GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2011.06.30. 07:34

Fee22

Kérdésem az lenne,hogy mivel a munkaviszonyom folyamatos ezért jár ismét Tgyást Gyed és később a Gyes?Vagy dolgoznom kell közben ténylegesen?

Terhességi gyermekágyi segélyre főszabály szerint az jogosult, aki biztosított (azaz a szüléskor van munkaviszonya) és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött idővel.

Amennyiben a két feltétellel a szülés időpontjában rendelkezik úgy jogosult ezen ellátásra.

A jogosultságnak főszabály szerint nem feltétele, hogy ténylegesen dolgozzon, csak az, hogy a biztosítása álljon fenn. (Biztosított az álláskeresési járadékban részesülő személy is!)

A fentiek jogi hátterét az 1997. évi LXXXIII. törvény 40-42/D szakaszaiban találja.

A GYES elllátás állampolgári (alanyi) jogon jár, tehát ezen ellátásra mindenképpen jogosult.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely annál a foglalkoztatónál van, ahol a biztosítottak száma a 100 főt)

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.
Üdv. :)

Fee22 # 2011.06.30. 07:21

Halló,tud nekem valaki válaszolni,pls?KBS esetleg?
Köszönöm

Edina329 # 2011.06.30. 07:13

Sziasztok!

Egy olyan "problémám" lenne, hogy 2007. augusztus óta dolgozom közalkalmazottként az MH-nál. A kislányom 2009.07.04-én született 2009. májusában mentem el vele táppénzre. Most 11 hetes terhes vagyok és 2011.07.04-től lejár a GYED-em amit ugye a GYES vált fel. Én lemondtam a GYES-ről a munkahelyen és úgy döntöttem, hogy 2011.07.04-től táppénzre megyek a 2. terhességemmel. A személyügyünk képtelen megmondani, hogy mennyit is fogok kapni táppénz címén. Az egyik azt mondja, hogy a minimálbér felét a másik pedig azt, hogy napi 5200 Ft-ot. Ha lényeges a szerződésben foglalt bérem bruttó 110000 Ft körül van (2 vagy 3 évente ugrik a fizetési kategória 2000 Ft-tal, az egyszerűség kedvéért írtam 110000-et). Tehát lényegében a hozzáértők sem hozzá értők!
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Dödölle1 # 2011.06.30. 06:36

sziszi84

A jogszabálymódosítást a héten fogadta el az Országgyűlés, ami azonban akkortól érvényes, ha a Köztársasasági Elnök aláírta és a Magyar Közlönyben megjelenik, (Ez-tudomásom szerint- még nem történt meg.

A rendelkezésre álló információk, illetve a hatályba léptető rendelkezések szerint csak a 2011.06.30. utáni keresőképtelenségek esetében szűnik meg a "P" táppénz intézménye, ezért ha Ön 2011.06.15-től folyamatosan, jelenleg is keresőképtelen még kaphatja ezen ellátást.

sziszi84 # 2011.06.30. 04:20

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.
A problémám a következő: mivel veszélyeztetett terhes kismama vagyok ezért június 15.-én kiírt az orvos táppénzre, de sajnos most június 30-án megszűnik a munkaviszonyom.Az lenne a kérdésem,hogy hogy ha már jún.15 óta táppénzen vagyok akkor járhat az új szabályok szerint a passzív táppénz a munkaviszony megszünése után?
Köszönöm

Titibaba # 2011.06.29. 16:06

Kedves Nandy!

Köszönöm szépen a válaszát! Mindenféleképpen utánamegyek a dolgoknak!

Üdvözlettel: Titibaba

pazs # 2011.06.29. 09:21

Mert a hozzáállásod a világhoz nem jogi kérdés, emberileg meg se kedvem, se energiám, se időm vitatkozni veled erről.

szabyna1990 # 2011.06.29. 09:17

Miért nem kommentálod?Úgygondolom nagyon sok egyszerű normális életvitelt élő ember,nő nevében szóltam..........És a tényeken nem változtat:undorító ez a rendszer....És aki hazudik egy kicsit 1/100-ad anyyit sem lop mint aki ezeket a rendelkezéseket meghozta........Bele vagyunk kényszerítve.......

pazs # 2011.06.29. 08:19

szabyna1990: ezt inkább nem kommentálom.

