GYED,GYES, táppénz


nyuszika871122 # 2011.06.19. 08:59

Tisztelt fórumozók
3hete vagyok bejelentett munkanélkülin, a férjemmel babát szeretnénk.
Milyen pénzbeni juttatásokra lennék így jogosult(GYED,TGYÁS)??
Tavaly április 13tól idén május 27ig bejelentett munkám volt.
Előre is köszönöm
Üdvözlettel

Dödölle1 # 2011.06.19. 06:44

Tóthné Mónika
Segítséget szeretnék kérni: 2004. áprilisa óta állok munkaviszonyban. Március elején veszélyeztetett terhesként táppénzre mentem, novemberre vagyok kiírva szülésre. 1 hete megindult a felszámolás a munkáltatóm ellen.Azt szeretném megtudni,hogy ha befejeződik a felszámolás mire számíthatok? Maradhatok-e táppénzen szülésig? Megkapom-e a végkielégítést és a szabadságkiváltást?

A TB ellátásokat érintő kérdésére a válasz:

A jelenleg hatályos szabályozás értelmében a munkajogviszony megszűnését követően (a cég megszűnésével -ha azt hamarabb nem szüntetik meg- a munkaviszony a tv. erejénél fogva megszűnik) legfeljebb 30 napig kaphat még táppénz ellátást. Az ezt követő időre -a megadott jogviszony adatok figyelembevételével, amennyiben a körülményei indokolják- méltányossági táppénzt, illetve álláskeresési járadékot igényelhet, azaz az orovos ugyan tarthatja a szülésig keresőképtelen állományban, de táppénzre a mv. megszűnését követően legf. 30 napig jogosult.

Dödölle1 # 2011.06.19. 06:34

lara81
Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni, abban, hogy jelenleg babát várok (áprilistól) és 2011.január végétől megszűnt a munkaviszonyom (közel 7év) és azóta munkanélkülin vagyok. Milyen ellátásban részesülhetek? Kaphatok e GYES-t? Mi lehet ennek a legfelsőbb határa? Válaszukat előre is köszönöm.

1. GYES ellátásra állampolgári (alanyi) jogon jogosult.

2.A GYES összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegével egyezik meg.

3. A megadott adatok figyelembevételével jogosult lehet THGY és GYED ellátásokra, ha a szülés időpontjáig nem meríti ki az álláskeresési járadékra való jogosultságot. (Amennyiben ugyanis a szülés időpontjában álláskeresési járadékban részesül, úgy a Tbj. 5. § értelmében biztosított. Az Flt. módosítása következtében ha ezen ellátást a szülést követő naptól szünetelteti és THGY igényt nyújt be (amennyiben a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel) jogosult mind THGY, mind GYED ellátásra.

Bővebb tájékoztatásért a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez fordulhat.

Brigitta0 # 2011.06.16. 14:03

Tisztelt Szakértők, Fórumozók!

Júni 27-én a kisfiam betölti a 2. életévét, azaz lejár a gyed-em. Én szeretnék újra dolgozni, de biztos forrásból tudom hogy nem vesznek vissza, ami nem lep meg, mert már akkor felakartak mondani amikor elmentem szülni, csak nem írtam alá a papírt. A kérdésem: ha most megszünik a munkaviszonyom, és elmegyek munkanélkülire (ameddig nem találok másik állást), akkor a munkanélküli segély mellett kapok gyest? Mikor kell kifizetnie a felgyülemlett szabadságot? Mit érdemes ebben a helyzetben tenni? Munkanélkülire menni? Vagy inkább semmit nem tenni, ha találok új munkahelyet, akkor a réginél felmondani, és addig beérni a gyes-el?
Válaszukat előre is köszönöm!

PKKata # 2011.06.16. 07:53

Nagyon szépen köszönöm nagy@freemail.hu válaszát, amit egyelőre csak az e-mail rendszeremen keresztül láttam, egészen megnyugodtam.
Annyit szeretnék még kérdezni, hogy GYED-et mindig az előző tárgyévi fizetésem átlaga után kapja meg az ember, vagy a munkanélküli ezt felülírja? Azaz ha én munkanélküliről megyek TGYÁS-ra, majd aztán GYED-re is, akkor ér valamit az előtte ledogozott évek fizetése, vagy "csak" a minimálbéres számítás jöhet szóba? A TGYÁS-ra kapott összeg is beleszámít a GYED összegébe?

