GYED,GYES, táppénz


Sziszi33 # 2011.03.03. 11:58

Tisztelt szakértő!
2005 júliusában mentem Tgyásra
2006 novemberétől Gyes mellett munkavégzésbe kezdtem, 2007 áprilisától megint Tgyásra kerültem,Gyedem a maximális volt és 2010 áprilisáig Gyest kaptam,2010 szeptemberéig fizettem magam után a TB-t majd munkanélkülire kerültem ,amit 2011 júniusáig kapok,közben újra babát várunk aki elvileg 2011 júliusában érkezik! Kérdésem az lenne,hogy nekem most akkor mi fog járni,gyed vagy csak gyes? És ha esetleg most elmennék TP-re nem járnék-e jobban?

Válaszát előre is köszönöm!

szoszy # 2011.03.03. 00:24

Tisztelt Szakértők!

Szeretném a segítségüket kérni,2006 augusztus óta folyamatos munkaviszonyom van egy multinacionális cégnél.2010.június 16-tól kerültem táppénzre (bruttó 218.000 Ft/hó bérezés),ezt megelőzően kétszer voltam (2010.februárben 3 napot,2010.májusában 4 napot táppénzen),de tudomásom szerint 15 nap betegszabadság jár.2011 február 11-re voltam kiírva és 2011 január 13-ig voltam táppénzen,onnantól 2011 január 14-től pedig már tgyáson.A baba korábban január 22-én megérkezett.Jelenleg február hónapra 80.000 Ft-ot utaltak tgyás címen.Megkeresésükre a munkáltatóm közölte,hogy pár nap hiányában nincs meg a 180 napom a magasabb összegű tgyás megállapításához,és így csak a jelenlegi minimálbér kétszeresének 70%-át fogom kapni.De emellett bentmaradt 10 nap szabadságom a tavalyi évben.Emellett megjegyezték,hogy miért szültem meg korábban és miért nem kerestem őket többször ezzel kapcsolatosan,mert már semmit nem lehet tenni.A kérdésem az lenne,hogy ez valóban így van-e?Vagy esetleg van-e számomra valami kiskapu?És jogos-e,hogy ilyenkor a beosztottnak kell érdeklődni és nem pedig a személyügyes kollégának tájékoztatni?Előre is köszönöm!
T.R.Anikó

nandy # 2011.03.02. 21:06

Mami: nagy valószínűséggel a TGYÁS és a GYED alapja is a szerződés szerinti béred lesz (ha a szülésig GYED-en maradsz), így ebben nem lesz változás.
De mivel nem lesz 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS összege is max. a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet, akárcsak a mostani GYED-edé. Tehát nincs jelentősége annak, hogy GYED helyett TGYÁS-t igényelj.

nandy # 2011.03.02. 21:04

kukori: ha egyébként van biztosítási jogviszonyod (munkaviszony, vállalkozói jogviszony stb.), akkor járni fog a TGYÁS és a GYED.

nandy # 2011.03.02. 21:03

Nem kell már gyes a védettséghez, a gyermek 3 éves koráig + 30 napig védelem alatt állsz. FEltéve, hogy korábban te mentél fiz.nélkülire a gyermekkel.

Pankanett # 2011.03.02. 20:13

Kedves Szakértők, Fórumozók!
A segítségeteket szeretném kérni az GYES melletti munkavállalással kapcsolatban. Március 31-ig lehet GYES mellett dolgozni teljes munkaidőben, utána dönteni kell, hogyan tovább. Mivel vezetői beosztásban vagyok, így a részmunkaidő kizárt részemről, viszont ha lemondok a GYES-ről, már nem élvezek védettséget. Azaz, ha a munkáltatóm úgy gondolja, megszüntetheti a munkaviszonyomat. Ha ez megtörténik, lehet újra igényelni a GYES-t, vagy ez a lemondással automatikusan elúszott? Mit tanácsoltok ezzel kapcsolatban? Köszönöm szépen a segítséget!

kukori! # 2011.03.02. 14:01

Tisztelt Szakértő!Folyamatos munkavoszonnyal rendelkezem.2011.02.22-én lejárt a GYED-em,a MÁK-hoz benyujtottam a kérelmet a GYES-hez és itt merül fel a kérdésem.Most derült ki,hogy úton van a második gyermekünk,amit terveztünk.Ezekután a GYES-t fogom kapni,de ha (előreláthatólag novemberben) megszületik a kistestvér,milyen juttatásokat kapok/kaphatok,ill.azokat miből számítják ki.Válaszukat előre is tisztelettel köszönöm!

