GYED,GYES, táppénz


Mrssheperd # 2010.09.28. 07:31

Kedves Nandy!

Köszönöm a gyors válaszodat! Ha nem baj, lenne még kérdésem, látom, profi vagy! Bemásolom az előzményeket:
"Kedves nandy!
Segítséget szeretnék kérni. Pedagógus vagyok, 2007. szeptem­berétől folyamatos a munkaviszonyom, és 2011. január 17-re vagyok kiírva a kisbabámmal. (2009-ben az átlag havi bruttóm 143 200 Ft volt.) 2010. szeptember 1-én a tanévet nem kezdtem meg, hanem táppénzes állományba vetettem magam. Erről szeptember 8-án kaptam először igazolást, az szeptember 9-én jutott el a munkaadómhoz, itt nincs kifizetőhely, tehát ők is úgy postázták tovább. Ma (szept 23) kaptam olyat, hogy „Orvosi igazolás folyamatos keresőképtelen­ségről“. Ezen ez szerepel: keresőképtelen volt: 2010. 09. 08-tól 2010. 09. 12-ig, és 2010. 09. 13-tól 20120. 09. 19-ig. Ezt leadom a munkáltatónak. Legközelebb 2 hét múlva kell megjelennem orvosnál, okt. 7-én. A kérdésem a következő:

1. A 2010. 09. 20. és 09. 30 közötti időszakra nem fogok pénzt kapni, mert arról majd csak okt. 7-én kapok igazolást?
2. A leadott papírok és a keresetem alapján mekkora összegre számíthatok a következő hónap elején?

3. A táppénz kifizetése általában mikor történik (a hónap hányadik napjáig)?

A segítséget előre is köszönöm!

Mrssheperd

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/4958#…

Mrssheperd:

1. Valóban, a táppénz igénylése/kiutalása az orvosi igazolás alapján történik.
2. A 2009. évi átlagkereseted 60%-át, és abból még vonják a személyi jövedelemadót. Összegszerűen kb. 68–82 ezer forintot, attól függően, hogy kértél-e adójóváírást.
3. A táppénz kifizetése az igazolás beérkezésétől számított 22 munkanap. Ha bankszámlára kéred, egy-két nappal hamarabb is megérkezhet a pénz.

Nagyon fontos, hogy a munkáltatód amint tőled megkapta, 3 munkanapon belül továbbítsa is, mert a 22 m.nap onnantól indul, ahogy a REP-hez beérkezett!
Mi szoktunk olyat csinálni, hogy ha egy alkalmazott hosszabb ideig táppénzen van, akkor ő közvetlenül küldi az igazolásokat a REP-nek, így hamarabb pénzhez jut. De nem igazán szeretem ezt a megoldást, mert sokszor elfelejtik lefénymásolni, nekem meg nem marad saját (másolati) példány.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/4958?…
Bocsánat, egy valami kimaradt:

Ha ebben az évben még nem voltál keresőképtelen, akkor most 15 munkanapra (kb. 3 hét) még a munkáltató fizeti a betegszabadságos bért, és csak annak lejárta után indul a táppénz.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/4958?…"

Jelenlegi kérdésem:

1. Átutalták a szeptemberi járandóságomat, és megkaptam a teljes béremet (nettó 95 e), mintha dolgoztam volna. Iskolatitkárunk, aki nem számfejt, kétségbeesve hívta Győrben a számfejtőt, hogy mit rontottak el. A hölgy azt mondta, semmit, így szokták, hogy először megkapom a teljes bért, a következő hónapban meg majd levonják, amit kell, mert folyamatosan táppénzen vagyok. Idén még nem voltam keresőképtelen. És igen, kértem és kaptam az adójóváírást. Akkor ki tudod nekem számolni, hogy mekkora összegre számíthatok mint októberi járandóság? (15 nap betegszabi + a többi napra táppénz). Csak azért, mert nem szeretnék nagyot koppanni, jobb ha tudom, mire számíthatok. Az elméletet, hogy ennyi meg annyi százalék, olvastam, de azért ez bonyolultabb annál, hogy én laikusként ki tudjam számolni, mi jár.

Segítségedet előre is köszönöm!