Nagyon szépen köszönöm mégegyszer a segítséget,

PKKata

PKKata # 2011.06.15. 10:24

Tisztelt Szakértők, Fórumozók,

Ha munkanélküliről megyek el TGYÁS-ra, járni fog utána a GYED? Azaz kell-e munkaviszony ahhoz, hogy GYED-et kapjak, vagy elég ha előtte TGYÁS-on vagyok, amire munkanélküliről mentem el? Alább már írtam a témához kapcsolódóan, azt tudom, hogy jár a TGYÁS és a munkanélküli járadék biztosítási viszonyt jelent, de a munkáltatómnál a TB-s nem volt benne biztos, hogy így kaphatok-e GYED-et és nem csak a GYES-t. 2 éve dolgozom (folyamatosan, 1 munkahelyen), jún. 30-cal lejár a határozott szerződésem, de csak okt. 27-re vagyok kiírva. Addig megpróbálom kihasználni a passzív táppénzt, plusz el kell mennem 3 hónap munkanélkülire, hogy a biztosítottságom folyamatos legyen. Tehát a kellő ledolgozott időm megvan, csak épp nem tart ki a szülésig. Azért kérdem, hogy a munkanélküliekkel mi a helyzet, mert elvileg ez az egyetlen esélyem a GYED-re, de ebben sem vagyok már biztos :(
Köszönöm szépen a segítséget előre is!
PKKata

lara81 # 2011.06.15. 05:29

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni, abban, hogy jelenleg babát várok (áprilistól) és 2011.január végétől megszűnt a munkaviszonyom (közel 7év) és azóta munkanélkülin vagyok. Milyen ellátásban részesülhetek? Kaphatok e GYES-t? Mi lehet ennek a legfelsőbb határa? Válaszukat előre is köszönöm.

Tóthné Mónika # 2011.06.14. 18:33

Segítséget szeretnék kérni: 2004. áprilisa óta állok munkaviszonyban. Március elején veszélyeztetett terhesként táppénzre mentem, novemberre vagyok kiírva szülésre. 1 hete megindult a felszámolás a munkáltatóm ellen.Azt szeretném megtudni,hogy ha befejeződik a felszámolás mire számíthatok? Maradhatok-e táppénzen szülésig? Megkapom-e a végkielégítést és a szabadságkiváltást?

kismama2413 # 2011.06.14. 08:49

Kedves Dödölle!

Nagyon szépen köszönöm a segítségét, megfogadom.

Üdvözlettel:
Kismama 2413

Bogi61 # 2011.06.13. 10:32

Kedves Dödölle!

Köszönöm válaszát. Az első kérdésembe beleírtam a TB ügyintéző válaszát, ill. gondoltam az, hogy a maximális GYED-et kapom, mutatja, hogy elég magas jövedelemmel rendelkeztem, tehát csak a táppénz plafonra lehetek jogosult. Sajnálom, ha nem voltam egyértelmű, de még egyszer NAGYON köszönöm kimerítő válaszát, sokat segített vele!

Dödölle1 # 2011.06.12. 17:02

Bogi61

Tisztelt Szakértők!

2011.06.07. –én feltett kérdésemre még nem kaptam választ. A problémám az, hogy több helyről, egymásnak ellentmondó információkat kapok. Még egyszer. Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal (2010.02.04-én született, előtte 2009.08.01-től TÁPPÉNZ-en voltam), és a maximális GYED-et kapom. Most terhes lettem, és a 14. héten járok. Hogy járok jobban, ha maradok GYED-en, vagy ha jogosult lennék - a veszélyeztetett terhesség miatt - TÁPPÉNZ-re, akkor inkább arra menjek? Megkapnám e a TÁPPÉNZ esetében a napi maximumot, hogy még 2009-ben volt bérjövedelmem? Hallottam már TÁPPÉNZ-re napi 5.000 Ft, ill. 5.200 Ft. napi maximumot is, melyik a helytálló? Amennyiben úgy ítélik meg, már nem számítok veszélyeztetett terhesnek, ugye a megszakított GYED-re is vissza mehetek, nem kell dolgozni visszamennem? Válaszukat köszönöm!

