GYED,GYES, táppénz


nyc78 # 2010.10.05. 13:46

Köszönöm a gyors választ!

de elvileg akkor ezt még megszüntetheti vagy már nem (visszamenőleg)?
a másik kérdés amit elfelejtettem felvenni kötelező azonnal kivenni a szabikat
nem lehet tartalékolni pl. kéthetes bölcsis betegségekre?

Mégeygszer köszönöm!
üdv.
nyc78

kdora78 # 2010.10.06. 11:23

Tisztelt Szakértô!

Második gyerek vállalásával kapcsolatban lenne kérdésem, azon belül is ami konkrétan érdekelne, az a gyed alapja idô tekintetében. Elsô gyeremekem 2009. április 14-én született, elôtte nyolc év munkaviszonyom van, táppénzen 2009 márciustól voltam. Jövô januártól újra dolgozom, úgy terveztük, hogy második gyermeket nagyjából 2012 tavaszán szeretnénk. Felmerült azonban, hogy ebben az esetben az ô születése elôtti munkaidôt veszik alapul? Nem is annyira az összeg miatt érdekel (gondolom az az elsô alkalomhoz hasonló lehet), de szeretnék vele is otthon tölteni másfél-két évet. Ilyenkor beleszámít az elsô baba elôtti munkaviszony, vagy “újra ketyeg az idô” és ha otthon szeretnék két évet tölteni, akkor elôtte két évet dolgoznom kell?
Elôre is nagyon köszönöm
Üdvözlettel
K. Dóra

nandy # 2010.10.06. 14:13

nyc78: Az előző évi szabikat nem lehet tartalékolni, kötelezően ki kell adni, különben komoly munkaügyi bírságot kockáztat a munkáltató. Még az sem mentesíti a felelősség alól, hogy te kérted...

aginu1 # 2010.10.06. 15:05

T. Szakértő, mivel hasonló szitut nem találtam itt, kérdésemre választ remélek:
folyamatos biztosítási viszonyban 2010. 06.09-én szültem (előtte egész évben táppénz), jelenleg tgyás (a 2009es évem alapján az akkori munkabéremből számítva magas összeg), majd max. GYED-en leszek. Jelenleg a korábbi munkaviszonyom megszűnte után egy minimálbéres munkaszerződésem él (aktívan alig pár hónapot dolgoztam itt 2009 végén). 2. babát tervezünk. A tgyást - ha még 2011ben megszületne a 2. baba - majd a 2010-es évemből számítanák, vagy az élő munkaszerződésemből (ami mivel minimálbér, nagyon rossz lenne (sajnos terhesen anno nem válogathattam, el kellett vállalnom, h kapjak ellátást). Van bmi lehetőség, ha még az első GYED-em alatt szülök, h legalább a max. GYED folytatódjon, v. hogy a 2010-es jövedelem (táppénz, tgyás, gyed volt csak) legyen az alapja a 2011-ben születő gyerkőcnél???
Köszönettel: Ágnes

Júlia00 # 2010.10.06. 19:42

T. Szakértő!

Először is üdvözlök mindenkit, ez az első levelem amit forumra irok. A kérdésem a következő lenne: hét hónapja, mint egyéni vállalkozó tevékenykedem. Jogosult vagyok-e táppénzre. Előtte és jelenleg is még gyesen is vagyok tartósan beteg kislányommal. Válaszát előre is köszönve. Júlia00

abené # 2010.10.06. 20:38

Tiszelt Szakértö.
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz hogy kisbabát .2008 ok­tober 17.-e től 2010 julius 6.-áig dolgoztam egy pénzintézetnél, azota 2010 julius 26,a ota munkanélkülin vagyok amely 2010 novemberébe fog lejárni,ha 2011 megszületne a babánk akkor is jogosult lennék a Tgyásra?Gyedre?de ugye ha 2010decemberétöl nekem nemjárna semmi féle járadék akkor magam után kellene fizetnem a TB-t hogy jogosult legyek az orvosi ellátásokra?elöre is köszönöm segitségét.Tis­ztelettel

Dödölle1 # 2010.10.07. 06:11

Júlia00

T. Szakértő!

Először is üdvözlök mindenkit, ez az első levelem amit forumra irok. A kérdésem a következő lenne: hét hónapja, mint egyéni vállalkozó tevékenykedem. Jogosult vagyok-e táppénzre. Előtte és jelenleg is még gyesen is vagyok tartósan beteg kislányommal. Válaszát előre is köszönve. Júlia00

Mi is üdvözlünk. :)

Igen, amennyiben főállású egyéni vállalkozó úgy jogosult táppénzre.

A táppénzjogosultságot nem befolyásolja az, hogy ez idő alatt, illetve ezen jogviszony előtt GYES-en volt.

Táppénzre annyi napra jogosult saját keresőképtelensége esetén ahány napot GYES melletti keresőtevékenység keretében biztosításban töltött.

Lásd:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett.

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.

További kérdéseivel forduljon bizalommal a REP PEEO Osztályvezetőjéhez.