Mami09 # 2011.03.02. 12:07

Tisztelt Sazkértő!

2000-től határozatlan idejű szerződéssel dolgoztam 2009 január közepéig. Bruttó bérem 210.000Ft volt.
2009.01 közepétől táppénzen voltam egészen 2009.06.12-ig, kislányunk születéséig.
2009.06.12-2009.11.26-ig TGYS kaptam, majd 11.27-től GYED-en vagyok.
A kistesó születésének várható időpontja 2011.04.06.

Kérdésem az lenne, hogy ha megszületik a kistesó, akkor jobban járok-e, ha rögtön lemondom a gyed-et és megigénylem a tgys-t, vagy inkább vegyem igénybe a gyed-et az első gyermekem két éves koráig és csak onnan igényeljem a második szülöttre a tgys-t? Hogyan járok jobban anyagilag?

Segítségét előre is köszönöm! Üdv.

Dödölle1 # 2011.03.02. 10:41

Glória13

Az álláskeresési járadékban részesülő személy a Tbj. 5. §. értelmében biztosított.

Aki viszont álláskeresési járadékban részesül GYED-et nem kaphat, csak ha ezen ellátást a GYED ideje alatt szünetelteti. Ha viszont szünetelteti az idő alatt nem biztosított.

Ismét javasolom, hogy szíveskedjen a problémáját személyesen megbeszélni a REP PEEO osztályvezetőjével, vagy az Ön által hivatkozott ügyintézővel.„éppen emiatt hívott fel egy ügyintéző a REP-től, ismét bíztatva, hogy kérelmezzek még

Valószínűleg a kolléga indokolni is tudja, hogy mit, mikor és miért kérelmezzen.....

Glória13 # 2011.03.02. 08:51

Kedves Dödölle1!

Még egyszer hálásan megköszönöm a figyelmét és a részletes válaszát.

Álláspontom szerint nem. GYED-re főszabály szerint az a biztosított szülő jogosult, aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosítva volt. Kiemelném, hogy a 365 napnak a szülést megelőző 2 éven belül kell meglenni!!!
ezt a hiányt utólag, álláskeresési járadékkal nem tudja pótolni!

Igazából ezt nagyon jól tudom, már akkor tudtam, amikor nem engedtem meg a szülésindítást április 29-én...
Akkor még bíztam abban, hogy menni fog a természetes szülés csodája...
A lényeg inkább az a kérdésemben, hogy ha az álláskeresési járadék ideje alatt lett volna beadva a méltányossági kérelem, (figyelembe véve, hogy annak a biztosítottnak jár, akinek nincs meg a szabályban előírt biztosított napja a GYED elbírálásához,) akkor sikerülhetett volna. A méltányosság. Mert a szülést megelőző két éven belül 306 nap az akkor sem semmi, (éppen emiatt hívott fel egy ügyintéző a REP-től, ismét bíztatva, hogy kérelmezzek még) most így annyit fogok kapni, mint valaki, aki sosem dolgozott, mert nem akart. Tulajdonképpen fájlalom a hiábavaló igyekezetemet. Nagyon igyekeztem.

Mindent köszönök.
Minden jót kívánok.
Üdvözlettel: Glória13

Dödölle1 # 2011.03.02. 07:26

Glória13

1. Az észrevétel jogos, természetesen a THGY lejártát követő naptól kaphat csak GYES-t.

Jó, ha tudja, hogy a GYES-t legfeljebb csak 2 hónapra visszamenőleg lehet érvényesíteni. Ezért javasoltam hivatkozni a késedelmes GYED döntésre, mint objektív okra. Lásd 1998. évi LXXXIV. tv. 37. §.

2. „Másik szempont, hogy ha csak baleseti egészségügyi ellátásra jogosít a GYES, akkor nagy bajban vagyok, mert két térd, egy váll és egy csukló röntgen, esetleg műtét van kilátásban, emellett sürgős fogászati ellátásra lenne szükségem, de a fogak megmentésével, nem sürgősségi likvidálásával… :)

A GYES egészségügyi szolgáltatásra jogosít, nem pedig csak baleseti eü-i szolgáltatásra!

3.„Esetemben, ha sikerülne semmissé tétetni a méltányossági határozatot, lehetne-e ezzel valamit kezdeni?

Nem látok olyan okot, ami miatt "semmissé lehetne tenni a méltányossági határozatot"...

