GYED,GYES, táppénz


Tigriske3 # 2010.01.11. 15:32

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYES-en vagyok a 2,5 éves lányommal. Közben kiderült, hogy terhes vagyok. Lehetséges-e, hogy táppénzre menjek, és továbbra is kapjama GYES-t? Vagy mondjak ke a GYES-ről, és a férjem munka mellett igényelje meg?
Azt szeretném még megtudni, hogy a második gyermekem születése után a táppénz összegét veszik a GYED alapjának vagy az alap munkabéremet?!
Köszönettel: Tigriske3

Dödölle1 # 2010.01.11. 14:50

Kedves Szakértő!

A problémám a következő.
Jelenleg GYED-en vagyok a 21 hónapos kislányommal.A na­pokban felhívtam a céget ahol dolgozom és a főnököm közölte, hogy a cég megszűnt és ugyan csinált egy másikat de az nem jogutódja az előzőnek.Állítás szerint már régebben megszüntette (kb. fél egy éve) nem a napokban történt.Nem kellett volna értesítenie?A mai napig nem kaptam semmilyen papírt, hogy a munkaviszonyom vagy a munkahelyem megszűnt volna.Júniusban voltam ott 3 éve, kapok végkielégítést vagy legalább a felgyülemlett szabadságomat kifizetetthetem velük?Finoman közölte velem, hogy ne is menjek be mert nincs nála semmilyen papírom (szerinte minden a OEP-nél van a GYED miatt) és neki nem kell adnia nekem semmit.Azért ez nekem furcsa valamit csak kell kapnom arról, hogy megszűnt a cég nem?Illetve én úgy tudom, hogy ha mást nem is de a szabadságaimat ami a majdnem két év alatt összegyűlt ki kéne, hogy fizesse.

Köszönettel: Götz Andrea

------
A már eddig kapott válaszokon túl:

1."(szerinte minden a OEP-nél van a GYED miatt)"

Ez nem igaz a REP-nél max. csak a TB igazolványod van/lehet.

Amennyiben a munkáltató megszűnteti a jogviszonyodat, vagy az a törvény erejénél fogva (cég megszűnése miatt) szűnik meg a foglalkoztatónak akkor is az alábbiak szerint kell eljárni, az okmányokat -a TB igazolvány kivételével- a dolgozónak kell kiadnia.

Lásd:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Eljárás a munkaviszony megszűnése,
illetve megszüntetése esetén

97. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az erre előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakör-átadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles megfelelően biztosítani.

(2) A munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Ha a munkaviszony

  1. a próbaidő alatt azonnali hatállyal,
  2. rendkívüli felmondással,
  3. azonnali hatályú közös megegyezéssel,
  4. a 94. §-ban foglalt lehetőség alkalmazásával, vagy

e) a 101. § (1)-(2) bekezdése szerint
szűnik meg, a munkáltató legkésőbb a jognyilatkozat közlésétől, illetve a megállapodás megkötésétől számított harmadik munkanapon, egyébként legkésőbb az utolsó munkában töltött napon köteles a kifizetésről és az igazolások kiadásáról gondoskodni.
(3)

98. § (1) A munkáltató a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére a (2) bekezdésben meghatározott tartalmú igazolást állít ki.

(2) Az igazolás tartalmazza:

  1. munkavállaló személyi adatait (név, leánykori név, anyja neve, születési hely, év, hónap, nap);
  2. a munkavállaló TAJ számát;
  3. a munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő tartamát;
  4. a munkavállaló munkabéréből jogerős határozat vagy jogszabály alapján levonandó tartozást, illetve ennek jogosultját;
  5. a munkavállaló által a munkaviszony megszűnésének évében igénybe vett betegszabadság időtartamát;
  6. a munkavállaló 95. § (5) bekezdésében meghatározott, emelt összegű végkielégítésben való részesülését.

(3) A munkáltató köteles igazolni azt is, ha a munkavállaló munkabérét a (2) bekezdés d) pontjában meghatározott tartozás nem terheli.

(4) Az igazolásnak tartalmaznia kell a munkavállaló pénztártag által választott magánnyugdíjpénztár megnevezését, címét, bankszámlaszámát. Ha a tagságra kötelezett pályakezdő munkavállaló nem választott pénztárat, ezt a tényt jelezni kell, és meg kell jelölni az illetékes területi pénztár megnevezését, címét.

