GYED,GYES, táppénz


kitti87 # 2011.11.14. 12:39

Kedves Mindenki!

A következőkben szeretnék segítséget kérni:

Egyik barátnő 2008.09.02-től munkaviszonyban áll. 2008..12.17-én gyermeket szült, terhes-gyermekágyi segélyben részesült 2009.06.02-ig, majd GYEd-et kapott a gyermek 2 éves koráig. 2010. decemberétől GYES-en van. Újra terhes lett és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. Ha az orvos kiírja táppénzre,akkor mi alapján kapja a táppénzt? A minimálbér vagy a szerződése szerinti bér lesz az alapja a táppénznek?
A másik kérdés, ha esetleg megmarad a baba, és vissza tud menni dolgozni, akkor (úgy gondolom), hogy az irányadó időszakban elért jövedelme alapján kapja a GYED-et, terhesgyermekágyi segélyt?
Remélem tudtok segíteni, mert nagyon fontos lenne...
Előre is köszönöm!

Edina1979 # 2011.11.14. 10:10

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok,de én gondozom 83 éves mozgásképtelen nagymamámat is. Igényelhetek-e ápolási díjat is?

Köszönettel: Edina

Dödölle1 # 2011.11.14. 10:05

potyi08 2011.11.12. 20:36

Segítséget kérnék, hátha tud valaki megoldást.

Gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, 2011. február óta. Szerződéses munkaviszonyom van 2011. december 31-ig. Munkáltatóm egy önkormányzat, ahol az utóbbi időben fizetési nehézségek léptek fel. Jelenleg is tartoznak egy havi bérrel a dolgozóknak, így nekem is a Gyed összegével. Korábban is volt már ilyen, azt utólag megkaptak - 3 hónap múlva-.
Van-e valamilyen megoldás hogy ne az önkormányzaton keresztül kapjam az ellátást.
További kérdésem az lenne, ha meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat; van - e rá lehetőségem?

Kolléganőm hasonló cipőben jár, bár neki szerződése már lejárt, de ő is az önkormányzaton keresztül kapja a GYED-ét. Kérdésem: Ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/, kérheti e hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják -e vagy erre nincs lehetőség.
Előre is köszönöm a választ.

Amennyiben a munkáltatónál TB kifizetőhely működik (azaz a TB ellátást nem a MEP folyósítja) és a kifizetőhely fizetésképtelenség miatt nem tudja a TB ellátásokat kifizetni, úgy azt a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Szakigazgatási Szervének írásban haladéktalanul jelezni kell, amely szerv intézkedik a kifizetőhely megszüntetéséről, vagy felügyelet alá vonásáról, így biztosítva a TB ellátások kifizetését.

Esetében a dolgot bonyolítja, hogy a helyi, települési Önkormányzatok dolgozóinak TB ellátását és munkabérét a Magyar Államkincstár folyósítja, ezért a panaszt célszerű mindkét helyre megküldeni.

A GYES nem munkaviszonyhoz kötött ellátás, így azt az állam -az Államkincstáron keresztül- a munkáltatót kihagyva közvetlenül az ügyfél részére utalja,azaz "ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/ természetesen kérheti, hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják".

Edina1979 # 2011.11.14. 09:55

Tisztelt Szakértők!

Jelenleg GYED-en vagyok 2010.12.16-án született gyermekemmel.Férjem 8 órában dolgozik. Nagyobbik fiam /2007.08.18./ tartósan beteg, ezért emelt családi pótlékot kapok. Úgy tudom, 10 éves koráig kaphatnék rá GYES-t.Igényelheti-e ezt a férjem, ha én továbbra is GYED-en maradok, ő pedig 8 órában dolgozik tovább?
Köszönettel: Edina

Dödölle1 # 2011.11.14. 09:55

Ercsi71

1998. évi LXXXIV. törvény
a családok támogatásáról

21. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet

  1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat,
  2. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
  3. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
  4. ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat azzal a megkötéssel, hogy a gyermekgondozási segélyben részesülő személy ikrek esetében egy gyermek után jogosult a gyermekgondozási segélyre.(2) A kiskorú szülő gyermekének gyermekgondozási segélyben részesülő gyámja időkorlátozás nélkül folytathat kereső tevékenységet.

21/A. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek hároméves kora után, a 21. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint folytathat.

Ercsi71 # 2011.11.13. 20:18

Gyes mellett hány órában lehet dolgozni jelenleg?


Ercsi

Ercsi71 # 2011.11.12. 20:23

Tisztelt Szakértők!
Gyes mellett ma lehet-e teljes munkaidőben dolgozn?
Köszi a választ előre is!