1.Javasolom, hogy kérdéseit a GYED-et folyósító szerv TB ügyintézőjével beszélje meg, mivel Ő tud teljeskörű tájékoztatást adni. (Több, releváns adat nem ismert, ezért nem véletlen, hogy nem válaszoltunk...)

2. Az ellentmondó információk oka, hogy nem attól kérdez, akinek a szükséges (pl. bér és előzmény) adatok rendelkezésére állnak, azaz az ügyével foglalkozó TB ügyintézőtől....

3.Az aktív táppénz korlátja a minimálbér 200%-nak 30-ad része, azaz 5.200 Ft.-/nap.

4. A GYED-et bármikor megszakíthatja és visszakérheti.

5. Ha az igénylő több ellátásra (táppénz/GYED) jogosult az ellátások között választhat.

6. A táppénz alapját a T. 48 § alapján kell kiszámítani. (Jövedelme nem ismert)

7. Ha az irányadó időszakban nincs 180 bérezett napja a táppénz alapja legfeljebb a minimálbér!

8. Valószínűleg alkalmazható az előnyszabály, azaz azért nem volt az irányadó időszakban 180 bérezett napja, mert táppénz, THGY, GYED ellátásban részesült 2010 és 2011 években, azaz ha az Önnek kedvezőbb a táppénz alapja a GYED alapja, de korlátot képez a táppénz plafon. (A GYED alapja szintén nem ismert)

9. A döntésnél figyelembe kell venni, hogy a táppénz csak adó, a GYED adó és nyugdíjjárulékköteles ellátás.

10.A "hogyan járok jobban" kérdéseket célszerű az összes szükséges adat birtokában lévő TB ügyintézőnek feltenni! (A magam részéről ilyen kérdésekre nem szoktam válaszolni)

11. Önmagában a terhesség nem feltétlenül indokolja a keresőképtelen állományba vételt, azaz hiába járna jobban esetleg a biztosított ha nem veszélyeztetett terhes azaz a keresőképtelen állományba vételnek nincs orvosszakmai indoka úgy azt orvost erre kötelezni nem lehet! Tárgyban -az orvosokra nézve is- jelentős szigoratás várható. (Akár szabadságvesztéssel is bünthető lesz az, aki a TB ellátásokat nem rendeltetésszerűen rendeli (orvos), vagy nem rendeltetésszerűen veszi igénybe(biztosított).

Dödölle1 # 2011.06.12. 16:34

Sziszi84.

Tisztelt Szakértő, Fórumozók!

Segítségre lenne szükségem.
Jelenleg pedagógusként dolgozom két félállásban ugyanannál a munkáltatónál.A szerződésem egyik fele június 15-én, másik fele június 30-án jár le.(4 éve folyamatosan van munkám).
Mivel kisbabát várok és veszélyeztetett terhesnek számítok szeretnék elmenni a munkaviszony megszünése előtt táppénzre.Ezt mikor lenne érdemes megtennem?15-én vagy 30-án? Június 15 után már csak egy félállásom lesz(heti 20 óra).Így is kaphatok táppénz? Mennyi időre járhat?
Köszönöm

1. Amennyiben állami intézményben pedagógus célszerű a kérdését az Államkincstár illetékes bér és TB ügyintézőjének feltenni.

2.Ha veszélyeztetett terhes akkor a keresőképtelen állományba vétel nem a "mikor érdemes" kérdésen múlik; kk. állományba akkortól kell venni, amikortól a veszélyeztetettség fennáll nem amikortól a beteg úgy gondolja, hogy "érdemes"!

3. A keresőképtelenséget az orvosnak munkakörönként/jogviszonyonkánt külön-külön kell elbírálni.

4. A passzív táppénz intézményének megszüntetése napirenden van, de tudomásom szerint hatályos jogszabály módosítás nem született.
A jelenlegi szabályok szerint passzav, azaz a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 30 naig folyósítható táppénz ellátás, amelynek a maximum összege is korlátozva van.

5. Táppénzre akkor jogosult, ha a keresőképtelenség a munkaviszony tartama alatt, vagy annak megszűnését követő 1.,2., vagy 3. napon bekövetkezik.