(Ebtv. 77.§. 2) A méltányossági jogkörben hozott határozat ellen nincs helye fellebbezésnek. A méltányossági jogkörben hozott határozat bírósági felülvizsgálatát kizárólag semmisségére hivatkozva lehet kérni.

4.Láttam itt a fórumon, és már máshol is olvastam, hogy vannak ilyen jogi hézagok, és lehetőségek, mint pl. álláskeresési járadékot igényelni, ami biztosított státuszt ad, és úgy igényelni a GYED-et.
Esetemben, ha sikerülne semmissé tétetni a méltányossági határozatot, lehetne-e ezzel valamit kezdeni?

Álláspontom szerint nem. GYED-re főszabály szerint az a biztosított szülő jogosult, aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosítva volt. Kiemelném, hogy a 365 napnak a szülést megelőző 2 éven belül kell meglenni!!!
ezt a hiányt utólag, álláskeresési járadékkal nem tudja pótolni!

Kivétel az apa. Az apa is igényelhet GYED-et, ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezik. Nála nem a szülés, hanem az igénylés napja számít, azaz az igénylést megelőző 2 éven belül kell, hogy legalább 365 napon át biztosított legyen.

5. Kérdéseit javasolom szakemberrel, ha lehet a REP PEEO Osztályvezetőjével átbeszélni.

safner # 2011.03.02. 07:04

Szia! 2011.03.29-én várom harmadik gyermekemet,je­lenleg is dolgozom, és igényeltem a gyest munka mellett.Igényelheti-e a nagyszülő a gyest 04.01-től ha én már terhességi gyermekágyi segélyben részesülök?Mikor mondjam le a gyest a Mák.-nál?Át lehet-e iratni a gyest a férjem nevére 03.31-ig?Előre is köszönöm a válaszod!

Glória13 # 2011.03.01. 21:16

Köszönöm, Kedves Dödölle1!

Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások
50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv – az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között – méltányosságból terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

Láttam itt a fórumon, és már máshol is olvastam, hogy vannak ilyen jogi hézagok, és lehetőségek, mint pl. álláskeresési járadékot igényelni, ami biztosított státuszt ad, és úgy igényelni a GYED-et.
Esetemben, ha sikerülne semmissé tétetni a méltányossági határozatot, lehetne-e ezzel valamit kezdeni? A gyerek 2,5 hónap múlva már egy éves lesz, de még mindig kaphatnék két éves koráig havi 40.000,- Forinttal többet, mint amennyi a GYES összege.
Ez is nagyon sokat számítana nekünk, a szociális helyzetünket tekintve.
Másik szempont, hogy ha csak baleseti egészségügyi ellátásra jogosít a GYES, akkor nagy bajban vagyok, mert két térd, egy váll és egy csukló röntgen, esetleg műtét van kilátásban, emellett sürgős fogászati ellátásra lenne szükségem, de a fogak megmentésével, nem sürgősségi likvidálásával... :)

Főszabály szerint jogosult alanyi (állampolgári) jogon a szülés napjától GYES-re, amennyiben ilyen ellátást igényel. Az igénylésnél hivatkozzon arra, hogy a GYED kérelmét jogerősen csak most utasították el, ezért azt visszamenőleg a szülés napjától kéri!!!

GYES igényt a Magyar Államkincstárnál terjesztheti elő.

Első levelemben írtam, hogy 2010. szeptember 30-ig még TGYÁS-on voltam, tehát tíz nappal a határozott idejű munkaszerződésem lejárta után szűnt meg.
Akkor nem október 1-től kell a GYES-t igényelnem?
Hogyan kérhetem a szülés napjáig visszamenőleg, ha részesültem egy másik ellátásban?
Éppen ez zavarta össze az ügyintézőt is első körben, mert úgy gondolta, hogy aki TGYÁS-ra jogosult volt, annak még jár a GYED is, és a régi törvény vonatkozik rá.

Üdvözlettel: Glória

mangalicza # 2011.03.01. 20:16

Tisztelt Szakértő!

Nagyon fontos problémával fordulok Önhöz, mivel jelen helyzetben ötletünk sincs, hogy kihez, lehet fordulni.