Ercsi

potyi08 # 2011.11.12. 19:36

Segítséget kérnék, hátha tud valaki megoldást.

Gyermekemmel jelenleg GYED-en vagyok, 2011. február óta. Szerződéses munkaviszonyom van 2011. december 31-ig. Munkáltatóm egy önkormányzat, ahol az utóbbi időben fizetési nehézségek léptek fel. Jelenleg is tartoznak egy havi bérrel a dolgozóknak, így nekem is a Gyed összegével. Korábban is volt már ilyen, azt utólag megkaptak - 3 hónap múlva-.
Van-e valamilyen megoldás hogy ne az önkormányzaton keresztül kapjam az ellátást.
További kérdésem az lenne, ha meg szeretném szüntetni a munkaviszonyomat; van - e rá lehetőségem?

Kolléganőm hasonló cipőben jár, bár neki szerződése már lejárt, de ő is az önkormányzaton keresztül kapja a GYED-ét. Kérdésem: Ha lejár a Gyede /2012. 03.-ban/, kérheti e hogy a GYes-t közvetlenül neki utalják -e vagy erre nincs lehetőség.
Előre is köszönöm a választ.

anne01 # 2011.11.11. 16:46

MÁTÉ&NOÉ

A könyvelő jól mondta. Tgyás és gyes együtt nem jár, még akkor sem, ha gyest más igényelné.

MÁTÉ&NOÉ # 2011.11.11. 14:23

Kedves Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni a következőkkel kapcsolatosan.
Van egy 8 éves gyermekem akire eddig GYES-t is kaptam az emelt családi pótlék mellet,mert tartósan beteg, szeptember 2.-án megszületett második gyermekünk aki után most THGY-t fogok kapni, de azt mondta a munkahelyem könyvelője (mert ők "intézik"), hogy a GYES-t vissza kell mondanom mert mind a kettő "nem jár"!
Szeretnék tisztán látni,de eddig sehonnét nem kaptam egyértelmű választ. Van-e rá mód és lehetőség, hogy a férjem, vagy valamelyik családtagom kaphassa a tartósan beteg gyermekre a GYES-t?
Segítségüket, válaszukat előre is köszönöm.

Szné Maci

Kittymaci # 2011.11.11. 09:14

Tisztelt szakértők!

Jelenleg GYES-en vagyok, 2011.12.14-ig (gyermekem ekkor lesz három éves). Terhes lettem és úgy néz ki, hogy veszélyeztetett. A kérdésem az lenne, hogy gyesről elmehetnék e táppénzre és ha igen akkor mi lesz a táppénz alapja? A szerződésem szerinti bér vagy a minimálbér. Gyes mellett nem dolgoztam, de a munkaviszonyom még fenn áll.
Kérem segítsenek!
Köszönöm

Dödölle1 # 2011.11.10. 12:04

morzsa0721 2011.11.09. 13:52

Kedves Szakértők!
Van egy 2 éves kisfiam, jelenleg (augusztus 1-je óta)6 órában, GYES mellett dolgozom. A problémám (és egyben persze örömöm is), hogy teherbe estem és a második baba születéséig nem fog eltelni a 365 nap, csak kb. 320 nap. Kérdésem, ilyenkor hogyan számítják és jár-e egyáltalán TGYÁS, GYED, GYES? Az első baba előtt 8 évig folyamatosan dolgoztam, és most is arra a munkahelyemre vettek vissza 6 órába, ahonnan anno az első babával szülni mentem. Tehát nem szakadt meg a munkaviszonyom, csak közben szültem, igénybe vettem a TGYÁS-t és a GYED-et. Nagyon köszönöm a választ! Üdvözlettel,
egy tudtalan anyuka

Válaszok:

1. Igen, a megadott adatok alapján -amennyiben a szülésig nem áll be változás- jogosult THGY és GYED ellátásokra, majd pedig GYES-re is.
2. A számítási szabály ellátásonként változik.
THGY eseteében főszabály szerint az igénylést megelőző évben elért Peb. járulékalapot képező jövedelme lesz az ellátás alapja, ha az előző évben volt legalább 180 bérezett napja. (Ekkor felső korlát nincs.)

Amennyiben ennek a feltételnek nem felel meg az ellátás alapja az igénylést (szülést) megelőző 180 bérezett nap lesz az ellátás alapja. (A 180 bérezett nap számításához csak a megelőző év 01.01-ig lehet visszamenni. Ekkor sincs felső korlát.)

Amennyiben ennek a feltételnek nem felel meg az ellátás alapja az a jövedelme (annyi napi jövedelme) lesz,ahány bérezett napja van az irányadó időszakban. (Itt már van felső korlá, mégpedig a minimálbér kétszerese.

