GYED,GYES, táppénz


Pici Leány # 2010.07.25. 19:53

Tisztelt Segítők!

Jelenleg közalkalmazottként fizetés nélküli szabadságomat töltöm gyermekem három éves koráig. Szeretnék másik munkahelyen munkaviszonyt vagy közalkalmazotti jogviszonyt létesíteni. Lehetséges-e ez a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt?

Köszönettel:
Melinda

Lyonee # 2010.07.25. 20:40
Pici Leány # 2010.07.26. 06:19

Köszönöm szépen!

Timsz # 2010.07.26. 09:38

Tisztelt Szakértők!

Már korábban sok jó választ kaptam a munkahelyemmel kapcsolatos kérdéseimre, de ahogy most olvasgatom a fórumot megint újak merültek föl.

Röviden a helyzetem:
2008.09.01 - 2009.03.31-ig volt munkaviszonyom.
Most 2010.02.04-től dolgozom határozott idejű szerződésekkel. A jelenlegi 2010.09.30-ig szól. Már szóltam, hogy terhes vagyok még nem tudom, hogy meghosszabbítják-e a szerződésemet.
A szülés 2011.02.05-re van kiírva.

A célom az, hogy valahogyan meglegyen a 365 nap jogviszonyom, hogy kapjak TGYÁS-t és/vagy GYED-et.

A kérdésem az lenne, hogy mik a lehetőségeim, akár, ha hosszabbítják a szerződésemet, akár, ha nem hosszabbítják, hogy ezt elérjem?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Timpó

nandy # 2010.07.26. 11:28

Mokkás:

Pontos adatot képtelenség írni, mert...
Nem tudjuk a konkrét dátumokat, azt sem tudjuk, hogy mettől meddig voltál táppénzen. Konkrét segítségnyújtáshoz kérj írásbeli tájékoztatást az illetékes REP-től.

Nagyvonalakban a válasz:

Feltételezzük, hogy az előző munkaviszony, passzív táppénz, munkanélküli ellátás és új munkahely létesítése között egyszer sem volt 30 napnál hosszabb, biztosítás nélküli időszak...

Így főszabály szerint a 2009. évi jövedelmed lenne az ellátások alapja... Csakhogy 2009. évben nem volt 180 bérezett napod (a munkanélküli és a táppénz nem számít annak). Ezért az igénylést megelőző időszakból fognak legalább 180 bérezett napot keresni, 2009. januárjától kezdődően. A végkielégítés, táppénz, munkanélküli ellátás nem számít bele az alapba.

A bónusz is csak akkor, ha vonták belőle a 2% egyéni eb. járulékot.

Én azt javasolnám, hogy ameddig tudsz, addig dolgozzál, mert a mostani 180 ezer bruttó jövedelem kedvezően alakítja az ellátások alapját. Próbálj meg nem táppénzre menni, hogy minél több napod legyen ezzel a magasabb bérrel. Ezért a TGYÁS-t is próbáld meg csak a szülés napjával igényelni, és előtte legyél szabadságon.

nandy # 2010.07.26. 11:34

GYED időtartama: a szülést megelőző két évet nézik. A TGYÁS időszaka számít bele, ezért is érdemes lenne azt csak a szülés napjától igényelni, mert így 28 nappal több jut a GYEd-hez.

de a könyvelő még csak most tanulja a dolgokat és nem igazán tud nekem még semmit mondani.

Rendkívül helytelennek tartom, hogy szakképzett, gyakorlott TB-ügyintéző helyett a tudatlan, képzetlen, tapasztalatlan könyvelő vállalja ezt a feladatot!!
A könyvelés és a TB-ügyintézés két teljesen különböző szakma, én könyvelőként nem vállanám fel a kifizetőhelyi ügyintézést, mert nagyon összetett és bonyolult, nagy felkészültséget igényel. Ne feledjük, hogy sok-sok ember pénze múlik az ügyintéző felkészültségén!
Még nem késő szakembert keresni...

nandy # 2010.07.26. 11:34

A TGYÁS időszaka számít bele

helyesen: TGYÁS időszaka NEM számít bele.

nandy # 2010.07.26. 11:39

Timsz:

Már írtam neked korábban, hogy te gyakorlatilag határozatlan idejű szerződéssel dolgozol... mert az előző határozott idejű szerződés lejárta után tovább dolgoztál. Célszerű lenne ügyvédhez fordulni, és átnézetni vele az irataidat, mert sok múlik rajta.

Ha minden marad a jelenlegi állapotban, akkor nagy valószínűséggel szeptember után nem fogják meghosszabbítani a szerződésed. Két lehetőséged marad: új állást keresel, vagy elmész munkanélkülire, ami nem biztos, hogy elég lesz.

ördögöcske # 2010.07.26. 19:54

Tisztelt szakértök!

