GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.01.27. 12:32

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

Válasz:

A GYED a gyerek 2. életévének a betöltésének a napján autómatikusan lejár, ezért ha az azt követő naptól munkába áll azt az "OEP" felé bejelenteni nem kell.

Példa: Gyermeke 2009.01.27-én született. Gyed-re 2011.01.27-ig (még erre a napra jár GYED) jogosult, ezért minden bejelentés nélkül munkába állhat 2011.01.28-tól.

Amennyiben azonban 2011.01.27-én már dolgozni szeretne, úgy -tekintettel arra, hogy erre a napra GYED-re jogosult- arról írásban le kell mondani, a munkába állást be kell jelentenie.

Üdv. :)

twissy # 2011.01.27. 11:55

Tisztelt Szakértő!
A kérdésem az lenne, hogy ha én visszamegyek dolgozni a GYED lejárta után (pontosan amikor a gyermekem tölti a 2.életévét) le kell e mondanom írásban az oep-nek a gyed-et akkor is ha a gyest nem igénylem mert 8 órában akarok visszaállni?
Válaszát várom és előre is köszönöm!
twissy

petrahercegnő # 2011.01.27. 10:49

Tisztelt Szakértő!

2009-09-13 szültem.Rendes munkaviszonyom volt előtte,és most kaptam egy számomra kedvező ajánlatot,és szeretnék vissza menni dolgozni.
A nagyszülők természetesen segítenek.
Azt szeretném kérdezni,hogy attól hogy dolgozom 8 órában jogosult vagyok egy a bruttó 28500-ft-ra?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel

Orsi82 # 2011.01.26. 12:51

Köszi a válaszokat. Nálunk jár (nem a kisujjamból húztam elő,más kismamának is járt). Rendes cégnél dolgozom, csak a tb-ügyintézők nincsenek képben.

nandy # 2011.01.25. 21:49

szerintem még sok más helyen sem...

bjena12 # 2011.01.25. 21:47

Nálunk tartos tp alatt nem jár cafetéria!

nandy # 2011.01.25. 21:38

Timejja:

A jogosultsági időbe beleszámít a szülést megelőző két évben, nappali tagozaton (legalább egy évig) folytatott tanulmányokból fél év.

De a TGYÁS- és GYED jogosultság másik feltétele az, hogy (leegyszerűsítve) a szülés napján aktív biztosításod legyen. Ezt akár munkanélküli ellátással is megszerezheted.
Bővebb infóért olvass vissza egy kicsit, vagy kérdezd meg személyesen az illetékes OEP Pénzbeli Ellátási Osztály vezetőjétől.

nandy # 2011.01.25. 21:35

Vadmacs:

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére. Természetesen ha a GYED ideje alatt újra TGYÁS-ra váltasz, akkor nem jár a GYED és a TGYÁS idejére is egyszerre.

nandy # 2011.01.25. 21:33

Bogár8: nem tudom, mi volt eredetileg a kérdésed, de valóban nem jár egyszerre GYED és gyes. Még különböző gyermekek után sem.

Orsi: ha elmész táppénzre, és előtte-utána nem dolgozol, akkor a 70% betegszabis bér után kapod majd a tGYÁS-t és GYED-et. Ha nem mész táppénzre, akkor a szerződés szerinti béred után. Azt neked kell eldöntened, hogy most, a szülésig szeretnél táppénzt kapni a gyes mellé, vagy a szülés utáni két évben magasabb összegű TGYÁS-t és GYED-et.

Orsi82 # 2011.01.25. 21:26

bjena12: Leírom miért érné meg a táppénz a GYED helyett. Járna havi 40ezer Ft munkáltatói cafeteria havonta a táppénz alatt,ami nem elhanyagolható, és anyukám igénybe tudná venni a gyes-t az első pici után, ergo kb 65ezerrel többet kapnék havonta...De hogy ezt nagyjából át tudjam látni, kellenének az infok,mert a munkáltatóm ragaszkodik ahhoz, hogy a táppénz alapom a gyed összege lenne...

bjena12 # 2011.01.25. 21:23

Sziasztok!
Nem vagyok szakértő!!! csak hasonló szituban voltam.

Orsi82
Ha te gyeden vagy amig megszületik a második...mért mondanád le??
Nekem a 2 gyerek között 2 év 2 hónap volt, amint lejárt a gyedem szabin voltam abban a 2 hónapban.Én ugy emlékszem tgyás nem járt de a gyedem ugyan annyi maradt, mivel az min.bér 2x-ből számitották.

Timejja: szerintem akkor csak gyes-re leszel jogosult.

