GYED,GYES, táppénz


medion # 2011.11.29. 10:28

Tisztelt Szakértők!

A kislányommal 15 hónapot voltam Gyeden, azután visszamentem az előző munkahelyemre dolgozni. Most határozott idejű szerződésem van, ami 2011.
jun. 30-ig szól. A munkaviszonyom akkor sem fog megszűnni, de új szerződésem lenne, kevesebb bruttó bérrel. A kérdésem az lenne, hogy ha most teherbe esnék és májusban eljönnék táppénzre, akkor az új szerződést megköthetik-e velem és a gyedem alapja a jelenlegi bruttó bérből lesz, vagy a jun. 30-a utáni bérből?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.11.29. 10:24

addork 2011.11.28. 16:22

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem, hogy sajtát háztartásban nevelt gyermek (nem vér-szerinti édesapa)esetén igénybe vehető-e a gyes (tartós betegség miatt), miközben én (anyuka) kisebbik gyermekkel tgyesen, illetve gyed-en vagyok?
Válaszát köszönöm.

Az alábbi jogszabályi rendelkezés értelmében nem.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.

(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

anne01 # 2011.11.29. 08:44

Merci02

Ha október 26-án megszűnt a munkaviszonyod, hiába mentél el utána táppénzre, passzív táppénz lehetősége már nem létezik. Ezekre a napokra nem fogsz kapni semmit.

Adrey77 # 2011.11.28. 19:11

Tisztelt Szakértők!

Az alábbiban szeretném a tanácsukat, véleményüket kérni.
2007. április 1.-től 2009. június 30.-ig a magyar munkáltatóm anyacégénél, Belgiumban dolgoztam, ottani munkaszerződéssel, fizetéssel. Ezalatt a magyar cégnél fizetés nélküli szabadságon voltam.
2009. július 6.-tól újrakezdtem a magyar cégnél való munkát. 2010 elején teherbe estem, 2010. október 11-én megkeztem a szülési szabadságomat, kislányom október 13-án született meg. THGYÁS-t rendben megkaptam, most GYED-en vagyok.
Most arról tájékoztatott a munkáltatóm - aki TB kifizetőhely - hogy a GYED-re való jogosultságom 2012. július.5-én (több, mint 3 hónappal a kislányom 2. születésnapja előtt!) megszűnik, tekintettel arra, hogy csak annyi ideig kaphatom a GYED-et, amennyi ideig a szülés előtti 2 évben biztosított voltam. Ha csak a magyarországi biztosítotti jogviszonyomat nézzük, akkor ez így is lenne, de a belgiumit nem kell figyelembe venni?

Szeretném kérdezni, hogy az ebben az esetben számított biztosítási időbe nem lehet / kell beleszámítani a külföldi munkavégzésem idejét? Nincs valami nemzetközi egyezmény, ami rendelkezik arról, hogy ilyen esetben mi a teendő? Ha ez a kérdés nem lenne leszabályozva, az nem sérteni sz uniós alapelvet a munkaerő szabad mozgását tekintve?

Válaaszukat előre is nagyon köszönöm

Merci02 # 2011.11.28. 15:43

Sziasztok!Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy október 26-ig munkaviszonyban voltam, de már előtte 1 hónappal aláírtam a felmondást és így mentem el október 26-november 26-ig táppénzre!Kötelesek-e kifizetni nekem a táppénzt?

addork # 2011.11.28. 15:22

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem, hogy sajtát háztartásban nevelt gyermek (nem vér-szerinti édesapa)esetén igénybe vehető-e a gyes (tartós betegség miatt), miközben én (anyuka) kisebbik gyermekkel tgyesen, illetve gyed-en vagyok?
Válaszát köszönöm.

pazs # 2011.11.28. 13:56

malőver: a szabadságot nem kellett kifizetnie, hanem kiadnia. Egyoldalúan nem lehet szerződést módosítani.

Dödölle1 # 2011.11.28. 13:54

kovacsbobi

Az R. 26/A § (3) szerint eltérő rendelkezés hiányában GYED-nél a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

Főszabály, hogy az ellátásra való jogosultságot jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni. T. 43. § (2)

Annak, akinek egyidejűleg több jogviszonya van az előző jogviszonyt (jogviszonyokat) mind a táppénz mértéke, mind pedig az összeg kiszámítása szempontjából abba a jogviszonyba kell beszámítani,amelyik jogviszony korábban kezdődött.

