GYED,GYES, táppénz


BeeTiti # 2010.07.01. 12:33

Kedves Szakértők!

A mai nappal 2010.07.01. szülési előtti táppénzre vettek és úgy néz ki, hogy a szülésig táppénzen is kellene maradnom. A szülés várható időpontja 2011. január vége lenne. Azt tudom, hogy a TGYÁS-t és GYES-t az előző évi jövedelem alapján számolják és azt hiszem kb a jövedelem 70%-a. Az lenne a kérdésem ha táppénzem maradok akkor a TGYÁS és a GYES alapja a hat havi bérem vagy a hat havi bér és a hat havi táppénz összeadva lenne? Esetleg ha számszerűen ki lehetne számolni, hogy mennyi lenne a GYES összege netto 140 000Ft-os fizetés esetén úgyhogy hat hónapig táppénzen lennék?

Köszönöm a segítséget


titus

nandy # 2010.07.01. 12:49

Táppénz, GYED stb... soha nem képezi egy újabb ellátás alapját.

2011-ben történő igénylés alapján az irányadó időszak 2010.01.01-től az igénylés napjáig tart.
Figyelembe vehető jövedelem pedig 2010.01.01-től 2010.06.30-ig, és 2010.07.01-től még 15 munkanap lesz (a betegszabadság időtartama).

Feltéve, hogy ebben az évben még nem voltál táppénzen, biztosítás nélkül stb.

VLina # 2010.07.01. 12:53

Kislányom 2008.07.22-én született. 2009.11.18-én I-es típusú diabetest diagnosztizáltak nála. 10 éves koráig vagyok GYES-en. Munkahelyemen 2005 óta dolgozom, ahol jelenleg is állományban vagyok. Kérdésem az lenne, elküldhet-e a cég ha júliusban a Lányom betölti a 2.évét? Jelenleg elég ingatag a helyzete a munkahelyemnek. Milyen munkát vállalhatok a Gyes mellett? És ha sikerül találnom munkát, a "rendes" munkahelyemről el kell-e jönnöm hogy dolgozhassak?
Köszönöm előre is a választ!

BeeTiti # 2010.07.01. 12:55

Köszönöm a választ


titus

nandy # 2010.07.01. 13:20

Kérdésem az lenne, elküldhet-e a cég ha júliusban a Lányom betölti a 2.évét?

Ha gyes mellett nem dolgozol, akkor felmondási védelem alatt állsz még sokáig.

Ha dolgozol is, akkor a gyermek 3 éves koráig állsz védelem alatt.

VLina # 2010.07.02. 12:14

Köszönöm a választ.

4 órás munkát vállalhatok a gyes mellett, vagy fizetés nélküli szabadságra kell mennem?

mozsoba # 2010.07.02. 13:08

Tisztelt szakértők!

Nagyon elvagyok keseredve,szerintem nagyon kevés Gyedet kapok,nettó 29-30eFt+adójóváírás így össz kb nettó 36eFt.
Hogy számolták ki? Tudna valaki segíteni?

  • Lányommal 2008.márc 1-től Gyesen voltam
  • Közben ismét terhes lettem,ezért 2008.aug 1-től (Gyes mellett) kivettem 46 nap szabit okt 6-ig
  • utána 6 nap betegszabadság (ezt se értem miért csak ennyi)
  • dec 8 ig táppénz
  • végül dec 9-től 2009.február 18-ig szülésig ismét csak Gyes (megszűntette a cégem a Gyes melletti munkaviszonyom)

Nem volt meg a 180 bérezett napom,akkor miből számoltak?Úgy tudom a táppénz és a Gyes nem képezheti a következő járulékot.A TGyásom is igen karcsú volt 43eFt adójóváírással együtt.
Munkaviszonyom 1997 óta folyamatos ennél a cégnél.
Szerződés szerinti bérem bruttó 106eFt.

Mai napon bementem az OEP-hez,de mivel nem ők,hanem a cégem fizetik szépen elhajtottak,még a papírokra sem volt hajlandó ránézni a "kedves" ügyintéző hölgy,végig sem hallgatott mit szeretnék.