Bogár8:
Ha te gyed-en vagy akkor nem jár gyes.(másnak sem a családból)Vagy ez vagy az!
Én az első gyerekem után lemondtam a gyesről, amint a másodikkal felvettem a gyedet.

Bogár8 # 2011.01.25. 20:51

Tisztelt Szakértő!

Nem lehet igényelni Gyed mellett Gyest. A MÁK-nál azt mondták, hogy nem igényelheti a nyugdíjas nagypapa a Gyest ha én Gyeden vagyok.
Most akkor hogy van ez?

Tímejja # 2011.01.25. 17:05

Kedves Szakértők!

Szeretném megtudni, hogy ha az elmúlt év júliusig hallgatói jogviszonyom volt, jogosult vagyok-e bármilyen "babázós" juttatásra? Az említett időszakban egyébként volt munkaviszonyom is, de az nem teszi ki a jogosultsághoz előírt időtartamot.
Előre is köszönöm a választ.

Orsi82 # 2011.01.25. 11:29

Kérem szíves segítségét az alábbiakban.
Ez év szeptemberére várom második gyermekem veszélyeztetett
terhesként,ebből az apropóból szeretném átlátni,hogy mikor milyen
ellátást fogok kapni.

Adatok:
bruttó alapbér: 190000 Ft
tgyás: 2009.10.09-2010.03.26
gyed: 2010.03.27-folyamatosan (2011.10.09-ig)
1.gyermek 2010.10.09
2.gyermek kb. 2011.09.01

A nőgyógyász szakorvos ragaszkodik hozzá,hogy elmenjek 2011.02.01-től
táppénzre, eszerint 2011.01.31-gyel le
kellene mondanom a gyed-et,és elvileg így néznének ki sorban az ellátások:

  • 2011.02.01-2011.02.21 betegszabadság = 15 munkanap = az első gyermek előtti bruttó bér 70%-a (az

összes járulékot vonják belőle) kb. 80000Ft

  • 2011.02.22-2011.09.01 táppénz = az első gyermek előtti bruttó bér 60%-a (csak szja-t vonnak

belőle) kb. 90000 Ft

  • 2011.09.02-2012.02.17 TGYES = nincs 180 bérezett napom előző évben

(2010-ben), de GYED-et kaptam, ezért
az előny szabály alapján az előzőleg kapott ellátás alapja képezné az
új ellátás alapját, tehát
alapja a az első gyermek előtti bruttó bér 190000 Ft(nyugdíj- és
egészségbiztosítási járulékot nem vonnak belőle,minden mást igen) kb.
90000 Ft (ugyanannyi mint most a GYED)

  • 2012.02.18- GYED = nincs 180 bérezett napom előző évben (2010-ben),

de GYED-et kaptam, ezért
az előny szabály alapján az előzőleg kapott ellátás alapja képezné az
új ellátás alapját, (csak szja-t és nyugdíjjárulékot
vonnak belőle) kb. 90000 Ft (ugyanannyi mint most a GYED)

Kérem,hogy javítson ki,ha tévedek valamiben, kissé átláthatatlan
számomra a jogszabályhalmaz.
A munkáltatóm csak a táppénzre vonatkozóan volt hajlandó nyilatkozni: Amennyiben 02.01-től betegállományba menne akkor a táppénz alapja az utoljára folyósított ellátás alapját képező összeg, azaz 3.640,-Ft 60 %-a.
1997/LXXXIII.tv48.§ (4)-(5) bek., ugyanakkor ez tudtommal nem így van,mivel a gyed nem jövedelem,ergo nem lehet táppénz-alap. Vagy rosszul tudom?

köszi,Orsi

Vadmacs # 2011.01.25. 11:12

Kedves Hozzáértők!
Meg tudná nekem valaki mondani, hogy mennyi szabadság jár nekem, ha visszamegyek a gyedemről? Azért nem egyszerű a kérdés mert a következőképpen alakult a gyedem:
2008.05.22. született az első kislányom, ettől a naptól kaptam tgyást, majd gyedet, aztán "beleszültem a gyedbe" (de hülye kifejezés, de ezt használják)
2010.01.15. született a második kislányom, így rá is megkaptam a tgyást majd a gyedet.
Úgy tudom, hogy a gyed első évére járó szabadságot kell kiadni, de mi a helyzet az én esetemben?
Köszönöm előre is a választ.


Üdv néktek

nandy # 2011.01.25. 09:37

Juhos: biztos, hogy már meg is szűnt a cég? Gyanús nekem a dec. 31-i dátum, szerintem nem szűnt meg akkor, csak elindult a felszámolási/végelszámolási eljárás, vagy még az sem...

