GYED,GYES, táppénz


Vica_76 # 2011.10.06. 23:09

Novemberben lejár a gyedem, jeleztem a Munkáltatómnak, hogy vissza szeretnék menni.A kollégák szerint sok esélyem nincs, hivatkozva a rossz gazd-i helyzetre, Nekem még nem jelezték.Állítólag nem találják a nyilatkozatomat, amely a gyerekek után járó pótszabadság kivételére vonatkozik és 2006-tól visszamenőleg kérik ezt Tőlem...úgy, hogy a férjem is igazoltassa le a munkahelyén, hogy nem Ő kérte.Mi van akkor, ha nem tudom beszerezni? Ez az én feladatom? Ha nem lesz meg, akkor 2006-tól ugrottak ezek a napjaim? (2006-ban született a kislányom, 2009-ben a kisfiam).
Ha valaki tud erre válaszolni, kérem segítsen!Köszönöm/Évi

gizike80 # 2011.10.06. 11:14

Tisztelt Szakértők!

Kislányom 2011. szept. 12-től bölcsődébe jár, én pedig megkezdtem a szabadságomat a munkahelyem.
Innen-onnan hallottam anyukáktól, hogy ők csak az 1. gyeden töltött év után kapják meg a szabadságot, a 2. év után már nem jár.
Talán valami új jogszabályról van szó, vagy a munkáltató saját körben határozhat úgy, hogy nem adja ki a 2. évre járó szabadságokat, ill. nem is fizeti ki azt?
Várom válaszukat.

nextem2 # 2011.10.06. 08:24

Kedves Szakértők! Segítséget szeretnék kérni gyermekvállalással kapcsolatosan. 2005 óta dolgozom jelen munkahelyemen. 2007-ben született meg első gyermekem, majd 1,5 év múlva a kistestvér. Ez év április közepén járt le a gyed, újra 8 órában dolgozom. 3. gyermek vállalásán gondolkodunk, de azt szeretném megtudni, ha a munkahelyem időközben (a terhesség alatt, vagy később) megszűnik, akkor milyen ellátásra leszek jogosult? Munkaviszonynak számít e majd az otthon eltöltött idő?
Köszönöm szépen a választ, szép napot kívánok!

anya1980 # 2011.10.05. 18:43

Kedves Dödölle !

Határozott válaszát nagyon köszönöm!

Maradok tisztelettel :

anya1980- Melinda

renikee # 2011.10.05. 10:34

Tisztelt szakértők!

jelenleg GYES-t és családi pótlékot kapok a két és fél éves kisfiam után. Beírattam a bölcsibe és a jövőhéten kezdjük a beszoktatást.majd munkát keresek. olyan kérdésem lenne, hogy az államkincstár felé kell e jelezni ill. kell e munkáltatóit küldeni nekik? a másik kérdésem, hogy mi teendőm még ezzel kapcsolatban?

Katuc77 # 2011.10.04. 17:24

Tisztelt Szakértő!

1996 szeptemberében kezdtem el dolgozni a munkahelyemen, jelenleg 15 éves folyamatos munkaviszonyom van. 2008. novemberében megszületett a kisfiam, így 3 év fizetés nélküli szabadságra mentem, ami 2011. november 1-jén lejár. Munkahelyem vissza várna, de mivel ez idő alatt eredeti lakhelyemtől távol költöztem, semmiképp nem tudok visszamenni jelenlegi munkahelyemre dolgozni. Sajnos a második baba eddig nem jött össze, így nem tudok táppénzre, aztán újból TGYÁS-ra, GYED-re, GYES-re menni úgy, hogy a munkaviszonyom továbbra is fent álljon. Így nincs más lehetőség, mint közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyomat. Kérdésem a következő lenne. Ha elmegyek munkanélkülire, és ez alatt esnék teherbe, számíthatok-e GYED-re? Ha igen, ennek megállapításához az előtte kapott GYES-t veszik alapul?
Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.10.04. 13:45

anya1980 2011.10.04. 13:17

Tisztelt Szakértők!

Jogi segítséget szeretnék kérni :

2006.06.26.- 2010.12.30. ig bejelentett munkahelyem egy olyan cég volt, amely jogutód nélkül megszűnt csődeljárás miatt. A felszámoló cég semmilyen papírt (TB kiskönyv, kiléptető papír ) nem tud megszerezni.

2008.02.07 én megszületett a Kislányom, akivel 2010.02.07. ig GYED en majd GYES en voltam. Időközben (2010 novemberében) teherbe estem Kisfiammal, aki 2011.08.19. én megszületett.

