GYED,GYES, táppénz


bobocar # 2012.04.14. 21:09

Tisztelt Szakértők!
Konkrét kérdéseimet kérem, válaszolják meg.
A munkáltatómnál is érdeklődtem, és egyéb fórumokon, de nem egyértelmű a kapott válasz, kérem segítsenek.
Folyamatos munkaviszonyom van 2002. óta.
2010. januárjától október 06-ig többnyire táppénzen voltam. AZ alapbérem bruttó 450.000 Ft volt.
2010.október 06-tól 2011. márciusig TGYÁS-on voltam.
Ezután 2011. márciustól egészen 2012. április 9-ig GYED-en voltam. Jelenleg, 2012. április 10-től táppénzen vagyok, mivel második gyermekünkkel vagyok várandós.
Kérdésem az, hogy mire számítsak táppénz tekintetében. Számíthatok e a havi max bruttó 186.000 Ft-ra?
Ha októberig táppénzen leszek, akkor a szülés időpontjától megillető TGYÁS-om az alapfizetésem 70%a lesz e? Majd a második gyermekem után járó GYED összege tekintetében mire számíthatok?
Előre is köszönöm válaszukat!
Amennyiben nem kompetensek ezekben a kérdésekben, kérem abban segítsenek, hova fordulhatok, hogy a konkrét válaszokat megkaphassam.
Köszönettel:bobocar

Gyuszu # 2012.04.15. 11:32

Tisztelt Dödölle1!

Köszönöm szépen a gyors és részletes válaszodat!
További szép napot!

Stewie75 # 2012.04.15. 17:00

Kedves Fórumozók!
Már túl vagyok sok-sok óra jogszabály átböngészésen és 2 tábla (idegnyugtató) csoki megmajszolásán, de nem találtam rá a válaszra, mely rám vonatkozik. Most kezdtünk el gondolkodni a második baba vállalásán és felmerült bennem, hogyan járnék anyagilag jobban. Ebben kérném a segítségeteket. Eddig egyszerűnek gondoltam, de elolvasva a sok jogszabály és ilyen-olyan kivételt és eltérő értelmezést már összezavarodtam.
Kislányom 2010. június 17-én született, előtte már 10 éve dolgoztam, így nem volt gond. Igénybe vettem a TGYÁS-t, jelenleg GYED-en vagyok 2012. júniusáig. (Ekkor lesz 2 éves). Kérdésem az lenne, hogy, ha eddig az időpontig teherbe esem, akkor menjek-e el táppénzre a GYES helyett, avagy sem. A bruttó bérem 333.000 Ft volt, a második baba most már mindenképpen 2013-ban születne. És, ha igen, akkor ez hogyan történik? Ha jelzem a munkáltatóval még a GYED alatt, hogy várandós vagyok, akkor ő köteles táppénzre "engedni" anélkül, hogy dolgoztam volna ismét egy napot is ténylegesen. Vagy ezt a tényt titkolni kell, visszavetetni magam és utána bejelenteni a jó hírt? Vagy az a legjobb, ha kiveszi az ember a bent maradt szabadságát és "közben derül ki", hogy otthon kell maradnia. Előre is köszönöm, ha megtiszteltek a válasszal, üdvözlettel, Stewie felesége

csenge22 # 2012.04.16. 05:13

Kedves tanácsadók.
Szeretném megtudakolni ha még a gyes lejárta előtt, ismét terhes maradok, igényelhetnék táppénzt annak ellenére hogy a munkáltatóm végelszámolás alatt áll? Az első terhességem alatt is táppénzen voltam, mivel veszélyeztetett terhesség volt.

theszava # 2012.04.17. 06:35

Kedves Fórumozók,Tanácsadók!

2012 február 24.ig tartott a munkaviszonyom,úgy,hogy a főnököm kedvesen "közös megegyezéssel" elküldött.
Előtte 2011 márciustól-szeptember 12.ig voltam GYED-en amiről lemondtam csak azért hogy visszamehessek dolgozni.(Igaz a GYED csak 2011 szeptember 24ig járt volna)
Azóta hiába próbálkozom,senki nem akar alkalmazni,több száz munkahelyen voltam interjún de semmi, így kénytelen leszek munkanélküli segélyhez folyamodni.
Viszont mivel a helyzet ennyire kilátástalan azon gondolkozom,hogy talán most kellene a második gyermeket bevállalni amit amúgy is szerettünk volna,igaz nem így.
A második gyerek megszületése alatt valami szakmát kitanulnék vagy főiskolára beiratkoznék,hogy én is "diplomás" lehessek.
Viszont a gondom annyi,hogy nem tudom járni fog-e a TGYÁS,GYED?
A baba nagy valószínűséggel csak 2013.- ban születne csak meg,és mivel 2011 év végén egy elhalt terhességem méh szakadással végződött,tuti biztos hogy nem vállalhatok munkát sem hiszen veszélyeztetett terhes leszek.
Mik a lehetőségek? Tud valaki tanácsot adni?
Köszönöm előre is.

