csak a 168 nap letelte után igényelhetne (egyéb jogosultsági feltételei megvannak).

GYES-t, azaz gyermekgondozási segélyt a 168. napig, a 169. naptól pedig GYED-et.

Buksi73 # 2012.04.12. 11:59

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném a segítségüket kérni gyed kérdésben.
2010. 12.05-2011.06.30-ig 8 órás munkaviszonyom vol,
2011.07.01.-2012.02.29-ig pedig 4 órás gyes mellett.
A gyes 2012.03.06-án járt le. Jelenleg Gyet-en vagyok és nincs állásom.
Kiderült hogy babát várok, kérdésem az lenne jogosult vagyok-e a gyesen kívül más ellátásra Gyed, Tgyás?

Előre is köszönöm a válaszuk.

pazs # 2012.04.12. 12:02

femo76:

  1. igen
  2. nincs
  3. nem
  4. igen (de eltekinthetnek tőle)
  5. igen, töltheted szabin
  6. igen

Buksi73: ha lesz biztosítási jogviszonyod a szülés napján (munkaviszony, álláskeresési stb.), akkor kaphatsz tgyást-t és gyedet.

Buksi73 # 2012.04.12. 12:13

Köszönöm pazs a gyors választ
Vagyis a szülés előtt jelentkezzek be álláskeresésire?
És akkor mi lesz az alap?
Én azt olvastam hogy a szülést megelőző két évben kell 365 nap biztosítási jogviszony a gyed-hez akkor én ezt félreértettem.

pazs # 2012.04.12. 12:39

Buksi73: nem értetted félre, az is kell, de én úgy néztem, hogy az neked meglesz.
Az alap a megszerzett jövedelmed lesz (a négyórás jogviszonyra meg az álláskeresésire), nem valami sok, de az is remélhetőleg több lesz, mint a gyes.

femo76 # 2012.04.12. 14:28

Kedves Pazs!

Köszönöm a választ.
Tudna v.mi felmondási mintát (linket) adni? Kerestem, de olyat, hogy a munkavállaló mond fel GYES alatt, nem találtam (közös megegyezéssel).

Köszönöm!
Ágnes

pazs # 2012.04.12. 14:35

femo76: nem hiszem, hogy találsz mintát, mert egy mondat az egész, magad is meg tudod fogalmazni.
Viszont ne keverd a munkavállalói rendes felmondást a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésével, nem ugyanaz a kettő. A helyedben írnék egy munkavállalói rendes felmondást, beszélnék a munkáltatómmal a közös megegyezésről (elmondva, hogy el akarsz menni és nem látod értelmét ledolgozni a felmondási időt) és ha nem tudtok megállapodni, akkor átadnám a rendes felmondást.

Gyuszu # 2012.04.13. 00:27

Sziasztok Kedves Fórumozók!

Kezdő felhasználóként, nagyon sok jót hallva az oldalról, gondoltam jogi segítséget/tanácsot kérek az alábbi esetben:
Adott egy munkavállaló, aki 2012.03.18-ig táppénzen volt, amibe beletartozott a 03.16-ai fizetett ünnep is. A táppénz időtartama nem haladta meg az egy évet. Ezután 03.21-én, szombati munkarend szerint állt munkába, ami ugye szabadnapnak minősül. A kérdésem az, hogy erre a napra jár-e neki még táppénz vagy az adott napra, munkaszerződése szerinti bérezésben részesül-e?
Én úgy gondolom, mivel a keresőképtelensége hivatalosan március 18-án megszűnt, ezért a munkába állásával, az adott munkanapra esedékes bérezésben részesül. Tehát a munkáltatónak ki kell fizetnie az adott napra a dolgozó munkabérét.
Ugyanakkor törvény szerinti rendelkezés az, hogy a biztosítási jogviszony fennállása alatt az egy évet nem haladhatja meg a táppénz időtartama. Ez az, ami egy kicsit engem elbizonytalanított, mivel itt ugye nincs meg az egy éves időtartam, tehát adott esetben még járhatna táppénz.
Ennek ellenére én úgy gondolom, hogy jól értelmeztem a törvényi rendelkezést, de mindenféleképpen szeretném kikérni a véleményeteket.
Válaszotokat és segítőkészségeteket előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2012.04.13. 08:31

T. Gyuszu!

Amennyiben a biztosítottnak az orvos által igazolt keresőképtelensége hivatalosan március 19-én megszűnt, azaz 19-re keresőképessé nyilvánították, úgy természetesen, főszabály szerint táppénz ellátás csak 03.18-ig ( erre a napra még táppénz jár) illeti meg.

"Ugyanakkor törvény szerinti rendelkezés az, hogy a biztosítási jogviszony fennállása alatt az egy évet nem haladhatja meg a táppénz időtartama. Ez az, ami egy kicsit engem elbizonytalanított, mivel itt ugye nincs meg az egy éves időtartam, tehát adott esetben még járhatna táppénz."

Járhatna, ha lenne keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolása. Amennyiben nincs, úgy a bizonylatolási elvet is figyelembevéve természetesen nincs mire táppénz ellátást fizetni.

Megjegyzem az is szabály, hogyha a dolgozó a keresőképtelenség ideje alatt dolgozott arra az időre munkabér illeti meg, arra az időre pedig amíg a dolgozó munkabért kapott arra az időre táppénz nem jár!!!

Összegezve: A megadott adatok alapján a kérdéses napra a dolgozót munkabér illeti meg, táppénzre nem jogosult!

Gyuszu # 2012.04.13. 17:01

Tisztelt Dödölle1!

Köszönöm szépen a gyors, és részletes válaszodat.
További szép napot, és jó hétvégét Neked.

Netty27 # 2012.04.14. 15:50

Tisztelt Szakértő!
Gyermekemmel passzív Gyeden voltam 2011. december 1.-ig, amikor is munkaviszonyom lett és dolgozni kezdtem. A Gyedet a munkahely miatt le kellett mondanom mert még 2012 májusig járt volna. Erről a munkahelyről a lehető leghamarabb szeretnék elmenni szülni. Kérdésem az alábbi lenne: Ha megszerzem a 365 nap Gyedhez szükséges biztosított időt akkor mennyi ideig lehetek majd Gyeden a következő gyermekemmel? Ez, hogy működik, hogy 180 nap THGY és utána 365 nap Gyed?
Válaszát előre is köszönöm!

renikee # 2012.04.14. 16:30

Sziasztok!

Jelenleg GYES-en vagyok,április 28-án lesz 3 éves a kisfiam. Nemrég felvettek egy munkahelyre heti 30 órában, ami a GYES mellett megengedett. Olyan kérdésem lenne, hogy egyszerűsített munkát (alkalmi munkát,két hetente 1 napot:6-8órát) dolgozhatok e még pluszba?Bele kell e számolni? vagy az egyszerűsített munkaszerződéssel való bejelentésnek és az állandó munkahelynek kell lennie heti 30órának?
Szólni kell e az állandó munkaadómnak a plusz munkámról?