Igényeltem a THGY-T és a GYED et amire nagy nehezen jogosult is vagyok , mert a 365 napom megvan.
De! Az OEP nem folyósítja a THGY t , mert az összes papíromon kívül a TB kiskönyvem, ami önhibámon kívül nincs nálam , előbbiekben leirtam miért , enélkül semmit nem csinálnak.

Mit tudok tenni? Jogosult vagyok, hisz a Nyugdijfolyósitó Intézetnél lekért mviszonyomban ott szerepel feketén- fehéren a cég. Az OEP mégsem fogadja el.

Csak a családi pótlékot kapom jelenleg. Ami mindannyian tudjuk mire elég egy gyermek fenntartásához.
Kihez forduljak? Mit tehetek?

Köszönöm.
Melinda

Válasz:

  1. A felszámolónak nem "megszerezni" kell ezen papírokat, hanem kiállítani, ugyanis a felszámolás alatt Ő gyakorolja a munkáltatói jogokat ami azt jelenti, hogy az Ő dolga a jogszabályokban előírt okmányok kiállítása és a dolgozók részére történő kiadása!
  2. Az "OEP" (helyesen Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve) az igényt köteles főszabály szerint 30 napon belül elbíráli, ha ezt nem tudja megtenni az igényt köteles felfüggeszteni, vagy határozattal elutasítani, amely ellen lehetőséget kell biztosítani az ügyfél számára a fellebbezésre. (A jogorvoslati eljárás illeték és költségmentes.)
  3. A Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve közigazgatási hatósági eljárás keretében jogosult a hiányzó okmányokat a felszámolótól beszerezni, vagy annak kiállítására kötelezni, ill. ha szükséges a felszámolót akár birságolhatja is. (Ezt az ügyfél kérésére köteles megtenni, de hivatalból is indíthat(na) eljárást.)
  4. Mit tehet? Amennyiben az igényét nem, vagy nem teljes mértékben teljesítik ragaszkodjon hozzá, hogy azt határozattal bírálják el. Ennek tartalmától függően éljen a jogorvoslat lehetőségével.

Panaszával írásban célszerű megkeresni a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének igazgatóját, amelyben a fentieket -csatolva a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság igazolását- is részletesen elő kell adni kérve, hogy hivatal kötelezze a felszámolót az előírt TB-s okmányok kiállítására, illetve tekintettel arra, hogy a késedelem a létfenntartásukat veszélyezteti az ellátás folyósítását haladéktalanul kezdjék meg.

bokidori # 2011.10.04. 12:23

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi témában:

Második gyermekem 2008. 10. 07-én született. 2011. 10. 07-én letelik a GYES. A munkáltatóm itteni telephelye megszűnt 2009 márciusában, de továbbra is állományban vagyok, ugyanis az "anyacég" még létezik. Akkoriban kaptam egy papírt, hogy, miután a felmondási tilalom megszűnik, a munkaviszonyom is. Felhívtam őket és azt mondták írjak egy levelet, hogy közös megegyezéssel megszüntetem a munkaviszonyomat és ezek után ők megírják a kilépési papírjaimat. A 15 éves munkaviszony után járó végkielégítésemet, a 60 napos felmondási időt és a felgyülemlett (több mint 60 nap) szabimat természetesen kifizetik jutalomként, legalábbis ezt mondták.

  • Azt szeretném tudni, hogy beleegyezzek-e a közös megegyezéssel történő felmondásba vagy mondjanak fel ők rendes felmondással.
  • Miért szorgalmazzák, hogy jutalomként fizetik ki a járandóságaimat, lehet ebből nekem hátrányom akár adózás vagy bármilyen téren?
  • Mivel nincs kilátásban másik munkahely, érdemes elmennem táppénzre, ha igen, akkor ezt rögtön a GYES megszűnését követően meg is tehetem? Ha igen hány napig és mikortól írassam ki magam (2011.10.08-tól)?
  • Vonatkozik rám a 30 napos felmondási védettség és ez beletartozik az éveim után járó 60 napos felmondási időbe?

Nagyon megköszönöm a segítségüket, mert teljesen tanácstalan vagyok és nem tudom, hogy kihez forduljak, aki érdemben tud is segíteni.
Üdvözlettel:bokidori

anya1980 # 2011.10.04. 11:17

Tisztelt Szakértők!