A történet ott kezdődik, hogy a feleségem több éves munkaviszonnyal rendelkezett a cégénél, amikor várandós lett, és veszélyeztetett terhesként, táppénzre ment, majd 2007.08.15-én életet adott, kisfiúnknak, akivel szülés után GYED-re ment...
Amikor 2 éves lett a kisfiúnk, akkor felajánlottak a feleségemnek, egy új állást, egy egészen más cégnél, mint addig, és 2009.08.16-ai dátummal kilépett a munkahelyéről, és másnap (2009.08.17) belépett a másik céghez, főállásban, mint cégvezető, de emellett GYES-en maradt, mivel gyermekünk asztmás, ezért tartósan betegnek minősül.
Eddig rendben is volna, de ismét gyermeket vártunk, és 2010 júniusában, ismételten veszélyeztetett terhesként táppénzre ment, majd 2011.01.15-én megszületett második kisfiúnk.

Feleségem cége 2011.01.20-től felszámolás alatt áll...

Jelenleg TGYÁS-t kap, de elindítottuk a TGYÁS lejáratakor igényelhető GYED kérelmet, amit a KMREP azonnal vissza is dobott, azzal a címszóval, hogy nem jogosult a GYED-re.
Kikerekedett szemekkel hívtuk az illetékes hivatalt telefonon, hogy mi az oka annak, hogy nem jogosult a GYED-re. Erre azt a választ kaptuk, hogy 2011 januárban, bejött egy új jogszabály, ami szerint a GYES mellett végzett munka, nem minősül munkavégzésnek, és feleségem, a jogszabályok szerint, nem biztosított, tehát nem kaphat GYED-et sem, hanem csak az alanyi jogon járó GYES-re jogosult.

A kérdéseim a következők lennének:

1, Miért nem lehet erről sehol olvasni?
2, A GYES mellett ledolgozott munkaidő egész tartamára fizetett a cég, mindenféle járulékot, adót, tb-t... akkor mi az, hogy nincs 365 biztosított napja, ami alapján meghatározzák a GYED-et?
3, Kihez, hova lehet ezzel fordulni, akinél nem csukott szemek, és zárt fülekre találunk?
4, Lehet-e valami féle ellátást igényelni a GYES mellé, ugyanis a GYES összege nevetséges, viszont nekünk havi 120.000ft-os hitelt kell törleszteni, ami a GYED, és az én keresetemből még kivitelezhető, de a GYES összegével, totál bukta!

Sportvav # 2011.03.01. 17:18

Nem nappali tagozaton, hanem levelezőn végzem az iskolát. A biztosítási jogviszony azt jelenti, hogy van bejelentett munkahelyem és a megfelelő járulékokat, adókat megfizettem, ezáltal keletkezik a biztosítási jogviszony? Ami 2 éven belül 365 nap kell, hogy legyen összesen. Ezzel kapcsolatban azt szeretném kérdezni, hogy van minimuma a biztosítási jogviszony időtartamának vagy csak összesen kell, hogy legyen 2 éven belül 365 bármilyen felosztásban és bárhányszori megszakítással is akár?
A másik pedig amit szeretnék tudni, hogy ha a nettó bérem meghaladja a 78.000 Ft-ot a 4 órás munkaidejű munkaviszonyomban, akkor nem is számít 2 év 1 évnek a nyugdíj beszámításánál majd meg úgy egyébként sem? Ezt jelenti a teljes szolgálati idő? Mert ha igen, akkor engem nagyon félretájékoztattak...
Válaszát ismét megköszönve.
Tisztelettel,
Sportvav

Előzmények:

Válasz: 2011.02.24. 08:35
Sportvav:Gondolom, nem nappali tagozaton folytatod az iskolai tanulmányokat. Így nincs jelentősége, hogy 4 vagy 8 órában dolgozol. Ha van 2 éven belül 365 nap biztosítási jogviszonyod, és az a szüléskor is fennáll majd, jogosult leszel a TGYÁS-ra, GYED-re. Megjegyzem, hogy ha részmunkaidőben legalább a minimálbérnek megfelelő (nem arányosan!!) összeget keresel, akkor az teljes szolgálati időnek számít. Pl. 4 órában 78.000,–Ft-ot.

