GYED,GYES, táppénz


jacqueline # 2010.04.22. 09:50

Tisztelt Szakértő

Azt szeretném kérdezni, hogy ha háztartásbeliként fizet a férjem tb-t, akkor jogosult vagyok-e gyes-t, gyed-et kapni?

Dödölle1 # 2010.04.22. 10:14

jacqueline 2010.04.22. 11:50

Tisztelt Szakértő

Azt szeretném kérdezni, hogy ha háztartásbeliként fizet a férjem tb-t, akkor jogosult vagyok-e gyes-t, gyed-et kapni?

jacqueline 2010.04.22. 11:50 -----------
Válasz a teljesség igénye nélkül:
  1. Abban az esetben, ha háztartásbeli vagy és a férjed a saját jövedelméből fizeti utánad az egészségügyi szolgáltatási járulékot, úgy azért cserébe jogosult vagy egészségügyi szolgáltatásra (mentőszállítás, háziorvosi, járóbeteg szakellátás, fekvőbeteg gyógyintézeti ellátás, műtét stb...)
  2. Ezen járulék fizetése nem alapoz meg pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokra való jogosultságot, azaz nem kaphatsz táppénzt, baleseti táppénzt, gyermekápolási táppénzt, terhességi-gyermekágyi segélyt (THGY), gyermekgondozási díjat (GYED).
  3. Gyest természetesen kaphatsz, de az alanyi (állampolgári jogon) jár, feltéve hogy van egy 3 évesnél fiatalabb gyermeked.
  4. A GYES ideje alatt nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

A fentieket alátámasztó jogszabályi helyek a teljesség igénye nélkül:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

39.§. (2) Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)-p) és s)-t) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult........... az, aki

  1. táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, baleseti táppénzben, baleseti járadékban,
  2. gyermekgondozási segélyben,

részesül....

Bővebb tájékoztatásért a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Nyilvántartási és Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőihez lehet fordulni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.22. 10:36

vargacsuri 2010.04.22. 11:39

Tisztelt Szakértő!

Munkaviszonyom rendes megszüntetése után jogosult vagyok-e passzív táppénzre, ha 5,5 éves tartósan fogyatékos gyermekem után GYES-t kapok?

Válaszát előre is köszönöm!

Varga Ildikó

vargacsuri 2010.04.22. 11:39

--------
A keresőtevékenység folytatása mellett folyósított, GYES-ben részesülő biztosított -amennyiben a munkajogviszonya megszűnik és 3 napon belül keresőképtelenné válik továbbá feltételezve, hogy új jogviszonyt nem létesített, illetve más, egyidejűleg fennálló jogviszonya nincs- a GYES melletti jogviszonya alapján jogosult "P" táppénzre.

Lásd a 2009.11. havi TB tanácsadó ügyintézők rovata 23. oldal jobb hasáb példáját + a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 49.§. és 46.§. előírásait.

nandy # 2010.04.22. 16:30

Marcsika:

Így aláírtam a közös megegyezést.

Ez volt a baj. Az akkori munkaviszonyod közös megegyezéssel megszűnt, az újabb pedig próbaidő alatt, így most nincs munkaviszonyod.

hbeat # 2010.04.23. 11:25

Tisztelt Szakértő!

A következőben kérném a segítségét. Édesanyám ez év január végéig álláskeresők járadékát kapott, előtte 4 órás munkaviszonya volt valamint ápolási segélyt kapott (édesapám beteg). Két hete van újra munkaviszonya (6 órás) ezt megelőzően viszont a álláskeresők járadékának letelte után nem volt semmilyen jövedelme. (Az önkormányzat az ápolási segélyt megszüntette.)
Anyukám most kórházba került és nagy valószínűséggel a gyógyulás hosszú időt vesz igénybe.
A kérdésem hogy jogosult-e táppénzre és mennyi ideig?
Válaszát előre is köszönöm.
H. Beáta

Nickike # 2010.04.23. 12:50

Tisztelt Szakértő!
Határozott idejű kinevezésem "várhatóan" 2011.dec.31-ig szól.Szeretném tudni, gyermekvállalás esetén, hogy érinti a Tgyás, gyed, gyes -t, ha közben a kinevezésem megszűnik, azaz nem hosszabbítják meg a szerződésemet.
Üdvözlettel:Nickike

nandy # 2010.04.23. 13:01

hbeat:

Mivel édesanyád biztosítási jogviszonya 30 napnál hosszabb időre megszakadt, ezért csak annyi nap táppénzellátásra jogosult, ahány napot a megszakítást követően biztosításban töltött (azaz amióta újra dolgozik).
De azt ne felejtsétek el, hogy az első 15 munkanapra (kb. 3 hét) nem táppénz jár, hanem betegszabadságra járó 70%-os bér, melyet még a munkáltató fizet.
Ha két hete van munkaviszonya, akkor arányosítva 11 nap betegszabadság jár neki, ez kb. 2 hét. Ezt követően kb. 4 hétig lehet táppénzen.

Fontos még tudni, hogy a keresőképtelenség és a táppénzellátásra való jogosultság két külön fogalom. Lehet úgy valaki keresőképtelen, hogy táppénz nem jár neki, pl. ha anyukád 6 hét múlva is beteg lesz. Tehát kérjen továbbra is orvosi igazolást, mert ezzel igazolja a munkáltató felé a keresőképtelenségét.

bukki # 2010.04.23. 16:30

A következő kérdésben szeretnék segitséget kérni hozzáértőktől:
2009 június 25-től terhesség miatt táppénzre mentem.Szeptembertől kórházban is voltam.Decemberben megszületett a gyermekem,de születése után meghalt.6 hét TGYÁS után ismét betegállományban vagyok,azóta is.Nem vesz vissza a munkahelyem...Meddig jár a táppénz, mivel hosszabbodik(szabadság ideje? TGYÁS ideje?)
A segítséget előre is köszönöm!!!

nandy # 2010.04.23. 22:22

Addig lehetsz táppénzen, amíg orvosilag indokolt - nálad nyilvánvalóan van oka. Ha már keresőképes leszel, a munkáltató köteles lesz visszavenni, és még 30 napig nem mondhat fel neked.

Mt. 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:290

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,
  2. ... a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],293

időtartama.

(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama

  1. a tizenöt napot meghaladja, ezt követően csak tizenöt nap,
  2. a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap

elteltével kezdődhet el.

nandy # 2010.04.23. 22:34

Addig lehetsz táppénzen, amíg orvosilag indokolt

Illetve ez akkor igaz, ha az elmúlt két évben folyamatosanvolt biztosítási jogviszonyod, de legalábbis 30 napnál hosszabb megszakítás nem volt az egyes biztosítások között (pl. munkaviszony, álláskereeési stb...). Pontos információval az illetékes MEP szolgálhat: www.oep.hu

bukki # 2010.04.24. 05:49

Köszönöm a választ..
a teljes történet nyilván úgy néz ki,hogy nem felmondani akarnak,hanem közös megegyezéssel "eltanácsolni"(nincs hely,betöltötték a poziciómat..). 16 éve dolgozom cégnél..tavaly orvosilag igazoltan veszélyeztetett terhes lettem.(június 25) Szeptembertől fekvő, kórházi ellátás,decemberig, amikor is megszültem....(nem írom le még1x a történet folytatását :( ) aztán következett 6 hét TGYÁS,majd februártól betegácsi. Ha jól számolom és jól értelek akkor június 25 körül lejár az 1 év (vagy hosszabbodik a TGYÁS idejével???) Aztán a 16 év miatt ha jól értem amit találtam róla jár 30+30 nap felmondási idő + a végkielégítés (amivel persze nem leszek előrébb,de legalább jár...)
1: jól gondolom?
2: a TGYÁS idejével hosszabbodik az 1 naptári évem?
3: mi történik ha időközben(1 év lejárta előtt) teherbe esem de veszélyeztetett terhesnek nyilvánítanak? 1 év után akkor sincs semmi? VAn egyáltalán valami? (tök jó hogy huszonéve fizetem a TB-t !!!!!)