2010.04.14 napjától vagyok gyeden.Azzal a kérdésel fordulok önökhöz hogy határozatlan munkaviszonyom van igaz csak 2012.04 hóban jár le a gyedem de a párommal szeretnénk mégegy kisbabát de közbe nem szeretnék visza menni dolgozni.Ha 2012.04-re meglenne a következö baba hogy folytatodna-e a gyedem ugyan ugy mint az elsönél?Kell e igényelnem vagy autómatikusan kapnám ha munkahelyen leigazolom az érkezett babát.Vagy ha egy két hónappal elöbb érkezne mint hogy lejárna a gyedem akkor kérhetem a fiatalabbra a gyedet?az elsö babát nem adnám bölibe kapnám rá még 1 évig a gyest?

Elöre is köszönöm a válasz!

nandy # 2010.07.27. 07:32

A második babával TGYÁS-ra lennél először jogosult.
TGYÁS, GYED és GYES között választanod kell, és mielőtt az új ellátást igényled, a régit le kell mondani.

Az igénylést mindenképp a munkáltatónak kell beküldenie a REP-hez, ehhez szükséges a baba születési ak. kivonata, és a te nyilatkozatod. Tehát fel kell majd venni a kapcsolatot a munkáltatóddal.

(Azt, hogy mi alapján és hogyan számolják majd az ellátásodat, ne is kérdezd, mert addig még sok minden változhat)

krysz # 2010.07.27. 08:02

Tisztelt Szakértők!

25 éves vagyok, a főiskola elvégzése után tanítani kezdtem. 2008.09.01-től 2010. június 30-ig volt munkaviszonyom. 2011. február 03-ra várjuk gyermekünket, jelenleg passzív táppénzen vagyok, mely július 30-án lejár, munkaviszonyom idejéből eredően 4,5 hónapig vagyok jogosult álláskeresési járadékra, ha regisztráltatom magam a munkaügyi központban. Sajnos ez a 4,5 hónap nem fedezi a szülésig fennálló időt.
Ez ügyben szeretnék tanácsot kérni, mit tartanak helyes megoldásnak ebben az esetben.

Válaszukat előre is köszönöm.

pöttyöske123 # 2010.07.27. 08:22

Kedves Nandy!
Egyzer már válaszoltál nekem, köszönöm, de újabb kérdésem lenne. Lányom 2,5 éves, szeretnék visszamenni dolgozni még a gyes alatt, de hiába kérem a munkáltatót telefonon, hogy adjanak időpontot, mikor ülhetünk le megbeszélni, csak halogatják. Kérdezném, hogy ha hivatalosan levélben kérem, pontosan mit is kell írnom? (Fizetetetlen szabin vagyok, vagy állományba kérem a felvételem, vagy mit)? A másik, hogy ha ezt a hivatalos levelet átveszik, mennyi időn belül kötelesek visszavenni, mert csak húzzák a dolgot, és tudom, hogy nem akarnak foglalkoztatni, de ők is tudják, hogy nem tehetnek semmit ellene. SZóval mikortól kötelesek felvenni? Nem szeretnék várni amíg a gyerekem 3 éves lesz.
Előre is köszönöm válaszod.
pöttyöske

nandy # 2010.07.27. 09:14

Kérd írásban, hogy x. naptól foglalkoztassanak, és azzal a nappal kezdjék el a szabadságok kiadását. A határidő legyen kb. másfél-két hét, hogy legyen idejük átvenni, és reagálni. Kérj tájékoztatást arról is, hogy hány nap szabid maradt bent előző évekről.

Ha nem válaszolnak, akkor is jelenj meg az általad megjelölt napon a munkahelyeden, és addig el ne menj, míg írásban fel nem mentenek a munkavégzés alól, vagy más módon nem rendezik az ügyedet (pl. szabadságengedély).

bögyörő # 2010.07.27. 10:41

Tisztelt Szakértő!
200.09.01-jén kezdtem dolgozni,majd 2001.04.01-jén eljöttem,mert 2001.09.27.én megszületett a fiam.Időközben született még 5 gyermekem és a munkahelyemen még tavaly közölték,hogy nem biztos,hogy visszatudnak venni és inkább menjek anyaságira ha már úgy is nagycsaládos vagyok/2x-esen is :)/.A kérdésem az lenne.hogy járna-e végkielégítés,igaz még messze van,mivel a legkisebb után is csak 2012.03.14.én jár le a gyedem.De nagy valószínűséggel nem akarnak elküldeni,hanem rávenni az anyaságira.Mit tegyek ,hogy én járjak jól?
Válaszát előre is köszönöm.

ticuska # 2010.07.27. 11:33

Tisztelt Szakértők!

Testvéremnek 2009.év elején volt még pár nap munkaviszonya, majd regisztrált munkanélküli volt. 2010. január 24-éig álláskeresési támogatásban részesült, majd 2010. február 1-től munkaviszonyban áll 147.000
  • /hó munkabérrel. Mai napon megszületett a gyermeke, február 1-től mai napig 177 bérezett napja van. Kérdésem, hogy mennyi lesz a terhességi gyermekágyi segély, és majd a 2011-ben kezdődő GYED összege?

