GYED,GYES, táppénz


Beatrix81 # 2011.11.18. 17:17

A mi helyzetünk egyedi! A gyermekem 5 éves és sajnos tartós beteg. A feleségem is és én is teljes munkaidőben dolgozunk és tb.-t fizetünk. A tartós betegség miatt jár a gyes a gyerek 10 éves koráig vagy mindaddig míg meg nem gyógyul! A gyest a feleségem igényli. Kérdésem az, hogy én elmehetek e gyáp-ra.

GNapocska # 2011.11.17. 16:45

Kedves Tapasztaltabbak! Jól látom azt, hogy a TGYÁS-ra nincs maximumérték úgy, mint a GYED-re, és valóban a fizetésem alapján kaphatom?

Malibo # 2011.11.17. 12:07

Kedves Szakértők!

Az alábbi kérdésben kérném a segítségüket:

2,5 évet dolgoztam annál a cégnél, ahol most közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom. Hivatalosan december 8-ig tart ez a munkaviszony, utána rögtön elmegyek a helyi munkaügyi kirendeltségbe.

Az lenne a kérdésem, hogy ha a 3 hónap alatt, amíg jár a munkanélküli segély, ez idő alatt teherbe esek (több mint 1 éve próbálkozunk), akkor a jelenlegi állás szerint hogyan és meddig jár a gyes; gyed?

Előre is köszönöm,
Malibo

medion # 2011.11.17. 07:41

Kedves Mindenki!

A kérdésemre még nem kaptam választ, aki tud nekem segíteni kérem tegye meg.

kitti87 # 2011.11.17. 07:37

Kedves Dödölle 1 !

Köszönöm szépen a választ, sokat segített vele!

Üdv: Kitti

Anny0 # 2011.11.17. 07:31

Kedves Szakértők!
Sajnos nem kaptam választ, nov.4-én írt kérdésemre. Pedig nagyon fontos lenne. Gyesen második terhességnél még ez évben menjek táppénzre vagy jövőre? Úgy gondoltam a szabadságokat kiveszem, de az átnyúlik januárra. Táppénz, Tgyás, Gyed alapom miatt nagyon fontos lenne hogy válasszak, mert eddig mindenki mást mondott.

Dödölle1 # 2011.11.17. 07:11

kitti87

Kedves Mindenki!

A következőkben szeretnék segítséget kérni:

Egyik barátnő 2008.09.02-től munkaviszonyban áll. 2008..12.17-én gyermeket szült, terhes-gyermekágyi segélyben részesült 2009.06.02-ig, majd GYEd-et kapott a gyermek 2 éves koráig. 2010. decemberétől GYES-en van. Újra terhes lett és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. Ha az orvos kiírja táppénzre,akkor mi alapján kapja a táppénzt? A minimálbér vagy a szerződése szerinti bér lesz az alapja a táppénznek?
A másik kérdés, ha esetleg megmarad a baba, és vissza tud menni dolgozni, akkor (úgy gondolom), hogy az irányadó időszakban elért jövedelme alapján kapja a GYED-et, terhesgyermekágyi segélyt?
Remélem tudtok segíteni, mert nagyon fontos lenne...
Előre is köszönöm!

A kérdéseire a választ az 1997. évi LXXXIII törvény 40-42 és 48. szakasza tartalmazza.

Amennyiben 2011-ben írja ki az orvos táppénzre és a GYES mellett nem dolgozott az ellátás alapja a minimálbér lesz. Ha azonban a szerződés szerinti jövedelme ettől kisebb (pl. részmunkaidő esetén) úgy ezen a minimálbérnél alacsonyabb összegből fogják a táppénzt számítani.