Mrssheperd

nandy # 2010.09.28. 08:48

Ildikó:

Igen, jól számolsz. De annyiban változik a helyzet, hogy a táppénz összege maximum a minimálbér négyszerese lehet, azaz napi 9.800,-Ft.

nandy # 2010.09.28. 08:50

Napi 7.900,-Ft körüli összegre számíthatsz. :)

nandy # 2010.09.28. 08:52

Mrssheperd, mennyi a mostani fizetésed, van-e jutalom, egyéb rendszeres járandóság?

rtlildi # 2010.09.28. 09:29

Szia Nandy,
köszönöm szépen.

Mrssheperd # 2010.09.28. 09:54

Kedves Nandy!

A 2009-es éveb a havi bruttóm átlag 143 200 Ft volt.

Mrssheperd # 2010.09.28. 10:04

A 2010-es évben most néztem a bérpapírjaimat (ami már a kezembe is került az januártól júliusig, az augusztusi és a szeptemberi még nincs nálam), azok alapján az átlagom bruttó 152 641.

Mrssheperd # 2010.09.28. 10:08

A 2010-es évben most néztem a bérpapírjaimat (ami már a kezembe is került az januártól júliusig, az augusztusi és a szeptemberi még nincs nálam), azok alapján az átlagom bruttó 152 641.

A 2009-es átlagot meg elírtam: havi bruttó 144 222 Ft. Bocs, hogy bonyolítok.

Jelenlegi kérdésem:

1. Átutalták a szeptemberi járandóságomat, és megkaptam a teljes béremet (nettó 95 e), mintha dolgoztam volna. Iskolatitkárunk, aki nem számfejt, kétségbeesve hívta Győrben a számfejtőt, hogy mit rontottak el. A hölgy azt mondta, semmit, így szokták, hogy először megkapom a teljes bért, a következő hónapban meg majd levonják, amit kell, mert folyamatosan táppénzen vagyok. Idén még nem voltam keresőképtelen. És igen, kértem és kaptam az adójóváírást. Akkor ki tudod nekem számolni, hogy mekkora összegre számíthatok mint októberi járandóság? (15 nap betegszabi + a többi napra táppénz). Csak azért, mert nem szeretnék nagyot koppanni, jobb ha tudom, mire számíthatok. Az elméletet, hogy ennyi meg annyi százalék, olvastam, de azért ez bonyolultabb annál, hogy én laikusként ki tudjam számolni, mi jár.

Segítségedet előre is köszönöm!

Mrssheperd

Ui: Nem azért írtam be ennyiszer, mert sürgetlek. Csak először nem látszott, hogy elküldte a hozzászólást, utána meg csak annyit akartam, hogy egyben lásd az egész problémámat. Látom, hogy sokan fordulnak hozzád segítségért :)

Dödölle1 # 2010.09.28. 11:00

Mrssheperd

L nézést, hogy beleelegyedem. Néhány észrevétel.

  1. A közszféra pedagógusának a bérét a MÁK számfejti,külön jogszabály alapján, utólagos térítményezési eljárással. Valószínűleg ezen szabály alapján kapta meg az egész havi keresetét.
  2. Kérdéseit célszerű lenne közvetlenül az intézmény dolgozóinak számfejtő ügyintézőnek feltenni, mivel neki minden adat rendelkezésérev áll ahhoz, hogy teljeskörű tájékoztatást adjon. Elérhetősége az iskolatitkártól szerezhető be.
  3. Mint központosított kifizetőhelyre rájuk is vonatkozik az Ebtv. 5.§ előírása, azaz kérésre kötelesek az ügyfelet tájékoztatni a számfejtés módjáról, határidejéről és a megállapítás módjáról.

4.
Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) és a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy REP a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Mrssheperd # 2010.09.28. 12:02

Kedves Dödölle!

Nagyon köszönöm a részletes tájékoztatót! Ha nincs lehetőségem személyes kapcsolatfelvételre, kérhetem az írásbeli tájékoztatást is?

Üdv: Mrssheperd

Dödölle1 # 2010.09.28. 12:38

Természetesen igen, első körben a kifizetőhelytől.

Andyka83 # 2010.09.30. 09:00

Tisztelt Jogi Fórum, Kedves Válaszadók!

Egy -számomra- igen összetett kérdéssel fordulok Önökhöz.