Fee22 # 2011.06.29. 07:22

Valaki tudna nekem válaszolni?

szabyna1990 # 2011.06.28. 15:35

Hát ez egyfajta támogatás részükről mert bementem és mondtam hogy várandós vagyok és nincsen tb-m és mit lehet tenni hát ők ezzel támogattak,hamár ez a szar állam nem támogatja a várandós nőket semmivel....Ahol meloztam nem voltak hajlandóak bejenteni így csak 8 hónapom van ledolgozva...De örül az ember ha talál valami munkát,mégha nem is jelentik be....De úgy néz ki hogy ezzel sem juttottunk előrébb hogy az önkormányzat fizeti mert a csöves elmaradt alja néptől nem követelnek semmilyen pénzt visszamenőleg ha nincsen tb-jük....A csövesek több pénzt kapnak állambácsitól,akik a buszmegállókban isznak hánynak és pisilnek,mint a azok a normális életvitelt élő nők akik növelik a népességet....de bassza meg a rezes akkor hazudok én is és csalok,egyedülállóként jelentem le magam és csalással fogok több pénzhez jutni mert amugy szarnak a normális népre.........

pazs # 2011.06.28. 15:16

Nem, pénzbeli ellátást (tgyás, gyed) nem lehet szerezni fizetéssel (azaz ha magadnak fizeted a tb-t). Ahhoz "rendes" biztosítotti státusz kell adott ideig.
Egyáltalán mi ez a papír az önkormányzattal?

szabyna1990 # 2011.06.28. 15:04

Sziasztok!
Egy kérdésem lenne...
Az hogy 365 nap biztositott idő kell a gyedhez azt arra is értik hogy a tb-met én fizetem?Mert igazából az is biztosítás....Amugy a helyi önkormányzatnál kaptam egy papirt amit kitöltöttünk és az önkormányzat fiztei a tb-met....de azzal megvan az 1 év biztosításom akkor nekem is jár gyed ugye?Amugy 8 hónap bejeletettem van....és előre nem lehet gyedet igényelni úgyértve hogy 20 éves vagyok valószinű lesz még időm azt a 4 hónapot még ledolgozni ami hiányzik....köszönöm előre is a választ(okat)!!!!!!!!!!!Szabina

Fee22 # 2011.06.28. 08:58

Kedves nandy!Egy másik fórumról irányított hozzád egy kollégád.Az én helyzetem a következő:
A Gyed lejárta után (februárban)jeleztem a Cégemnek,hogy vissza szeretnék menni dolgozni.Vissza is mondtam a Gyest.A cégem nem adja vissza korábbi munkakörömet ezért állásidőn vagyok és el kezdtünk tárgyalni a közös megegyezésről.Kaptam egy ajánlatot,ami nem egyezett az én elképzelésemmel így most egy ideje csend van.Közben viszont a napokban kiderült,hogy terhes vagyok.Kérdésem az lenne,hogy mivel a munkaviszonyom folyamatos ezért jár ismét Tgyást Gyed és később a Gyes?Vagy dolgoznom kell közben ténylegesen?Valami hátránya van annak,hogy én visszamondtam a Gyest?
Előre is köszönöm a válaszod!

borgo # 2011.06.25. 04:14

Tisztelt Szakértők!

4-5 hetes terhes vagyok, tehát, ha jól megy, február végén, március elején fogok szülni. Bár stresszes munkahelyen dolgozom, és iszonyat nagy a hajtás, úgy gondoltam, csak már az utolsó hónapokban megyek táppénzre. Időközben viszont új főnököm lett, és megtudtam, hogy lehet, hogy el akar küldeni.
Több kérdésem is lenne:

  1. Ha valamelyik reggel bemegyek dolgozni és közlik velem, hogy ki vagyok rúgva, védett vagyok -e azért, mert kismama vagyok? És olyankor mi az eljárás? Kiíratom magam táppénzre? Vagy már olyankor késő?
  2. Ha táppénzre megyek, akkor a fizetésem hány %-át fogom kapni?
  3. Ha jövő februárban-márciusban szülök, akkor mi után fogják számolni a gyed-et? Hisz ebben az évben, ha minden igaz, fél évig táppénzen leszek. Az beleszámít?