99. § (1) A munkavállaló kérelmére munkaviszonyának megszüntetésekor (megszűnésekor), illetve az ezt követő egy éven belül a munkáltató köteles működési bizonyítványt adni.
(2) A működési bizonyítvány tartalmazza:

  1. a munkáltatónál a munkavállaló által betöltött munkakört,
  2. a munkavállaló munkájának értékelését.

(3) A munkáltató a (2) bekezdés b) pontjában foglalt körülményről csak a munkavállaló kifejezett kérésére adhat tájékoztatást.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

42.§. (2)

(2) Ha a biztosított részére a táppénzt a REP folyósítja és a biztosítási jogviszony a táppénz folyósításának időtartama alatt megszűnik, a foglalkoztató köteles haladéktalanul értesíteni a folyósító REP-et a biztosítási jogviszony megszűnésének időpontjáról, valamint a megszűnéskor kifizetett jövedelmekről és azok jogcíméről.

Amennyiben a foglalkoztató nem a fentiek szerint járt el érdemes a foglalkoztató ellen keresettel élni az illetékes Munkaügyi Bíróságon.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.01.11. 14:49

Kedves Szakértő!

A problémám a következő.
Jelenleg GYED-en vagyok a 21 hónapos kislányommal.A na­pokban felhívtam a céget ahol dolgozom és a főnököm közölte, hogy a cég megszűnt és ugyan csinált egy másikat de az nem jogutódja az előzőnek.Állítás szerint már régebben megszüntette (kb. fél egy éve) nem a napokban történt.Nem kellett volna értesítenie?A mai napig nem kaptam semmilyen papírt, hogy a munkaviszonyom vagy a munkahelyem megszűnt volna.Júniusban voltam ott 3 éve, kapok végkielégítést vagy legalább a felgyülemlett szabadságomat kifizetetthetem velük?Finoman közölte velem, hogy ne is menjek be mert nincs nála semmilyen papírom (szerinte minden a OEP-nél van a GYED miatt) és neki nem kell adnia nekem semmit.Azért ez nekem furcsa valamit csak kell kapnom arról, hogy megszűnt a cég nem?Illetve én úgy tudom, hogy ha mást nem is de a szabadságaimat ami a majdnem két év alatt összegyűlt ki kéne, hogy fizesse.

Köszönettel: Götz Andrea

------
A már eddig kapott válaszokon túl:

1."(szerinte minden a OEP-nél van a GYED miatt)"

Ez nem igaz a REP-nél max. csak a TB igazolványod van/lehet.

Amennyiben a munkáltató megszűnteti a jogviszonyodat, vagy az a törvény erejénél fogva (cég megszűnése miatt) szűnik meg a foglalkoztatónak akkor is az alábbiak szerint kell eljárni, az okmányokat -a TB igazolvány kivételével- a dolgozónak kell kiadnia.

Lásd:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Eljárás a munkaviszony megszűnése,
illetve megszüntetése esetén

97. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az erre előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakör-átadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles megfelelően biztosítani.

(2) A munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Ha a munkaviszony

  1. a próbaidő alatt azonnali hatállyal,
  2. rendkívüli felmondással,
  3. azonnali hatályú közös megegyezéssel,
  4. a 94. §-ban foglalt lehetőség alkalmazásával, vagy

e) a 101. § (1)-(2) bekezdése szerint
szűnik meg, a munkáltató legkésőbb a jognyilatkozat közlésétől, illetve a megállapodás megkötésétől számított harmadik munkanapon, egyébként legkésőbb az utolsó munkában töltött napon köteles a kifizetésről és az igazolások kiadásáról gondoskodni.
(3)

98. § (1) A munkáltató a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) a munkavállaló részére a (2) bekezdésben meghatározott tartalmú igazolást állít ki.

(2) Az igazolás tartalmazza:

  1. munkavállaló személyi adatait (név, leánykori név, anyja neve, születési hely, év, hónap, nap);
  2. a munkavállaló TAJ számát;
  3. a munkáltatónál munkaviszonyban töltött idő tartamát;
  4. a munkavállaló munkabéréből jogerős határozat vagy jogszabály alapján levonandó tartozást, illetve ennek jogosultját;
  5. a munkavállaló által a munkaviszony megszűnésének évében igénybe vett betegszabadság időtartamát;
  6. a munkavállaló 95. § (5) bekezdésében meghatározott, emelt összegű végkielégítésben való részesülését.