Kérdés: 2011.02.23. 11:37 Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy most 4 órás munkaidőben dolgozom, mellette felsőfokú tanulmányokat folytatok és amennyiben gyermeket szeretnénk a párommal, jogosult vagyok-e a gyesre? Nem szükséges feltétel-e az, hogy minimum 6 órás munkaidőben dolgozzon a munkavállaló vagy esetlegesen csak 8 órás munkaidőből lehet elmenni szülni úgy, hogy a lehetséges segélyekre jogosult legyen az ember?Azt biztosan tudom, hogy a 4 órás munkavégzés a nyugdíj szempontjából félidőnek számít, ezért gondolkodtam el azon, hogy esetleg 4 órás munkavégzésből gyesre és egyéb bármilyen segélyre sem lennék jogosult. A munkaviszonyom 2007 májusa óta áll fenn folyamatosan, 2009. októbertől vagyok 4 órás munkaidőben, előtte 8 órásban voltam. Most viszont az a helyzet, hogy nem biztos, hogy van lehetőség a cégnél újra 6 vagy 8 órás munkaidőben dolgoznom a szülés előtt.
Köszönöm előre is a választ!Tisztelettel, Sportvav

Dödölle1 # 2011.03.01. 10:17

Glória13

A JOGI SEGÍTSÉGNYÚJTÁSRÓL, ingyenes ügyvédi szolgáltatásról itt lehet olvasni:

http://www.kih.gov.hu/…/nepugyvedje

Dödölle1 # 2011.03.01. 10:15

Glória13

A méltányosságira még ha szigorú akarok lenni, akkor is rászolgáltam, őszintén ez az érzésem.

Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások
50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv - az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között - méltányosságból terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat és táppénzt akkor állapíthat meg a biztosított részére, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

A fentiekből az következik, hogy nem biztosított részére méltányosságból GYED-et megállapítani nem lehet.

Dödölle1 # 2011.03.01. 09:18

Glória13

A második kérelmemre hozott határozatra egyébként nagyon sokat kellett várnom, 29 nappal lépték túl az ügyintézési határidőt.
Miért ilyen egyoldalú a szabály betartási kötelezettség???

1. A közigazgatás hatalmi helyzetéből adódóan igen gyakran nem tartja be a határidőket. A jogalkotó a jogbiztonság, a tisztességes ügyintézés és a határidőban történő döntéshez való jogook, mint alapjogok érvényesülése érdekében a Ket-et az alábbi szakaszokkal egészítette ki:

2004. évi CXL. törvény
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól

33/A. § (1) Ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési határidőt az ügyfélnek és az eljárás egyéb résztvevőjének fel nem róható okból túllépi, köteles az ügyfél által az eljárás lefolytatásáért megfizetett illetéknek vagy díjnak megfelelő összeget, ha pedig az ügyintézés időtartama meghaladja az irányadó ügyintézési határidő kétszeresét, az ügyfél által az eljárás lefolytatásáért megfizetett illetéknek vagy díjnak megfelelő összeg kétszeresét az ügyfél részére visszafizetni.

(2) A hatóság (1) bekezdés szerinti fizetési kötelezettségét nem érinti, ha az ügyfél az illeték vagy díj megfizetése alól részben vagy egészen mentesült; ilyen esetben a hatóság az összeget az ügyfél által meg nem fizetett rész arányában a központi költségvetésnek - az államháztartásért felelős miniszter által közzétett számlaszámra - fizeti meg. Ha az eljárás lefolytatásáért az eljárás megindítására irányuló kérelmet benyújtó ügyfél jogszabály alapján nem köteles illeték vagy díj fizetésére, úgy a hatóság az illetékekről szóló törvény szerinti általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, illetve ennek kétszeresét fizeti meg a központi költségvetésnek.

(3) Az (1), illetve a (2) bekezdés szerinti összeget a hatóság saját költségvetése terhére a fizetési kötelezettséget megállapító döntés jogerőssé válásától számított nyolc napon belül fizeti vissza az ügyfél számára, illetve fizeti meg a központi költségvetésnek.
(4) Ha a fellebbezés elbírálására jogosult hatóság vagy a felügyeleti szerv megállapítja, hogy a hatóság indokolatlanul hosszabbította meg az ügyintézési határidőt, vagy az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesülése ellenére fizetési kötelezettségét nem teljesítette, a hatóságot az (1), illetve a (2) bekezdésben meghatározott összeg visszafizetésére, illetve megfizetésére kötelezi, és erről a kérelmező ügyfelet értesíti.

A "REP" eljárására a (2) bekezdés vonatkozik. Ugyanakkor a határidő számításánál célszerű különösen a 33. §, a 38. § (2), a 65. §, és a 102. § (4)-(7) előírásait is figyelembe venni.

Nagyon szeretném tudni, hogy mikor veszítettem el a biztosított státuszomat, és hogy miért nem tájékoztatott erről senki. Hogyan kérdezhetnék rá valamire, amiről azt sem tudom, hogy létezik?
Mikor szűnt meg a biztosítási jogviszonyom az ügyintézésre várakozás közben?