6. Hangsúlyozom, hogyha 2 állása van a keresőképtelenséget az orvosnak munkakörönként/jogviszonyonkánt külön-külön kell elbírálni, azaz ha mind a 2 jogviszonyában ugyanattól az időponttól keresőképtelen az orvosnak 2 db orvosi gazolást kell kiadni.

7. Tételezzük fel, hogy 2011.06.16-án mindkét jogviszonyában kk. állományba veszik. Az egyik jogviszonyában "P" táppénzre jogosult 2011.06.16-tól 30 napig, a másikban 2011.06.16-tól 06.30-ig betegszabadságos bért kap (amennyiben tárgyévben először van kk. állományban) és 07.01-től 07.30-ig fog "p" táppénzt kapni 30 napon át.

8. Tételezzük fel, hogy 2011.07.01-én veszik kk. állományba. Az orvos ugyanarra az időre 2 db orvosi igazolást ad ki. Az 1. jogviszonyában nem jogosult táppénzre, mert ( a 2011.06.15-i mv. megszűnése után) nem 3 napon belül vált keresőképtelenné.

A másik munkakörben/jogviszonyban 2011.07.01-től 07.30-ig jogosult "P" táppénzre ha addig a jogszabály nem változik.

9. A dolgozó fenti üggyel kapcsolatos teljeskörű tájékoztatása a TB. kifizetőhelyi ügyintéző kötelessége, ezért javasolom az általam felvázolt tényállásoktól eltérő tényállás esetén konzultáljon az illetékes ügyintézővel.

Dödölle1 # 2011.06.12. 16:10

kismama2413

Írásban panasszal élhet a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének igazgatójánál. A panaszba írja le azt amit velünk közölt, csak bővebben és kérje az EP. igazgatójának a segítségét az igény érvényesítésében. Az igazgató jogosult hatósági cél ellenőrzés keretében EP. ellenőrökkel a helyszínen beszereztetni a szükséges okmányokat, illetve jogosult bizonyítottan jogellenes magatartás esetén a munkáltatót bírságolni, így kényszerítve a jogkövetésre.

A panaszjog gyakorlását az Alkotmány is lehetővé teszi, a hatósági eljárás szabályait (pl., hogy az EP. igazgatója köteles a hatáskörébe tartozó ügyben az illetékességi területén eljárni) az Ebtv. és a Ket. tartalmazza.

(Ezzel kapcsolatban többször, részletes tájékoztatást adtam ezért nem ismételem meg....illetve ha valami nem egyértelmű kérje az EP. Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőjének a segítségét)

Dödölle1 # 2011.06.12. 15:57

Bpeti24 2011.06.09. 16:43

THGY és GYED ellátás főszabály szerint annak jár, aki biztosított. Tekintettel arra, hogy a szülés időpontjában nem lesz biztosított jogosult alanyi jogú GYES-re, egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra, amely ellátásokat a Magyar Államkincstártól lehet igényelni. Szintén itt, valamint a www.allamkincstar.gov.hu honlapon tájékozódhat az igénylés menetéről és a szükséges nyomtatványokról.

Amennyiben jogosult álláskeresési járadékra és ezen ellátásban részesül a munkaviszony megszűnése után a szülésig, továbbá a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel úgy a GYES helyett jogosult lehet THGY, majd GYED ellátásokra is.

Az igénylés módjáról és a részletekről érdeklődjön az Egészségbiztosítási Pénztárnál.

ancsy79 # 2011.06.11. 18:37

Kedves Fórumozók/Szakértők!