Szatti # 2012.04.17. 09:15

Kedves Stewie75 felesége!

Egy nagyvállalatnál dolgozom,
és nálunk azt csinálják a kismamák, akik második (harmadik) gyermeket vállalnak, hogy visszajönnek állományba - hiszen GYED alatt passzívba kerül a munkavállaló - kiveszik a szabadságot, és utána mennek el ismét betegállományba, vagy GYES/GYED-re.
Mindezt azért, hogy a bére visszaálljon, illetve bérfejlesztéssel megtoldva több lesz a GYES/GYED bá.

remélem tudtam segíteni, bár nem vagyok jogász :)

Lenni # 2012.04.17. 10:35

Kedves Fórumozók, Tanácsadók!

6 hetes kismama vagyok, 2 éve megszakítás nélkül nappali tagozatos hallgató, emellett három éve rendszeresen diákmunkát végzem tanulás mellett, kb. havi nettó 80 ezer forintos fizetéssel, amiből ugye adót is vontak. A kérdésem, hogy a nappalis hallgatói státuszból és a diákmunkából kifolyólag jár-e majd nekem gyes, gyed? A nappalis viszonyom ez év augusztusában lejár, utána levelezőn leszek. Valószínűleg decemberben fogok szülni. Amennyiben jár, hol kell ezt jeleznem? Kérem, csak azok válaszoljanak, akik biztosan tudják a választ! Előre is köszönöm!!!

pazs # 2012.04.17. 11:16

GYes alanyi jogon, de csak a gyed után, amit a munkaviszonyodra tekintettel fogsz kapni (feltételek: szülést megelőző 2 éven belül 365 napnyi munka és a szülés napján is meglévő munkaviszony).

Lenni # 2012.04.17. 11:57

Kedves Pazs!

Először is köszönöm a gyors választ!
Mit értesz azalatt, hogy a szülés napján is meglévő munkaviszony? A diákszövetkezeti tagságot? Az ugyanis addig érvényes, míg ki nem iratkozom/meg nrem szűnik a hallgatói jogviszonyom/nem szerzek főállást.

Judmi # 2012.04.18. 13:04

Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni... Érdeklődnék,hogy GYED mellett lehet hivatalosan önkéntes munkát vállalni?

Melcsi87 # 2012.04.18. 18:54

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok- e a gyes-en kívül valamilyen juttatásra (pl.gyed-re), kb. mekkora összegben és meddig, ha
~ aug. 20-án fogok szülni,
~ munkaviszonyom 2011.01.12-2012.01.12-ig volt, és a jövedelmem 2011-ben 1002667 Ft volt, 2012-ben 28534 Ft.
~ Ezután jan.18-tól 38 napig álláskeresési járadékot kaptam (összesen 50130 Ft-ot).
~ Márc. 14. óta aktív korúak ellátását kapom (havi 25650 Ft), mely a szülésig jár.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Melinda

Stewie75 # 2012.04.19. 13:16

Köszönöm Szatti a tanácsot, valószínűleg így fogok tenni.

Cherry55 # 2012.04.19. 14:25

Tisztelt Szakértők!

Júliusban jár le a GYED-em az első gyermekemmel és októberre várjuk a másodikat.2008 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen.A kérdésem az lenne,hogy ahhoz,hogy a 2. babánál ne csökkenjen a TGYÁS és a GYED összege,mi lenne a legjobb megoldás arra a három hónapra a GYED lejárta és a baba születése között?Érdemes táppénzre menni vagy kivenni a felhalmozott szabadságot-ami esetemben 43 nap vagy igényeljek GYES-t?Ha táppénzre megyek,az nem befolyásolja a későbbiekben a juttatásokat?

Válaszát előre is köszönöm!

Moncsika76 # 2012.04.20. 11:15

Tisztelt Szakértő!