Valaki ki tudná számolni pontosan,hogy jogosan keveslem e?

anne01 # 2010.07.04. 08:22

mozsoba

Itt az volt a probléma, hogy a gyed, szabadság, betegszabadság napjai összesen nem érték el a 180 napot. Ezért tgyást és gyedet is minimálbér alapján számolták. A 180 napért leglább november végéig szabadságon kellett volna lenned.
A betegszabadságodat jól számolták (időarányosan).
A gyes melletti munkaviszonyodat sem megszüntették, hanem valószínűleg nem mondtad le a keresőképtelenség kezdetén a gyest, ezért táppénz csak annyi időre járt, amennyit előtte szabadságon, betegszabadságon voltál.
A céged tb ügyintézőjétől kérhetsz tájékoztatást az ellátásaid számításával kapcsolatban. Ha a válaszát nem találnád megfelelőnek, az OEP ellenőrzési osztályához fordulhatsz.

mozsoba # 2010.07.04. 14:18

Kedves anne01!

Köszönöm válaszod!
Tudom,hogy nem volt meg a 180 napom,ilyenkor a minimálbér 2x-nek a harmincad részét veszik alapul,de az is több,mint amit én kapok,kb 47eFt adójóváírással együtt,én csak 36eFt-ot kapok adójóváírással.
Munkahelyemen pedig egy szóval sem említették,hogy Gyes mellett csak annyi napot lehetek táppénzen amennyit szabin,mikor aláírtam még azt mondták szabijaim után szülésig táppénzen lehetek,ez csak természetes.Akkor a munkaügyis teljesen félreinformált vagy nincs tisztában ő sem a dolgokkal,
mert ha tudom,mi a helyzet egyértelmű,hogy lemondtam volna a Gyest.Ráadásul a táppénzes napok száma túl húzodott majdnem 2 héttel így utólag írtak ki még szabikat,még szerencse,hogy volt még.
Többször kértem vezessék már le nekem hogyan számolták ki,hogyan jött ki ez az eredmény,de mindig csak az a választ kaptam,hogy a Gyes és a táppénz lehúzza "AZÉRT",de nekem ez a válasz "AZÉRT" nem felelt meg,mert mindenhol azt hallom és olvasom,hogy a Gyes és a táppénz ellátás,ami nem lehet a következő ellátás Tgyás és Gyed alapja.Vagy teljesen rosszul tudom?Légyszi írd már meg hogy teljesen félre vagyok informálva?Én vagyok hülye vagy tükör görbe?????
Ráadásul,hogy az OEP megyei kirendeltségétől finoman eltanácsoltak végképp kiborultam.

Dödölle1 # 2010.07.04. 18:09

mozsoba 2010.07.04. 16:18

Többször kértem vezessék már le nekem hogyan számolták ki,hogyan jött ki ez az eredmény,de mindig csak az a választ kaptam,hogy a Gyes és a táppénz lehúzza „AZÉRT“,de nekem ez a válasz „AZÉRT“ nem felelt meg,mert mindenhol azt hallom és olvasom,hogy a Gyes és a táppénz ellátás,ami nem lehet a következő ellátás Tgyás és Gyed alapja.Vagy teljesen rosszul tudom?Légyszi írd már meg hogy teljesen félre vagyok informálva?Én vagyok hülye vagy tükör görbe????? Ráadásul,hogy az OEP megyei kirendeltségétől finoman eltanácsoltak végképp kiborultam. mozsoba 2010.07.04. 16:18 ”----------
A megadott adatok hiányosak, ennek ellenére a válasz röviden, a teljesség igénye nélkül:
  1. Már többször leírtam, hogy a hatályos TB jogszabályok alapján az ügyfél kérheti részletesen tájékoztassák arról milyen módszerrel számolták ki a pénbeli ellátását. Ezen kérelemre a TB kifizetőhely köteles -szóbeli kérelemre szóbeli, írásbeli kérelemre részletes, írásbeli - választ adni.
  2. A közigazgatási tv. értelmében a közigazgatás immár szolgáltatás, azaz az ügyfelet ügyfélként kell kezelni, amibe beletartozik a tisztességes ügyintézés, a határidőben hozott döntés és a részletes, teljeskörű tájékoztatás.
  3. Azt is többször leírtam, hogy hogyan lehet a pénzbeli ellátások területén a fenti jogokat gyakorolni, szükség esetén kikényszeríteni. Sajnálattal tapasztalom, hogy sajnos hiába, mivel a fórumozók továbbra sem olvasnak vissza, illetve továbbra sem fogadják meg a tanácsaimat.