Szeretném ha valaki választ tudna adni nekem is..
Veszélyeztetett terhesként február óta vagyok táppénzen. (A baba várhatóan juliusban születik.)
A munkahelyemre adom le a táppénzes papírjaim, ők továbbítják az OEP felé. Nos, az első utalás április elején érkezett a számlaszámomra, ezután csaknem másfél hónapig semmi. Bementem az OEP-hez, és mint kiderült, tévedésből (hogy lehet ebben tévedni?!??) rossz számlaszámra utaltak kétszer is. Mint kiderült, a munkatársamnak folyósítottak, aki persze nem jelezte.. Az OEP-nél azóta visszaállították az én számlaszámom, kérték, a munkatársam utalja vissza a jogtalan összeget. A "kedves" munkatárs csak az egyik összeget utalta vissza, a másikat "visszatartja" arra hivatkozva hogy nem tudja mennyi jár neki ténylegesen, hogy adóbevallásnál el tudjon számolni( az OEP-nél ugyanakkor leadott egy számlakivonatot, amiből világosan kimutatható mennyit utaltak neki), és tértivevényes levelet irt az OEP-nek.. Nekem ez az egész bűzlik!Szerintetek? Nekem is vannak kifizetésre váró számláim! Hogyan hajtsam be tőle az összeget mielőbb? Vagy tényleg neki lenne igaza hogy megvárja az OEP "hivatalos" válaszát?

baloghany # 2011.06.11. 16:37

Tisztelt Szakértők !

Segítséget szeretnék kérni az ügyben, hogy mi lenne a célszerűbb, hogy a második gyermekemnél jó gyed-et kaphassak.
Szóval jelenleg 2011. április 16-tól gyesen vagyok. A kistesó pont azután jelezte, hogy érkezik mikor már a gyes időszakában jártam.
Most táppénzre szeretnék menni, de ennek mi a helyes menete ? Mert hallottam, hogy egyből talán nem lehet, hanem csak úgy, hogy először kiveszem a kisfiam után járó szabadságot ? Ő 2009. április 15-én született és én előtte egyből táppénzen voltam 2009. január 24-től, tehát ha jól tudom még 2009-re is jár szabadságom. Jól tudom ?
A szabadságom kivételétől azért is félek, mert a munkáltatóm vállalkozó és lehet nem örül neki, hogy fizessen nekem a semmiért, hisz utána egyből táppénzre mennék. Kirúghatni gondolom nem rúghat ki hisz kismama vagyok. Bár sajnos a vállalkozókra nem nagyon vonatkozik a munkatörvénykönyve :)

Ha esetleg nem megy bele a főnököm a szabi kiadásába és egyből táppénzre megyek, akkor milyen összeg lesz a táppénzem alapja ? Pénzügyileg hogy lenne jobb ? Szabival kezdeni ugye ?

Előre is köszönöm a segítséget !
Any

sziszi84 # 2011.06.11. 07:22

Tisztelt Szakértő, Fórumozók!

Segítségre lenne szükségem.
Jelenleg pedagógusként dolgozom két félállásban ugyanannál a munkáltatónál.A szerződésem egyik fele június 15-én, másik fele június 30-án jár le.(4 éve folyamatosan van munkám).
Mivel kisbabát várok és veszélyeztetett terhesnek számítok szeretnék elmenni a munkaviszony megszünése előtt táppénzre.Ezt mikor lenne érdemes megtennem?15-én vagy 30-án? Június 15 után már csak egy félállásom lesz(heti 20 óra).Így is kaphatok táppénz? Mennyi időre járhat?
Köszönöm

bubi2012 # 2011.06.10. 17:08

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Egy kis segítséget szeretnék kérni, gyes-gyed témában:)
Szóval, 2009-ben diplomáztam, munkaviszonyom kezdete 2010. december 1-je, ez az első munkahelyem. Határozott idejű szerződésem van, ami 2012 dec. 1-jén jár le, hacsak nem teszik határozatlan idejűvé. Tegyük fel, hogy idén ősszel állapotos leszek, ebben az esetben jogosult leszek gyed-re?A gyes alanyi jogon jár, amennyiben jól értelmeztem a dolgokat. Olvastam, hogy 365 biztosított napnak kell lennie a szülést megelőző két éven belül, és ebbe 180 napot beszámítanak a felsőoktatásban eltöltött évekből. Ez valóban így van?
Elég nehezen igazodom el ebben a témában:))