Dióhéjban: Jelenleg GYED-en vagyok a második kisfiammal, jön a harmadik baba, és azt szeretnénk, ha az egyéni vállalkozó anyósom mehetne gyes-re, én pedig táppénzre a szülésig.

Részletek: 2009. március 17.-e óta állok 8 órás alkalmazásban az anyósom egyéni vállalkozásában, bruttó 100ezer forintra bejelentve (addig AM-könyveztünk, de azzal csak gyes-re lettem volna jogosult....) 2009. szeptember 17.-én igényeltem meg a Tgyás-t, majd október 14.-én született meg a kisfiam. A fél év bejelentés alatt táppénzen és szabadságon sem voltam. Most nemrég bizonyosodott be, hogy 2011. április 8.-ra várjuk a harmadik gyermekünket.
Anyósom annak idején a főállása mellett lett egyéni vállalkozó, amit tulajdonképpen mi vittünk a párommal(fiával), de sajnos idén februárba leépítették a cégétől anyósomat, így azóta keményen kell fizetni a járulékokat. A vállalkozást szüneteltetni nem szeretnénk, de a munkánk szezonális -mezőgazdasági- jellegű, így a tél eléggé "holt időszak", arra gondoltunk hogy elmehetne ő gyes-re, addig sem kellene járulékolni.
Itt jönnek a kérdéseim: egyáltalán mehet-e gyesre nem nyugdíjas korú e.v. nagyszülő? Egy háztartásban élünk. Ezalatt, ha mehet, a vállalkozás számlát nem adhat ki, semmilyen munka nem végezhető? Vagy ha van másik alkalmazott, akkor igen? (arra az esetre ha mégis befutna valami munka) Csak a kisbaba születéséig lehet gyes-en, ha én vagyok Tgyás-on akkor már nem, igaz?

A rám vonatkozó kérdések: elmehetek-e úgy most táppénzre, hogy nincs kiadva a bent maradt illetve a tgyás-gyed alatt eddig összegyűlt szabadságom? Ha nem, ez hány nap lenne, (segítségképp: 1983. szeptemberben születtem, jelenleg 2 gyermekem van), és a vállalkozásunknak mennyit kellene utána fizetni, valamint utána az első 15 nap táppénzre mennyi járulékot kellene befizetnünk, és utána mikor már az államtól kapnám?
Ha elmegyek táppénzre, az lerontaná az -amúgy is elég alacsony- átlagomat, vagy a következő Tgyás-nak is a szerződés szerinti bér lesz az alapja? Vagy a szerződés szerinti bért meg lehet emelni? -jelenleg nincs másik alkalmazott akire hivatkozhatnánk hogy emeltük a bérét....-
Vagy papíron vissza kellene mennem pár napra dolgozni?

Szóval összességében azt szeretnénk tudni, hogy megéri-e variálni?
Ha esetleg valami adatot kihagytam, legyenek szívesek rákérdezni, igyekszem nagyon gyorsan válaszolni.
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel
Andrea

Mrssheperd # 2010.09.30. 12:56

Kedves Nandy!

Ha benézel, és elolvasod a 2010. szept. 28-án 12:08-kor írt kérdésemet, kérlek válaszolj!

Köszi!

Mrssheperd

nandy # 2010.09.30. 14:53

Dödöllétől megkaptad a választ :)

nandy # 2010.09.30. 14:54

Andyka83:
nem tudom, megéri-e variálni. Inkább annak örülj, hogy a szívességi bejelentés ellenére kaptad az ellátást, és a jövőben is kapni fogod!

Andyka83 # 2010.10.01. 18:11

Kedves Nandy,

Valószínűleg nem kérdeztem volna, ha nem érezném a megélhetésünket veszélyeztetve. A szívességi bejelentéshez meg csak annyit fűznék hozzá, hogy zsenge életkorom ellenére 18 éves korom óta keményen, bejelentve, járulékolva dolgoztam, terhesen, nagy pocakkal is. Nem irodai csücsülős munkát, bár a szakmám az lenne.... Pont most, mikor szükség lett volna rá, akkor nem voltam bejelentve -végül lettem- ennyit szerintem én is megérdemlek. :)
Azért köszönöm a választ, üdv!

Andi

mary76 # 2010.10.02. 06:24

Tisztelt Szakértők!

Reménykedhetek még válaszban a 2010. 09. 13-án leírt kérdésemre?