Jelen esetben a fenti kérelmet írásban kellett volna előterjeszteni a kifizetőhelyi TB ügyintézőnek, illetve a fentieket nem velünk kellenne megosztani, hanem a REP PEEO Osztályvezetőjének kellett volna szóban előadni és a segítségét kérni. (Kérésre első körben felhívta volna a kifizetőhelyet, tájékozódott volna az előzményekről és érdemi, szóbeli választ adott volna a feltett kérdésekre, illetve szükség esetén intézkedettvolna egy cél ellenőrzés eredményéről, valamint kötelezte volna a kifizetőhelyet a tájékoztatás írásban történő megadására azzal, hogy -ellenőrzésképpen-annak egy példányát neki is küldjék meg.

4.Az OEP és a REP vezetésének célja, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai területén a szolgáltatási szemléletű ügyintézés megvalósuljon. Sajnos egyes kollégák képtelenek alkalmazkodni az új körülményekhez és az ügyfelet még mindíg nem ügyfélként kezelik. Ezért hasonló helyzetben nyugodtan és határozottan lehet jelezni az eljáró ügyintézőnek hogy a szolgáltatás szinvonala (érdemi válasz hiánya) miatt szeretne a PEEO Osztályvezetőjével beszélni. Az osztályvezető mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy kérdéseire megnyugtató választ kapjon és elégedetten távozzon. Amennyiben osztályvezetői szinten is lekezelő stílussal találkozik úgy azt haladéktalnul jelezni kell a REP Igazgatója, vagy az OEP Főigazgatója részére, aki gondoskodni fog a személycseréről.

5. Ha jól értem 2009.02.18-án szült. Ez esetben a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért keresete, ha volt ebben az időszakban 180 bérezett napja. Mivel nem volt az ellátás alapja a 2008.01.01-től 2009.02.17-ig elért peb. járulékköteles jövedelme lesz. Adatszolgáltatása hiányos. Ha jól értem GYES mellett dolgozott, de nem írta meg, hogy pontosan mikortól, illetve hogy hány órában, továbbá, hogy mennyit keresett. Ebből következően kérdésére sem tudok pontos választ adni.

6. Nem érti, hogy miért csak 6 munkanap betegszabadságra jogosult. Azért, mert az Ebtv. 49.§. értelmében a GYES melletti jogviszony kvázi (quasi) egy új jogviszony, azaz csak annyi nap betegszabadságra jogosult ahány nap időarányosan megilleti. (Ha 2008.01.01-től dolgozna úgy 15 mnap illetné meg, mivel csak 2008.08.01-től dolgozik annak időarányos részére, 6 munkanapra jogosult. Lásd még a Mt. betegszabadsággal kapcsolatos szakaszát)
Tehát a kifizetőhely helyesen számolta ki a betegszabadság tartamát.

7.Azt írja:
Tudom,hogy nem volt meg a 180 napom,ilyenkor a minimálbér 2×-nek a harmincad részét veszik alapul,de az is több,mint amit én kapok,kb 47eFt adójóváírással együtt,én csak 36eFt-ot kapok adójóváírással”.

Ez, pontosabban állítása első fele nem igaz, azt félreérti. Az ellátás alapja nem a minimálbér 2×-nek a harmincad része. Ez csak a felső plafon, azaz a maximum. Az ellátáás alapja 2008.01.01-től 2009.02.17-ig elért peb. járulékköteles jövedelme, azaz -az Ön által közölt adatok szerint a szabadságos bére, és a betegszabadság 70%-os összege. (Ennek az összege, osztva annyi nappal ahány naptári napra kapta, majd ennek a 70%-a az 1 napi bruttó thgy. Ezt megszorozva 30-cal kapja meg az 1 havi bruttó thgy-t, ami adóköteles jövedelem)

8.„Munkahelyemen pedig egy szóval sem említették,hogy Gyes mellett csak annyi napot lehetek táppénzen amennyit szabin,mikor aláírtam még azt mondták szabijaim után szülésig táppénzen lehetek,ez csak természetes.Akkor a munkaügyis teljesen félreinformált vagy nincs tisztában ő sem a dolgokkal,”...............

Sajnálattal tapasztalom, hogy ismét egy ügyintéző, aki bár a munkabérét havi rendszerességgel felveszi, de ahhoz amiből él nem ért.