Jelen esetben alkalmazható az előny, vagy kedvezmény szabály is. Ebtv. 48. § (5). Ha ugyanis a dolgozónak az irányadó időszakban azért nincs 180 bérezett napja, mert táppénzben, thgy-ban, GYED-ben részesült ÉS AZ számára kedvezőbb az előző ellátás (jelen esetben GYED) alapján kell a tápénz összegét megállapítani.

timcsi0 # 2011.11.16. 17:00

A végkielégítéshez számolt időbe nem tartozik bele a GYED ideje alatti fizetés nélküli szabadság?

pazs # 2011.11.16. 15:58

cyberna: munkáltatói rendes felmondással nem.

cyberna # 2011.11.16. 14:51

Tisztelt szakértók!
Most járt le gyedem 2. gyermekemmel,jelenleg állapotos vagyok a 3. gyermekemmel.Munkahelyemre azzal a feltétellel vettek vissza 8 órában dolgozni, ha a kiadott szabi után aktívan munkába állok.Akkor már 6 hónapos terhes leszek,és az orvosom biztos nem enged dolgozni, mivel veszélyeztetett terhességem van. Táppénz alatt így elküldhetnek?
Köszönettel!

kitti87 # 2011.11.16. 11:25

Valaki legyen kedves nekem is segíteni... Lejjebb már leírtam a kérdésem, nagyon fontos lenne, hogy minél előbb választ kapjak rá!
Köszönöm!
üdv: Kitti

Cathy74 # 2011.11.16. 06:54

Információra, segítségre lenne szükségem.
2007. december közepén kezdtem dolgozni a utolsó munkahelyemen. Kb fél év múlva, 2008 júniusban kismama lettem, és veszélyeztetett kismamaként, azonnal táppénzre kellett mennem.
Közben munkahelyem helyi üzlete megszűnt, de a cég még él, tőlünk 40 km-re folytatták a tevékenységet.
Szülés után TGYÁS-ra, majd GYED-re, két év után pedig GYES-re.
Február elején fog a gyesem lejárni, de mivel 3 kiskorú gyerekem van hivatalosan lehetnék főállású anya utána, egészen júniusig, ugyanis akkor tölti a lányom a 18-at. Tudom, hogy az nagyon kevés pénz ez az ellátás, de szerintem nem várnak vissza a munkahelyemen, főleg, h ki is mutatta a főnökasszonyom az ellenszenvét, mert kismama lettem...:S Ha visszavennének-aminek tényleg nagyon minimális az esélye-, akkor pedig nem biztos, hogy tudnám vállalni az ingázást a kisgyerek miatt.
Munkahelyet találni iszonyat nehéz, pláne kisgyerekkel... (azonnal dolgoznék, ha lenne hol...)
Azt gondoltam, hogy ha nem mehetek vissza a munkahelyemre, akkor előbb főállású anyaként, majd júniustól regisztrált munkanélküliként keresném a munkahelyet...
Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben mikor kezdjek ezzel a dologgal foglalkozni, és hol is kezdjem?
A munkahelyemet kellene felkeresnem? Vagy érdeklődjek a MÁK-nál, hogy mi is a teendőm?...
Ha nem alkalmaznak tovább, a szabadságaimat ki kell, hogy fizessék, ami a 3 és fél év alatt felhalmozódott... Vagy honnan is kell számolni azt, h mennyi szabadságom van?
Hol kell ezt az egészet intézni vajon?
A főállású anyaság, mint a nevében benne is van h főállás... az munkaviszonynak számít? Utána el tudok én menni munkanélkülire amíg nem találok munkahelyet?
Ha a jelenlegi munkahelyemet kell először felkeresnem, akkor azt mennyivel a GYES lejárta előtt tegyem?
Felmondás esetén, a szabadságaim kifizetését befolyásolja az, hogy hogyan is történik a felmondás(ők mondanak fel, én mondok fel vagy közös megegyezés)?
Megköszönném, ha valaki tudna ebben segíteni.

varázsló # 2011.11.15. 18:53

Tisztelt Szakértő!

Csoportos létszámleépítés keretében, rendes felmondással,jogutóddal a cégem munkaviszonyomat megszüntette.2011 szeptember végéig felmondási védelem alatt álltam,mivel GYESEN voltam.Gyermekem 2008 szeptemberében született, ezután kezdődött a szabadságom,illetve a felmondási időm letöltése.Érdeklődni szeretnék, hogy az új törvénymódosítás amely a GYED első évére kiadható szabadság fél évre történő csökkentését írja elő az eddigi 1 év helyett, az énrám vonatkozik-e, valamint a GYES időtartamára nem jár szabadság ugye?

