GYED,GYES, táppénz


nandy # 2011.02.08. 16:34

titike: valóban csak a gyes fog járni.

edlina # 2011.02.08. 14:56

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulok Önhöz! Jelenleg GYED-ed vagyok másfél éves kisfiammal, és 2011. juniusra várjuk a másik babát. Azonban tavaly év végén értesültem arról, hogy közben eladták a céget, de én semmilyen tájékoztatást nem kaptam. A kollégáimat átvette az új cég, én meg mentem a levesbe. Levélben érdeklődtem a régi tulajdonosnál, hogy most kihez tartozom, de nem válaszoltak. A cégjegyzék alapján beazonosítható egy cég aki a joutódja az enyémnek, csak az meg nem létezik. Csak papíron, külföldi tulajdonossal, hamis székhelyen. A kérdéseim a következőek:
Milyen hatóságokhoz kell fordulni ilyen esetekben?
A MEP-nál folyamatos a jogviszonyom az eredeti céggell, náluk sem jeleztek változást. Ilyen hogyan kaphatok TGYÁ-t és GYED-et, hogyha elvileg folyamatos a munkaviszonyom, de nincs aki igazolja?
Köszönöm. Edlina

akkormilegyen # 2011.02.08. 14:17

Nagyon nem vagyok szakértő, csak a téma engem is érdekel mostanában. Én arra jutottam, hogy a Tgyás-t a szülést megelőző évi jövedelemből számolják.

pazs # 2011.02.08. 14:14

j003: hát ha aláírtad, hogy kéred a fizetés nélküli szabadságot május 31-ig, akkor te bizony fizetés nélküli szabadságon vagy és arra nem kaphatsz állásidőre járó bért, hiszen nincs munkavégzési kötelezettséged. De ne aggódj, nincs minden veszve, jelentsd be, hogy munkába állsz, jelenj meg a munkahelyeden és amíg írásban fel nem mentenek a munkavégzés alól, a munkahelyeden töltsd a munkaidőt munkavégzésre képes állapotban. Ha írásban felmentenek a munkavégzés alól és nem vagy fizetés nélküli szabadságon, akkor bárhol lehetsz és kapod az állásidőre járó béred.

j003 # 2011.02.08. 14:10

Tisztelt Szakértő!

2008. novemberben volt a lányom 2 éves. Szerettem volna visszamenni dolgozni gyes mellett. A közvetlen főnökömmel megbeszéltük, hogy kiveszem a szabimat és januárban kezdem újra a munkát, amit Ő nagyvonalakban el is mondott, hogy mit kell majd csinálnom. November 23-tól december 31-ig szabin is voltam. Január elején bementem a céghez, hogy megbeszéljük a munkába állással kapcsolatos dolgokat (mikortól kezdek, hány órát dolgozok). A cég elnöke azzal fogadott, hogy szerinte várjunk még a munkába állással májusig, mert a cégnél most nincs annyira munka és ami teendő van, azt a jelenlegi dolgozók el tudják végezni. Ez egy kicsit meglepett, mert novemberben nem erről volt szó. Aláírattak velem egy papírt, hogy május 31-ig kérem a fizetés nélküli szabadságot. Arra lennék kíváncsi, hogy ilyen esetben jár-e az állásidőre járó bér és hogy ezt hol kell eltöltenem, mert valahol azt olvastam, hogy ha valakinek állás időre bért fizetnek, azt a munkahelyen kell eltölteni.

Köszönettel!

Titike21 # 2011.02.08. 14:00

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: 2009.11.15-2010.11.15-ig volt munkaviszonyom, ezt követően passzív táppénzt vettem igénybe 30 napig, majd 2011.02.27-ig álláskeresési járadékban részesülök. A szülésem várható időpontja 2011.06.01. A közben lévő 3 hónapban az önkormányzati segélyt a rendelkezésre állási támogatást kaphatom? És ezt követően milyen ellátásra leszek jogosult?
Csak az alanyi jogon járó gyes-t fogom kapni?
Előre is köszönöm a válaszát!
Palástiné T.Ildikó

Kisvaki # 2011.02.08. 12:25

Tisztelt Szakértő!