Jogi segítséget szeretnék kérni :

2006.06.26.- 2010.12.30. ig bejelentett munkahelyem egy olyan cég volt, amely jogutód nélkül megszűnt csődeljárás miatt. A felszámoló cég semmilyen papírt (TB kiskönyv, kiléptető papír ) nem tud megszerezni.

2008.02.07 én megszületett a Kislányom, akivel 2010.02.07. ig GYED en majd GYES en voltam. Időközben (2010 novemberében) teherbe estem Kisfiammal, aki 2011.08.19. én megszületett.

Igényeltem a THGY-T és a GYED et amire nagy nehezen jogosult is vagyok , mert a 365 napom megvan.
De! Az OEP nem folyósítja a THGY t , mert az összes papíromon kívül a TB kiskönyvem, ami önhibámon kívül nincs nálam , előbbiekben leirtam miért , enélkül semmit nem csinálnak.

Mit tudok tenni? Jogosult vagyok, hisz a Nyugdijfolyósitó Intézetnél lekért mviszonyomban ott szerepel feketén- fehéren a cég. Az OEP mégsem fogadja el.

Csak a családi pótlékot kapom jelenleg. Ami mindannyian tudjuk mire elég egy gyermek fenntartásához.

Kihez forduljak? Mit tehetek?

Köszönöm.
Melinda

Dödölle1 # 2011.10.04. 07:41

dorcsi87

A THGY, GYED ellátással kapcsolatos jogi normák értelmezéséhez javasolt a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének a segítségét kérni.

A segítségadás különben jogszabályban előírt kötelezettsége ezen hivatalnak.

Tekintettel az ezirányú, kifejezett kérésre ismételten bemásolom egy korábbi hozzászólásomat remélve, hogy az abban foglaltak hasznosak lesznek.

MINDEN, AZ EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS PÉNZBELI ELLÁTÁSAIVAL ( táppénzt, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) KAPCSOLATOS KÉRDEZŐ FIGYELMÉBE AJÁNLOM AZ ALÁBBIAKAT:

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének) és/vagy a TB Kifizetőhelyeknek az ügyfelek tájékoztatását. (TB Kifizetőhely működtetése annál a foglalkoztatónál kötelező, ahol a biztosítottak száma eléri, vagy meghaladja 100 főt Lásd: 1998. évi XXXIX. törvény 9. § )

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy éljen a jogszabály adta lehetőséggel és keresse fel a lakóhelye szerinti Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyen magával minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérje meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon Önre negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeit.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert Ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseire, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbálja lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretne bizalommal forduljon a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 30 naptári napot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)

Új, a jogbiztonságot, a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez való jogot elősegítő eleme a Ket. novellának az, hogy ha a hatóság a rá irányadó ügyintézési időt nem tartja be úgy köteles az ügyfélnek visszafizetnie az eljárási illetéket, illetékmentes eljárás esetén pedig köteles a mulasztó hatóság a költségvetés részére befizetni az általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, vagy ha az irányadó ügyintézési idő kétszerese alatt sem intézte el az ügyet akkor ezen összeg kétszeresét. Ezen túlmenően az egészségbiztosító/kifizetőhely késedelmes igényelbírálás esetén az Ebtv. 69. § értelmében az Art.-ban meghatározott mértékű kamatot is köteles fizetni az igénylőnek, ha a kamat összege meghaladja az 1.000 Ft.-ot.

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS,TGYÁS vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szerve, külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. „új”, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy az egészségbiztosító a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének vezetőjétől kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

A táppénzről, a THGY-ról, a GYED-ről, a gyermekápolási és a baleseti táppénzről a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtására kiadott 217/1997 (XII.1.) Kormányrendelet rendelkezik.

Tájékozódhat továbbá az OEP honlapján, www.oep.hu valamint hasznos információkhoz juthat, ha az alábbi linkre kattintva elolvassa az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató táppénzzel, THGY-val és GYED ellátással kapcsolatos fejezeteit.