Válaszát előre is köszönöm.

Dödölle1 # 2011.11.15. 16:04

Napra

Álláspontom szerint:

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

84. § A munkavállaló személyi alapbérét a sorkatonai vagy polgári szolgálat teljesítését, illetve a gyermek ápolása, gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés a) pont], továbbá a közeli hozzátartozó ápolására vagy gondozására biztosított fizetés nélküli szabadság (139. §) megszűnését követően a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves bérfejlesztésnek megfelelően módosítani kell. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztés mértéke az irányadó.

Az Mt. tehát a fiznélküli megszűnése után írja elő a bérfejlesztést.

A dolgozó a THGY (szülési szabadság) időtartama alatt nincs fiznélkülin, az a szülési szabadság első napját megelőző napon megszűnik, így a munkáltatónak a THGY (szülési szadság) első napján bérfejlesztési kötelezettsége keletkezik.

Napra # 2011.11.15. 12:33

Tisztelt Szakértő!

THGY alap megállapításához kérném a segítségét.
2008-tól táppénzen, Thgy-n, Gyed-en majd Gyesen van a kismama első gyerekével.
Folyamatos biztosítási jogviszonya 2006.01.01-től áll fenn. Gyes alatt megszületett a 2. baba. Választott az ellátások közül, természetesen a THGY-t választotta.
Mivel az irányadó időszakban nem volt pénzbeli ellátási alapot képező jövedelme, így az alap megállapításához a szerződés szerinti munkabért kell beállítani a számfejtésbe.
Kérdésem: 2008-ban a minimálbér, azaz 86.500 Ft volt a szerzősé szerinti jövedelme. Kell-e jogi állományban állóknak emelni a munkabérét a minimálbér változásával?
Mert ha igen, akkor az alap megállapításához nem a 86.500 Ft-tal kell számolnom, hanem a 2011-es 94.000 Ft-tal? (irodai adminisztrátor volt a munkaköre, 2008-óta nem dolgozott.)

pjszabo # 2011.11.15. 11:56

Tisztelt Szakértő!

Gyermekek után járó pótszabadság igénybevételéhez kérném a segítséget. Gyermekem 2009.11.11-én született, van másik gyermekem is. 2011.11.11-ig GYEDen vagyok utána GYESen. 2013.01.01- kívánok visszamenni dolgozni.
Melyik évben hány nap gyermekek után járó pószabadsádot tudok igénybe venni. Ez időarányosan jár-e? Én úgy tudom, hogy amelyik évben jár ott arányosítás nélkül gyermekenként 2 nap.
2012 évre jár-e időarányosan szabadság, ha ebben az évben kívánom letölteni a korábbi időszakban felgyülemlett szabadságomat?

PR Anita # 2011.11.15. 11:04

Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban kérném segítségét:
Gyermekünk születésének várható időpntja 2012. április 11., az érdekelne, hogy milyen ellátásra leszek jogosult illetve a 2012 tgyás, gyed, gyes miként változik?

(Munkaviszonyom 2004 óta határozatlan idejű és a mai napon is még dolgozom illetve ha nincs semmi gond akkor a szülést megelőző 1 hónapig (március) dolgozni is szeretnék)

Előre is köszönöm válaszát.

medion # 2011.11.15. 10:01

Kedves Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni a Gyed összegére vonatkozóan. 2010-ben született meg kislányom vele 15 hónapot voltam gyeden, utána visszamentem dolgozni. Érdeklődnék, hogy ha 2012-ben születne meg a második gyermekem, akkor az előző gyed összege és a jelenlegi fizetésem összegéből számítanák ki az új gyed összegét?
A táppénz idejét is számításba veszik?
Válaszotokat előre is köszönöm!

potyi08 # 2011.11.15. 08:32

Dödölle1!