5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Petitrek # 2010.10.07. 08:23

Tisztelt ügyintéző!

A kérdésem tgyásra, gyedre, illetve a gyesre vonatkozik.

2006 szeptember végéig kb. egy éves egybefüggő munkaviszonyom volt itthon. 2006 októbertől 2009 aug 31-ig Írországban dolgoztam (kb. 1400 Ft/ hó volt a keresetem), természetesen bejelentve, ezt követően kint kaptam munkanélküli segélyt (kb.900 euró/ hó) 2009 szeptembertől 2010 május 19-ig, ekkor költöztem haza, még 16 napi ellátásom volt ott hátra, amit haza utaltak. Május 20-val regisztráltam az itthoni munkanélküli központban.
Jelenleg kismama vagyok, várhatóan 2011 május 17-én születik a baba.
Úgy néz ki, hogy ettől a hónaptól lesz bejelentett munkahelyem ( minimálbér körüli).

Érdekelne, hogy mindezeket figyelembe véve milyen ellátásra leszek jogosult a fentiek közül (tgyás, gyed, gyes), illetve kb. milyen összegben és meddig.

Válaszát előre is köszönöm!

szandika8919 # 2010.10.07. 08:26

Tisztelt Szakértő!!Olyan kérdéssel fordulok önhöz,hogy kismama vagyok és a nyolcadik hónapban járok!Augusztus 3.-án megvolt az 1 év munkaviszonyom,de határozott idejű munkaviszonyom augusztus 31.-én lejárt,én ekkor már táppénzen voltam mint veszélyeztetett terhes,a szerzödésemet meghosszabították Szeptember 30.-ig és 30.án közölték velem hogy tovább nem hosszabítják meg!!Tehát elküldtek 2 hónappal a szülés elött!!!Ön szerint ez jogos???Mert közben meg azt is mondták hogy így már nem leszek jogosult a GYED-re!!!Igaz ez??Mit lehetne csinálni hogy jogosult legyek!!!Ha befizetném havonta a tb-t akkor sem leszek jogosult???Segítségét előre is köszönöm!!!!

nandy # 2010.10.07. 14:07

A határozott idejű munkaviszony megszűnése ellen nem véd a táppénz, terhesség stb...
GYED-re így valóban nem leszel jogosult, érdemes lenne a táppénz lejárta után, de még a szülés előtt álláskeresési járadékot igényelni.
Az eü.szolg.járulék csak természetbeni ellátásra jogosít, pénzbelire (táppénz, GYED stb...) nem.

nandy # 2010.10.07. 14:10

Petitrek:

Ha lesz 180 bérezett napod, akkor az alapján. Ha nem lesz 180 bérezett napod, akkor a munkanélküli ellátás alapjául vett összeggel számolnak.
Nem számít bérezett napnak a táppénzes időszak.

szandika8919 # 2010.10.07. 14:24

Elnézést hogy megint zavarom!!!Olyan kérdésem lenne még,hogyha a passzív táppén lejárta után családtag bejelentene hogy ott dolgozom akkor sem járna a gyed???Válaszát köszönöm!

pazs # 2010.10.07. 14:51

Fiktív bejelentések erősen ellenjavaltak.

nandy # 2010.10.07. 14:56

Csatlakozom pazs-hoz... Semmiképpen nem ajánlom a szívességi bejelentést, különös tekintettel a bejelentés és a szülés közötti időszak rövidségére. Szinte biztos, hogy ellenőrzést kapna a cég/vállalkozó, és nagyon megütné a bokáját. Neked pedig nem járna semmi.

Jogszerűen azt teheted, amit már javasoltam: munkanélkülire mész.

Júlia00 # 2010.10.07. 15:34

Köszönöm a gyors választ. Júlia00

Shiren # 2010.10.08. 07:33

Tisztelt Szakértő!

Kb. 2 és fél hónapja vagyok táppénzen, mert terhes vagyok. Nem dolgozhatom a munkahelyemen, mert 3 műszakos munkarend van. Az lenne a kérdésem, hogy most a 2. hónapban is csak a hétköznapokat számolták el. Úgy olvastam, hogy táppénzen jár a hétvége is. A 15 nap betegszabadságomat kiadták az első itthon maradt hónapomra. Most akkor ez után én nem táppénzen vagyok?! Vagy akkor miért csak 22 napot számoltak a szeptemberi hónapomra? (ez a hónap már teljes táppénzes pedig)
Előre is köszönöm válaszát!

gyongyos # 2010.10.08. 11:18

Tisztelt Szakértő!

Tegnap munkaszerződést kötöttem és munkába álltam egy óvodába közalkalmazottként. A vezető óvónő azzal kezdte, hogy a 3 hónapos próbaidőm alatt nem mehetek szabadságra és nem lehetek beteg, nem mehetek táppénzre. Nem is volt szándékomban, hiszen örülök, hogy van munkám. Bármikor elkaphatok valamit a gyerekektől, tényleg nem mehetek táppénzre a próbaidő alatt?
Köszönöm válaszát!

nandy # 2010.10.08. 13:49

A keresőképtelenség elbírálása nem a munkáltató feladata, felülbírálati joga sincsen.