http://www.oep.hu/…_TBKIFIZ.PDF

További ismereteket szerezhet a
http://www.tbinfo.eoldal.hu/

szakmai honlapon.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

dorcsi87 # 2011.10.04. 06:18

Tisztelt Szakértő!
A következő problémával fordulnék Önhöz. A férjemmel nagyon szeretnénk már kisbabát, de nekem sajnos nincs munkahelyem. 2 éve diplomáztam nappali tagozaton, egy év álláskeresés után levelezőn újra tanulni kezdtem, de mellette folyamatosan állást keresek, de csak átmeneti állásaim voltak eddig. Így 140 nap biztosítási idővel rendelkezem. Ha jól értelmezem a törvényt, a szülés előtti 2 évből 365 biztosított nappal kellene rendelkeznem, hogy kapjak gyedet. A párom fizetése is minimális, órabéren van, de bizonytalan a munkahelye is, viszont örülünk, hogy Neki legalább van hol dolgoznia. Attól félünk, ha belevágnánk a babaprojektbe az alanyi jogon járó gyesből és családi pótlékból származó szűk 40.000 Ft és a párom csekély fizetése nem fedezné a megélhetésünket. Ki tudna nekem tanácsot adni ezzel a problémámmal kapcsolatban? Kihez forduljak, aki elmagyarázná a törvényeket?
Válaszát előre is köszönöm! Dóri

C a s a b l a n c a # 2011.10.04. 06:07

A jelenleg hatályos jogszabály alapján kell eljárni.

Hagyd a közös megegyezést, mondjanak fel írásban és kész! Akkor minden pénzt megkapol.

Közös megegyezésbe a felmondást nem lehet beleírni. Etetés és átverés...

Kinek kell a közös megegyezés??? Mit csinálsz vele??? Kit érdekel és ki nézi azt meg, hogy Te hogyan távoztál a felszámolt munkahelyedről???

Telefonálj nekik, hogy mondjanak fel vagy hagyjanak békén, nem írsz alá semmit. Aztán csináljanak amit akarnak...

Ency777 # 2011.10.04. 04:58

Tisztelt Szakértő!
Röviden vázolnám problémám:
2009.10.05.-én szültem kislányomat, a céget ahol dolgoztam jogutód nélkül felszámolják!
A felszámolócégnél a hölgy azt mondta nekem, hogy nem tudnak rendes felmondással felmondani, csak közös megegyezéssel.(szerintem már ez sem igaz)
Gondoltam azért mondták ezt hogy ne kelljen a 30 napos felmondást kifizetniük. Tegnap felhívott a hölgyemény, és közölte hogy kifizetik a felmondási időt, és a szabadságaimat is (mondtam hogy ha beleírják ezt a közös megegyezéses felmondásba, akkor ok) viszont csak 6 hónapra, az új Munka Törvény Könyvében foglaltak szerint!
De hát én 2009-ben szültem! Visszamenőleg érvényes rám az új törvény? Nem a régi szerint kéne elszámolni a szabadságaimat?
Azt mondták, hogy a Munka Törvény Könyvébe erről semmilyen jogszabály nincs!
Várom gyors válaszukat, ma küldik a papírokat, amiket alá kell írnom!
Mit tegyek?
Köszönöm!

turban.turban@gmail.com # 2011.09.30. 10:27

Tisztelt Szakértő !

Az alábbi kérdéssel fordulok önökhöz :
Multinacionális cégnél dolgozom, 9 éve vagyok a cégnél. 2007-től állok lombikbébi kezelés alatt, eddig sajnos sikertelenek voltak a próbálkozások. Most kezdtük a 4. programot, közben elmentem táppénzre,a cég valószínű meg fog szűnni csődöt fog jelenteni.

Kérdésem lenne hogy mi ilyenkor a helyzet, azt tudom hogy megszűnik a jogviszonyom, de milyen formába, és mikor?
Kötelezhetnek-e a leszámolásra vagy sem?
Sikeres lombik estén milyen ellátás jár?

Válaszát előre is nagyon köszönöm !

rika85 # 2011.09.27. 18:41

Tisztelt szakértők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önök felé.

2010. szeptember 22.-én született kislányom akivel azóta gyeden vagyok (6 hó tgyás, majd gyed.)
Munkaviszonyom az előző években az alábbiak szerint alakult:

2005-2009. nov. 134.000 Br. bér
2009. nov-2010. febr. - munkanélküli
2010. márc 1.- 143.000.- Br. bér

Ahonnan április 20.-tól táppénzen voltam a szülésig, veszélyeztetett terhességem miatt.

A tgyásomat értelem szerűen a 2009-es jövedelmemből számolták azonban a gyedemet mivel idén igényeltem a 2010-es jövedelemből.

