GYED,GYES, táppénz


edlina # 2011.02.04. 20:55

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulok Önhöz! Jelenleg GYED-ed vagyok másfél éves kisfiammal, és 2011. juniusra várjuk a másik babát. Azonban tavaly év végén értesültem arról, hogy közben eladták a céget, de én semmilyen tájékoztatást nem kaptam. A kollégáimat átvette az új cég, én meg mentem a levesbe. Levélben érdeklődtem a régi tulajdonosnál, hogy most kihez tartozom, de nem válaszoltak. A cégjegyzék alapján beazonosítható egy cég aki a joutódja az enyémnek, csak az meg nem létezik. Csak papíron, külföldi tulajdonossal, hamis székhelyen. A kérdéseim a következőek:
Milyen hatóságokhoz kell fordulni ilyen esetekben?
A MEP-nál folyamatos a jogviszonyom az eredeti céggell, náluk sem jeleztek változást. Ilyen hogyan kaphatok TGYÁ-t és GYED-et, hogyha elvileg folyamatos a munkaviszonyom, de nincs aki igazolja?
Köszönöm. Edlina

nandy # 2011.02.03. 20:44

inci75:
A GYED-et nem adhatod át édesanyádnak, de a gyes-t igen, ha a gyermek még nem jár bölcsöbe/óviba.

nandy # 2011.02.03. 20:43

A TGYÁS és a GYED alapja nagy valószínűséggel az előző évi jövedelmed lesz.

mariel2 # 2011.02.03. 10:40

Kedves Szakértő!

6 hetes terhes vagyok. Megvolt a két éves munkaviszonyom. Br.200 000 Ft a fizetés. Sajnos táppénzen vagyok. Ez milyen módon fogja a későbbi jutattásaimat befolyásolni? Tgyás,gyed, gyes...?
A gyedet ez évi táppénzből fogják számolni?!

Várom segítő válaszát.

Köszönettel!

zsuzska1954 # 2011.02.02. 18:29

Köszönöm nandy-nak a gyors segitséget,most láttam hogy május helyett augusztust irtam.Igy csak 10 napig nem volt munkahelye.
Üdv. Zsuzsa

inci75 # 2011.02.02. 07:37

Tisztelt szakértő!211 06.03 -ig vagyok közalkalmazotti munkaviszonyból gyeden,ezalatt az idő alatt lehetőségem lenne vissza menni dolgozni,kérdésem az lenne hogy édesanyámnak átadhatom-e a gyedet,vagy ha betölti a gyermek 2 évet a gyest?Köszönöm!

nandy # 2011.02.01. 20:50

De az biztos, hogy kb. egy havi táppénz jár neki összesen, mert a keresőképtelenséget megelőző két éven belül volt 30 napot meghaladó megszakítása (április és aug. között), így csak a megszakítást követő, biztosításban töltött időnek megfelelő napokra kaphat táppénzt.
Lehet, hogy ez a probléma?

nandy # 2011.02.01. 20:48

Kérdezzétek meg az OEP Pénzbeli Ellátási Osztályán, hogy miért nem utaltak még - feltéve, hogy a munkahely nem kifizetőhely.

zsuzska1954 # 2011.02.01. 15:55

Tisztelt Szakértő!
Férjem 2009.októberétől munkanélkülivé vált.Novembertől álláskeresési támogatásban részesült.Decemberben szivinfarktust kapott és kórházba került.Érdeklődtünk mi ilyenkor a teendő azt mondták semmit,mert marad álláskereső.Áprilisban lejárt a támogatása.Augusztustól ismét talált munkát,de egy hónap után nem birta ezért elment betegállományba.A kezelőorvosa tanácsára beadtuk a kérelemet a leszázalékolására,amit meg is kapott decembetben 54%-ra.
Az a problémánk,hogy táppénzt még a mai napig nem utaltak neki.A munkáltató azt mondja a TB-nek kellett
volna küldeni.Négy hónapja nem kap semmit sem.
Kérdésem az lenne hová kell ilyen esetben fordulnunk?

adra # 2011.02.01. 15:10

kedves szakértő!