Köszönöm szépen a segítségét!

inékata # 2011.11.15. 07:39

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni. 2012. február 25. a szülés várható időpontja. Jelenleg határozatlan idejű munkaviszonyban dolgozom. Hallottam, hogy jövőre elég sok ellátás változni fog. Érdeklődni szeretnék, hogy mikortól és milyen ellátásra leszek jogosult, illetve jobban járok-e, ha december utolsó napjaiban táppénzre megyek, /idei szabadságom még 3 nap van/.

Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.11.15. 07:27

potyi08 2011.11.14.

Igen. Az az igénylő, aki egyidejűleg több ellátásra jogosult választhat, hogy az ellátások közül melyiket szeretné igénybe venni. Ebtv. 39. §

Jelen esetben kérheti a GYED helyett a GYES ellátást.

Ezt a GYED folyósító szervhez (munkáltató, ill. kifizetőhelye,azaz az államkincstár részére)írásban be kell jelenteni. Meg kell jelölni benne, hogy mely nappal mondja le a GYED ellátást és mely naptól kéri a GYES-t. (Mivel az utóbbi kedvezőtlenebb érdemes röviden utalni a váltás okára is...)

Ezen túlmenően a GYES ellátást a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájától külön formanyomtatvány kitöltésével igényelni kell.
(Célszerű csatolni hozzá a fenti, munkáltatónak, ill. a központi kifizetőhelynek benyújtott kérelem fénymásolatát.)

yucatan # 2011.11.14. 19:47

Kedves Szakértők! Decemberben jár le a Gyedem, jeleztem a munkahelyemen, hogy januártól mennék vissza dolgozni. Azt válaszolták, hogy megszűnt a pozícióm, és majd jelentkeznek, ha kitaláltak valami megoldást. Mi ilyenkor a teendő? Ha új pozíciót ajánlanak fel, köteles vagyok elfogadni? Meddig várjak, hogy jelentkezzenek az új lehetőséggel? Köszönöm

potyi08 # 2011.11.14. 19:17

Dödölle1!

Köszönöm szépen a választ.

Kérdésem még az lenne, hogy a kolléganőm esetében, akinek 2012. márciusában jár le a GYED-e, kérheti-e a korábban a GYED megszüntetését, és így hamarabb igényelné a GYES-t. Összegben nem nagy különbség lenne és a GYES csak biztosabb.
Esetemben felvetődött más munkahely keresése mihamarabb...

Köszönöm eddigi segítségét is...

Ercsi71 # 2011.11.14. 14:09

Tisztelt Dödölle1!
Köszönöm a választ!Ez azért nem olyan jó hír, de elfogadjuk, mert ez törvény...


Ercsi

Lyú # 2011.11.14. 13:35

Tisztelt Szakértők!

A következőkben szeretném a felvilágosításukat kérni:
2006-ban született meg az első gyermekem, 2009-ben a második, 2012. márciusában jár le a GYESem. Az elmúlt héten személyes találkozó alkalmával jeleztem a főnökömnek visszatérési szándékomat (küldjek ajánlott levelet is, hogy nyoma legyen?).Bizakodó voltam, így teljesen váratlanul ért, hogy a felgyülemlett szabadság letelte után nem tud visszavenni a helyemre a gazdasági válságra hivatkozva (lehet, hogy máshová sem, de még talán reménykedhetek), holott szakirányú végzettséggel rendelkezem és tudomásom szerint van a csoportban alacsonyabb végzettségű munkatárs. (Amikor rákérdeztem, ki tölti be a helyemet, nem tudott választ adni, véleménye szerint tulajdonképpen nekem konkrét státuszom nem is volt..)
Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e a GYES után 1 hónap védettség, amikor munkába kell állnom és nem rúghat ki (őszerinte nem, lehet hogy januártól megszűnik?). Ha igen, ez beleszámít a felgyülemlett szabadság időszakába? Hogy fog kinézni ez a forgatókönyv a gyakorlatban, a GYES után kb.3 hónap szabi, majd 1 hónap védettség-munka, ezután 30+25 nap felmondási idő (erre jár szabadság?, felének letöltésétől eltekinthetnek v. teljesen felmenthetnek a letöltése alól?), végül 3 havi végkielégítés(10 év munkaviszony után)?

Hálás köszönet előre is a segítségért!

Üdvözlettel:

H. Judit