A Tbj. 7. § értelmében: A biztosítás - amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik - az ennek alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

Ez magyarul azt jelenti, hogy a biztosítás addig áll fenn, ameddig az annak alapját képező munkaviszony fennáll. Ha tehát a munkaviszonya "2010 szeptember 20-án járt le" a 2010.09.20-án, ipso iure, a törvény erejénél fogva a biztosítása is megszünt.

Általános jogelv, hogy a törvény nem tudása nem mentesít a jogkövetkezmények alól, ugyanakkor a foglalkoztató tájékoztatta Ön a biztosítási jogviszony megszűnéséről, amikor a "rózsaszín, harmónika szerű" TB igazolványába azt bevezette és az Ön részére átadta.

Tbj=1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

...hogy nem vagyok jogosult, ebből eredően én már elutasító határozatot kaptam. Tehát a jóváhagyó levélből én nem kaptam.

Az ügyfélnek joga van az ügyében keletkezett iratokba betekinteni és arról másolatot készíteni.

Az eljárás irataiba való betekintés
68. § (1) Az ügyfél az eljárás bármely szakaszában betekinthet az eljárás során keletkezett iratba. Ez a jog akkor is megilleti az ügyfelet, ha korábban nem vett részt az eljárásban.

Tekintettel arra, hogy a döntés még nem jogerős ezen jogával élhet.

Nos, beadtam a méltányossági kérelmet is, amit pedig azzal utasítottak el, hogy nem biztosított státuszban adtam be a kérelmet.

A "REP" jogszerűen utasította el a méltányossági kérelmét, ugyanis Ön a "GYED igénylését október 1-től adta be", ekkor pedig már nem állt fenn a munkaviszonya, így a biztosítása sem, így a hatályos jogszabály alapján méltányosság nem gyakorolható, sőt az elutasító döntés ellen jogorvoslatnak sincs helye.

A méltányossági kérelmem elutasító határozatában el van írva a TAJ számom, azaz valaki másé van oda írva.

A kibocsátó szervtől kérheti a döntés kijavítását:

A döntés kijavítása és kiegészítése
Ket. 81/A. § (1) Ha a döntésben név-, szám- vagy más elírás, illetve számítási hiba van, a hatóság a hibát - szükség esetén az ügyfél meghallgatása után - kérelemre vagy hivatalból kijavítja, ha az nem hat ki az ügy érdemére, az eljárási költség mértékére vagy a költségviselési kötelezettségre.

(2) A kijavítást a hatóság

  1. a döntés eredeti példányára és - ha rendelkezésre állnak - kiadmányaira történő feljegyzéssel,
  2. a hibás döntés bevonása mellett a döntés kicserélésével vagy
  3. kijavító döntés meghozatalával

teljesíti.
(3) A kijavítás ellen jogorvoslatnak nincs helye.
(4) A kijavítást közölni kell azzal, akivel a kijavítandó döntést közölték.

Létezik-e valamilyen jogorvoslat a számunkra? Már öt hónapja nem kapok jövedelmet sehonnan, a családi pótlékon kívül.

Főszabály szerint jogosult alanyi (állampolgári) jogon a szülés napjától GYES-re, amennyiben ilyen ellátást igényel. Az igénylésnél hivatkozzon arra, hogy a GYED kérelmét jogerősen csak most utasították el, ezért azt visszamenőleg a szülés napjától kéri!!!

GYES igényt a Magyar Államkincstárnál terjesztheti elő.

Mivel a biztosítottságom a vitatott részlet, amit a TAJ szám alapján ellenőriznek, lehetséges-e, hogy figyelmetlenségre hivatkozva semmissé vetessem a határozatot?

A leírtak alapján -álláspontom szerint- a döntés jogszerű, azaz azt a bíróság nem fogja megsemmisíteni, azonban az érdemi válaszhoz látni kellene a teljes iratanyagot, illetve természetesen a véleménytől függetlenül fordulhat bírósághoz.

és nincs egyetlen ügyvéd ismerősöm sem, azt sem tudom, hol keressek egyet, aki ki is áll értünk, és nem kér lehetetlen fizetséget. Nincs miből fizetnem.

A neten is utána nézhet, de a bíróságokon is tájékoztatják, hogy rászorultság esetén hogyan vehet igénybe ingyenes jogi segítséget.

Remélem, hogy rajtam kívül más is tud érdemi választ adni.