Előre is köszönöm!!!

bzsuzska # 2010.04.25. 21:58

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne:
Férjem két évig dolgozott egy Épitőipari cégnél de sajnos 2009.augusztusában munkanélkülivé vált.
2009.szeptember 18-tól február 19-ig álláskersési támogatásban részesült.Két hónapja van új munkahelye,de beteg lett,szivproblémái vannak.Nem mer elmenni betegállományba mert nem tudja jár-e neki táppénz és hogy milyen terheket ró a munkáltatójára.
Válaszát előre is köszönöm

gabi09 # 2010.04.27. 10:38

Tisztelt Szakértő!

Idén augusztusban fog megszületni 2. gyermekem és a kérdésem a következő lenne: a munka viszonyom folyamatos 2004-óta, most jár le a gyesem április végén, májustól szabadságon leszek szülésig, gyedre így meddig leszek jogosult? a gyermek 2 éves koráig? vagy az 1 év gyes is bele számít a biztosítási időbe.
A következő kérdésem az lenne, hogy tavaly nyáron gyes ideje alatt napi 4 órát dolgoztam kisegítő pénzügyesként egy táborban mellék foglalkozásban (ez nem a munkahelyem ahol 2004-óta folyamatos a munkaviszonyom) ez mennyiben számít bele a most születendő gyermekem gyed számításába?

Válaszát előre is köszönöm.

Gabi

Dödölle1 # 2010.04.27. 10:40

bzsuzska 2010.04.25. 23:58

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne:
Férjem két évig dolgozott egy Épitőipari cégnél de sajnos 2009.augusztusában munkanélkülivé vált.
2009.szeptember 18-tól február 19-ig álláskersési támogatásban részesült.Két hónapja van új munkahelye,de beteg lett,szivproblémái vannak.Nem mer elmenni betegállományba mert nem tudja jár-e neki táppénz és hogy milyen terheket ró a munkáltatójára.Válaszát előre is köszönöm
bzsuzska 2010.04.25. 23:

Válaszok:

  1. Igen jár. (Táppénzre főszabályszerint az jogosult, aki biztosított, azaz van munkaviszonya és természetesen az orvos betegség miatt keresőképtelen állományba veszi.)
  2. A keresőképtelenség első 15 munkanapjára, illetve évközbeni belépés esetén annak időarányos részére a munkáltató fizeti a távolléti díj 70%-át (leegyszerűsítve a fizetése 70%-át) a további napokra pedig táppénz jár, amit a befizetett járulékokból, azaz az egészségbiztosítási alapból finanszíroznak.

A betegszabadságos bér után a munkáltató megfizeti a Tbj-ben előírt járulékokat.

A táppénz után ezen általános járulékot fizetni nem kell, de a munkáltató köteles a dolgozónak megállapított/kifizetett bruttó táppénz összegének az 1/3 részét az "E" alapba befizetni.

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

19.§. (5) A foglalkoztató az 5. §-ban említett biztosított betegsége miatti keresőképtelensége, valamint a kórházi (klinikai) ápolása időtartamára folyósított táppénz egyharmadát hozzájárulás címén fizeti meg.

bzsuzska # 2010.04.29. 21:05

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni,hogy amennyiben a munkaadóm járulék kedvezményben részesül,a foglalkoztatásom ideje alatt,
elmehetesek-e betegállományba,és milyen vonzatai vannak?

Dödölle1 # 2010.04.30. 07:23

bzsuzska 2010.04.29. 23:05

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni,hogy amennyiben a munkaadóm járulék kedvezményben részesül,a foglalkoztatásom ideje alatt,
elmehetesek-e betegállományba,és milyen vonzatai vannak?

Válasz:

A járulék kedvezmény és keresőképtelenség között nincs összefüggés.

A keresőképtelenség igazolására, tartamára és a táppénz folyósítására ebben az esetben is az általános szabályok vonatkoznak.

A vonzatait az előző hozzászólásomban részletesen kifejtettem. (Betegszabadság idejére a munkáltató fizet bért és fizeti annak járulékait, a táppénzt az "E" alapból az állam fizeti a REP, vagy a TB kifizetőhelyen keresztül, amelynek 1/3-ad részét a foglalkoztató köteles "visszafizetni".)

Részletesen lásd az Mt. és a Tbj. vonatkozó szakaszait.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.04.30. 07:54

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Betegszabadság

137. § (1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére - ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget - naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.