Tegyük fel, ha a mostani fizetésem nettó 135 e Ft, akkor mekkora lesz a gyed+ egyéb járandóságok?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! :)

Üdv: Borgo

Ancsa77 # 2011.06.23. 19:18

Kedves PKKata!

Én is hasonló helyzetben voltam és mindent elolvastam és mindenkit kérdeztem még az OEP kihelyezett irodájában is voltam. Én novemberben várom a babám és amit én tudnék tanácsolni, hogy ha van még és tudsz akkor a szerződésed lejárta után menj el passzív táppénzre ha lehet még akkor igényeld meg a méltányosságit is. Ez még 30 napot jelent. Ez egy formanyomtatvány amit a dokinak kell kitölteni. Kicsit húzzák a szájukat de kitöltik, a lényeg tényleg hogy 9-es kóddal legyél. És tényleg igaz hogy a GYED- nél az előző évből vesznek 180 napot ( ha ez nincs meg akkor amennyi van azt összeadják és a többit pedig minimálbérrel számolják) amibe sajna sem a passzív és sem a méltányossági táppénzt nem kerül bele de a munkanélküli kezdetét és végét tudod így kitolni, vagyis tuti elég napod lesz. Amit itt a csajok szoktak még mondani hogy a TGYÁS után legyen még munkanélküli napod amit igényelj is majd utána legyen a GYED. Azt viszont senki nem tudta megmondani hogy ha 3 vagy 6 hónap lesz 2012-ben a munkanélküli akkor aki már használt fel napokat előző évben annak hogy számolják a napjait majd. (talán osztanak a megfelelő arányban...)
Nekem azt tanácsolták hogy mivel ez még annyira képlékeny így biztos hogy ezt még a szülés előtt kérdezgessem.
Remélem jól írtam ha valamit mégsem akkor persze várom a javításokat és ezt én is megköszönöm mert akkor én tévhitben élek.

Sziasztok
Ancsa

PKKata # 2011.06.23. 11:13

Bocsánat, közben számoltam ki, hogy hatályos szabályok alapján nekem a folyamatos 20 hónapos munkaviszonyomra (2009. október 26 - 2011. június 30.)120 nap munkanélküli fog járni, amibe még belefér a szülés akkor is, ha a passzív táppénzt megszüntetik.
Köszönöm szépen még egyszer a segítségeteket!
Kata

PKKata # 2011.06.23. 08:38

Kedves nandy, kedves fórumozók!

Nagyon szépen köszönöm a tanácsot! Megfogadom :) Utolsó utáni kérdésem még az lenne, hogy ha esetleg július 1-jével megszűnne a passzív táppénz (vagy esetleg utána egy-két nappal/héttel és visszamenőleg törlik el), akkor nem tart ki a 3 hónap munkanélkülim a szülésig. Ilyen esetben mit tehetek, hogy kapjak GYED-et? A munkáltatóm hajthatatlan, 5 hónaposan meg nem nagyon van esélyem munkát találni. Az járható, hogy nyáron 1 hónapig szüneteltetem a munkanélkülit, közben befizetem magam után az alap TB-t (és persze nem kapok egy forintot sem) és aztán megint igénylem, hogy a szülés napján ismét legyen biztosítottságom?

Nagyon köszönöm a segítséget!

PKKata

nandy # 2011.06.22. 13:03

Ja a TGYÁS lejárta után menj vissza pár nap álláskeresésire, és aztán igényelheted a GYED-et. :)

nandy # 2011.06.22. 13:02

TB-ellátás szempontjából:

igen, a p. táppénz lejárta után menj el munkanélkülire. Arra figyelj, hogy az álláskeresési ellátást csak a szülés napját követő naptól szüneteltesd, mert így a szülés napján lesz aktív biztosításod, ami kell a későbbi GYED-hez.

nandy # 2011.06.22. 12:40

Kedves Titibaba!

Hát nagyon nem egyszerű a helyzeted. Egyrészt érdemes lenne ügyvédhez fordulnod, mert a te eseted tipikus példája az ún. üzemi jogutódlásnak, amikor ugyanazon a helyen dolgozol, ugyanaz a vezetőd, ugyanaz a munkaköröd stb... csak a munkáltató cég változik néha. Tehát folyamatos munkaviszonyod van, bár ezt leplezni próbálják fals szerződésekkel.
A lényeg az, hogy te nem voltál próbaidőn, mert a munkaviszonyod folyamatos 2005. óta, a próbaidő meghosszabbítása pedig tilos!
Így a munkáltató jogtalanul mondott fel neked, mert próbaidőre hivatkozott, ami nincs...