Mariann

nandy # 2010.10.02. 12:08

•Ha jól értetem a korábbi fórumozások alapján, hogy ugyan a 2010-es évben már nem lesz (illetve már nem is lehet meg) 180 bérezett napom, de az előnyszabály még lehet rám érvényes. Mégpedig a következőképpen: az áprilisi szüléstől thgy 168 napig, és előtte legalább 12 nap szabadságot kell kivennem (ami febr. 22 és a szülés közötti szabadsággal bőven meglesz) ahhoz, hogy a gyedem alapja ne a minimálbér legyen, hanem a korábbi ellátásom alapja, azaz a munkabérem? Ekkor meg fogom kapni a max gyedet?
Igen, elég lesz a 12 nap szabi. De vehetsz ki többet is a biztonság kedvéért :)

•Ha nemcsak a gyes lejárta (2011.02.21.) után veszik ki szabadságot, hanem pl. már januártól, akkor az befolyásolhatná a thgy összegét? Ha igen, akkor hogyan?
Nem befolyásolja.

•A második baba utáni thgy ideje alatt és utána még egy évig fognak újabb szabadságot számolni?
Igen.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/…/16/4958.4.0#…

mary76 # 2010.10.03. 22:34

Kedves Nandy!

Köszönöm gyors válaszát!

Mariann

moladrika # 2010.10.04. 09:37

Sziasztok!!!
Szeretnék érdeklödni(mert sajnos nekem még mindig nem tiszta),2011 februárban fogok szülni.Táppénzen vagyok augusztus 24-e ota.Elöször is nem értem hogy hogyan számolják a táppénzt,mert elöször amennyit küldtek,annak most csak a felét kaptam(elvileg ugyan annyi idöre)
A másik kérdésem,hogy hogyan fogják számolni nekem a gyedet?
Köszönöm a segitséget!

Maria11 # 2010.10.04. 12:16

Üdvözlet!

jogi segítséget szeretnék kérni!
Két gyermeket egyedül nevelő anyuka vagyok, a nagy 14 éves, iskolás, a kicsi július 31.-én lett 3 éves, tartósan beteg, immunrendszer gyengesége miatt. Elméletileg lejárt a GYESem, ezért a munkanélküli központban jelentkeztem és az önkormányzattal egyeztetve, kapok 28500 Ft.-ot rendelkezésre állási támogatás.
A GYESről szóló törvény szerint, 10 éves koráig kapnék GYESt 57000 Ft.-ot.
De akkor nem járna vagy járna a rendelkezésre állási támogatásom?? Mert a törvény egy másik törvényre hivatkozva nem engedi, de vannak kivételek, amik között pont a rendelkezésre állási támogatás nem szerepel. Számomra nem egyértelmű, mert az egyik a gyermek ellátása a másik az enyém lenne, ápolási díjat nem kapok utána.
Szeretnék egy megbízható forrásból választ kapni, kihez fordulhatok?? Egyébként visszamenőleg vissza kell fizetnem a rendelkezésre állási támogatást.

Köszönöm segítségüket, Mária!

Amikről írtam idemásolom:

  1. tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. (Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén - amennyiben rá tekintettel családi pótlékot még nem igényeltek - úgy az igénybejelentéshez csatolni kell a külön jogszabály (5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet) szerinti igazolást.)

Mikor nem jár gyermekgondozási segély?
Nem jár gyermekgondozási segély annak a személynek, aki
* a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve

  1. a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a települési önkormányzat jegyzője által a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végző személy kérelmére megállapított ápolási díjat,
  2. társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény alapján járó nyugellátást, illetve annak minősülő nyugellátást, a rehabilitációs járadékot, a rokkantsági járadékot, az átmeneti járadékot, a rendszeres szociális járadékot és a bányász dolgozók egészségkárosodási járadékát,