Ezen túlmenően az is igaz, hogy a TB és adó jogszabályok -bár minden kormány megígri az egyszerűsítést- egyre bonyolultabbak és a hozzáértőknek is követhetetlenebb.

Megjegyzem a TB szabályokkal nem a munkaügyesnek, hanam a TB ügyintézőnek kell tisztában lenni.

A jövőben célszerű a REP PEEO Osztályvezetőjétől időpontot kérni (egyeztetni) és vele átbeszélni a lehetőségeket. (Lásd visszaolvasva a válaszaim többségének a végén leírtakat.)

9. Érdemi választ csak a pontos adatok birtokában lehetne adni, ezért javasolom írásban megkeresni a REP PEEO Osztályvezetőjét és -tekintettel az előzményekre és a panszban foglaltakra- kérni, hogy a kifizetőhelyen cél ellenőrzés keretében vizsgálják meg az ügyedet, amelynek során vizsgálják, hogy az ellátásaidat jogszerűen, szakszerűen és számszakilag helyesen állapították-e meg, amennyiben nem intézkedjenek arról, hogy a különbözetet kamataival együtt haladéktalanul utalják ki a részedre.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.07.04. 18:19

mozsoba 2010.07.04. 16:18

10. Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazo­lások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, – ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás – az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

ferkonya # 2010.07.05. 07:11

Tisztelt Uram.Az lenne a kérdésem hogy férjem Szlovák állampolgár 4 éves kora óta itt él Magyarországon itt járt iskolába itt dolgozik itt van lakása mint tulajdonos is.Férjem igényelte a családi pótlékot kisfiam születésénél és kaptuk is 2 éves koráig ,de most utána néztek és hirtelen felfüggesztették a családi pótlékunkat .Ma telefonáltam a Magyar kincstárnak és aszt a választ kaptam hogy nem is biztos hogy jár vagyis elbírálás alatt van de nem hiszik hogy járna nekünk,holott én és kisfiam is magyar állampolgár.Mit tehetnénk és mi a menete hisz ez szerintem ez nem jogos .Ugyanaz a gyesem is én igényeltem mint magyar állampolgár de jelenleg aszt is felfüggesztették .Kérem segítsen mert pénz nélkül hagytak minket és nem látjuk hogy most mi is lesz velünk hisz ez szerintem jár nekünk.Köszönöm válaszát előre is.Tisztelettel Tamásiné Csercsa Katalin

végrehajtó1 # 2010.07.05. 07:42

felfüggesztették a családi pótlékunkat

mi volt az indokolás a felfüggesztő határozatban?

Dödölle1 # 2010.07.05. 07:54

„felfüggesztették a családi pótlékunkat ”

mi volt az indokolás a felfüggesztő határozatban?

Én is ezt kérdeztem Tőle 2010.06.30-án, de nem válaszolt.

Valószínűleg ez: Azt, hogy az ügyfél mely tagállamból részesül családi ellátásban nem az ügyfél döntése, hanem a vonatkozó jogszabályok , a 1408/71/EGK rendelet és az 574/72/EGK rendelet) határozzák meg.

A családi ellátások koordinálását végző szerv Magyarországon a Magyar ÁllamkincstárNemzetközi kapcsolatok Osztálya.

A joghatóságot mindig közigazgatási eljárás keretében kell tisztázni. Tekintettel arra, hogy a folyósítás tartama alatt derült ki, miszerint az apa szlovák állampolgár a joghatóság tisztázásáig az igényt fel kell függeszteni.

A 06.30-i kérdéseim:

„ferkonya 2010.06.30. 15:13

Kisfiam 2010.május 20-án betöltötte 2. életévét.Kisfiam és én magyar állampolgárok vagyunk,férjem szlovák állampolgár és Magyarországon élünk és dolgozunk.MÁK viszont elutasította a gyes kérelmemet férjem külföldi állampolgársága miatt.Holott az én nevemre kértem Gyest, Családi pótlékot ,ahogyan a gyed esetében is.”

Mit szeretnél kérdezni?
Amennyiben a döntéssel nem értesz egyet javasolom, hogy fellebbezd meg.
Érdekelne az elutasítást megalapozó jogszabályi hivatkozás(év, szám, szakasz)és a részletes indokolás.
Küldök egy E-mail-t ami részletesen tárgyalja az EU tagállamok munkavállalóinak családtámogatási jogosultsági feltételeit, hátha tudod használni a jogorvoslati kérelemben.
Üdv.

chany # 2010.07.07. 12:06

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni!