(3) A munkáltató köteles igazolni azt is, ha a munkavállaló munkabérét a (2) bekezdés d) pontjában meghatározott tartozás nem terheli.

(4) Az igazolásnak tartalmaznia kell a munkavállaló pénztártag által választott magánnyugdíjpénztár megnevezését, címét, bankszámlaszámát. Ha a tagságra kötelezett pályakezdő munkavállaló nem választott pénztárat, ezt a tényt jelezni kell, és meg kell jelölni az illetékes területi pénztár megnevezését, címét.

99. § (1) A munkavállaló kérelmére munkaviszonyának megszüntetésekor (megszűnésekor), illetve az ezt követő egy éven belül a munkáltató köteles működési bizonyítványt adni.
(2) A működési bizonyítvány tartalmazza:

  1. a munkáltatónál a munkavállaló által betöltött munkakört,
  2. a munkavállaló munkájának értékelését.

(3) A munkáltató a (2) bekezdés b) pontjában foglalt körülményről csak a munkavállaló kifejezett kérésére adhat tájékoztatást.

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról

42.§. (2)

(2) Ha a biztosított részére a táppénzt a REP folyósítja és a biztosítási jogviszony a táppénz folyósításának időtartama alatt megszűnik, a foglalkoztató köteles haladéktalanul értesíteni a folyósító REP-et a biztosítási jogviszony megszűnésének időpontjáról, valamint a megszűnéskor kifizetett jövedelmekről és azok jogcíméről.

Amennyiben a foglalkoztató nem a fentiek szerint járt el érdemes a foglalkoztató ellen keresettel élni az illetékes Munkaügyi Bíróságon.

Üdv. :)

Trixy76 # 2010.01.11. 13:51

Kedves Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni! Az atataim a következők: 2009. 01. 14-től kaptam álláskeresési támogatást, majd segélyt br. 510000 Ft-ot, 2009.10.19-ig amikor munkába álltam. A segély 2009. év végéig járt volna. A munkaviszonyomat felmondták próbaidő alatt 2009. 12. 30-al. Ekkor a háziorvos veszélyeztetett terhesként kiírt táppénzre.(30 nap passzív táppénz)
Kérdésem, hogy hogyan járjak el, hogy jogosult legyek GYED-re, ill TGYÁS-ra is?
Az orvos tartson betegállományban az után is, ha regisztrálok a munkanélküli hivatalban? Esetleg, ha szüneteltetem a álláskeresési támogatást, és csak a szülést megelőző 15 nappal veszem igénybe, ez jó megoldás lenne?

Előre is köszönöm a válaszukat, üdv.

nandy # 2010.01.11. 12:25

Dabri:

Egy céget megszüntetni azért nem olyan egyszerű... Nézz utána a www.cegjegyzek.hu oldalon, valószínűleg megvan még a cég, csak esetleg felszámolás/végelszámolás alatt áll.

A munkaviszony a munkáltató megszűnésének napján ér véget, tehát ha még nem törölték a cégjegyzékből, akkor a munkaviszonyod él, bármit is mondjon a cégvezető.
Azt el tudom képzelni, hogy a hátad mögött kijelentettek a cégtől (mintha kiléptél volna)... De jogszerűen nem tehetnek ilyet. Ne hagyd magad!

Ildikokusz # 2010.01.11. 10:41

Kedves Fórumozók!

Végzős főiskolai hallgató vagyok és nyugdíjpénztári témakörben írom a szakdolgozatom, amelyhez kitöltött kérdőívekre van szükségem.
Kérem, ha Ön vagy ismeretségi körében bárki változtatott már nyugdíjpénztárt (kötelező, önkéntes), akkor a következő linken elérhető kérdőívemet (18 egyszerű kérdés) legyen szíves kitölteni.

http://www.kerdoivem.hu/…v/269263064/

Kutatásomhoz nyújtott segítségét előre köszönöm!

Ildikókusz

Ildikokusz # 2010.01.11. 10:40

Kedves Fórumozók!