Üdv. :)

Glória13 # 2011.03.01. 08:36

Éppen a lényeg kimaradt: október 11-én telefonáltam ismét, és mondták, hogy másnap menjek be.
Október 12-én bementem, de ez a 12 elvesztegetett biztosított nap az én káromra ment, ami sokat számítana.
Plusz az ügyintézési idő túllépése, 29 nap, az már 41 elvesztegetett nap, önhibámon kívül.
Ezekkel az adatokkal tudok valamit kezdeni a javunkra?
Plusz az elírt TAJ szám?

Azt hiszem, most már mindent ideírtam. Bocsánat a sok írásért, és hálás szívvel megköszönöm a segítséget.

Glória13 # 2011.03.01. 08:31

Elnézést, megint én vagyok.:) Még fontosnak tartanám elmondani, hogy a munkáltatóm, személy szerint a TB ügyintéző nő azt mondta nekem telefonon, hogy nem kell bemennem szeptember 20 előtt, mert nem lesz még semmi aláírni valóm, majd ő fog küldeni nekem egy levelet, abban a GYED igénylő lapot, amit kitöltve vigyek majd vissza.
Erre a levélre vártam október 11-ig, kétszer kellett telefonálnom, mire egyszer azt mondták, hogy menjek be.
És ekkor lett nekem először mondva, hogy mégsem vagyok jogosult a GYED-re.
Ez után mentem beadni az igénylést, de nem egészen igaz, hogy a munkáltatót megkerülve, mert kitöltettem vele az igénylő lapot, amit nem szívesen tett, de nem mondhatott nemet, jogom volt legalább megpróbálni.
Viszont azt mondogatta, hogy adjam be inkább a GYES-t, úgysincs esélyem.
De én többszörös veszélyeztetett terhesen, 41 évesen az első babámat vállaltam, és mégis a kilencedik hónapban még dolgoztam, hogy minél több biztosított napom legyen.
A méltányosságira még ha szigorú akarok lenni, akkor is rászolgáltam, őszintén ez az érzésem.
Kell, hogy legyen valami megoldás.
Köszönöm a segítséget, üdvözlettel: Glória13

Glória13 # 2011.02.28. 21:10

Tisztelt Szakértő!