(bár jópár oldalt visszaolvasva nem derült ki, hogy ki a szakértő és hogy válaszol-e...)

A kérdésem a következő: a kisfiam 2 éves korában vissza szeretnék menni dolgozni, amit jeleztem is a munkáltatónak. Ugye köteles visszavenni a gyermek 3 éves koráig+felmondási idő. Ha ennek a kötelezettségnek nem tesz eleget, mikor és hová kell fordulni? köszönöm a váalszt!

sixtybi # 2011.02.01. 11:04

Kedves Nandy,

idén fogok szülni, és mivel tavaly is szültem, ezért tavaly csak táppénzt, tgyást, és gyed-et kaptam.

Igazából az nem világos, hogy ha most lemondok a GYED-ről, és visszamegyek aktív főállású egyéni vállalkozónak, majd elmegyek táppénzre, akkor utána hogy alakul az új TGYÁS és új GYED.

Azt látom, hogy a táppénz alapja a korábbi alap lesz. Ez az alap nekem elég magas, mert jó kis munkahelyem volt 2009-ben mielőtt még vállalkozó lettem, és ezt az alapot nem szeretném "elrontani", mert ha jól sejtem, újra ez lesz az alap, ha nem variálok a táppénzzel most.
Csak igazából amiatt lenne érdemes, mert a táppénz+nagymama GYES több lenne mint most a maximális GYED.

nandy # 2011.02.01. 00:05

Kedves Zsu, nálad az irányadó időszak az igénylés (szülés) évét megelőző év lesz, és az abban elért jövedelem.
Tehát ha tavaly volt legalább 180 bérezett napod (és nem volt 30 napnál hosszabb megszakítás), akkor az lesz az alap.

Konkrét infót csak pontos adatok alapján lehetne mondani, de...

... épp ma voltam az OEP ügyfélszolgálatán (teljesen más ügy miatt), és már ott is ki van írva, hogy csak általánosságban tudnak infót adni... ha ők ezt kiírják, akkor mi itt a fórumon - tényleg vakon- mit mondjunk???

a hasonló jellegű kérdéseket tessék írásban megkérdezni a REP (OEP) PEO osztályvezetőjétől, tőle talán személyre szabott, konkrét infókat kap majd a kérdező.

timeapetra # 2011.01.31. 10:42

Szeretnék érdeklődni,hogy 2010.06.25.-évvel megszűnt a munkaviszonyom de 180 napom megvan hogy így igényelhetek-e gyedet.Terhesség alatt rúgtak ki.2011.01.19.-én szültem.Válaszát előre is köszönöm.Szeretném ha sürgősen válaszolnának.

sixtybi # 2011.01.30. 23:01

Kedves Szakértők,

gyors kérdésem lenne. Jelenleg az első gyerekkel GYED-en lévő egyéni vállalkozó vagyok. Elég jó táppénz/TGYÁS/GYED alapom van most, mert vállalkozásom beindítása előtt jó munkaviszonyom volt.
Most tudtam meg, hogy jön a kistesó. Érdemes lenne újra munkábaállnom, esetleg táppénzre mennem, vagy jobb ha marad a maximális GYED, amíg nem jön a TGYÁS ismét?
A táppénzt mi alapján állapítanák meg most? És ha szülésig táppénzen lennék, akkor mi lenne a TGYÁS és GYED alapja?
Láttam már hasonló kérdéseket, de azok közól senki nem volt vállalkozó.
Köszönöm!
Zsu

murzo # 2011.01.30. 15:00

Tiszteletem, jelenleg GYED-en vagyok és a munkáltatóm az alapbérem alapján számolta ki és folyósítja a járandóságot.Az alapbérem 131.000 forint, a teljes bruttó bérem-munkahelyi pótlékkal, délutános műszakpótlékkal együtt 182.000 forint. Kérdezem, hogy helyesen járt e el, vagy a teljes bérem -tehát a 182.00 forint alapján kellett volna kiszámítania?

