GYED,GYES, táppénz


cristi4 # 2011.07.14. 05:46

Tisztelt Fórumozók!

Az előbbi hozzászólásomat szeretném kiegészíteni.A következő tények ismeretében úgy vélem egyszerűbben tudnak majd nekem választ adni a kérdésemre.

2003.október-2010 január 14-ig:Egy munkahelyen letöltött folyamatos munkaviszonyomn volt.
2010 január 15-től -február közepéig passzív táppénzen voltam.
Ezt követően 2 hétig munkanélküli ellátásban részesültem.
Majd 2010 március 1-2010 április 30:munkaviszonyom volt.
Ezek után, 2010 május 1-től ismét munkanélüli ellátásban részesültem kisfiam megszületéséig, december 28-ig.
2010 december 28-tól 2011 június 13-ig részesültem Tgyásban.Június 14-től június 18-ig ismét visszavettek munkanélkülire.
Jelenleg pedig, 2011 június 19-től 2012 december 28-ig vagyok Gyedre jogosult.

Előre is köszönöm segítő szándékukat és bízom benne, hogy tudnak válaszolni kérdésemre.

Üdvüzlettel:cristi4

Juc1 # 2011.07.13. 22:50

Kedves Forumozok,

Egy kis segitségre lenne szükségem pár gyeddel gyessel és ezzel kapcsolatos dolgokról.

2008-ban havi átlegkeresetem 130e ft netto volt
2009-ben 06 hóig átlagkeresetem 130 ft netto volt

2009.06,hótól-2010-02-16 hóig táppénzen voltam
150e ft nettoval

2010.02.16-tól tgyás-om lett
96 ezer

2010.08.16 tól gyed 86 e ft adójóváirással
(miből számolták ki?)Aki töllem jóval kevesebbet keresett az is hozzám haonlóan kapja most a gyedet csak azért érdekel,engem vágtak át?

Most eljött az idő,hogy Szeretnénk kistesót mikor lenne jó betervezni,hogy anyagilag a legjobban járjunk? Sajnos a mai világban már ezt is kell nézni:(
Most a gyed alatt teherbe esni 2011 ben-
és
2012 2 negyedévében szülni nagyjából addig gyeden és 2012.02 hótól esetleg pár hónap gyesen lenni a szülésig?
Mi lenne akkor a következő ellátásom(tgyásom,gyedem) alapja akkor?
Az eddigi tgyás és gyed?Vagy az utolsó ledolgozott teljes évem a mi 2008 vagy a 2099 fele ledolgozott fele táppénzes évem ?

Esetleg későbbre betervezni :.Mire kisbabám betölti a második életévét és::
2012.02.16 tól, mikor letelik a gyed a elötte nemsokkal 1-2 hónappal megfoganni és várandósan kivenni a szabikat ..
újra táppénzre menni addig amig 2012 végére vagy 2013 elejére meg nem érkezne a második baba,
Akkor mi lenne az alapja a 2012 évvégi 2013 eleji ellátásomnak ?
a 2012 évi pár hónap gyed gyes és táppénz?Vagy a 2011 évi gyed illetve a 2010 évi gyed és táppénz?

Reméllem nem volt tul kacifántos most fogalmam sincs hogy kislányom mire betölti a 2 évet addigra már majdhogynem érkezzem is meg a kistesó és a gyed alatt legyek várandós ezzel a 86 ezer ft összeggel vagy várjam meg mig letelik és a 28 ezres gyes alatt menjek táppénzre inkább -
  • már ha tudok ---ha engedi a munkahelyem gondolom ahhoz vissza is kéne mennem dolgozni pár hóónapra.,ami elég nehéz lenne mert 120 km re elköltöztem ..vagy elég a szabikat kivenni??Azt fizetik?vagy fizetetlen?

Köszönöm szépen elöre is a válaszokat.
Üdvözlettel:.Jucus

cristi4 # 2011.07.13. 20:10

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni.

2010 decemberében szültem meg a kisfiamat.Munkanélküliként mentem el Tgyásra, melynek összegét a régi munkahelyemen keresett átlagfizetésemből állapították meg.A Tgyás azonban június közepén lejárt és azóta Gyedre lettem jogosult.
A kérdésem az lenne, hogy most miért a minimálbér után állapították meg a Gyed összegét?Nem a régi bruttó átlagfizetésem alapján kellett volna ezt is kiszámítaniuk?

Válaszukat előre is köszönöm!

kismama2413 # 2011.07.13. 15:10

Tisztelt Fórumozók!

Mit tehtek, ha kismamaként táppénzen vagyok, de a cég, ahol a munkaviszonyom van nem utalta a mai napig április elejére járó betegszabadságomra eső jövedelmememet. A főnököm nem akar kifizetni, egyedüli alkalmazott vagyok a cégnél. Kihez fordulhatok, hogy segítsen, hogy mihamarabb megkapjam a betegszabira járó jövedelmemet.