Problémám összetett, igyekszem értelmezhetően összeszedni a lényeget, elnézést kérek, ha hosszúra fog sikerülni.
2010 május 13-án gyermeket szültem, az ominózus "május 1 után", amikor is megváltozott a GYED törvény.
TGYÁS időszakom viszont még április 16-án indult, ami lehetségessé tette a GYED jogosultságomat, így első körben az OEP kiértesítette a munkáltatómat a jóváhagyásról, és a fizetendő összegről.
(Itt jegyzem meg, hogy határozott idejű, egy éves munkaviszonyom 2010 szeptember 20-án járt le, és utána még szeptember 30-ig kaptam a TGYÁST. GYED igénylésemet október 1-től adtam be.)
TB ügyintézőnk egyszer azt mondta, hogy jogosult leszek a GYED-re, aztán pedig azt, hogy mégsem.
Ekkor beadtam külön úton az igénylésemet, amit első körben pozitívan bíráltak el, mivel a szülés körüli adminisztrációs folyamat még áprilisban a TGYÁS kezdetével elindult.
TB ügyintézőnk nem tudott belenyugodni, hogy az ő szavával ellentétes értelmű határozatot hoztak, hogy őt megkerülve önállóan beadtam a GYED igénylést, ráadásul még ki is oktatták benne, hogy az ő feladata lett volna beadni az igénylésemet, még az összeget is megadták neki, hogy mennyit fizessen. Ezt ő megtagadta, sőt, addig bújta a paragrafusokat, amíg meg nem győzte az OEP ügyintézőjét arról, hogy nem vagyok jogosult, ebből eredően én már elutasító határozatot kaptam. Tehát a jóváhagyó levélből én nem kaptam.
Ám olyan papírt sem kaptam a munkáltatótól, hogy nem vagyok jogosult a GYED-re.
Fellebbezés lehetőségével éltem, de másodfokon is elutasító határozatot hoztak. A kritikus pont az volt, hogy CSAK 306 biztosított napom van a szülést megelőző két éven belül. Viszont kérdéses volt, hogy a régi, vagy az új törvényt vonatkoztatják-e rám, mivel a TGYÁS még áprilisban megkezdődött.
A második kérelmemre hozott határozatra egyébként nagyon sokat kellett várnom, 29 nappal lépték túl az ügyintézési határidőt.
Miért ilyen egyoldalú a szabály betartási kötelezettség???
A másodfokú határozat kiküldése előtt egy hölgy felhívott az OEP-től, és azt mondta, hogy próbáljam meg a méltányossági GYED kérelmet beadni, mert több, mint 80% (egészen pontosan 83,83%) megvan a biztosított napokból.
Nos, beadtam a méltányossági kérelmet is, amit pedig azzal utasítottak el, hogy nem biztosított státuszban adtam be a kérelmet.
Nagyon szeretném tudni, hogy mikor veszítettem el a biztosított státuszomat, és hogy miért nem tájékoztatott erről senki. Hogyan kérdezhetnék rá valamire, amiről azt sem tudom, hogy létezik?
Mikor szűnt meg a biztosítási jogviszonyom az ügyintézésre várakozás közben? Mikor kellett volna a méltányossági GYED kérelmet beadnom?
Már eső után köpönyeg, hogy TGYÁS után munkanélkülire menni, vagy ilyen kiskapu, de nagyon boldog lennék, ha lenne még valami esélyem/esélyünk.
Létezik-e valamilyen jogorvoslat a számunkra? Már öt hónapja nem kapok jövedelmet sehonnan, a családi pótlékon kívül. A férjem alkalmi munkákból tart el minket, és albérletben élünk. Rémálom.
A méltányossági kérelmem elutasító határozatában el van írva a TAJ számom, azaz valaki másé van oda írva.
Mivel a biztosítottságom a vitatott részlet, amit a TAJ szám alapján ellenőriznek, lehetséges-e, hogy figyelmetlenségre hivatkozva semmissé vetessem a határozatot? Nem hagy más alternatívát, csak ezt írta a levélben, hogy bíróságon semmissé lehet tetetni, fellebbezés nincs. Március 19-én lejár az erre rendelkezésre álló idő, és nincs egyetlen ügyvéd ismerősöm sem, azt sem tudom, hol keressek egyet, aki ki is áll értünk, és nem kér lehetetlen fizetséget. Nincs miből fizetnem.
Kérem, segítsen tisztábban látnom azt, hogy mit tehetek magunkért.
Álmatlanul kimerülten folyamatosan ezen rágódom, és minél többet olvasgatok az interneten, annál kétségbeejtőbbnek látom a helyzetet.
Egyetlen örömöm az én drága mosolygó ártatlan kicsi Lányom. Érte akarok küzdeni.
Válaszát szeretettel megköszönöm: Glória13

Domi82 # 2011.02.28. 09:55

Tisztelt Cím!

2007-2010. aug.31.-ig volt bejelentett munkaviszonyom. Az utolsó hónapban teherbe estem. Ezután 1 hónapot passzív táppénzre mentem. Október 4-től júniusig vagyok munkanélkülin (200 nap), de május 7-re vagyok kiírva.
Jogosult lehetek tgyásra illetve gyedre? A munkanélküli és az OEP is azt mondta, hogy most van egy kiskapu attól függ hogy értelmezik.
Olyat is hallottam, hogy ha megszülök másnaptól függesszem fel a munkanélkülit és kérjem a tgyást, utána ha ez lejár akkor párnapra munkanélküli és úgy igényeljem meg a gyedet?

Kérem segítsen megtalálni a legjobb megoldást.

Üdvözlettel: Pné Erika

Hannah80 # 2011.02.26. 19:25

Sziasztok!

Kérdésem a következő. 2 éve külföldön élünk és dolgozunk párommal. Idén tervezzük a gyermekvállalást, és egyúttal haza is szeretnénk költözni. Jogosult leszek-e otthon gyes-re, vagy gyed-re?

nandy # 2011.02.26. 18:00

in-formáció:

Ha a terhességet még csak tervezitek, akkor nem igazán lehet tudni a szülés dátumát sem.

Főszabály szerint az igénylés évét megelőző év jövedelme lesz az alap.

A tápppénz soha nem lesz alapja egy újabb ellátásnak, csak a (bér)jövedelem. Ha az előző évben nincs 180 nap jövedelmed, akkor az igénylést megelőző időszakból keresnek 180 napot.
Nehéz lenne ezt úgy igazából elmagyarázni, hiszen rengeteg mindentől függ az ellátások alapja, és egyáltalán a jogosultság.

nandy # 2011.02.26. 17:57

moncsi32: igen, átadhatd apukának (ha ő nem dolgozik heti 30 óránál többet...).