Nézz utána a www.cegjegyzek.hu oldalon!

nandy # 2011.01.25. 09:36

Playboy:

Nem nagyon tudsz mit tenni, jelenleg csak gyes-re lennél jogosult.
A szívességi bejelentést nem ajánlom, mert nagyon súlyos szankciókkal járhat.

Kigi # 2011.01.24. 17:28

Tisztelt Szakértő/Tanácsadó!

Hosszú évek sora alatt, közalkalmazottként sajnos rossz bérbesorolásba voltam.Úgy néz ki,hogy most sikerül ezt a munkáltatómmal tisztázni.Most azon vannak fennakadva,hogy a Gyes és Gyed időt beszámíthatják-e munkaviszonynak.
Kérem segítségét a következőben:a Kjt szerint ,milyen feltételnek kell meglennie ahhoz,hogy ezt a 3 évet is beszámítsák munkaviszonynak,mivel a fokozatom és egyértelműen a szabadságom is kevesebb vagy több lesz ebből kifolyólag. A költségvetési levelekben van-e erre vonatkozó jogszabály,példával bemutatott magyarázat?Esetleg erre vonatkozó weboldal?
Segítségét előre is köszönöm:Kigi

Playboy # 2011.01.24. 15:13

Üdvözlök MINDENKIT!!! Hatalmas nagy gondba vagyok,és félek hogy be is igazolódik a meg érzésem.Nos a fiam 3éves lesz Juniusba,jelenleg kismama vagyok 5 hetes,mint ma ki derült.Gyesen vagyok vele ithon,DE közbe aljas módon csőd eljárással megszűnt a munkaviszonyom.2010.Julius 1-el.De még a szabadság pénzem,meg semmi papírt nem kaptam még meg. Mert nem akar fizetni a főnököm. Jah és jelzem a cég ugyan ugy megy tovább csak más néven.Nah ez a szemét munka.
Most jelenleg nincsen munka viszonyom. Juniusba meg lejár a gyesem,és szeptember végén meg szűlnék. Van a családnak cége,be kellen jelentetnem magam a szűlésig?? vagy mik lennének a kis kapuk?? A fiam elött 120-al voltam bejelentve. Jó gyedet szeretnék kapni. Kérem segítsenek rajtam,ha már igy ki baszott velem a munkáltatóm.
KÖSZÖNÖM sZÉPN,további szép napot!!!!!!!!!!!


További szép napot!! Üdv:Kata

NxAndi # 2011.01.22. 14:26

A passzív táppénz legfeljebb 30 napig jár, melyet méltányosságból legfeljebb 30 nappal lehet meghosszabbítani (OEP -nél) .

Sajnos a táppénz is a biztosítottaknak járó ellátás.

A munkaügyi központba nem árt regisztrálni, a munkaviszonya időtartamától függően kaphat ellátásokat.

Juhos79 # 2011.01.19. 22:10

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket kérném hogy mitévő legyek? Veszélyeztetett terhes vagyok most járok a 25.hetén. 2010 december 31.-én megszűnt a munkaviszonyom (a munkahelyem jogutód nélkül megszűnt)most passzív táppénzen vagyok,de úgy hallottam hogy 30 napnál nem lehetek többet passzív táppénzen.Nem tudom hogy mitévő legyek? Többen mondták hogy be kell jelentkeznem a munkaügyi hivatalnál mint munkanélküli!Vagy esetleg valamilyen módon lehetek táppénzen egészen a szülésig?

Válaszukat előre is köszönöm!
Üdv:ECSILLA

hajnalka77 # 2011.01.19. 13:22

Tisztelt Szakértő
2010.11.03.-án született második gyermekem.Jelenleg THGY-ben részesülök.Gyermekeimet jogilag egyedül nevelem.Tudom e érvényesíteni a családi adókedvezményt? Kissebik gyermekem édesapja azér nem él velünk, mert korábbi kapcsolatábol 2 gyermek után tartásdíjat fizet,így jövedelme önmaga ellátására is igen csekély.Erre a problémámra ha van megoldás, kérem javasolja.

Segítségét előre is köszönöm.

moni78 # 2011.01.19. 07:42

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi problémával fordulok Önhöz:

Pillanatnyilag 20 hetes terhes vagyok, 3. gyermekemet várom. Január 3-a óta táppénzen. Január 1-étől megszűnt a munkaviszonyom, határozott idejű szerződéssel foglalkoztattak. Mivel részletes felvilágosítást eddig nem tudtak adni ezért fordulok Önhöz. Milyen feltételekkel, mennyi ideig vagyok jogosult táppénzre, illetve a táppénz után milyen ellátásra vagyok jogosult? Mi a teendőm az igénybe vehető ellátások ügyintézéséhez? Várom mielőbbi válaszát.

Segítségét előre is köszönöm.