Több éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaügyi központ számítása szerint az álláskeresővé válásomat megelőző 4 éven belül 1454 nap munkaviszonyban töltött idővel rendelkezem. Utolsó munkahelyemen, 2010. november 30-án járt le a határozott szerződésem, decemberben elmentem 1 hónap passzív táppénzre, majd 2011. 01. 06-tól regisztráltattam magam, mint munkanélküli/álláskereső. Az álláskeresési járadék megszűnésének napja 2011. 10. 02. Májusban fog megszületni első gyermekem, egyedülállóként. Az lenne a kérdésem, hogy milyen ellátásokra vagyok jogosult így? Illetve ha most a munkanélküli hivatal lett úgymond a munkáltatóm, akkor minden féle járandóság igényléséhez ők fognak nekem papírokat adni?
A papíron, amit ott kaptam az áll, hogy az álláskeresési járadék alapjának számításához figyelembe vehető jogviszonyok: 2010. 01. 01. – 2010. 11. 30. / 334 nap/ munkavállalói jogviszony / havi átlagos járulékalap 254. 157.- ft./hónap. Kérdésemre ott azt mondták, hogy minden féle elszámolás (tgyás, gyes, gyed stb..) alapja ezen összeg lesz majd a későbbiekben. Valóban ez számít majd alapnak? És ha igen milyen összegekre számíthatok majd kb?

Válaszát előre is köszönöm!

cs.gabi77 # 2011.02.08. 10:56

Tisztelt szakértő!

Egy összetettebb kérdéssel fordulnék Önhöz.2010.október.1-óta táppénzen vagyok,terhességem miatt.Tudom a táppénzt az előző tárgyév bruttó keresete szerint számolják el,és én 2009-ben 20000ft bruttóval kevesebbre voltam bejelentve,mint 2010-ben.A bérszámfejtőnk előbb adott felvilágosítást hogy mivel folyamatos táppénz, így a januári és a februári azért ugyanannyi mint a tavalyi.Kérdeztem tőle hogy ha keresőképessé nyilváníttatnám magam pár napig,elmennék szabira,és utána megint felvennének táppénzre akkor meg lehetne-e oldani hogy többet kapjak.Hozzáteszem erről a hónapról van már csak szó mert március 1re vagyok kiírva...Azt mondta az orvostól függ,de feltűnő lenne.Kinek?A cégem kifizetőhely,és nyilván a mai világban nem esnék el 10-20ezer forinttól sem.Valamint igényeltem az adókedvezményt,mivel 90 napon túli magzatra is lehet,a papíromat a kedvezményezett eltartottak pontban áthibajavítózva 0 ra kaptam vissza.Jeleztem,azt mondta igazam van,nem vette figyelembe a magzatot, de megkaptam,jogosult vagyok a 62500.-ra.Az a furcsa hogy ugyanannyi táppénzt kaptam mint eddig,akkor ez az összeg hol van?Mennyit kellett volna kapnom?A fizetési papírom még nem ért ide.A tgyás-t mi szerint fogják elszámolni?Ha táppénz után rögtön tgyás jön akkor is a 2009-es évet veszik figyelembe?Vagy már a tavalyi után kapom?Mit csináljak,itt valami nagyon nem tiszta nekem....

szaniko81 # 2011.02.08. 08:43

Tisztelt Szakértő!

2010 decemberétől igényeltem meg a gyes-t. Még mindig elbírálás alatt van a kérelmem. A kérdésem az lenne, ha már december elején beadtam a kérelmet, akkor a 2010-es szabályok szerint kell elbírálniuk vagy mivel az ügyintézési idő még mindig tart, már az új szabályt kell figyelembe venniük.
Válaszát előre is köszönöm.

nandy # 2011.02.07. 12:41

Szeretném felhívni minden kedves kérdező figyelmét, hogy konkrét ügyekben forduljon az OEP Pénzbeli Ellátási Osztály vezetőjéhez.

Mi itt csak általánosságban tudunk válaszolni, és az adott válaszokért felelősséget nem vállalunk!

nandy # 2011.02.07. 12:39

Annababa:
Ha gyes-en maradsz, akkor a TGYÁS és GYED alapja a szerződés szerinti béred lesz.
Ha elmész táppénzre, akkor a betegszabis bér alapján számolják a TGYÁS-t, GYED-et.
Ha a szabikat is kiveszed, azzal javíthatsz az ellátások összegén.

Azt ne kérd, hogy itt bárki is pontos számításokba bocsátkozzon!

nandy # 2011.02.07. 12:34

Dzsondzsi:

Ha maradsz gyes-en, akkor a TGYÁS alapja a szerződés szerinti béred lesz, de max. a minimálbér kétszerese. GYED alapja viszont max. a minimálbér lehet!