De azt megteheti, hogy akár a keresőképtelenség első napján már felmond, mert próbaidő alatt nincs felmondási védelem.

monica212 # 2010.10.08. 19:08

Tisztelt Szakértő!

Harmadik babámat várom, 2010. november 23-án lejár a Gyes folyósítása a második gyermekem után, viszont szülni csak jövő év január végén fogok. Tehát az lenne a kérdésem, hogy ez alatt a durván két hónap alatt a biztosítási jogviszonyomat hogyan tudom rendezni(munkanélküli segély vagy a tb befizetése...stb), mi a teendőm, mert munkaviszonyom 2007 augusztusától nincs, passzív alapon járt eddig a GYES.

Illetve a GYES-en kívül jogosult leszek-e valamilyen egyéb támogatásra: GYED-re, illetve a TGYÁSra gondolok.

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv.: Mónika

nandy # 2010.10.08. 19:39

Csak gyes-re leszel jogosult, mert a szülést megelőző két évben nincs 365 nap biztosítási jogviszonyod.

ancsa82 # 2010.10.08. 20:29

Tisztelt Szakértő!
Kislányom most 9hónapos,vele 2009-ben mentem el tgyásra még szülés előtt,mert így láttam a jogszabályok alapján kedvezőbbnek.így vették figyelembe a 2008-as évi jövedelmemet.Várjuk a második babánkat,jelenleg az első után kapok gyed-et.(várhatóan a szülés még beleesik ebbe az időszakba). A kérdésem az lenne,hogyha 2008ban végig dolgoztam,és még 2009-januárjától május végéig teljes aktív állományban voltam,de utána 2009májustól december elejéig passzív táppénzre kerültem,akkor
jogilag hogyan járhatnék jobban?Egyáltalán mit vesznek ebben az esetben figyelembe nálam?
köszönöm válaszát:anikó

nandy # 2010.10.09. 12:50

Ha a gyermek 2011-ben születik, akkor az irányadó időszak 2010.01.01-től a szülésig tart. Mivel ebben az időszakban nem lesz 180 bérezett napod (mert nem mész vissza dolgozni), ezért TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese, GYED-é szintén.

ingognítóban # 2010.10.11. 07:39

Tisztelt Szakértő!
A munhahelyemen határozott idelyű szerződéssel szoktunk dolgozni (szept.-jún.-ig). ebben a "szezonban" előbb kezdtünk,de egy pályázat miatt csak két hónapos szerződésünk volt. Vagyis idén janu 1-jétől június 30-ig volt szerződésünk. Majd most aug. 4-től volt szeptember 30-ig. Én sajnos aug. 28-ától csonttörés miatt itthon vagyok. A táppénzes papírokat leadtam a munkáltatómnál. Kérdéseim a következők volnának:
Az aug-i fizetéspapíromon 2 nap betegszabadság el van számolva. Az kb. reális lehet...(?)
A 2 nap betegszabadság után jogosult vagyok-e táppénzre, és mennyi ideig?
Most hogy már nincs szerződésem jogosult vagyok-e passzív táppénzre és ha igen, akkor mennyi ideig és kinek kell benyújtanom az okt. 1-től szóló táppénzutalványt?
Válaszait előre is köszönöm.

joe0626 # 2010.10.11. 17:05

Tisztelt Fórumozók!
November közepén várjuk első babánkat feleségemmel.
Az volna a kérdésünk, hogy ez után Ő milyen összegeket kap majd havonta az alábbi eset szerint:
Feleségem 2004 áprilisától 2009 novemberéig egy munkahelyen dolgozott itt a nettója átlagban havi 65000Ft volt a végén. 2009 november 10.ével felmondott nekia munkáltató(létszámleépítés) de szerencsére sikerült találni másik munkahelyet úgy, hogy a következő munkanap már kezdett is ott(tehát folyamatosan volt munkaviszonya)itt 3 hónapra kapott szerződést és még meghosszabították 2 hónappal(2010. 04.01ig) Közben ugye kiderült, hogy terhes(2010 március közepén) Ekkor elment táppénzre, majd április 1től május 1ig elment egy hónap passzív táppénzre. Innentől kezdve munkanélküli a mai napig. Mire(mennyire) számithatunk ha megszületik a baba és mit kell tennünk, hol és mit kell intézni ez ügyben
Várom a válaszukat nagy köszönettel

pasman # 2010.10.12. 08:15

Üdvözlöm!
Tegnapi nappal (okt.11.) felmondtam a munkahelyemen. Igénybe vehetem-e a passzív táppénzt 3 napon belül?
Folyamatos jogviszonyom volt 2000 január óta.
Ha jogosult vagyok passzív táppénzre, akkor a táppénzespapíromat a volt munkaadómnak vagy közvetlenül a TB-nek kell küldenem?

Üdvözlettel:Péter