(2) A munkavállaló keresőképtelenségét - a keresőképesség orvosi elbírálásáról szóló rendelkezéseknek megfelelően - a kezelőorvos igazolja.

(3) A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 70 százaléka jár.(

  1. Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a naptári évre járó betegszabadság időarányos részére jogosult. Ez azonban - ha a munkavállaló az év folyamán már munkaviszonyban állt - nem lehet több, mint a naptári évre járó betegszabadság még igénybe nem vett része.

(5) A betegszabadság naptári évben igénybe nem vett része később nem igényelhető.

(6) A betegszabadság kiadásánál a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokat kell figyelembe venni. Ha a munkavállaló a munkaszüneti nap miatt mentesülne a munkavégzési kötelezettsége alól, ezt a napot munkanapként kell figyelembe venni.

(7) A heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő-beosztás esetén a (6) bekezdésben foglaltakat azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját.

(8) A betegszabadság tekintetében a 130. § (2) bekezdését és a 133. § (2) bekezdését megfelelően alkalmazni kell.

atomka # 2010.04.30. 09:21

Tisztelt Szakértők!
Szeretném kérni a segítségüket. 2008.07.22-én született meg kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok vele. Most tölti be a 2.-ik évét, lejár a GYED és szeretnék visszamenni dolgozni teljes munkaidőben a GYES mellett. Kérdésem az, hogy KÖTELEZŐ-e visszavenniük a munkahelyemre a GYED lejárta után, mert a főnököm nem akar, csak a GYES után visszavenni.
Kérem írják meg, hogy milyen jogszabály vonatkozik a GYED utáni visszavételre és tényleg kötelesek -e visszavenni és milyen feltételekkel , ha igen?
1998. óta dolgozom itt határozatlan munkaidőszerződéssel.
Válaszukat nagyon várom és előre is köszönöm, mert most intéznénk a gyermek bölcsödei felvételét.
Üdvözlettel: P.Klára

pazs # 2010.04.30. 09:25

atomka: bárcsak visszaolvasnál. Egyébként igen, a fizetési nélküli szabadságodat bármikor megszakíthatod, ekkor a munkáltatód köteles a munkaszerződésednek megfelelően, az időközbeni béremeléssel korrigált béreddel tovább foglalkoztatni (azzal kell kezdeni, hogy kiadja a felgyülemlett szabadságod), ha nem tud munkát biztosítani, akkor állásidőre bért kell fizetnie és amíg gyest kapsz, de legfeljebb a gyermeked hároméves koráig rendes felmondással nem mondhat fel.
Egyébként Mt, azaz a munka törvénykönyve vonatkozik erre, de hadd ne keressem ki szakaszszám alapján.

Dödölle1 # 2010.04.30. 09:50

atomka 2010.04.30. 11:21

....szeretnék visszamenni dolgozni teljes munkaidőben a GYES mellett. Kérdésem az, hogy KÖTELEZŐ-e visszavenniük a munkahelyemre a GYED lejárta után, mert a főnököm nem akar, csak a GYES után visszavenni.
Kérem írják meg, hogy milyen jogszabály vonatkozik a GYED utáni visszavételre és tényleg kötelesek -e visszavenni és milyen feltételekkel , ha igen?

atomka 2010.04.30. 11:21

Az előző választ kiegészítve javasolom végigolvasni a GYES melletti munka topicban leírtakat.