2007.02.01. óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen (előtte is folyamatosan volt munkaviszonyom 2001. október 1. óta).
Első gyermekem 2008.04.23-án született, 2010. 04. 24-től igénybe vettem a GYES-t és eredeti terv szerint visszamentem dolgozni 04.26-tól. Közben veszélyeztetett terhes lettem a második gyermekemmel, így a munkakezdés napján betegszabadságra is vonultam. (Szóval ez inkább formális segítség volt a főnökeim részéről)
Ma kaptam egy papírt az OEP-től, hogy a táppénz iránti kérelmemet elutasítják (a 15 napos betegszabi letelte után, 2010.05.17-től kérvényezte a munkahelyem munkaügyis ügyintézője).
06.289-án megszületett a második gyermeke, visszamondtam a gyest, de ez már nem függ össze a táppénzzel.

Kérdésem:
Mi a gond?
A GYES és a táppénz nem fér meg egymás mellett????
10 napon belül fellebbezéssel élhetek a határozat lenne, szerintetek találhatok-e megfelelő indokot erre?

A válaszokat köszönöm előre is!

chany

chany # 2010.07.07. 12:08

06.289-án megszületett a második gyermeke, visszamondtam a gyest, de ez már nem függ össze a táppénzzel.
helyesen:
06.28-án megszületett a második gyermekem, visszamondtam a gyest, de ez már nem függ össze a táppénzzel.

:)

nandy # 2010.07.07. 12:18

Kaphatsz táppénzt a gyes mellett, de csak annyi napra, ahány bérezett napod volt a gyes alatt, tehát kb. a 20-21 naptári napra (betgszabadság ideje).

Kérdés: mire hivatkoztak az elutasító határozatban?

chany # 2010.07.07. 12:32

Köszönöm!

Az indoklás:
jogviszonya 2010.04.24-től GYES melletti munkaviszonynak minősül.
és utána hivatkozások :
1997. évi LXXXIII. tv (Ebtv.) 43. § (1); 46. § (3); 49. § (1)? 48. §

A hivatkozott jogszabályok értelmében a 2010. 04. 26-án kezdődött keresőképtelensége miatt táppénz - a jelenlegi biztosításban - a megbetegedésig eltelt időnek megfelelően, a betegszabadság lejártát követően 2010. 05. 16-ig 02 napra illeti meg. 2010. 05. 17-től 2010. 05. 31-ig táppénz folyamatos biztosítási idő hiányában nem folyósítható, ezért igényét el kellett utasítani.

A jogszabályokat nem pötyögtem be...
Átolvastam alaposan, értem is, amit írnak, csak eléggé ideges vagyok a munkaügyisre, mert simán megtehettük volna, hogy a férjem gyes-re megy, én pedig táppénzre, vagy visszamondom a gyest, hogy egy kicsit több pénzhez jussunk - csakhogy semmit sem javasolt.

Szerintetek menthetetlen??

nandy # 2010.07.07. 12:50

A legfontosabb:

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy439

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,47. § (2) Nem jár táppénz
  2. a gyermekgondozási segély folyósításának az idejére, ide nem értve a segély mellett végzett munka alapján járó táppénzt,
nandy # 2010.07.07. 12:53

Visszacsinálni már tutira nem lehet, mert még az igény beadása előtt át kellett volna adni a gyes-t az apukának.

Szerintem a betegszabadság biztosításban töltött időnek számít, de várd meg Dödöllét, ő a profi ebben.