Tgyás összege: 90.000.- Ft volt
Gyed összege: 80.000.- Ft (adójóváírás nélkül)

A kérdésem a következő:

Jelenleg tervezzük a második babát és az érdekelne hogy amennyiben jövőre meg is születik(reményeink szerint) akkor mi szolgál majd a második gyerek után igényelendő tgyás és gyed alapjául?
Számít e esetleg vmit hogy az első gyerek 2. életévét betölti e vagy sem az igényléskor? Mert ezt is hallottam hogy ha már gyes alatt igénylem a második baba utáni ellátást akkor vmi más a számítási alap.(talán a jelenlegi gyed alapja, de nem biztos, de az úgy elég kevés lenne)
Azért lenne ez fontos mivel jelenlegi munkahelyemre a "hosszú" pályafutásom miatt nem igazán mehetek vissza dolgozni. Nem vették jó néven hogy 2 hónap után TARTÓS táppénzre illetve szülni mentem. Második babát pedig szeretnénk csak azt kellene tudnunk hogy milyen ellátásban részesülök? Kapom ugyanezt az összeget a második babánál is tovább, vagy akkor járok jobban anyagilag ha letelik kislányommal a 2 év, és keresek munkát, majd egy év ledolgozott munkaviszony után próbálkozunk a második babával.

Segítségüket előre is köszönöm.

pazs # 2011.09.27. 11:03

A közös megegyezéses munkaviszony-megszüntetést azért hívják így, mert közös megegyezéssel jön létre. Ennek megfelelően az van benne, amiben a felek megállapodnak. Megállapodhatnak úgy is, ahogy lent írod (és nyilván neked enélkül nem célszerű belemenned).

Manci13 # 2011.09.27. 10:23

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg 2 éves kislányommal vagyok otthon GYES-en. Munkáltatóm nem tudja biztosítani számomra a korábbi munkakörömet. Mivel a gyerek 3 éves koráig rendes felmondással nem küldhet el, ezért szeretném megkérdezni, hogy közös megegyezéssel megteheti? Ilyen esetben kifizethető a felmondási idő és a végkielégítés? A további 9 hónapra esedékes fizetésem (ha ottmaradnék és állásidőt fizetne) milyen jogcímen fizethető ki a kilépéskor?

Előre is köszönöm gyors válaszukat,
Üdvözlettel

Tandrea30 # 2011.09.27. 06:28

Tisztelt Szakértő!
2011.09.17én volt néhány kérdésem és szeretnék rá választ kapni ha lehetséges.
köszönettel T.Andrea

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:24

melicske 2011.09.26. 09:03
Kedves Szakértő:

A következő lenne a kérdésem.

Jelenleg munkanélkülin vagyok november közepéig.
Van egy 3,5 éves kislányom.Vele voltam gyeden, gyesen, és miuátn megszűnt a munkahelyem igy vagyok most munkanélkülin.
Kiderült hogy terhes vagyok.
Szeretném megkérdezni hogy jogosult vagyok-e a gyedre, tgyás-ra?(májusba kell szüljek).
Ha nem akkor, mire vagyok jogosult:

köszönöm előre is válaszát.
üdvözlettel Melinda

Sajnos a megadott adatok alapján, különösen mivel a szüléskor nem lesz biztosított THGY és GYED ellátásokra nem lesz jogosult.

Főszabály szerint a szülés napjától legf. a gyermek 3 éves koráig jogosult GYES ellátásra,ill. jogosult családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra. Folyósító szerv: Magyar Államkincstár

Amennyiben az Ön által előadottakban a szülésig változás áll be és a szülés napján biztosított lesz, valamint a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel a GYES helyett jogosult lehet THGY, illetve GYED ellátásra.

Azt, hogy ki a biztosított az 1997. évi LXXX. törvény 5. § taxatíve felsorolja.

Ez utóbbi kérdéskörrel kapcsolatban további felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:19

KKrisztina 2011.09.26. 13:47
Tisztelt Szakértő!

Most 09.30.-án megszűnik a munkaviszonyom, mert lejár a szerződésem és mivel leépítés van, így nem hosszabbítják meg. Kiderült 1 hete, hogy terhes vagyok....a kérdésem, hogy az utolsó nap el tudok menni táppénzre? Ha nem, mi fog járni és mi nem?
Válaszát előre is köszönöm.

Nem, az un. passzív táppént intézménye 2011. júliustól megszűnt.

Főszabály szerint a szülés napjától legf. a gyermek 3 éves koráig jogosult GYES ellátásra,ill. jogosult családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra. Folyósító szerv: Magyar Államkincstár

Amennyiben a szülés napján biztosított és a szülést megelőző két éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel a GYES helyett jogosult lehet THGY, illetve GYED ellátásra.

Azt, hogy ki a biztosított az 1997. évi LXXX. törvény 5. § taxatíve felsorolja.