Az ezt követő szabályt nem részletezem, hiszen Ön GYES mellett dolgozik, azaz van/lesz jövedelme az irányadó időszakban.

Részletesebben lásd az Ebtv. 40-42/D és 48. § rendelkezéseit.

morzsa0721 # 2011.11.09. 12:52

Kedves Szakértők!
Van egy 2 éves kisfiam, jelenleg (augusztus 1-je óta)6 órában, GYES mellett dolgozom. A problémám (és egyben persze örömöm is), hogy teherbe estem és a második baba születéséig nem fog eltelni a 365 nap, csak kb. 320 nap. Kérdésem, ilyenkor hogyan számítják és jár-e egyáltalán TGYÁS, GYED, GYES? Az első baba előtt 8 évig folyamatosan dolgoztam, és most is arra a munkahelyemre vettek vissza 6 órába, ahonnan anno az első babával szülni mentem. Tehát nem szakadt meg a munkaviszonyom, csak közben szültem, igénybe vettem a TGYÁS-t és a GYED-et. Nagyon köszönöm a választ! Üdvözlettel,
egy tudtalan anyuka

GNapocska # 2011.11.09. 11:43

Kedves Szakértők!

Gyermeket várok és az orvosaim nagyon erősködnek, hogy menjek táppénzre. Befolyásolhatja-e ez a későbbi TGYÁS és GYED összegét, vagy csak a 2011-es évi keresetem számít, és januártól nyugodtan mehetek táppénzre? Mennyi most az a jövedelem, ami mellett már meg lehet kapni a maximális TGYÁS-t és maximális GYED-et? Válaszukat előre is köszönöm. Az is elég, ha a pontos jogszabályhelyet beidézik, a számolgatás része menni fog.

Dödölle1 # 2011.11.09. 06:51

teddy87 2011.11.06. 21:02 Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az első gyermekemmel vagyok GYED-en, ami 2012. április 28-ig jár. Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2012. április 14, tehát még a GYED lejárta előtt bekövetkezik. A kisfiam születése előtt szerződéses munkaviszonyom volt, ami még a TGYÁS ideje alatt lejárt, tehát munkaviszonyom jelenleg nincs.
Kérdésem: jelen körülmények között a pici születése után milyen ellátásra vagyok jogosult? kapom-e a GYED-et április 28-ig, ha előbb megszületik?
Válaszát előre is köszönöm.

Válasz:

Tekintettel arra, hogy nincs biztosítási jogviszonya az újonnan születő babára THGY ellátásra nem jogosult.

Természetesen az első gyermekére, annak kétéves koráig kaphatja a már megállapított és folyósított GYED ellátást annak ellenére, hogy ez időszak alatt újabb gyermeke születik.

Ezt követően jogosult "alanyi jogú" GYES-re, amelyet igényelni kell főszabály szerint a legfiatalabb gyermekre. Igényelhet továbbá a szülést követően családi pótlékot (az igénybővülést -új baba születését- célszerű bejelenteni) és egyszeri anyasági támogatást.

Mrssheperd # 2011.11.08. 20:53

Kedves Fórumozók!

"A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
• ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez."

Nem tudom mit jelentenek ezek a sorok pontosan. Gyeden vagyok még 2012. január közepéig. Közben azonban kevés szabadidőmben egy e-könyvet írok és egy Cd hanganyagát próbálom összehozni. Férjemnek van egy vállalkozása. Az elkészült műveket a gyed ideje alatt interneten árulhatom, ha a vállalkozás állít ki számlát a vásárlónak?

A segítséget előre is köszönöm!

szikecske # 2011.11.06. 21:54

Tisztelt Szakértők!

4 órában foglalkoztatott személy táppénzre megy, mert a másik 4 órás munkahelyén balesetet szenvedett.
A táppénz időszaka lassan eléri az 1 évet. Közben a munkáltató (az első 4 órás)létszámleépítést rendel el 2011.január 1-től, így, ha a dolgozó felépül, munkáltatói rendes felmondás várja.
A törvény értelmezésével kapcsolatosan vannak aggályaim, nem tiszta előttem a 90.§.(1)bek.a.)pontja a Munka Törvénykönyvének.
Elmagyarázná ezt valaki?