2011.december 16-án megszületett a kislányom. December 16-én a munkaszerződésem lejárt. Tgyás-t kapok 168 napig Kérdésem az lenne, hogy Gyedre jogosult leszek e, vagy hogy milyen feltételei vannak ilyen esetben a gyed igénylésnek.
Válaszát előre is köszönöm

Mónika

pazs # 2012.04.20. 11:47

Lenni, a diákszövetkezeti tagság nem munkaviszony.

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:45

Moncsika76 # e-mail 2012.04.20. 13:15 Tisztelt Szakértő!

2011.december 16-án megszületett a kislányom. December 16-én a munkaszerződésem lejárt. Tgyás-t kapok 168 napig Kérdésem az lenne, hogy Gyedre jogosult leszek e, vagy hogy milyen feltételei vannak ilyen esetben a gyed igénylésnek.
Válaszát előre is köszönöm

Mónika

Amennyiben 2011.12.16-ra már kapott THGY ellátást, úgy GYED-re is jogosult, mivel a munkaviszonya a THGY folyósítása alatt szűnt meg. Részletes tájékoztatással a THGY ellátást folyósító szerv tud szolgálni.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosulta) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

  1. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:48

Melcsi87 # e-mail 2012.04.18. 20:54 Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok- e a gyes-en kívül valamilyen juttatásra (pl.gyed-re), kb. mekkora összegben és meddig, ha
~ aug. 20-án fogok szülni,
~ munkaviszonyom 2011.01.12-2012.01.12-ig volt, és a jövedelmem 2011-ben 1002667 Ft volt, 2012-ben 28534 Ft.
~ Ezután jan.18-tól 38 napig álláskeresési járadékot kaptam (összesen 50130 Ft-ot).
~ Márc. 14. óta aktív korúak ellátását kapom (havi 25650 Ft), mely a szülésig jár.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Melinda

A megadott adatok alapján THGY és GYED ellátásra nem jogosult, mivel nem rendelkezik a szüléskor a Tbj. 5. § szerinti biztosítással.

Tbj=1997. évi LXXX törvény.

Dödölle1 # 2012.04.25. 11:52

Judmi # 2012.04.18. 15:04 Üdv mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni... Érdeklődnék,hogy GYED mellett lehet hivatalosan önkéntes munkát vállalni?

A jogszabály a GYED melletti munkáról így rendelkezik:

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;
  2. a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj;
  3. a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban - ide nem értve az álláskeresési járadékot és segélyt, a vállalkozói és a munkanélküli járadékot, valamint az álláskeresést ösztönző juttatást - részesül [1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. i) pont];

Ebből következik, hogy a GYED-et csak akkor vonhatják meg, ha díjazás ellenében végez munkát. Az ingyenes munkavégzés nem kizáró ok.

Mielőtt azonban megköti a szerződést javaslom, hogy egyeztessen a GYED-et folyósító szervvel.

Gizu # 2012.04.25. 13:00

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem, problémám a következő lenne:

Nyugdíjas munkavállaló, ha korházba kerűl milyen juttatásokra,ellátásra lesz jogosult?

Állam részéről:
Mivel táppénzre nem jogosult ezért a nyugdíján kívűl más ellátás nem illeti meg.

Munkáltató részéről:
Betegszabadságra (max. 15 napig) lesz jogosult az 1. korházi naptól kezdve , mivel nyugdíjas lévén táppénzre nem jogosult? 70-60-50 % os a bérének megfelelő juttatás?

Köszönettel!

Nenikő # 2012.04.25. 20:41

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával keresem meg:
2011. december 6-napjától vagyok jogosult gyedre, 2011 és 2012 évben is maximális összegben (idén bruttó 130200 forint összegben)
A családi adókedcezményt 1 gyermekünk után férjem veszi igénybe.
Tavalyi évben adójóváírásra jogosult voltam szintén maximális összegben.
A jövedelempótlékra vonatkozó kérelmemet elutasították arra hivatkozással, hogy a 6/2012 (II.1) korm rendelet 2. mellékletében a jövedelemhatár 119100 forintnál véget ér.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy a rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó, vagy nettó jövedelmek.
Hiszen tavalyhoz képest kevesebb az ellátás, hiszen adójóváírást nem kapok, tehát a jövedelmem csökkent.
Akkor miért is nem jár a jövedelempótlék, ha egyébként a fő kitételeknek megfelelek???????