Végzős főiskolai hallgató vagyok és nyugdíjpénztári témakörben írom a szakdolgozatom, amelyhez kitöltött kérdőívekre van szükségem.
Kérem, ha Ön vagy ismeretségi körében bárki változtatott már nyugdíjpénztárt (kötelező, önkéntes), akkor a következő linken elérhető kérdőívemet (18 egyszerű kérdés) legyen szíves kitölteni.

http://www.kerdoivem.hu/…v/269263064/

Kutatásomhoz nyújtott segítségét előre köszönöm!

Ildikókusz

rozália1 # 2010.01.10. 20:23

tisztelt szakértö.a másik kérdésem az lenne ha idén szülnék milyen lyuttatások járnának.2006.12.17.született kislányom.két évig gyedet kaptam mikor lejártvisszamentem dolgozni gyes mellett.a gyest kapom még egy évig betegség miatt.az én elképzelésem.táppénz aztán terhességi gyermekágyi segély utánna gyed két éves koráig.a munkaviszolyom 2004töl határozatlan idejü.

Dabri # 2010.01.10. 17:19

Kedves Szakértő!

A problémám a következő.
Jelenleg GYED-en vagyok a 21 hónapos kislányommal.A napokban felhívtam a céget ahol dolgozom és a főnököm közölte, hogy a cég megszűnt és ugyan csinált egy másikat de az nem jogutódja az előzőnek.Állítás szerint már régebben megszüntette (kb. fél egy éve) nem a napokban történt.Nem kellett volna értesítenie?A mai napig nem kaptam semmilyen papírt, hogy a munkaviszonyom vagy a munkahelyem megszűnt volna.Júniusban voltam ott 3 éve, kapok végkielégítést vagy legalább a felgyülemlett szabadságomat kifizetetthetem velük?Finoman közölte velem, hogy ne is menjek be mert nincs nála semmilyen papírom (szerinte minden a OEP-nél van a GYED miatt) és neki nem kell adnia nekem semmit.Azért ez nekem furcsa valamit csak kell kapnom arról, hogy megszűnt a cég nem?Illetve én úgy tudom, hogy ha mást nem is de a szabadságaimat ami a majdnem két év alatt összegyűlt ki kéne, hogy fizesse.

Köszönettel: Götz Andrea

Dödölle1 # 2010.01.10. 15:09

Kedves Szakértő!

Én babát szeretnék. A kérdésem az lenne, hogy most 3 hónapig kapom a munkanéküli segélyt. Ez az idő beleszámít-e az 1 évbe, ami a későbbi juttatásokhoz szükséges! Válaszát előre is köszönöm! hhercegno --------
Igen, az álláskresési járadék folyósításának az ideje biztosítási idő. Lásd Tbj. 5.§.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

III. Fejezet

A TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁS ELLÁTÁSAI ÉS AZ ELLÁTÁSRA JOGOSULTAK

A biztosítottak

5. § (1) E törvény alapján biztosított

  1. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

Üdv. :)

anne01 # 2010.01.08. 21:50

Mesy:

Határozott idejű munkaszerződés megszűnik akkor is, ha pl. táppénzen vagy, terhes vagy, tgyáson, gyeden vagy. Valóban furcsa, hogy havonta hosszabbítgatják. Feltételezem valamilyen munkaerő-kölcsönző cég lehet. A munkaszerződésedet vagy határozatlanná kell alakítani, vagy elérni, hogy legalább július közepéig, végéig hosszabbítsák meg. Ha ez nem megy, akkor sakkoznod kell a napokkal. Munkanélküli segéllyel (akár alkalmi kiskönyves napokkal vegyítve), passzív táppénzzel (30 naptári nap), munkaviszonnyal kombinálhatsz, kihasználva azt a lehetőséget, hogy a tgyás -28. naptól igényelhető. Azt, hogy hány nap munkanélküli segélyre vagy jogosult a Munkaügyi Központnál tudják megmondani, tgyás és gyed kérdésekkel kapcsolatban REP-hez kell fordulni (dátumokat pontosabban megadva), ahogy nandy is javasolta.
Annyit azért tudj, hogy tgyás és gyed biztosításhoz kötött ellátások. Ha nincs aktuális biztosításod, ezekre nem vagy jogosult, csak az alanyi jogon járó gyesre.
Egy lehetséges variáció: még további két hónap munkaviszony, utána passzív táppénz, aztán munkanélküli (feltételezve, hogy kb. 3 hónap jár) és -28. naptól tgyás igénylés.