Köszönöm.

teddy87 # 2011.11.06. 20:02

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg az első gyermekemmel vagyok GYED-en, ami 2012. április 28-ig jár. Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2012. április 14, tehát még a GYED lejárta előtt bekövetkezik. A kisfiam születése előtt szerződéses munkaviszonyom volt, ami még a TGYÁS ideje alatt lejárt, tehát munkaviszonyom jelenleg nincs.
Kérdésem: jelen körülmények között a pici születése után milyen ellátásra vagyok jogosult? kapom-e a GYED-et április 28-ig, ha előbb megszületik?
Válaszát előre is köszönöm.

lazio # 2011.11.05. 09:59

Üdv!

november elején született gyermek után a 2 nap pótszabadság időarányos része jár csak, vagyis erre a évre már egy nap sem és csak jövőre tudom igénybe venni?

mumuska # 2011.11.05. 05:14

anne01

Köszönöm szépen! Ez jól hangzik.

Bogárhátú # 2011.11.04. 23:04

Köszönöm szépen!

Lola87 # 2011.11.04. 18:34

Kedves Szakértők !

olyan kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy nemrég találtam munkahelyet, 1 hónapja és próbaidő alatt állok. Előtte 11 hónapig nem volt munkaviszonyom, hanem álláskeresőin voltam illetve Szociális segélyen.Ez előtt volt 4 év munkaviszonyom, és igazából az lenne a kérdésem, hogy terhesség esetén mennyi munkaviszony szükséges illetve honnan számítják az éveket.Mármint az új munkahelytől vagy a régit is hozzá lehet számítani.

Válaszukat előre is köszönöm !

Lola 87

Anny0 # 2011.11.04. 14:21

Kedves Szakértők!

Második terhességgel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Már több fórumot olvastam, de elvesztem. Jelenleg Gyesen vagyok ikerbabákkal. A 3. babát 2012.júniusra várjuk. 2009. júliusában mentem el táppénzre az első(iker)terhességgel, majd 2009.09.15-Tgyás, 2010.03.02-Gyed. A munkahelyen fizetés nélkülin vagyok. Kérdésem: hogyan járok jobban? Ill, szeretnék előre jobban tájékozódni, mire számíthatok.

  • ha lemondom/szüneteltetem a gyest, helyette a felhalmozott szabadságokat kiveszem (kötelező kiadni? pl. ha helyettesítenek, és a helyem jelenleg vannak akkor őt ez érintheti?), majd táppénz, tgyás, gyed, ikergyes újból? gondolom így
  • de a táppénzt jelenleg miből számolják majd? Gyedből? A gyed 60%-a lesz? vagy beleszámít a majd most kivett szabadság, táppénz is?
  • Van pénzbeli különbség számomra veszélyeztetett terhességű táppénz és "sima" között? Kirúghatnak-e ez idő alatt? (Úgy tudom védett vagyok.)
  • Tgyást, Gyedet miből számolják majd? Ez az összeg változni fog, vagy marad az előző terhesség összege?

Köszönöm szépen!

anne01 # 2011.11.04. 08:27

Bogárhátú

"A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
• ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja, vagy
• ha munkavégzés nélkül is megkapja teljes keresetét, vagy
• ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (rendszeres pénzellátás: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, nyugdíjszerű ellátás, baleseti táppénz, hadi-és nemzeti gondozottak pénzellátása, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, időskorúak járadéka, álláskeresési támogatás, rendszeres szociális segély, ápolási díj, stb.). Nem vonatkozik ez a kizáró ok arra, aki álláskeresési járadékot vagy álláskeresési segélyt, illetve aki vállalkozói- vagy munkanélküli járadékot, vagy álláskeresést ösztönző juttatást kap.
• ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,
• ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,
• a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti."

Bogárhátú # 2011.11.03. 22:22

Talán nem teljesen ebbe a témába vág a kérdés, de sehol nem találom rá a választ.
Családi napközit üzemeltetünk, ahova több olyan gyerek is jár, akinek anyukája még gyeden van.
Van olyan anyuka, aki nappali tagozaton iskolába jár, van aki estin jár,de délelőtt is nálunk van a gyereke és van olyan is, ahol már a kistestvérrel van anya gyeden, a "nagy" már két éves.
Most merült fel az a probléma, hogy a Mák elkezdte vizsgálni ezeket az ügyeket, és aki gyeden van, és közben családi napközibe járatja gyereket, attól megvonják a gyedet, és még büntetésre is számíthat. Kétségbe vannak esve az anyukáim, felváltva járunk be a Mákba, de mindenki mást mond/javasol.
Miközben engem arra kérnek, hogy inkább ne igényeljem utánuk az állami normatívát, de a fenntartáshoz nekünk szükségünk lenne rá.

A kérdés, valóban elvehetik-e a gyedet ilyen esetben, és ha igen, akkor pontosan kitől, és milyen törvény vonatkozik erre?

Köszönöm!