Ha mindkét, egyideűleg fennálló jogviszony egyszerre kezdődött amelyiknél az igényt korábban érvényesítették R. 27/A § (2).

Jelen esetben 2011.03.08.-tól van két 4 órás jogviszonya.

Az előző 2011.03.07-ig fennálló jogviszonyait az egyik -főszabály szerint a korábban kezdődő- 4 órás jogviszonyához számítják hozzá és így állapítják meg azt, hogy jogosult-e GYED ellátásra.

A másik 4 órás jogviszonyt önállóan vizsgálják.
Tekintettel arra, hogy ebben 2011.03.08-tól 2011. 07.29-ig nincs 365 nap biztosításban töltött ideje így ezen jogviszonyában GYED ellátásra nem szerzett jogosultságot.

Kérdésére, hogy a gyedre mindkét cég után jogosult-e jelen esetben az a válasz, hogy nem. (A THGY-nál is ez a szabály és THGY-t sem kapott mindkét jogviszonyából.)

R= 217/1997 (XII.1.) Korm. rendelet.

T= 1997. évi LXXXIII törvény

További kérdéseivel forduljon bizalommal a kifizetőhelyi ügyintézőhöz, vagy a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervéhez.

Üdv. :)

kovacsbobi # 2011.11.28. 11:44

Tisztelt Szakértő,
a következő gyeddel kapcsolatos kérdésben kérem a segítségét.
2011.08.17.-én szültem. 07.29.-től kapom a tgyást.
Munkahelyi előzményeim: 2003.05.-2010.12.23.-ig dolgoztam egy cégnél. 12.24.-2011.01.23.-ig passzív táppénzen voltam. 01.24.-03.07.-ig dolgoztam egy cégnél 8 órában, majd 03.08.-tól 4 órában, és szintén egy másik cégnél 4 órában. Kérdésem, hogy a gyedre mindkét cég után jogosult vagyok?
Nem találok sehol erre vonatkozó jogszabályt.

Válaszát előre is köszönöm.

anne01 # 2011.11.27. 13:58

Dany09

Nem fognak kirúgni, a szerződésed egyszerűen lejár. Akkor is ha táppénzen vagy, akkor is ha nem.

malőver # 2011.11.27. 08:48

Tisztelt Szakértők!
Szeptembertől mentem vissza dolgozni,4 órában,mert gyest is kapom.Kérdésem lenne a következő:
A munkaszerződésemet a mai napig sem kaptam meg,amúgy több éve vagyok az alkalmazottja az alapítványnak.
Szabadságomat ki sem fizették,ami felgyülemlett a két év alatt.És a bérjegyzékemet elektronikus formában küldik át,ami pénteken kaptam meg az is csak a szeptemberi bérről szól.Ja,és a szabadság nincs rajta feltüntetve.Nem tudom,hogy egy munkáltató meddig mehet még el,a munkavállalóval szemben?
Az alapítvány címét módosították,amíg én gyeden voltam,de az előző munkaszerződésem határozatlan volt.Kérdésem az lenne ,hogy módosíthatja-e a munkaszerződésemet(határozottra)?Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel:Beáta

Dany09 # 2011.11.26. 18:10

Jó Napot !

Az lenne a kérdésem hogy nekem határozott munkaidőre szóló munkaviszonyom van ami most november30.-án ér véget.Ha Én elmegyek most táppénzre akkor kirúghatnak e?
Ha nem rúghatnak ki akkor meddig húzhatom a táppénzt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Tisztelettel: Dani

Ninamorrisy # 2011.11.26. 12:47

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő lenne:

32 éves veszélyeztetett terhes kismama vagyok, jelenleg táppénzen. Férjem külföldi állampolgár Spanyolországban regisztrált munkavállaló. Nekem 18 éves korom óta folyamatos munkaviszonyom és biztosítási jogviszonyom van (közigazgatásban dolgozok). A babát szeretném Spanyolországban megszülni a férjem mellett. Jogosult vagyok a Magyaroszágon megszerzett biztosítási jogviszonyom alapján Spanyolországban is a táppénzre a külföldi orvos igazolása alapján, melyet a háziorvosomhoz eljuttatok?