anne01 # 2010.01.08. 21:17

bertusné:

Te a táppénz összegére voltál kíváncsi. Én megadtam a lehetséges variációkat. Ha azt szeretnéd, hogy a táppénzedet minimálbér után állapítsák meg, nem kell lemondanod a gyesről. Gyes melletti munkavégzésnél, ha a bérezett napjaid száma nem éri el a 180 napot, akkor minimálbér után állapítják meg a táppénzt. Ezt csak úgy kerülheted el, ha a táppénz igénylés előtt lemondasz a gyesről. Döntened neked kell.

hhercegno # 2010.01.08. 16:54

Kedves Szakértő!

Én babát szeretnék. A kérdésem az lenne, hogy most 3 hónapig kapom a munkanéküli segélyt. Ez az idő beleszámít-e az 1 évbe, ami a későbbi juttatásokhoz szükséges!
Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2010.01.08. 12:50

Anne01!

Köszönöm a válaszodat. Ma azt mondták a MÁK-nál, hogy kaphatom egyszerre a gyest és a táppénzt. Akkor most már nem értem egyáltalán. Szerinted? Köszi bertusne --
Nem kívánok felettéb beleelegyedni, mivel azz előzményeket nem olvastam végig, de:

GYES mellett korlátlanul, akár 8 órában is lehet dolgozni. Aki a GYES mellett dolgozik és megbetegszik jogosult lehet táppénzre is, amely idő alatt kaphatja a GYES-t is.

Nem alkalmazható ez a szabály arra az esetre, ha a biztosított csak GYES-en van és mellette nem dolgozik.
Ekkor ha megbetegszik (és van munkaviszonya, csak abból fizetésnélküli szabadságon van a GYES idejére)választhat, hogy a GYES-t, vagy a táppénzt kéri, de a kettő egyszerre nem folyósítható.

Amit viszont én nem értek, hogy ha valaki bemegy a REP-hez, vagy a kifizetőhelyhez miért jön el onnan addig, amíg a kérdéseire megnyugtató választ nem kap?

Üdv. :)

bertusne # 2010.01.08. 12:04

Anne01!

Köszönöm a válaszodat.
Ma azt mondták a MÁK-nál, hogy kaphatom egyszerre a gyest és a táppénzt.
Akkor most már nem értem egyáltalán.
Szerinted?
Köszi

nandy # 2010.01.08. 10:11

kjumika:

A GYED-et, táppénzt stb... mindig a bruttó jövedelem alapján számolják, teljesen mindegy, mennyi adót vont le belőle a kifizető.

nandy # 2010.01.08. 10:09

Mesy:

A problémád annyira összetett - és nem is rendelkezünk elegendő információval -, hogy célszerű lenne a REP-et megkeresni ebben az ügyben.

Az biztos, hogy még munkajogi probléma is felvetődhet, hiszen mivel tudja magyarázni a munkáltató a folyamatos (pláne havonta!!!) hosszabbítgatást, miért nem köt helyette határozatlan idejű szerződést?

Ezt a kérdést mindenképpen tisztázni kell, mert nagyban befolyásolja a munkanélkülit, táppénzt stb...

Ha sikerülne elérni, hogy a határozott idejű szerződést határozatlannak minősítsék át, akkor onnantól lesz aktív biztosításod, nem kell munkanélkülire, passzív táppénzre menni, és nem kell rettegni, hogy mi lesz jövőre.

nandy # 2010.01.08. 10:05

Az még kimaradt, hogy az előző évekről bentmaradt szabikat köteles 30 napon belül kiadni, praktikusan rögtön a munkábaállás napjától szokták. Tehát a 30 nap védelmi időszak és a felmondási idő fele alatt szabin leszel (valószínűleg), ha még ez után is marad szabi, azt fogja kifizetni.

nandy # 2010.01.08. 10:03

vevike80:

Valóban, a gyes lejárta után még 30 napig felmondási védelem alatt állsz, nem küldhet el rendes felmondással. De ez a felmondás közölhető a védelmi időszak alatt is, erre számíts (csak a felmondási idő nem kezdődhet még el).