Deboka # 2010.07.07. 14:40

Kedves Szakértők!
Segítségeteket kérném!
Kislányom januárban született, azóta TGYÁS-t kaptam, ami most lejár.A születése előtt megvolt a 180 nap, és álláskeresési járadékon voltam, hogy biztosított legyek.
Az illetékes pénztár megküldte a levelet, hogy gyesre vagyok jogosult. Érdeklődtem telefonon, hogy ha megint biztosított lennék(nyári munka, vagy megint álláskeresési járadék), és megvan a 180 nap , akkor kaphatok-e GYED-et. Azt a választ kaptam, hogy nem, mert már 365 nap kell, és ha nyári munkára megyek , akkor az úgysem lesz annyi. Mondtam, hogy ő januárban született,és kérdeztem ,hogy nem a 2 éven belüli napok számítanak,azt mondták, hogy nem az számít hanem, hogy május után igényelném, így az új jogszabályok lépnek életbe.
Kérdésem, hogy ez így van -e?
Tudnék -e valahogy gyedet igényelni, vagy csak a gyest kaphatom.
Egyedülálló anyuka vagyok,szerettem volna esetleg méltányossági alapon igényelni, telefonon azonnal elutasítottak. Várom a válaszukat, előre is köszönöm.

nandy # 2010.07.07. 15:55

Szia!

Szerintem még a régi szabályok szerint kellene eljárniuk.

Az átmeneti szabály szerint:

  1. a 2010.05.01-je előtt született gyermekekre tekintettel igényelt ellátásra akkor is a 2010.

04. 30-án hatályos szabályokat kell alkalmazni, ha az igénylés ezt az időpontot követően
történik.

KMREP 4. sz. kifizetőhelyi tájékoztató

Itt megnézheted a teljes dokumentumot:
http://www.tbinfo.eoldal.hu/…v/uploaded/8

nandy # 2010.07.07. 16:02

A REP indoklása ennek értelmében nem felel meg a jogszabálynak, de az még érdekes lehet, hogy ha álláskeresésiről mentél szülni, vajon mikor mondtad le/szűnt meg az álláskeresési ellátásod.

Ha a szülést megelőzően megszűnt, vagy a szülés napjával lemondtad, akkor sajnos tényleg nem jár a GYED.

pepehelga # 2010.07.07. 16:15

Tisztelt Segítő!

Problémám a következő.

2004-óta egy cégnél dolgoztam. 2005.09.28-án szültem első gyermekem. 2007.11.05-től gyes melletti 8 órában dolgoztam egy helyi cégnél,az eredeti cégem engedélyével,2008.12.10-ig Közben 2008.09.28-tól eredeti cégemnél el kezdte kiadni a bennlévő szabadságaimat,majd visszamentem dolgozni. 2009.02.14-én jöttem el újra terhes táppénzre. 2009.10.06-án szültem. Problémám a következő: A gyedem kiszámításához a cégem a jövedelemigazoláson nettó értékeket tüntetett fel,mert: állítólag nem volt meg a 180 napom,így csak a rendszeres jövedelemből számolnak.
Ilyet se hallottam még,hogy nettó összeget tüntetnek fel jövedelemigazoláson. Lehetséges ez?
Viszont a gyes melletti 8 órás munkám is munkaviszonynak számít,vagy tévedek? Tehát folyamatosan táppénz mellett másfél évet dolgoztam.
Most szeretnék reklamálni,de nem szeretnék bután oda menni. Kérdésem:az én esetemben mely időszakból számítják a gyedet? (2009.01.01-2009.12.31.a táppénz kivételével minden,úgy gondolom.)
+ 2009.11.10-én a cégem közös megegezéssel felmondott(mivel megszűnt) és kaptam jutalmat.Ha jól tudom ez is beleszámít a gyedembe. A bruttója. ???

Másik probléma:nagyobbik gyermekünkről (2005.09.28.) most derült ki,hogy lisztérzékeny. 10 éves koráig járna gyes rá. De úgy tudom mivel egy gyerek után(2009.10.06.) már kapok ellátást,így rá nem kaphatok. Van-e valami megoldás erre a kérdésre? Esetleg nagyszülő kaphatja-e...bármi. Rengetegbe van ez a fajta életmód váltás...

Köszönöm!

Kyra033 # 2010.07.07. 16:16

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kérni Öntől!

Határozott idejű munkaszerződéssel dolgozom egy civil szervezetnél (egyesületnél), amelynek időtartama
2007. 09.01.-2010. 08.31-g tart. Ehhez a civil szervezethez Munkaügyi Központon keresztül egy nyertes pályázat keretén belül kerültem, így a bérem nagy részét ők finanszírozták (munkaügyi támogatás). Évente írtam alá a munkaszerződésemet, de nem volt benne megszakítás.
Jelenleg 7 hetes terhes vagyok és azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben jár-e táppénz a terhesség ideje alatt illetve milyen juttatások illetnek meg a szülés után??

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!