Köszönettel: Ica

nandy # 2010.07.27. 15:10

bögyörő:

A gyed lejártáig egyébként sem dolgozhatsz, és mire lejár, addig sok minden történhet.

nandy # 2010.07.27. 15:18

ticuska:

Nem csak 177 bérezett napja van az újdonsült kismamának, hanem még hozzá kell adni a tavaly januári pár napot is, így meglesz a 180 nap :)

(Feltéve, hogy egyszer sem szakadt meg 30 napnál hosszabb időre a biztosítása...)

TGYÁS szempontjából egyébként mindegy, hogy megvan-e a 180 nap, mert ha nem lenne, akkor a szerződés szerinti bére alapján állapítanák meg, de max. a minimálbér kétszerese után - és pont ennyi a szerződés szerinti bére!

A GYED-nél viszont bajban lesz, mert ha jól számolom, 2011. január 11. körül jár le a TGYÁS, és akkor tudja igényelni a GYED-et. Így az irányadó időszak 2010. januártól 2011. januárjáig terjed, és abban az időszakban nem volt 180 bérezett napja.

nandy # 2010.07.27. 15:20

Folytatás:

Azért baj, hogy a GYED-hez nincs 180 napja, mert így annak alapja a minimálbér lesz.

kori2323 # 2010.07.27. 19:01

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, probálok informálódni,de más véleményre is kiváncsi vagyok. ügyvédjelölt vagyok.októberben jön a kisbabám. a tgyást igénybe venném utánna visszamennék sajnos dolgozni, apuka menne gyedre. ha jól tudom akkor a szülési szabdságból az ügyvédi kamara 3 hónapot számít be a jelölti időbe.
Valaki segítsen hogy a gyakorlatban ez hogyan működik? kell kérnem a szüneteltetést, a fennmaradó három hónapra? vagy kérelmet kell írnom?
egyébként a BüK-höz tartozom.
A másik kérdésem, hogy 2011 februári időszakban végezném el a szakvizsga felkészítőt, a jelentkezés nem függ attól hogy pont még ebben az időben szülési szabadságon leszek? (áprilisig)
köszönettel: Kori

Ary1 # 2010.07.27. 19:59

Tisztelt Szakértő, Fórumozók!

2010. augusztus 15-én szándékozom visszamenni GYES-ről. Kisfiam 2 és fél éves. Szerencsére visszavárnak, azonban egy munkaszerződés módosítást szeretnének aláíratni velem, melyben "csupán egy adminisztratív jellegű változás van", nevezetesen a munkáltató KFT. változna egy másik Kft-re, minden egyéb rész változatlan, kiemelve, hogy az eltöltött évek számát nem befolyásolja a módosítás. A részleg összes többi alkalmazottját már 2008-ban átléptették ide.

Kérdésem: Ha aláírom a módosítást, azzal megmarad e a gyermekem 3 éves koráig járó védettség, vagy elveszítem azt? A válaszokat előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.28. 12:22

Megmarad.

kildiko22 # 2010.07.28. 14:08

Üdv...
Egy olyan kérdésem lenne, hogy mi jelentösége van annak, hogy ya gyerek 5 hónapjának leteltével, ha átállítanak gyesre a mjuunkahelyen lepecsételik az anyakönyvi kivonatát? mi történik akkor ha ez nem történik meg kevesebb pénzt kap ilyenkor az anyuka? Nekem nem volt meg az anyakönyvi kivonat, mert javításra vissza kellett vinni és így állítottak át gyesre. most kaptam egy papírt munkahelyemröl(országos egészségbiztosítási pénztár segélyezési lap)amin fel van tüntetve minden hónap hogy mennyi gyest kaptam és nem egyezik azokkal az összegekkel, amiket utaltaka számlámra. Ha ezen a pecséten múlik hogy kevesebbet kaptam akkor mit tehetek vissszamenőleg el lehet intézni?köszönöm

murzo # 2010.07.28. 18:29

Tisztelt szakértő, a most 16 hónapos 2.fiam mellől visszamennék dolgozni, a kérdésem pedig az,hogy apuka el jöhet e GYED-re helyettem? Másik kérdésem,hogy a GyED-et az ő fizetéséből fogják kiszámolni-e?/a fizujából egyébként még két gyerekre vonnak gyerektartást/.
Válaszát előre köszönöm!

nandy # 2010.07.28. 18:35

kildiko:

Ennek így semmi értelme, a gyes-t ugyanis a MÁK folyósítja, nem az Egészségbiztosító Pénztár.
A pecsételésnél pedig összeget nem jelölnek.

nandy # 2010.07.28. 18:36

murzo:

Igen, apuka is mehet gyed-re, és az ő fizetéséből fogják újból megállapítani.