Előre is köszönöm a segítséget.

Dödölle1 # 2011.07.13. 13:40

További info estike10-nek:

Kattintson az alábbi linkre és elolvashatja a tárgyban kiadott OEP főigazgatói tájékoztatót.

http://www.tbinfo.eoldal.hu/…um-2011.html

majd ide:

file/10/gyed-maximum2011.doc

Dödölle1 # 2011.07.13. 13:32

estike10

Üdvözlöm Önöket! A kérdésem az lenne, hogy mennyi most a maximum gyed nettó összege? 2010.szeptembertől vagyok gyeden. Akoor is a maximum bruttó 102,900Ft-ot kaptam és az idei 2011-es évben is ez után kapom. Nettó 92,610Ft-ot kaptam most is. Miért nem emelték a minimálbér után? Az előző fiamnál, 3 éve emelték évente a minimálbér után. Ez hogy van most? Köszönöm válaszukat előre is.”--
Általánosságban a kérdésére az alábbi válasz adható:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/D. § (1) A (bruttó) gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.

(4) A 48. § (2)-(3) bekezdése alapján maximális összegben megállapított gyermekgondozási díj összegét minden év január 15-éig - hivatalból felül kell vizsgálni, és a tárgyévre érvényes összeghatár figyelembevételével január 1-jei időponttól újra meg kell állapítani.

A fentiekből következik, hogy amennyiben a GYED ellátást nem a 48. § (2)-(3) bekezdése alapján állapították meg, vagy ha ez alapján állapították meg, de az 1 napi alap nem érte el az akkori GYED maxot a már megállapított ellátást megemelni nem lehet.

A pontos válaszhoz ismerni kellene a pontos előzményeket, ezért azt javasolom, hogy kérdésével keresse fel a GYED ellátást folyósító szervet.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez………….

(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is.

További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)

Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét.

Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.
Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.
http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

estike10 # 2011.07.13. 06:53

Üdvözlöm Önöket!
A kérdésem az lenne, hogy mennyi most a maximum gyed nettó összege?
2010.szeptembertől vagyok gyeden. Akoor is a maximum bruttó 102,900Ft-ot kaptam és az idei 2011-es évben is ez után kapom. Nettó 92,610Ft-ot kaptam most is. Miért nem emelték a minimálbér után?
Az előző fiamnál, 3 éve emelték évente a minimálbér után. Ez hogy van most?
Köszönöm válaszukat előre is.

cossackagent # 2011.07.12. 13:53

Kedves Fórumozók!

Kérdésem a következő:

"Július 4-én elfogadta a parlament a munka törvénykönyve és több más foglalkoztatási jogszabály módosítását, többek között, hogy a gyes alatt csak az első hat hónap során halmozódnak fel a kivehető szabadság napjai. A változás következtében, ha a például a szülés és gyes miatt kieső idő meghaladja a fél évet (183 napot), akkor a munkáltatónak nem 30, hanem 183 nap alatt kell kiadnia a szabadságokat. A gyesről visszatérő munkavállalóknak szűkítést jelent, hogy csak a gyes, azaz a fizetés nélküli szabadság első hat hónapjában halmozódik fel rendes szabadság, amit később ki lehet venni."

A kérdésem az, hogy ez mikortól hatályos? Mindenkire vonatkozik, aki most szeretne a GYES-ről visszamenni dolgozni vagy csak azokra, akik most kezdik a GYES-t?Ha én már ez év májusban bejelentettem, hogy vissza akarok menni dolgozni és a munkáltatóm már ki is számolta, hogy nap szabadságom van 2008 szeptembere óta, akkor megváltoztatja-e a helyzetet ez a törvénymódosítás? Jól értem-e, hogy ezek alapján csak az első hat hónapra járó szabadságot fogja kiadni/megváltani a munkáltató?

anne01 # 2011.07.11. 17:22

suzye

Ez a háziorvosán múlik. Ha 8-as kóddal veszi keresőképtelen állományba, akkor az első 15 napra betegszabadság fog járni. Ha 9-es kóddal, akkor veszélyeztetett terhesnek minősítette és első naptól kezdve táppénz jár. A keresőképességet szintén a háziorvos állapítja meg.

suzye # 2011.07.11. 07:58

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, ha valaki terhes és beteg lesz közben (pl: influenza), akkor táppénz vagy betegállomány jár-e neki?
Ilyenkor ugye nem válik veszélyeztetett terhessé, csak 1 hét gyógyulásra van szüksége.
Köszi a válaszokat!

nandy # 2011.07.10. 14:28

malebogia:

A munkáltatónak kötelessége olyan munkakört felajánlani, ami a kismama és a baba egészségét nem veszélyezteti.
Véleményem szerint az irodai munka megfelelő, bár erről inkább az üzemorvost kellene megkérdezni.