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat:)

kismama2413 # 2011.06.10. 12:11

Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni Önöktől, hogy az én esetemben kihez fordulhatok segítségért.
Veszélyeztetett terhes vagyok, most várom az első Babám. Sajnos orvosom ajánlására, táppénzre kellett mennem márc.31-gyel. A munkahelyem egy kis kft , ahol egyedüli alkalmazott vagyok (a főnökömön kívül), szóltam neki február elején, hogy Babát várok, keressen helyettem időben valakit, bár szeptember közepére vagyok kiírva, de sokat fáj a hasam, nem tudom, hogy alakul. Mint már említettem végül március végén táppénzre kellett mennem. A márciusi fizetésem egy részét május elejéig visszatartotta, a maradék részét a mai napig nem kaptam meg,a betegszabadságra járó jövedelmememet (ápr.18-ig voltam betegszabadségon) a mai napig nem utalta, és nem is akarja. Amióta lejárt e betegszabadságom, közvetlenül az OEP-be küldöm a táppénzes papírokat, hogy minél hamarabb elinduljon a folyósítás.A múlt héten kaptam egy levelet az OEP-tól, miszerint megkapták a papírjaimat de máj. 26-ig a munkáltatóm semmit sem küldött be hozzájuk (munkáltatói igazolá, igénylés... minden, ami az ő dolguk), így nem tudnak nekem megállapítani semmilyen összeget, Felhívtam a főnököm, hogy miért nem küldte be, hisz így nekem márc. óta nincs semmilyen jövedelmem, csak családi segítséggel tudunk így megélni. Közölte velem majd egyszer beküldi, majd egyszer kifizeti a betegszabadságom.
Mit tehetek, kihez fordulhatok segítségért ilyen ügyben, vagy tényleg ez normális, hogy lassan 3 hónapja semmilyen támogatást nem kapok?
Tartok attól, hogy a GYES,GYED igényléséhez szükséges papírokat sem fogja aláírni. Az előzményről annyit, tanulói jogviszonyom megszűnésével egyből megkaptam ezt az állást, ahol 4 éve folyamatosan dolgozok.

Előre is köszönöm, ha valaki tud nekem segíteni mit tehetek.

Lily26 # 2011.06.10. 09:06

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!

Elég összetett és nehéz a problémám, de talán valamelyik részében tudtok segíteni.
2007. okt. 8-án született meg a lányom, de már a szülés előtt
hetekben Tgyás-on voltam, febr. 20-ig, majd Gyeden, míg meg nem
született a fiam 2009. júl.10-én. Akkor vele is Tgyás és Gyed, ami most
júl. 10-én jár le és ettől a naptól szeretnék visszamenni. A főnököm
ki is adja a felhalmozódott szabadságaimat dec.
23-ig.(Közalkalmazottként dolgozom pedagógus munkakörben így évi 21
nap alapszabadság és 25 nap pedagógusi pótszabadság jár.)
Folyamatos munkavégzésem 2011. dec. 27-én kezdődik, mivel a 2011-re járó
szabadságaimat csak jövőre, 2012. márc. 31-ig akarja kiadni.
Emellett ezt
írta: "Készüljön arra, hogy a 2008. febr. 20-tól 2009. febr. 20-ig,
lletve a 2009. dec.24-től, 2010.dec.24-ig terjedő 25-25 munkanap
pótszabadságából 15-15 munkanapra (a Kjt. 57.§ (3)értelmében) 2011.
szept. 5-től 2011. október 14-ig munkavégzésére számítok."
Kérdésem: Ez törvényes így: behívhat a Gyed alatt felhalmozódott
pótszabadságaim kiadásakor dolgozni? Mindkét gyerekemre igénybe veheti ezt 2x15 napra?
Ha igen a szabadság bármely részében?
(Nekem logikusabb lenne, szakmailag is, ha legalább a végén hívna be
és onnantól folyamatosan dolgoznék.)
A 2011-re járó szabadságaimat teljes
egészében visszatarthatja? (A nevelési tanácsadóban, ahol dolgozok, dec. 27 és 30 között nemigen
fordul meg senki, csak ügyelet lesz, nem hiszem, hogy különleges érdeke fűződne hozzá, hogy bent
legyek.)
Mi van akkor, ha én vagy valamelyik gyerekem
beteg lesz szept. 5 és okt. 14. között, elmehetek táppénzre annak
ellenére, hogy hivatalosan szabadságon vagyok?
Előre is nagyon köszönöm, ha bármelyik kérdésemre választ tudnak adni!

Bogi61 # 2011.06.10. 08:54

Tisztelt Szakértők!