Válaszát köszönöm

balazseniko # 2012.04.26. 05:35

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2006. májusától dolgoztam, majd GYED-en gyesen voltam. 2012.február 14-ig volt munkaviszonyom. Most 2012. 05.14-ig munkanélküli ellátást kapok. A munkáltatóm június 1-től alkalmaz. Az a kérdésem, hogy ha jövőre fogok szülni, akkor most nekem az a 16 nap kiesés mit fog jelenteni. Igényelhetek majd GYED-et, vagy az nem számít biztosított időszaknak és a 2 hét miatt elesek ettől a lehetőségtől?

Válaszát előre is köszönöm!
Enikő

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:18

balazseniko # e-mail 2012.04.26. 07:35 Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 2006. májusától dolgoztam, majd GYED-en gyesen voltam. 2012.február 14-ig volt munkaviszonyom. Most 2012. 05.14-ig munkanélküli ellátást kapok. A munkáltatóm június 1-től alkalmaz. Az a kérdésem, hogy ha jövőre fogok szülni, akkor most nekem az a 16 nap kiesés mit fog jelenteni. Igényelhetek majd GYED-et, vagy az nem számít biztosított időszaknak és a 2 hét miatt elesek ettől a lehetőségtől?

Válaszát előre is köszönöm!
Enikő

A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás van.

Tekintettel arra, hogy Önnek csak 16 nap megszakítása van a megszakításnak a TB ellátások (táppénz, thgy, Gyed, stb.) igénylése során nincs hátrányos jogkövetkezménye, viszont ez az időszak a Tbj. 5. § figyelembevételével valóban nem számít biztosítási időnek.

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:20

Nenikő # e-mail 2012.04.25. 22:41 Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával keresem meg:
2011. december 6-napjától vagyok jogosult gyedre, 2011 és 2012 évben is maximális összegben (idén bruttó 130200 forint összegben)
A családi adókedcezményt 1 gyermekünk után férjem veszi igénybe.
Tavalyi évben adójóváírásra jogosult voltam szintén maximális összegben.
A jövedelempótlékra vonatkozó kérelmemet elutasították arra hivatkozással, hogy a 6/2012 (II.1) korm rendelet 2. mellékletében a jövedelemhatár 119100 forintnál véget ér.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy a rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó, vagy nettó jövedelmek.
Hiszen tavalyhoz képest kevesebb az ellátás, hiszen adójóváírást nem kapok, tehát a jövedelmem csökkent.
Akkor miért is nem jár a jövedelempótlék, ha egyébként a fő kitételeknek megfelelek???????

Válaszát köszönöm

A rendelet mellékletében szereplő jövedelmek bruttó jövedelmek.

Mert a jogalkotó így döntött, ilyen táblázatot léptetett hatályba.

Dödölle1 # 2012.04.26. 08:24

Gizu # e-mail 2012.04.25. 15:00 Tisztelt Szakértő!

Kérdésem, problémám a következő lenne:

Nyugdíjas munkavállaló, ha korházba kerűl milyen juttatásokra,ellátásra lesz jogosult?

Állam részéről:
Mivel táppénzre nem jogosult ezért a nyugdíján kívűl más ellátás nem illeti meg.

Munkáltató részéről:
Betegszabadságra (max. 15 napig) lesz jogosult az 1. korházi naptól kezdve , mivel nyugdíjas lévén táppénzre nem jogosult? 70-60-50 % os a bérének megfelelő juttatás?

Köszönettel!

Jól tudja. Az öregségi nyugdíjas ha a nyugdíj mellett dolgozik nem fizet peb. járulékot, így tápénzre sem jogosult, viszont betegszabadság megilleti. Mértéke 70%.

Lásd Mt. 137. §

137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti kereső képtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.
(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.
(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.

pezsgofej # 2012.04.26. 15:04

Tisztelt Szakértő!

2009.05.27-ben született első gyermekem, vele Tgyásban és GYedben is részesültem, majd 2011.05.28-tól a Gyed letelte után terhességi táppénzre mentem, majd 2011.11.30-án meg is született második gyermekem. Születéséig terhességi táppénzen voltam. Születése után igényeltem a Tgyást, amikor ért az első pofon, miszerint nem kaphattam teljes értékű TGYÁSt, csak maximalizált összeget, amit a munkaszerződésem szerződés szerinti összegéből számítottak ki. A cég könyvelője és bérszámfejtője ezt nemtudta 20 éves gyakorlattal a hátuk mögött. Most az lenne a kérdésem, hogy GYED-et milyen feltételekkel kaphatok, és meddig leszek jogosult? A munkaszerződés szerinti jövedelmem alapján, mivel az elég magas volt az első gyermeknél a maximum összegű GYED-et kaptam.
Válaszát előre is köszönöm.