Háziorvosom azt a tájékoztatást kapta az OEP-től, hogy a kiegészítő biztosítás kötése mellett, a biztosító ellenjegyzése után, ő továbbra is táppénzen tud tartani. Személyes érdeklődésemre az OEP-nél mégis azt a választ adták (nem voltak biztosak benne), hogy nem vagyok jogosult, mivel elhagyom az országot.

Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyom folyamatos, munkát nem fogok külföldön vállalni, a gyermek 3 éves kora után Magyarországon fogunk élni, valóban nem jár számomra a magyarországi táppénz? Ha mégis, milyen orvosi ellátást vehetek igénybe a terhesgondozással, szüléssel kapcsolatban Spanyolországban a biztosítási jogviszonyra, illetve mi az, ami térítésköteles lesz?

Ezzel kapcsolatban kérdezném még, mivel erről is ellentmondásos információkat kaptam: legutolsó információm szerint külföldön is jár részemre a magyar jogosultságom alapján a Tgyás, GYED, illetve a Gyes is. Ez valóban így van?

Válaszukat előre is köszönöm.

anne01 # 2011.11.26. 12:15

lili8283

Nem veszi semmibe, egyszerűen él a törvény adta lehetőségeivel. Gyed, gyes ideje alatt fizetés nélküli szabadságon vagy, amire nem jár táppénz. Ha nem szünteted meg a fizetés nélküli szabadságot, hiába jelented be, hogy táppénzre mentél, nem fogsz kapni semmit.Tehát meg kell szüntetned a fizetés nélkülit, jelezned, hogy munkába állnál, a munkába állásod a bennmaradt szabadságok kiadásával kezdődik és utána már elmehetsz táppénzre. Nem minden munkáltató ragaszkodik ehhez, de miután a tiédnél ez a helyzet, a jövőre nézve elgondolkodtató.
Azt is meg kell értened, ha te hónapokra táppénzre mész, neki az pénzbe kerül, mert a táppénzed harmadát megfizettetik vele.

Dödölle1 # 2011.11.24. 06:56

Szia!

Nem tudom. Mit mond a humánpolitikus?

Talán az alábbiak segítenek.

Amennyiben mégsem, javasolt szóban, vagy írásban megkeresni a kormányhivatal vizsgáztatásért felelős, illetékes ügyintézőjét.

A közigazgatási szakvizsgára vonatkozó jogszabályok:

A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.)
A kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.)
A közigazgatási szakvizsgáról szóló 35/1998. (II.27.) Korm. rendelet (R.)

Mentesség a közigazgatási szakvizsga alól:

A közigazgatási szakvizsgával egyenértékű a jogi szakvizsga....

lili8283 # 2011.11.23. 15:48

Tisztelt Szakértők!

Határozatlan idejű, rendezett jogviszonnyal rendelkezem 2004 óta. Első gyermekemmel 2011. októberben járt le a gyed, most gyes-t kapok, közben terhes lettem és veszélyeztetett terhesként táppénzre mennék. Azonban a munkáltatóm 60 napos bejelentési kötelezettségemet hozta fel, ha munkába állok(De itt csak gyes lemondás, majd táppénz lenne). Azt állítja, hogy a táppénzhez legalább 2-3 napot dolgoznom kellene vagy a szabadságaimat kivenni és utána táppénz. Kérdésem: Jelentsem be neki, hogy 60 nap múlva táppénzre megyek? A táppénzhez szükséges bérezett napnak lenni? A Munka törvénykönyve alapján van-e olyan törvény, amely számomra kedvező lenne ez esetben, ha már az Eb tv. 39.§-át semmibe veszi?

Köszönöm előre is válaszát


ll

Nenikő # 2011.11.23. 15:09

Sziasztok!

Jelenleg tgyáson vagyok itthon. Tavaly lettem kormánytisztviselő és idén átsoroltak. A munkáltatóm kötelezett a közig szakvizsga letételére 2013-ig, különben nem léphetek magasabb fizetési osztályba. Folyamatban van a jogi szakvizsgám, de gyerek mellett nem biztos, hogy a határidőig meglesz.
Kérdésem a fizetés nélküli szabadság időszaka is beleszámít a határidőbe?