bodnarpetra # 2011.01.30. 14:00

Tisztelt Szakértő!
2010.06.19-től jár nekem a gyes. Onnantól fogva mellette 8 órában dolgozok.
Ha jól értelmezem, akkor 2011.06.18 helyett csak 2011.03.31-ig fog járni a gyes.
A nagyszülőknél lakunk. A nyugdíjas nagyszülő (aki már nem dolgozik) igényelheti-e 2011. 04.01-től helyettem a gyest a lányom 3 éves koráig (2011.06.18)?
Válaszát előre is köszönöm!

lovag68 # 2011.01.30. 10:37

Tisztelt Szakértő!
Egyik ismerősöm decemberben táppénzre kényszerült, ami áthúzódótt januárra is.A kérdésem az lenne, hogy a januári táppénz alapját újra számolják-e az év váltása miatt és hogy a betegszabadságát ismét megkapja-e az év elején, ha folyamatos a táppénze.
Válaszát előre is köszönöm.

szelloke # 2011.01.30. 09:35

Arra szeretnék választ kérni, hogy harmadik gyermekünket várjuk, 2010-ben Gyes-en voltam: 2010 januártól a gyes mellett kivettem a szabadságaimat 2010 április 30-ig,ekkor a fizetésem havi bruttó 165 e Ft volt . A szabadságok leteltével közös megegyezéssel végkielégítéssel megszűnt a munkaviszonyom, ezután 2011.október elsejével (a gyes lejárta előtt egy nappal) új munkaviszonyom lett, havi bruttó 450e Ft-tal, s most nem tudom, hogy aphatok-e majd maximális Tgyst, gyedet? A végkielégítés összege beleszámít a táppénz alapba?
Köszönettel, Szelloke

manó1986 # 2011.01.29. 11:57

Segítséget szeretnék kérni!
2010 Október 26.-án a kis fiam betöltötte a két évet december 1-től vissza vettek a munkahelyemre.2011.január 28-ig szabadságon voltam.Felmondhat e a munkáltatóm ha megkezdem a munkát? És anyagilag mikor járnék jobban ha második babát szertnénk? Válszt előre is köszönöm!

Akka0908 # 2011.01.28. 09:49

Kedves Szakértő!
2008.08.18.-án kezdődött a munkaviszonyom,ami mindig 4–5–6 havi határozott idejű szerződésekből állt.
2010 október közepétől táppénzen voltam,mert babát várok.
A munkaszerződésem 2010 december 31.-én lejárt és nem is kaptam hosszabbítást­.2011 január elsejétől január 30.-áig passzív táppénzen vagyok(leszek)­.Január 31.-én beszeretnék jelentkezni a munkanélküli hivatalba.Így elméletileg 2011 június 24-én amikor szülni fogok folyamatos biztosításban leszek.
Az lenne a kérdésem:Jogosult leszek-e a GYÁS-ra,GYED-re.Gondolom a GYES-re igen.
Köszönöm türelmét és várom válaszát!
Akka

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/17447#…

dareno # 2011.01.28. 08:35

Tisztelt Szakértő!
Egy kérdésem lenne.
Jelenleg gyes-en vagyok , azonban január 24-én felmondtam a munkaadómnál ( 6 órás voltam a gyerekszülés előtt) , mert úgy volt hogy febr. 1 -től munkába állok. A felmondási időt 30-ot nem töltöm le, így a papírjaim 31-én átadásra kerülnek.A felhalmozott szabadságaim fizeti ki a cég ami 51 nap. Azonban csak leghamarabb 15-én vagy márc. 1-én kezdek. Ilyenkor mi van. "Csak" gyesre vagyok jogosult? táppénzre is elmehetek esetleg? Ugye jól érzem hogy baj van ha a munkaviszonyom megszűnik és majdani nyugdíjamnál kevesebb munkaviszonyom lesz ennyi nappal. Mit tehetek?

köszönöm a választ

csabluc # 2011.01.28. 08:04

Tisztelt Szakértő!