Ha elmész táppénzre, akkor annak alapja max. a minimálbér lesz, TGYÁS alapja a 70%-os betegszabis bér, GYED-é szintén.

Talán úgy járnál a legjobban, ha kivennéd az előző évekről bent maradt szabikat, és utána mennél táppénzre, így legalább a TGYÁS és GYED alapját javíthatod egy kicsit.

nandy # 2011.02.07. 12:27

Táppénzre nem leszel jogosult, de lehet, hogy TGYÁS-ra és GYED-re sem, ha nem tart ki a szülésig az álláskeresési ellátásod.

Lineth # 2011.02.07. 11:42

Tisztelt Szakértő!

4 éve dolgozom a jelenlegi cégemnél. Kb. 1 hónap múlva közös megegyezéssel meg fog szűnni a munkaviszonyom.
Kisbabát szeretnénk, folyamatosan próbálkozunk.
Mi történik abban az esetben, ha már munkanélkülin leszek, amikor teherbe esem?

Ebben az esetben ugye nem mehetek táppénzre?
Hogy fogják számolni a GYÁSt, GYES-t, GYEdet?

Nagyon köszönöm a segítségét!

Dzsondzsi80 # 2011.02.07. 09:33

Tisztelt Szakértő!

2002 óta határozatlan idejű munkaviszonyom van. 2005-ben megszületett gyermekem, aki tartósan beteg, fogyatékos. Közben szerződéssel dolgoztam 2 évet 2007-2009 részmunkaidőben, fizetés nélküli szabadságon vagyok a munkahelyemen. 2011 júl.-ra várom második gyermekem. Lényegében, most gyes-en vagyok beteg gyermekemmel.
Érdemes lenne-e visszamennem táppénzre, vagy inkább maradjak gyes-en, hogy járok jobban?

Köszönöm válaszát!

Annababa # 2011.02.06. 21:50

Tisztelt Szakértő!

A munkaviszonyom 2002 óta áll fenn(határozatlan). Jelenleg december óta GYES-en vagyok kislányommal (előtte tgyás, gyed), szeptember elejére vagyok kiírva, a Br bérem: 153e.

  1. Hogyan járnék jobban, ha maradok gyesen és augusztusban tgyás-t igényelek, vagy ha kiveszem most az összegyűlt szabikat és elmegyek táppénzre, vagy csak a szabikat vegyem ki(a 180 bérezett nap biztos nem lenne meg)?
  2. Hogyan alakul a gyed összege a fenti esetekben?
  3. Ha gyesből szülök, akkor a 153e a gyed/tgyás alapja?
  4. A biztositási időbe beleszámít a tgyás, gyed, gyes napjai is?

Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2011.02.06. 20:36

A táppénzedet az előző évi (2010) béred alapján fogják számolni, TGYÁS-t szintén.
GYEd-nél már más a helyzet, mert arra 2012-ben leszel jogosult, így a 2011. évi jövedelmed lesz az alap. Ha fél évig kibírod táppénz nélkül, akkor meglesz a 180 bérezett napod, így a GYED-et a 2011-es béredből számolják. Ha közben elmész táppénzre, de a betegszabadságos napokkal együtt még meglesz a 180 nap, akkor szintén. De ha már május közepén-végén táppénzre mész, akkor kb. nem lesz meg a 180 napod, tehát a TGYÁS alapjául vett (2010. évi) jövedelmed lesz az alap.

huszara # 2011.02.06. 20:31

Tisztelt Szakértők,

a következőkben szeretném a segítségüket kérni.

2005 május óta van folyamatos munkaviszonyom.
Jelenleg állapotos vagyok, 2011 októberére vagyok kiírva.
Az lenne a kérdésem, ha elszeretnék menni táppénzra, akkor a bruttó 244e Ft-os béremből,
mennyi lesz

  • a táppénz összege?
  • TGYÁS?
  • GYES?
  • GYED?

Táppénzen nem voltam.

Válaszát előre is köszönöm.