De egy kicsit úgy érzem, hogy egyáltalán nem is szeretne többet dolgozni a párod, csak a fizetését venné fel...

nandy # 2011.07.10. 14:26

Közöld mielőbb a munkáltatóddal, hogy terhes vagy, ezt nem érdemes eltitkolni.

Nettó jövedelemből sosem számolunk ellátást, mindig a bruttó az alap.

borgo # 2011.07.06. 18:48

Kérem, ha lehetséges, válaszoljanak a lenti kérdésemre!
Nagyon köszönöm!

Tisztelt Szakértők!

4-5 hetes terhes vagyok, tehát, ha jól megy, február végén, március elején fogok szülni. Bár stresszes munkahelyen dolgozom, és iszonyat nagy a hajtás, úgy gondoltam, csak már az utolsó hónapokban megyek táppénzre. Időközben viszont új főnököm lett, és megtudtam, hogy lehet, hogy el akar küldeni.
Több kérdésem is lenne:

1. Ha valamelyik reggel bemegyek dolgozni és közlik velem, hogy ki vagyok rúgva, védett vagyok -e azért, mert kismama vagyok? És olyankor mi az eljárás? Kiíratom magam táppénzre? Vagy már olyankor késő?
2. Ha táppénzre megyek, akkor a fizetésem hány %-át fogom kapni?
3. Ha jövő februárban-márciusban szülök, akkor mi után fogják számolni a gyed-et? Hisz ebben az évben, ha minden igaz, fél évig táppénzen leszek. Az beleszámít?

Tegyük fel, ha a mostani fizetésem nettó 135 e Ft, akkor mekkora lesz a gyed+ egyéb járandóságok?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!! :)

Üdv: Borgo

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/4958#…

eveta19 # 2011.07.06. 16:59

MOST hét hetes terhes vagyok van már egy éves fiam arra vagyok kiváncsi,hogy kapni fogok-e a két gyermekre gyest?
Köszönettel: Takács éva

Malebogia # 2011.07.06. 16:17

Szép jó napot!

Kérdésem lenne:

Párom vegyiparban dolgozik, nyakiga vegyszerekben. Hét hetes terhes. Evidens, hogy még a felajánlott irodai munkára sem akar bemenni dolgozni a vegyszerek közzé. Nem veszélyeztetett terhes.

A kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő?

Köszönöm

Dödölle1 # 2011.07.06. 11:44

szilvike83

Üdvözletem!

Ha valaki idén május közepétől táppénzen van(veszélyeztetett terhesként)és június 30-ával lejárt a határozott idejű szerződése, akkor igénybe veheti-e a 30 napos passzív táppénzt?
A választ előre is köszönöm!

Igen, ugyanis a módosítást csak a 2011. július 1-jét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Dödölle1 # 2011.07.06. 10:24

Sziasztok!

Edina329

Egy olyan "problémám" lenne, hogy 2007. augusztus óta dolgozom közalkalmazottként az MH-nál. A kislányom 2009.07.04-én született 2009. májusában mentem el vele táppénzre. Most 11 hetes terhes vagyok és 2011.07.04-től lejár a GYED-em amit ugye a GYES vált fel. Én lemondtam a GYES-ről a munkahelyen és úgy döntöttem, hogy 2011.07.04-től táppénzre megyek a 2. terhességemmel. A személyügyünk képtelen megmondani, hogy mennyit is fogok kapni táppénz címén. Az egyik azt mondja, hogy a minimálbér felét a másik pedig azt, hogy napi 5200 Ft-ot. Ha lényeges a szerződésben foglalt bérem bruttó 110000 Ft körül van (2 vagy 3 évente ugrik a fizetési kategória 2000 Ft-tal, az egyszerűség kedvéért írtam 110000-et). Tehát lényegében a hozzáértők sem hozzá értők!
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget

A táppénz ellátás alapja a 78.000 Ft-os minimálbér, azaz havonta -durván és leegyszerűsítve-, bruttó ennek a 60%-a lenne a táppénz, azonban ha az Önnek kedvezőbb (mivel az irányadó időszakban GYED miatt nincs 180 bérezett napja) a táppénz alapja az előző GYED alapja lesz. (Ezen összeg számomra nem ismert, azt a kifizetőhelyi ügyintézője tudja pontosan megmondani. Jó tudni, hogy magas GYED alap esetén korlátot képez a minimálbér 200 %-a!)

Ancsa77 # 2011.07.05. 17:13

Sziasztok!