érdeklődni szeretnék, hogy jelenleg táppénzen tartózkodom 2011. augusztus közepéig mivel második gyermekünket várom. Előző gyermekünkkel 2011. szeptemberéig GYES-en tartózkodom.
Kérdésem az lenne, hogy így is vissza kell-e mondani március 31-ig a GYES folyósítását?
Azzal tisztában vagyok, hogy akkor mindenképp vissza kell mondani, ha a következő gyerkőc megszületik.
8 órás munkából jöttem táppénzre.

Köszönettel
csabluc

kbsa # 2011.01.27. 16:04

Tisztelt Szakértő!
13 hetes kismama vagyok, aug.1-re vagyok kiírva. Évek óta dolgozom, persze minimál bérrel... Szeretném tudni,hogy a GYED összegét mely időszak alapján állapítják meg? Ha a baba időben érkezik, akkor a GYÁS 2012 elején jár le és a GYED csak ezután következik... Van értelme megemeli a fizetésemet 2010. januárjától azért, hogy jobban járjak amíg GYED-en vagyok? Ha igen, mi az a bruttó összeg, amivel érdemes dolgoznom a szülésig?
Várom válaszát!
Köszönettel és tisztelettel:kbsa

dorca # 2011.01.27. 14:52

Tisztelt Szakértők!

A gondom a következő:febru­árban letelik a GYED-em,a munkahelyemen állandó státuszom volt,de sajnos a szerződésemben benne van,hogy változó munkahely(kórházban dolgozom,tehát dobálhatnak más osztályra)
Eddig senkivel nem tette meg a főnővér,de most hosszas huza-vona után kibökte végre,hogy nem tud visszavenni a régi osztályomra(felvett valakit a helyemre,de aztán ez a valaki már nem az én státuszomon van,mert szerzett neki másikat,csak hogy nekem"jó" legyen,pedig eredetileg úgy volt,hogy őt rakja majd el addig amíg egy harmadik kolleganőnk el nem megy nyugdíjba)Most az a helyzet,hogy állítólag marad a státuszom az eredeti osztályomon,de „kölcsönad“ egy másik osztálynak,amíg nyugdíjba nem megy a kollegina,de hogy ez mikor fog megtörténni azt sűrű homály fedi…Megteheti ezt velem?

Köszönöm a segítséget!
Dorka

lettys # 2011.01.27. 13:39

Tisztelt Szakértő!

Második baba születésével és ellátásokról érdeklőnék.
Kisfiam 2010.03.11-én született. 2010 januárjában 3 nap szabadságot vettem ki, utána betegszabin majd táppénzen voltam kisfiam megszületéséig.Jelenlegi munkahelyemen 2003.11.03. óta állok alkalmazotti jogviszonyban, 2010 01.01-től a brutto bérem 200.000 ft, előtte br 180.000 ft volt szeptembertől. TGYÁS-t a kisfiam megszületésekor igényeltem, jelenleg GYED-en vagyok, a maximális összeget kapom. Anyagi téren mikor jövök ki jobban, mire időzítsük a második babát? Úgy gondoltuk, hogy jövő ilyenkor már szeretnék állapotos lenni. Mi alapján számolódik a tgyás, gyed ha a 2. baba gyes alatt születik? Érdemes-e visszamennem dolgozni állapotosan mikor kisfiam betölti a 2. évét? Vagy jelezzem visszatérési szándékom vegyem ki a szabiim, és menjek táppénzre? Mit javasol, hogyan tervezzünk, hogy anyagilag is "jól" járjunk?
Köszönöm segítségét és válaszát!
Üdvözlettel:
Letty