Üdv: huszangela

krokika # 2011.02.06. 20:13

sziasztok!
Kérdésem lenne:március 1-jén lesz 2 éves a kislányom, gyedet kapok, azt tudom, hogy márciusban még kapom, de mivel még márciusban van egy nap, tehát itt a teljes hónapot kapom meg, vagy részarányosan, tehát 1 napot?
A gyedemet az egészségpénztártól kapom, nem tudom, hogy ez számít-e, úgy értem, különbség van-e, ha a munkáltatótól kapnám.köszönöm a segítséget!

nandy # 2011.02.06. 19:09

Ördögfióka:

A TGYÁS és GYED jogosultsághoz aktív biztosítási jogviszony kell a szülés napján. Mivel a te munkaviszonyod még márciusban meg fog szűnni (határozott idő?), azzal a biztosításod is megszűnik.
Álláskeresési járadék igénylésével lehet szerezni biztosítást, ennek feltételeit nézd meg a www.afsz.hu oldalon.

Dödölle1 # 2011.02.06. 17:22

Kedves Fórumozók!
Kérlek segítsetek az alábbi kérdésemre válaszolván!
Gyermekemet 2010. szeptem­berében szültem. Előtte a főiskola elvégzése után nem dolgoztam, így én csak az alanyi jogon járó gyes-re vagyok jogosult, ami igen kevés.
A kérdésem az lenne, hogy ha a férjem igényelné a gyed-et, akkor is az én munkaviszonyomat vizsgálnák, vagy a férjemét? Tudtok erről valamit?
Köszi: Virini

Válasz:

A férjedét, viszont az apa legkorábban csak a szülést követő 169. naptól igényelheti a GYED ellátást ha a törvényi feltételeknek megfelel, azaz biztosított és az igénylést megelőző 2 éven belül van 365 nap biztosításban töltött ideje, továbbá ha ez időszak alatt fizetésnélküli szabadságon van, azaz semmilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát nem végezhet és természetesen ez idő alatt Te sem kaphatod a GYES-t!

Jó tudni, hogy GYED-et annyi napra kaphat ahány nap biztosítással rendelkezik az igénylést megelőző 2 éven belül, de legfeljebb a gyermek 2 éves koráig folyósítható.

Üdv. :)

Ördögfioka # 2011.02.06. 13:50

200.JUNIUSTOL LÉVÓ SZERZŐDÉSES MUNKAVISZONY/03.30 IG VAN/IDEJE ALATT VK TERHES,ELŐRELÁTHATOLAG AUGUSZTRUSRA VÁROM A BABÁT..TÁPPÉNZRE MOST VETTEK 4 NAPJA...MILYEN ELLÁTÁSBAN RÉSZESÜLHETEK??

Ördögfioka # 2011.02.06. 13:47

EGYÉNIVÁLLALKOZOI IGAZOLVÁNY VISSZAADÁSA UTÁN,DE VÁLLALKOZOI JÁRULÉK NEM VOLT FIZETVE IGÉNYELHETŐ E VALAMILYEN FORMÁBAN MUNKANÉLKÜLI ELLÁTÁS?

virini # 2011.02.05. 12:42

Kedves Fórumozók!
Kérlek segítsetek az alábbi kérdésemre válaszolván!
Gyermekemet 2010. szeptemberében szültem. Előtte a főiskola elvégzése után nem dolgoztam, így én csak az alanyi jogon járó gyes-re vagyok jogosult, ami igen kevés.
A kérdésem az lenne, hogy ha a férjem igényelné a gyed-et, akkor is az én munkaviszonyomat vizsgálnák, vagy a férjemét? Tudtok erről valamit?
Köszi: Virini

--M-- # 2011.02.04. 21:31

Tisztelt Olvasó!

Félve, és költőinek érezve, de felteszem néhány kérdésem, hátha rosszul látom a jelenlegi helyzetem. Nappali tagozatos főiskolai hallgató vagyok (2007. óta folyamatosan), 2009. januártól pedig egyéni vállalkozó is. Bár még nagyon az elején járok a kilenc hónapnak babaügyileg, de már most aktuálissá vált számomra a következő probléma: Mivel az e.v.-ként végzett tevékenységem mellékállásnak minősül, járulék fizetési kötelezettségem nem volt az előző évre. A kivét után (néhány napon belül) megfizetem az előírt SZJA-t, IPA-t, stb. A következő 180 napban még biztosan tanulói jogviszonyom lesz, így továbbra sem fogok főállásban keresőtevékenységet folytatni. Az én következtetésem, hogy ez alapján csak GYES-re, egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra számíthatok, egyébre nem. Van valami megoldás arra, hogy az elkövetkező majdnem 9 hónap alatt - és a tanulmányok folytatása/befejezése mellett - mégis jogosultságot szerezzek a GYED-re és a TGYÁS-ra?
Előre is köszönöm, Üdv