http://www.jogiforum.hu/forum/16/16381

quattro70 # 2010.05.01. 10:40

Tisztelt Szakértő/k!
Konkrét példámat írnám le, tanácsot remélve. Irodavezetőként dolgoztam/om határozatlan munkaszerződéssel egy pénzintézetnél. Idén júniusban töltöm 10 munkaévemet a cégnél, vagyis 2000-ben kezdtem. 2008 februárjában 11 hetes állapotosan táppénzre kényszerültem veszélyeztetettség miatt, gyermeken 2008 augusztusában született. Életének első félévében GYÁS-t, majd félévétől GYED-et kapok a munkáltatómtól. Idén augusztusban tölti be gyermekem a 2. életévét. Már jeleztem a munkaadó felé, hogy idén augusztusban vissza kívánok térni a munkába. A válság és a leépítések miatt munkáltatóm nem tud biztosítani munkalehetőséget (aktív állományban töltött éveim munkabérének és pozicíójának megfelelően, ami szerintem megilletne). Kérdéseim: Igaz-e az, hogy gyermekem 2-3 éves kora között megkaphatom-e az éves munkabérem egy összegben, ez jár-e vagy adható, kizárja-e a végkielégítés és egyéb illetmények (szabadság, felmondási idő, cafeteria) kifizetését? Védettséget élvezek az elbocsátástól 3 éves koráig? Milyen végkielégítési összeget (egyéb illetményeket) köteles a munkaadóm gyermekem 2 éves kora után, illetve 3 éves kora után biztosítani? Bevett szokás náluk az ügymenetben, hogy különböző egyezségeket kívánnak kötni sorstársaimmal, melyek összege ált. alacsonyabb mint amire számítottak, vagy úgy biztosítanak más munkakört, hogy az a szerződés már határozott időtartamú. Szeretném kérni, hogy pontosan írják le nekem, hogy hány havi összeggel számolhatok fenti példámat alapul véve, amennyiben gyermekem a 2 éves kort betöltötte, vagy a 3 éves életkort. Válaszát várva, maradok tisztelettel!

nandy # 2010.05.03. 08:01

Sokszor leírtuk már, hogy a munkáltató köteles foglalkoztatni, ha te azt kéred.
A munkakört nem változtathatja meg egyoldalúan, ahhoz a te beleegyezésed is kellene. Évente egy alkalommal, legfeljebb 42 napra átirányíthat, azaz másik munkakörbe ideiglenesen áthelyezhet, de a béredet akkor sem csökkentheti.

A gyermek 3 éves koráig felmondási védelem alatt állsz, akkor is, ha dolgozol, feltéve, hogy mellette kapod a gyes-t.

A határozatlan idejű munkaszerződést sem lehet csak úgy határozott idejűre változtatni.
Aranyszabály: ne írj alá semmit, amivel nem értesz egyet, vagy amit nem értesz.

kmeli # 2010.05.03. 12:08

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi meglehetősen összetett problémában szeretnék segítséget kérni: Nyolc éven át, 2009. junius 15 -ig folyamatosan, megszakítás nélkül dolgoztam. 2009. június 15 -én megszünt az állásom, ezért 2009. június 13 -tól 2009. augusztus 15 -ig táppénzen, majd passzív táppénzen voltam. (Itt 8 napig biztosítás nélkül voltam), 2009. augusztus 24 -től új munkahelyen dogoztam 2010. május 3 -ig(a mai napig) (8 hónapig) mivel ma megszünt a munkaviszonyom.
Minél előbb szeretnénk babát vállalni. Az volna a kérdésem, hogy mit tegyek, hogy a lehető legjobban jöjjek ki ebből a helyzetből: paaszív táppénzre menjek, bejelentkezzek a munkaügyi központba, illetve vona még egy alternatíva, hogy az apósom bejelent a jelenleg "nem túl jólmenő" vállalkozásába 4 hónapra (kifizeti utánam a járulékokat, mi pedig kifizetjük neki ezen költségeket),mivel tudtommal az új törvények szerint 360 nap folyamatos jogviszony szükséges.
Ön szerint milyen sorrendben volna célszerű cselekednem, hogy viszonylag "jobb Gyedet, ill. Gyest kapjak majd? (Viszonylag jó bruttó jövedelmem volt az utóbbbi 8 hónapban)

Mielőbbi válaszát várva köszönettel: Meli

gina82 # 2010.05.03. 13:05

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg öt hónapos terhes vagyok. 2009.02.17-ig volt az utolsó, bejelentett munkahelyem. Előtte kb. hét év folyamatos, bejelentett munkaviszonyom volt. Kérdésem a következő: Milyen juttatások járhatnak nekem a szülés után?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Fodor Georgina.

nandy # 2010.05.03. 14:36

Mivel jelenleg nincs biztosításod, így csak az alanyi jogon járó gyes-re vagy jogosult.