Dödölle1 # 2011.11.23. 14:45

jossy01 2011.11.21. 19:44

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, GYED-el kapcsolatban.
2011.augusztus 01-e óta van bejelentett munkaviszonyom,előtte 2 évig munkanélküli,regisztrált álláskereső voltam,de a TB-m mindig rendezve volt!
2012.június elejére vagyok kiírva,ekkor fog születni második gyermekem.
Kérdésem, hogy az általam ismert 365 nap biztosított viszony mit jelent?Jogosult leszek GYED-re?
válaszukat előre is köszönöm!

Üdv:Orsi

Terhességi gyermekágyi segélyre és GYED-re főszabály szerint az jogosult, aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 biztosításban töltött idővel rendelkezik.

Azt, hogy ki a biztosított, illetve mely idő minősül biztosításnask a Tbj. 5. § sorolja fel.

Biztosított pl. a munkaviszonyban álló munkavállaló és az álláskeresési járadékban részesülő.

A "csak" regisztrált idő nem biztosítás!!!

jossy01 # 2011.11.21. 18:44

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, GYED-el kapcsolatban.
2011.augusztus 01-e óta van bejelentett munkaviszonyom,előtte 2 évig munkanélküli,re3gisztrált álláskereső voltam,de a TB-m mindig rendezve volt!
2012.június elejére vagyok kiírva,ekkor fog születni második gyermekem.
Kérdésem, hogy az általam ismert 365 nap biztosított viszony mit jelent?Jogosult leszek GYED-re?
válaszukat előre is köszönöm!

Üdv:Orsi

pötyi34 # 2011.11.21. 10:23

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok, miközben a 60 napos bejelentési kötelezettségemnek teszek eleget, miután munkaadóm felé jeleztem munkába állási szándékomat. A felhalmozott szabadságom 87 nap ami 2012 április elején fog letelni. A munkaadóm 6 órába vesz vissza ( a felhalmozott szabadságom is 6 órába fogja kifizetni, 8 órásként jöttem el babázni még 2006-ban) ami mellett továbbra is igénybe vehetem - és szeretném is-a GYES-t.
A kérdésem az lenne hogy:

  • kiegészítésként vállalhatok e 4 vagy akár 6 órás állást máshol, legálisan.
  • Lehet-e másodállásom, fizetett szabadság+GYES ill. 6 órás munka+GYES mellett?
  • esetleg másodállás csak a GYES leteltével vagy annak lemondásával vállalható.

válaszát előre is köszönve: M-né

szundikacc # 2011.11.20. 13:53

Tisztelt Szakértők!

Babát várok, de kiderült, hogy a szülés előtt 2 hónappal az egész osztályunkat leépítik a munkahelyünkön.
6 éve dolgozom már itt munkaerő kölcsönzőn keresztül.

Érdeklődnék, hogy mint veszélyeztetett terhest ha táppénzen vagyok a kirugások megkezdése előtt, akkor engem is kirughatnak vagy csak a táppénz lejárta után.

Illetve ha kirugnak és megszűnik a munkaviszonyom, akkor nem leszek jogosult a Tgyás és gyed-re?

Az 562 nap biztosított jogviszonyom meg van, de olvastam valahol, hogy a szülés előtt max 42 nappal szűnhet meg a biztosítási jogviszony a gyed és tgyás igényléséhez.

Segítségüket előre is köszönöm!
szundikacc

Judma # 2011.11.20. 08:03

Tisztelt Szakértők!
Már 9 éve folyamatos munkaviszonyom volt és most váltottam új munkahelyet, határozott időre szóló munkaszerződéssel június 30-ig. Kiderült, hogy terhes vagyok, és július elejére várható a baba, ha nincs semmi gond a terhességem alatt. Ameddig csak lehet szeretnék dolgozni terhesen. Kérdésem ebben az esetben TGYÁS-ra,GYED-re,GYES-re jogosult leszek-e?
Köszönettel:Judma

anne01 # 2011.11.18. 19:15

"Munkanélküli nap alatt" helyett "munkanélküli alatt".

anne01 # 2011.11.18. 19:13

Malibo

Az számítana, ha a munkanélküli nap alatt szülnél. A 3 hónap nem fog kitartani a szülésig és így, biztosítás nélkül csak a gyest kaphatod.

anne01 # 2011.11.18. 19:11

GNapocska

Jól látod. Az alapja alapesetben az előző évi jövedelmed.