Ez utóbbi kérdéskörrel kapcsolatban további felvilágosításért javaslom felkeresni az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2011.09.27. 06:10

bodaemo 2011.09.26. 14:33

T. jogászok,
már mindent átböngésztem, de nem értem. Mi a 2. gyerek születése után járó ellátások (TGYÁS, GYED) alapja, ha az 1. gyerekkel való GYES alatt születik meg? Előtte folyamatos munkaviszonyom volt évekig, munkahelyem megvan, elvileg visszavárnak, csak épp azt nem tudom, kapok-e vmit a gyesen kívül. Mert az nem vállalható nekünk.
Köszönöm.
egy bizonytalan anyuka

A kérdést az 1997. évi LXXXIII. törvény, ezen belül is a 40-42/D és a 48. § szabályozza.

Amennyiben az új baba a GYES folyósítása alatt születik meg és az irányadó időszakban végig csak GYED és GYES ellátásokban részesült és munkabérben nem részesült a THGY alapja a munkaszerződésében szereplő személyi alapbére lesz azzal, hogy az legyen bármilyen magas, abból legfeljebb csak a minimálbér kétszeresének megfelelő összeg vehető figyelembe.

Természetesen ha az irányadó időszakban pl. a GYES mellett dolgozott már más szabályok szerint kell az ellátást megállapítani.

Javasolom, hogy bővebb tájékoztatásért keresse fel az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, ahol részletesen átbeszélheti a különböző esetekhez tartozó ellátás alap számítást.

Amennyiben a következő szüléskor a jogviszonya fennáll és 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel -főszabály szerint- természetesen jogosult THGY és GYED ellátásokra, amelynek az alapját a munkabér (peb. járulékalapot képező jövedelem/szerződés szerinti bér) képezi.

bodaemo # 2011.09.26. 12:33

T. jogászok,
már mindent átböngésztem, de nem értem. Mi a 2. gyerek születése után járó ellátások (TGYÁS, GYED) alapja, ha az 1. gyerekkel való GYES alatt születik meg? Előtte folyamatos munkaviszonyom volt évekig, munkahelyem megvan, elvileg visszavárnak, csak épp azt nem tudom, kapok-e vmit a gyesen kívül. Mert az nem vállalható nekünk.
Köszönöm.
egy bizonytalan anyuka

KKrisztina # 2011.09.26. 11:47

Tisztelt Szakértő!

Most 09.30.-án megszűnik a munkaviszonyom, mert lejár a szerződésem és mivel leépítés van, így nem hosszabbítják meg. Kiderült 1 hete, hogy terhes vagyok....a kérdésem, hogy az utolsó nap el tudok menni táppénzre? Ha nem, mi fog járni és mi nem?
Válaszát előre is köszönöm.

melicske # 2011.09.26. 07:03

Kedves Szakértő:

A következő lenne a kérdésem.

Jelenleg munkanélkülin vagyok november közepéig.
Van egy 3,5 éves kislányom.Vele voltam gyeden, gyesen, és miuátn megszűnt a munkahelyem igy vagyok most munkanélkülin.
Kiderült hogy terhes vagyok.
Szeretném megkérdezni hogy jogosult vagyok-e a gyedre, tgyás-ra?(májusba kell szüljek).
Ha nem akkor, mire vagyok jogosult:

köszönöm előre is válaszát.
üdvözlettel Melinda

Dödölle1 # 2011.09.26. 06:47

Hajnika902010 2011.09.23. 14:13

Tisztelt Szakértő!

2010 január 1-től kapom a gyest! Most viszont lenne egy álláslehetőség, ami jól jönne! Csak nem tudom, le merjem-e mondani a gyest! Ha esetleg nem jönne össze ez a munka, vissza tudom igényelni a gyest? És meddig kaphatom? Mit és hol kell intéznem?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:

Joóné Tóth Hajnalka

Válasz a fentiekre:

A GYES alanyi jogon járó ellátás. Amennyiben a főállású munkajogviszony megszűnik a jogosult ismételten igényelheti ezen ellátást, amely alapesetben, főszabály szerint a gyermek 3 éves koráig folyósítható.

Ezen ellátást -főszabály szerint- a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodája folyósítja, ezért mind a megszüntetésről (lemondás) mind az újraigénylésről őket kell értesíteni.

Bővebb tájékoztatásért ezen közigazgatási szervhez lehet fordulni.

A fentieket az 1998. évi LXXXIV. törvény szabályozza.

Ezen belül a GYES jogosultsági feltételek a 20-21/A szakaszokban (§) találhatóak.