Döbbenten olvasom a híreket a neten, mert a TV-ben erről nem is esett szó...
Mivel munkanélkülin vagyok május 18-tól és a babámat meg nov.15-re várom és mostani viszonylatoknak megfelelően jogosult lennék TGYÁS-ra és még a GYED-re is, mert nov. 15-re várom a babát így csak ebben az évben 6 hónap munkanélkülit használnék el. Ha januártól meg 90 napra csökkentik ezt és ha drasztikusan harmadolják a maradék napokat is maradna még (a 9 hónapomból) annyi hogy jogosult legyek a GYED-re is.

MOST viszont azt olvastam - de nagyon remélem hogy hogy rosszul értelmezem - hogy mindezt a változást más szeptember 1-től akarnák bevezetni, vagyis a 90 napos munkanélkülit!!!!:-(((
HA TÉNYLEG ROSSZUL ÉRTELMEZTEM VALAKI NYUGTASSON MEG HOGY HÜLYE VOLTAM!!!!
A cikk amit olvastam:
http://penzcentrum.hu/…1028889.html

KÖSZÖNÖM ELŐRE IS A SEGÍTSÉGET!!!

szilvike83 # 2011.07.04. 08:32

Üdvözletem!

Ha valaki idén május közepétől táppénzen van(veszélyeztetett terhesként)és június 30-ával lejárt a határozott idejű szerződése, akkor igénybe veheti-e a 30 napos passzív táppénzt?
A választ előre is köszönöm!

peterrezso # 2011.07.02. 09:03

Tisztelet Szakértők, fórumozók!
A következő kérdésem lenne:

2011 január hónaptól álltam egy cég alkalmazásában, határozott idejű szerződéssel, 2011. június végéig.

A céget június végétől egy másik cég "veszi át", pontosabban ettől a naptól kezdve minden az ő nevükön fut.
A cég, akivel korábban szerződtem, felajánlotta a szerződés meghosszabbítását, de én nem éltem ezzel a lehetőséggel, írásban nyilatkoztam, hogy nem kívánok az új munkáltatónak dolgozni (az új feltételek miatt).

Az említett szerződés lejárta előtt 10 nappal táppénzre mentem. 15 nap betegszabadságom még "bent volt"; a munkáltató jelezte, hogy számukra egyszerűbb lenne, ha június utolsó napjával egy olyan igazolást hoznék, ami ettől a naptól kezdve keresőképességemet igazolja valamint olyan kijelentés is elhangzott, hogy így nem tudnak kiléptetni.

A cég - elvileg - nem tb kifizetőhely.
Mi a munkáltató és mi a munkavállaló kötelezettsége ebben az esetben?

Milyen igazolásokat várjak a majdani (?) kiléptetéskor, ki adja be a táppénzes igazolásokat a MEP felé?

Válaszukat előre is köszönöm?

Edina329 # 2011.06.30. 20:35

Kérem valaki segítsen a ma felett kérdésemmel kapcsolatban, mert a munkahelyen lévő személyügy impotenciája a téma iránt kikészít!
Nagyon szépen köszönöm

borgo # 2011.06.30. 18:12

Sziasztok!

Tudna nekem valaki válaszolni a pár nappal ezelőtti kérdésemre??

Köszönöm!!!

Borgo

viki13 # 2011.06.30. 14:07

Azt elfelejtettem írni, hogy ha a próbaidő után nem hosszabítják meg a szerződést, akkor 2012-ben szeretnék kistestvért. Tehát a lényeg, hogy akkor a tgyást, gyedet az eredeti vagy a próbaidős bér (a kettő uannyi) után kapjam és rendelkezzem a szükséges biztosítási idővel.
Jövőre megléphető megoldás az, hogy veszélyeztetett terhesként táppénzen legyek (közben valószínűleg meg fog szűnni a munkahelyem) vagy a változó táppénzszabályok ezt nem teszik lehetővé?
Viki

viki13 # 2011.06.30. 13:53

Tisztelt Fórum!

Közalkalmazottként másfél éves gyermekemmel gyeden vagyok, tehát fizetés nélküli szabadsgágon. Munkahelyet akarok váltani, de az új helyen 3 hónap próbaidőt kötnek ki, csak utána lesz határozatlan idejű a szerződés.
Megtehetem, hogy visszamondom a gyedet és fizetés nélküli szabadságra megyek, amíg az új helyen a próbaidőt töltöm? Persze a régi munkaadót tájékoztatom erről.
Ilyenkor sem küldhetnek el az eredeti munkahelyemről azért, mert a gyerekem nincs még 3 éves? (közben nem lennék gyesen sem).
Köszönöm Viki

Fee22 # 2011.06.30. 09:18

Huuh Dödölle1,nagyon szépen köszönöm a részletes infót.Utánajárok a dolgoknak.Kellemes Napot!