2011.06.07. –én feltett kérdésemre még nem kaptam választ. A problémám az, hogy több helyről, egymásnak ellentmondó információkat kapok. Még egyszer. Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal (2010.02.04-én született, előtte 2009.08.01-től TÁPPÉNZ-en voltam), és a maximális GYED-et kapom. Most terhes lettem, és a 14. héten járok. Hogy járok jobban, ha maradok GYED-en, vagy ha jogosult lennék - a veszélyeztetett terhesség miatt - TÁPPÉNZ-re, akkor inkább arra menjek? Megkapnám e a TÁPPÉNZ esetében a napi maximumot, hogy még 2009-ben volt bérjövedelmem? Hallottam már TÁPPÉNZ-re napi 5.000 Ft, ill. 5.200 Ft. napi maximumot is, melyik a helytálló? Amennyiben úgy ítélik meg, már nem számítok veszélyeztetett terhesnek, ugye a megszakított GYED-re is vissza mehetek, nem kell dolgozni visszamennem? Válaszukat köszönöm!

Bpeti24 # 2011.06.09. 14:43

Sziasztok. Kérlek segítsetek...már nagyon rég szültem, 14 éve , azóta sajnos minden kinai :(

8 hetes terhes vagyok, várhatóan január elején szülök....

közcélú munkát végzek november 3án jár le a munkaszerződésem. .

visszavetítve a két évet meglesz a 365 nap munkaviszonyom, viszont tanácstalan vagyok, hogy lejárt munkaszerződéssel mit tehetek ? mi jár meg nekem ?
várom válaszaitokat...köszi

WhiteShark # 2011.06.09. 13:45

Közben meg is találtam a választ a saját kérdésemre. Szerencsére nem úgy van, ahogy én gondoltam, mert a GYED alapja az előző évben elért legalább 180 nap bérjövedelem, amibe a táppénz és a TGYÁS nem tartozik bele! Így ha a GYED átcsúszik a következő évre (mint nálunk), akkor a GYED-hez az azt megelőző ellátás alapjául szolgáló jövedelmet kell figyelembe venni, vagy pedig az adott évi minimálbér kétszeresét. Beillesztem az eredeti posztot, hátha másnak is segítségére lesz:

"2011. 01.01 óta táppénzen vagyok, mert veszélyeztetett terhes vagyok, akkor még segédápolóként dolgoztam, minimálbérért. Közben elvégeztem egy szakápolói iskolát, így átsoroltak A-ból E fizetési kategóriába (közalkalmazott vagyok), így az alapbérem 78 ezer forintról 118 ezer forintra vátozott 2011. májusától. A gyermekem születésének várható időpontja: 2011. 08.25. A tgyás így már 2012-ben fog lejárni, így a gyedet már elvileg a 2011-es napi átlagfizetésem szerint kellene kapnom, de én akkor végig táppénzen voltam. Ebben az esetben mi lesz az alapja a gyed számításának, a 2010-es jövedelmem, vagy a 2011-es már megemelt alapjövedelmem?

A jelezett esetben – irányadó időszaki 180 napi jövedelem híján – az ellátás alapja a kötelező egészségbiztosításáról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 48. § (5) bekezdése értelmében a GYED alapja a táppénz alapjául szolgáló jövedelem, illetve a minimálbér lesz. Az említett jogszabályi hely ugyanis azt mondja ki, hogy amennyiben a biztosítottnak azért nem volt az irányadó időszakban (jelen esetben 2011-ben) figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani. Illetve, ha ez kedvezőbb, akkor – a (4) bekezdés alapján – a jogosultság első napján érvényes minimálbért is figyelembe lehet ellátási alapként feltéve, hogy a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme ezt az összeget eléri"

(A fenti poszt az adozona.hu oldalról származik.)

pazs # 2011.06.09. 11:19

Aalexandra09: jól gondolod az elejét. A szabik után meg mindegy, melyikükre veszed igénybe, mert a munkáltatói rendes felmondás elleni védelem a kisebbik gyereked hároméves koráig tart teljesen függetlenül attól, hogy kapsz-e gyest.

Dödölle1 # 2011.06.09. 11:17

Fricike05

Igen, jól érti.

Üdv. :)