Mielőbb keress fel egy ügyvédet, és még június végéig adjátok be a keresetet a Munkaügyi Bíróságra!

nandy # 2011.06.22. 12:35

PKKata:

Szerintem ne hallgass a TB-sre, maradj csak nyugodtan június 30-ig...

nandy # 2011.06.22. 12:26

nyuszika:

Mivel még csak tervezett terhességről van szó, ezért jobb lenne előbb biztos állást találni. Biztosítási jogviszony hiányában csak gyes jár.

PKKata # 2011.06.21. 14:04

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Egy utolsó kérdésem lenne még. Ha előző tárgyévi min. 180 bérezett nap után számolják a GYED-et, akkor abba beleszámít a táppénz? Azaz, ha nekem októberi babám lesz és TGYÁS után csak jövőre igényelhetem a GYED-et, akkor az idei évben 180 bérezett napomnak kellene lenni ahhoz, hogy a fizetésem után kapjam a GYED-et és ne a minimálbéres számítás lépjen életbe. Ha végigdolgozom még a hat.szerződés lejártáig tartó időt lévő időt (jún. 30.), ez pont meglesz, de itt a TB-s azt mondta, hogy lehet, hogy jobban járok, ha már egy héttel szerződés lejárta előtt elmegyek 9-es kódon, azaz veszélyeztetett terhességi táppénzre, hogy a passzív táppénzemet egyszerűbben tudjam intézni. Viszont ha nem számít bele a bérezett napokba a veszélyeztett terhességi táppénz, akkor nem megyek el, csak a lehető legutolsó napon.
Nagyon köszönöm a segítséget előre is.
PKKata

Titibaba # 2011.06.20. 16:14

Tisztelt Szakértők!

A problémám a következő:a munkáltatómnak több mint 5és fél évet dolgoztam,(2005.11.07-től 2011.06.01.-ig) igaz, ez idő alatt 3 cégnévre tett át, és a legutolsónál a 3 hónap próbaidő alatt rendes felmondással kirúgott, mikor is közöltem vele, hogy babát várok.(Április közepe felé estem teherbe) Ő azt mondta, ez a döntésén nem változtat semmit...(de munkaszerződést nem írtam alá az új cégnévre kerülésnél, így azt sem tudtam igazán, hogy próbaidő alatt vagyok papíron...és a felmondáson az állt, hogy 2011.május 31-el megszünteti a munkaviszonyomat, de ezt egyébként június 1-jén közölte velem-milyen gerinces ember)
Elmentem veszélyeztetett terhesen passzív táppénzre, majd ha ez lejár, munkanélkülire kell mennem, míg nem születik meg a baba? Ezek mértéke körülbelül mennyi lesz, ha nettó 70 000 ft volt a havi fizetésem? (bejelentve a szakmai minimálbérre voltam bruttó 94 000 ft, ha jól tudom)
Kérdésem az volna, hogy egy és ugyanaz munkáltatónak dolgoztam ennyi időt, és így is kirúghatott, hogy babát várok?
És még azt szeretném megtudni, hogy ha munkanélküliből megyek szülni, akkor esek-e el valamilyen támogatástól? Vagy kevesebbet fogok kapni, mint ha rendesen táppénzből mentem volna szülni?
Már azon is gondolkozom, hogy ügyvédhez fordulok, mert ennyi évet ledolgoztam ennek az embernek, és így elbánt velem...
Megkérdeztem tőle, hogy nem lehetne-e, hogy állományból mehessek el simán táppénzre, de erre a válasza az volt, hogy az neki több százezrekbe kerülne...De miért? Szerintem csak nem akart ezzel foglalkozni, neki így egyszerűbb volt, megadta a 2 havi végkielégítésemet 150 000 ft-ot,és ennyi, csak nekem nem mindegy, hogy mennyi anyasági támogatással maradok itthon a picivel...
Vagy ha bemegyek a helyi Tb-intézetbe, segítenek?

Válaszukat előre is köszönöm!
Egy tanácstalan és kérdésekkel teli várandós anyuka :(