Munkáltató általi rendes felmondás esetén a munkáltató köteles a felmondási idő felére felmenteni a munkavégzés alól. A másik felére mondhatja azt, hogy elkezdi kiadni a szabikat. A teljes felmondási időt biztosan nem fogja szabadságra kiírni, mert nem lehet szabadságot elrendelni arra az időszakra, amikor a munkavállalónak egyébként sincs munkavégzési kötelezettsége (jelen esetben azért, mert a felm. idő felére köteles felmenteni).
Tehát kiad annyi szabadságot, amennyi belefér, a többit pedig ki kell fizetnie.

A béredet pedig rendeznie (emelnie) kell, és ezzel az emelt bérrel kell fizetni a szabadságot, felmondási időt....

nandy # 2010.01.08. 09:57

Angers:

Mindenképpen érdeklődj a REP-nél, mert ők tudnak konkrét választ adni.

De az is okozhatja ezt a nagy eltérést, hogy míg a táppénzt főszabály szerint az előző évi jövedelem alapján számolják, addig a betegszabit a tárgyévi alapján.
Tehát ha pl. előző évben csak minimálbéres voltál, tárgyévben pedig már a többszörösét keresed, akkor bizony előfordulhat ilyen nagy különbség az egyes ellátások között.
(Fordítva is igaz)

kjumika # 2010.01.08. 09:57

Sziasztik!

Az lenne a kérdésem, hogy ha 2010-re szeretnék adójóváírást igényelni, nekem kell hozzá az adatlapot kérnem a munkáltatótól, vagy majd egyszer csak elém tolja a nyilatkozatot?

Viszonylag sürgős lenne, mert terhességem miatt csak kb. április.-májusig dolgoznék és később a GYED szempontjából számítana a magasabb jövedelem.

Mesy # 2010.01.07. 20:51

anne01!

A szülés időpontja, július 2-a!

Mesy # 2010.01.07. 20:50

Sziasztok!

Nekem az lenne kérdésem, hogy jelenleg terhes vagyok.
2008.áprilistól dolgoztam 2009. februárig, majd rögtön el is helyezkedtem, de csak 2009.április volt állásom.
Volt egy hónapos szünet, majd munkanélküli segélyre voltam augusztus 31-ig! Szeptember 1-től határozott idejű szerződéssel dolgozom amit havonta hosszabbítanak, a jelenlegi január 30-ig szól. Viszont szeretnék elmenni táppénzre, a munka amit csinálok nem alkalmas terhesség idejére, viszont nem tudom milyen lehetőségeim vannak így, hogy határozott idejű a szerződésem.El­mehetek-e passzív táppénzre január 30-tól? A munkanélküli segély ami általában 3 hónap, sajnos nem fog kitartani a szülésig. Kaphatok így majd gyedet? Vagy milyen támogatás jár ebben az esetben szülésig és szülés után a gyesen kívűl?
Előre is köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segítenétek.

vevike80 # 2010.01.07. 20:01

Tisztelt Szakértő!

A GYES utáni munkával kapcsolatban szeretnék megtudni egy-két dolgot. 2010. január 22-én jár le a GYES-em. Úgy tudom, hogy a munkáltató egy hónapra köteles visszavenni. Erre sajnos kicsi az esély, hiszen elküldések voltak itt is. Azt szeretném megtudni, hogy az évek alatt felhalmozódott szabadságot köteles vagyok-e kivenni, vagy kérhetem annak kifizetését? Távollétem alatt történt béremelés is. A GYES után az én béremet is igazítani kell-e a többiek béréhez? Ha ki kell vennem a szabadságot, akkor a korrigált bér alapján kapok fizetést a szabadság idejére?
Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
vevike80

Angers # 2010.01.07. 18:41

Kedves Dödölle1!

Köszönöm, hogy ilyen részletesen válaszoltál kérdéseimre!
Mindenképpen megfogadom tanácsod és tájékoztatást kérek a REP-től. Sajnos a munkaügyeseink nem partnerek a dolgozók felvilágosításában, kukacoskodásnak tekintik, ha valaki érdeklődik.

Üdv: Angers