1993. évi III. törvény
a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
4. § (1) i) rendszeres pénzellátás: a táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, az
öregségi nyugdíj, a rokkantsági nyugdíj, a rehabilitációs járadék, az öregségi járadék, a munkaképtelenségi járadék,
az özvegyi járadék, a növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadék, az özvegyi nyugdíj - kivéve az
ideiglenes özvegyi nyugdíjat, továbbá a házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg
vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodó személy özvegyi nyugdíját -, a baleseti
táppénz, a baleseti rokkantsági nyugdíj, a hozzátartozói baleseti nyugellátás, az Flt. alapján folyósított pénzbeli
ellátás, az átmeneti járadék, a rendszeres szociális járadék, a bányászok egészségkárosodási járadéka, a rokkantsági
járadék, a hadigondozottak és nemzeti gondozottak pénzbeli ellátásai, a gyermekgondozási segély, a
gyermeknevelési támogatás, az időskorúak járadéka, a rendelkezésre állási támogatás, a rendszeres szociális segély,
az ápolási díj, a nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék, valamint a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen
belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/7l/EGK
tanácsi rendelet alapján külföldi szerv által folyósított egyéb azonos típusú ellátás;

Évi05 # 2010.10.05. 08:48

Szép napot!
A kisfiamra kiemelt családi pótlékot kapok meg gyest, most jelenleg nincsen munkám, de szeretnénk kistestvért és nem tudom hogy ilyen helyzetben mit tegyünk, kapok-e gyedet. 2009 áprilistól 2010 májusáig dolgoztam ,de csak 4 órában.Ha most eltudnék menni dolgozni napi 8 órában az mennyiben befolyásolja a gyedet meg a meglévő gyest.Elnézést kérek hogy ilyen össze-vissza írtam,remélem valamennyire érthető,de teljesen tanácstalan vagyok.
Köszönöm szépen

Anda # 2010.10.05. 11:47

Szép napot!

Második baba után járó juttatások iránt érdeklődnék.

2009.07.31-től 2010.01.28-ig táppénzen voltam a terhességem alatt. (Ekkor nettó 130.000 Ft- ot kaptam)
2010.01.28-án született meg a kislányom.
2010.07.hóig kaptam a TGYÁST,
2010.08-hótól kapom a GYEDET, (nettó 84.000 FT)

Szeretnénk második babát csak azt nem tudjuk anyagilag mikor járnánk jobban. Ha GYED vagy ha GYES alatt születne meg a kis testvér.
Kérdéseim:
a.)Milyen lehetőségek vannak, ha GYES alatt születik a baba? Gyed után ha én azonnal teherbe esek, akkor apa igényelje meg a gyest az első baba után én pedig menjek táppénzre a szülés napjáig?
b.)Miből számolják majd a második baba után járó TGYÁST, GYEDET és GYEST? A bruttó bérem amikor dolgoztam 212.000 Ft volt.

Szóval ami érdekelne az az, hogy milyen lehetőségek vannak, ha GYEDBE illetve GYESBEN születik a második baba?
A fent említett bérek alapján melyik időszakban járunk jobban?

Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Üdvözlettel:
Andrea

nyc78 # 2010.10.05. 12:56

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék érdeklődni, hogy ha ez év novemberétől következő év októberéig lennék gyeden és utána teljes munkaidőbe mennék vissza dolgozni jár e gyes a munkabér mellé.

én erre nem gondoltam mert ugy hittem hogy ha visszamegyek dolgozni csak a fizetésemet kapom hiszen azé megyek vissza dolgozni mert kevés a gyed.
De a gazdaságis kollega állítja hogy mivel két évnél tovább dolgoztam valami kiskapu jár nekem hogy a teljes munkabér mellé még kapom a gyest amig a gyerek két éves nem lesz.

Nekem ez kicsit bonyolult. tényleg van ilyen lehetőség hogy a teljes fizetésem mellé még kapok gyest??Nem ezt állította le az uj kormány?
Köszönöm a válaszát!

Dödölle1 # 2010.10.05. 13:13

nyc78

Tudomásom szerint még nem állította le, bár felvetődött.

A hatályos jogszabály szerint:

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt - keresőtevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat, kivéve a kiskorú szülő gyermekének gyámját,
  2. a gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat.

21/A. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytatott keresőtevékenységnek kell tekinteni, ha a gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülőt a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény rendelkezései szerint a felek megállapodása alapján rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatják oly módon, hogy a rendes és rendkívüli munkaidejének együttes mértéke egy naptári héten a 20 órát nem haladja meg.
(3) A 27. § (1) bekezdésében foglaltakon túl nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha - kormányrendeletben meghatározott kivétellel - a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben [Gyvt. 41. § (3) bek.] helyezik el.